Παρατηρητήριο λαδιού

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 04 Δεκ 2023, 14:31

hellegennes έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 23:42
axilmar έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 11:45
δεν μου φαινεται κατι αλυτο.
Αυτή η απάντηση είναι λίγο πασπαρτού. Ελάχιστα πράγματα είναι αληθινά άλυτα σ' αυτόν τον κόσμο, μετρημένα στα δάχτυλα ίσως και του ενός χεριού. Οπότε σαν απάντηση δεν λέει τίποτα ιδιαίτερο. Όταν συζητάμε ένα πρόβλημα, σημασία έχει αν οι λύσεις είναι πρακτικές, βιώσιμες, εύκολες, και λογικές, όσο και αν υπάρχει ανάγκη να εφαρμοστούν ή έχουν δυσανάλογο κόστος σε χρήμα, κόπο και χρόνο σε σχέση με αυτό που προσφέρουν.

axilmar έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 11:45
Το κρατος μπορει να επιβαλλει αυτες τις αλλαγες.
Μην είσαι αφελής. Τα κράτη φτάνουν μέχρι έναν σημείο σύγκρουσης συμφερόντων με μεγάλες εταιρείες. Ακόμη και μεγάλα κράτη κωλύονται να επιβάλλουν μέτρα που δεν αρέσουν στους κεφαλαιοκράτες.
hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:38
Δεν χρειαζεται να ασχοληθει η εφορια με τον ογκο των μικροκαταθεσεων. Απλα χρειαζεται να κοιταξει το ποσα λεφτα "κερδισε" ενας λογαριασμος.
Αυτό σου λέω· ότι δεν έχει η εφορία τα μέσα να ελέγξει τόσους πολλούς λογαριασμούς σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα και να κινήσει διαδικασίες ελέγχου για εκατοντάδες χιλιάδες άτομα ταυτόχρονα. Και μην ξεχνάς ότι πρέπει πρώτα να καταργηθεί το απόρρητο των συναλλαγών. Θα πρέπει δηλαδή η εφορία να μπορεί να ελέγχει για κάθε ΑΦΜ, οποιαδήποτε στιγμή, τις τραπεζικές κινήσεις του.
axilmar έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 11:45
hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:38
που θα έρχεται ο υδραυλικός και θα μεταφέρεις 50 ευρώ στον λογαριασμό του χωρίς απόδειξη, όπως και τώρα. Θα συνεχίζει να μην τα δηλώνει αυτά σαν έσοδα
Δεν θα χρειαζεται να δηλωνει τιποτα. Αυτο ειναι το νοημα της αυτοματοποιησης. Η εφορια θα βλεπει αμεσα τι κερδισε ενας λογαριασμος, με ενα απλο query, και θα χρεωνει φορο αναλογα.

Ολα αυτα θα ειναι αυτοματοποιημενα.
Δεν γίνεται αυτό που λες. Δεν είναι όλες οι τραπεζικές μεταφορές (εισροές) κέρδη ούτε είναι όλες οι εκταμιεύσεις (εκροές) έξοδα.
δεν εχει καμμια σημασια...οτι μπηκε στον λογαριασμο σου ειναι κερδος, οτι βγηκε ειναι εξοδο.

Φτιαξε διαφορετικους λογαριασμους εαν θες ειδικο ρολο σε ενα λογαριασμο.

Δεν χρειαζεται ανθρωπινο χερι ελεγχου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Δεκ 2023, 22:10

axilmar έγραψε:
04 Δεκ 2023, 14:31
hellegennes έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 23:42
axilmar έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 11:45
δεν μου φαινεται κατι αλυτο.
Αυτή η απάντηση είναι λίγο πασπαρτού. Ελάχιστα πράγματα είναι αληθινά άλυτα σ' αυτόν τον κόσμο, μετρημένα στα δάχτυλα ίσως και του ενός χεριού. Οπότε σαν απάντηση δεν λέει τίποτα ιδιαίτερο. Όταν συζητάμε ένα πρόβλημα, σημασία έχει αν οι λύσεις είναι πρακτικές, βιώσιμες, εύκολες, και λογικές, όσο και αν υπάρχει ανάγκη να εφαρμοστούν ή έχουν δυσανάλογο κόστος σε χρήμα, κόπο και χρόνο σε σχέση με αυτό που προσφέρουν.

axilmar έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 11:45
Το κρατος μπορει να επιβαλλει αυτες τις αλλαγες.
Μην είσαι αφελής. Τα κράτη φτάνουν μέχρι έναν σημείο σύγκρουσης συμφερόντων με μεγάλες εταιρείες. Ακόμη και μεγάλα κράτη κωλύονται να επιβάλλουν μέτρα που δεν αρέσουν στους κεφαλαιοκράτες.
hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:38
Δεν χρειαζεται να ασχοληθει η εφορια με τον ογκο των μικροκαταθεσεων. Απλα χρειαζεται να κοιταξει το ποσα λεφτα "κερδισε" ενας λογαριασμος.
Αυτό σου λέω· ότι δεν έχει η εφορία τα μέσα να ελέγξει τόσους πολλούς λογαριασμούς σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα και να κινήσει διαδικασίες ελέγχου για εκατοντάδες χιλιάδες άτομα ταυτόχρονα. Και μην ξεχνάς ότι πρέπει πρώτα να καταργηθεί το απόρρητο των συναλλαγών. Θα πρέπει δηλαδή η εφορία να μπορεί να ελέγχει για κάθε ΑΦΜ, οποιαδήποτε στιγμή, τις τραπεζικές κινήσεις του.
axilmar έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 11:45

Δεν θα χρειαζεται να δηλωνει τιποτα. Αυτο ειναι το νοημα της αυτοματοποιησης. Η εφορια θα βλεπει αμεσα τι κερδισε ενας λογαριασμος, με ενα απλο query, και θα χρεωνει φορο αναλογα.

Ολα αυτα θα ειναι αυτοματοποιημενα.
Δεν γίνεται αυτό που λες. Δεν είναι όλες οι τραπεζικές μεταφορές (εισροές) κέρδη ούτε είναι όλες οι εκταμιεύσεις (εκροές) έξοδα.
δεν εχει καμμια σημασια...οτι μπηκε στον λογαριασμο σου ειναι κερδος, οτι βγηκε ειναι εξοδο.

Φτιαξε διαφορετικους λογαριασμους εαν θες ειδικο ρολο σε ενα λογαριασμο.

Δεν χρειαζεται ανθρωπινο χερι ελεγχου.
Lol. Το νόημα είναι να ελέγχεται ο λογαριασμός σου. Αν φτιάξεις άλλους λογαριασμούς που δεν μετράνε μπορείς να τους χρησιμοποιείς για να βάζεις εκεί το μαύρο χρήμα. Νομίζω ότι δεν μπορείς να το σκεφτείς σφαιρικά. Έχεις μείνει στην αρχική σου ιδέα και δεν βλέπεις γιατί έχει προβλήματα και το κάνεις ολοένα χειρότερο.

Γενικά δεν έχεις βάλει πολλή σκέψη στην ιδέα σου. Είσαι μισθωτός. Εμφανίζονται εισροές που δεν είναι ο μισθός σου, που μπαίνει συγκεκριμένη μέρα του μήνα. Να τις λογίζει το κράτος ως μαύρη εργασία και να τις φορολογεί ως εισόδημα από αδήλωτο ελεύθερο επάγγελμα;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 07 Δεκ 2023, 11:03

hellegennes έγραψε:
04 Δεκ 2023, 22:10
Lol. Το νόημα είναι να ελέγχεται ο λογαριασμός σου. Αν φτιάξεις άλλους λογαριασμούς που δεν μετράνε μπορείς να τους χρησιμοποιείς για να βάζεις εκεί το μαύρο χρήμα. Νομίζω ότι δεν μπορείς να το σκεφτείς σφαιρικά. Έχεις μείνει στην αρχική σου ιδέα και δεν βλέπεις γιατί έχει προβλήματα και το κάνεις ολοένα χειρότερο.

Γενικά δεν έχεις βάλει πολλή σκέψη στην ιδέα σου. Είσαι μισθωτός. Εμφανίζονται εισροές νπου δεν είναι ο μισθός σου, που μπαίνει συγκεκριμένη μέρα του μήνα. Να τις λογίζει το κράτος ως μαύρη εργασία και να τις φορολογεί ως εισόδημα από αδήλωτο ελεύθερο επάγγελμα;
Εσυ εβαλες το κριτηριο 'ολα τα λεφτα δεν ειναι φορολογησιμα'.

Γιατι να μην ειναι; η δικη μου εκδοχη δεν εχει τετοιους περιορισμους.

Οτι μπαινει σε λογαριασμους ειναι εσοδο, τελος. Και ναι, εαν εμφανιζονται εισροες που δεν ειναι ο μισθος μου μπορει να ειναι μαυρο χρημα. Αυτο ειναι το θεμα...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Δεκ 2023, 17:28

axilmar έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:03
hellegennes έγραψε:
04 Δεκ 2023, 22:10
Lol. Το νόημα είναι να ελέγχεται ο λογαριασμός σου. Αν φτιάξεις άλλους λογαριασμούς που δεν μετράνε μπορείς να τους χρησιμοποιείς για να βάζεις εκεί το μαύρο χρήμα. Νομίζω ότι δεν μπορείς να το σκεφτείς σφαιρικά. Έχεις μείνει στην αρχική σου ιδέα και δεν βλέπεις γιατί έχει προβλήματα και το κάνεις ολοένα χειρότερο.

Γενικά δεν έχεις βάλει πολλή σκέψη στην ιδέα σου. Είσαι μισθωτός. Εμφανίζονται εισροές νπου δεν είναι ο μισθός σου, που μπαίνει συγκεκριμένη μέρα του μήνα. Να τις λογίζει το κράτος ως μαύρη εργασία και να τις φορολογεί ως εισόδημα από αδήλωτο ελεύθερο επάγγελμα;
Εσυ εβαλες το κριτηριο 'ολα τα λεφτα δεν ειναι φορολογησιμα'.

Γιατι να μην ειναι; η δικη μου εκδοχη δεν εχει τετοιους περιορισμους.

Οτι μπαινει σε λογαριασμους ειναι εσοδο, τελος. Και ναι, εαν εμφανιζονται εισροες που δεν ειναι ο μισθος μου μπορει να ειναι μαυρο χρημα. Αυτο ειναι το θεμα...
Μα δεν ισχύει αυτό. Ό,τι μπαίνει στον λογαριασμό σου δεν είναι έσοδο. Πόσα παραδείγματα θες να σου δώσω; Σπουδάζει ο γιος σου σε άλλη πόλη και του στέλνεις τραπεζικό έμβασμα για να πληρώσει ενοίκιο, δίδακτρα, οτιδήποτε. Δεν είναι φορολογικό έσοδο αυτό. Ούτε για σένα που τα στέλνεις είναι φορολογικό έξοδο. Σου δίνω 200 ευρώ δανεικά. Δεν είναι φορολογικό έσοδο. Δίνεις 50 ευρώ χαρτζιλίκι στο παιδί σου. Δεν είναι φορολογικό έσοδο.

Καταλαβαίνεις τώρα πού χωλαίνει η πολύ απλουστευμένη λογική σου; Πληρώνεις το ρεύμα του σπιτιού σου. Δεν είναι φορολογικό έξοδο. Δεν εκπίπτει από την φορολογία σου. Γενικά, με την λογική σου, παίρνεις 1000 ευρώ μισθό ως μισθωτός και τα ξοδεύεις όλα, γιατί λογικό είναι να ξοδέψεις 1000 ευρώ. Θα πληρώσεις 0 φόρο;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 08 Δεκ 2023, 11:41

hellegennes έγραψε:
07 Δεκ 2023, 17:28
axilmar έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:03
hellegennes έγραψε:
04 Δεκ 2023, 22:10
Lol. Το νόημα είναι να ελέγχεται ο λογαριασμός σου. Αν φτιάξεις άλλους λογαριασμούς που δεν μετράνε μπορείς να τους χρησιμοποιείς για να βάζεις εκεί το μαύρο χρήμα. Νομίζω ότι δεν μπορείς να το σκεφτείς σφαιρικά. Έχεις μείνει στην αρχική σου ιδέα και δεν βλέπεις γιατί έχει προβλήματα και το κάνεις ολοένα χειρότερο.

Γενικά δεν έχεις βάλει πολλή σκέψη στην ιδέα σου. Είσαι μισθωτός. Εμφανίζονται εισροές νπου δεν είναι ο μισθός σου, που μπαίνει συγκεκριμένη μέρα του μήνα. Να τις λογίζει το κράτος ως μαύρη εργασία και να τις φορολογεί ως εισόδημα από αδήλωτο ελεύθερο επάγγελμα;
Εσυ εβαλες το κριτηριο 'ολα τα λεφτα δεν ειναι φορολογησιμα'.

Γιατι να μην ειναι; η δικη μου εκδοχη δεν εχει τετοιους περιορισμους.

Οτι μπαινει σε λογαριασμους ειναι εσοδο, τελος. Και ναι, εαν εμφανιζονται εισροες που δεν ειναι ο μισθος μου μπορει να ειναι μαυρο χρημα. Αυτο ειναι το θεμα...
Μα δεν ισχύει αυτό. Ό,τι μπαίνει στον λογαριασμό σου δεν είναι έσοδο. Πόσα παραδείγματα θες να σου δώσω; Σπουδάζει ο γιος σου σε άλλη πόλη και του στέλνεις τραπεζικό έμβασμα για να πληρώσει ενοίκιο, δίδακτρα, οτιδήποτε. Δεν είναι φορολογικό έσοδο αυτό. Ούτε για σένα που τα στέλνεις είναι φορολογικό έξοδο. Σου δίνω 200 ευρώ δανεικά. Δεν είναι φορολογικό έσοδο. Δίνεις 50 ευρώ χαρτζιλίκι στο παιδί σου. Δεν είναι φορολογικό έσοδο.

Καταλαβαίνεις τώρα πού χωλαίνει η πολύ απλουστευμένη λογική σου; Πληρώνεις το ρεύμα του σπιτιού σου. Δεν είναι φορολογικό έξοδο. Δεν εκπίπτει από την φορολογία σου. Γενικά, με την λογική σου, παίρνεις 1000 ευρώ μισθό ως μισθωτός και τα ξοδεύεις όλα, γιατί λογικό είναι να ξοδέψεις 1000 ευρώ. Θα πληρώσεις 0 φόρο;
Γιατι να μην ειναι φορολογικο εοοδο;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2023, 11:49

Μόλις τώρα σου εξήγησα. Ξαναδιάβασέ το.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27230
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 08 Δεκ 2023, 11:57

hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2023, 11:49
Μόλις τώρα σου εξήγησα. Ξαναδιάβασέ το.
Αλλά αυτό δεν εξηγεί γιατί ο λογιστής μου είπε να μειώσω τα διατραπεζικα έξοδα γιατί η εφορία καραδοκεί.

Και αυτό το είπε γιατί τον είχα ρωτήσει για 1000 ευρώ που δάνεισα στον ξάδελφό μου και αλλα 400 που εδωσα σε ενα φιλο και μου είπε ότι η εφορία τα ελέγχει αυτά και τα θεωρεί υπό προϋποθέσεις εσοδα/έξοδα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 08 Δεκ 2023, 12:01

axilmar έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:03
Εσυ εβαλες το κριτηριο 'ολα τα λεφτα δεν ειναι φορολογησιμα'.

Γιατι να μην ειναι; η δικη μου εκδοχη δεν εχει τετοιους περιορισμους.

Οτι μπαινει σε λογαριασμους ειναι εσοδο, τελος. Και ναι, εαν εμφανιζονται εισροες που δεν ειναι ο μισθος μου μπορει να ειναι μαυρο χρημα. Αυτο ειναι το θεμα...
Γιατί δεν είναι όλα τα λεφτά νέο εισόδημα. Όταν μεταφέρω στον αποταμιευτικό θα τα φορολογηθώ δύο φορές; Όταν μου κάνει επιστροφή ένα μαγαζί από ακύρωση παραγγελίας; Όταν μου βάζει πίσω χρήματα ο αδερφός μου γιατί του πήρα παπούτσια επειδή δεν έχει account στο Skroutz; Όταν στέλνω στο λογαριασμό μου σε άλλη τράπεζα για να έχω να πληρώνω το νοίκι;

Πρακτικά δεν υπάρχει χώρα στον κόσμο, όσο προηγμένη ή καθυστερημένη να είναι που να εφαρμόζει τέτοιο σύστημα. Κάνει απλά καθημερινά πράγματα τραγικά πολύπλοκα από λογιστικής πλευράς.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2023, 12:03

George_V έγραψε:
08 Δεκ 2023, 11:57
hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2023, 11:49
Μόλις τώρα σου εξήγησα. Ξαναδιάβασέ το.
Αλλά αυτό δεν εξηγεί γιατί ο λογιστής μου είπε να μειώσω τα διατραπεζικα έξοδα γιατί η εφορία καραδοκεί.

Και αυτό το είπε γιατί τον είχα ρωτήσει για 1000 ευρώ που δάνεισα στον ξάδελφό μου και αλλα 400 που εδωσα σε ενα φιλο και μου είπε ότι η εφορία τα ελέγχει αυτά και τα θεωρεί υπό προϋποθέσεις εσοδα/έξοδα.
Τα δανεικά πάνω από 500 ευρώ τα θεωρεί δυνητική δωρεά και η δωρεά φορολογείται. Τυπικά βέβαια δεν μπορεί να τα φορολογήσει γιατί δεν υπάρχει νόμος που να απαγορεύει να δανείζεις λεφτά και θα ήταν παράλογο να υπάρχει τέτοιος νόμος. Θα πρέπει να αποδείξει η εφορία ότι δεν είναι δάνειο και είναι δωρεά.

Αλλά είναι ακόμη χειρότερο, όταν μιλάμε για το παιδί σου, να τα θεωρεί φορολογικά έσοδα για το παιδί σου.

Μάλιστα, αν τα θεωρούσε, σκέψου τι είδους απάτες θα μπορούσες να κάνεις για να πληρώνεις λιγότερο φόρο αν περνάς την κλίμακα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 08 Δεκ 2023, 12:05

Awesomatic έγραψε:
08 Δεκ 2023, 12:01
axilmar έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:03
Εσυ εβαλες το κριτηριο 'ολα τα λεφτα δεν ειναι φορολογησιμα'.

Γιατι να μην ειναι; η δικη μου εκδοχη δεν εχει τετοιους περιορισμους.

Οτι μπαινει σε λογαριασμους ειναι εσοδο, τελος. Και ναι, εαν εμφανιζονται εισροες που δεν ειναι ο μισθος μου μπορει να ειναι μαυρο χρημα. Αυτο ειναι το θεμα...
Γιατί δεν είναι όλα τα λεφτά νέο εισόδημα. Όταν μεταφέρω στον αποταμιευτικό θα τα φορολογηθώ δύο φορές; Όταν μου κάνει επιστροφή ένα μαγαζί από ακύρωση παραγγελίας; Όταν μου βάζει πίσω χρήματα ο αδερφός μου γιατί του πήρα παπούτσια επειδή δεν έχει account στο Skroutz; Όταν στέλνω στο λογαριασμό μου σε άλλη τράπεζα για να έχω να πληρώνω το νοίκι;

Πρακτικά δεν υπάρχει χώρα στον κόσμο, όσο προηγμένη ή καθυστερημένη να είναι που να εφαρμόζει τέτοιο σύστημα. Κάνει απλά καθημερινά πράγματα τραγικά πολύπλοκα από λογιστικής πλευράς.
Ακόμη κι αν συνέβαινε, θα έπρεπε μετά να θεωρεί όλες τις εκροές ως έξοδα και τυπικά να κατέληγες να μην πληρώνεις καθόλου φόρο γιατί στο τέλος του μήνα θα τα είχες ξοδέψει όλα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 09 Δεκ 2023, 11:20

Awesomatic έγραψε:
08 Δεκ 2023, 12:01
axilmar έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:03
Εσυ εβαλες το κριτηριο 'ολα τα λεφτα δεν ειναι φορολογησιμα'.

Γιατι να μην ειναι; η δικη μου εκδοχη δεν εχει τετοιους περιορισμους.

Οτι μπαινει σε λογαριασμους ειναι εσοδο, τελος. Και ναι, εαν εμφανιζονται εισροες που δεν ειναι ο μισθος μου μπορει να ειναι μαυρο χρημα. Αυτο ειναι το θεμα...
Γιατί δεν είναι όλα τα λεφτά νέο εισόδημα. Όταν μεταφέρω στον αποταμιευτικό θα τα φορολογηθώ δύο φορές; Όταν μου κάνει επιστροφή ένα μαγαζί από ακύρωση παραγγελίας; Όταν μου βάζει πίσω χρήματα ο αδερφός μου γιατί του πήρα παπούτσια επειδή δεν έχει account στο Skroutz; Όταν στέλνω στο λογαριασμό μου σε άλλη τράπεζα για να έχω να πληρώνω το νοίκι;

Πρακτικά δεν υπάρχει χώρα στον κόσμο, όσο προηγμένη ή καθυστερημένη να είναι που να εφαρμόζει τέτοιο σύστημα. Κάνει απλά καθημερινά πράγματα τραγικά πολύπλοκα από λογιστικής πλευράς.
Δεν εχει καμμια σημασια εαν ειναι νεο εισοδημα ή οχι. Απο την μια θα αφαιρεθει απο καπου, απο την αλλη θα προστεθει καπου.

Ξοδεψες λεφτα για τα παπουτσια του αδερφου σου, αλλα στα δινει πισω; μια ή αλλη εισαι, ειναι σαν να μην τα ξοδεψες. Και βεβαια παραμενει φορολογητεα υλη.

Εβαλες τα λεφτα σου σε αλλο λογαριασμο δικο σου; και οι δυο δικοι σου ειναι, δεν αλλαζει κατι στην φορολογηση σου.

Οταν σου κανει επιστροφη ενα μαγαζι, ξοδεψες καποια λεφτα και μετα τα πηρες πισω, αρα ειναι σαν να μην τα ξοδεψες ποτε. Παραμενει φορολογητεα υλη.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 09 Δεκ 2023, 15:20

axilmar έγραψε:
09 Δεκ 2023, 11:20
Awesomatic έγραψε:
08 Δεκ 2023, 12:01
axilmar έγραψε:
07 Δεκ 2023, 11:03
Εσυ εβαλες το κριτηριο 'ολα τα λεφτα δεν ειναι φορολογησιμα'.

Γιατι να μην ειναι; η δικη μου εκδοχη δεν εχει τετοιους περιορισμους.

Οτι μπαινει σε λογαριασμους ειναι εσοδο, τελος. Και ναι, εαν εμφανιζονται εισροες που δεν ειναι ο μισθος μου μπορει να ειναι μαυρο χρημα. Αυτο ειναι το θεμα...
Γιατί δεν είναι όλα τα λεφτά νέο εισόδημα. Όταν μεταφέρω στον αποταμιευτικό θα τα φορολογηθώ δύο φορές; Όταν μου κάνει επιστροφή ένα μαγαζί από ακύρωση παραγγελίας; Όταν μου βάζει πίσω χρήματα ο αδερφός μου γιατί του πήρα παπούτσια επειδή δεν έχει account στο Skroutz; Όταν στέλνω στο λογαριασμό μου σε άλλη τράπεζα για να έχω να πληρώνω το νοίκι;

Πρακτικά δεν υπάρχει χώρα στον κόσμο, όσο προηγμένη ή καθυστερημένη να είναι που να εφαρμόζει τέτοιο σύστημα. Κάνει απλά καθημερινά πράγματα τραγικά πολύπλοκα από λογιστικής πλευράς.
Δεν εχει καμμια σημασια εαν ειναι νεο εισοδημα ή οχι. Απο την μια θα αφαιρεθει απο καπου, απο την αλλη θα προστεθει καπου.

Ξοδεψες λεφτα για τα παπουτσια του αδερφου σου, αλλα στα δινει πισω; μια ή αλλη εισαι, ειναι σαν να μην τα ξοδεψες. Και βεβαια παραμενει φορολογητεα υλη.

Εβαλες τα λεφτα σου σε αλλο λογαριασμο δικο σου; και οι δυο δικοι σου ειναι, δεν αλλαζει κατι στην φορολογηση σου.

Οταν σου κανει επιστροφη ενα μαγαζι, ξοδεψες καποια λεφτα και μετα τα πηρες πισω, αρα ειναι σαν να μην τα ξοδεψες ποτε. Παραμενει φορολογητεα υλη.
Βεβαίως και έχει σημασία γιατί φορολογείς το εισόδημα όχι τον πλούτο ή το τζίρο. Πως το φαντάζεσαι ακριβώς; Θα αθροίζεις τι έχει στους τραπεζικούς του λογαριασμός ο άλλος και θα φορολογείς τη διαφορά από την προηγούμενη χρονιά; Και όταν πάει και ρίξει τη διαφορά σε αυτοκίνητο/έργα τέχνης/βλακείες για το σπίτι τι θα φορολογήσεις; Και άντε πες ότι οκ εκεί πήρε το 24% ΦΠΑ το κράτος θεώρησε ότι τα πλήρωσε σε φόρους (που δεν διαφωνούμε επί της ουσίας), όταν πάει και πάρει το διαμέρισμα στη Φρανκφούρτη εσύ σαν κράτος τι ακριβώς θα φορολογήσεις; Όταν τα πληρώσει για να αγοράσει μετοχές στο χρηματιστήριο του Άμστερνταμ; Όταν πάει διακοπές στη λίμνη Κόμο; Όλα τα παραδείγματα είναι επίτηδες από ευρωπαϊκή ένωση για να γίνει ξεκάθαρο ότι σαν χώρα αυτό δεν μπορείς να το κάνεις όταν ο άλλος έχει το αυτονόητο δικαίωμα να κυκλοφορεί και να ξοδεύει τα λεφτά του οπουδήποτε στην ένωση.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 09 Δεκ 2023, 20:32

08/12/2023
Θεσσαλονίκη: Τον τσάκωσαν με 245 λίτρα λαθραίο λάδι αμφιβόλου ποιότητας.

Εικόνα

Ένας 39χρονος Γύφτος συνελήφθη το πρωί της Παρασκευής σε περιοχή του Λαγκαδά, στη Θεσσαλονίκη, για λαθραίο λάδι αμφιβόλου ποιότητας, το οποίο πλάσαρε ως “εξαιρετικά παρθένο”.


Σύμφωνα με την ΕΛΑΣ, μετέφερε 49 δοχεία χωρητικότητας 5 λίτρων (συνολικά 245 λίτρα) για τα οποία δεν διέθετε τα νόμιμα παραστατικά ενώ το περιεχόμενο ήταν διαφορετικής απόχρωσης σε κάθε δοχείο, στερούνταν σχετικής οσμής και βάσει κανονισμών υπήρχαν ελλείψεις ως προς την ορθή επισήμανση του ελαιολάδου.

Η ανακοίνωση της Γενικής Αστυνομικής Διεύθυνσης Θεσσαλονίκης αναφέρει:
“Αστυνομικοί του Τμήματος Ασφαλείας Λαγκαδά, εντόπισαν και συνέλαβαν, έπειτα από κατάλληλη αξιοποίηση πληροφοριών, 39χρονο ημεδαπό, σε βάρος του οποίου σχηματίσθηκε δικογραφία για παράβαση της νομοθεσίας που αφορά σε ποινικές κυρώσεις επί μη συμμόρφωσης στους τομείς των τροφίμων, των ζωοτροφών, της υγείας και προστασίας ζώων και της διαχείρισης ΖΥΠ και ΠΠ, αλλά και σε ρυθμίσεις για την αγορά προϊόντων και της παροχή υπηρεσιών.

Ειδικότερα, πρωινές ώρες σήμερα (08-12-2023), σε περιοχή του Δήμου Λαγκαδά, έπειτα από έλεγχο που διενεργήθηκε σε αυτοκίνητο ιδιοκτησίας του συλληφθέντα, βρέθηκαν και κατασχέθηκαν συνολικά (49) πλαστικά δοχεία χωρητικότητας (5) λίτρων έκαστο, στα οποία αναγραφόταν ότι πρόκειται για «Εξαιρετικά παρθένο ελαιόλαδο» περιοχής της Ελλάδας.

Όπως διαπιστώθηκε και κατόπιν παράλληλης επικοινωνίας με τον Ε.Φ.Ε.Τ. Θεσσαλονίκης, το περιεχόμενο ήταν διαφορετικής απόχρωσης σε κάθε δοχείο, στερούνταν σχετικής οσμής και βάσει κανονισμών υπήρχαν ελλείψεις ως προς την ορθή επισήμανση του ελαιολάδου. Επιπλέον, ο 39χρονος στερούταν σχετικών παραστατικών εγγράφων που να δικαιολογούν την κατοχή και μεταφορά τους.

Ο συλληφθείς θα οδηγηθεί στην αρμόδια δικαστική Αρχή, ενώ για τα κατασχεθέντα δοχεία παραγγέλθηκε προς τον Ε.Φ.Ε.Τ. Θεσσαλονίκης διενέργεια δειγματοληψίας, για εξέταση δειγμάτων ως προς την ποιότητα, τη γνησιότητα και τυχόν επικινδυνότητα για τη δημόσια υγεία”.

Εικόνα
https://www.thestival.gr/eidiseis/astyn ... -litra-la/

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Δεκ 2023, 23:09

axilmar έγραψε:
09 Δεκ 2023, 11:20
Δεν εχει καμμια σημασια εαν ειναι νεο εισοδημα ή οχι. Απο την μια θα αφαιρεθει απο καπου, απο την αλλη θα προστεθει καπου.

Ξοδεψες λεφτα για τα παπουτσια του αδερφου σου, αλλα στα δινει πισω; μια ή αλλη εισαι, ειναι σαν να μην τα ξοδεψες. Και βεβαια παραμενει φορολογητεα υλη.

Εβαλες τα λεφτα σου σε αλλο λογαριασμο δικο σου; και οι δυο δικοι σου ειναι, δεν αλλαζει κατι στην φορολογηση σου.

Οταν σου κανει επιστροφη ενα μαγαζι, ξοδεψες καποια λεφτα και μετα τα πηρες πισω, αρα ειναι σαν να μην τα ξοδεψες ποτε. Παραμενει φορολογητεα υλη.
Γιατί δεν αποδέχεσαι ότι αυτό που λες είναι χαζό; Τα ατομικά σου έξοδα δεν αφαιρούνται από την φορολόγηση κι ούτε θα μπορούσε να γίνεται αυτό γιατί τότε θα πλήρωνες 0 φόρους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10004
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 12 Δεκ 2023, 20:39

Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών