Παρατηρητήριο λαδιού

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 15 Νοέμ 2023, 12:14

Bazoomba έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 00:18
40τακατο της ζωής μ σπατάλησα έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 00:11
Bazoomba έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 00:10

6,5-7 τις 7 γραμμές. Περσινό ούτε για δείγμα.
τι είναι αυτό με τις γραμμές, εξήγα και σε μας τους χαβουζαίους
Το πόσα οξέα έχει το λάδι. Ουσιαστικά στο ελαιοτριβείο έχουν ένα διάλυμα που τους δίνουν τα τοπικά χημεία, το αναμειγνύουν με το λάδι και ανάλογα με το που θα κατσει το διαλυμμα στο βαθμονομημενο (insert χημικο ορο που δεν θυμαμαι) γυαλινο σκατακι βλεπεις ποσα οξεα εχει.

Οσο λιγοτερες ειναι οι γραμμές τοσο πιο καλο το λαδι και τοσο πιο ακριβο. 10 γραμμες = 1 οξύ.
Το όριο βρωσιμότητας είναι στα 3 οξέα. Μετά πάει για σαπούνι.


.

Κάποτε είχα δουλέψει σε έναν στον Πλακιά με ελιά που δεν είχα ξαναδοκιμάσει το λάδι της ..... Τσουνάτη.....

Αυτός μου έλεγε οτι η ποικιλία έβγαζε μεγάλα οξέα 7 - 10 και ότι τη χρησιμοποιούσαν μόνο σε μικρή ποσότητα

για να ενισχύουν τη μυρωδιά στα υπόλοιπα λάδια.....αληθεύουν τούτα ;;;

Πάντως τόσο έντονη λαδίλα σα τη Τσουνάτη δεν έχω ξαναδεί στη ζή μου.....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9237
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 15 Νοέμ 2023, 12:43

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 12:14
Bazoomba έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 00:18
40τακατο της ζωής μ σπατάλησα έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 00:11


τι είναι αυτό με τις γραμμές, εξήγα και σε μας τους χαβουζαίους
Το πόσα οξέα έχει το λάδι. Ουσιαστικά στο ελαιοτριβείο έχουν ένα διάλυμα που τους δίνουν τα τοπικά χημεία, το αναμειγνύουν με το λάδι και ανάλογα με το που θα κατσει το διαλυμμα στο βαθμονομημενο (insert χημικο ορο που δεν θυμαμαι) γυαλινο σκατακι βλεπεις ποσα οξεα εχει.

Οσο λιγοτερες ειναι οι γραμμές τοσο πιο καλο το λαδι και τοσο πιο ακριβο. 10 γραμμες = 1 οξύ.
Το όριο βρωσιμότητας είναι στα 3 οξέα. Μετά πάει για σαπούνι.


.

Κάποτε είχα δουλέψει σε έναν στον Πλακιά με ελιά που δεν είχα ξαναδοκιμάσει το λάδι της ..... Τσουνάτη.....

Αυτός μου έλεγε οτι η ποικιλία έβγαζε μεγάλα οξέα 7 - 10 και ότι τη χρησιμοποιούσαν μόνο σε μικρή ποσότητα

για να ενισχύουν τη μυρωδιά στα υπόλοιπα λάδια.....αληθεύουν τούτα ;;;

Πάντως τόσο έντονη λαδίλα σα τη Τσουνάτη δεν έχω ξαναδεί στη ζή μου.....


.
Nαι βγάζουν ωραίο λάδι οι Τσουνάτες, αλλά είναι πιο δύσκολο δέντρο από την κορωνέικη ποικιλία.
Το καλύτερο λάδι είναι αυτό της χονδρολιάς, αλλά δεν έχει καθόλου σταθερή παραγωγή.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 15 Νοέμ 2023, 12:56

Bazoomba έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 12:43
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 12:14
Bazoomba έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 00:18

Το πόσα οξέα έχει το λάδι. Ουσιαστικά στο ελαιοτριβείο έχουν ένα διάλυμα που τους δίνουν τα τοπικά χημεία, το αναμειγνύουν με το λάδι και ανάλογα με το που θα κατσει το διαλυμμα στο βαθμονομημενο (insert χημικο ορο που δεν θυμαμαι) γυαλινο σκατακι βλεπεις ποσα οξεα εχει.

Οσο λιγοτερες ειναι οι γραμμές τοσο πιο καλο το λαδι και τοσο πιο ακριβο. 10 γραμμες = 1 οξύ.
Το όριο βρωσιμότητας είναι στα 3 οξέα. Μετά πάει για σαπούνι.


.

Κάποτε είχα δουλέψει σε έναν στον Πλακιά με ελιά που δεν είχα ξαναδοκιμάσει το λάδι της ..... Τσουνάτη.....

Αυτός μου έλεγε οτι η ποικιλία έβγαζε μεγάλα οξέα 7 - 10 και ότι τη χρησιμοποιούσαν μόνο σε μικρή ποσότητα

για να ενισχύουν τη μυρωδιά στα υπόλοιπα λάδια.....αληθεύουν τούτα ;;;

Πάντως τόσο έντονη λαδίλα σα τη Τσουνάτη δεν έχω ξαναδεί στη ζή μου.....


.
Nαι βγάζουν ωραίο λάδι οι Τσουνάτες, αλλά είναι πιο δύσκολο δέντρο από την κορωνέικη ποικιλία.
Το καλύτερο λάδι είναι αυτό της χονδρολιάς, αλλά δεν έχει καθόλου σταθερή παραγωγή.
Σαν το δικό μας δηλαδή, εδώ σ' απάν; Το Χαλκιδικής (που απορώ γιατί ακόμα ασχολούνται οι ντόπιοι και δεν το έχουν γυρίσει 100% σε βρώσιμη) είναι βαρύ, καίει τον λαιμό και πολύ συχνά με υψηλά οξέα. Όποτε παίρνω είτε από δικά μας δέντρα είτε από άλλους, το έχω μόνο για μαγείρεμα. Για ωμό την έχω καταβρεί με το λάδι φίλου που έχει φοβερή μονάδα κάτω στη Μάνη και παίρνω από εκεί πάντα, εδώ και κάποια χρόνια.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9237
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 15 Νοέμ 2023, 13:01

Isildur έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 12:56
Bazoomba έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 12:43
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 12:14




.

Κάποτε είχα δουλέψει σε έναν στον Πλακιά με ελιά που δεν είχα ξαναδοκιμάσει το λάδι της ..... Τσουνάτη.....

Αυτός μου έλεγε οτι η ποικιλία έβγαζε μεγάλα οξέα 7 - 10 και ότι τη χρησιμοποιούσαν μόνο σε μικρή ποσότητα

για να ενισχύουν τη μυρωδιά στα υπόλοιπα λάδια.....αληθεύουν τούτα ;;;

Πάντως τόσο έντονη λαδίλα σα τη Τσουνάτη δεν έχω ξαναδεί στη ζή μου.....


.
Nαι βγάζουν ωραίο λάδι οι Τσουνάτες, αλλά είναι πιο δύσκολο δέντρο από την κορωνέικη ποικιλία.
Το καλύτερο λάδι είναι αυτό της χονδρολιάς, αλλά δεν έχει καθόλου σταθερή παραγωγή.
Σαν το δικό μας δηλαδή, εδώ σ' απάν; Το Χαλκιδικής (που απορώ γιατί ακόμα ασχολούνται οι ντόπιοι και δεν το έχουν γυρίσει 100% σε βρώσιμη) είναι βαρύ, καίει τον λαιμό και πολύ συχνά με υψηλά οξέα. Όποτε παίρνω είτε από δικά μας δέντρα είτε από άλλους, το έχω μόνο για μαγείρεμα. Για ωμό την έχω καταβρεί με το λάδι φίλου που έχει φοβερή μονάδα κάτω στη Μάνη και παίρνω από εκεί πάντα, εδώ και κάποια χρόνια.
Το κάψιμο που περιγράφεις είναι καλό. Όσο κάθεται το λάδι και οξειδώνεται (άρα χάνει τα αντιοξειδωτικά του) τόσο πιο ήπιο γινεται στην γευση. Ολα τα λαδια καίνε στην αρχη.

Επισης τα οξεα δεν φανερωνουν και πολλα για την ποιοτητα του λαδιου. Τα φυτοφαρμακα δεν φαινονται με αυτον τον τροπο.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 15 Νοέμ 2023, 13:03

Bazoomba έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 13:01
Isildur έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 12:56
Bazoomba έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 12:43

Nαι βγάζουν ωραίο λάδι οι Τσουνάτες, αλλά είναι πιο δύσκολο δέντρο από την κορωνέικη ποικιλία.
Το καλύτερο λάδι είναι αυτό της χονδρολιάς, αλλά δεν έχει καθόλου σταθερή παραγωγή.
Σαν το δικό μας δηλαδή, εδώ σ' απάν; Το Χαλκιδικής (που απορώ γιατί ακόμα ασχολούνται οι ντόπιοι και δεν το έχουν γυρίσει 100% σε βρώσιμη) είναι βαρύ, καίει τον λαιμό και πολύ συχνά με υψηλά οξέα. Όποτε παίρνω είτε από δικά μας δέντρα είτε από άλλους, το έχω μόνο για μαγείρεμα. Για ωμό την έχω καταβρεί με το λάδι φίλου που έχει φοβερή μονάδα κάτω στη Μάνη και παίρνω από εκεί πάντα, εδώ και κάποια χρόνια.
Το κάψιμο που περιγράφεις είναι καλό. Όσο κάθεται το λάδι και οξειδώνεται (άρα χάνει τα αντιοξειδωτικά του) τόσο πιο ήπιο γινεται στην γευση. Ολα τα λαδια καίνε στην αρχη.

Επισης τα οξεα δεν φανερωνουν και πολλα για την ποιοτητα του λαδιου. Τα φυτοφαρμακα δεν φαινονται με αυτον τον τροπο.
Είναι πολύ "βαρύ" ρε συ, ωμό δεν τρώγεται λέμε. Καλά, οι ντόπιοι το τρώνε φυσικά (όπως κι εμείς για χρόνια, μέχρι να "γνωρίσουμε" τα μανιάτικα), αλλά έχει πολύ βαριά γεύση. Τα υψηλά οξέα συχνά είναι θέμα δάκου, απ' όσο ξέρω. Λάθος;
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9237
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 15 Νοέμ 2023, 13:07

Isildur έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 13:03
Bazoomba έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 13:01
Isildur έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 12:56

Σαν το δικό μας δηλαδή, εδώ σ' απάν; Το Χαλκιδικής (που απορώ γιατί ακόμα ασχολούνται οι ντόπιοι και δεν το έχουν γυρίσει 100% σε βρώσιμη) είναι βαρύ, καίει τον λαιμό και πολύ συχνά με υψηλά οξέα. Όποτε παίρνω είτε από δικά μας δέντρα είτε από άλλους, το έχω μόνο για μαγείρεμα. Για ωμό την έχω καταβρεί με το λάδι φίλου που έχει φοβερή μονάδα κάτω στη Μάνη και παίρνω από εκεί πάντα, εδώ και κάποια χρόνια.
Το κάψιμο που περιγράφεις είναι καλό. Όσο κάθεται το λάδι και οξειδώνεται (άρα χάνει τα αντιοξειδωτικά του) τόσο πιο ήπιο γινεται στην γευση. Ολα τα λαδια καίνε στην αρχη.

Επισης τα οξεα δεν φανερωνουν και πολλα για την ποιοτητα του λαδιου. Τα φυτοφαρμακα δεν φαινονται με αυτον τον τροπο.
Είναι πολύ "βαρύ" ρε συ, ωμό δεν τρώγεται λέμε. Καλά, οι ντόπιοι το τρώνε φυσικά (όπως κι εμείς για χρόνια, μέχρι να "γνωρίσουμε" τα μανιάτικα), αλλά έχει πολύ βαριά γεύση. Τα υψηλά οξέα συχνά είναι θέμα δάκου, απ' όσο ξέρω. Λάθος;
Α, δεν ξέρω, μόνο κρητικά λάδια έχω δοκιμάσει :003:
Ναι, ο δάκος αυξάνει τα οξέα. Αλλά αυτά αυξάνονται ούτως ή άλλως όσο κάθεται η ελιά στο δέντρο πέραν του σημείου της ωρίμανσης.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

Άβαταρ μέλους
unholydiver
Δημοσιεύσεις: 365
Εγγραφή: 01 Σεπ 2020, 21:31

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από unholydiver » 16 Νοέμ 2023, 10:15

Αγις έγραψε:
01 Νοέμ 2023, 20:28
Σιγα το ελαιολαδο - κακο στην υγεια κανει - να αγοραζετε υγιεινα σπορελαια - τοσες δεκαετιες σας τα λενε δεν βαζετε μυαλο
:smt023

:winkRamsden, of the National Institutes of Health, unearthed raw data from a 40-year-old study, which challenges the dogma that eating vegetable fats instead of animal fats is good for the heart. The study, the largest gold-standard experiment testing that idea, found the opposite, Ramsden and his colleagues reported on Tuesday in BMJ (formerly the British Medical Journal).
https://www.scientificamerican.com/arti ... ry-advice/
Η αστρολογία είναι περισσότερο έγκυρη από τη διατροφική "επιστήμη" :003:

Άβαταρ μέλους
Bazoomba
Δημοσιεύσεις: 9237
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 09:33
Phorum.gr user: Bazoomba

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bazoomba » 16 Νοέμ 2023, 10:25

unholydiver έγραψε:
16 Νοέμ 2023, 10:15
Αγις έγραψε:
01 Νοέμ 2023, 20:28
Σιγα το ελαιολαδο - κακο στην υγεια κανει - να αγοραζετε υγιεινα σπορελαια - τοσες δεκαετιες σας τα λενε δεν βαζετε μυαλο
:smt023

:winkRamsden, of the National Institutes of Health, unearthed raw data from a 40-year-old study, which challenges the dogma that eating vegetable fats instead of animal fats is good for the heart. The study, the largest gold-standard experiment testing that idea, found the opposite, Ramsden and his colleagues reported on Tuesday in BMJ (formerly the British Medical Journal).
https://www.scientificamerican.com/arti ... ry-advice/
Σχετικα ειναι αυτα. Ολιστικα πρεπει να τα βλεπουμε. Τοσο οι προγονοι μας που ειχαν διατροφη τιγκα σε λαχανικα, δημητριακα και φρουτα, οσο και οι μογγολοι που πινουν αιμα για πρωινο εσφυζαν/ σφυζουν απο υγεια.
ΓΑΛΗ έγραψε:
09 Φεβ 2021, 16:09
Προσωπικώς, βρίσκω πολύ πιο γελοία -και σε κάποιο βαθμό επίσης γραφική- τη μεταξωτή θολούρα του σοβαροφανούς λόγου.

40τακατο της ζωής μ σπατάλησα
Δημοσιεύσεις: 2286
Εγγραφή: 15 Σεπ 2023, 00:39

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 40τακατο της ζωής μ σπατάλησα » 16 Νοέμ 2023, 10:27

Bazoomba έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 13:07
Isildur έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 13:03
Bazoomba έγραψε:
15 Νοέμ 2023, 13:01

Το κάψιμο που περιγράφεις είναι καλό. Όσο κάθεται το λάδι και οξειδώνεται (άρα χάνει τα αντιοξειδωτικά του) τόσο πιο ήπιο γινεται στην γευση. Ολα τα λαδια καίνε στην αρχη.

Επισης τα οξεα δεν φανερωνουν και πολλα για την ποιοτητα του λαδιου. Τα φυτοφαρμακα δεν φαινονται με αυτον τον τροπο.
Είναι πολύ "βαρύ" ρε συ, ωμό δεν τρώγεται λέμε. Καλά, οι ντόπιοι το τρώνε φυσικά (όπως κι εμείς για χρόνια, μέχρι να "γνωρίσουμε" τα μανιάτικα), αλλά έχει πολύ βαριά γεύση. Τα υψηλά οξέα συχνά είναι θέμα δάκου, απ' όσο ξέρω. Λάθος;
Α, δεν ξέρω, μόνο κρητικά λάδια έχω δοκιμάσει :003:
Ναι, ο δάκος αυξάνει τα οξέα. Αλλά αυτά αυξάνονται ούτως ή άλλως όσο κάθεται η ελιά στο δέντρο πέραν του σημείου της ωρίμανσης.
Είσαι Κρητικός;!;

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 17 Νοέμ 2023, 11:17

Kauldron έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 21:29
axilmar έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 11:47
Στο ρεντιτ σημερα ειχαν ανοιξει θεμα περι πωλησης αγουρελαιου, και καποιος 'παραγωγος' ευχονταν του χρονου να ειναι ακομα ακριβοτερο το λαδι.

'Να πεθανετε εσεις να ζησω εγω' φαση...εκει εχουμε καταντησει.
Νεοφιλελευ-θερισμός ανθρώπων.
:+1:

Καλο, το κοπιαρω.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 17 Νοέμ 2023, 11:18

hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 21:23
axilmar έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 11:47
Στο ρεντιτ σημερα ειχαν ανοιξει θεμα περι πωλησης αγουρελαιου, και καποιος 'παραγωγος' ευχονταν του χρονου να ειναι ακομα ακριβοτερο το λαδι.

'Να πεθανετε εσεις να ζησω εγω' φαση...εκει εχουμε καταντησει.
Έτσι είναι αυτά. Αν δεν σ' αρέσει μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαργαρίνη, ηλιέλαιο, φυτίνη ή όποιο άλλο έλαιο θες.
Οχι δεν ειναι ετσι αυτα.

Ζουμε σε μια κοινωνια οπου οι πραξεις μας επηρεαζουν το κοινωνικο συνολο ειτε αρνητικα ειτε θετικα.

Δεν ζουμε αποκομμενοι απο τους αλλους.

Οποιος λεει 'ετσι ειναι αυτα' ειναι διεστραμμενος, εχει χασει την ανθρωπια του.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 17 Νοέμ 2023, 11:43

sharp έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 12:16
axilmar έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 11:47
Στο ρεντιτ σημερα ειχαν ανοιξει θεμα περι πωλησης αγουρελαιου, και καποιος 'παραγωγος' ευχονταν του χρονου να ειναι ακομα ακριβοτερο το λαδι.

'Να πεθανετε εσεις να ζησω εγω' φαση...εκει εχουμε καταντησει.
Δεν νομίζω ότι πεθαίνεις αν δεν φας λάδι.
Μεταφορα ητανε, οχι κυριολεξια.

Σιγουρα ομως μικραινεις τον χρονο ζωης εαν φας τα υποκαταστατα...το λαδι ειναι το πιο υγιεινο απο ολα.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48663
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 17 Νοέμ 2023, 11:46

axilmar έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:17
Kauldron έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 21:29
axilmar έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 11:47
Στο ρεντιτ σημερα ειχαν ανοιξει θεμα περι πωλησης αγουρελαιου, και καποιος 'παραγωγος' ευχονταν του χρονου να ειναι ακομα ακριβοτερο το λαδι.

'Να πεθανετε εσεις να ζησω εγω' φαση...εκει εχουμε καταντησει.
Νεοφιλελευ-θερισμός ανθρώπων.
:+1:

Καλο, το κοπιαρω.
:003:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Νοέμ 2023, 16:13

axilmar έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:18
hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 21:23
axilmar έγραψε:
13 Νοέμ 2023, 11:47
Στο ρεντιτ σημερα ειχαν ανοιξει θεμα περι πωλησης αγουρελαιου, και καποιος 'παραγωγος' ευχονταν του χρονου να ειναι ακομα ακριβοτερο το λαδι.

'Να πεθανετε εσεις να ζησω εγω' φαση...εκει εχουμε καταντησει.
Έτσι είναι αυτά. Αν δεν σ' αρέσει μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαργαρίνη, ηλιέλαιο, φυτίνη ή όποιο άλλο έλαιο θες.
Οχι δεν ειναι ετσι αυτα.

Ζουμε σε μια κοινωνια οπου οι πραξεις μας επηρεαζουν το κοινωνικο συνολο ειτε αρνητικα ειτε θετικα.

Δεν ζουμε αποκομμενοι απο τους αλλους.

Οποιος λεει 'ετσι ειναι αυτα' ειναι διεστραμμενος, εχει χασει την ανθρωπια του.
Α, σώπα. Ξαφνικά είναι θέμα ανθρωπιάς. Σε άλλο θέμα δεν σε θυμάμαι τόσο διαλλακτικό. Εσένα π.χ. σε βολεύει όλες οι συναλλαγές να είναι ηλεκτρονικές, τον άλλον τον βολεύει να δίνει το ελαιόλαδο 20 ευρώ το λίτρο. Μονά-ζυγά δικά σου;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29228
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 17 Νοέμ 2023, 20:32

17|11|2023
Αχαΐα: Έκλεψαν 10 τόνους ελιές, τις έκαναν λάδι και το πούλησαν!

Εικόνα

Συνελήφθησαν, χθες το μεσημέρι, σε περιοχή της Δυτικής Αχαίας, από αστυνομικούς του Τμήματος Ασφάλειας Δυτικής Αχαίας, τρεις ημεδαποί άνδρες, σε βάρος των οποίων, σχηματίστηκε δικογραφία, για κλοπή κατά συναυτουργία.


Ειδικότερα, οι τρεις κατηγορούμενοι από την 15/11/2023 έως την 16/11/2023, ενεργώντας από κοινού με ακόμα πέντε άγνωστους συνεργούς τους, προέβησαν στην συγκομιδή 10 τόνων και 500 κιλών ελαιοκάρπου, από αγροτεμάχια, σε περιοχή της Δυτικής Αχαίας.

Στη συνέχεια οι κατηγορούμενοι, σύμφωνα με το pelop.gr, μετέφεραν τον συγκεντρωμένο ελαιοκαρπό με αυτοκίνητο ιδιοκτησίας του ενός κατηγορούμενου, σε δυο ελαιοτριβεία, όπου εξήγαγαν και πούλησαν στους ιδιοκτήτες των ελαιοτριβείων, 1.355 λίτρα ελαιολάδου, συνολικής αξίας 10.840 ευρώ, τα οποία αποκόμισαν ως παράνομο περιουσιακό όφελος.

Σε έρευνες που πραγματοποίησαν οι αστυνομικοί του Τμήματος Ασφάλειας Δυτικής Αχαίας στα ελαιοτριβεία βρήκαν και κατέσχεσαν συνολικά 652 λίτρα ελαιολάδου και 800 κιλά ελαιοκάρπου, τα οποία αποδόθηκαν στους νόμιμους ιδιοκτήτες τους, ενώ κατασχέθηκε και το όχημα του ενός κατηγορούμενου ως μέσο τέλεσης αξιόποινης πράξης.

Οι συλληφθέντες οδηγήθηκαν στον Εισαγγελέα Πρωτοδικών Πατρών, ενώ συνεχίζονται οι έρευνες για να διαπιστωθεί τυχόν εμπλοκή τους και σε άλλες αξιόποινες πράξεις.
https://www.makeleio.gr/%ce%b5%cf%80%ce ... %bd%ce%b1/



Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών