Εθνικη η Πειραιώς.

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24770
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Εθνικη η Πειραιώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 10 Μάιος 2023, 18:02

Financial man έγραψε:
10 Μάιος 2023, 17:01
Δημοκράτης έγραψε:
10 Μάιος 2023, 16:25
Financial man έγραψε:
10 Μάιος 2023, 15:53


Για την Εθνική αναφέρεσαι??
ναι, αν μπορείς να την αποφύγεις απέφυγε την
Η Πειραιώς είναι καλή σε ότι αφορά Ebanking, εξυπηρέτηση, rewarding programs κτλ?? Έχω δει ότι έχει κάτι υπηρεσίες τύπου: Λεφτά στο λεπτό κτλ που φαίνονται χρήσιμα.
δεν είχα ποτέ πρόβλημα με αυτούς

Financial man
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 26 Ιαν 2023, 17:26
Τοποθεσία: BOSTON USA.

Re: Εθνικη η Πειραιώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Financial man » 10 Μάιος 2023, 20:32

Μια ερώτηση αν γνωρίζετε. Τα Yelows σαν πρόγραμμα αξίζουν η όχι?? Αντίστοιχα τα Go4more;;

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Εθνικη η Πειραιώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 11 Μάιος 2023, 12:16

Green Dragon έγραψε:
10 Μάιος 2023, 17:04
Bic έγραψε:
10 Μάιος 2023, 14:56
Μεταξύ αυτών των 2, καλύτερη είναι η Alpha.

Μπορεί να σου φαίνεται σαν τρολιά αυτό που λέω, αλλά δεν είναι. Με Εθνική έχω χρόνια να συνεργαστώ βέβαια, αλλά θυμάμαι από τότε που συνεργαζόμασταν ότι ήταν ο ορισμός της τράπεζας με νοοτροπία δημοσίου (δεν ξέρω αν έχουν βελτιωθεί). Με Πειραιώς συνεργάζομαι και τώρα, όπως και με Eurobank και Alpha. Η λιγότερο "αγκυλωμένη" από τις τρεις και με το καλύτερο service, είναι η Alpha.
Καλά τώρα, μιλάς σοβαρά; Η χιερότερη τράπεζα! Γραφειοκρατία στο μάξιμουμ, όσο για το e-banking δεν είναι self-explaining όπως στις άλλες και επιπλέον για τον προσωπικό λογαριασμό έχει επιπλέον βήμα με μήνυμα στο κινητό το οποίο δεν έχεις δυνατότητα να απενεργοποιήσεις. Είναι η μόνη τράπεζα με την οποία έχω συναντήσει προβλήματα σε διαδικαστικά θέματα.
Σοβαρότατα μιλάω και όπως είπα, ίσως έχει να κάνει με το εκάστοτε κατάστημα. Εδώ που βρίσκομαι, στην Alpha έχω εξυπηρετηθεί αρκετές φορές, άψογα και ανθρώπινα. Ακόμα και για δύσκολες περιπτώσεις. Στην Πειραιώς μόνο μπουνιές δεν παίζουμε κάθε φορά, ακόμα και για τα πιο απλά πράματα.

Όσο για το ebanking τους, ισχύει όντως αυτό που λες για συνδέσεις μέσω browser, ότι έχει δηλαδή ένα βήμα παραπάνω. Είναι εκνευριστικό, ειδικά από τότε που το κάνανε για κάθε σύνδεση, γιατί παλιότερα το είχανε για την πρώτη φορά μόνο που συνδεόσουν κάθε μέρα (ή για κάποιες ώρες, δεν θυμάμαι καλά) και στη συνέχεια έμπαινες μόνο με το στάνταρ authentication. Η αλήθεια είναι όμως ότι εδώ και καιρό μπαίνω σχετικά σπάνια από browser, χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά το app τους και δεν έχω τέτοια θέματα. Όσο για την περιήγηση στο site τους (μέσω browser) που σου φαίνεται ότι δεν είναι self explanatory όπως λες, αφ' ενός εγώ δεν αντιμετωπίζω τέτοιο θέμα, αφ' ετέρου δε σε ένα σωρό λειτουργίες όπως αποστολές extrait (μηνιαίες ή με επιλογές), ανάσυρση ή χρήση ή καταχώριση (νέων) προ-αποθηκευμένων συναλλαγών, πεδία comments - messages σε συναλλαγές και κάποιες άλλες εργασίες, την βρίσκω αρκετά πιο εύχρηστη από τις άλλες δύο με τις οποίες δουλεύω.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Εθνικη η Πειραιώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 11 Μάιος 2023, 12:18

George_V έγραψε:
10 Μάιος 2023, 17:16
Bic έγραψε:
10 Μάιος 2023, 14:56
Μεταξύ αυτών των 2, καλύτερη είναι η Alpha.

Μπορεί να σου φαίνεται σαν τρολιά αυτό που λέω, αλλά δεν είναι. Με Εθνική έχω χρόνια να συνεργαστώ βέβαια, αλλά θυμάμαι από τότε που συνεργαζόμασταν ότι ήταν ο ορισμός της τράπεζας με νοοτροπία δημοσίου (δεν ξέρω αν έχουν βελτιωθεί). Με Πειραιώς συνεργάζομαι και τώρα, όπως και με Eurobank και Alpha. Η λιγότερο "αγκυλωμένη" από τις τρεις και με το καλύτερο service, είναι η Alpha.
Προ τριμήνου για μια βεβαίωση μου ζήτησε 20 ευρώ η Αλφα

Σε τι τυπώνει τις βεβαιώσεις ρε πστ η μου σε φύλλα χρυσού?
Σε αυτά τα νταβατζιλίκια δυστυχώς δεν υπάρχουν καλοί και κακοί. Όλοι νταβατζήδες είναι, άλλος πηδάει ασάλιωτα σε κάποιες υπηρεσίες, άλλος σε κάποιες άλλες.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Εθνικη η Πειραιώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 11 Μάιος 2023, 12:30

George_V έγραψε:
10 Μάιος 2023, 17:16
Bic έγραψε:
10 Μάιος 2023, 14:56
Μεταξύ αυτών των 2, καλύτερη είναι η Alpha.

Μπορεί να σου φαίνεται σαν τρολιά αυτό που λέω, αλλά δεν είναι. Με Εθνική έχω χρόνια να συνεργαστώ βέβαια, αλλά θυμάμαι από τότε που συνεργαζόμασταν ότι ήταν ο ορισμός της τράπεζας με νοοτροπία δημοσίου (δεν ξέρω αν έχουν βελτιωθεί). Με Πειραιώς συνεργάζομαι και τώρα, όπως και με Eurobank και Alpha. Η λιγότερο "αγκυλωμένη" από τις τρεις και με το καλύτερο service, είναι η Alpha.
Προ τριμήνου για μια βεβαίωση μου ζήτησε 20 ευρώ η Αλφα

Σε τι τυπώνει τις βεβαιώσεις ρε πστ η μου σε φύλλα χρυσού?
Είσαι στη γραμμή Γρηγοριάδη χωρίς να το γνωρίζεις.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19743
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εθνικη η Πειραιώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 11 Μάιος 2023, 12:47

Financial man έγραψε:
10 Μάιος 2023, 17:08
Green Dragon έγραψε:
10 Μάιος 2023, 17:04
Bic έγραψε:
10 Μάιος 2023, 14:56
Μεταξύ αυτών των 2, καλύτερη είναι η Alpha.

Μπορεί να σου φαίνεται σαν τρολιά αυτό που λέω, αλλά δεν είναι. Με Εθνική έχω χρόνια να συνεργαστώ βέβαια, αλλά θυμάμαι από τότε που συνεργαζόμασταν ότι ήταν ο ορισμός της τράπεζας με νοοτροπία δημοσίου (δεν ξέρω αν έχουν βελτιωθεί). Με Πειραιώς συνεργάζομαι και τώρα, όπως και με Eurobank και Alpha. Η λιγότερο "αγκυλωμένη" από τις τρεις και με το καλύτερο service, είναι η Alpha.
Καλά τώρα, μιλάς σοβαρά; Η χιερότερη τράπεζα! Γραφειοκρατία στο μάξιμουμ, όσο για το e-banking δεν είναι self-explaining όπως στις άλλες και επιπλέον για τον προσωπικό λογαριασμό έχει επιπλέον βήμα με μήνυμα στο κινητό το οποίο δεν έχεις δυνατότητα να απενεργοποιήσεις. Είναι η μόνη τράπεζα με την οποία έχω συναντήσει προβλήματα σε διαδικαστικά θέματα.
Μεταξύ Εθνικής και Πειραιώς τι προτείνεις??
Δύσκολο να πω, είμαι απόλυτα ευχαριστημένος και από τις 2, μόνο δύο μικρές παρατηρήσεις έχω σε βάρος της Εθνικής αλλά όχι κάτι ουσιαστικό.

1) Ο εμπορικός λογαριαμσός έχει ετήσια συνδρομή (σχετικά πρόσφατα το έβαλε και η Eurobank αυτό αλλά με 40% μικρότερη χρέωση)
2) Το e-banking της Εθνικής είναι κατά τι κατώτερο εκείνου της Πειραιώς. Η Πειραιώς μπορώ να πω ότι είχε άψογο e-banking αν και τώρα τελευταία έκανε μια αλλαγή δεν είναι βολική. Θα περιμένω λίγο παραπάνω για να το κρίνω αυτό.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19743
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εθνικη η Πειραιώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 11 Μάιος 2023, 12:50

Bic έγραψε:
11 Μάιος 2023, 12:16
Σοβαρότατα μιλάω και όπως είπα, ίσως έχει να κάνει με το εκάστοτε κατάστημα. Εδώ που βρίσκομαι, στην Alpha έχω εξυπηρετηθεί αρκετές φορές, άψογα και ανθρώπινα. Ακόμα και για δύσκολες περιπτώσεις. Στην Πειραιώς μόνο μπουνιές δεν παίζουμε κάθε φορά, ακόμα και για τα πιο απλά πράματα.

Όσο για το ebanking τους, ισχύει όντως αυτό που λες για συνδέσεις μέσω browser, ότι έχει δηλαδή ένα βήμα παραπάνω. Είναι εκνευριστικό, ειδικά από τότε που το κάνανε για κάθε σύνδεση, γιατί παλιότερα το είχανε για την πρώτη φορά μόνο που συνδεόσουν κάθε μέρα (ή για κάποιες ώρες, δεν θυμάμαι καλά) και στη συνέχεια έμπαινες μόνο με το στάνταρ authentication. Η αλήθεια είναι όμως ότι εδώ και καιρό μπαίνω σχετικά σπάνια από browser, χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά το app τους και δεν έχω τέτοια θέματα. Όσο για την περιήγηση στο site τους (μέσω browser) που σου φαίνεται ότι δεν είναι self explanatory όπως λες, αφ' ενός εγώ δεν αντιμετωπίζω τέτοιο θέμα, αφ' ετέρου δε σε ένα σωρό λειτουργίες όπως αποστολές extrait (μηνιαίες ή με επιλογές), ανάσυρση ή χρήση ή καταχώριση (νέων) προ-αποθηκευμένων συναλλαγών, πεδία comments - messages σε συναλλαγές και κάποιες άλλες εργασίες, την βρίσκω αρκετά πιο εύχρηστη από τις άλλες δύο με τις οποίες δουλεύω.
Με όσους πελάτες έτυχε να το συζητήσω, όλοι την Alpha έκραζαν, κυρίως για θέματα αρτηριοσκληρωτικής συμπεριφοράς.

Στο ebanking μου πήρε πολύ καιρό να βρω το ιστορικό :lol: Επίσης, λέει ότι σου στέλνει και στο viber αλλά δεν... αν το έκανε αυτό τουλάχιστον όπως η Πειραιώς και η Εθνική θα βόλευε παραπάνω.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Εθνικη η Πειραιώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 11 Μάιος 2023, 12:57

Green Dragon έγραψε:
11 Μάιος 2023, 12:50
Bic έγραψε:
11 Μάιος 2023, 12:16
Σοβαρότατα μιλάω και όπως είπα, ίσως έχει να κάνει με το εκάστοτε κατάστημα. Εδώ που βρίσκομαι, στην Alpha έχω εξυπηρετηθεί αρκετές φορές, άψογα και ανθρώπινα. Ακόμα και για δύσκολες περιπτώσεις. Στην Πειραιώς μόνο μπουνιές δεν παίζουμε κάθε φορά, ακόμα και για τα πιο απλά πράματα.

Όσο για το ebanking τους, ισχύει όντως αυτό που λες για συνδέσεις μέσω browser, ότι έχει δηλαδή ένα βήμα παραπάνω. Είναι εκνευριστικό, ειδικά από τότε που το κάνανε για κάθε σύνδεση, γιατί παλιότερα το είχανε για την πρώτη φορά μόνο που συνδεόσουν κάθε μέρα (ή για κάποιες ώρες, δεν θυμάμαι καλά) και στη συνέχεια έμπαινες μόνο με το στάνταρ authentication. Η αλήθεια είναι όμως ότι εδώ και καιρό μπαίνω σχετικά σπάνια από browser, χρησιμοποιώ σχεδόν αποκλειστικά το app τους και δεν έχω τέτοια θέματα. Όσο για την περιήγηση στο site τους (μέσω browser) που σου φαίνεται ότι δεν είναι self explanatory όπως λες, αφ' ενός εγώ δεν αντιμετωπίζω τέτοιο θέμα, αφ' ετέρου δε σε ένα σωρό λειτουργίες όπως αποστολές extrait (μηνιαίες ή με επιλογές), ανάσυρση ή χρήση ή καταχώριση (νέων) προ-αποθηκευμένων συναλλαγών, πεδία comments - messages σε συναλλαγές και κάποιες άλλες εργασίες, την βρίσκω αρκετά πιο εύχρηστη από τις άλλες δύο με τις οποίες δουλεύω.
Με όσους πελάτες έτυχε να το συζητήσω, όλοι την Alpha έκραζαν, κυρίως για θέματα αρτηριοσκληρωτικής συμπεριφοράς.

Στο ebanking μου πήρε πολύ καιρό να βρω το ιστορικό :lol: Επίσης, λέει ότι σου στέλνει και στο viber αλλά δεν... αν το έκανε αυτό τουλάχιστον όπως η Πειραιώς και η Εθνική θα βόλευε παραπάνω.
Με την Alpha είχα κι εγώ θέματα μέχρι πριν μερικά χρόνια, το δε e-banking τους ήταν ΓΤΠΚ (παλιότερα). Γι' αυτό και τους περιόρισα αρκετά σε συναλλαγές κλπ και δούλευα πολύ περισσότερο με Eurobank(κυρίως αυτούς) και Πειραιώς. Στην οποία Πειραιώς μάλιστα, παρέμεινα κυρίως επειδή είχαμε πολύ παλιά συνεργασία από Εγνατία, σε Marfin και στη συνέχεια σε Πειραιώς όπου μεταφέρθηκαν παλιοί λογαριασμοί μας. Τελευταία έχουν στρώσει πολύ όμως στην Alpha, στο ebanking τους πιστεύω ότι τους έχουν ξεπεράσει τους άλλους δυο (αυτούς που ξέρω δηλαδή και δουλεύω) και σε ό,τι αφορά στην εξυπηρέτηση σε φυσικό επίπεδο, είναι πολύ καλύτεροι. Ξαναλέω βέβαια, αυτό πιθανόν να έχει να κάνει και με το εκάστοτε κατάστημα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Εθνικη η Πειραιώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 11 Μάιος 2023, 13:16

Το ζουμί σε όλα είναι οι χρεώσεις και τα πάγια. Για επιτόκια δεν το συζητώ. Όλα στο 0,01% .
Οι τράπεζες έχουν διαφορετικές χρεώσεις στις κάρτες. Πχ η καρτα των μπόνους της άλφα σε χρεώνει ένα 20ευρω το χρόνο. Η ταχυδρόμιση των καρτών αλλάζει ανά τράπεζα.
Από την άλλη η Πειραιώς αυτή τη στιγμή έχει τα περισσότερα καταστήματα και ΑΤΜ. Από την άλλη αυτή και η εθνική τελευταία είχαν μπλοκαρίσματα σε pos συναλλαγές σε σουπερμάρκετ.

Τα μπόνους από αγορές, γέλοους, γκο φορ μορ και μάι μπόνους έχουν κάποια διαφορά αναλόγως τις καταναλωτικές συνήθειες του καθενός. Αν έχεις Σκλαβενίτη και wind πας σε εθνική και Πειραιώς. Αν έχεις βασιλόπουλο πας σε άλφα. Αν κάνεις 15 αεροπορικά ταξίδια επίσης πας σε άλφα. Αν έχεις βονταφον και φυσικό αέριο πας σε άλφα. Αν έχεις Ήρων πας σε Πειραιώς. Και πάει λέγοντας...

Όσον αφορά τις προμήθειες μέσω Δίας πάνω κάτω η άλφα είναι η πιο ακριβή...

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Εθνικη η Πειραιώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 11 Μάιος 2023, 13:27

Τα ebankings τώρα, της άλφα και της γιουρο είναι απαράδεκτα. Της Πειραιώς και της εθνικής με βολεύουν καλύτερα.

Από θέμα ασφάλειας τώρα μεγάλη κουβέντα και για τις τέσσερις.

Από mobile app η άλφα και η Πειραιώς είναι κάπως καλύτερα αλλά και οι άλλες δύο καλές είναι.

Πάμε τώρα στην τηλεφωνική εξυπηρέτηση.
Όλες έχουν πια bot. Αν είσαι κεκές ή έχεις προβλήματα άρθρωσης την πάτησες. Η Πειραιώς παίζει να έχει το χειρότερο μποτ. 9 στις 10 φορές θα σε στείλουν σε κατάστημα.
Στα τηλεφωνικά ραντεβού σε κατάστημα η εθνική και η γιουρο είναι μονόδρομος.
Οι άλλοι δε σηκώνουν ποτέ μα ποτέ τηλέφωνο.

Η εθνική επίσης έχει το καλό με εφαρμογή στο κινητό για αριθμό σε ταμείο χωρίς να περιμένεις στην ουρά.

Με εξαίρεση την γιουρο οι άλλοι και να κωλοβαράνε δεν πρόκειται να σε εξυπηρετήσουν αν δεν έχεις κλείσει ραντεβού.

Πιστεύω ότι η Πειραιώς και η άλφα θα χειροτερέψουν και άλλο διότι ετοιμάζουν νέες εθελούσιες έμπειρων στελεχών και οι εξωτερικοί τους συνεργάτες σε κώλ σέντερ και outsourcing είναι απαράδεκτοι. Μια σκάλα κάτω από τότε ινδούς...

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Εθνικη η Πειραιώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 11 Μάιος 2023, 13:31

Τώρα αν θέλεις άψογη εξυπηρέτηση και να μη φεύγεις από κατάστημα βρίζοντας αυτή την εποχή η οπτιμα και οι συνεταιριστικές είναι τέλειες. Αλλά δεν έχουν υποκατάστημα παντού, στην οπτιμα δεν μπορείς να καταθέσεις χρήματα από ΑΤΜ και όταν μεγαλώσει το πελατολόγιο τους θα τον πιεις και εκεί.

Χώρια που έχουμε μια νέα τράπεζα που δημιουργείται από τον πρώην Πειραιώς Σάλλα με Παγκρήτια - Άττικα - Μακεδονίας - HSBC Greece και ίσως και Θεσσαλίας.

Εκεί θα κλάψει κόσμος από ποιότητα υπηρεσιών διότι τα καλά στελέχη θα φύγουν και το εγχείρημα με πολλούς υπαλλήλους από πολλές τράπεζες δεν είναι και το καλύτερο.

Αυτά. Και υπάρχει και η ρεβολουτ για τις βόλτες και το τζόγο...

Άβαταρ μέλους
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης
Δημοσιεύσεις: 919
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 18:20
Phorum.gr user: Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Τοποθεσία: σ' αυτή τη χώρα που ζεις / όλοι βρίζουν την τάξη

Re: Εθνικη η Πειραιώς.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης » 11 Μάιος 2023, 14:13

Εμπεδοκλής έγραψε:
11 Μάιος 2023, 13:16
Όσον αφορά τις προμήθειες μέσω Δίας πάνω κάτω η άλφα είναι η πιο ακριβή...
ναι αλλά έχει δωρεάν το IRIS

γενικά θα συμφωνήσω με Ισίντουρ:

με την Αλφα λύνεις τα θέματα πιο προσωποποιημένα και ορθολογικά, και το σημαντικότερο με απλό τηλεφώνημα (η Eurobank πχ θέλει phone banking λες και ζούμε στο 1998). αυτό με την ασφάλεια πχ καταργείται με τηλεφώνημα.

πρόβλημα τα λίγα (και με τάση περαιτέρω κατάργησης) υποκαταστήματα και για τη δυσκολία των μετρητών αλλά και για να βρεις υποκατάστημα να εξυπηρετηθείς.

(γενικά πάντως τείνουν και αυτοί να ομογενοποιούν το management. εκεί που παλιά ο υπάλληλος της γειτονιάς ή κάποιος γνωστός σου από μέσα μπορούσε να σου λύσει άμεσα το θέμα, τώρα σου λένε να επικοινωνήσεις με τα κεντρικά).

για τους πόντους αυτό που είπε ο Εμπεδοκλής. για πιο συχνές και μικρές εκπτώσεις yellows, για αεροπορικά μίλια και πιο στρατηγικές αγορές Alpha bonus. αν έχεις προτίμηση σε πετρελαϊκή εταιρεία κοίτα και αυτό (Shell yellows, BP Alpha Bonus).

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών