Mega deal: Η ΔΕΗ εξαγοράζει την Κωτσόβολος - Στα 200 εκατ. ευρώ η συμφωνία

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Mega deal: Η ΔΕΗ εξαγοράζει την Κωτσόβολος - Στα 200 εκατ. ευρώ η συμφωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Νοέμ 2023, 15:20

panos291 έγραψε:
03 Νοέμ 2023, 12:51
Ρε σεις δεν σας φαινεται πολυ μικρο το ποσο της εξαγορας για τετοια εταιρεια?

"Η εταιρεία μας, στις 6 Ιουλίου, παρουσίασε τα οικονομικά αποτελέσματά της για το οικονομικό έτος 2022–2023, το οποίο ολοκληρώθηκε στις 30 Απριλίου. Ο κύκλος εργασιών έκλεισε στα €733 εκ., σημειώνοντας σημαντική αύξηση της τάξεως του 12.1%, σε σχέση με το οικονομικό έτος 2021-2022. Tα κέρδη προ τόκων, φόρων και αποσβέσεων (EBITDA) έφτασαν τα €48.6 εκ., από €51.7 εκ. το προηγούμενο έτος. Τα λειτουργικά κέρδη (EBIT) ανήλθαν στα €20.7 εκ., από €25.2 εκ. το 2021-2022, παρουσιάζοντας μείωση, λόγω των ισχυρών πληθωριστικών πιέσεων σε όλες –ανεξαιρέτως – τις γραμμές κόστους, συμπεριλαμβανομένης της αύξησης στο κόστος πωληθέντων. Οι επενδύσεις για το συγκεκριμένο οικονομικό έτος έφτασαν τα €13.4 εκ., έναντι €13.3 εκ. το 2021-2022, ενώ τα ταμειακά διαθέσιμα έκλεισαν στα €82.8 εκ. έναντι €59.4 εκ. το 2021-2022, σημειώνοντας αύξηση της τάξεως του 39.4%."
Είναι περίπου 4 φορές το EBITDA, είναι λογική τιμή. Βέβαια δεν παίζει μόνο αυτό ρόλο, συνυπολογίζονται πολλά άλλα, όπως οι προοπτικές ανάπτυξης, ο ανταγωνισμός, ο τραπεζικός δανεισμός, κτλ.

Από τα συνολικά στοιχεία και με μια πρόχειρη ματιά θα έλεγα ότι θα μπορούσε να φτάσει και τα 300 εκατομμύρια ίσως, αλλά όπως είπα παίζουν ρόλο κι άλλα πράγματα, μεταξύ των οποίων και το οικονομικό κλίμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Mega deal: Η ΔΕΗ εξαγοράζει την Κωτσόβολος - Στα 200 εκατ. ευρώ η συμφωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 03 Νοέμ 2023, 15:25

Green Dragon έγραψε:
03 Νοέμ 2023, 15:16
zteo έγραψε:
03 Νοέμ 2023, 13:02
Μόνο εγώ θεωρώ την όλη εξαγορά παράλογη.
Για ποιον λόγο μια εταιρεία παραγωγής ενέργειας να αγοράσει μια εταιρεία λιανικού εμπορίου???
:+1:
Μπορεί να παίζουν και φορολογικοί λόγοι ρόλο.

Επίσης δεν είναι και τόσο άσχετες μεταξύ τους. Δεν είναι όπως ειπώθηκε πιο πίσω ότι είναι σαν να αγοράζει η Cosmote την Πίτσα Χατ. Η μία είναι πάροχος ηλεκτρικής ενέργειας και η άλλη πωλητής συσκευών που καταναλώνουν ρεύμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10185
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Mega deal: Η ΔΕΗ εξαγοράζει την Κωτσόβολος - Στα 200 εκατ. ευρώ η συμφωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 03 Νοέμ 2023, 17:38

Έχω την αίσθηση ότι πουθενά στον κόσμο εταιρεία παραγωγής ενέργειας να έχει καταστήματα λιανικής πώλησης συσκευων. Όπως και καμία άλλη ιδιωτική ελληνική εταιρεία πώληση ηλεκτρικού ρεύματος δεν δείχνει ενδιαφέρον να μπει στην λιανική αγορά συσκευών.
Οπότε σωστά πιστεύω ότι όλη αγορά είναι παράλογη και ύποπτη.
Επίσης κάνεις δεν μου απάντησε τι προϊόντα της ΔΕΗ θα πουλάει ο Κωτσοβολος.
Εκτός εάν μου πείτε ότι σε κάθε συμβόλαιο με την ΔΕΗ θα μας δίνουν δώρο και ένα ψυγείο. :003:
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8165
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Mega deal: Η ΔΕΗ εξαγοράζει την Κωτσόβολος - Στα 200 εκατ. ευρώ η συμφωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 03 Νοέμ 2023, 17:39

Η ΔΕΗ δινει 200.000.000 ευρώ και εξαγόραζει τον Κωτσόβολο!
Η "ζημιογόνος" όπως την ξέρουμε ΔΕΗ, θα χρηματοδοτήσει την εξαγορά του Κωτσόβολου «μέσω ιδίων κεφαλαίων», με άλλα λόγια με τα χρήματα που της έχουμε όλοι μας δώσει μέσω των πανάκριβων τιμολογίων.
Η ΔΕΗ μας βέβαια δεν είναι πλέον δημόσια αλλά ανήκει πια σε μεγάλα funds τα οποία κάνουν πάρτι στην ελληνική αγορά με το πρόσχημα της εξυγίανσης και των μεγάλων επενδύσεων. Πριν από δυο χρόνια πέρασε στα χέρια τους και το σούπερ μάρκετ Μασούτης.
Σημασία έχει ότι αντί τα όποια κέρδη της ΔΕΗ να επενδύονται για τη βελτίωση των υπηρεσιών της, πηγαίνουν για την εξαγορά επιχειρήσεων και τα μεγάλα deal, και το θέμα είναι ότι στην τελική εμείς πάλι θα πληρώσουμε τον λογαριασμό και μάλιστα φουσκωμένο!
* Ενημερωτικά η ΔΕΗ ανήκει στα μεγαλύτερα επενδυτικά funds στον κόσμο τα οποία είναι: CVC, Oak Hill, EBRD, BlackRock, Fidelity, Wellington, , Helikon, Covalis, GAMA, Discovery, Zimmer, Kayne Anderson, T Rowe, Millennium Partners, Hengistbury Inv. Partners, Light Sky, JNE Partners, Ghisallo Capital, Fiera Capital, Schronfeld Strategic Advisors.
Ολα καλά και αναπτυξιακά στην μπανανία μας (πληρώστε κόσμε)!
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Mega deal: Η ΔΕΗ εξαγοράζει την Κωτσόβολος - Στα 200 εκατ. ευρώ η συμφωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 03 Νοέμ 2023, 18:44

.
Μιλάμε για την ίδια ΔΕΗ που η ληστοσυμμορία παραλίγο να διαλύσει το '19.
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Mega deal: Η ΔΕΗ εξαγοράζει την Κωτσόβολος - Στα 200 εκατ. ευρώ η συμφωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 03 Νοέμ 2023, 18:45

zteo έγραψε:
03 Νοέμ 2023, 17:38
Έχω την αίσθηση ότι πουθενά στον κόσμο εταιρεία παραγωγής ενέργειας να έχει καταστήματα λιανικής πώλησης συσκευων. Όπως και καμία άλλη ιδιωτική ελληνική εταιρεία πώληση ηλεκτρικού ρεύματος δεν δείχνει ενδιαφέρον να μπει στην λιανική αγορά συσκευών.
Οπότε σωστά πιστεύω ότι όλη αγορά είναι παράλογη και ύποπτη.
Επίσης κάνεις δεν μου απάντησε τι προϊόντα της ΔΕΗ θα πουλάει ο Κωτσοβολος.
Εκτός εάν μου πείτε ότι σε κάθε συμβόλαιο με την ΔΕΗ θα μας δίνουν δώρο και ένα ψυγείο. :003:
Έχεις λάθος αίσθηση.
https://www.protothema.gr/economy/artic ... -exagoras/
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Zelda
Δημοσιεύσεις: 5672
Εγγραφή: 08 Ιούλ 2019, 03:13

Re: Mega deal: Η ΔΕΗ εξαγοράζει την Κωτσόβολος - Στα 200 εκατ. ευρώ η συμφωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Zelda » 03 Νοέμ 2023, 18:52

Θα μας βαζουν να αγοραζουμε ηλεκτρικες συσκευες για να καιμε περισσοτερο ρευμα
Εβραιοι ειναι κρυμμενοι πισω και απο αυτη την κομπινα...

Άβαταρ μέλους
Pillars
Δημοσιεύσεις: 1786
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 18:35
Phorum.gr user: Pillars
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Mega deal: Η ΔΕΗ εξαγοράζει την Κωτσόβολος - Στα 200 εκατ. ευρώ η συμφωνία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Pillars » 03 Νοέμ 2023, 18:54

Η ΔΕΗ μάλλον προορίζεται από βαμπίρ επενδυτές να έχει την τύχη της Thames Water, να αδειάσουν τα ταμεία, να μην επενδύει σε παραγωγικές μονάδες, να φορτωθεί άπειρο χρέος, να αυξήσει τους ήδη τεράστιους λογαριασμούς προς τους πελάτες, και τέλος να πτωχεύσει για να διασωθεί από το δημόσιο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών