Παρατηρητήριο λαδιού

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 23 Νοέμ 2023, 11:30

hellegennes έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 16:13
axilmar έγραψε:
17 Νοέμ 2023, 11:18
hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2023, 21:23


Έτσι είναι αυτά. Αν δεν σ' αρέσει μπορείς να χρησιμοποιήσεις μαργαρίνη, ηλιέλαιο, φυτίνη ή όποιο άλλο έλαιο θες.
Οχι δεν ειναι ετσι αυτα.

Ζουμε σε μια κοινωνια οπου οι πραξεις μας επηρεαζουν το κοινωνικο συνολο ειτε αρνητικα ειτε θετικα.

Δεν ζουμε αποκομμενοι απο τους αλλους.

Οποιος λεει 'ετσι ειναι αυτα' ειναι διεστραμμενος, εχει χασει την ανθρωπια του.
Α, σώπα. Ξαφνικά είναι θέμα ανθρωπιάς. Σε άλλο θέμα δεν σε θυμάμαι τόσο διαλλακτικό. Εσένα π.χ. σε βολεύει όλες οι συναλλαγές να είναι ηλεκτρονικές, τον άλλον τον βολεύει να δίνει το ελαιόλαδο 20 ευρώ το λίτρο. Μονά-ζυγά δικά σου;
Δεν ειναι θεμα 'μονα-ζυγα δικα μου', ειναι θεμα το τι ειναι σωστο και δικαιο.

Οι μονοι που εχουν προβλημα με το να ειναι ολες οι συναλλαγες ηλεκτρονικες ειναι αυτοι που κλεβουν το κρατος.

Οι μονοι που δεν εχουν προβλημα με το ελαιολαδο στα 20 ευρω το λιτρο ειναι οι ελαιοπαραγωγοι.

Περιεργες οι αντιδρασεις σου. Μοιαζουν με αντιδρασεις τελειως διεφθαρμενου ανθρωπου. Δεν λεω οτι εισαι, μην με παρεξηγεις. Αλλα το να παιρνεις το μερος αυτων που θελουν το αδικο ειναι καπως ...περιεργο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Νοέμ 2023, 15:23

axilmar έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 11:30
Δεν ειναι θεμα 'μονα-ζυγα δικα μου', ειναι θεμα το τι ειναι σωστο και δικαιο.
Είναι ακριβώς αυτό γιατί θεωρείς ότι είναι σωστό και δίκαιο κάτι που βολεύει εσένα κάθε φορά. Θέλεις και να πληρώνεις το λάδι στην τιμή που θες εσύ και να πληρώνεις με κάρτα γιατί βολεύει εσένα αλλά κάνει ζημιά σε μένα. Εγώ είναι σαν να πληρώνω άλλη μια μικρή εφορία σε τραπεζικές προμήθειες και ρολάκια, τώρα που το 1/3 των συναλλαγών μου είναι με κάρτες. Αν μετατρέπονταν ξαφνικά όλες οι συναλλαγές υποχρεωτικά με κάρτες θα πλήρωνα τριπλάσια προμήθεια (και κάτι παραπάνω γιατί η διάμεσος των συναλλαγών μου σε μετρητά είναι υψηλότερη).

Δεν με υποχρέωσε κανείς να βάλω POS, το έβαλα για να εξυπηρετώ κόσμο που έχει κάρτες, πολύ πριν σκεφτεί η κυβέρνηση να κάνει υποχρεωτικά τα POS. Αλλά το να ακυρώσεις τις φυσικές συναλλαγές, εκτός από αμέτρητα προβλήματα που θα δημιουργήσει, ή θα αυξήσει τις τιμές (που δεν βολεύει εσένα) ή θα αυξήσει τις δικές μου εισφορές.

Δεν γίνεται, φίλε, μονά-ζυγά δικά σου. Εσύ θες και όλες τις συναλλαγές ηλεκτρονικές και τις τιμές χαμηλά, σε βάρος των άλλων.

Με λίγα λόγια δεν ενδιαφέρεσαι για το άδικο αλλά για το τι συμφέρει εσένα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 24 Νοέμ 2023, 00:48

hellegennes έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 15:23
axilmar έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 11:30
Δεν ειναι θεμα 'μονα-ζυγα δικα μου', ειναι θεμα το τι ειναι σωστο και δικαιο.
Είναι ακριβώς αυτό γιατί θεωρείς ότι είναι σωστό και δίκαιο κάτι που βολεύει εσένα κάθε φορά. Θέλεις και να πληρώνεις το λάδι στην τιμή που θες εσύ και να πληρώνεις με κάρτα γιατί βολεύει εσένα αλλά κάνει ζημιά σε μένα. Εγώ είναι σαν να πληρώνω άλλη μια μικρή εφορία σε τραπεζικές προμήθειες και ρολάκια, τώρα που το 1/3 των συναλλαγών μου είναι με κάρτες. Αν μετατρέπονταν ξαφνικά όλες οι συναλλαγές υποχρεωτικά με κάρτες θα πλήρωνα τριπλάσια προμήθεια (και κάτι παραπάνω γιατί η διάμεσος των συναλλαγών μου σε μετρητά είναι υψηλότερη).

Δεν με υποχρέωσε κανείς να βάλω POS, το έβαλα για να εξυπηρετώ κόσμο που έχει κάρτες, πολύ πριν σκεφτεί η κυβέρνηση να κάνει υποχρεωτικά τα POS. Αλλά το να ακυρώσεις τις φυσικές συναλλαγές, εκτός από αμέτρητα προβλήματα που θα δημιουργήσει, ή θα αυξήσει τις τιμές (που δεν βολεύει εσένα) ή θα αυξήσει τις δικές μου εισφορές.

Δεν γίνεται, φίλε, μονά-ζυγά δικά σου. Εσύ θες και όλες τις συναλλαγές ηλεκτρονικές και τις τιμές χαμηλά, σε βάρος των άλλων.

Με λίγα λόγια δεν ενδιαφέρεσαι για το άδικο αλλά για το τι συμφέρει εσένα.
Συμφωνώ.
Από παλιά, χρησιμοποιώ κάρτα/κινητό κυρίως σε σουπερμάρκετ, μεγάλα καταστήματα(αλυσίδες), αραιά σε πρατηριο καυσίμων.
Μία φορά σε ΣΕΑ που πρότειναν οι ίδιοι πληρωμή με κάρτα, διότι είχαν θέμα με τα ρέστα.

Πάντως, μπορείς να δώσεις αριθμητικό παράδειγμα για συναλλαγή με κάρτα, σχετικά με την προμήθεια και την διαφορά στο ποσοστό κέρδους αν ο πελάτης πλήρωνε με μετρητά;
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Νοέμ 2023, 13:40

Αρχέλαος έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 00:48
Πάντως, μπορείς να δώσεις αριθμητικό παράδειγμα για συναλλαγή με κάρτα, σχετικά με την προμήθεια και την διαφορά στο ποσοστό κέρδους αν ο πελάτης πλήρωνε με μετρητά;
Ναι. Ας πούμε ότι κάτι κάνει 10 ευρώ. Το ακαθάριστο κέρδος μου 2,85 περίπου. Απ' αυτό η τράπεζα μού παίρνει 14 λεπτά, το οποίο μαζί με το ρολάκι είναι 5% του ακαθάριστου κέρδους μου. 14 λεπτά μπορεί να μην ακούγονται πολλά, αλλά στις 285.000 ακαθάριστου κέρδους είναι 14.000 ευρώ.

Αυτά τα 14.000 ευρώ, δε, πηγαίνουν στην τράπεζα* και τρώνε και από το κέρδος και από τον φόρο που θα είχε καταβληθεί γι' αυτά αν ήταν μετρητά. Και το κράτος χάνει και η επιχείρηση.



* και στην visa/mastercard ή όποια άλλη εταιρεία εκδίδει την κάρτα που χρησιμοποιήθηκε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2006
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 24 Νοέμ 2023, 13:55

Πάντως για να μην τρελαίνεται ο κόσμος, καλό είναι να ξέρει ότι το ελαιόλαδο ΔΕΝ είναι και τόσο "υγιεινό" όσο το παρουσιάζουν. Το ότι είναι καλύτερο από άλλα λάδια, δεν σημαίνει ότι είναι και υγιεινό. Σε μικρές ποσότητες (σαφώς μικρότερες από αυτές που χρησιμοποιεί μια μέση ελληνική οικογένεια) είναι οκ. Αλλά παραπάνω, δεν. Παρεμπιμπτόντως, τα γνωστά οφέλη της παραδοσιακής Μεσογειακής διατροφής δεν παρουσιάζονται λόγω της μεγάλης κατανάλωσης ελαιολάδου, αλλά παρά την μεγάλη κατανάλωση ελαιολάδου. Και έχει βρεθεί ότι οφείλονται βασικά στην αυξημένη κατανάλωση λαχανικών (πρωτίστως) και φρούτων, στον περιορισμό του κρέατος σε κατά μέσο όρο μια φορά την εβδομάδα, και στην απουσία επεξεργασμένων τροφών. Αυτά είναι και τα κοινά διατροφικά στοιχεία με άλλες περιοχές του πλανήτη στις οποίες παρουσιάζονται καλή υγεία και υψηλός μέσος όρος ζωής, και οι οποίες δεν καταναλώνουν σχεδόν καθόλου ελαιόλαδο (πχ Ιαπωνία). Hint: Οι ελιές είναι πολύ πιο ωφέλιμες από το ελαιόλαδο που παράγεται από αυτές.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 25 Νοέμ 2023, 11:55

hellegennes έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 15:23
axilmar έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 11:30
Δεν ειναι θεμα 'μονα-ζυγα δικα μου', ειναι θεμα το τι ειναι σωστο και δικαιο.
Είναι ακριβώς αυτό γιατί θεωρείς ότι είναι σωστό και δίκαιο κάτι που βολεύει εσένα κάθε φορά. Θέλεις και να πληρώνεις το λάδι στην τιμή που θες εσύ και να πληρώνεις με κάρτα γιατί βολεύει εσένα αλλά κάνει ζημιά σε μένα. Εγώ είναι σαν να πληρώνω άλλη μια μικρή εφορία σε τραπεζικές προμήθειες και ρολάκια, τώρα που το 1/3 των συναλλαγών μου είναι με κάρτες. Αν μετατρέπονταν ξαφνικά όλες οι συναλλαγές υποχρεωτικά με κάρτες θα πλήρωνα τριπλάσια προμήθεια (και κάτι παραπάνω γιατί η διάμεσος των συναλλαγών μου σε μετρητά είναι υψηλότερη).

Δεν με υποχρέωσε κανείς να βάλω POS, το έβαλα για να εξυπηρετώ κόσμο που έχει κάρτες, πολύ πριν σκεφτεί η κυβέρνηση να κάνει υποχρεωτικά τα POS. Αλλά το να ακυρώσεις τις φυσικές συναλλαγές, εκτός από αμέτρητα προβλήματα που θα δημιουργήσει, ή θα αυξήσει τις τιμές (που δεν βολεύει εσένα) ή θα αυξήσει τις δικές μου εισφορές.

Δεν γίνεται, φίλε, μονά-ζυγά δικά σου. Εσύ θες και όλες τις συναλλαγές ηλεκτρονικές και τις τιμές χαμηλά, σε βάρος των άλλων.

Με λίγα λόγια δεν ενδιαφέρεσαι για το άδικο αλλά για το τι συμφέρει εσένα.
Οχι, κανεις μεγαλο λαθος. Παντα ενδιαφερομαι για το αδικο, οχι γιατι συμφερει εμενα.

Για να καταλαβεις: και εμενα δεν συμφερει να γινουν ολες οι συναλλαγες ηλεκτρονικες, γιατι αυτο θα σημανει αυξηση της τιμης των υπηρεσιων.

Αλλα προτιμω να γινουν ηλεκτρονικες, για να υπαρχει δικαιη φορολογηση, και ας πληρωνω κατι παραπανω. Μακροπροθεσμα, αυτο θα ειναι πιο ωφελιμο για ολους μας, και για μενα.

Οσον αφορα στις προμηθειες των τραπεζων που λες, εχεις δικιο και το αναγνωριζω. Οταν λεω 'να γινουν ψηφιακες ολες οι συναλλαγες', το συνοδευω παντα με μειωση της προμηθειας και περασμα της προμηθειας στον καταναλωτη.

Οι τραπεζες κερδιζουν υπερβολικα ποσα απο τις ηλεκτρονικες προμηθειες, ποσα που δεν αντιστοιχουν στο κοστος επεξεργασιας των δεδομενων.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Νοέμ 2023, 14:38

axilmar έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 11:55
Οχι, κανεις μεγαλο λαθος. Παντα ενδιαφερομαι για το αδικο, οχι γιατι συμφερει εμενα.
Τότε έχεις κάποια κενά στην σκέψη σου. Χωλαίνει κάπου το σκεπτικό σου και καταλαβαίνω ότι μπορεί να συμβαίνει γιατί δεν έχεις σκεφτεί πλήρως όλες τις παραμέτρους. Οι εύκολες λύσεις ακούγονται απλές και συνήθως δεν είναι γιατί αν ήταν απλές στ' αλήθεια δεν θα το συζητούσαμε.

Συμβαίνει συχνά αυτό και με "καινοτόμες" επιχειρήσεις που φέρνουν στο εμπόριο "λύσεις" που ξεκινάνε με το σκεπτικό "πώς δεν το έχει σκεφτεί κανείς άλλος αυτό;". Συνήθως, λοιπόν, το έχει σκεφτεί και ή δεν είναι απλό ή δεν είναι προσοδοφόρο ή δεν λειτουργεί.

Έτσι κι εδώ, ακούγεται πολύ απλό. Κάνεις όλες τις συναλλαγές ηλεκτρονικές και φρουτς· έφυγε η φοροδιαφυγή. Καταρχήν αν ήταν τόσο απλό θα έπρεπε η φοροδιαφυγή να συμπιεζόταν όσο αυξάνονται οι ηλεκτρονικές συναλλαγές. Συμβαίνει κάτι τέτοιο; Όχι.

Κατά δεύτερο λόγο, όπως σού είπα οι τράπεζες πρέπει οπωσδήποτε να αναβαθμίσουν το δίκτυο ΔΙΑΣ και όχι μόνο, ώστε να διεκπεραιώνεται τέτοιος όγκος συναλλαγών. Όχι μόνο αυτό αλλά θα πρέπει να κάνουν και δομικές αλλαγές που είναι απαραίτητες, όπως να καταργήσουν την μεταχρονολογημένη πίστωση με τοκοφόρο ημερομηνία (valeur), η πίστωση να είναι 24/24 και να γίνονται συχνότερες εκκαθαρίσεις, ας πούμε ανά μία ώρα (αυτήν την στιγμή γίνονται ανά 24 ώρες και μόνο τις εργάσιμες) και πολλά άλλα πράγματα που είναι εμπόδιο σε πλήρη ηλεκτρονική μετάβαση, λόγος για τον οποίο σου είπα και στο παρελθόν ότι δεν είναι απλώς θέμα αναβάθμισης μερικών σέρβερ. Αυτά απαιτούν όχι μόνο τεχνική εργασία αλλά και ολόκληρη νομοθεσία, ρυθμίσεις από τις κεντρικές τράπεζες, πολύ χαρτούρα, συμβόλαια, νομικές τοποθετήσεις, νέες προδιαγραφές, κτλ. Είναι τρομερός όγκος δουλειάς, τεχνικός δαίδαλος και νομοθετικά πολύπλοκο.

Όλα αυτά παίρνουν χρόνο και χρήμα και οι τράπεζες, όπως ξαναείπα, σίγουρα δεν προτίθενται να μπουν σ' αυτήν την διαδικασία αν είναι να κερδίζουν λιγότερα από προμήθειες. Οπότε ή δεν θα μειωθούν οι τραπεζικές προμήθειες σε τέτοιο σενάριο (μην σου πω θα αυξηθούν) ή δεν πρόκειται να γίνει στο ορατό μέλλον. Καλά βγάζουν αυτήν την στιγμή λεφτά χωρίς να κάνουν επιπλέον έξοδα.

Από εκεί και ύστερα, η κατάργηση των μετρητών δεν θα μειώσει την φοροδιαφυγή όσο πιστεύεις. Τραπεζική μεταφορά χωρίς απόδειξη πάλι είναι "αόρατη" μεταφορά. Τεχνικά δεν είναι αόρατη, γιατί η εφορία μπορεί να ελέγξει τις τραπεζικές συναλλαγές αλλά όχι για μικροποσά. Εκεί θα πρέπει να αλλάξει το νομοθετικό πλαίσιο και να καταργηθεί το απόρρητο των συναλλαγών και πάλι το κράτος θα αδυνατεί να ασχοληθεί με 200.000 υποθέσεις καθημερινών μικροκαταθέσεων που μπορεί να είναι ένδειξη φοροδιαφυγής.

Υπάρχουν πολλές άλλες παράμετροι που δεν πιάνω, σε πάω στο πιο απλό σενάριο που θα έρχεται ο υδραυλικός και θα μεταφέρεις 50 ευρώ στον λογαριασμό του χωρίς απόδειξη, όπως και τώρα. Θα συνεχίζει να μην τα δηλώνει αυτά σαν έσοδα.

Άμεση συνέπεια θα είναι φυσικά να ανέβουν οι τιμές χωρίς να καταπολεμηθεί ταυτόχρονα η φοροδιαφυγή ενώ σίγουρα θα αυξηθεί η φοροαποφυγή που είναι εύσχημος τρόπος για να πεις φοροδιαφυγή αλλά για μεγαλύτερες επιχειρήσεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 27 Νοέμ 2023, 07:43

Υπάρχουν δυο τρόποι για να αντιμετωπίσεις πολιτικά την αισχροκέρδεια. Ο πρώτος είναι να την τιθασεύσεις με πολιτικές πρωτοβουλίες και οικονομικά μέτρα. Αν δεν θέλεις να κάνεις αυτό, ο δεύτερος είναι να τη νομιμοποιήσεις στο συλλογικό υποσυνείδητο.
Εκεί πιάνουν δουλειά οι Μαυρίδηδες και οι Πορτοσάλτηδες, άπαντες μισθοδοτούμενοι από τον κρατικό μπεζαχτά, που αναλαμβάνουν να σε πείσουν πως οι ίλιγγοι που αισθάνεσαι μπρος στο ράφι με τα ελαιόλαδα και τα γαλακτοκομικά δεν είναι ακρίβεια αλλά ένας εξορθολογισμός της τιμής ενός επί χρόνια ευτελισμένου τιμολογιακά προϊόντος.
Γλυκούλια μου...



Εικόνα
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 27 Νοέμ 2023, 11:45

Θετεις πολλα θεματα, οποτε θα σου απαντησω σε καθενα ξεχωριστα.
hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:38
Τότε έχεις κάποια κενά στην σκέψη σου. Χωλαίνει κάπου το σκεπτικό σου και καταλαβαίνω ότι μπορεί να συμβαίνει γιατί δεν έχεις σκεφτεί πλήρως όλες τις παραμέτρους.
Φυσικα και εχω, δεν ειμαι κομμα, δεν ειναι η δουλεια μου. Μαθαινω ομως.
hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:38
Καταρχήν αν ήταν τόσο απλό θα έπρεπε η φοροδιαφυγή να συμπιεζόταν όσο αυξάνονται οι ηλεκτρονικές συναλλαγές. Συμβαίνει κάτι τέτοιο; Όχι.
Φυσικο ειναι, γιατι δεν υπαρχει περιορισμος στα μετρητα. Η λυση ειναι 'ολα ή τιποτα', αλλιως δεν λειτουργει.
hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:38
Κατά δεύτερο λόγο, όπως σού είπα οι τράπεζες πρέπει οπωσδήποτε να αναβαθμίσουν το δίκτυο ΔΙΑΣ και όχι μόνο, ώστε να διεκπεραιώνεται τέτοιος όγκος συναλλαγών. Όχι μόνο αυτό αλλά θα πρέπει να κάνουν και δομικές αλλαγές που είναι απαραίτητες, όπως να καταργήσουν την μεταχρονολογημένη πίστωση με τοκοφόρο ημερομηνία (valeur), η πίστωση να είναι 24/24 και να γίνονται συχνότερες εκκαθαρίσεις, ας πούμε ανά μία ώρα (αυτήν την στιγμή γίνονται ανά 24 ώρες και μόνο τις εργάσιμες) και πολλά άλλα πράγματα που είναι εμπόδιο σε πλήρη ηλεκτρονική μετάβαση, λόγος για τον οποίο σου είπα και στο παρελθόν ότι δεν είναι απλώς θέμα αναβάθμισης μερικών σέρβερ. Αυτά απαιτούν όχι μόνο τεχνική εργασία αλλά και ολόκληρη νομοθεσία, ρυθμίσεις από τις κεντρικές τράπεζες, πολύ χαρτούρα, συμβόλαια, νομικές τοποθετήσεις, νέες προδιαγραφές, κτλ. Είναι τρομερός όγκος δουλειάς, τεχνικός δαίδαλος και νομοθετικά πολύπλοκο.
δεν μου φαινεται κατι αλυτο. Και μερικα χρονια να παρει η επιλυση αυτων των προβληματων, μιλαμε για αλλαγη που θα κρατησει ισως και εκατονταετιες. Αξιζει τον κοπο. Αλλωστε καποτε δεν υπηρχε τιποτα απο ολα αυτα, αλλα να που ειμαστε εδω και τα συζηταμε.
hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:38
Όλα αυτά παίρνουν χρόνο και χρήμα και οι τράπεζες, όπως ξαναείπα, σίγουρα δεν προτίθενται να μπουν σ' αυτήν την διαδικασία αν είναι να κερδίζουν λιγότερα από προμήθειες. Οπότε ή δεν θα μειωθούν οι τραπεζικές προμήθειες σε τέτοιο σενάριο (μην σου πω θα αυξηθούν) ή δεν πρόκειται να γίνει στο ορατό μέλλον. Καλά βγάζουν αυτήν την στιγμή λεφτά χωρίς να κάνουν επιπλέον έξοδα.
Το κρατος μπορει να επιβαλλει αυτες τις αλλαγες.
hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:38
Από εκεί και ύστερα, η κατάργηση των μετρητών δεν θα μειώσει την φοροδιαφυγή όσο πιστεύεις. Τραπεζική μεταφορά χωρίς απόδειξη πάλι είναι "αόρατη" μεταφορά. Τεχνικά δεν είναι αόρατη, γιατί η εφορία μπορεί να ελέγξει τις τραπεζικές συναλλαγές αλλά όχι για μικροποσά. Εκεί θα πρέπει να αλλάξει το νομοθετικό πλαίσιο και να καταργηθεί το απόρρητο των συναλλαγών και πάλι το κράτος θα αδυνατεί να ασχοληθεί με 200.000 υποθέσεις καθημερινών μικροκαταθέσεων που μπορεί να είναι ένδειξη φοροδιαφυγής.
Δεν χρειαζεται να ασχοληθει η εφορια με τον ογκο των μικροκαταθεσεων. Απλα χρειαζεται να κοιταξει το ποσα λεφτα "κερδισε" ενας λογαριασμος.
hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:38
που θα έρχεται ο υδραυλικός και θα μεταφέρεις 50 ευρώ στον λογαριασμό του χωρίς απόδειξη, όπως και τώρα. Θα συνεχίζει να μην τα δηλώνει αυτά σαν έσοδα
Δεν θα χρειαζεται να δηλωνει τιποτα. Αυτο ειναι το νοημα της αυτοματοποιησης. Η εφορια θα βλεπει αμεσα τι κερδισε ενας λογαριασμος, με ενα απλο query, και θα χρεωνει φορο αναλογα.

Ολα αυτα θα ειναι αυτοματοποιημενα.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 27 Νοέμ 2023, 17:12

Ελάτε επενδύστε λέει ο Μητσοτάκης στο Λονδίνο γιατί η Ελλάδα ξεπέρασε την κρίση.
Εν τω μεταξύ τα αντικλεπτικά για το λάδι κρίνονται απαραίτητα από τις αλυσίδες τροφίμων και σχεδόν καθημερινά σε κάθε νομό έχει πλειστηριασμό πρώτης κατοικίας .
Οι ευκαιρίες που έχει η Ελλάδα είναι στις καριέρες του μαυραγορίτη λαδέμπορα και του κορακιου που ξεσπιτώνει οικογένειες.


Εικόνα
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 27 Νοέμ 2023, 17:33

Frappezitis έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 17:12
Ελάτε επενδύστε λέει ο Μητσοτάκης στο Λονδίνο γιατί η Ελλάδα ξεπέρασε την κρίση.
Εν τω μεταξύ τα αντικλεπτικά για το λάδι κρίνονται απαραίτητα από τις αλυσίδες τροφίμων και σχεδόν καθημερινά σε κάθε νομό έχει πλειστηριασμό πρώτης κατοικίας .
Οι ευκαιρίες που έχει η Ελλάδα είναι στις καριέρες του μαυραγορίτη λαδέμπορα και του κορακιου που ξεσπιτώνει οικογένειες.


Εικόνα

.

Σε 3κιλα αντικλεπτικα ;;; . :smt017

Πού θα το βάλει το 3κιλο και θα περάσει απο το ταμείο χωρίς να τον καταλάβεις ;;;

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 27 Νοέμ 2023, 17:35

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 17:33
Frappezitis έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 17:12
Ελάτε επενδύστε λέει ο Μητσοτάκης στο Λονδίνο γιατί η Ελλάδα ξεπέρασε την κρίση.
Εν τω μεταξύ τα αντικλεπτικά για το λάδι κρίνονται απαραίτητα από τις αλυσίδες τροφίμων και σχεδόν καθημερινά σε κάθε νομό έχει πλειστηριασμό πρώτης κατοικίας .
Οι ευκαιρίες που έχει η Ελλάδα είναι στις καριέρες του μαυραγορίτη λαδέμπορα και του κορακιου που ξεσπιτώνει οικογένειες.


Εικόνα

.

Σε 3κιλα αντικλεπτικα ;;; . :smt017

Πού θα το βάλει το 3κιλο και θα περάσει απο το ταμείο χωρίς να τον καταλάβεις ;;;

.
Πενία κωλ.... τέχνας κατεργάζεται! :lol:
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Νοέμ 2023, 23:42

axilmar έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 11:45
δεν μου φαινεται κατι αλυτο.
Αυτή η απάντηση είναι λίγο πασπαρτού. Ελάχιστα πράγματα είναι αληθινά άλυτα σ' αυτόν τον κόσμο, μετρημένα στα δάχτυλα ίσως και του ενός χεριού. Οπότε σαν απάντηση δεν λέει τίποτα ιδιαίτερο. Όταν συζητάμε ένα πρόβλημα, σημασία έχει αν οι λύσεις είναι πρακτικές, βιώσιμες, εύκολες, και λογικές, όσο και αν υπάρχει ανάγκη να εφαρμοστούν ή έχουν δυσανάλογο κόστος σε χρήμα, κόπο και χρόνο σε σχέση με αυτό που προσφέρουν.

axilmar έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 11:45
Το κρατος μπορει να επιβαλλει αυτες τις αλλαγες.
Μην είσαι αφελής. Τα κράτη φτάνουν μέχρι έναν σημείο σύγκρουσης συμφερόντων με μεγάλες εταιρείες. Ακόμη και μεγάλα κράτη κωλύονται να επιβάλλουν μέτρα που δεν αρέσουν στους κεφαλαιοκράτες.
hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:38
Δεν χρειαζεται να ασχοληθει η εφορια με τον ογκο των μικροκαταθεσεων. Απλα χρειαζεται να κοιταξει το ποσα λεφτα "κερδισε" ενας λογαριασμος.
Αυτό σου λέω· ότι δεν έχει η εφορία τα μέσα να ελέγξει τόσους πολλούς λογαριασμούς σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα και να κινήσει διαδικασίες ελέγχου για εκατοντάδες χιλιάδες άτομα ταυτόχρονα. Και μην ξεχνάς ότι πρέπει πρώτα να καταργηθεί το απόρρητο των συναλλαγών. Θα πρέπει δηλαδή η εφορία να μπορεί να ελέγχει για κάθε ΑΦΜ, οποιαδήποτε στιγμή, τις τραπεζικές κινήσεις του.
axilmar έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 11:45
hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:38
που θα έρχεται ο υδραυλικός και θα μεταφέρεις 50 ευρώ στον λογαριασμό του χωρίς απόδειξη, όπως και τώρα. Θα συνεχίζει να μην τα δηλώνει αυτά σαν έσοδα
Δεν θα χρειαζεται να δηλωνει τιποτα. Αυτο ειναι το νοημα της αυτοματοποιησης. Η εφορια θα βλεπει αμεσα τι κερδισε ενας λογαριασμος, με ενα απλο query, και θα χρεωνει φορο αναλογα.

Ολα αυτα θα ειναι αυτοματοποιημενα.
Δεν γίνεται αυτό που λες. Δεν είναι όλες οι τραπεζικές μεταφορές (εισροές) κέρδη ούτε είναι όλες οι εκταμιεύσεις (εκροές) έξοδα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8173
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 28 Νοέμ 2023, 23:02

❗Εξτρα παρθένο ελαιόλαδο:
📌 Ελλάδα 13 έως 18 ευρώ το λίτρο
📌Βόρεια Ευρώπη πάνω από 20 ευρώ
📌Οι ελαιοπαραγωγοί πήραν από 3 έως 4,5 ευρώ το λίτρο.
🚩Μόνο το ΚΚΕ έκανε επερώτηση στο Ευρωκοινοβούλιο, προφανώς...
Και κοσμακης κλέβει λάδι από τους τάφους!!!
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
The Rebel
Δημοσιεύσεις: 29214
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:18
Phorum.gr user: Wild Rebel

Re: Παρατηρητήριο λαδιού

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από The Rebel » 29 Νοέμ 2023, 19:52

29.11.2023
Έρχεται νέα «εκτόξευση» στην τιμή του ελαιόλαδου – Πρόεδρος ΙΝΚΑ: «Θα ξεπεράσει τα 24 ευρώ το λίτρο στο ράφι των σούπερ μάρκετ».
«Πρόκειται για παιχνίδι αισχροκέρδειας».

Εικόνα

Ο πρόεδρος του Ινστιτούτου Καταναλωτών (ΙΝΚΑ), Γιώργος Λεχουρίτης, αποκάλυψε ότι το αμέσως επόμενο χρονικό διάστημα το ελαιόλαδο μπορεί να φτάσει στο ράφι των σούπερ μάρκετ να πωλείται ακόμα και στα 24 ευρώ το λίτρο!




Παράλληλα, ανέφερε πως η αύξηση των τιμών που ξεκίνησε από τον Αύγουστο οφείλεται στις βιομηχανίες και όχι στα σούπερ μάρκετ.

Όπως ανέφερε σε ιστοσελίδα: «Όσον αφορά το λάδι συγκεκριμένα το κακό ξεκίνησε πριν τον Αύγουστο επειδή έβλεπαν ότι θα είναι μειωμένη η παραγωγή ελαιόλαδου στην Ελλάδα ξεκίνησαν οι βιομηχανίες που είχαν πάρει περσινά λάδια να ανεβάζουν τις τιμές στο ράφι.

Η αύξηση της τιμής δεν ξεκίνησε από το σούπερ μάρκετ. Ξεκίνησε από τη βιομηχανία άρα το σούπερ μάρκετ όσο πιο ακριβά αγόραζε λάδι τόσο πιο ακριβά πουλούσε.

Σήμερα έφτασε να πωλείται 15 ευρώ το περσινό λάδι. Ακόμα το ελαιόλαδο νέας εσοδείας δεν το έχουμε δει στο ράφι. Πιστεύω ότι θα ξεπεράσει τα 24 ευρώ το λίτρο. Αν κατά μέσο όρο ο παραγωγός θα πουλήσει κατά μέσο όρο 10 ευρώ χονδρική τιμή και υπολογίσουμε επί τρία θα πάει 30 εγώ εκτιμώ ότι θα είναι σίγουρα στα 24 ευρώ. Πρόκειται για παιχνίδι αισχροκέρδειας».

«Στην συνάντηση που κάναμε με τον γενικό γραμματέα πριν έρθει ο υπουργός, ο κ. Σκρέκας, ρωτήσαμε πως είναι δυνατό να αγοράζουν σε άλλες χώρες ελληνικά προϊόντα όπως το λάδι και τη φέτα σε χαμηλότερη τιμή από ότι οι Έλληνες.

Αυτό που μας απάντησε είναι ότι όσον αφορά την φέτα είναι προωθητικές ενέργειες για να μάθουν οι Γερμανοί για παράδειγμα να τρώνε φέτα. Και απαντάμε δέκα χρόνια κάνουμε προωθητική ενέργεια την οποία πρέπει να την πληρώνει ο Έλληνας;»
, ανέφερε ο πρόεδρος του Ινστιτούτου Καταναλωτών (ΙΝΚΑ), κος Γιώργος Λεχουρίτης.
https://www.pronews.gr/elliniki-politik ... er-market/

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών