Ευρώ ή δραχμή????

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
vag_el
Δημοσιεύσεις: 3175
Εγγραφή: 12 Ιαν 2021, 01:00
Phorum.gr user: vag_el

Re: Ευρώ ή δραχμή????

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vag_el » 14 Ιούλ 2023, 00:52

Νετο Γκουερινο έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 00:48
vag_el έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 00:32
Νετο Γκουερινο έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 00:29

Ρε φίλε τι ασχολείσαι;
Ο άνθρωπος είναι φανερό ότι δεν έχει ιδέα από δουλειές
Το πολύ πολύ αυτές τις μέρες να του έδωσε συγχαρητήρια κάποιο αφεντικό γιατί πέτυχε τον καφέ και αυτός αισθάνεται ότι έπιασε τον παπά από ταρχιδια
Δε θέλω να προτρέχω.Δε γνωρίζω όπως δε με γνωρίζει κι αυτός.Το γεγονός ότι κατέβασε ένα σεντόνι προσβολές σίγουρα δείχνει ότι κάτι δεν πάει καλά μαζί του.Αλλά όπως σου είπα δε θέλω να προτρέχω.Θα δούμε όταν με το καλό ξαναεμφανιστεί.
Φίλε δεν υπάρχει περίπτωση να είναι κάποιος πραγματικά επιτυχημένος στην επαγγελματική του πορεία και να αισθάνεται την ανάγκη να μπει σε ένα φόρουμ να το διατυμπανίζει ανώνυμα
Και όχι μόνο αυτό να μιλάει και να κατηγορεί κάποιους άλλους τους οποίους δεν γνωρίζει ως αποτυχημένους
Εντάξει τώρα, έλεος κάπου
Εχει όμως χρήμα,κι αυτό το ονομάζει επιτυχία.Τι να πώ?Ας είναι κι επιτυχημένος ,ας είναι και κάποιος που δυσανασχετεί απλώς με τις όμορφες 10ετίες που περάσαμε στα δικά μου χρόνια.

Χάσμα γενεών!!!!!!
όλοι μαζί γινήκαμε συρφετός,
γυρεύοντας ομοιοκαταληξία
μια τόσο ευγενικιά φιλοδοξία
έγινε της ζωής μας ο σκοπός

Κ.Καρυωτάκης

Άβαταρ μέλους
BOOMER
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 16:06

Re: Ευρώ ή δραχμή????

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BOOMER » 14 Ιούλ 2023, 08:59

vag_el έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 22:05
BOOMER έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 13:51
Green Dragon έγραψε:
12 Ιούλ 2023, 23:23


Τι παπάτζες γράφεις πάλι ρε απατεώνα, ο παρτακισμός του σήμερα είναι άνευ προηγουμένου. Λες και εντός της οικογένειας δεν υπήρχε αλληλλεγγύη παλιότερα και είναι κάτι καινούργιο, από εκεί θα κρίνουμε αν νοιάζεται ο ένας για τον άλλον. Μπορεί στην δική σου οικογένεια να μην υπήρχε, ίσως έτσι να εξηγείται και το αποτέλεσμα :smt005:
Γράφω την αντικειμενική αλήθεια του σήμερα θρησκόληπτε ρατσιστή. Κρίνουμε από το αν νοιάζεται ο ένας για τον άλλο άνθρωπο. Και το ποιά οικογένεια άφησε αγράμματο θρησκόληπτο που μισεί όλη την κοινωνία το βλέπουμε πολύ καθαρά. Κανόνισε να μας ζητήσεις και τα ρέστα επειδή δεν σε φρόντισαν οι γονείς σου ,σαν τον άλλο που του φταίει η κυβέρνηση και η ΝΤΠ επειδή απέτυχε επαγγελματικά. Είναι φοβερό πόσο μα πόσο μα πόσο εντελώς κοινό όλων τον αποτυχημένων είναι να μην φταίνε καθόλου οι ίδιοι για την κατάσταση τους . Εγινε αναφορά του πόστ σου επειδή με αποκάλεσες απατεώνα. Παρακαλώ και όποιο άλλος μέλος επιθυμεί ευπρέπεια να κάνει αναφορά ανάλογη με την δική μου : "Πέραν της ομοφοβικής και ρατσιστικής ρητορικής του μέλους ,με εξύβρισε και με προσέβαλε αποκαλώνας με παρτάκια και απατεώνα. " Υποθέτω ότι ίσως η ασυλία σου κάποια στιγμή πάψει.
Κακώς,πολύ κακώς κάνεις αναφορά .Δεν σε έβρισε κανένας,Εσύ με εβρισες και μαζί και την οικογένειά μου .Μας είπες ''μπαταχτσήδες '' και βρωμιάρηδες.Δεν είναι σωστό να προσβάλεις τους άλλους και μετα να ζητάς και τα ρέστα.Απλώς ο Greendragon στην είπε λίγο πιο βαριά.

Δεν σου έχει μάθει τρόπους η οικογένειά σου?







Υ.Γ εδω είναι οι κανόνες συμμετοχής,δεν τους διάβασες όταν γράφτηκες στο πχώρουμ?



Βία - Διακρίσεις Κοινωνικών Ομάδων
Απόψεις / ιδεολογίες που υιοθετούν ή δικαιολογούν ή ενστερνίζονται ή επικροτούν ή εξυμνούν βία ή διακρίσεις κατά οποιωνδήποτε κοινωνικών ομάδων, με βάση την εθνική, εθνοτική, φυλετική, σεξουαλική, βιολογική, πολιτική, ή θρησκευτική τους διαφορετικότητα ή πεποίθηση. #
Ούτε που αναφέρθηκα καθόλου στην οικογένεια σου και η αναφορά μπαταχτσήδες είναι για όλους όσους παράτησαν απλήρωτα δάνεια στις τράπεζες. Φυσικά και η οικογένεια μου με έχει μάθει τρόπους συμπεριφοράς. Ευγένεια και συνεργασία με ανθρώπους ,καμία ανοχή σε καθάρματα. Αυτό έχω μάθει κι εγώ στα παιδιά μου. Διάβασα πολύ σχολαστικά τους κανόνες συμμετοχής. Ο νεοναζί ρατσιστής που γράφει ως Greendragon αποκάλεσε ισλαμοπηθίκια τους 1.800.000.000 μουσουλμάνους του πλανήτη και μέχρι χθες δεν είχε καμία ποινή.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4805
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Ευρώ ή δραχμή????

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 14 Ιούλ 2023, 09:01

nrg έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 11:53

Ως επί το πλείστον σε δραχμές, άρα διαχειρίσιμο.
:roll:

μάλλον ξέχασες την «λιτότητα» τού Σημίτη 1985-87. εγώ τότε την έμαθα την λέξη με αυτήν την έννοια, όντας πιτσιρικάς.

κατά δική τους παραδοχή, μέσα σε μια τετραετία τα'καναν πουτάνα όλα για να φάει πσωμάκι ο σοφός λαός και οδεύαμε βουρ για ΔΝΤ. τελικά τη βγάλαμε καθαρή με σφίξιμο ζωναρίου κι ένα δάνειο-μνημονιάκι απ'την ΕΟΚ.

Εικόνα
http://repository.costas-simitis.gr/sf- ... F_F1T6.pdf


Οι σκληροί όροι των ευρωπαϊκών δανείων

Πρώτη φορά ζητήσαμε δάνειο στις 9 Δεκεμβρίου 1985, στο πλαίσιο του σταθεροποιητικού προγράμματος 1985-87. Η κυβέρνηση Α. Παπανδρέου, με τον κ. Κ. Σημίτη «επιστρατευμένο» στη θέση του υπουργού Οικονομίας ζήτησε δάνειο 1,75 δισ. ECU. Εγκρίθηκε να μας δοθεί σε δύο δόσεις – η πρώτη άμεσα και η δεύτερη τον Ιανουάριο 1987, εφόσον εκπληρώναμε τους όρους του.

Αντιγράφουμε από τους όρους που μας έθεσε το Συμβούλιο της ΕΟΚ:

«Μείωση του ετήσιου ποσοστού ανόδου των τιμών σε 15% στο τέλος του 1986 και κάτω του 10% στα μέσα του 1987. Πολύ σημαντική επιβράδυνση της ανόδου του κόστους εργασίας (σ.σ.: με κατάργηση της αυτόματης τιμαριθμικής αναπροσαρμογής μισθών). Μείωση των καθαρών δανειακών αναγκών του Δημοσίου κατά 4 ποσοστιαίες μονάδες του ΑΕΠ το 1986 και το 1987. Σημαντική μείωση της πιστωτικής επέκτασης σε 17% το 1986 και 11% το 1987, από 25% που ήταν το 1985. Μείωση του ελλείμματος του ισοζυγίου τρεχουσών συναλλαγών. Σταθεροποίηση, σε απόλυτη αξία, του εξωτερικού δημοσίου χρέους».
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
BOOMER
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 16:06

Re: Ευρώ ή δραχμή????

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BOOMER » 14 Ιούλ 2023, 09:03

Green Dragon έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 18:11
BOOMER έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 13:51
Green Dragon έγραψε:
12 Ιούλ 2023, 23:23
Τι παπάτζες γράφεις πάλι ρε απατεώνα, ο παρτακισμός του σήμερα είναι άνευ προηγουμένου. Λες και εντός της οικογένειας δεν υπήρχε αλληλλεγγύη παλιότερα και είναι κάτι καινούργιο, από εκεί θα κρίνουμε αν νοιάζεται ο ένας για τον άλλον. Μπορεί στην δική σου οικογένεια να μην υπήρχε, ίσως έτσι να εξηγείται και το αποτέλεσμα :smt005:
Γράφω την αντικειμενική αλήθεια του σήμερα θρησκόληπτε ρατσιστή. Κρίνουμε από το αν νοιάζεται ο ένας για τον άλλο άνθρωπο. Και το ποιά οικογένεια άφησε αγράμματο θρησκόληπτο που μισεί όλη την κοινωνία το βλέπουμε πολύ καθαρά. Κανόνισε να μας ζητήσεις και τα ρέστα επειδή δεν σε φρόντισαν οι γονείς σου ,σαν τον άλλο που του φταίει η κυβέρνηση και η ΝΤΠ επειδή απέτυχε επαγγελματικά. Είναι φοβερό πόσο μα πόσο μα πόσο εντελώς κοινό όλων τον αποτυχημένων είναι να μην φταίνε καθόλου οι ίδιοι για την κατάσταση τους . Εγινε αναφορά του πόστ σου επειδή με αποκάλεσες απατεώνα. Παρακαλώ και όποιο άλλος μέλος επιθυμεί ευπρέπεια να κάνει αναφορά ανάλογη με την δική μου : "Πέραν της ομοφοβικής και ρατσιστικής ρητορικής του μέλους ,με εξύβρισε και με προσέβαλε αποκαλώνας με παρτάκια και απατεώνα. " Υποθέτω ότι ίσως η ασυλία σου κάποια στιγμή πάψει.
Θέλεις να το παίξω και εγώ αυτό το παιχνίδι με τις αναφορές; Γιατί κι εσύ βρίζεις και προσβάλεις συνεχώς, δεν σε παίρνει. Πέρα από το ότι λες και ψέμματα αφού πουθενά δεν σε είπα παρτάκια :roll: αν και σιγά που είναι λόγος αναφοράς το 'παρτάκιας', εσύ όπως μιλάς θα έπρεπε να έχεις φύγει με καταπέλτη από δω μέσα αν θεωρείς ότι αξίζω εγώ ban. Τόσο πολυ φοβάσαι την ελευθερία έκφρασης; Καμία έκπληξη, όλοι οι 'ευρωπαϊστές' την ίδια μούρη έχετε.

Πραγματικός γυμνοσάλιαγκας, κομπλεξάρα που νόμισε ότι αναβαθμίστηκε επειδή 'έγινε Ευρωπαίος' :smt005:
Αναφέρθηκε και αυτό το πόστ. Ισλαμοπηθίκια ,γυμνοσάλιαγκας,κομπλεξάρα και ο υπόλοιπος οχετός για όλους όσους ζηλεύεις. Μπορεί να γελάω γιατί απλά βλέπω ένα δειλό πλάσμα που ξεσπάει ανώνυμα ,αλλά οι κανόνες είναι κανόνες.

Άβαταρ μέλους
BOOMER
Δημοσιεύσεις: 621
Εγγραφή: 11 Οκτ 2021, 16:06

Re: Ευρώ ή δραχμή????

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BOOMER » 14 Ιούλ 2023, 09:17

Νετο Γκουερινο έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 00:29
vag_el έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 22:05
BOOMER έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 13:51


Γράφω την αντικειμενική αλήθεια του σήμερα θρησκόληπτε ρατσιστή. Κρίνουμε από το αν νοιάζεται ο ένας για τον άλλο άνθρωπο. Και το ποιά οικογένεια άφησε αγράμματο θρησκόληπτο που μισεί όλη την κοινωνία το βλέπουμε πολύ καθαρά. Κανόνισε να μας ζητήσεις και τα ρέστα επειδή δεν σε φρόντισαν οι γονείς σου ,σαν τον άλλο που του φταίει η κυβέρνηση και η ΝΤΠ επειδή απέτυχε επαγγελματικά. Είναι φοβερό πόσο μα πόσο μα πόσο εντελώς κοινό όλων τον αποτυχημένων είναι να μην φταίνε καθόλου οι ίδιοι για την κατάσταση τους . Εγινε αναφορά του πόστ σου επειδή με αποκάλεσες απατεώνα. Παρακαλώ και όποιο άλλος μέλος επιθυμεί ευπρέπεια να κάνει αναφορά ανάλογη με την δική μου : "Πέραν της ομοφοβικής και ρατσιστικής ρητορικής του μέλους ,με εξύβρισε και με προσέβαλε αποκαλώνας με παρτάκια και απατεώνα. " Υποθέτω ότι ίσως η ασυλία σου κάποια στιγμή πάψει.
Κακώς,πολύ κακώς κάνεις αναφορά .Δεν σε έβρισε κανένας,Εσύ με εβρισες και μαζί και την οικογένειά μου .Μας είπες ''μπαταχτσήδες '' και βρωμιάρηδες.Δεν είναι σωστό να προσβάλεις τους άλλους και μετα να ζητάς και τα ρέστα.Απλώς ο Greendragon στην είπε λίγο πιο βαριά.

Δεν σου έχει μάθει τρόπους η οικογένειά σου?







Υ.Γ εδω είναι οι κανόνες συμμετοχής,δεν τους διάβασες όταν γράφτηκες στο πχώρουμ?



Βία - Διακρίσεις Κοινωνικών Ομάδων
Απόψεις / ιδεολογίες που υιοθετούν ή δικαιολογούν ή ενστερνίζονται ή επικροτούν ή εξυμνούν βία ή διακρίσεις κατά οποιωνδήποτε κοινωνικών ομάδων, με βάση την εθνική, εθνοτική, φυλετική, σεξουαλική, βιολογική, πολιτική, ή θρησκευτική τους διαφορετικότητα ή πεποίθηση. #
Ρε φίλε τι ασχολείσαι;
Ο άνθρωπος είναι φανερό ότι δεν έχει ιδέα από δουλειές
Το πολύ πολύ αυτές τις μέρες να του έδωσε συγχαρητήρια κάποιο αφεντικό γιατί πέτυχε τον καφέ και αυτός αισθάνεται ότι έπιασε τον παπά από ταρχιδια

Σίγουρα χωρικέ με ψευδώνυμο μέτριου ποδοσφαιριστή γραφικού συλλόγου ,που με ρωτούσες αν γαμάω πολλές γκόμενες σαν να ήρθα από άλλο σχολείο στην πέμπτη δημοτικού. Ου άνθρουπους δεν έχει ιδέα από...δουλειές . Δουλειές λένε μεταξύ τους άνθρωποι που κάνουν μερεμέτια και θελήματα. Εμείς που είμαστε στην αγορά δεκαετίες μιλάμε για επιχειρηματικότητα. Αυτό με το άγχος σου για το αν είναι καλός ο καφές καθόλου δεν βγαίνει προς τα έξω. Το σημειώνω στους πάτους των παπουτσιών μου. Καλημέρες από το μαγευτικό Μαρούσι. Εϊπαμε ,αν καταφέρεις ποτέ να έλθεις στον πολιτισμό ,ο Ηλίας σε περιμένει για τζάμπα καφέ.
Συνημμένα
20230714_090915.jpg

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Ευρώ ή δραχμή????

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 14 Ιούλ 2023, 10:28

Bill Hicks έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 09:01
nrg έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 11:53

Ως επί το πλείστον σε δραχμές, άρα διαχειρίσιμο.
:roll:

μάλλον ξέχασες την «λιτότητα» τού Σημίτη 1985-87. εγώ τότε την έμαθα την λέξη με αυτήν την έννοια, όντας πιτσιρικάς.

κατά δική τους παραδοχή, μέσα σε μια τετραετία τα'καναν πουτάνα όλα για να φάει πσωμάκι ο σοφός λαός και οδεύαμε βουρ για ΔΝΤ. τελικά τη βγάλαμε καθαρή με σφίξιμο ζωναρίου κι ένα δάνειο-μνημονιάκι απ'την ΕΟΚ.

Εικόνα
http://repository.costas-simitis.gr/sf- ... F_F1T6.pdf


Οι σκληροί όροι των ευρωπαϊκών δανείων

Πρώτη φορά ζητήσαμε δάνειο στις 9 Δεκεμβρίου 1985, στο πλαίσιο του σταθεροποιητικού προγράμματος 1985-87. Η κυβέρνηση Α. Παπανδρέου, με τον κ. Κ. Σημίτη «επιστρατευμένο» στη θέση του υπουργού Οικονομίας ζήτησε δάνειο 1,75 δισ. ECU. Εγκρίθηκε να μας δοθεί σε δύο δόσεις – η πρώτη άμεσα και η δεύτερη τον Ιανουάριο 1987, εφόσον εκπληρώναμε τους όρους του.

Αντιγράφουμε από τους όρους που μας έθεσε το Συμβούλιο της ΕΟΚ:

«Μείωση του ετήσιου ποσοστού ανόδου των τιμών σε 15% στο τέλος του 1986 και κάτω του 10% στα μέσα του 1987. Πολύ σημαντική επιβράδυνση της ανόδου του κόστους εργασίας (σ.σ.: με κατάργηση της αυτόματης τιμαριθμικής αναπροσαρμογής μισθών). Μείωση των καθαρών δανειακών αναγκών του Δημοσίου κατά 4 ποσοστιαίες μονάδες του ΑΕΠ το 1986 και το 1987. Σημαντική μείωση της πιστωτικής επέκτασης σε 17% το 1986 και 11% το 1987, από 25% που ήταν το 1985. Μείωση του ελλείμματος του ισοζυγίου τρεχουσών συναλλαγών. Σταθεροποίηση, σε απόλυτη αξία, του εξωτερικού δημοσίου χρέους».
Bill, ευχαριστώ που με επιβεβαιώνεις και με επίσημες πηγές.

1. Το έγγραφο αναφέρεται στο εξωτερικό χρέος, δηλαδή αυτό που δεν είναι σε δραχμές.
Στην παράθεση που μου έκανες αναφέρομαι σε δραχμές.

2. Όπως έγραψα παραπάνω έπρεπε να προσέξουν το ισοζύγιο, βάζοντας μεγάλους φόρους στα εισαγόμενα.

3. Λιτότητα έπρεπε να γίνει, διότι υπήρχαν αλόγιστες σπατάλες.
Όπου λιτότητα μην φανταστείς περικοπές δώρων και εφάπαξ, αλλά αναπροσαρμογή των αυξήσεων σε λελογισμένη βάση.
Και όπως και έγινε μέσα στα 2 χρόνια της "λιτότητας" είχαμε ανάπτυξη 0,5% για το 86 και ύφεση 2,3% για το 87. Και έρχεται το 1988 με ανάπτυξη 4,3% και συνεχίζει το 1989 με 3,8%. Σε όλο αυτό το διάστημα η ανεργία σταθερή το 7,5 και το κατά κεφαλή ΑΕΠ να αυξάνετε κάθε χρόνο.

Εικόνα

Σκληροί όροι των ευρωπαϊκών δανείων... Γελάνε και τα μπετά...

Τι να συγκρίνουμε με τα μνημόνια;
Ύφεση 7,3% μόνο για το 2012; Και 25% για όλη την περίοδο των μνημονίων;
Ανεργία μέχρι 27% επί Σαμαρά;
Χρέος που έφτασε στο 180% του ΑΕΠ;

Εκείνη την περίοδο κόσμος ξεκινούσε από τα χωριά του άφραγκος και αγράμματος και δουλεύοντας έκανε προκοπή. Αγόραζε σπίτι, μαγαζί, εξοχικό με μετρητά. Ελάχιστες γυναίκες δούλευαν σταθερά.
Γνωρίζω 2 περιπτώσεις που άνοιξαν μαγαζί με δανεικά από φίλους (ναι... συνέβαινε και αυτό) και οι άνθρωποι έβγαλαν λεφτά από αυτά.
Τι να λέμε τώρα...

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ευρώ ή δραχμή????

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 14 Ιούλ 2023, 11:16

Green Dragon έγραψε:
11 Ιούλ 2023, 20:47
axilmar έγραψε:
11 Ιούλ 2023, 18:55
Green Dragon έγραψε:
10 Ιούλ 2023, 12:26
Κοψε κάτι, ποτέ δεν πέρασε το 26% ο πληθωρισμός στην μεταπολίτευση.

https://www.macrotrends.net/countries/G ... n-rate-cpi
Ο επισημος οχι. Οταν ο επισημος ηταν 26% ο πραγματικος ηταν 40%.
Deja-vu, νομίζω το έχουμε ξανασυζητήσει. Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να γίνει συζήτηση αριθμών επί υποθέσεων, μόνο τα επίσημα στοιχεία μπορούν να χρησιμοποιηθούν.
Τι λες που δεν μπορει να γινει, αφου τα ζησαμε. Και τα θυμομαστε. Μια χαρα μπορει να γινει.

Απλα οποιος δεν θελει να την κανει την κουβεντα βρισκει δικαιολογιες του τυπου 'α τα επισημα νουμερα τοσο λεγανε'.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ευρώ ή δραχμή????

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 14 Ιούλ 2023, 11:21

nrg έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 11:53
axilmar έγραψε:
11 Ιούλ 2023, 18:56
nrg έγραψε:
10 Ιούλ 2023, 12:45
Ο Αρίστος έχει απόλυτο δίκιο για την αγοραστική δύναμη εκείνης της εποχής.

Εγώ ξέρω ότι εκείνη την εποχή υπήρχαν σπιτικά που η γυναίκα δεν δούλευε και δεν τους έλλειπε τίποτα.
Σπιτικά χωρίς αυτοκίνητο διότι δεν ήταν απαραίτητα.
Σπιτικά που κάνοντας οικονομία αγόραζαν σπίτι και εξοχικό, μετρητά.
Διακοπές με παρέες πάνω από 1 μήνα, είτε στο χωριό ή στην θάλασσα.

Σήμερα τα νέα ζευγάρια, θα δουλεύουν και οι 2 και πέρα από ένα καλό κινητό δεν θα έχουν τίποτα άλλο.
Διακοπές με το ζόρι 2 εβδομάδες.

Να το πούμε και αυτό. Εκείνη την εποχή ο κανόνας ήταν 2 παιδιά στην οικογένεια και πολύ σπάνια το 1.
Τώρα 1 με το ζόρι.
Με ψευτικο/δανεικο χρημα ολα αυτα.

Το 1981 η αναλογια δημοσιου χρεους αεπ ηταν 20%, το 1990 ηταν 89%.


Ως επί το πλείστον σε δραχμές, άρα διαχειρίσιμο.
Ίσως έπρεπε να προσέξουν τα εισαγόμενα και να τα βάλουν μεγάλους φόρους, για να κρατήσουν χαμηλά το έλλειμμα ισοζυγίου.
Ένας λελογισμένος περιορισμός της σπατάλης και τίποτα δεν θα συνέβαινε.

Όπως λέει και ο vag_el όποιος δεν ήταν τεμπέλης (ή σπάταλος) έκανε προκοπή.
Αγόραζε σπίτι, μαγαζί με μετρητά.
Τα παιδιά έκαναν διακοπές για εβδομάδες είτε με την μητέρα, είτε με παπούδες.

Προσωπικά μία περίπτωση γνωρίζω που δεν αγόρασαν σπίτι από άποψη. Οι ίδιοι έκαναν διακοπές με νοικιασμένο εξοχικό για όλη την σεζόν και ταβέρνα μέρα παρά μέρα.

Όλα αυτά εξαερώθηκαν από την φούσκα του χρηματιστηρίου και την φούσκα των ακινήτων.
Από εκεί που αγόραζαν σπίτι κάνοντας οικονομία με μετρητά, φτάσαμε να χρειάζεται δάνειο 25ετίας. Και τώρα μία νέα οικογένεια ούτε με το κιάλι δεν βλέπει δικό της σπίτι.
Πρόοδος...
Το οτι ηταν σε δραχμες δεν το κανει διαχειρισιμο. Εαν ειναι το δικο σου νομισμα, θα πας απο ελλειψη συναλλαγματος, οχι απο επισημη χρεωκοπια.

Τωρα αυτο που λες για τα ακινητα, δεν εχει να κανει με το ευρω. Παντου στον κοσμο, σε ολες τις χωρες, τα ακινητα εχουνε παρει φωτια, για λογους αλλους, καμμια σχεση με το νομισμα.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19727
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ευρώ ή δραχμή????

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 14 Ιούλ 2023, 12:12

BOOMER έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 09:03
Green Dragon έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 18:11
Θέλεις να το παίξω και εγώ αυτό το παιχνίδι με τις αναφορές; Γιατί κι εσύ βρίζεις και προσβάλεις συνεχώς, δεν σε παίρνει. Πέρα από το ότι λες και ψέμματα αφού πουθενά δεν σε είπα παρτάκια :roll: αν και σιγά που είναι λόγος αναφοράς το 'παρτάκιας', εσύ όπως μιλάς θα έπρεπε να έχεις φύγει με καταπέλτη από δω μέσα αν θεωρείς ότι αξίζω εγώ ban. Τόσο πολυ φοβάσαι την ελευθερία έκφρασης; Καμία έκπληξη, όλοι οι 'ευρωπαϊστές' την ίδια μούρη έχετε.

Πραγματικός γυμνοσάλιαγκας, κομπλεξάρα που νόμισε ότι αναβαθμίστηκε επειδή 'έγινε Ευρωπαίος' :smt005:
Αναφέρθηκε και αυτό το πόστ. Ισλαμοπηθίκια ,γυμνοσάλιαγκας,κομπλεξάρα και ο υπόλοιπος οχετός για όλους όσους ζηλεύεις. Μπορεί να γελάω γιατί απλά βλέπω ένα δειλό πλάσμα που ξεσπάει ανώνυμα ,αλλά οι κανόνες είναι κανόνες.
Κάνε ότι θέλεις, τα δικά σου γραφόμενα υπάρχουν και είναι έτοιμα για χρήση αν χρειαστεί. Το παράδοξο ξέρεις ποιό είναι;

Πως πραγματικά πιστεύεις ότι ΕΣΥ είσαι κόσμιος :p3:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19727
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ευρώ ή δραχμή????

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 14 Ιούλ 2023, 12:14

axilmar έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:16
Green Dragon έγραψε:
11 Ιούλ 2023, 20:47
Deja-vu, νομίζω το έχουμε ξανασυζητήσει. Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να γίνει συζήτηση αριθμών επί υποθέσεων, μόνο τα επίσημα στοιχεία μπορούν να χρησιμοποιηθούν.
Τι λες που δεν μπορει να γινει, αφου τα ζησαμε. Και τα θυμομαστε. Μια χαρα μπορει να γινει.

Απλα οποιος δεν θελει να την κανει την κουβεντα βρισκει δικαιολογιες του τυπου 'α τα επισημα νουμερα τοσο λεγανε'.
Εγώ δεν τα έζησα και δεν τα θυμάμαι γιατί ήμουν νήπιο.

Εσύ που συνέχεια μιλάς για αποδείξεις και αποδείξεις κλπ τώρα θέλεις να κάνεις συζήτηση με εικασίες και εντυπώσεις;

Ε και εγώ σου λέω σήμερα έχει 30% πληθωριμσό και ας λένε 8%. Πολλά πράγματα στο σούπερ μάρκετ έχουν διπλασιαστεί.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4805
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Ευρώ ή δραχμή????

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 15 Ιούλ 2023, 05:47

nrg έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 10:28
SpoilerShow
Bill Hicks έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 09:01
nrg έγραψε:
13 Ιούλ 2023, 11:53

Ως επί το πλείστον σε δραχμές, άρα διαχειρίσιμο.
:roll:

μάλλον ξέχασες την «λιτότητα» τού Σημίτη 1985-87. εγώ τότε την έμαθα την λέξη με αυτήν την έννοια, όντας πιτσιρικάς.

κατά δική τους παραδοχή, μέσα σε μια τετραετία τα'καναν πουτάνα όλα για να φάει πσωμάκι ο σοφός λαός και οδεύαμε βουρ για ΔΝΤ. τελικά τη βγάλαμε καθαρή με σφίξιμο ζωναρίου κι ένα δάνειο-μνημονιάκι απ'την ΕΟΚ.

Εικόνα
http://repository.costas-simitis.gr/sf- ... F_F1T6.pdf


Οι σκληροί όροι των ευρωπαϊκών δανείων

Πρώτη φορά ζητήσαμε δάνειο στις 9 Δεκεμβρίου 1985, στο πλαίσιο του σταθεροποιητικού προγράμματος 1985-87. Η κυβέρνηση Α. Παπανδρέου, με τον κ. Κ. Σημίτη «επιστρατευμένο» στη θέση του υπουργού Οικονομίας ζήτησε δάνειο 1,75 δισ. ECU. Εγκρίθηκε να μας δοθεί σε δύο δόσεις – η πρώτη άμεσα και η δεύτερη τον Ιανουάριο 1987, εφόσον εκπληρώναμε τους όρους του.

Αντιγράφουμε από τους όρους που μας έθεσε το Συμβούλιο της ΕΟΚ:

«Μείωση του ετήσιου ποσοστού ανόδου των τιμών σε 15% στο τέλος του 1986 και κάτω του 10% στα μέσα του 1987. Πολύ σημαντική επιβράδυνση της ανόδου του κόστους εργασίας (σ.σ.: με κατάργηση της αυτόματης τιμαριθμικής αναπροσαρμογής μισθών). Μείωση των καθαρών δανειακών αναγκών του Δημοσίου κατά 4 ποσοστιαίες μονάδες του ΑΕΠ το 1986 και το 1987. Σημαντική μείωση της πιστωτικής επέκτασης σε 17% το 1986 και 11% το 1987, από 25% που ήταν το 1985. Μείωση του ελλείμματος του ισοζυγίου τρεχουσών συναλλαγών. Σταθεροποίηση, σε απόλυτη αξία, του εξωτερικού δημοσίου χρέους».
Bill, ευχαριστώ που με επιβεβαιώνεις και με επίσημες πηγές.

1. Το έγγραφο αναφέρεται στο εξωτερικό χρέος, δηλαδή αυτό που δεν είναι σε δραχμές.
Στην παράθεση που μου έκανες αναφέρομαι σε δραχμές.

2. Όπως έγραψα παραπάνω έπρεπε να προσέξουν το ισοζύγιο, βάζοντας μεγάλους φόρους στα εισαγόμενα.

3. Λιτότητα έπρεπε να γίνει, διότι υπήρχαν αλόγιστες σπατάλες.
Όπου λιτότητα μην φανταστείς περικοπές δώρων και εφάπαξ, αλλά αναπροσαρμογή των αυξήσεων σε λελογισμένη βάση.
Και όπως και έγινε μέσα στα 2 χρόνια της "λιτότητας" είχαμε ανάπτυξη 0,5% για το 86 και ύφεση 2,3% για το 87. Και έρχεται το 1988 με ανάπτυξη 4,3% και συνεχίζει το 1989 με 3,8%. Σε όλο αυτό το διάστημα η ανεργία σταθερή το 7,5 και το κατά κεφαλή ΑΕΠ να αυξάνετε κάθε χρόνο.

Εικόνα

Σκληροί όροι των ευρωπαϊκών δανείων... Γελάνε και τα μπετά...

Τι να συγκρίνουμε με τα μνημόνια;
Ύφεση 7,3% μόνο για το 2012; Και 25% για όλη την περίοδο των μνημονίων;
Ανεργία μέχρι 27% επί Σαμαρά;
Χρέος που έφτασε στο 180% του ΑΕΠ;

Εκείνη την περίοδο κόσμος ξεκινούσε από τα χωριά του άφραγκος και αγράμματος και δουλεύοντας έκανε προκοπή. Αγόραζε σπίτι, μαγαζί, εξοχικό με μετρητά. Ελάχιστες γυναίκες δούλευαν σταθερά.
Γνωρίζω 2 περιπτώσεις που άνοιξαν μαγαζί με δανεικά από φίλους (ναι... συνέβαινε και αυτό) και οι άνθρωποι έβγαλαν λεφτά από αυτά.
Τι να λέμε τώρα...
το νόημα είναι ότι δεν μπορείς να αποφύγεις τον εξωτερικό δανεισμό ο οποίος με αλόγιστη διαχείρηση οδηγεί σε κρίση συναλλάγματος/χρεωκοπία. γι'αυτό είχαμε μόνιμα capital controls πριν την ένταξη στην ΟΝΕ, ενώ τον εσωτερικό δανεισμό τον διαχειριζόμασταν με συνεχείς υποτιμήσεις/διολισθήσεις τα οποία μόνο καλά δεν είναι για την τσέπη των πολιτών, εκτός αν μιλάμε για 100% εσωστρεφή οικονομία που ονειρεύεσαι.

τα μνημόνια είναι ανάλογα τού ύψους δανείου/χρεωκοπίας γι'αυτό και έγραψα «μνημονιάκι». το 1985 χρειαστήκαμε 1,7 δις, το 1991 2,2 δις και το 2010 110 δις.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ευρώ ή δραχμή????

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 15 Ιούλ 2023, 10:43

Green Dragon έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 12:14
axilmar έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 11:16
Green Dragon έγραψε:
11 Ιούλ 2023, 20:47
Deja-vu, νομίζω το έχουμε ξανασυζητήσει. Όπως καταλαβαίνεις δεν μπορεί να γίνει συζήτηση αριθμών επί υποθέσεων, μόνο τα επίσημα στοιχεία μπορούν να χρησιμοποιηθούν.
Τι λες που δεν μπορει να γινει, αφου τα ζησαμε. Και τα θυμομαστε. Μια χαρα μπορει να γινει.

Απλα οποιος δεν θελει να την κανει την κουβεντα βρισκει δικαιολογιες του τυπου 'α τα επισημα νουμερα τοσο λεγανε'.
Εγώ δεν τα έζησα και δεν τα θυμάμαι γιατί ήμουν νήπιο.

Εσύ που συνέχεια μιλάς για αποδείξεις και αποδείξεις κλπ τώρα θέλεις να κάνεις συζήτηση με εικασίες και εντυπώσεις;

Ε και εγώ σου λέω σήμερα έχει 30% πληθωριμσό και ας λένε 8%. Πολλά πράγματα στο σούπερ μάρκετ έχουν διπλασιαστεί.
Δεν ειναι εικασιες, αφου ησουν μικρος τοτε ρωτα τους μεγαλυτερους, ψαχτο.

Και βεβαια ισχυει οτι σημερα ο πληθωρισμος δεν ειναι 8%, αφου το βλεπεις και εσυ στο σουπερ μαρκετ.

Οταν λενε ο πληθωρισμος ειναι χ%, τον υπολογιζουν και με πολλα προιοντα που συνηθως δεν αφορουν τα νοικοκυρια ή τελος παντων δεν ειναι στις αμεσες αναγκες ενος νοικοκυριου, οποτε φαινεται πεσμενος σε σχεση με την πραγματικοτητα.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19727
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ευρώ ή δραχμή????

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 15 Ιούλ 2023, 16:18

axilmar έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 10:43
Green Dragon έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 12:14
Εγώ δεν τα έζησα και δεν τα θυμάμαι γιατί ήμουν νήπιο.

Εσύ που συνέχεια μιλάς για αποδείξεις και αποδείξεις κλπ τώρα θέλεις να κάνεις συζήτηση με εικασίες και εντυπώσεις;

Ε και εγώ σου λέω σήμερα έχει 30% πληθωριμσό και ας λένε 8%. Πολλά πράγματα στο σούπερ μάρκετ έχουν διπλασιαστεί.
Δεν ειναι εικασιες, αφου ησουν μικρος τοτε ρωτα τους μεγαλυτερους, ψαχτο.

Και βεβαια ισχυει οτι σημερα ο πληθωρισμος δεν ειναι 8%, αφου το βλεπεις και εσυ στο σουπερ μαρκετ.

Οταν λενε ο πληθωρισμος ειναι χ%, τον υπολογιζουν και με πολλα προιοντα που συνηθως δεν αφορουν τα νοικοκυρια ή τελος παντων δεν ειναι στις αμεσες αναγκες ενος νοικοκυριου, οποτε φαινεται πεσμενος σε σχεση με την πραγματικοτητα.
Να το εξετάσεις συγκριτικά, ο δείκτης είναι πάντα αλλοιωμένος. Και εντός ευρώ πολύ παραπάνω ήταν, όλοι έλεγαν για την ακρίβεια του ευρώ. Είναι όμως πάντα αλλοιωμένος άρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μια χαρά για συμπέρασμα. Αλλά θα τον χρησιμοποιείς πάντα, όχι όποτε βολεύει το αφήγημά σου.

Και ο δείκτης ανεργίας δεν είναι σωστός αλλά αφού μετριέται με τον ίδιο τρόπο οι μεταβολές του αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.

Συζήτηση με βάση τι αίσθηση είχε ο καθένας δεν μπορεί να είναι σοβαρή, ούτε καν μισοσόβαρη.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ευρώ ή δραχμή????

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 17 Ιούλ 2023, 11:20

Green Dragon έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 16:18
axilmar έγραψε:
15 Ιούλ 2023, 10:43
Green Dragon έγραψε:
14 Ιούλ 2023, 12:14
Εγώ δεν τα έζησα και δεν τα θυμάμαι γιατί ήμουν νήπιο.

Εσύ που συνέχεια μιλάς για αποδείξεις και αποδείξεις κλπ τώρα θέλεις να κάνεις συζήτηση με εικασίες και εντυπώσεις;

Ε και εγώ σου λέω σήμερα έχει 30% πληθωριμσό και ας λένε 8%. Πολλά πράγματα στο σούπερ μάρκετ έχουν διπλασιαστεί.
Δεν ειναι εικασιες, αφου ησουν μικρος τοτε ρωτα τους μεγαλυτερους, ψαχτο.

Και βεβαια ισχυει οτι σημερα ο πληθωρισμος δεν ειναι 8%, αφου το βλεπεις και εσυ στο σουπερ μαρκετ.

Οταν λενε ο πληθωρισμος ειναι χ%, τον υπολογιζουν και με πολλα προιοντα που συνηθως δεν αφορουν τα νοικοκυρια ή τελος παντων δεν ειναι στις αμεσες αναγκες ενος νοικοκυριου, οποτε φαινεται πεσμενος σε σχεση με την πραγματικοτητα.
Να το εξετάσεις συγκριτικά, ο δείκτης είναι πάντα αλλοιωμένος. Και εντός ευρώ πολύ παραπάνω ήταν, όλοι έλεγαν για την ακρίβεια του ευρώ. Είναι όμως πάντα αλλοιωμένος άρα μπορεί να χρησιμοποιηθεί μια χαρά για συμπέρασμα. Αλλά θα τον χρησιμοποιείς πάντα, όχι όποτε βολεύει το αφήγημά σου.

Και ο δείκτης ανεργίας δεν είναι σωστός αλλά αφού μετριέται με τον ίδιο τρόπο οι μεταβολές του αντικατοπτρίζουν την πραγματικότητα.

Συζήτηση με βάση τι αίσθηση είχε ο καθένας δεν μπορεί να είναι σοβαρή, ούτε καν μισοσόβαρη.
Συμφωνω οτι παντα πρεπει να μιλαμε επι των πραγματικων αριθμων και οχι των 'κρατικων' στατιστικων που ειναι αλλοιωμενα ως προς το τι βιωνει ο πολιτης.

Επισης συμφωνω οτι ειναι πιο δυσκολο απο το να χρησιμοποιουμε τα επισημα νουμερα, αλλα να που πρεπει να γινει, αλλιως δεν εχουμε καλη συζητηση...

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19727
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ευρώ ή δραχμή????

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 17 Ιούλ 2023, 11:36

axilmar έγραψε:
17 Ιούλ 2023, 11:20
Συμφωνω οτι παντα πρεπει να μιλαμε επι των πραγματικων αριθμων και οχι των 'κρατικων' στατιστικων που ειναι αλλοιωμενα ως προς το τι βιωνει ο πολιτης.

Επισης συμφωνω οτι ειναι πιο δυσκολο απο το να χρησιμοποιουμε τα επισημα νουμερα, αλλα να που πρεπει να γινει, αλλιως δεν εχουμε καλη συζητηση...
Τα πραγματικά νούμερα ή έστω κάποια κοντά σε αυτά δεν γίνεται να τα έχεις. Οπότε τι θα κάνεις; Εμπειρική φιλολογική συζήτηση;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών