Τι παίζει με τα τελωνεία;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7405
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Τι παίζει με τα τελωνεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 05 Οκτ 2023, 12:23

Θέλω να παραγγείλω κατι μεταλλικές εκτυπώσεις φωτογραφιών μου οι οποιες θα μου έρθουν απο Σκωτία. Συνολικά 13 φωτογραφιες 197,28 ευρώ με έξοδα αποστολής, διαστάσεις 24χ16 ίντσες και 18χ12 ίντσες. Αμα τις παραγγείλω απο εδώ, Ελλάδα, θα μου βγει ο κούκος αηδόνι. Είδα πως την μεταλλική εκτύπωση 18χ12 ίντσες την πουλάνε 80 με 100 ευρώ!

Ομως επειδή το ΗΒ βγηκε απο την ΕΕ θα πρέπει να πληρώσω και τελωνείο. Εχει κανείς εμπειρία απο τέτοιες αγορές εκτος ΕΕ. Εγώ με τα 197,28 ευρώ παραγγελεία (δεμα συν έξοδα αποστολής) πόσα περιπου θα πληρώσω; και πως τα πληρώνω; αντικαταβολή στο κουριερ οταν μου παραδίδει το δέμα; Βλέπω πως θα σταλθει με μια DPD courier.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20167
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Τι παίζει με τα τελωνεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 05 Οκτ 2023, 12:44

Εγώ έχω κάνει άπειρες αποστολές (και παραλαβές) οπότε τα ξέρω σαν τα δάχτυλά μου. Θα πληρώσεις:

ΦΠΑ 24%
Τέλη εκτελωνισμού που πάνε ανάλογα με την αξία του δέματος
Δασμούς αν η αξία είναι πάνω από 150 ευρώ αλλά είναι πολύ χαμηλοί (2,5%)

Όμως! Επειδή ακόμα υπάρχει ασάφεια σχετικά με τον εκτελωνισμό πολλοί πωλητές ζητούν προπληρωμή των τελών αλλά αν το κάνεις αυτό και δεν σου δώσει ο πωλητής το IOSS (πάρα πολύ συχνό, οι περισσότεροι δεν έχουν ιδέα, ακόμα και από Ebay), όταν φτάνει εδώ σε ξαναχρέωνουν! Και για να ζητήσεις επανεξέταση το κόστος είναι 15 ευρώ επιπλέον που για φτηνά πράγματα είναι 1000% ασύμφορο. Αν μπορείς να μην προπληρώσεις, κάνε το.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12207
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τι παίζει με τα τελωνεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 05 Οκτ 2023, 12:58

Αλιόσα έγραψε:
05 Οκτ 2023, 12:23
Θέλω να παραγγείλω κατι μεταλλικές εκτυπώσεις φωτογραφιών μου οι οποιες θα μου έρθουν απο Σκωτία. Συνολικά 13 φωτογραφιες 197,28 ευρώ με έξοδα αποστολής, διαστάσεις 24χ16 ίντσες και 18χ12 ίντσες. Αμα τις παραγγείλω απο εδώ, Ελλάδα, θα μου βγει ο κούκος αηδόνι. Είδα πως την μεταλλική εκτύπωση 18χ12 ίντσες την πουλάνε 80 με 100 ευρώ!

Ομως επειδή το ΗΒ βγηκε απο την ΕΕ θα πρέπει να πληρώσω και τελωνείο. Εχει κανείς εμπειρία απο τέτοιες αγορές εκτος ΕΕ. Εγώ με τα 197,28 ευρώ παραγγελεία (δεμα συν έξοδα αποστολής) πόσα περιπου θα πληρώσω; και πως τα πληρώνω; αντικαταβολή στο κουριερ οταν μου παραδίδει το δέμα; Βλέπω πως θα σταλθει με μια DPD courier.
Εχω κακη εμπειρια.
Ειχα παργγειλει ενα μιντια πλειερ απο Αγγλια ακριβως την εποχη που αποχωρησαν απο την ΕΕ.
Αυτο κοστιζε περιπου 100 ευρω και μου ζητουσαν εξοδα εκτελωνισμου καπου 120!
Ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ και στο τελος το εστειλα πισω.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7405
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Τι παίζει με τα τελωνεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 05 Οκτ 2023, 12:58

Green Dragon έγραψε:
05 Οκτ 2023, 12:44
ΦΠΑ 24%
Τέλη εκτελωνισμού που πάνε ανάλογα με την αξία του δέματος
Δασμούς αν η αξία είναι πάνω από 150 ευρώ αλλά είναι πολύ χαμηλοί (2,5%)

Οταν γραφεις πως απο 150 ευρώ και άνω πληρώνεις και δασμούς εννοείς την αξία του προιοντος που αγοράζεις συν τα μεταφορικά;

Σχετικά με το ΦΠΑ αν δηλαδη κανω αγορα 148 (μέσα και τα μεταφορικά) θα πληρώσω 35,52 ευρώ ΦΠΑ. Τα τελη εκτελωνισμού θα ειναι υψηλότερα απο αυτό το ποσό;
Thor έγραψε:
05 Οκτ 2023, 12:58
Εχω κακη εμπειρια.
Ειχα παργγειλει ενα μιντια πλειερ απο Αγγλια ακριβως την εποχη που αποχωρησαν απο την ΕΕ.
Αυτο κοστιζε περιπου 100 ευρω και μου ζητουσαν εξοδα εκτελωνισμου καπου 120!
Ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ και στο τελος το εστειλα πισω.
Για αυτο ρωτάω, μη κανω αγορά 150-200 ευρώ και πληρώσω αλλα τόσα για φπα, εκτελωνισμό κτλ :lol:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Αλιόσα την 05 Οκτ 2023, 13:00, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8605
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Τι παίζει με τα τελωνεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 05 Οκτ 2023, 13:00

και γω που νόμιζα ότι το νήμα αφορούσε την θρησκειολογία.... "Τι παίζει με τα τελώνια;"
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12207
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τι παίζει με τα τελωνεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 05 Οκτ 2023, 13:09

Αλιόσα έγραψε:
05 Οκτ 2023, 12:58
Green Dragon έγραψε:
05 Οκτ 2023, 12:44
ΦΠΑ 24%
Τέλη εκτελωνισμού που πάνε ανάλογα με την αξία του δέματος
Δασμούς αν η αξία είναι πάνω από 150 ευρώ αλλά είναι πολύ χαμηλοί (2,5%)

Οταν γραφεις πως απο 150 ευρώ και άνω πληρώνεις και δασμούς εννοείς την αξία του προιοντος που αγοράζεις συν τα μεταφορικά;

Σχετικά με το ΦΠΑ αν δηλαδη κανω αγορα 148 (μέσα και τα μεταφορικά) θα πληρώσω 35,52 ευρώ ΦΠΑ. Τα τελη εκτελωνισμού θα ειναι υψηλότερα απο αυτό το ποσό;
Thor έγραψε:
05 Οκτ 2023, 12:58
Εχω κακη εμπειρια.
Ειχα παργγειλει ενα μιντια πλειερ απο Αγγλια ακριβως την εποχη που αποχωρησαν απο την ΕΕ.
Αυτο κοστιζε περιπου 100 ευρω και μου ζητουσαν εξοδα εκτελωνισμου καπου 120!
Ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ και στο τελος το εστειλα πισω.
Για αυτο ρωτάω, μη κανω αγορά 150-200 ευρώ και πληρώσω αλλα τόσα για φπα, εκτελωνισμό κτλ :lol:
Εγω δυστυχως τους πετυχα στην αλλαγη που ακομα ψαχνονταν, τι θα χρεωσουν.
Αν δεν εχει αλλαξει κατι, τοτε, μακρια κι αλαργα.
Αν παιρνεις κατι με χαμηλη αξια, τα εξοδα ξεπερνουν την αρχικη αξια του προιοντος.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20167
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Τι παίζει με τα τελωνεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 05 Οκτ 2023, 13:13

Thor έγραψε:
05 Οκτ 2023, 12:58
Αλιόσα έγραψε:
05 Οκτ 2023, 12:23
Θέλω να παραγγείλω κατι μεταλλικές εκτυπώσεις φωτογραφιών μου οι οποιες θα μου έρθουν απο Σκωτία. Συνολικά 13 φωτογραφιες 197,28 ευρώ με έξοδα αποστολής, διαστάσεις 24χ16 ίντσες και 18χ12 ίντσες. Αμα τις παραγγείλω απο εδώ, Ελλάδα, θα μου βγει ο κούκος αηδόνι. Είδα πως την μεταλλική εκτύπωση 18χ12 ίντσες την πουλάνε 80 με 100 ευρώ!

Ομως επειδή το ΗΒ βγηκε απο την ΕΕ θα πρέπει να πληρώσω και τελωνείο. Εχει κανείς εμπειρία απο τέτοιες αγορές εκτος ΕΕ. Εγώ με τα 197,28 ευρώ παραγγελεία (δεμα συν έξοδα αποστολής) πόσα περιπου θα πληρώσω; και πως τα πληρώνω; αντικαταβολή στο κουριερ οταν μου παραδίδει το δέμα; Βλέπω πως θα σταλθει με μια DPD courier.
Εχω κακη εμπειρια.
Ειχα παργγειλει ενα μιντια πλειερ απο Αγγλια ακριβως την εποχη που αποχωρησαν απο την ΕΕ.
Αυτο κοστιζε περιπου 100 ευρω και μου ζητουσαν εξοδα εκτελωνισμου καπου 120!
Ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ και στο τελος το εστειλα πισω.
Ποιός θα έκανε τον εκτελωνισμό; Τα ΕΛΤΑ ή ιδιωτική εταιρεία; Οι ιδιωτικές σε ξεπατώνουν στις χρεώσεις, κάτι FedEx κλπ μακριά!

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20167
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Τι παίζει με τα τελωνεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 05 Οκτ 2023, 13:13

Αλιόσα έγραψε:
05 Οκτ 2023, 12:58
Green Dragon έγραψε:
05 Οκτ 2023, 12:44
ΦΠΑ 24%
Τέλη εκτελωνισμού που πάνε ανάλογα με την αξία του δέματος
Δασμούς αν η αξία είναι πάνω από 150 ευρώ αλλά είναι πολύ χαμηλοί (2,5%)

Οταν γραφεις πως απο 150 ευρώ και άνω πληρώνεις και δασμούς εννοείς την αξία του προιοντος που αγοράζεις συν τα μεταφορικά;
Ναι

Ο εκτελωνισμός είναι ακριβός μόνο αν τον κάνει ιδιωτική εταιρεία, αν τον κάνουν τα ΕΛΤΑ είναι μικρές οι χρεώσεις.

Άβαταρ μέλους
Thor
Δημοσιεύσεις: 12207
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 16:13
Phorum.gr user: Thor

Re: Τι παίζει με τα τελωνεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Thor » 05 Οκτ 2023, 13:18

Green Dragon έγραψε:
05 Οκτ 2023, 13:13
Thor έγραψε:
05 Οκτ 2023, 12:58
Αλιόσα έγραψε:
05 Οκτ 2023, 12:23
Θέλω να παραγγείλω κατι μεταλλικές εκτυπώσεις φωτογραφιών μου οι οποιες θα μου έρθουν απο Σκωτία. Συνολικά 13 φωτογραφιες 197,28 ευρώ με έξοδα αποστολής, διαστάσεις 24χ16 ίντσες και 18χ12 ίντσες. Αμα τις παραγγείλω απο εδώ, Ελλάδα, θα μου βγει ο κούκος αηδόνι. Είδα πως την μεταλλική εκτύπωση 18χ12 ίντσες την πουλάνε 80 με 100 ευρώ!

Ομως επειδή το ΗΒ βγηκε απο την ΕΕ θα πρέπει να πληρώσω και τελωνείο. Εχει κανείς εμπειρία απο τέτοιες αγορές εκτος ΕΕ. Εγώ με τα 197,28 ευρώ παραγγελεία (δεμα συν έξοδα αποστολής) πόσα περιπου θα πληρώσω; και πως τα πληρώνω; αντικαταβολή στο κουριερ οταν μου παραδίδει το δέμα; Βλέπω πως θα σταλθει με μια DPD courier.
Εχω κακη εμπειρια.
Ειχα παργγειλει ενα μιντια πλειερ απο Αγγλια ακριβως την εποχη που αποχωρησαν απο την ΕΕ.
Αυτο κοστιζε περιπου 100 ευρω και μου ζητουσαν εξοδα εκτελωνισμου καπου 120!
Ταλαιπωρηθηκα παρα πολυ και στο τελος το εστειλα πισω.
Ποιός θα έκανε τον εκτελωνισμό; Τα ΕΛΤΑ ή ιδιωτική εταιρεία; Οι ιδιωτικές σε ξεπατώνουν στις χρεώσεις, κάτι FedEx κλπ μακριά!
Δυστυχως ιδιωτικη εταιρεια.
Μαλακίαν φυγείν αδύνατον.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20167
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Τι παίζει με τα τελωνεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 05 Οκτ 2023, 13:22

Το φαντάστηκα. Μία φορά την πάτησα πριν πολλά πολλά χρόνια και το έμαθα το μάθημά μου, χρησιμοποιούμε ΠΑΝΤΑ τα κρατικά ταχυδρομεία που παραδίδουν όλα στα ΕΛΤΑ, προκειμένου για αγορές εκτός ΕΕ. ΠΑΝΤΑ!

Όλοι οι άλλοι να πάνε να γαμηθούν, που ζητούν να ξαναπληρώσεις την αξία της παραγγελίας για να σου φτιάξουν μερικά κωλόχαρτα.

Όποιος δεν μπορεί να στείλει με το κρατικό ταχυδρομείο της χώρας του να βάλει το αντικέιμενο εκεί που ξέρει.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7405
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Τι παίζει με τα τελωνεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 05 Οκτ 2023, 13:44

Green Dragon έγραψε:
05 Οκτ 2023, 13:22
Το φαντάστηκα. Μία φορά την πάτησα πριν πολλά πολλά χρόνια και το έμαθα το μάθημά μου, χρησιμοποιούμε ΠΑΝΤΑ τα κρατικά ταχυδρομεία που παραδίδουν όλα στα ΕΛΤΑ, προκειμένου για αγορές εκτός ΕΕ. ΠΑΝΤΑ!
Εδώ λεει πως στέλνουνε στην Ελλάδα με μια dpd cοurier η οποία συνεργάζεται με την ACS, δεν αναφέρονται τα ΕΛΤΑ :lol:

Δε μου απαντήσατε ομως, αυτά ολα, ΦΠΑ, τελος εκτελωνισμου, (δασμοι για αγορές 150 ευρώ και άνω) πως πληρωνονται; έρχεται sms/email/ειδοποιητήριο χαρτί στο σπίτι και τα πληρώνεις ηλεκτρονικά; και αφου τα πληρώσεις τότε και μόνο φευγει το δέμα απο το τελωνείο και έρχεται στο σπίτι;

Αρε μπρεξιτάδες τι μας κάνετε. :hammer:

edit


btw

βρήκα αυτο σχετικά με το ΦΠΑ
"All prices for prints from Loxley Colour throughout the site are VAT Inclusive for customers throughout the EU. Flickr will provide you with a VAT Invoice via email when the order ships out. You'll receive this invoice via email from "Flickr VAT Invoicing"

Δηλαδη θα εχω ηδη πληρώσει και το ΦΠΑ που αναφέρατε;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 20167
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Τι παίζει με τα τελωνεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 05 Οκτ 2023, 15:27

Αλιόσα έγραψε:
05 Οκτ 2023, 13:44
Green Dragon έγραψε:
05 Οκτ 2023, 13:22
Το φαντάστηκα. Μία φορά την πάτησα πριν πολλά πολλά χρόνια και το έμαθα το μάθημά μου, χρησιμοποιούμε ΠΑΝΤΑ τα κρατικά ταχυδρομεία που παραδίδουν όλα στα ΕΛΤΑ, προκειμένου για αγορές εκτός ΕΕ. ΠΑΝΤΑ!
Εδώ λεει πως στέλνουνε στην Ελλάδα με μια dpd cοurier η οποία συνεργάζεται με την ACS, δεν αναφέρονται τα ΕΛΤΑ :lol:

Δε μου απαντήσατε ομως, αυτά ολα, ΦΠΑ, τελος εκτελωνισμου, (δασμοι για αγορές 150 ευρώ και άνω) πως πληρωνονται; έρχεται sms/email/ειδοποιητήριο χαρτί στο σπίτι και τα πληρώνεις ηλεκτρονικά; και αφου τα πληρώσεις τότε και μόνο φευγει το δέμα απο το τελωνείο και έρχεται στο σπίτι;

Αρε μπρεξιτάδες τι μας κάνετε. :hammer:

edit


btw

βρήκα αυτο σχετικά με το ΦΠΑ
"All prices for prints from Loxley Colour throughout the site are VAT Inclusive for customers throughout the EU. Flickr will provide you with a VAT Invoice via email when the order ships out. You'll receive this invoice via email from "Flickr VAT Invoicing"

Δηλαδη θα εχω ηδη πληρώσει και το ΦΠΑ που αναφέρατε;
Ναι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα στο αναγνωρίσουν κιόλας :003:

Αν θες την γνώμη μου, από την στιγμή που δεν στέλνουν με Royal Mail μην πάρεις! Και ACS κιόλας, για όνομα! Εμένα δεν με ειδοποίησαν ποτέ για δέμα από Αγγλία (προ brexit) και πήγε πίσω και ξαναπλήρωνα! Γαμώ το σπιτάκι τους γαμώ!

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7405
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Τι παίζει με τα τελωνεία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 06 Οκτ 2023, 08:02

Green Dragon έγραψε:
05 Οκτ 2023, 15:27
Ναι αλλά αυτό δεν σημαίνει ότι θα στο αναγνωρίσουν κιόλας :003:

Αν θες την γνώμη μου, από την στιγμή που δεν στέλνουν με Royal Mail μην πάρεις! Και ACS κιόλας, για όνομα! Εμένα δεν με ειδοποίησαν ποτέ για δέμα από Αγγλία (προ brexit) και πήγε πίσω και ξαναπλήρωνα! Γαμώ το σπιτάκι τους γαμώ!
Mάλλον οι Γερμανοί θα πάρουνε την δουλειά :lol:

Σκέφτομαι να παραγγείλω απο το White Wall που στέλνει απο την Γερμανία, όποτε δεν θε περάσει ουτε τελωνείο, ούτε δασμούς θα πληρώσω ούτε τίποτα. Μπορει να είναι λίγο ακριβότερο ανα εκτύπωση αλλά τουλάχιστον γλιτώνω τα τελωνεία, είναι σαν να παραγγέλνω απο Ελλάδα (τα καλά της ΕΕ) και έχει πολύ μικροτερα κοστη αποστολής, 9 ευρώ ενώ το άλλο το σκωτσεζικο έχει 39. Οπότε η ακριβότερη τιμη ανά εκτύπωση αντιστάθμιζεται απο το γεγονός ότι αποφεύγω το κόστος του εκτελωνισμού καθώς και από το ότι πληρώνω 75% λιγότερα μεταφορικά ενώ με κουπόνι με κάνει και 10% εκπτωση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών