Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42960
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 24 Νοέμ 2023, 12:00

GoBzi έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:59
Dwarven Blacksmith έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:42
GoBzi έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 11:22


Εδώ είναι ακριβά τα νοίκια (δίνουμε 1150 σε μια κωμόπολη), δημοτικά τέλη (140 τον μήνα) και τα λαχανικά/φρούτα, αν και κάποια θα τα βρεις σε καλύτερες τιμές από Ελλάδα (αυτά που δεν παράγονται Ελλάδα ή είναι εκτός εποχής).

Από εκεί και πέρα, τα καύσιμα είναι πολύ πιο φτηνά (1,51 η βενζίνη, 158 το diesel), κρέατα είναι πλέον πάνω κάτω ίδια, γαλακτοκομικά και τυριά είναι ίδια, μακαρόνια, ρύζια κτλπ στα ίδια. Ρεύμα/αέριο/νερό μας βγαίνει 1900 τον χρόνο, πες 160 κατι τον μήνα.

Πάνες, γάλατα κτλπ για τα μωρά είναι σχεδόν μισή τιμή εδώ. Ιδιωτικοί παιδικοί σταθμοί είναι δεύτερο νοίκι αν και υπάρχει βοήθεια από την κυβέρνηση.

Φυσικά τα πάντα εξαρτώνται από τον μισθό που παίρνεις εδώ. Εάν είσαι χαματζής και είσαι στα 1600-1700 καθαρά (το ίδιο και η γυναίκα) ίσως θα δυσκολευτείς με τετραμελή οικογένεια.
Τι είναι ο χαματζής, στο payroll της Χαμάς;
Έχει γαμηθεί το autocorrect με εσάς που έχω μπλέξει :lol:
Οκ πάλι καλά, νόμιζα ότι οι άλλοι πληρώνονται.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Garcia
Δημοσιεύσεις: 847
Εγγραφή: 26 Ιούλ 2023, 04:09
Phorum.gr user: Garcia

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Garcia » 24 Νοέμ 2023, 17:07

Να μπαίνετε στο e-katanalotis,να τσεκαρετε συνέχεια τιμές,να τρέχετε για κάθε 1 διαφορετικό προϊόν σε διάφορα μάρκετ που είναι το φθηνότερο,να επιλέγετε μόνο καλάθι νοικοκυριου και ετικέτες -5% όπως επίσης και ετικέτες προσφορά επωνυμίας του εκάστοτε μάρκετ για να μαζεύετε πόντους και να έχετε έκπτωση.Ξυπνημα στις 8 και στήσιμο έξω από την συρόμενη πόρτα για να προλάβετε τις προσφορές.Μειωστε τις ποσότητες κρεάτων,ακριβών λαχανικών και ψαριών,μόνο κονσέρβες.

:bravo::hammer:

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 24 Νοέμ 2023, 17:37

Garcia έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 17:07
Μειωστε τις ποσότητες κρεάτων,ακριβών λαχανικών και ψαριών,μόνο κονσέρβες.

:bravo::hammer:
No thanks

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5204
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 24 Νοέμ 2023, 18:24

talaipwros εσύ είσαι αυτός ρε τύπε, με τα σπίτια και τις £1000 σούπερ; :lol:

https://www.instagram.com/reel/Cz6wZ6rL ... U0MjU5Mw==
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Νοέμ 2023, 00:14

stergiosbik έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:17
hellegennes έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 15:26
Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 12:10
Είναι ακραίο ότι τελείωσε, από την άλλη 300 ευρώ στο ΣΜ πρέπει να φτάνουν για 20 μέρες τουλάχιστον, ισχύει αυτό;
sharp έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 12:31
Πού τα έβαλες; Με φορτηγό πήγες;
Εξαρτάται τι πήρε. 300 ευρώ σε τρόφιμα είναι αρκετά, αλλά σε καθαριστικά και είδη υγιεινής όχι, ειδικά με τις τιμές που έχουν τα ΣΜ.
Κατσε ρε Χελι γιατι κατι δεν μου καθεται σωστα.
(Οχι οτι αμφισβητω οτι το σουπερ μαρκετ εχει γινει πια πανακριβο και ο κοσμος στεναζει)
Αντε πηρε ενα απορρυπαντικο πλυντηριου καμμια 70αρια μεζουρες,κανα μαλακτικο,κανα αφρολουτρο,σαμπουαν,χλωρινες,υγρο πιατων,αζαξ για τζαμια κλπ.
Ολα αυτα δεν μαζευονται πανω απο κανα 50-60αρι βαρια.
Πως φτασαμε στο 300αρι;
Αυτά που λες είναι όντως κάνα 50άρι, υπάρχουν κι άλλα πράγματα όμως, ειδικά αν έχεις παιδιά και μάλιστα μικρά (πάνες φόρμουλα, κτλ). Θα έλεγα ότι μάλλον ξόδεψε 100-150 ευρώ μη τρόφιμα και 150-200 ευρώ τρόφιμα.

Φαντάζομαι ότι δεν ασχολείσαι ο ίδιος με το νοικοκυριό αλλιώς θα σου φαινόταν πολύ ελλιπής η λίστα. Καθαριστικά/απολυμαντικά τουαλέτας, καθαριστικά κουζίνας, υγρό για τα λίπη, σφουγγάρια, σφουγγαράκια, σύρματα, κρέμες/σκόνες καθαρισμού ειδών υγιεινής και επίπλων, σαπούνια, κρεμοσάπουνα, υγρά πατώματος, σκούπες, σφουγγαρίστρες, πανάκια, χαρτιά κουζίνας, υγείας, χαρτοπετσέτες, μωρομάντηλα, χαρτομάντηλα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτες, απορρυπαντικά χαλιών, αποσκληρυντικά νερού, χρωμοπαγίδες, σακούλες σκουπιδιών, αλουμινόχαρτα, μεμβράνες, σερβιέτες, προφυλακτικά (για να μην αυξηθούν κι άλλο τα έξοδα), γάντια μιας χρήσης, γάντια κουζίνας, εποχιακά είδη (π.χ. σχολικά, χριστουγεννιάτικα, κτλ).

Αν πηγαίνεις πιο αραιά και πηγαίνεις για τα πάντα, λογικό είναι να πάρεις και πράγματα που έχεις ακόμα αλλά σου τελειώνουν για να μην τρέχεις. Δεν πιάνω καν διάφορα ευκαιριακά, όπως οικιακά είδη, διακοσμητικά, αρωματικά, μπαταρίες, ταινίες, μαλακίες και πράγματα που μπορεί να θεωρείς ότι σου χρειάζονται, όπως π.χ. κατσαβίδια/εργαλεία, κτλ. Προφανώς απ' αυτά δεν αγοράζεις κάθε τρεις και πέντε, αλλά πάντα κάτι νέο προκύπτει που θα πάρεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16969
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 25 Νοέμ 2023, 08:20

hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 00:14
stergiosbik έγραψε:
24 Νοέμ 2023, 10:17
hellegennes έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 15:26




Εξαρτάται τι πήρε. 300 ευρώ σε τρόφιμα είναι αρκετά, αλλά σε καθαριστικά και είδη υγιεινής όχι, ειδικά με τις τιμές που έχουν τα ΣΜ.
Κατσε ρε Χελι γιατι κατι δεν μου καθεται σωστα.
(Οχι οτι αμφισβητω οτι το σουπερ μαρκετ εχει γινει πια πανακριβο και ο κοσμος στεναζει)
Αντε πηρε ενα απορρυπαντικο πλυντηριου καμμια 70αρια μεζουρες,κανα μαλακτικο,κανα αφρολουτρο,σαμπουαν,χλωρινες,υγρο πιατων,αζαξ για τζαμια κλπ.
Ολα αυτα δεν μαζευονται πανω απο κανα 50-60αρι βαρια.
Πως φτασαμε στο 300αρι;
Αυτά που λες είναι όντως κάνα 50άρι, υπάρχουν κι άλλα πράγματα όμως, ειδικά αν έχεις παιδιά και μάλιστα μικρά (πάνες φόρμουλα, κτλ). Θα έλεγα ότι μάλλον ξόδεψε 100-150 ευρώ μη τρόφιμα και 150-200 ευρώ τρόφιμα.

Φαντάζομαι ότι δεν ασχολείσαι ο ίδιος με το νοικοκυριό αλλιώς θα σου φαινόταν πολύ ελλιπής η λίστα. Καθαριστικά/απολυμαντικά τουαλέτας, καθαριστικά κουζίνας, υγρό για τα λίπη, σφουγγάρια, σφουγγαράκια, σύρματα, κρέμες/σκόνες καθαρισμού ειδών υγιεινής και επίπλων, σαπούνια, κρεμοσάπουνα, υγρά πατώματος, σκούπες, σφουγγαρίστρες, πανάκια, χαρτιά κουζίνας, υγείας, χαρτοπετσέτες, μωρομάντηλα, χαρτομάντηλα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτες, απορρυπαντικά χαλιών, αποσκληρυντικά νερού, χρωμοπαγίδες, σακούλες σκουπιδιών, αλουμινόχαρτα, μεμβράνες, σερβιέτες, προφυλακτικά (για να μην αυξηθούν κι άλλο τα έξοδα), γάντια μιας χρήσης, γάντια κουζίνας, εποχιακά είδη (π.χ. σχολικά, χριστουγεννιάτικα, κτλ).

Αν πηγαίνεις πιο αραιά και πηγαίνεις για τα πάντα, λογικό είναι να πάρεις και πράγματα που έχεις ακόμα αλλά σου τελειώνουν για να μην τρέχεις. Δεν πιάνω καν διάφορα ευκαιριακά, όπως οικιακά είδη, διακοσμητικά, αρωματικά, μπαταρίες, ταινίες, μαλακίες και πράγματα που μπορεί να θεωρείς ότι σου χρειάζονται, όπως π.χ. κατσαβίδια/εργαλεία, κτλ. Προφανώς απ' αυτά δεν αγοράζεις κάθε τρεις και πέντε, αλλά πάντα κάτι νέο προκύπτει που θα πάρεις.
Με αυτα που γραφεις ειναι σα να ξεκινας ενα νοικοκυριο απο το μηδεν οπου δεν υπαρχει απολυτως τιποτα.
Επειτα πως ειναι δυνατον να τελειωνουν ολα ταυτοχρονα;
Δεν γινεται ρε φιλε αυτο.
Εννοειται πως δεν βαζω στην εξισωση τιποτα πανες-μωρομαντηλα κλπ για μωρα γιατι εκει αλλαζει το πραγμα.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 25 Νοέμ 2023, 11:56

sharp έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 12:31
axilmar έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 11:59
Πηγα χτες σουπερ, ειχαν μαζευτει πολλα που επρεπε να παρω...υπολογιζα καμμια 200αρα, 230 στην χειροτερη...

299 ευρω ηταν τελικα ο λογαριασμος!!!

Μου εχουνε μεινει 30 ευρω ακομα, μεχρι το τελος του μηνα. Αυτα ειναι ολα τα λεφτα που εχουμε σαν οικογενεια δλδ.

Για να την βγαλουμε, θα στραφουμε σε συγγενεις, παλι. Οπως τον προηγουμενο μηνα.

Πριν απο μερικα χρονια, αντε να εμενα μερικες ημερες χωρις λεφτα στο τελος του μηνα.

Τους τελευταιους μηνες, ξεμενω 10-12 ημερες πριν το τελος του μηνα!

Παλι καλα που οι συνταξεις των γερων μου ειναι αδικα υψηλες (παιρνουν περισσοτερα απο τις εισφορες που εδωσαν) και μπορει η οικογενεια μου και ζει...
Πού τα έβαλες; Με φορτηγό πήγες;
Στο αμαξι, μην νομιζεις οτι ηταν τοσα πολλα σε ογκο. 6 μεγαλες σακουλες απο τις οικολογικες.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 25 Νοέμ 2023, 11:57

Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 12:24
axilmar έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 12:12
Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 12:10

Είναι ακραίο ότι τελείωσε, από την άλλη 300 ευρώ στο ΣΜ πρέπει να φτάνουν για 20 μέρες τουλάχιστον, ισχύει αυτό;
Οχι δεν ειναι ακραιο. Οπως ειπα και πριν, επρεπε να αγορασω πολλα πραγματα που μας ειχαν τελειωσει. Καποιες φορες μαζευονται πολλα.
Ναι αλλά εννοώ όσον αφορά τις προμήθειες θα τον βγάλεις γκαραντί το μήνα με αυτά που πήρες, έτσι δεν είναι; Προφανώς δεν είναι ό,τι καλύτερο και δεν ξέρεις τι μικροέξοδο μπορεί να προκύψει.
Μπα οχι. Σημερα πρεπει να ξαναπαω σουπερμαρκετ, αλλα οχι για τοσα πραγματα, για πολυ πιο λιγα.

Θα παρω παλι απο τον μπαρμπα μου.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Νοέμ 2023, 14:45

stergiosbik έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 08:20
Αυτά που λες είναι όντως κάνα 50άρι, υπάρχουν κι άλλα πράγματα όμως, ειδικά αν έχεις παιδιά και μάλιστα μικρά (πάνες φόρμουλα, κτλ). Θα έλεγα ότι μάλλον ξόδεψε 100-150 ευρώ μη τρόφιμα και 150-200 ευρώ τρόφιμα.

Φαντάζομαι ότι δεν ασχολείσαι ο ίδιος με το νοικοκυριό αλλιώς θα σου φαινόταν πολύ ελλιπής η λίστα. Καθαριστικά/απολυμαντικά τουαλέτας, καθαριστικά κουζίνας, υγρό για τα λίπη, σφουγγάρια, σφουγγαράκια, σύρματα, κρέμες/σκόνες καθαρισμού ειδών υγιεινής και επίπλων, σαπούνια, κρεμοσάπουνα, υγρά πατώματος, σκούπες, σφουγγαρίστρες, πανάκια, χαρτιά κουζίνας, υγείας, χαρτοπετσέτες, μωρομάντηλα, χαρτομάντηλα, οδοντόκρεμες, οδοντόβουρτες, απορρυπαντικά χαλιών, αποσκληρυντικά νερού, χρωμοπαγίδες, σακούλες σκουπιδιών, αλουμινόχαρτα, μεμβράνες, σερβιέτες, προφυλακτικά (για να μην αυξηθούν κι άλλο τα έξοδα), γάντια μιας χρήσης, γάντια κουζίνας, εποχιακά είδη (π.χ. σχολικά, χριστουγεννιάτικα, κτλ).

Αν πηγαίνεις πιο αραιά και πηγαίνεις για τα πάντα, λογικό είναι να πάρεις και πράγματα που έχεις ακόμα αλλά σου τελειώνουν για να μην τρέχεις. Δεν πιάνω καν διάφορα ευκαιριακά, όπως οικιακά είδη, διακοσμητικά, αρωματικά, μπαταρίες, ταινίες, μαλακίες και πράγματα που μπορεί να θεωρείς ότι σου χρειάζονται, όπως π.χ. κατσαβίδια/εργαλεία, κτλ. Προφανώς απ' αυτά δεν αγοράζεις κάθε τρεις και πέντε, αλλά πάντα κάτι νέο προκύπτει που θα πάρεις.
Με αυτα που γραφεις ειναι σα να ξεκινας ενα νοικοκυριο απο το μηδεν οπου δεν υπαρχει απολυτως τιποτα.
Επειτα πως ειναι δυνατον να τελειωνουν ολα ταυτοχρονα;
Δεν γινεται ρε φιλε αυτο.
Εννοειται πως δεν βαζω στην εξισωση τιποτα πανες-μωρομαντηλα κλπ για μωρα γιατι εκει αλλαζει το πραγμα.
Μάλλον δεν παίρνεις χαμπάρι πόσο γρήγορα τελειώνουν κάποια πράγματα. Πόσες φορές νομίζεις ότι μπορείς π.χ. να απολυμάνεις την τουαλέτα με παπί πριν τελειώσει η συσκευασία; Πόσο χαρτί θα ξοδέψει τον μήνα μια τετραμελής οικογένεια; Πόσο κρεμοσάπουνο; Πόσο αφρόλουτρο/σαμπουάν; Πόσο νομίζεις ότι κρατάει ένα 10μετρο ρολό αλουμινόχαρτο; Μια συσκευασία σακούλες σκουπιδιών είναι 10 μέρες σκουπδιών ή λιγότερο.

Όπως είπα, όταν πας 3-4 φορές τον μήνα για μαζικά ψώνια, θα πάρεις πολλά πράγματα που είναι στο τελείωμα. Δεν θα τελειώσουν όλα ταυτόχρονα, κάποια θα είναι στην μέση, άλλα στο τελείωμα και από άλλα θα έχεις ξεμείνει. Αλλά αν δεν πας συχνά μπορεί να πάρεις απ' όλα.

Έχε υπόψη ότι όλα αυτά σου τα λέω όχι μόνο από προσωπική εμπειρία νοικοκυριού, γιατί τα κάνω όλα μόνος μου, αλλά και από ό,τι βλέπω από τους πελάτες μου. Πάνω-κάτω ξέρω πόσο συχνά παίρνουν τι, όπως ξέρω και πόσο συχνά τα αναπληρώνω. Στις αρχές κάποια μου έκαναν εντύπωση, πώς τους τελειώνουν τόσο γρήγορα, αλλά μετά άρχισα να αντιλαμβάνομαι ότι είναι λογικό. Η προσωπική μου εμπειρία είναι για ένα άτομο. Αυτοί που έχουν οικογένειες ξοδεύουν μεγάλες ποσότητες όχι μόνο σε φαγητό αλλά και σε καθαριστικά, κτλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 25 Νοέμ 2023, 15:06

Τόσα είναι και τα δικά του, απλά μπορεί να μην τα παίρνουν όλα μαζί οποτε δεν τα καταλαβαίνεις. Κ εμείς πάμε βδομάδα, συνήθως 2 φορές τη βδομάδα. Τριμελής οικογένεια. Συνήθως παίζουμε 50-100 ευρώ.

Είναι όπως στη βενζίνη. Εγώ θυμάμαι το προηγούμενο καλοκαίρι που είχε 2μιση ευρώ το λίτρο κ για να πας διακοπές στο χωριό γέμιζες κάνα 150αρι. Ή κάποιος που κάνει 10000 χλμ το χρόνο μπορεί να καεί 2000 ευρώ το έτος μόνο βενζίνη για πλάκα αλλά επειδή βάζει 20 ευρώ 2 φορές τη βδομάδα θα σε κοιτάζει κάπως αν του πεις ότι έβαλες 100 ευρώ ξέρω γω :102:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Νοέμ 2023, 15:18

EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 15:06
Τόσα είναι και τα δικά του, απλά μπορεί να μην τα παίρνουν όλα μαζί οποτε δεν τα καταλαβαίνεις. Κ εμείς πάμε βδομάδα, συνήθως 2 φορές τη βδομάδα. Τριμελής οικογένεια. Συνήθως παίζουμε 50-100 ευρώ.

Είναι όπως στη βενζίνη. Εγώ θυμάμαι το προηγούμενο καλοκαίρι που είχε 2μιση ευρώ το λίτρο κ για να πας διακοπές στο χωριό γέμιζες κάνα 150αρι. Ή κάποιος που κάνει 10000 χλμ το χρόνο μπορεί να καεί 2000 ευρώ το έτος μόνο βενζίνη για πλάκα αλλά επειδή βάζει 20 ευρώ 2 φορές τη βδομάδα θα σε κοιτάζει κάπως αν του πεις ότι έβαλες 100 ευρώ ξέρω γω :102:
Έτσι είναι. Εγώ έχω αρκετές οικογένειες που ψωνίζουν γύρω στα 20 ευρώ την ημέρα. Αν τους έλεγες ότι κάποιος ψώνισε 300 ευρώ θα έλεγαν "Παναγία μου! Τι πήρε;" Έχω άλλους που έρχονται μια φορά την εβδομάδα και ψωνίζουν 100 ευρώ και άλλους που έρχονται αραιότερα και μπορεί να ψωνίσουν 300 ευρώ. Οι πρώτοι όμως ξοδεύουν ουσιαστικά περισσότερα λεφτά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21210
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 25 Νοέμ 2023, 15:25

axilmar έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 11:56
sharp έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 12:31
axilmar έγραψε:
23 Νοέμ 2023, 11:59
Πηγα χτες σουπερ, ειχαν μαζευτει πολλα που επρεπε να παρω...υπολογιζα καμμια 200αρα, 230 στην χειροτερη...

299 ευρω ηταν τελικα ο λογαριασμος!!!

Μου εχουνε μεινει 30 ευρω ακομα, μεχρι το τελος του μηνα. Αυτα ειναι ολα τα λεφτα που εχουμε σαν οικογενεια δλδ.

Για να την βγαλουμε, θα στραφουμε σε συγγενεις, παλι. Οπως τον προηγουμενο μηνα.

Πριν απο μερικα χρονια, αντε να εμενα μερικες ημερες χωρις λεφτα στο τελος του μηνα.

Τους τελευταιους μηνες, ξεμενω 10-12 ημερες πριν το τελος του μηνα!

Παλι καλα που οι συνταξεις των γερων μου ειναι αδικα υψηλες (παιρνουν περισσοτερα απο τις εισφορες που εδωσαν) και μπορει η οικογενεια μου και ζει...
Πού τα έβαλες; Με φορτηγό πήγες;
Στο αμαξι, μην νομιζεις οτι ηταν τοσα πολλα σε ογκο. 6 μεγαλες σακουλες απο τις οικολογικες.
:smt005:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Νοέμ 2023, 15:31

Εγω που παω πολλες φορες την εβδομαδα για λιγα εχω προσεξει οτι ενω σπανια ηθελε ΠΙΝ τωρα θελει σχεδον παντα, δηλαδη ξεπερνας τα 50 ευρω πολυ πιο ευκολα για πανω-κατω τα ιδια πραγματα.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 25 Νοέμ 2023, 15:33

EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 15:06
Τόσα είναι και τα δικά του, απλά μπορεί να μην τα παίρνουν όλα μαζί οποτε δεν τα καταλαβαίνεις. Κ εμείς πάμε βδομάδα, συνήθως 2 φορές τη βδομάδα. Τριμελής οικογένεια. Συνήθως παίζουμε 50-100 ευρώ.

Είναι όπως στη βενζίνη. Εγώ θυμάμαι το προηγούμενο καλοκαίρι που είχε 2μιση ευρώ το λίτρο κ για να πας διακοπές στο χωριό γέμιζες κάνα 150αρι. Ή κάποιος που κάνει 10000 χλμ το χρόνο μπορεί να καεί 2000 ευρώ το έτος μόνο βενζίνη για πλάκα αλλά επειδή βάζει 20 ευρώ 2 φορές τη βδομάδα θα σε κοιτάζει κάπως αν του πεις ότι έβαλες 100 ευρώ ξέρω γω :102:
ο Ανδρεας θα φταιει τυπε μου :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Έρευνα: Οριακά βγάζει το μήνα το 87 τοίς εκατό των καταναλωτών. Το μεγαλύτερο ποσοστό στην Ευρώπη

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 25 Νοέμ 2023, 15:39

hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 15:18
EKPLIKTIKOS έγραψε:
25 Νοέμ 2023, 15:06
Τόσα είναι και τα δικά του, απλά μπορεί να μην τα παίρνουν όλα μαζί οποτε δεν τα καταλαβαίνεις. Κ εμείς πάμε βδομάδα, συνήθως 2 φορές τη βδομάδα. Τριμελής οικογένεια. Συνήθως παίζουμε 50-100 ευρώ.

Είναι όπως στη βενζίνη. Εγώ θυμάμαι το προηγούμενο καλοκαίρι που είχε 2μιση ευρώ το λίτρο κ για να πας διακοπές στο χωριό γέμιζες κάνα 150αρι. Ή κάποιος που κάνει 10000 χλμ το χρόνο μπορεί να καεί 2000 ευρώ το έτος μόνο βενζίνη για πλάκα αλλά επειδή βάζει 20 ευρώ 2 φορές τη βδομάδα θα σε κοιτάζει κάπως αν του πεις ότι έβαλες 100 ευρώ ξέρω γω :102:
Έτσι είναι. Εγώ έχω αρκετές οικογένειες που ψωνίζουν γύρω στα 20 ευρώ την ημέρα. Αν τους έλεγες ότι κάποιος ψώνισε 300 ευρώ θα έλεγαν "Παναγία μου! Τι πήρε;" Έχω άλλους που έρχονται μια φορά την εβδομάδα και ψωνίζουν 100 ευρώ και άλλους που έρχονται αραιότερα και μπορεί να ψωνίσουν 300 ευρώ. Οι πρώτοι όμως ξοδεύουν ουσιαστικά περισσότερα λεφτά.
Ο άλλος που ψωνίζει 300 ευρώ με τη μία μάλλον έχει πάθει ανοσία στα ληγμένα. Γάλα, γαλακτοκομικά, κρέατα, ψάρια, αυγά και ζαρζαβατικά λήγουν. Αν τα ψωνίζεις μια φορά το μήνα πιθανότατα θα χεστείς. Οπότε ή αυτό ή αυτός που ψωνίζει 300 ευρώ κάνει και εξορμήσεις των 5 ευρώ μέρα παρά μέρα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών