Αναγκαστική κατάσχεση εις χείρας τρίτων

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 882
Εγγραφή: 12 Σεπ 2018, 02:00
Phorum.gr user: ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ

Αναγκαστική κατάσχεση εις χείρας τρίτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ » 19 Μάιος 2023, 19:44

Τι περιγράφει το επόμενο;
Έχει κάποιο μέλος δυνατότητα να το αναλύσει και να το εξηγήσει;





https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... %b2%ce%ad/

Επιχειρηματίας βρέθηκε μπλεγμένος: Ένας ελεύθερος επαγγελματίας την “πάτησε” χωρίς καν να το ξέρει. Συγκεκριμένα, είχε πάει να φάει σε μια ταβέρνα στην Μύκονο. Όταν τελείωσε το γεύμα του, ζήτησε λογαριασμό, αλλά μιας και ήταν ελεύθερος επαγγελματίας, το ζήτησε με την μορφή τιμολογίου. Αυτό που όμως δεν ήξερε ήταν ότι ο ιδιοκτήτης της ταβέρνας είχε χρέη και αυτό θα ήταν λόγος για μπλεξίματα.

Τι ισχύει με βάση τον νόμο:
Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, όταν κόβεται ένα τιμολόγιο, αυτό πηγαίνει αυτόματα στο σύστημα, όπου εκεί μπορεί να φανεί αν κάποιος έχει χρέη η όχι. Όταν λοιπόν το τιμολόγιο έφτασε στην εφορία, διαπιστώθηκε ότι η ταβέρνα έχει χρέη 50.000 ευρώ, το σύστημα έκανε αναγκαστική κατάσχεση εις χείρας τρίτων, χρεώνοντας τον άτυχο πελάτη.

Θα πρέπει εντός 8 εργάσιμων ημερών, ο άτυχος πελάτης να μεταβεί στο Ειρηνοδικείο της κατοικίας του με τον δικηγόρο του και να προσκομίσει τα απαραίτητα έγγραφα , προκειμένου να αποδείξει ότι δεν έχει παραπάνω συναλλαγές με τον ιδιοκτήτη της ταβέρνας.

Το σύστημα, δεν μπορεί να γνωρίζει αν οι δυο άντρες έχουν και άλλες συναλλαγές και αφού ο ένας έχει χρέη προς το δημόσιο και ο ίδιος αδυνατεί να τα πληρώσει, το σύστημα θα τα “πάρει” από αυτόν που έχει συναλλαγές μαζί του.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει βγει δικαστική εντολή ότι έχει ληξιπρόθεσμες οφειλές, και στη συνέχεια έρχεται ο δικαστικός επιμελητής με το αντίστοιχο έγγραφο εις χείρας τρίτων και λέει ότι επειδή χρωστάει ο άλλος, να πληρώσει την οφειλή ο πελάτης για λογαριασμό του ιδιοκτήτη.

Τέλος , αν ο συγκεκριμένος πελάτης ξαναέχει κάποια συναλλαγή με τον ιδιοκτήτη της ταβέρνας, δεν θα πληρώσει αυτόν, αλλά το Ελληνικό δημόσιο.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27172
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Αναγκαστική κατάσχεση εις χείρας τρίτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 19 Μάιος 2023, 20:01

Αν θυμάμαι καλά είναι η αποπληρωμή χρέους προς το δημόσιο από τα εισοδήματα αυτού ποτ χρωστά.

Το είχε πάθει μια θεία μου που χρωσταγε στην εφορία.

Το ενοίκιο από κάτι μαγαζιά που είχε δεν πήγαιναν στο λογαριασμό της αλλά σε λογαριασμό της εφορίας.

Είναι σαν να σου κάνουν κατάσχεση σε ότι λεφτά έρχονται προς το μέρος σου.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8125
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Αναγκαστική κατάσχεση εις χείρας τρίτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 19 Μάιος 2023, 20:10

Βζιννννννννννν ο καπιταλισμος.
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αναγκαστική κατάσχεση εις χείρας τρίτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 19 Μάιος 2023, 20:21

ΤΑΣΟΣ ΑΝΑΣΤΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
19 Μάιος 2023, 19:44
Τι περιγράφει το επόμενο;
Έχει κάποιο μέλος δυνατότητα να το αναλύσει και να το εξηγήσει;





https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... %b2%ce%ad/

Επιχειρηματίας βρέθηκε μπλεγμένος: Ένας ελεύθερος επαγγελματίας την “πάτησε” χωρίς καν να το ξέρει. Συγκεκριμένα, είχε πάει να φάει σε μια ταβέρνα στην Μύκονο. Όταν τελείωσε το γεύμα του, ζήτησε λογαριασμό, αλλά μιας και ήταν ελεύθερος επαγγελματίας, το ζήτησε με την μορφή τιμολογίου. Αυτό που όμως δεν ήξερε ήταν ότι ο ιδιοκτήτης της ταβέρνας είχε χρέη και αυτό θα ήταν λόγος για μπλεξίματα.

Τι ισχύει με βάση τον νόμο:
Σύμφωνα με την ισχύουσα νομοθεσία, όταν κόβεται ένα τιμολόγιο, αυτό πηγαίνει αυτόματα στο σύστημα, όπου εκεί μπορεί να φανεί αν κάποιος έχει χρέη η όχι. Όταν λοιπόν το τιμολόγιο έφτασε στην εφορία, διαπιστώθηκε ότι η ταβέρνα έχει χρέη 50.000 ευρώ, το σύστημα έκανε αναγκαστική κατάσχεση εις χείρας τρίτων, χρεώνοντας τον άτυχο πελάτη.

Θα πρέπει εντός 8 εργάσιμων ημερών, ο άτυχος πελάτης να μεταβεί στο Ειρηνοδικείο της κατοικίας του με τον δικηγόρο του και να προσκομίσει τα απαραίτητα έγγραφα , προκειμένου να αποδείξει ότι δεν έχει παραπάνω συναλλαγές με τον ιδιοκτήτη της ταβέρνας.

Το σύστημα, δεν μπορεί να γνωρίζει αν οι δυο άντρες έχουν και άλλες συναλλαγές και αφού ο ένας έχει χρέη προς το δημόσιο και ο ίδιος αδυνατεί να τα πληρώσει, το σύστημα θα τα “πάρει” από αυτόν που έχει συναλλαγές μαζί του.

Στην συγκεκριμένη περίπτωση έχει βγει δικαστική εντολή ότι έχει ληξιπρόθεσμες οφειλές, και στη συνέχεια έρχεται ο δικαστικός επιμελητής με το αντίστοιχο έγγραφο εις χείρας τρίτων και λέει ότι επειδή χρωστάει ο άλλος, να πληρώσει την οφειλή ο πελάτης για λογαριασμό του ιδιοκτήτη.

Τέλος , αν ο συγκεκριμένος πελάτης ξαναέχει κάποια συναλλαγή με τον ιδιοκτήτη της ταβέρνας, δεν θα πληρώσει αυτόν, αλλά το Ελληνικό δημόσιο.
Αν κάποιος χρωστάει στο Δημοσιο μεγάλο ποσό, το κράτος έχει δικαίωμα να κατάσχεσει τα εισοδήματα του από τρίτους. Αν πχ εσύ χρωστάς στον Κώστα 2.000 ευρώ και ο Κώστας είναι υπό καθεστώς κατάσχεσης, τότε το Δημοσιο τα ζητάει από εσένα χωρίς να ενημερώσει τον Κώστα και αν περάσει ένα χρονικό διάστημα χωρίς να τα καταβάλεις μπορεί να στα κατάσχει.

Τώρα εδώ έγινε λάθος και νόμιζαν πως ήταν προμηθευτής του.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αναγκαστική κατάσχεση εις χείρας τρίτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Μάιος 2023, 20:26

George_V έγραψε:
19 Μάιος 2023, 20:01
Αν θυμάμαι καλά είναι η αποπληρωμή χρέους προς το δημόσιο από τα εισοδήματα αυτού ποτ χρωστά.

Το είχε πάθει μια θεία μου που χρωσταγε στην εφορία.

Το ενοίκιο από κάτι μαγαζιά που είχε δεν πήγαιναν στο λογαριασμό της αλλά σε λογαριασμό της εφορίας.

Είναι σαν να σου κάνουν κατάσχεση σε ότι λεφτά έρχονται προς το μέρος σου.
Άλλο πράμα είναι αυτό. Αυτό που περιγράφεις είναι το κατασχετήριο τραπεζικού λογαριασμού και αφορά τον ίδιο τον οφειλέτη. Γι' αυτό και υπάρχουν και οι ακατάσχετοι λογαριασμοί κλπ.

Αυτό που λέει η ιστοριούλα του νήματος, μου φαίνεται για κομματάκι μούφα. Τουλάχιστον έτσι όπως την περιγράφει το άρθρο, αν είναι κάτι διαφορετικό και δεν το έχουν αναλύσει σωστά, είναι άλλη περίπτωση. Κατάσχεση εις χείρας τρίτων, από όσο ξέρω δηλαδή, γίνεται όταν υπάρχει μια οφειλή από έναν οφειλέτη Α και κάποιος άλλος, Β χρωστάει στον Α κάποιο ποσό ίσο ή μεγαλύτερο από την οφειλή του Α. Και δεν αφορά μόνο δημόσιο, και τράπεζες μπορούν να σε κυνηγήσουν γι' αυτό. Επίσης, υπάρχουν κριτήρια για το αν θα κινηθεί η διαδικασία ή όχι, που έχουν να κάνουν με την σχέση αυτών των δύο, με τα ύψη των οφειλών, με πιθανά μπλεξίματα με ακίνητα που αφορούν αυτούς τους δυο και διάφορα τέτοια. Δεν τα ξέρω και πολύ καλά, απλά επειδή πρόσφατα γνωστός μου φοβήθηκε ότι κινδυνεύει από τέτοια περίπτωση, το έψαξε μέσω δικηγόρου και μου είπε πάνω-κάτω αυτά που γράφω.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Αναγκαστική κατάσχεση εις χείρας τρίτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 19 Μάιος 2023, 20:30

paul25 έγραψε:
19 Μάιος 2023, 20:21
Τώρα εδώ έγινε λάθος και νόμιζαν πως ήταν προμηθευτής του.
Α, ισχύει τελικά; Σόρυ, είδα makeleio και δεν μπήκα καν στη σελίδα (διάβασα το κείμενο εδώ μόνο), λέω "ΟΚ, πάλι πίπες...". :lol:

Ναι, τότε ίσως έγινε κάποιο μπέρδεμα. Ίσως.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αναγκαστική κατάσχεση εις χείρας τρίτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 19 Μάιος 2023, 20:37

Bic έγραψε:
19 Μάιος 2023, 20:30
paul25 έγραψε:
19 Μάιος 2023, 20:21
Τώρα εδώ έγινε λάθος και νόμιζαν πως ήταν προμηθευτής του.
Α, ισχύει τελικά; Σόρυ, είδα makeleio και δεν μπήκα καν στη σελίδα (διάβασα το κείμενο εδώ μόνο), λέω "ΟΚ, πάλι πίπες...". :lol:

Ναι, τότε ίσως έγινε κάποιο μπέρδεμα. Ίσως.
Αν συνεβει όντως η συγκεκριμένη ιστορία δεν μπορώ να το ξέρω, αν γενικά ισχύει κάτι τέτοιο με τρίτο ναι. Πιάνει γενικά τρίτους όχι μόνο τράπεζες και τα κριτήρια είναι αυτά που ανέφερες στο προηγούμενο ποστ σου όπως και άλλα πχ αν το ζητούμενο πόσο από τον τρίτο είναι μέρος μετοχικού κεφαλαίου.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10806
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Αναγκαστική κατάσχεση εις χείρας τρίτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 19 Μάιος 2023, 23:50

Εγω ακομα δε καταλαβα.

Δηλαδη συμφωνα με τον Χιο, ο πελατης πηρε ενα τιμολογιο (πχ 100 ευρω) και θα πρεπει να αποπληρωσει 50κ χρεος του ταβερνιαρη?

Αυτο λεει?

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7724
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Αναγκαστική κατάσχεση εις χείρας τρίτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 19 Μάιος 2023, 23:58

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
19 Μάιος 2023, 23:50
Εγω ακομα δε καταλαβα.

Δηλαδη συμφωνα με τον Χιο, ο πελατης πηρε ενα τιμολογιο (πχ 100 ευρω) και θα πρεπει να αποπληρωσει 50κ χρεος του ταβερνιαρη?

Αυτο λεει?
Αυτό αφήνει να εννοηθεί αλλά φυσικά δεν ισχύει.
Αυτό που ισχύει είναι ότι όποιος χρωστάει στον μαγαζάτορα θα πληρώσει απ' ευθείας τα χρέη στην εφορία αλλά το ποσό που χρωστάει ο ίδιος και όχι φυσικά την συνολική οφειλή.

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10806
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Αναγκαστική κατάσχεση εις χείρας τρίτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 20 Μάιος 2023, 00:05

gassim έγραψε:
19 Μάιος 2023, 23:58
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
19 Μάιος 2023, 23:50
Εγω ακομα δε καταλαβα.

Δηλαδη συμφωνα με τον Χιο, ο πελατης πηρε ενα τιμολογιο (πχ 100 ευρω) και θα πρεπει να αποπληρωσει 50κ χρεος του ταβερνιαρη?

Αυτο λεει?
Αυτό αφήνει να εννοηθεί αλλά φυσικά δεν ισχύει.
Αυτό που ισχύει είναι ότι όποιος χρωστάει στον μαγαζάτορα θα πληρώσει απ' ευθείας τα χρέη στην εφορία αλλά το ποσό που χρωστάει ο ίδιος και όχι φυσικά την συνολική οφειλή.
Δηλαδη παλι παπαριες γραφει ο Χιος?

Ενταξει η αληθεια ειναι οτι αν χρωσταει ο προμηθευτης μου, και του δωσω ενα ποσο, δε με νοιαζει αν το ποσο θα παει σ'αυτον ή στην εφορια. Αλλα αυτο που λεει ο Χιος οτι ξαφνικα ο πελατης χρεωθηκς 50κ μου ακουγεται τεραστια παπατζα.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21427
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Αναγκαστική κατάσχεση εις χείρας τρίτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 20 Μάιος 2023, 00:08

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
19 Μάιος 2023, 23:50
Εγω ακομα δε καταλαβα.

Δηλαδη συμφωνα με τον Χιο, ο πελατης πηρε ενα τιμολογιο (πχ 100 ευρω) και θα πρεπει να αποπληρωσει 50κ χρεος του ταβερνιαρη?

Αυτο λεει?
μαλακίες λέει, το άρθρο είναι γτπ
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Αναγκαστική κατάσχεση εις χείρας τρίτων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 20 Μάιος 2023, 06:15

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
19 Μάιος 2023, 23:50
Εγω ακομα δε καταλαβα.

Δηλαδη συμφωνα με τον Χιο, ο πελατης πηρε ενα τιμολογιο (πχ 100 ευρω) και θα πρεπει να αποπληρωσει 50κ χρεος του ταβερνιαρη?

Αυτο λεει?
Όχι! Όταν το κράτος έχει κάποιον υπό κατάσχεση δεν γνωρίζει πλήρως ποιος και πόσο του χρωσταει και πότε θα τα δώσει, έτσι μόλις εμφανίστηκε τιμολόγιο θεώρησε πως ο πελάτης χρωστάει λεφτά στον οφειλέτη. Απλή παρεξήγηση πρέπει να έγινε που ίσως τρομοκράτησε τον πελάτη. Δεν απαίτησε το ποσό που χρωστάει ο οφειλέτης αλλά το πιο πιθανό το ποσό του τιμολογίου. Υπερβολικό μου φαίνεται και εμένα έτσι όπως περιγράφεται η είδηση, σίγουρα έχει και τις γνωστές σάλτσες υπερβολης που βάζουν αυτά τα τρίτο-δευτέρα Μέσα Ενημερωσης.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών