Το νέο "στρατηγείο" της ΔΕΗ στη Μεσογείων

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4861
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Το νέο "στρατηγείο" της ΔΕΗ στη Μεσογείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 29 Φεβ 2024, 10:51

Την ώρα που οι Έλληνες ζορίζονται να πληρώσουν τους λογαριασμούς ρεύματος η ΔΕΗ χτίζει κτίριο στη Μεσογείων προϋπολογισμού 110 εκ.
https://www.insider.gr/real-estate/3113 ... wssQ9vW8EY

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Το νέο "στρατηγείο" της ΔΕΗ στη Μεσογείων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 17 Μαρ 2024, 15:21

Πάνω σε αυτό θέλω να κάνω μια παρατήρηση :

Εκμεταλλευόμενος την προσφορά μια εταιρείας παροχής ρεύματος έκανα συμβόλαιο μαζί της στις 29 Δεκ, μου ήρθε ένας εκκαθαριστικός λογαριασμός μέχρι τις 23 Φεβ, διάρκειας δηλ. 56 ημερών όπως γράφει ο λογαριασμός επάνω, με κατανάλωση σε αυτές τις 56 ημέρες, 536kWh (ημερήσιο ρεητ 9,5 kWh/ημέρα). Δεν αναφέρω ημερήσια - νυχτερινή κατανάλωση γιατί πλέον οι χρεώσεις είναι σχεδόν ίδιες.

Ο λογαριασμος λοιπον που ήρθε δίνει συνολικά χρεώση 20,5 λεπτά / kWh.

Από αυτά μόνον τα 7,1 λεπτά / kWh είναι η χρέωση προμήθειας ενέργειας του ιδιωτικού παρόχου !

Τα υπόλοιπα :

- 7,8 λεπτά / kWh είναι οι ρυθμιζόμενες χρεώσεις δηλ. ΔΕΔΔΗΕ και
- 5,6 λεπτά / kWh είναι οι δημοτικά τέλη & ΕΡΤ

Με λίγα λόγια αυτό που εκτινάσσει τους λογαριασμούς ρεύματος είναι ο κρατικός νταβατζής που θεωρεί πως η κατανάλωση χ ποσότητας ρεύματος έχει την ιδια αξια με την μεταφορά της (λες και ξαναστήνεται το δίκτυο απτην αρχή καθε φορά που μεταφέρεται) + ίδια αξία με τα δημοτικά τελη & ΕΡΤ !

Άρα είναι πολύ λογικό η ΔΕΗ να στήνει όχι ένα αλλα 10 στρατηγεία, βγάζει λεφτά με τη σεσουλα και μαζί της και η τοπικη αυτοδιοικηση.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Απάντηση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών