Η προαγωγή σε στελέχη γαμάει την προσωπική τους ζωή

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 2173
Εγγραφή: 24 Σεπ 2019, 15:07

Re: Η προαγωγή σε στελέχη γαμάει την προσωπική τους ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ » 31 Ιαν 2024, 12:54

ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιαν 2024, 12:37
Οι "οικογενειακές" επιχειρήσεις, που ξεκίνησε ο πατέρας και ανέλαβαν τα ηνία τα τέκνα, πότε καταστρέφοντας
Έζησα από πολύ κοντά μια τέτοια φάση, όπου ο πατέρας ήταν επιστήθιος φίλος μου. Έκλαιγα εγω, ο τρίτος, με μαύρο δάκρυ, όταν σε μικρό χρονικό διάστημα τα παιδιά κατέστρεψαν ό,τι είχε χτίσει ο πατέρας μια ολόκληρη ζωή :a040:
Από την αποπλανητική έλξη στον σημειωτικό τυχοδιωκτισμό μια αμφίκρημνη παλινδρομία

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9956
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Η προαγωγή σε στελέχη γαμάει την προσωπική τους ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 31 Ιαν 2024, 13:01

alekhine έγραψε:
31 Ιαν 2024, 11:08
καλες οι πληροφοριες αλλα αχρηστες για ελλαντα - εδω τις μανατζεροθεσεις τις παιρνουν οι συγγενεις και τα βυσματα του αφεντικου

αυτο γινοταν ακομα και σε εταιρεια που ημουν με κοντα 700 ατομα προσωπικο - οχι στο μπακαλικο του κυρ μητσου :102:
το ξέρω αλλά εδώ έχει πολύ κόσμο που δεν είναι ελλάντα
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42975
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η προαγωγή σε στελέχη γαμάει την προσωπική τους ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 31 Ιαν 2024, 13:07

Τι είναι αυτό που λέμε "στέλεχος";
C-level, VP, Director;
Ή πάει και πιο κατώ;

Εγώ ένας απλός lead έγινα και για κάτι μήνες ήμουν μέσα στο άγχος. Μετά βέβαια έστρωσαν τα πράγματα, ή το συνήθισα. Εκτός ωραρίου δεν ασχολούμαι ποτέ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η προαγωγή σε στελέχη γαμάει την προσωπική τους ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Ιαν 2024, 13:09

ΠΑΓΧΡΗΣΤΟΣ έγραψε:
31 Ιαν 2024, 12:54
ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιαν 2024, 12:37
Οι "οικογενειακές" επιχειρήσεις, που ξεκίνησε ο πατέρας και ανέλαβαν τα ηνία τα τέκνα, πότε καταστρέφοντας
Έζησα από πολύ κοντά μια τέτοια φάση, όπου ο πατέρας ήταν επιστήθιος φίλος μου. Έκλαιγα εγω, ο τρίτος, με μαύρο δάκρυ, όταν σε μικρό χρονικό διάστημα τα παιδιά κατέστρεψαν ό,τι είχε χτίσει ο πατέρας μια ολόκληρη ζωή :a040:
Εγώ λόγω δουλειάς (αναφέρομαι στην περίοδο των παχιών αγελάδων για επιχειρήσεις και βιοτεχνίες ) ερχόμουν τακτικά σε επαφή με πολλές ελληνικές κυρίως εταιρίες. Και υπάρχουν περιπτώσεις όπως αυτές που αναφέρεις, δηλαδή καλομαθημένοι γόνοι με σπουδές που πήγαν τις εταιρίες στα τάρταρα επειδή την είχαν δει σελέμπριτις που πίστευαν σε λεφτόδεντρα και γόνοι που αξιοποίησαν τις γνώσεις τους για να τις αναπτύξουν, έχοντας καλή γνώση όλων των στάδιων παραγωγής κλπ

Οι πολυεθνικές ακολουθούσαν κυρίως τη γραμμή της "μαμάς" εταιρίας.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η προαγωγή σε στελέχη γαμάει την προσωπική τους ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Ιαν 2024, 13:13

Κατά τα άλλα, σαφώς και ισχύει 100% η ψυχολογική επιβάρυνση όσων έχουν θέσεις ευθύνης και παλεύουν για να τις κρατήσουν ή να δηλώνουν παρόντες οποιαδήποτε στιγμή. Αυτοί πηγαίνουν ακόμη και στην τουαλέτα με το κινητό στο χέρι για να είναι σταντμπάι επί 24ωρου βάσεως 365 μέρες το χρόνο.

Και κάποιοι όντως καταλήγουν στα επείγοντα με κρίσεις πανικού κλπ λόγω άγχους.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5206
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Η προαγωγή σε στελέχη γαμάει την προσωπική τους ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 31 Ιαν 2024, 13:16

Ληστοσυμμορίτης έγραψε:
31 Ιαν 2024, 12:03
Ένα συμπερασμα που μπορούμε να βγάλουμε από δω είναι ότι οι ιδιοκτήτες-παράσιτα έχουν έμισθα στελέχη για να κάνουν και τη διαχειριστική δουλειά. Διάφορα funds αγοράζουν με κεφάλαια εταιρείες και ρίχνουν στελέχη στον παρασιτισμό.
Ένα άλλο συμπέρασμα που μπορούμε να βγάλουμε είναι ότι οι ιδιοκτήτες αργά ή γρήγορα θα αναγκαστούν να ανεβάσουν τους μισθούς των στελεχών.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7320
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Η προαγωγή σε στελέχη γαμάει την προσωπική τους ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 31 Ιαν 2024, 13:17

Γίνε στέλεχος να καταλήξεις στο τρελάδικο :o

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23306
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Η προαγωγή σε στελέχη γαμάει την προσωπική τους ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 31 Ιαν 2024, 13:18

ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιαν 2024, 13:13
Κατά τα άλλα, σαφώς και ισχύει 100% η ψυχολογική επιβάρυνση όσων έχουν θέσεις ευθύνης και παλεύουν για να τις κρατήσουν ή να δηλώνουν παρόντες οποιαδήποτε στιγμή. Αυτοί πηγαίνουν ακόμη και στην τουαλέτα με το κινητό στο χέρι για να είναι σταντμπάι επί 24ωρου βάσεως 365 μέρες το χρόνο.

#mylife
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η προαγωγή σε στελέχη γαμάει την προσωπική τους ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Ιαν 2024, 13:19

Αλιόσα έγραψε:
31 Ιαν 2024, 13:17
Γίνε στέλεχος να καταλήξεις στο τρελάδικο :o
Άλλο στέλεχος στην πράξη και άλλο στέλεχος στην κάρτα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19731
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Η προαγωγή σε στελέχη γαμάει την προσωπική τους ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 31 Ιαν 2024, 13:26

Γνωστό εδώ και δεκαετίες, έχουν γυριστεί και άπειρες αμερικανικές ταινίες με ακριβώς αυτήν την θεματολογία. Αν μη τι άλλο εδώ η τηλεόραση έχει παίξει ξεκάθαρα θετικό ρόλο ώστε να είμαστε υποψιασμένοι και να μην πέσουμε στην παγίδα της εργασιομανίας.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Η προαγωγή σε στελέχη γαμάει την προσωπική τους ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 31 Ιαν 2024, 13:28

ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιαν 2024, 13:13
Κατά τα άλλα, σαφώς και ισχύει 100% η ψυχολογική επιβάρυνση όσων έχουν θέσεις ευθύνης και παλεύουν για να τις κρατήσουν ή να δηλώνουν παρόντες οποιαδήποτε στιγμή. Αυτοί πηγαίνουν ακόμη και στην τουαλέτα με το κινητό στο χέρι για να είναι σταντμπάι επί 24ωρου βάσεως 365 μέρες το χρόνο.

Και κάποιοι όντως καταλήγουν στα επείγοντα με κρίσεις πανικού κλπ λόγω άγχους.
Τα εχω γράψει κι εγω αυτα, παλιότερα.
Δεν μιλάω και μονο για στελέχη, αλλα και για νέους ηλικιακά ανθρωπους που χτυπησαν απλως ενα προϊσταμενιλίκι, και εκτοτε γέρασαν πριν την ωρα τους και το 'ριξαν στα βιάγκρα για να λειτουργουν σεξουαλικά, άλλοι στα αντικαταθλιπτικά κτλ.
Και αυτα που αναφέρω ισως να ειναι και οι πιο light περιπτωσεις.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Η προαγωγή σε στελέχη γαμάει την προσωπική τους ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 31 Ιαν 2024, 13:28

Ερμής έγραψε:
31 Ιαν 2024, 13:18
ΓΑΛΗ έγραψε:
31 Ιαν 2024, 13:13
Κατά τα άλλα, σαφώς και ισχύει 100% η ψυχολογική επιβάρυνση όσων έχουν θέσεις ευθύνης και παλεύουν για να τις κρατήσουν ή να δηλώνουν παρόντες οποιαδήποτε στιγμή. Αυτοί πηγαίνουν ακόμη και στην τουαλέτα με το κινητό στο χέρι για να είναι σταντμπάι επί 24ωρου βάσεως 365 μέρες το χρόνο.
#mylife
Εσύ δεν είσαι στέλεχος. :wink

Αλλά όντως λόγω επαγγέλματος έπεσες στην πιο ζόρικη οικονομικά φάση γιατί -αν δεν κάνω λάθος- στο παγκόσμιο σκηνικό παίζουν δεδομένα που μπορεί να φέρουν ανά πάσα στιγμή τα πάνω κάτω σε κόστη μεταφορών, εξαγωγών, καιρικών συνθηκών κλπ
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Η προαγωγή σε στελέχη γαμάει την προσωπική τους ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 31 Ιαν 2024, 13:29

alekhine έγραψε:
31 Ιαν 2024, 11:08
Chilloutbuddy έγραψε:
31 Ιαν 2024, 00:45
Εγώ πήρα και επέστρεψα πίσω γι'αυτό ακριβώς το λόγο :lol:
Το καλύτερο επίπεδο για μένα είναι αυτό που αρχίζω να λυπάμαι τον προϊστάμενό μου, όταν αρχίζω να τον λυπάμαι ξέρω ότι δεν είμαι για παραπάνω.

Στην ελλάδα δεν έχεις και επιλογή, ό,τι σου δώσουν πρέπει να το πάρεις μπας και δεις κανα μισθό της προκοπής σε κάποια φάση. Αλλά όταν εδώ παίρνεις 100 χιλιάρικα το χρόνο σε μέσο επίπεδο γιατί να πάρεις προαγωγή; για να πάρεις λίγα παραπάνω και να κοιμάσαι 4 ώρες και να δουλεύεις τις υπόλοιπες; Στο μεταξύ όταν προάγουν από μέσα θεωρείται φτηνή επιλογή, σπάνια να δώσεις στον άλλον πάνω από 10-15% ό,τι προαγωγή και να πήρε. Ενώ όταν πάρεις από έξω με συνέντευξη θα πληρώσεις τιμές αγοράς, συν ότι θέλει να πληρωθεί ποσοστά μισθού για κανα χρόνο και η εταιρία που στον βρήκε.

Βασικά οι καλύτερες θέσεις είναι μέσο επίπεδο μάνατζερ αλλά να μην έχεις υφιστάμενους. Αααααυτό είναι. Πχ πρότζεκτ μάνατζερ σε εταιρία που δεν έχει πρότζεκτ, προϊστάμενος εσωτερικού ελέγχου που είναι όλος ο έλεγχος υπεργολαβία σε ελεγκτική, υπεύθυνος πωλήσεων σε εταιρία που πουλάει 3 έργα το χρόνο, κάτι τέτοιο, που να θέλει πολλή εμπειρία αλλά λίγη δουλειά, την οποία φυσικά να έχεις την ευκαιρία να την παρουσιάσεις ότι είναι βουνό. Ιδανικά θες να πιάσεις καινούργια θέση που δεν υπήρχε πριν, ώστε να μη μπορούν να σε συγκρίνουν με κανέναν. Να έχεις τεχνικό και εξειδικευμένο αντικείμενο που δεν καταλαβαίνει κανένας. Και φυσικά να δουλεύεις σε όσο μεγαλύτερη εταιρία μπορείς με όσο περισσότερους χαραμοφάηδες γίνεται, για να μην προκαλεί μόνο ο δικός σου μισθός συγκεκριμένα.

Αυτό που πρέπει να αποφύγεις σαν τη χολέρα είναι να είσαι προϊστάμενος προϊσταμένων. Μόνο με τα performance reviews θα έχεις πονοκέφαλο κανα μήνα, χώρια άδειες, απολύσεις, προσλήψεις, βρες του λάπτοπ, εγκρίσεις εξόδων κλπ σκατά

Μάθετε μπαλίτσα

καλες οι πληροφοριες αλλα αχρηστες για ελλαντα - εδω τις μανατζεροθεσεις τις παιρνουν οι συγγενεις και τα βυσματα του αφεντικου

αυτο γινοταν ακομα και σε εταιρεια που ημουν με κοντα 700 ατομα προσωπικο - οχι στο μπακαλικο του κυρ μητσου :102:
Καραισχύει (με ελαχιστότατες εξαιρέσεις για όσες πολυεθνικές διατηρούν τον πολυεθνικό τους χαρακτήρα όσο επιχειρούν στην μπανανία).
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Αλιόσα
Δημοσιεύσεις: 7320
Εγγραφή: 23 Ιουν 2021, 15:43
Phorum.gr user: Αλιόσα
Τοποθεσία: Βλαδιβοστόκ

Re: Η προαγωγή σε στελέχη γαμάει την προσωπική τους ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αλιόσα » 31 Ιαν 2024, 13:30

Τάδε έφη Ψινάκης

Ηλίας Ψινάκης : Οι πετυχημένοι ήταν δυστυχισμένοι...


https://youtube.com/shorts/E9soM4sNhDw? ... him0rL6AfO

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Η προαγωγή σε στελέχη γαμάει την προσωπική τους ζωή

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 31 Ιαν 2024, 13:31

alekhine έγραψε:
31 Ιαν 2024, 11:08
Chilloutbuddy έγραψε:
31 Ιαν 2024, 00:45
Εγώ πήρα και επέστρεψα πίσω γι'αυτό ακριβώς το λόγο :lol:
Το καλύτερο επίπεδο για μένα είναι αυτό που αρχίζω να λυπάμαι τον προϊστάμενό μου, όταν αρχίζω να τον λυπάμαι ξέρω ότι δεν είμαι για παραπάνω.

Στην ελλάδα δεν έχεις και επιλογή, ό,τι σου δώσουν πρέπει να το πάρεις μπας και δεις κανα μισθό της προκοπής σε κάποια φάση. Αλλά όταν εδώ παίρνεις 100 χιλιάρικα το χρόνο σε μέσο επίπεδο γιατί να πάρεις προαγωγή; για να πάρεις λίγα παραπάνω και να κοιμάσαι 4 ώρες και να δουλεύεις τις υπόλοιπες; Στο μεταξύ όταν προάγουν από μέσα θεωρείται φτηνή επιλογή, σπάνια να δώσεις στον άλλον πάνω από 10-15% ό,τι προαγωγή και να πήρε. Ενώ όταν πάρεις από έξω με συνέντευξη θα πληρώσεις τιμές αγοράς, συν ότι θέλει να πληρωθεί ποσοστά μισθού για κανα χρόνο και η εταιρία που στον βρήκε.

Βασικά οι καλύτερες θέσεις είναι μέσο επίπεδο μάνατζερ αλλά να μην έχεις υφιστάμενους. Αααααυτό είναι. Πχ πρότζεκτ μάνατζερ σε εταιρία που δεν έχει πρότζεκτ, προϊστάμενος εσωτερικού ελέγχου που είναι όλος ο έλεγχος υπεργολαβία σε ελεγκτική, υπεύθυνος πωλήσεων σε εταιρία που πουλάει 3 έργα το χρόνο, κάτι τέτοιο, που να θέλει πολλή εμπειρία αλλά λίγη δουλειά, την οποία φυσικά να έχεις την ευκαιρία να την παρουσιάσεις ότι είναι βουνό. Ιδανικά θες να πιάσεις καινούργια θέση που δεν υπήρχε πριν, ώστε να μη μπορούν να σε συγκρίνουν με κανέναν. Να έχεις τεχνικό και εξειδικευμένο αντικείμενο που δεν καταλαβαίνει κανένας. Και φυσικά να δουλεύεις σε όσο μεγαλύτερη εταιρία μπορείς με όσο περισσότερους χαραμοφάηδες γίνεται, για να μην προκαλεί μόνο ο δικός σου μισθός συγκεκριμένα.

Αυτό που πρέπει να αποφύγεις σαν τη χολέρα είναι να είσαι προϊστάμενος προϊσταμένων. Μόνο με τα performance reviews θα έχεις πονοκέφαλο κανα μήνα, χώρια άδειες, απολύσεις, προσλήψεις, βρες του λάπτοπ, εγκρίσεις εξόδων κλπ σκατά

Μάθετε μπαλίτσα

καλες οι πληροφοριες αλλα αχρηστες για ελλαντα - εδω τις μανατζεροθεσεις τις παιρνουν οι συγγενεις και τα βυσματα του αφεντικου

αυτο γινοταν ακομα και σε εταιρεια που ημουν με κοντα 700 ατομα προσωπικο - οχι στο μπακαλικο του κυρ μητσου :102:
Ξέχασες να αναφέρεις και τις υπαλλήλους που γίνονται γκόμενές των διευθυντών η των αφεντικών
εκεί να δεις τι ωραία που είναι. :lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών