Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Νοέμ 2023, 15:55

Εμπεδοκλής έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 15:39
hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 15:18
EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 15:06
Τόσα είναι και τα δικά του, απλά μπορεί να μην τα παίρνουν όλα μαζί οποτε δεν τα καταλαβαίνεις. Κ εμείς πάμε βδομάδα, συνήθως 2 φορές τη βδομάδα. Τριμελής οικογένεια. Συνήθως παίζουμε 50-100 ευρώ.

Είναι όπως στη βενζίνη. Εγώ θυμάμαι το προηγούμενο καλοκαίρι που είχε 2μιση ευρώ το λίτρο κ για να πας διακοπές στο χωριό γέμιζες κάνα 150αρι. Ή κάποιος που κάνει 10000 χλμ το χρόνο μπορεί να καεί 2000 ευρώ το έτος μόνο βενζίνη για πλάκα αλλά επειδή βάζει 20 ευρώ 2 φορές τη βδομάδα θα σε κοιτάζει κάπως αν του πεις ότι έβαλες 100 ευρώ ξέρω γω :102:
Έτσι είναι. Εγώ έχω αρκετές οικογένειες που ψωνίζουν γύρω στα 20 ευρώ την ημέρα. Αν τους έλεγες ότι κάποιος ψώνισε 300 ευρώ θα έλεγαν "Παναγία μου! Τι πήρε;" Έχω άλλους που έρχονται μια φορά την εβδομάδα και ψωνίζουν 100 ευρώ και άλλους που έρχονται αραιότερα και μπορεί να ψωνίσουν 300 ευρώ. Οι πρώτοι όμως ξοδεύουν ουσιαστικά περισσότερα λεφτά.
Ο άλλος που ψωνίζει 300 ευρώ με τη μία μάλλον έχει πάθει ανοσία στα ληγμένα. Γάλα, γαλακτοκομικά, κρέατα, ψάρια, αυγά και ζαρζαβατικά λήγουν. Αν τα ψωνίζεις μια φορά το μήνα πιθανότατα θα χεστείς. Οπότε ή αυτό ή αυτός που ψωνίζει 300 ευρώ κάνει και εξορμήσεις των 5 ευρώ μέρα παρά μέρα...
Κανείς δεν ζει με 300 ευρώ τον μήνα σε τρόφιμα. Μιλάμε για είδη παντοπωλείου, κυρίως δηλαδή συσκευασμένα τρόφιμα, όχι φρέσκα τρόφιμα. Μπορεί να πάρεις και από εκεί γιατί έχουν, αλλά ο κύριος όγκος των 300 ευρώ δεν θα είναι σε φρέσκα προϊόντα.

Αν το λες για την σύγκριση που κάνω μεταξύ των δικών μου πελατών, συνήθως αυτοί που ψωνίζουν τόσο πολύ σε μια μέρα μένουν πιο μακριά, οπότε καθημερινά ψώνια κάνουν από αλλού.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 25 Νοέμ 2023, 16:02

hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 15:55
Εμπεδοκλής έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 15:39
hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 15:18


Έτσι είναι. Εγώ έχω αρκετές οικογένειες που ψωνίζουν γύρω στα 20 ευρώ την ημέρα. Αν τους έλεγες ότι κάποιος ψώνισε 300 ευρώ θα έλεγαν "Παναγία μου! Τι πήρε;" Έχω άλλους που έρχονται μια φορά την εβδομάδα και ψωνίζουν 100 ευρώ και άλλους που έρχονται αραιότερα και μπορεί να ψωνίσουν 300 ευρώ. Οι πρώτοι όμως ξοδεύουν ουσιαστικά περισσότερα λεφτά.
Ο άλλος που ψωνίζει 300 ευρώ με τη μία μάλλον έχει πάθει ανοσία στα ληγμένα. Γάλα, γαλακτοκομικά, κρέατα, ψάρια, αυγά και ζαρζαβατικά λήγουν. Αν τα ψωνίζεις μια φορά το μήνα πιθανότατα θα χεστείς. Οπότε ή αυτό ή αυτός που ψωνίζει 300 ευρώ κάνει και εξορμήσεις των 5 ευρώ μέρα παρά μέρα...
Κανείς δεν ζει με 300 ευρώ τον μήνα σε τρόφιμα. Μιλάμε για είδη παντοπωλείου, κυρίως δηλαδή συσκευασμένα τρόφιμα, όχι φρέσκα τρόφιμα. Μπορεί να πάρεις και από εκεί γιατί έχουν, αλλά ο κύριος όγκος των 300 ευρώ δεν θα είναι σε φρέσκα προϊόντα.

Αν το λες για την σύγκριση που κάνω μεταξύ των δικών μου πελατών, συνήθως αυτοί που ψωνίζουν τόσο πολύ σε μια μέρα μένουν πιο μακριά, οπότε καθημερινά ψώνια κάνουν από αλλού.
Χέσε μας. Βρες άλλον να του σπάσεις τα νεύρα με τα παραληρήματα σου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Νοέμ 2023, 16:08

Βλαμμένος είσαι, αγόρι μου;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 26 Νοέμ 2023, 09:07

hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:45
stergiosbik έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 08:20
Αυτά που λες είναι όντως κάνα 50άρι, υπάρχουν κι άλλα πράγματα όμως, ειδικά αν έχεις παιδιά και μάλιστα μικρά (πάνες φόρμουλα, κτλ). Θα έλεγα ότι μάλλον ξόδεψε 100-150 ευρώ μη τρόφιμα και 150-200 ευρώ τρόφιμα.

Φαντάζομαι ότι δεν ασχολείσαι ο ίδιος με το νοικοκυριό αλλιώς θα σου φαινόταν πολύ ελλιπής η λίστα. Καθαριστικά/απολυμαντικά τουαλέτας, καθαριστικά κουζίνας, υγρό για τα λίπη, σφουγγάρια, σφουγγαράκια, σύρματα, κρέμες/σκόνες καθαρισμού ειδών υγιεινής και επίπλων, σαπούνια, κρεμοσάπουνα, υγρά πατώματος, σκούπες, σφουγγαρίστρες, πανάκια, χαρτιά κουζίνας, υγείας, χαρτοπετσέτες, μωρομάντηλα, χαρτομάντηλα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτες, απορρυπαντικά χαλιών, αποσκληρυντικά νερού, χρωμοπαγίδες, σακούλες σκουπιδιών, αλουμινόχαρτα, μεμβράνες, σερβιέτες, προφυλακτικά (για να μην αυξηθούν κι άλλο τα έξοδα), γάντια μιας χρήσης, γάντια κουζίνας, εποχιακά είδη (π.χ. σχολικά, χριστουγεννιάτικα, κτλ).

Αν πηγαίνεις πιο αραιά και πηγαίνεις για τα πάντα, λογικό είναι να πάρεις και πράγματα που έχεις ακόμα αλλά σου τελειώνουν για να μην τρέχεις. Δεν πιάνω καν διάφορα ευκαιριακά, όπως οικιακά είδη, διακοσμητικά, αρωματικά, μπαταρίες, ταινίες, μαλακίες και πράγματα που μπορεί να θεωρείς ότι σου χρειάζονται, όπως π.χ. κατσαβίδια/εργαλεία, κτλ. Προφανώς απ' αυτά δεν αγοράζεις κάθε τρεις και πέντε, αλλά πάντα κάτι νέο προκύπτει που θα πάρεις.
Με αυτα που γραφεις ειναι σα να ξεκινας ενα νοικοκυριο απο το μηδεν οπου δεν υπαρχει απολυτως τιποτα.
Επειτα πως ειναι δυνατον να τελειωνουν ολα ταυτοχρονα;
Δεν γινεται ρε φιλε αυτο.
Εννοειται πως δεν βαζω στην εξισωση τιποτα πανες-μωρομαντηλα κλπ για μωρα γιατι εκει αλλαζει το πραγμα.
Μάλλον δεν παίρνεις χαμπάρι πόσο γρήγορα τελειώνουν κάποια πράγματα. Πόσες φορές νομίζεις ότι μπορείς π.χ. να απολυμάνεις την τουαλέτα με παπί πριν τελειώσει η συσκευασία; Πόσο χαρτί θα ξοδέψει τον μήνα μια τετραμελής οικογένεια; Πόσο κρεμοσάπουνο; Πόσο αφρόλουτρο/σαμπουάν; Πόσο νομίζεις ότι κρατάει ένα 10μετρο ρολό αλουμινόχαρτο; Μια συσκευασία σακούλες σκουπιδιών είναι 10 μέρες σκουπδιών ή λιγότερο.

Όπως είπα, όταν πας 3-4 φορές τον μήνα για μαζικά ψώνια, θα πάρεις πολλά πράγματα που είναι στο τελείωμα. Δεν θα τελειώσουν όλα ταυτόχρονα, κάποια θα είναι στην μέση, άλλα στο τελείωμα και από άλλα θα έχεις ξεμείνει. Αλλά αν δεν πας συχνά μπορεί να πάρεις απ' όλα.

Έχε υπόψη ότι όλα αυτά σου τα λέω όχι μόνο από προσωπική εμπειρία νοικοκυριού, γιατί τα κάνω όλα μόνος μου, αλλά και από ό,τι βλέπω από τους πελάτες μου. Πάνω-κάτω ξέρω πόσο συχνά παίρνουν τι, όπως ξέρω και πόσο συχνά τα αναπληρώνω. Στις αρχές κάποια μου έκαναν εντύπωση, πώς τους τελειώνουν τόσο γρήγορα, αλλά μετά άρχισα να αντιλαμβάνομαι ότι είναι λογικό. Η προσωπική μου εμπειρία είναι για ένα άτομο. Αυτοί που έχουν οικογένειες ξοδεύουν μεγάλες ποσότητες όχι μόνο σε φαγητό αλλά και σε καθαριστικά, κτλ.
Ρε συ 4 άτομα είμαστε.
Φυσικά και ξέρω πόσο γρήγορα τελειώνουν κάποια πράγματα.
Αν όχι κάθε μέρα,μέρα παρά μέρα είμαστε στο σούπερ μάρκετ.
Και πάντα εκτός των τροφίμων θα συμπληρώσουμε οτιδήποτε τελειώνει σε καθαριστικά και είδη υγιεινής.
Για αυτό και λέω ότι μου κάνει τρομερή εντύπωση το να τελειώνουν όλα ταυτόχρονα.
Δεν γίνεται να συμπέσουν όλα μαζί γιατί είναι διαφορετικός ο ρυθμος κατανάλωσής τους.
Δεν αμφισβητώ τον συνολικό όγκο κατανάλωσης τους γιατί το βλέπω στο σπίτι μου.
Απλά επειδή ακριβώς το ζω λέω ότι δεν γίνεται να συμπέσει να τελειώσουν όλα ταυτόχρονα.


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 26 Νοέμ 2023, 09:11

hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 16:08
Βλαμμένος είσαι, αγόρι μου;
για να μάθεις να εκτιμάς


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Νοέμ 2023, 23:02

Otto Weininger έγραψε:
26 Νοέμ 2023, 09:11
hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 16:08
Βλαμμένος είσαι, αγόρι μου;
για να μάθεις να εκτιμάς
Καλά, δεν είναι ότι έτρεφα ποτέ εκτίμηση για τον Εμπεδοκλή, είναι γνωστό ότι συμπεριφέρεται σαν να έχει χρόνια να χρησιμοποιήσει το πουλί του. Ρητορική ήταν η παραπάνω ερώτηση.

Αυτά που πρέπει τα εκτιμώ, αλλά η εκτίμηση δεν είναι αυτοματισμός.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48647
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 26 Νοέμ 2023, 23:07

Εικόνα
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 847
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 26 Νοέμ 2023, 23:44

Μαδουραίος έγραψε:
26 Νοέμ 2023, 09:10
41 τακατο.Δεν θα πω καλα να παθετε γιατι σας λυπαμαι.
Η επιδοματικη πολιτικη μητσοτακη με τα pass και οχι μονο,εδωσε μια ψευτοελπιδα για δηθεν καταπολεμηση της ακριβειας,αλλα ναι,καλα να παθει το 41τακατο μονο,οι υπολοιποι τι φταινε?

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 27 Νοέμ 2023, 11:22

sharp έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 15:25
axilmar έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 11:56
sharp έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 12:31


Πού τα έβαλες; Με φορτηγό πήγες;
Στο αμαξι, μην νομιζεις οτι ηταν τοσα πολλα σε ογκο. 6 μεγαλες σακουλες απο τις οικολογικες.
:smt005:
Σου κανει εντυπωση, αλλα μιλαμε για 6μελη οικογενεια...

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12490
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 27 Νοέμ 2023, 12:54

hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 14:45
Μάλλον δεν παίρνεις χαμπάρι πόσο γρήγορα τελειώνουν κάποια πράγματα. Πόσες φορές νομίζεις ότι μπορείς π.χ. να απολυμάνεις την τουαλέτα με παπί πριν τελειώσει η συσκευασία; Πόσο χαρτί θα ξοδέψει τον μήνα μια τετραμελής οικογένεια; Πόσο κρεμοσάπουνο; Πόσο αφρόλουτρο/σαμπουάν; Πόσο νομίζεις ότι κρατάει ένα 10μετρο ρολό αλουμινόχαρτο; Μια συσκευασία σακούλες σκουπιδιών είναι 10 μέρες σκουπδιών ή λιγότερο.

Όπως είπα, όταν πας 3-4 φορές τον μήνα για μαζικά ψώνια, θα πάρεις πολλά πράγματα που είναι στο τελείωμα. Δεν θα τελειώσουν όλα ταυτόχρονα, κάποια θα είναι στην μέση, άλλα στο τελείωμα και από άλλα θα έχεις ξεμείνει. Αλλά αν δεν πας συχνά μπορεί να πάρεις απ' όλα.

Έχε υπόψη ότι όλα αυτά σου τα λέω όχι μόνο από προσωπική εμπειρία νοικοκυριού, γιατί τα κάνω όλα μόνος μου, αλλά και από ό,τι βλέπω από τους πελάτες μου. Πάνω-κάτω ξέρω πόσο συχνά παίρνουν τι, όπως ξέρω και πόσο συχνά τα αναπληρώνω. Στις αρχές κάποια μου έκαναν εντύπωση, πώς τους τελειώνουν τόσο γρήγορα, αλλά μετά άρχισα να αντιλαμβάνομαι ότι είναι λογικό. Η προσωπική μου εμπειρία είναι για ένα άτομο. Αυτοί που έχουν οικογένειες ξοδεύουν μεγάλες ποσότητες όχι μόνο σε φαγητό αλλά και σε καθαριστικά, κτλ.
υπαρχει και το ζητημα οτι σε αρκετα ειδη εφαρμοστηκε το τεχνασμα να μειωθει η ποσοτητα της συσκευασιας χωρις να μειωθει η τιμη οποτε χρειαζεται να κανεις ανατροφοδοτηση συχνοτερα με την αντιστοιχη αυξηση του κοστους
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 27 Νοέμ 2023, 14:03

axilmar έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 11:22
sharp έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 15:25
axilmar έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 11:56


Στο αμαξι, μην νομιζεις οτι ηταν τοσα πολλα σε ογκο. 6 μεγαλες σακουλες απο τις οικολογικες.
:smt005:
Σου κανει εντυπωση, αλλα μιλαμε για 6μελη οικογενεια...
Μα δεν λέω ότι κακώς ψώνισες τόσα. Αλλά 6 και μεγάλες σακκούλες δεν το λες και ότι δεν είναι πολλά σε όγκο. Προφανώς δεν πήγες μόνος βέβαια.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 04 Δεκ 2023, 14:32

sharp έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 14:03
axilmar έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 11:22
sharp έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 15:25


:smt005:
Σου κανει εντυπωση, αλλα μιλαμε για 6μελη οικογενεια...
Μα δεν λέω ότι κακώς ψώνισες τόσα. Αλλά 6 και μεγάλες σακκούλες δεν το λες και ότι δεν είναι πολλά σε όγκο. Προφανώς δεν πήγες μόνος βέβαια.
Παντα μονος παω. Τα βαζω στο καροτσι χυμα, τα βαζω σε σακουλες στο αμαξι.

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 847
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 09 Δεκ 2023, 16:12

alekhine έγραψε:
27 Νοέμ 2023, 12:54

υπαρχει και το ζητημα οτι σε αρκετα ειδη εφαρμοστηκε το τεχνασμα να μειωθει η ποσοτητα της συσκευασιας χωρις να μειωθει η τιμη
Αυτο ισχυει,ειδικα σε συσκευασμενα,αλλα ακομη και στα μη συσκευασμενα ειδη,πχ ενα κουλουρι,ενα τσουρεκακι,μειωθηκε η ποσοσητα,αυξηθηκε η τιμη.


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών