Οι Έλληνες δουλεύουν πολύ αλλά με χαμηλές αμοιβές

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Οι Έλληνες δουλεύουν πολύ αλλά με χαμηλές αμοιβές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 24 Σεπ 2023, 21:37

Baldur έγραψε:
24 Σεπ 2023, 18:27
EKPLIKTIKOS έγραψε:
24 Σεπ 2023, 10:28
Πόσο πιο παραγωγικοί είναι οι χερ σταιλιστ στα γερμανικά κομμωτήρια; Μήπως οι Γερμανοί μπαριστηδες φτιάχνουν περισσότερους εσπρέσο την ώρα; :102:
ΟΚ, πούλα τρελίτσα, πολύ...παραγωγικό
Δε θα ήταν ακόμα πιο παραγωγικο να καταλαβαίνεις ότι το έγραψα ειρωνικά ξέρω γω; :102:

Πάντως είναι ενδιαφέρουσα η ανάλυσή σου. Όμως βρίσκω ακόμη πιο ενδιαφέρον το γεγονός οτι εδωσες εμφαση σε συγκεκριμενους κλάδους, quotαρω:
σε κλάδους υψηλής προστιθέμενης αξίας (αυτοβιομηχανία, χημική παραγωγή, ενέργεια, κ.α.)
Το Λουξεμβούργο έχει διπλάσια παραγωγικοτητα από τη Γερμανία, σε μεγάλο βαθμό λόγω του τραπεζικού τομέα. Αντίθετα, η Κίνα που έχει κλαδους υψηλης προστιθεμενης αξιας δεν έχει τόσο υψηλή παραγωγικοτητα apparently. :102:

Εννοώ με το παραπάνω, δεν μπορούσες απλά να γράψεις, όπως θα έλεγε ένας οικονομολογος or whatever (pretty much a non scientist δλδ) ότι they be rich because they rich μη χάνουμε το χρόνο μας με ατάκες τύπου η Ελλάδα δεν παράγει ούτε βίδα :102:

Άβαταρ μέλους
Baldur
Δημοσιεύσεις: 166
Εγγραφή: 03 Νοέμ 2022, 18:04

Re: Οι Έλληνες δουλεύουν πολύ αλλά με χαμηλές αμοιβές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Baldur » 24 Σεπ 2023, 23:04

Ωραια, τυπε, ας το κανουμε ταληρακια, γιατι δεν ειμαι ιδιαιτερα ευστροφος. It sometimes do be like that αλλα γιατι «they be rich» αυτοι και γιατι δεν ειμαστε κι εμεις;
“That is greatness. That is what it means to be a thoroughbred. The honorable end is the one thing that can not be taken from a man.”

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Οι Έλληνες δουλεύουν πολύ αλλά με χαμηλές αμοιβές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 25 Σεπ 2023, 18:00

Baldur έγραψε:
24 Σεπ 2023, 18:27
Γιατί τότε ο μπαρμπέρης ή ο μπαρίστας βγάζουν πολλαπλάσια στη Γερμανία; Γιατί (απλοποιώντας εξευτελιστικά) σε έναν πολύ μεγάλο βαθμό, η συνολικά υψηλότερη παραγωγικότητα της Γερμανικής οικονομίας σε κλάδους υψηλής προστιθέμενης αξίας (αυτοβιομηχανία, χημική παραγωγή, ενέργεια, κ.α.) οδηγεί σε υψηλότερο συνολικά ΑΕΠ, σε υψηλότερη αγοραστική δύναμη και σε συνδυασμό με ένα αρκετά εξελιγμένο κράτος πρόνοιας, σε υψηλότερη διάχυση του ΑΕΠ σε όλες τις κοινωνικές βαθμίδες.
Η αληθεια.

/thread.

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7898
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Οι Έλληνες δουλεύουν πολύ αλλά με χαμηλές αμοιβές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 25 Σεπ 2023, 18:17

Σε Γαλλική πολυεθνική που δούλευα στην Γερμανία στην παραγωγή, στην μηχανή δηλαδή και την συσκευασία οι ρυθμοί ήταν πολύ εντατικοί. Akkord (με το κομμάτι). Διαλείμματα ανά μιάμιση ή δύο ώρες.
Βέβαια ήδη από το 2005 δεν χρειάζονταν μόνιμους και είχαν part time (δύο, τρεις ημέρες την εβδομάδα) λόγω ρομποτοποίησης.

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4874
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Οι Έλληνες δουλεύουν πολύ αλλά με χαμηλές αμοιβές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 26 Σεπ 2023, 08:48

Μισθός 430 ευρώ μεικτά: Η πραγματικότητα για το 26% των εργαζομένων στην Ελλάδα
Ο μέσος μισθός είναι 1.038 ευρώ μεικτά σύμφωνα με στοιχεία του ΕΦΚΑ
https://www.naftemporiki.gr/finance/eco ... ofSckYRHdA

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23480
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Οι Έλληνες δουλεύουν πολύ αλλά με χαμηλές αμοιβές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 26 Σεπ 2023, 23:26

Ίακχος έγραψε:
23 Σεπ 2023, 16:17
https://www.kathimerini.gr/economy/5626 ... s-amoives/

Προσωπικά το επιβεβαιώνω για τον Ιδιωτικό τομέα τουλάχιστον.

ειναι γνωστα αυτα τα στοιχεια απο το 2010 που φωναζανε οι ηλιθιοι Γερμανοι για τεμπεληδες Ελληνες και καποιοι εδω τους σιγονταρανε ...πρωτοι ηταν οι Μεξικανοι στον κοσμο σε εργατωρες με 2ους εμας ... το θεμα ειναι πως υτη η ιστορια συνεχιζεται με αποτελεσμα ο κοσμος να συνεχιζει να φευγει στο εξωτερικο για καλυτερες συνθηκες και αμοιβες
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Οι Έλληνες δουλεύουν πολύ αλλά με χαμηλές αμοιβές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 27 Σεπ 2023, 12:20

Εχοντας δει Ελληνες, Γαλλους, Γερμανους, Νορβηγους και Ιταλους να δουλευουν στον χωρο της Πληροφορικης, η γνωμη μου ειναι οτι οι Ελληνες και οι Ιταλοι δουλευουν τις λιγοτερες ωρες, παντα στον χωρο της Πληροφορικης, και επισης εχουν και λιγοτερη παραγωγικοτητα, διοτι πολυς χρονος ξοδευεται σε κουβεντουλα, καφε, φαι, κλπ, και επισης τα προτζεκτ που συνηθως παιρνουμε ειναι δευτερευουσας σημασιας.

Δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο βεβαια. Δουλευουμε για να ζουμε, δεν ζουμε για να δουλευουμε...

Τα παραπανω ειναι αυτα που εχω δει εγω στον χωρο της Πληροφορικης αυτα τα 24 χρονια που δουλευω.

Σε αλλους τομεις μπορει να ειναι αλλιως.

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4874
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Οι Έλληνες δουλεύουν πολύ αλλά με χαμηλές αμοιβές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 27 Σεπ 2023, 16:35

axilmar έγραψε:
27 Σεπ 2023, 12:20
Εχοντας δει Ελληνες, Γαλλους, Γερμανους, Νορβηγους και Ιταλους να δουλευουν στον χωρο της Πληροφορικης, η γνωμη μου ειναι οτι οι Ελληνες και οι Ιταλοι δουλευουν τις λιγοτερες ωρες, παντα στον χωρο της Πληροφορικης, και επισης εχουν και λιγοτερη παραγωγικοτητα, διοτι πολυς χρονος ξοδευεται σε κουβεντουλα, καφε, φαι, κλπ, και επισης τα προτζεκτ που συνηθως παιρνουμε ειναι δευτερευουσας σημασιας.

Δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο βεβαια. Δουλευουμε για να ζουμε, δεν ζουμε για να δουλευουμε...

Τα παραπανω ειναι αυτα που εχω δει εγω στον χωρο της Πληροφορικης αυτα τα 24 χρονια που δουλευω.

Σε αλλους τομεις μπορει να ειναι αλλιως.
Στον κλάδο των πολιτικών μηχανικών δουλεύουμε τις ίδιες ώρες με τους Ευρωπαίους και οι αμοιβές μας είναι @@.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Οι Έλληνες δουλεύουν πολύ αλλά με χαμηλές αμοιβές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 27 Σεπ 2023, 18:41

Ίακχος έγραψε:
23 Σεπ 2023, 16:17
https://www.kathimerini.gr/economy/5626 ... s-amoives/

Προσωπικά το επιβεβαιώνω για τον Ιδιωτικό τομέα τουλάχιστον.
Οι Έλληνες ΠΟΥ δουλεύουν, δουλεύουν πολύ αλλά με χαμηλές αμοιβές φιξντ
Επειδη οι Ελληνες που δε δουλευουν πλουτιζουν :lol:
Οι νέες αποταμιεύσεις κατανέμονται σχετικά ομοιόμορφα, σε όλες τις κατηγορίες περιουσιακών στοιχείων, ωστόσο, οι κινητές αξίες έλαβαν το μεγαλύτερο ποσοστό: Οι Έλληνες αποταμιευτές φαίνεται να διατηρούν την εμπιστοσύνη που βρήκαν στις κεφαλαιαγορές. Σε σύγκριση με το έτος πριν από την πανδημία, το 2019, τα χρηματοοικονομικά περιουσιακά στοιχεία εξακολουθούν να είναι υψηλότερα κατά 12,1%, αλλά μόνο σε ονομαστικούς όρους. Προσαρμοσμένη για τον πληθωρισμό, απομένει μόνο μια μικρή αύξηση 3,3%, ωστόσο η Ελλάδα παρουσιάζει καλύτερη εικόνα σε σχέση με τις περισσότερες χώρες της ευρωζώνης που σημείωσαν πραγματική αύξηση -3,1%.
https://www.euro2day.gr/news/economy/ar ... loyto.html

Παραδεισος της ΕΕ η χωρα γκρινιαρηδες
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Οι Έλληνες δουλεύουν πολύ αλλά με χαμηλές αμοιβές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 28 Σεπ 2023, 10:23

Ίακχος έγραψε:
27 Σεπ 2023, 16:35
axilmar έγραψε:
27 Σεπ 2023, 12:20
Εχοντας δει Ελληνες, Γαλλους, Γερμανους, Νορβηγους και Ιταλους να δουλευουν στον χωρο της Πληροφορικης, η γνωμη μου ειναι οτι οι Ελληνες και οι Ιταλοι δουλευουν τις λιγοτερες ωρες, παντα στον χωρο της Πληροφορικης, και επισης εχουν και λιγοτερη παραγωγικοτητα, διοτι πολυς χρονος ξοδευεται σε κουβεντουλα, καφε, φαι, κλπ, και επισης τα προτζεκτ που συνηθως παιρνουμε ειναι δευτερευουσας σημασιας.

Δεν ειναι απαραιτητα κακο αυτο βεβαια. Δουλευουμε για να ζουμε, δεν ζουμε για να δουλευουμε...

Τα παραπανω ειναι αυτα που εχω δει εγω στον χωρο της Πληροφορικης αυτα τα 24 χρονια που δουλευω.

Σε αλλους τομεις μπορει να ειναι αλλιως.
Στον κλάδο των πολιτικών μηχανικών δουλεύουμε τις ίδιες ώρες με τους Ευρωπαίους και οι αμοιβές μας είναι @@.
Καλα, και στην πληροφορικη ετσι ειναι. Οι ξενοι περνουν πολυ περισσοτερα.

Απο την αλλη, εαν κοστιζαμε οσο οι ξενοι, δεν θα παιρναμε δουλειες...γιατι οι δουλειες που παιρνουμε ειναι ως επι το πλειστον δουλειες απο ξενες εταιρειες που θελουν να μειωσουν το κοστος τους.

Δεν ειναι σπανιο το φαινομενο να κανουν το κεντρικο κομματι της δουλειας οι ξενοι, και οι υπολοιποι να κανουν τα γυρω γυρω κομματια...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών