Οι πλουσιότεροι άνθρωποι στον κόσμο

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5207
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Οι πλουσιότεροι άνθρωποι στον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 28 Φεβ 2024, 18:07

Parrot έγραψε:
28 Φεβ 2024, 17:26
GoBzi έγραψε:
28 Φεβ 2024, 16:54
Parrot έγραψε:
28 Φεβ 2024, 16:51


Δεν ήξερε ο J.P. Morgan και ξέρουν οι νεοελ επενδυτές crypto.. :smt005::smt005::smt005:
Μπράβο ρε τύπε, βάλε και κανένα κείμενο από την ρωμαϊκή αυτοκρατορία. Το 1912 το gold standard ακόμη υπήρχε. :102:
Κάτσε τώρα μη σου επαναφέρουν το gold standard οι κινέζοι που αγοράζουν χρυσό σαν μπούστηδες.. :lol:
Τους Αμερικανούς δεν τους πιάνουν με την καμία εκτός και εάν βρουν χρυσό όπως βρήκαν οι Άραβες πετρέλαια. Και όλες οι χώρες των BRICS να βγουν και να κάνουν κάτι τέτοιο (που δεν τους συμφέρει οικονομικά, απλά μιλάμε υποθετικά για να χτυπήσουν το δολάριο), θα βγει ο Αμερικανός και θα τους πει πάρτε τα αρχίδια μου, έχω τα περισσότερα αποθέματα με διάφορα.

Εικόνα

Ο χρυσός δεν μπορεί να αντικαταστήσει το δολάριο στην παγκόσμια οικονομία. Για να γίνει κάτι τέτοιο θα πρέπει να πέσει ο παγκόσμιος καπιταλισμός και να πάμε σε οικονομικά μοντέλα του 14ου αιώνα.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
GoBzi
Δημοσιεύσεις: 5207
Εγγραφή: 10 Απρ 2022, 23:02

Re: Οι πλουσιότεροι άνθρωποι στον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από GoBzi » 28 Φεβ 2024, 18:13

Parrot έγραψε:
28 Φεβ 2024, 17:23
GoBzi έγραψε:
28 Φεβ 2024, 17:10
Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Φεβ 2024, 16:54

Όχι και εσύ ρε μπρο. Η λέξη επένδυση δεν σε βοηθάει εδώ, είναι παραπλανητική.

Δεν μπορείς να εξισώσεις την κατοχή ενός βαρελιού πετρέλαιο σημερινής αξίας 1000 ευρώ με την κατοχή μετοχών της BP αξίας 1000 ευρώ. Και το βαρέλι και η μετοχή μπορεί να αλλάξουν τιμή και να βγάλεις κέρδος ή να έχεις απώλειες. Η μετοχή όμως είναι παραγωγικό άσσετ ενώ το βαρέλι δεν είναι. Επομένως ενώ το βαρέλι έχει μόνο traders, η μετοχή έχει και επενδυτές και traders.
Εγώ είμαι από χωριό, δεν τα ξέρω αυτά. Έχω κάποια χιλιάρικα σε μετοχές ανά την υφήλιο, κατά κύριο λόγο Αμερική. Για να μείνω με μηδέν θα πρέπει να καταστραφούν τα μεγαλύτερα χρηματιστήρια της παγκόσμιας αγοράς, αλλά σε αυτή την περίπτωση δεν μας σώζει ο χρυσός ή ένα βαρέλι πετρέλαιο. Από εκεί και πέρα το plan B μου είναι τα χωράφια στο χωριό, τον χρυσό να τον κρατήσετε εσείς.

Στην τελική το 40 κάτι κατσαπλιαδες αντάλλασσαν έναν τενεκέ λάδι για σπίτια και όταν τελείωσε ο πόλεμος αγόρασαν και χρυσό. :lol:
Όχι Κάρολε..
Αν το χρήμα καταρρεύσει δεν έχεις κάτι άλλο να το αντικαταστήσεις προσωρινά εκτός από χρυσό.. Όλοι επενδύουν σε χρυσό (οι χώρες κυρίως δλδ. γιατί όλοι ξέρουμε γιατί..)..
Οι περισσότερες χώρες δεν έχουν αποθέματα χρυσού ή έχουν πολύ λίγα. Όπως είπα και στο άλλο σχόλιο, εαν το χρήμα (δολάριο) καταρρεύσει θα πεθάνει κόσμος ή θα πάμε σε μεσαιωνικές καταστάσεις.
Ψευτοανρθωπιστές όλων των χωρών, ενωθείτε! https://www.youtube.com/shorts/tyOHY83IBoc
PHORUM Discord: https://discord.com/invite/GaNbtqYD

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23309
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οι πλουσιότεροι άνθρωποι στον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Φεβ 2024, 18:24

Δε καταλαβαίνω το άλλο. Γιατί συγκρίνουμε το ένα asset με το άλλο; από εκεί ξεκινάει το λάθος.
Το ιδανικό είναι να έχεις και μετοχές και ακίνητο και μέταλλα και cryptos. Ποτέ και κάνεις σοβαρός επενδυτής δεν επενδύει μόνο σε ένα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Οι πλουσιότεροι άνθρωποι στον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 28 Φεβ 2024, 18:27

Ερμής έγραψε:
28 Φεβ 2024, 18:24
Δε καταλαβαίνω το άλλο. Γιατί συγκρίνουμε το ένα asset με το άλλο; από εκεί ξεκινάει το λάθος.
Το ιδανικό είναι να έχεις και μετοχές και ακίνητο και μέταλλα και cryptos. Ποτέ και κάνεις σοβαρός επενδυτής δεν επενδύει μόνο σε ένα.
Επίσης ποτέ και κανείς σοβαρός επενδυτής δεν επενδύει με ίση κατανομή σε όλα και δεν θεωρεί όλες τις επενδύσεις εξίσου σοβαρές. Οπότε πάλι θα μπει η παράμετρος της σύγκρισης.
Κι εγώ έχω μερικά ψιλά σε κρύπτο παρότι η πίστη μου σ' αυτά είναι κοντά στο μηδέν.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Οι πλουσιότεροι άνθρωποι στον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 28 Φεβ 2024, 18:28

Ποσοι ειναι οι σοβαροι επενδυτες εδω μεσα?
Λογικα το νουμερο ειναι μηδεν.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Οι πλουσιότεροι άνθρωποι στον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 28 Φεβ 2024, 18:28

Ποσοι ειναι οι σοβαροι επενδυτες εδω μεσα?
Λογικα το νουμερο ειναι μηδεν.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23309
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οι πλουσιότεροι άνθρωποι στον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Φεβ 2024, 18:28

Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Φεβ 2024, 18:27
Ερμής έγραψε:
28 Φεβ 2024, 18:24
Δε καταλαβαίνω το άλλο. Γιατί συγκρίνουμε το ένα asset με το άλλο; από εκεί ξεκινάει το λάθος.
Το ιδανικό είναι να έχεις και μετοχές και ακίνητο και μέταλλα και cryptos. Ποτέ και κάνεις σοβαρός επενδυτής δεν επενδύει μόνο σε ένα.
Επίσης ποτέ και κανείς σοβαρός επενδυτής δεν επενδύει με ίση κατανομή σε όλα και δεν θεωρεί όλες τις επενδύσεις εξίσου σοβαρές. Οπότε πάλι θα μπει η παράμετρος της σύγκρισης.
Κι εγώ έχω μερικά ψιλά σε κρύπτο παρότι η πίστη μου σ' αυτά είναι κοντά στο μηδέν.
Φυσικά και η κατανομή δεν είναι ίση. Δεν είναι σοβαρό να χώνεις τα ίδια χρήματα στη Black rock με το shiba inu
Daje έγραψε:
28 Φεβ 2024, 18:28
Ποσοι ειναι οι σοβαροι επενδυτες εδω μεσα?
Λογικα το νουμερο ειναι μηδεν.
Τι ορίζουμε ως σοβαρό επενδυτή, τον τρόπο με τον οποίο επενδύει ή το ποσό της επένδυσης;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25190
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Οι πλουσιότεροι άνθρωποι στον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 28 Φεβ 2024, 18:47

KRAKEN έγραψε:
05 Φεβ 2024, 02:28
Δημοκράτης έγραψε:
05 Φεβ 2024, 02:25
Έχει ενδιαφέρον το ότι μιλάμε για αυτοδημιουργητους
Επίσης όλοι εκτός του πρώτου είναι Αμερικάνοι.
Ούτε ο δεύτερος είναι Αμερικανός. Νοτιοαφρικανός είναι
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23374
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Οι πλουσιότεροι άνθρωποι στον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 28 Φεβ 2024, 18:50

Beria έγραψε:
28 Φεβ 2024, 18:47
KRAKEN έγραψε:
05 Φεβ 2024, 02:28
Δημοκράτης έγραψε:
05 Φεβ 2024, 02:25
Έχει ενδιαφέρον το ότι μιλάμε για αυτοδημιουργητους
Επίσης όλοι εκτός του πρώτου είναι Αμερικάνοι.
Ούτε ο δεύτερος είναι Αμερικανός. Νοτιοαφρικανός είναι
Και ο τελευταίος Ρώσος πρέπει να ειναι. Δεν το λες και πολύ συχνό ονομα το Σεργκέι για ΗΠΑ.

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14117
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Οι πλουσιότεροι άνθρωποι στον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 28 Φεβ 2024, 18:52

Parrot έγραψε:
28 Φεβ 2024, 14:44
Πλούσιοι είναι όσοι έχουν χρυσό, όχι όσοι έχουν στην κατοχή τους χαρτιά αέρα (=μετοχές)..
Σαχλαμαρες. Εκτος κι αν ειναι φουσκα, η αξια της μετοχης εκφραζει κατι, το οποιο δεν ειναι αναγκαιο να ειναι υλικο.
Τα παρακατω ποσά ειναι του αερα οποτε μην μεινεις σε αυτα... Πχ ο Κωτσοβολος θεωρητικα θα μπορουσε να μην εχει τιποτα στην ιδιοκτησία του εκτος απο το στοκ του, και να νοικιαζει μαγαζια και αποθηκες..
Ρευστοποιωντας λοιπον την υλικη περιουσια του θα μπορουσε να ειναι ας πουμε 10 εκ. Ειναι η αξια των μετοχων 10 εκ? Φυσικα και οχι, ειναι 150.
Τι εκφραζουν οι μετοχες και ειναι τοσο φουσκωμενη η τιμη? Εκφραζουν μια υγιη εμπορική επιχειρηση στην οποια αγοραζεις το ονομα, το τεραστιο πελατολογιο, και οπως ειναι τωρα τα πραγματσ, 20 εκ κερδη καθε χρονο τα οποια δεν μπορει κανενα στοκ χρυσου να σου προσφερει.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Οι πλουσιότεροι άνθρωποι στον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 28 Φεβ 2024, 18:56

Ερμής έγραψε:
28 Φεβ 2024, 18:28
Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Φεβ 2024, 18:27
Ερμής έγραψε:
28 Φεβ 2024, 18:24
Δε καταλαβαίνω το άλλο. Γιατί συγκρίνουμε το ένα asset με το άλλο; από εκεί ξεκινάει το λάθος.
Το ιδανικό είναι να έχεις και μετοχές και ακίνητο και μέταλλα και cryptos. Ποτέ και κάνεις σοβαρός επενδυτής δεν επενδύει μόνο σε ένα.
Επίσης ποτέ και κανείς σοβαρός επενδυτής δεν επενδύει με ίση κατανομή σε όλα και δεν θεωρεί όλες τις επενδύσεις εξίσου σοβαρές. Οπότε πάλι θα μπει η παράμετρος της σύγκρισης.
Κι εγώ έχω μερικά ψιλά σε κρύπτο παρότι η πίστη μου σ' αυτά είναι κοντά στο μηδέν.
Φυσικά και η κατανομή δεν είναι ίση. Δεν είναι σοβαρό να χώνεις τα ίδια χρήματα στη Black rock με το shiba inu
Daje έγραψε:
28 Φεβ 2024, 18:28
Ποσοι ειναι οι σοβαροι επενδυτες εδω μεσα?
Λογικα το νουμερο ειναι μηδεν.
Τι ορίζουμε ως σοβαρό επενδυτή, τον τρόπο με τον οποίο επενδύει ή το ποσό της επένδυσης;
Eννοω οτι ειμαστε μπακαληδες.
Οσο και καλος παικτης να εισαι, αν δεν τεσταριστεις στα μεγαλα σαλονια, ποτε δεν θα ξερεις ποσα εκατοστα την εχεις.
Ειναι οπως οι αθλητες που βαζουν 40 γκολ οταν παιζουν σε μικρες ομαδες και μολις πατανε χορταρι μεγαθηριων βαζουν μισο γκολ.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23309
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οι πλουσιότεροι άνθρωποι στον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Φεβ 2024, 19:02

Daje έγραψε:
28 Φεβ 2024, 18:56
Ερμής έγραψε:
28 Φεβ 2024, 18:28
Dwarven Blacksmith έγραψε:
28 Φεβ 2024, 18:27

Επίσης ποτέ και κανείς σοβαρός επενδυτής δεν επενδύει με ίση κατανομή σε όλα και δεν θεωρεί όλες τις επενδύσεις εξίσου σοβαρές. Οπότε πάλι θα μπει η παράμετρος της σύγκρισης.
Κι εγώ έχω μερικά ψιλά σε κρύπτο παρότι η πίστη μου σ' αυτά είναι κοντά στο μηδέν.
Φυσικά και η κατανομή δεν είναι ίση. Δεν είναι σοβαρό να χώνεις τα ίδια χρήματα στη Black rock με το shiba inu
Daje έγραψε:
28 Φεβ 2024, 18:28
Ποσοι ειναι οι σοβαροι επενδυτες εδω μεσα?
Λογικα το νουμερο ειναι μηδεν.
Τι ορίζουμε ως σοβαρό επενδυτή, τον τρόπο με τον οποίο επενδύει ή το ποσό της επένδυσης;
Eννοω οτι ειμαστε μπακαληδες.
Οσο και καλος παικτης να εισαι, αν δεν τεσταριστεις στα μεγαλα σαλονια, ποτε δεν θα ξερεις ποσα εκατοστα την εχεις.
Ειναι οπως οι αθλητες που βαζουν 40 γκολ οταν παιζουν σε μικρες ομαδες και μολις πατανε χορταρι μεγαθηριων βαζουν μισο γκολ.
Αν το πάμε με το ποσό τότε ναι. Από τη στιγμή που το πορτφολιο μου δεν έχει επταψηφιο πόσο σε θέσεις, δε μπορώ να πω πως ποσοτικά είμαι σοβαρός επενδυτής.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14560
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Οι πλουσιότεροι άνθρωποι στον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 28 Φεβ 2024, 19:07

Δεν είναι μόνο ποσοτικό το θέμα.
Είναι και θέμα με τι ασχολείσαι.
Άλλο να έχεις επιχείρηση εισηγμένη στο χρηματιστήριο, να λογοδοτείς σε μετόχους, να έχεις ξενοδοχεία, καράβια, επιχειρήσεις και άλλο να έχεις κάποιο αξιοσέβαστο πόσο και απλά να κοιτάς πως θα πετύχεις την μεγαλύτερη απόδοση.
Δεν ξέρω αν γίνομαι κατανοητός.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23309
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οι πλουσιότεροι άνθρωποι στον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Φεβ 2024, 19:22

Βέβαια. Στην πρώτη περίπτωση είσαι ο ceo(ακόμη και αν είναι και ο ίδιος μέτοχος) της εταιρείας δλδ αυτός που λογοδοτεί στους επενδυτές. Άλλο το ένα άλλο το άλλο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Οι πλουσιότεροι άνθρωποι στον κόσμο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 28 Φεβ 2024, 20:01

panos291 έγραψε:
28 Φεβ 2024, 18:52
Parrot έγραψε:
28 Φεβ 2024, 14:44
Πλούσιοι είναι όσοι έχουν χρυσό, όχι όσοι έχουν στην κατοχή τους χαρτιά αέρα (=μετοχές)..
Σαχλαμαρες. Εκτος κι αν ειναι φουσκα, η αξια της μετοχης εκφραζει κατι, το οποιο δεν ειναι αναγκαιο να ειναι υλικο.
Τα παρακατω ποσά ειναι του αερα οποτε μην μεινεις σε αυτα... Πχ ο Κωτσοβολος θεωρητικα θα μπορουσε να μην εχει τιποτα στην ιδιοκτησία του εκτος απο το στοκ του, και να νοικιαζει μαγαζια και αποθηκες..
Ρευστοποιωντας λοιπον την υλικη περιουσια του θα μπορουσε να ειναι ας πουμε 10 εκ. Ειναι η αξια των μετοχων 10 εκ? Φυσικα και οχι, ειναι 150.
Τι εκφραζουν οι μετοχες και ειναι τοσο φουσκωμενη η τιμη? Εκφραζουν μια υγιη εμπορική επιχειρηση στην οποια αγοραζεις το ονομα, το τεραστιο πελατολογιο, και οπως ειναι τωρα τα πραγματσ, 20 εκ κερδη καθε χρονο τα οποια δεν μπορει κανενα στοκ χρυσου να σου προσφερει.
Δεν τα ξέρεις καλά. Το P/BV στην Ελλάδα βρίσκεται σε πολύ χαμηλότερα επίπεδα, όχι στο 15 που λες εσύ:
https://www.naftemporiki.gr/finance/mar ... lue-chips/
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών