Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 22 Μαρ 2024, 12:59

micmic έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:51
Πριν λίγους μήνες ήμουν σίγουρος ότι με τα χάλια που έχει η αντιπολίτευση, η ΝΔ είχε σίγουρη και την επόμενη τετραετία. Αλλά πάνω στο εξάμηνο έχει κάνει τόσες και τόσο σοβαρές μαλακίες που πλέον το θεωρώ απίθανο να κερδίσει τις επόμενες βουλευτικές. Δεν θα παιζει ρόλο πόσο καραγκιόζηδες είναι στην αντιπολίτευση, ο κόσμος απλά θα τους ψηφίσει για να φύγει η ΝΔ.

Όχι ότι όποιος και να έρθει μετά θα αναστρέψει τίποτα από αυτά που έκαναν οι μαλάκες της ΝΔ. Πχ αυτό το παπατζιλίκι με την κάρτα εργασίας θα παραμείνει, όπως και όλα τα υπόλοιπα.
Ενα περιεργο πραγμα : καρτα εργασιας υπαρχει σε ολη την Ευρωπη.Αλλα στην Ελλαδα δεν ειναι καλη γιατι ενοχλει τον καθε ξερολα μαλακα.
Το αυτο και για τη διασυνδεση POS και ταμειακων.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42997
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Μαρ 2024, 13:05

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:18
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:09
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Μαρ 2024, 11:27


μα δεν αλλάζει κάτι αυτό το πράγμα σε σχέση με αυτό που ίσχυε πριν
Ποιο είναι αυτό που ίσχυε πρίν που λέτε όλοι; Εγώ ας πούμε δεν χτυπάω κάρτα, οπότε αν χτυπάω θα αλλάξει κάτι.
Έχεις ωράριο δηλωμένο στην Εργάνη. Ηλεκτρονικά. Εδώ και χρόνια. Οποιαδήποτε τροποποίηση γίνεται πάλι ηλεκτρονικά από το λογιστήριο. Το μόνο που αλλάζει είναι ότι αυτές οι αλλαγές τώρα θα φαίνονται σε πραγματικό χρόνο ημερησίως, που δημιουργεί πολλαπλά προβλήματα για όλους. Καταρχήν το κράτος αποκλείεται να είναι έτοιμο γι' αυτό, είμαι βέβαιος ότι θα πέφτουν τα συστήματά τους συνέχεια.

Αλλά το κύριο πρόβλημα είναι ότι οι εργοδότες καλούνται να πληρώσουν για μια άχρηστη υπηρεσία κι εσύ θα είσαι με τον φόβο ότι αν αργήσεις δεν θα έχεις την ευελιξία να φαίνεται ότι δουλεύεις ενώ δεν είσαι εκεί, με συνέπεια να φαίνεται τελικά ότι εργάστηκες λιγότερο.
Ναι οκ άρα θα αλλάξει κάτι, απλά δεν σου φαίνεται καλή ιδέα. Εγώ θα δω στη πράξη αλλά ήμουν περίεργος τι εννοείτε δεν θα αλλάξει, γίνεται ήδη κλπ
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Dwarven Blacksmith την 22 Μαρ 2024, 13:06, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 13:05

under έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:59
micmic έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:51
Πριν λίγους μήνες ήμουν σίγουρος ότι με τα χάλια που έχει η αντιπολίτευση, η ΝΔ είχε σίγουρη και την επόμενη τετραετία. Αλλά πάνω στο εξάμηνο έχει κάνει τόσες και τόσο σοβαρές μαλακίες που πλέον το θεωρώ απίθανο να κερδίσει τις επόμενες βουλευτικές. Δεν θα παιζει ρόλο πόσο καραγκιόζηδες είναι στην αντιπολίτευση, ο κόσμος απλά θα τους ψηφίσει για να φύγει η ΝΔ.

Όχι ότι όποιος και να έρθει μετά θα αναστρέψει τίποτα από αυτά που έκαναν οι μαλάκες της ΝΔ. Πχ αυτό το παπατζιλίκι με την κάρτα εργασίας θα παραμείνει, όπως και όλα τα υπόλοιπα.
Ενα περιεργο πραγμα : καρτα εργασιας υπαρχει σε ολη την Ευρωπη.Αλλα στην Ελλαδα δεν ειναι καλη γιατι ενοχλει τον καθε ξερολα μαλακα.
Το αυτο και για τη διασυνδεση POS και ταμειακων.
Πουθενά στην Ευρώπη δεν υπάρχει ούτε το ένα ούτε το άλλο.

Φυσικά και μας ενοχλεί ό,τι μας εμποδίζει να κάνουμε την δουλειά μας και αυξάνει το κόστος χωρίς να παρέχει καμμιά απολύτως υπηρεσία.

Λογικό να μην τα καταλαβαίνει ένας άεργος τύπος που είναι κομματικό μποτ 30 χρόνια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3171
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 22 Μαρ 2024, 13:08

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:18
Αν αργήσεις δεν θα έχεις την ευελιξία να φαίνεται ότι δουλεύεις ενώ δεν είσαι εκεί, με συνέπεια να φαίνεται τελικά ότι εργάστηκες λιγότερο.
:smt017 Γιατί να φαίνεται ότι δουλεύεις ενώ δεν είσαι εκεί; Αυτό δεν είναι που πάει να καταπολεμήσει η κάρτα; Άρα επιτυγχάνει τον σκοπό της.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 13:13

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:08
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:18
Αν αργήσεις δεν θα έχεις την ευελιξία να φαίνεται ότι δουλεύεις ενώ δεν είσαι εκεί, με συνέπεια να φαίνεται τελικά ότι εργάστηκες λιγότερο.
:smt017 Γιατί να φαίνεται ότι δουλεύεις ενώ δεν είσαι εκεί; Αυτό δεν είναι που πάει να καταπολεμήσει η κάρτα; Άρα επιτυγχάνει τον σκοπό της.
Το αντίθετο υποτίθεται ότι θέλει να καταπολεμήσει. Να είσαι εκεί χωρίς να φαίνεται ότι δουλεύεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11555
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 22 Μαρ 2024, 13:13

Μπήκε ο άεργος κομμωτής, μπήκε ο ημισυνταξιουχος, μένει ο Ακτινίδιος για να είμαστε πλήρεις.

Η καταλληλότερη ομάδα να γράψει για εργασιακά θέματα.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Δρακουμελ
Δημοσιεύσεις: 717
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 16:44
Phorum.gr user: Δρακουμελ

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δρακουμελ » 22 Μαρ 2024, 13:16

Μακάρι πραγματική κάρτα εργασίας συνδεδεμένη με το κινητό με υποχρεωτικό gps να δούμε κάτι μετα
under έγραψε:
08 Νοέμ 2022, 13:37
Ερωτηση : ποιος μας λεει οτι το predator δεν το χρησιμοποιει ο ιδιος ο Βαξεβανης ;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 13:16

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:05
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:18
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:09

Ποιο είναι αυτό που ίσχυε πρίν που λέτε όλοι; Εγώ ας πούμε δεν χτυπάω κάρτα, οπότε αν χτυπάω θα αλλάξει κάτι.
Έχεις ωράριο δηλωμένο στην Εργάνη. Ηλεκτρονικά. Εδώ και χρόνια. Οποιαδήποτε τροποποίηση γίνεται πάλι ηλεκτρονικά από το λογιστήριο. Το μόνο που αλλάζει είναι ότι αυτές οι αλλαγές τώρα θα φαίνονται σε πραγματικό χρόνο ημερησίως, που δημιουργεί πολλαπλά προβλήματα για όλους. Καταρχήν το κράτος αποκλείεται να είναι έτοιμο γι' αυτό, είμαι βέβαιος ότι θα πέφτουν τα συστήματά τους συνέχεια.

Αλλά το κύριο πρόβλημα είναι ότι οι εργοδότες καλούνται να πληρώσουν για μια άχρηστη υπηρεσία κι εσύ θα είσαι με τον φόβο ότι αν αργήσεις δεν θα έχεις την ευελιξία να φαίνεται ότι δουλεύεις ενώ δεν είσαι εκεί, με συνέπεια να φαίνεται τελικά ότι εργάστηκες λιγότερο.
Ναι οκ άρα θα αλλάξει κάτι, απλά δεν σου φαίνεται καλή ιδέα. Εγώ θα δω στη πράξη αλλά ήμουν περίεργος τι εννοείτε δεν θα αλλάξει.
Τώρα παίζουμε με τις λέξεις. Νέος νόμος είναι, κάτι θα αλλάξει. Αυτό που λέμε είναι ότι δεν αλλάζει το σύστημα δήλωσης εργασίας, αλλάζει ο τρόπος δήλωσης. Είναι σαν να λέμε ότι αντί για αυτόματο κιβώτιο βάζεις μηχανικό. Συνεχίζει να είναι κιβώτιο ταχυτήτων και να λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο, το interface είναι που αλλάζει.

Αυτήν την στιγμή "χτυπάς κάρτα" αλλά είναι αυτόματη. Θα γίνει χειροκίνητη. Δεν αλλάζει τίποτα σε αυτό που ίσχυε πριν. Αν ο εργοδότης σου θέλει να κλέβει τις ώρες εργασίας, μπορεί να το κάνει με εκτυπωμένο QR code, όπως μπορεί τώρα να σε έχει δηλωμένες διαφορετικές ώρες. Δεν αλλάζει απολύτως τίποτα στην διαδικασία ελέγχου, το κράτος δεν ξέρει στ' αλήθεια αν δουλεύεις χωρίς να είσαι δηλωμένος αν δεν κάνει επιτόπιο έλεγχο, όπου γίνεται με τον ίδιο τρόπο και με τα δυο συστήματα. Θα μπουν στο κατάστημα και θα ζητήσουν να δουν τι είναι δηλωμένο στην Εργάνη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42997
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Μαρ 2024, 13:19

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:16
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:05
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:18


Έχεις ωράριο δηλωμένο στην Εργάνη. Ηλεκτρονικά. Εδώ και χρόνια. Οποιαδήποτε τροποποίηση γίνεται πάλι ηλεκτρονικά από το λογιστήριο. Το μόνο που αλλάζει είναι ότι αυτές οι αλλαγές τώρα θα φαίνονται σε πραγματικό χρόνο ημερησίως, που δημιουργεί πολλαπλά προβλήματα για όλους. Καταρχήν το κράτος αποκλείεται να είναι έτοιμο γι' αυτό, είμαι βέβαιος ότι θα πέφτουν τα συστήματά τους συνέχεια.

Αλλά το κύριο πρόβλημα είναι ότι οι εργοδότες καλούνται να πληρώσουν για μια άχρηστη υπηρεσία κι εσύ θα είσαι με τον φόβο ότι αν αργήσεις δεν θα έχεις την ευελιξία να φαίνεται ότι δουλεύεις ενώ δεν είσαι εκεί, με συνέπεια να φαίνεται τελικά ότι εργάστηκες λιγότερο.
Ναι οκ άρα θα αλλάξει κάτι, απλά δεν σου φαίνεται καλή ιδέα. Εγώ θα δω στη πράξη αλλά ήμουν περίεργος τι εννοείτε δεν θα αλλάξει.
Τώρα παίζουμε με τις λέξεις. Νέος νόμος είναι, κάτι θα αλλάξει. Αυτό που λέμε είναι ότι δεν αλλάζει το σύστημα δήλωσης εργασίας, αλλάζει ο τρόπος δήλωσης. Είναι σαν να λέμε ότι αντί για αυτόματο κιβώτιο βάζεις μηχανικό. Συνεχίζει να είναι κιβώτιο ταχυτήτων και να λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο, το interface είναι που αλλάζει.

Αυτήν την στιγμή "χτυπάς κάρτα" αλλά είναι αυτόματη. Θα γίνει χειροκίνητη. Δεν αλλάζει τίποτα σε αυτό που ίσχυε πριν. Αν ο εργοδότης σου θέλει να κλέβει τις ώρες εργασίας, μπορεί να το κάνει με εκτυπωμένο QR code, όπως μπορεί τώρα να σε έχει δηλωμένες διαφορετικές ώρες. Δεν αλλάζει απολύτως τίποτα στην διαδικασία ελέγχου, το κράτος δεν ξέρει στ' αλήθεια αν δουλεύεις χωρίς να είσαι δηλωμένος αν δεν κάνει επιτόπιο έλεγχο, όπου γίνεται με τον ίδιο τρόπο και με τα δυο συστήματα. Θα μπουν στο κατάστημα και θα ζητήσουν να δουν τι είναι δηλωμένο στην Εργάνη.
Όχι δεν είναι καθόλου το ίδιο, αυτό που λες "Αυτήν την στιγμή "χτυπάς κάρτα" αλλά είναι αυτόματη", εγώ το λέω "αυτή τη στιγμή υπάρχουν 2 αμετάβλητες τιμές σε μια database που λένε πότε αρχίζω και πότε τελειώνω τη δουλειά βάσει σύμβασης, οι οποίες μπορεί ή μπορεί να μην έχουν σχέση με το τι πραγματικά συμβαίνει κάθε μέρα."
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 13:26

Δρακουμελ έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:16
Μακάρι πραγματική κάρτα εργασίας συνδεδεμένη με το κινητό με υποχρεωτικό gps να δούμε κάτι μετα
Αυτό που λες είναι τεχνικά δύσκολο και καταστρατηγεί τα δεδομένα προσωπικού χαρακτήρα. Έχει δε τα δικά του προβλήματα.

Σε όσες επιχειρήσεις ισχύει ο εκβιασμός της απόλυσης είναι δύσκολος ο έλεγχος. Το θέμα είναι ο ίδιος ο εκβιασμός. Διαφορετικά υπάρχουν και αρχές για καταγγελία και χίλιοι τρόποι να ελεγχθεί. Το πρόβλημα ξεκινάει από το γεγονός ότι κάποιος υποκύπτει σε τέτοιον εκβιασμό.

Όποια τεχνολογική λύση κι αν σκεφτείς, υπάρχει τρόπος να την παρακάμψει κανείς. Κι αυτό που λες ας πούμε υπάρχει πολύ εύκολος τρόπος να το παρακάμψεις.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2031
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 22 Μαρ 2024, 13:27

under έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:59
micmic έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:51
Πριν λίγους μήνες ήμουν σίγουρος ότι με τα χάλια που έχει η αντιπολίτευση, η ΝΔ είχε σίγουρη και την επόμενη τετραετία. Αλλά πάνω στο εξάμηνο έχει κάνει τόσες και τόσο σοβαρές μαλακίες που πλέον το θεωρώ απίθανο να κερδίσει τις επόμενες βουλευτικές. Δεν θα παιζει ρόλο πόσο καραγκιόζηδες είναι στην αντιπολίτευση, ο κόσμος απλά θα τους ψηφίσει για να φύγει η ΝΔ.

Όχι ότι όποιος και να έρθει μετά θα αναστρέψει τίποτα από αυτά που έκαναν οι μαλάκες της ΝΔ. Πχ αυτό το παπατζιλίκι με την κάρτα εργασίας θα παραμείνει, όπως και όλα τα υπόλοιπα.
Ενα περιεργο πραγμα : καρτα εργασιας υπαρχει σε ολη την Ευρωπη.Αλλα στην Ελλαδα δεν ειναι καλη γιατι ενοχλει τον καθε ξερολα μαλακα.
Το αυτο και για τη διασυνδεση POS και ταμειακων.
Ναι αλλά στην Ελλάδα έχουμε μαλάκες που λένε ψέμματα για το τί ισχύει στην υπόλοιπη Ευρώπη. Αυτό δεν το έχουν εκεί, το έχουν;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 13:28

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:19
Όχι δεν είναι καθόλου το ίδιο, αυτό που λες "Αυτήν την στιγμή "χτυπάς κάρτα" αλλά είναι αυτόματη", εγώ το λέω "αυτή τη στιγμή υπάρχουν 2 αμετάβλητες τιμές σε μια database που λένε πότε αρχίζω και πότε τελειώνω τη δουλειά βάσει σύμβασης, οι οποίες μπορεί ή μπορεί να μην έχουν σχέση με το τι πραγματικά συμβαίνει κάθε μέρα."
Δεν είναι αμετάβλητες, μπορούν να αλλάξουν ανά πάσα στιγμή. Απλά αντί να το κάνεις εσύ το κάνει η επιχείρηση. Το ίδιο θα συμβαίνει και τώρα, απλά αντί για μεταβολή εγγραφής από υπολογιστή θα γίνεται με ανάγνωση QR Code.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25273
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 22 Μαρ 2024, 13:30

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:13
Μπήκε ο άεργος κομμωτής, μπήκε ο ημισυνταξιουχος, μένει ο Ακτινίδιος για να είμαστε πλήρεις.

Η καταλληλότερη ομάδα να γράψει για εργασιακά θέματα.
καλα, ο ημισυνταξιουζος εργαζεται κανονικο ωραριο παραπανω απο τον μεσο ΕΣΥτζη του 4 τετραωρα τη βδομαδα αλλα ναχαμε να λεγαμε

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 22 Μαρ 2024, 13:34

Στην Γαλλια υπαρχει η BTP.Στην Ιταλια το badge di lavoro.
Βγειτε απο τον καταυλισμο σας γυφτοι.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2031
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 22 Μαρ 2024, 13:35

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:53
micmic έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:51
Πριν λίγους μήνες ήμουν σίγουρος ότι με τα χάλια που έχει η αντιπολίτευση, η ΝΔ είχε σίγουρη και την επόμενη τετραετία. Αλλά πάνω στο εξάμηνο έχει κάνει τόσες και τόσο σοβαρές μαλακίες που πλέον το θεωρώ απίθανο να κερδίσει τις επόμενες βουλευτικές.
Από ποιον μπορεί να χάσει; Αφού δεν υπάρχει ένα ενιαίο αντίπαλο κόμμα. Υπάρχουν 3-4 μικρά.
Τα μικρά θα συνασπιστούν όταν δουν πιθανότητα κυβέρνησης. Έτσι κι αλλιώς είμαστε ακόμα στην αρχή της τετραετίας και οι μαλακίες πάνε σύννεφο. Τον Σεπτέμβριο που θα φανεί η επίδραση του τεκμαρτού θα δείξει καλύτερα. Αλλά οι μαλακίες που κάνει τώρα οι ΝΔ δεν είναι πράγματα που μπορεί να τα πάρει πίσω με ένα pass ή με μια ευνοϊκότερη ρύθμιση. Η μαλακία με τη διασύνδεση Pos-ταμειακής θα φανεί πόσο μπουρδέλο είναι κατά τη διάρκεια της τουριστικής περιόδου. Το τεκμαρτό θα είναι μεγάλη ξεφτίλα να το πάρουν πίσω από την επόμενη χρονιά, όπως και την κάρτα εργασίας. Το ίδιο και τα απογευματινά χειρουργεία. Αυτά είναι μέτρα που θα συνεχίσουν να φθείρουν την κυβέρνηση σε όλη τη διάρκεια της τετραετίας, δεν είναι Τέμπη και γάμοι ομόφυλων και πυρκαγιές για να ξεχαστούν.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών