Τα χρήματα που κερδίζουν οι συγγραφείς από τα βιβλία τους αρκούν για να επιβιώσουν;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Ourania-Rania
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 13 Φεβ 2024, 14:28
Phorum.gr user: Rania

Re: Τα χρήματα που κερδίζουν οι συγγραφείς από τα βιβλία τους αρκούν για να επιβιώσουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ourania-Rania » 20 Φεβ 2024, 21:12

Imperium έγραψε:
20 Φεβ 2024, 18:40
Green Dragon έγραψε:
20 Φεβ 2024, 18:33
Δεν κατάλαβα γιατί άνοιξες νήμα αφού την ξέρεις ήδη την απάντηση.

Τα χρήματα που βγάζουν οι υδραυλικοί τους φτάνουν για να ζήσουν;
Τα χρήματα που βγάζουν οι φουρνάρηδες τους φτάνουν για να ζήσουν;
Τα χρήματα που βγάζουν οι ζωγράφοι τους φτάνουν για να ζήσουν;
Κλπ...
Και μην ξεχνάς:
Ποιος πλανήτης με μάζα όμοια της Γής θα μπορούσε να βγάζει αρκετά για να ζήσει;
Αυτό δεν το ξεχνάω ποτέ γιατί το σκέφτομαι συνέχεια.

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8919
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Τα χρήματα που κερδίζουν οι συγγραφείς από τα βιβλία τους αρκούν για να επιβιώσουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 20 Φεβ 2024, 21:13

Στην ελληνική αγορά ίσως είναι 10 άτομα, αν και μάλλον πολλά λέω.
Z

Ourania-Rania
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 13 Φεβ 2024, 14:28
Phorum.gr user: Rania

Re: Τα χρήματα που κερδίζουν οι συγγραφείς από τα βιβλία τους αρκούν για να επιβιώσουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ourania-Rania » 20 Φεβ 2024, 21:25

Aitwlos έγραψε:
20 Φεβ 2024, 17:43
Θες να γίνεις συγγραφέας;
Ναι γιατί μου αρέσει να διαβάζω βιβλία και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής μου αρέσει να ταξιδεύω κάθε μέρα. Το πρωί να κάνω πεζοπορία σε ένα χωριό ορεινό ή μικρή πόλη με αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον εξερευνώντας τα, το μεσημέρι να κρατάω σημειώσεις για τα βιβλία μου από βιβλία σε δημοτικές βιβλιοθήκες είτε από ιστοσελίδες στο ίντερνετ μέσω κινητού ή υπολογιστή , το απόγευμα να ξεκουράζομαι πίνοντας καφέ είτε σε καφετέρια δίπλα στη θάλασσα σε μια τουριστική πόλη είτε σε καφετέρια ενός γραφικού χωριού είτε στο δάσος ενός βουνού και μόλις νυχτώνει το βράδυ να φεύγω για να πάω σε άλλο ορεινό χωριό ή πόλη με αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον.

Aitwlos
Δημοσιεύσεις: 2659
Εγγραφή: 13 Ιαν 2024, 12:01

Re: Τα χρήματα που κερδίζουν οι συγγραφείς από τα βιβλία τους αρκούν για να επιβιώσουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Aitwlos » 20 Φεβ 2024, 21:34

Ourania-Rania έγραψε:
20 Φεβ 2024, 21:25
Aitwlos έγραψε:
20 Φεβ 2024, 17:43
Θες να γίνεις συγγραφέας;
Ναι γιατί μου αρέσει να διαβάζω βιβλία και για να είμαι απόλυτα ειλικρινής μου αρέσει να ταξιδεύω κάθε μέρα. Το πρωί να κάνω πεζοπορία σε ένα χωριό ορεινό ή μικρή πόλη με αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον εξερευνώντας τα, το μεσημέρι να κρατάω σημειώσεις για τα βιβλία μου από βιβλία σε δημοτικές βιβλιοθήκες είτε από ιστοσελίδες στο ίντερνετ μέσω κινητού ή υπολογιστή , το απόγευμα να ξεκουράζομαι πίνοντας καφέ είτε σε καφετέρια δίπλα στη θάλασσα σε μια τουριστική πόλη είτε σε καφετέρια ενός γραφικού χωριού είτε στο δάσος ενός βουνού και μόλις νυχτώνει το βράδυ να φεύγω για να πάω σε άλλο ορεινό χωριό ή πόλη με αρχιτεκτονικό ενδιαφέρον.
Και το εμένα μου αρέσει να διαβάζω βιβλία ΓΓ. Συγγραφέας δεν έχω τι ταλέντο να γινω

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8578
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Τα χρήματα που κερδίζουν οι συγγραφείς από τα βιβλία τους αρκούν για να επιβιώσουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 20 Φεβ 2024, 21:49

Ourania-Rania έγραψε:
20 Φεβ 2024, 21:10
Imperium έγραψε:
20 Φεβ 2024, 18:38
Βρήκε ο ακατονόμαστος ΑΙ που να δημιουργεί αυτόματα ηλήθιες ερωτήσεις και θα μας βγάλει το λάδι τώρα.

Αν δεν ληφθούν μέτρα θα έχουμε σύντομα 200 τέτοια νήματα την ημέρα.
Για πες μου ένα ενδιαφέρον θέμα συζήτησης σαν παράδειγμα για να καταλάβω ποια είναι η έξυπνη ερώτηση.
αχ κατακαημένη Ουρανία κάτσε ακόμη λίγες μέρες εδώ να δεις το αληθινό πρόσωπο του φόρουμ και τα διάφορα τρολ που δεν σε σέβονται :a040:
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Ourania-Rania
Δημοσιεύσεις: 206
Εγγραφή: 13 Φεβ 2024, 14:28
Phorum.gr user: Rania

Re: Τα χρήματα που κερδίζουν οι συγγραφείς από τα βιβλία τους αρκούν για να επιβιώσουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ourania-Rania » 20 Φεβ 2024, 21:55

tanipteros έγραψε:
20 Φεβ 2024, 21:49
Ourania-Rania έγραψε:
20 Φεβ 2024, 21:10
Imperium έγραψε:
20 Φεβ 2024, 18:38
Βρήκε ο ακατονόμαστος ΑΙ που να δημιουργεί αυτόματα ηλήθιες ερωτήσεις και θα μας βγάλει το λάδι τώρα.

Αν δεν ληφθούν μέτρα θα έχουμε σύντομα 200 τέτοια νήματα την ημέρα.
Για πες μου ένα ενδιαφέρον θέμα συζήτησης σαν παράδειγμα για να καταλάβω ποια είναι η έξυπνη ερώτηση.
αχ κατακαημένη Ουρανία κάτσε ακόμη λίγες μέρες εδώ να δεις το αληθινό πρόσωπο του φόρουμ και τα διάφορα τρολ που δεν σε σέβονται :a040:
Αν συνεχώς δίνουμε προσοχή στα λόγια των άλλων δεν θα ζούμε τη δική μας ζωή αλλά θα είμαστε συνεχώς κλεισμένοι /ες στο σπίτι μας και θα ζούμε μια εικονική βαρετή, καθημερινή, επαναλαμβανόμενη και συμβατική ζωή. Γιατί πρέπει να αναλογιστούμε τι προτιμάμε; Μια ζωή μπροστά από έναν υπολογιστή και μια τηλεόραση στους τέσσερις τοίχους ή μια ζωή περιπετειώδη όπως στα γουέστερν και στα μυθιστορήματα; Να βλέπουμε τους τοίχους ή να βλέπουμε κατά το ηλιοβασίλεμα τα βουνά, τους κάμπους, τα ποτάμια, τις λίμνες, τις ακρογιαλιές, την θάλασσα; Προτιμάμε να ταξιδεύουμε με αστικά λεωφορεία ή να καλπάζουμε με ένα άλογο στους κάμπους και να φεύγουμε μακριά από τις θανάσιμα βαρετές πόλεις, τη συμβατική καθημερινότητα και την θλίψη της ωμά πραγματικής ζωής;
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ourania-Rania την 20 Φεβ 2024, 22:14, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8578
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Τα χρήματα που κερδίζουν οι συγγραφείς από τα βιβλία τους αρκούν για να επιβιώσουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 20 Φεβ 2024, 21:57

δες το Print On Demand
https://www.lulu.com/

δεν σε συμφέρει να πας σε εκδότη... ο εκδότης θα σου ζητήσει χρήματα για να τα εκδώσει και η κερδοφορία θα είναι πιο πολύ δική του...
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 39789
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Τα χρήματα που κερδίζουν οι συγγραφείς από τα βιβλία τους αρκούν για να επιβιώσουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 20 Φεβ 2024, 21:58

Επωνυμοι μαγειρες και επωνυμες αστρολογες βγαζουν μονο λεφτα απο βιβλια στην Ελλαδα.

.

Άβαταρ μέλους
tanipteros
Δημοσιεύσεις: 8578
Εγγραφή: 07 Μάιος 2018, 15:39

Re: Τα χρήματα που κερδίζουν οι συγγραφείς από τα βιβλία τους αρκούν για να επιβιώσουν;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από tanipteros » 20 Φεβ 2024, 22:04

τα βήματα που πρέπει να κάνεις είναι :
1) επιλέγεις template book από lulu
2) γράφεις το βιβλίο
3) κάνεις εξώφυλλο
4) τα ανεβάζεις στο lulu
5) κάνεις μια σελίδα στο facebook
6) κάνεις ένα post στην σελίδα του facebook για το βιβλίο
7) διαφημίζεις το ποστ με όσα χρήματα αντέχεις

αν δεν μπορείς να τα κάνεις αυτά υπάρχει και το https://www.iwrite.gr/
δεν βγαίνουνε...δεν βγαίνουνε, τα δόλια τα κατσίκια μας...
και μεις θα παλαβωσουμε..με όλα μας τα δίκια μας...!!!
:smt005:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών