Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 23:53

Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 23:50
Προκειται περι υπουργικης αποφασης που εσυ χαρακτηριζεις φαρδια πλατεια ως απατη. Δυσφημεις συγκεκριμενα ατομα που ελαβαν αυτη την αποφαση.
Δεν ανέφερα κανένα όνομα. Σταμάτα να βγάζεις πράγματα από τον πάτο σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 22 Μαρ 2024, 23:58

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 23:53
Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 23:50
Προκειται περι υπουργικης αποφασης που εσυ χαρακτηριζεις φαρδια πλατεια ως απατη. Δυσφημεις συγκεκριμενα ατομα που ελαβαν αυτη την αποφαση.
Δεν ανέφερα κανένα όνομα. Σταμάτα να βγάζεις πράγματα από τον πάτο σου.
Που ειδες να γραφω κατι τετοιο;
Αλλη μια απατη του κρατους γραφεις, και μαλιστα αναφερεις οτι ολο αυτο δλδ η συγκεκριμενη υπουργικη αποφαση γινεται για να φανε καποιοι προμηθειες. Καραμπινατα λοιπον δυσφημεις αυτους που ελαβαν την αποφαση και ειναι συγκεκριμενοι δλδ ολοι αυτοι που υπογραφουν την υπουργκη αποφαση δλδ 2/3 ατομα το πολυ συνηθως υπουργος υφυπουργος. Αν σου σβουρηξουν καμια μηνυσουλα αυτοι , τρεχα να βρεις αποδειξεις λοιπον για αυτη την "απατη".
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μαρ 2024, 00:07

Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 23:58
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 23:53
Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 23:50
Προκειται περι υπουργικης αποφασης που εσυ χαρακτηριζεις φαρδια πλατεια ως απατη. Δυσφημεις συγκεκριμενα ατομα που ελαβαν αυτη την αποφαση.
Δεν ανέφερα κανένα όνομα. Σταμάτα να βγάζεις πράγματα από τον πάτο σου.
Που ειδες να γραφω κατι τετοιο;
Αλλη μια απατη του κρατους γραφεις, και μαλιστα αναφερεις οτι ολο αυτο δλδ η συγκεκριμενη υπουργικη αποφαση γινεται για να φανε καποιοι προμηθειες. Καραμπινατα λοιπον δυσφημεις αυτους που ελαβαν την αποφαση και ειναι συγκεκριμενοι δλδ ολοι αυτοι που υπογραφουν την υπουργκη αποφαση δλδ 2/3 ατομα το πολυ συνηθως υπουργος υφυπουργος. Αν σου σβουρηξουν καμια μηνυσουλα αυτοι , τρεχα να βρεις αποδειξεις λοιπον για αυτη την "απατη".
Σταμάτα να επιδεικνύεις την παντελή άγνοιά σου για το πώς δουλεύει η νομοθεσία. Το κράτος δεν είναι κάποια υπερφυσική οντότητα, αποτελείται από αληθινούς ανθρώπους. Κριτική προς το κράτος, καταγγελία για το κράτος και οτιδήποτε άλλο πεις για το κράτος δεν θεωρείται ότι αφορά συγκεκριμένα άτομα, αλλιώς θα ήταν κενή περιεχομένου η ελευθερία του λόγου και η προστασία που της δίνει το σύνταγμα. Η ελευθερία του λόγου αφορά ακριβώς αυτό. Το δικαίωμά σου να καταφέρεσαι κατά των αρχών, κατά της εξουσίας. Αυτό είναι που χρειάζεται προστασία κι αυτό προστατεύει το σύνταγμα. Δεν προστατεύει το δικαίωμά σου να γράφεις κόμικς, δεν χρειάζεται προστασία αυτό, δεν κινδυνεύει από τίποτα.

Όχι μόνο λοιπόν δεν υπάρχει νόμος να μου απαγορεύει να πω ό,τι είπα, αλλά υπάρχει ένας υπερνόμος που λέγεται σύνταγμα και προστατεύει το δικαίωμά μου να το πω.

Ελπίζω να έμαθες κάτι σήμερα. Λάβε την ευκαιρία που σου παρέχω για μόρφωση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Μαρ 2024, 00:13

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:07
Θα συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε τότε.
Εγώ πάλι βλέπω ότι έχετε κι οι δύο δίκιο αλλά σε διαφορετικά πλαίσια αναφοράς.

Σε εταιρείες οργανωμένες που θέλουν να δείχνουν ότι τηρούν τα προβλεπόμενα από τη νομοθεσία και δεν υποχρεώνουν τους εργαζόμενους σε παρανομίες, ένα τέτοιο μέτρο μπορεί να είναι ευεργετικό (για τους υπαλλήλους). Αν δηλαδή στη δική σου εταιρεία ντρέπονται/φοβούνται να βγουν και να σας ζητήσουν να χτυπάτε κάρτα σαν να ολοκληρώσατε το ωράριο και να συνεχίσετε να εργάζεστε, θα αναγκαστούν είτε να σας πληρώσουν υπερωριακά, είτε να σας πιέσουν να βγει η δουλειά στο 8ωρο και να φύγετε στην ώρα σας.

Σε εταιρείες της πλάκας, που δεν τηρούνται ούτε τα προσχήματα, θα γίνει αυτό που λέει ο hellegennes. Δεν θα αλλάξει το παραμικρό και απλά θα ασκηθεί πίεση στους εργαζόμενους για ψεύτικη δήλωση του ωραρίου.

Οπότε μάλλον θα ωφεληθεί μερίδα εργαζομένων. Ας μην κρυβόμαστε όμως. Το πρόβλημα ήταν και παραμένει η απουσία ελέγχου. Όσο δεν υπάρχει σοβαρός έλεγχος, απλά προστίθεται ένα επίπεδο γραφειοκρατίας και έξτρα εξοπλισμού για το θεαθήναι. Επίσης καθίσταται ο εργαζόμενος συνυπεύθυνος στην παρανομία. Δεν είναι απλά ότι δούλεψε περισσότερες ώρες και δεν τις πληρώθηκε. Θα έχει ο ίδιος δηλώσει ψευδώς τις ώρες του.

ΥΓ. Προσωπικά δεν είμαι αρνητικός. Δεν φτάνει όμως αυτό από μόνο του.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 23 Μαρ 2024, 00:16

hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 00:07
Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 23:58
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 23:53


Δεν ανέφερα κανένα όνομα. Σταμάτα να βγάζεις πράγματα από τον πάτο σου.
Που ειδες να γραφω κατι τετοιο;
Αλλη μια απατη του κρατους γραφεις, και μαλιστα αναφερεις οτι ολο αυτο δλδ η συγκεκριμενη υπουργικη αποφαση γινεται για να φανε καποιοι προμηθειες. Καραμπινατα λοιπον δυσφημεις αυτους που ελαβαν την αποφαση και ειναι συγκεκριμενοι δλδ ολοι αυτοι που υπογραφουν την υπουργκη αποφαση δλδ 2/3 ατομα το πολυ συνηθως υπουργος υφυπουργος. Αν σου σβουρηξουν καμια μηνυσουλα αυτοι , τρεχα να βρεις αποδειξεις λοιπον για αυτη την "απατη".
Σταμάτα να επιδεικνύεις την παντελή άγνοιά σου για το πώς δουλεύει η νομοθεσία. Το κράτος δεν είναι κάποια υπερφυσική οντότητα, αποτελείται από αληθινούς ανθρώπους. Κριτική προς το κράτος, καταγγελία για το κράτος και οτιδήποτε άλλο πεις για το κράτος δεν θεωρείται ότι αφορά συγκεκριμένα άτομα, αλλιώς θα ήταν κενή περιεχομένου η ελευθερία του λόγου και η προστασία που της δίνει το σύνταγμα. Η ελευθερία του λόγου αφορά ακριβώς αυτό. Το δικαίωμά σου να καταφέρεσαι κατά των αρχών, κατά της εξουσίας. Αυτό είναι που χρειάζεται προστασία κι αυτό προστατεύει το σύνταγμα. Δεν προστατεύει το δικαίωμά σου να γράφεις κόμικς, δεν χρειάζεται προστασία αυτό, δεν κινδυνεύει από τίποτα.

Όχι μόνο λοιπόν δεν υπάρχει νόμος να μου απαγορεύει να πω ό,τι είπα, αλλά υπάρχει ένας υπερνόμος που λέγεται σύνταγμα και προστατεύει το δικαίωμά μου να το πω.

Ελπίζω να έμαθες κάτι σήμερα. Λάβε την ευκαιρία που σου παρέχω για μόρφωση.
Να σαι καλα αλλα πρεπει να μαθεις οτι δυσφημεις ξεκαθαρα καθως ολο το ανωθεν που γραφεις εχει να κανει με κριτικη εναντι αποφασεων του κρατους πχ η ταδε αποφαση ειναι παντελως αχρειαστη-κακη-αδικη-βλακωδεις κτλ. Οταν ομως τη χαρακτηριζεις ως απατη τοτε αλλαζει καθως δεν προκειται περι κριτικης αλλα κατηγοριας εγκληματικης συμπεριφορας και μαλιστα απο συγκεκριμενα ατομα οπως σου γραφω πιο πανω που ετσι και σου σφυρξουν μια μηνυσουλα θα πρεπει εσυ να αποδειξεις αυτη την απατη. ΕΙδαλλως ο καθενας θα μπορουσε να χαρακτηριζει ως απατες και δεν ξερω τι αλλο αποφασεις πρακτικες κτλ οχι μονο κρατους αλλα και ατομων καθως οπως σου προειπα οι κρατικες αποφασεις δεν ειναι απροσωπες ειναι υπογεγραμμενες απο ανθρωπους. ΔΛδ δεν ειναι ελευθερια λογου να σου πω οτι εισαι απατεωνας αλλα δυσφημιση αν δεν μπορω να το αποδειξω. Περαν οτι ξεκαθαρα κατηγορεις για λαδωμα επιπροσθετα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Μαρ 2024, 00:17

ST48410 έγραψε:
23 Μαρ 2024, 00:13
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:07
Θα συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε τότε.
Εγώ πάλι βλέπω ότι έχετε κι οι δύο δίκιο αλλά σε διαφορετικά πλαίσια αναφοράς.

Σε εταιρείες οργανωμένες που θέλουν να δείχνουν ότι τηρούν τα προβλεπόμενα από τη νομοθεσία και δεν υποχρεώνουν τους εργαζόμενους σε παρανομίες, ένα τέτοιο μέτρο μπορεί να είναι ευεργετικό (για τους υπαλλήλους). Αν δηλαδή στη δική σου εταιρεία ντρέπονται/φοβούνται να βγουν και να σας ζητήσουν να χτυπάτε κάρτα σαν να ολοκληρώσατε το ωράριο και να συνεχίσετε να εργάζεστε, θα αναγκαστούν είτε να σας πληρώσουν υπερωριακά, είτε να σας πιέσουν να βγει η δουλειά στο 8ωρο και να φύγετε στην ώρα σας.

Σε εταιρείες της πλάκας, που δεν τηρούνται ούτε τα προσχήματα, θα γίνει αυτό που λέει ο hellegennes. Δεν θα αλλάξει το παραμικρό και απλά θα ασκηθεί πίεση στους εργαζόμενους για ψεύτικη δήλωση του ωραρίου.

Οπότε μάλλον θα ωφεληθεί μερίδα εργαζομένων. Ας μην κρυβόμαστε όμως. Το πρόβλημα ήταν και παραμένει η απουσία ελέγχου. Όσο δεν υπάρχει σοβαρός έλεγχος, απλά προστίθεται ένα επίπεδο γραφειοκρατίας και έξτρα εξοπλισμού για το θεαθήναι. Επίσης καθίσταται ο εργαζόμενος συνυπεύθυνος στην παρανομία. Δεν είναι απλά ότι δούλεψε περισσότερες ώρες και δεν τις πληρώθηκε. Θα έχει ο ίδιος δηλώσει ψευδώς τις ώρες του.

ΥΓ. Προσωπικά δεν είμαι αρνητικός. Δεν φτάνει όμως αυτό από μόνο του.
Μάλλον, βασικά εγώ συνήθως remote δουλεύω και μόνο να χάσω έχω. Αλλά οκ, θέλω να δω τι είναι και αν βοηθάει κάποιους.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 23 Μαρ 2024, 00:18

ST48410 έγραψε:
23 Μαρ 2024, 00:13
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:07
Θα συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε τότε.
Εγώ πάλι βλέπω ότι έχετε κι οι δύο δίκιο αλλά σε διαφορετικά πλαίσια αναφοράς.

Σε εταιρείες οργανωμένες που θέλουν να δείχνουν ότι τηρούν τα προβλεπόμενα από τη νομοθεσία και δεν υποχρεώνουν τους εργαζόμενους σε παρανομίες, ένα τέτοιο μέτρο μπορεί να είναι ευεργετικό (για τους υπαλλήλους). Αν δηλαδή στη δική σου εταιρεία ντρέπονται/φοβούνται να βγουν και να σας ζητήσουν να χτυπάτε κάρτα σαν να ολοκληρώσατε το ωράριο και να συνεχίσετε να εργάζεστε, θα αναγκαστούν είτε να σας πληρώσουν υπερωριακά, είτε να σας πιέσουν να βγει η δουλειά στο 8ωρο και να φύγετε στην ώρα σας.

Σε εταιρείες της πλάκας, που δεν τηρούνται ούτε τα προσχήματα, θα γίνει αυτό που λέει ο hellegennes. Δεν θα αλλάξει το παραμικρό και απλά θα ασκηθεί πίεση στους εργαζόμενους για ψεύτικη δήλωση του ωραρίου.

Οπότε μάλλον θα ωφεληθεί μερίδα εργαζομένων. Ας μην κρυβόμαστε όμως. Το πρόβλημα ήταν και παραμένει η απουσία ελέγχου. Όσο δεν υπάρχει σοβαρός έλεγχος, απλά προστίθεται ένα επίπεδο γραφειοκρατίας και έξτρα εξοπλισμού για το θεαθήναι. Επίσης καθίσταται ο εργαζόμενος συνυπεύθυνος στην παρανομία. Δεν είναι απλά ότι δούλεψε περισσότερες ώρες και δεν τις πληρώθηκε. Θα έχει ο ίδιος δηλώσει ψευδώς τις ώρες του.

ΥΓ. Προσωπικά δεν είμαι αρνητικός. Δεν φτάνει όμως αυτό από μόνο του.
τεχνικα μπορει να εχει θεματακια αλλα κινειται προς τη σωστη κατευθυνση οποτε οι κραυγες και οι υπερβολες εναντια σε κατι τετοιο ειναι για μενα υποπτες. Φυσικα δεν θα αποτολμηθει κατι πιο ουσιαστικο αλλα κινειται στη σωστη κατευθυνση.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Μαρ 2024, 00:26

Οργισμένος έγραψε:
23 Μαρ 2024, 00:18
τεχνικα μπορει να εχει θεματακια αλλα κινειται προς τη σωστη κατευθυνση οποτε οι κραυγες και οι υπερβολες εναντια σε κατι τετοιο ειναι για μενα υποπτες. Φυσικα δεν θα αποτολμηθει κατι πιο ουσιαστικο αλλα κινειται στη σωστη κατευθυνση.
Δεν με απασχολεί το τεχνικό μέρος. Αργά ή γρήγορα θα λυθεί. Επίσης συμφωνώ ότι είναι στη σωστή κατεύθυνση. Αλλά δεν αρκεί. Καθόλου. Με κάρτα ή χωρίς κάρτα όταν έχει να γίνει έλεγχος πάνω από δεκαετία σε μια εταιρεία ή όταν έρχεται και είναι ήδη μιλημένος και όλοι προειδοποιημένοι, το παραπάνω μέτρο ξεδοντιάζεται. Πάλι θα γίνονται αισχρές παρανομίες στην πλειοψηφία των μικροεταιρειών και στην καμπούρα των υπαλλήλων.

Χρειάζεται τόλμη για κάτι παραπάνω. Πιθανότατα το πολιτικό προσωπικό να φοβάται το αποτέλεσμα εκτεταμένων ελέγχων. Η πλειοψηφία των επιχειρήσεων θα έπρεπε να φορτωθεί με πρόστιμα και να κλείσουν και να γεμίσουν οι φυλακές κόσμο.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μαρ 2024, 00:36

ST48410 έγραψε:
23 Μαρ 2024, 00:13
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:07
Θα συμφωνήσουμε ότι διαφωνούμε τότε.
Εγώ πάλι βλέπω ότι έχετε κι οι δύο δίκιο αλλά σε διαφορετικά πλαίσια αναφοράς.

Σε εταιρείες οργανωμένες που θέλουν να δείχνουν ότι τηρούν τα προβλεπόμενα από τη νομοθεσία και δεν υποχρεώνουν τους εργαζόμενους σε παρανομίες, ένα τέτοιο μέτρο μπορεί να είναι ευεργετικό (για τους υπαλλήλους). Αν δηλαδή στη δική σου εταιρεία ντρέπονται/φοβούνται να βγουν και να σας ζητήσουν να χτυπάτε κάρτα σαν να ολοκληρώσατε το ωράριο και να συνεχίσετε να εργάζεστε, θα αναγκαστούν είτε να σας πληρώσουν υπερωριακά, είτε να σας πιέσουν να βγει η δουλειά στο 8ωρο και να φύγετε στην ώρα σας.

Σε εταιρείες της πλάκας, που δεν τηρούνται ούτε τα προσχήματα, θα γίνει αυτό που λέει ο hellegennes. Δεν θα αλλάξει το παραμικρό και απλά θα ασκηθεί πίεση στους εργαζόμενους για ψεύτικη δήλωση του ωραρίου.

Οπότε μάλλον θα ωφεληθεί μερίδα εργαζομένων. Ας μην κρυβόμαστε όμως. Το πρόβλημα ήταν και παραμένει η απουσία ελέγχου. Όσο δεν υπάρχει σοβαρός έλεγχος, απλά προστίθεται ένα επίπεδο γραφειοκρατίας και έξτρα εξοπλισμού για το θεαθήναι. Επίσης καθίσταται ο εργαζόμενος συνυπεύθυνος στην παρανομία. Δεν είναι απλά ότι δούλεψε περισσότερες ώρες και δεν τις πληρώθηκε. Θα έχει ο ίδιος δηλώσει ψευδώς τις ώρες του.

ΥΓ. Προσωπικά δεν είμαι αρνητικός. Δεν φτάνει όμως αυτό από μόνο του.
Εμένα μου δημιουργεί έξτρα προβλήματα. Πολλές φορές κλείνω νωρίτερα. 5, 10, 15 λεπτά, πολλές φορές αρκετά νωρίτερα γιατί θέλω να πάω κάπου. Δεν ξέρω ακόμα πώς θα το αντιμετωπίσω αυτό χωρίς συνέπειες για τους υπαλλήλους μου. Σήμερα ο ένας υπάλληλός μου άργησε 25 λεπτά το πρωί. Αν τρέχαμε ήδη το πρόγραμμα θα φαινόταν ότι δούλεψε μισή ώρα λιγότερο.

Τι γίνεται αν ξεχάσει το κινητό του; Αν μείνει από μπαταρία; Αν χαλάσει; Τι γίνεται αν δεν υπάρχει σύνδεση στο Ίντερνετ; Εμένα αυτόν τον καιρό έχει γαμηθεί να πέφτει η σύνδεση γιατί κάνουν έργα στην περιοχή. Τι γίνεται αν χαλάσει το τάμπλετ μου;

Όχι μόνο δεν λύνει τα προβλήματα της αδήλωτης εργασίας, πολλαπλασιάζει τα δυνητικά προβλήματα για εργοδότες και υπαλλήλους. Δεν έχουμε άλλες δουλειές να ασχοληθούμε, θα έχουμε στο κεφάλι μας εργοδότες και εργαζόμενοι να χτυπήσει η κάρτα στην ώρα της.

Αν θέλουν να καταπολεμήσουν την αδήλωτη εργασία να βγουν να κάνουν ελέγχους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Μαρ 2024, 00:43

hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 00:36
Εμένα μου δημιουργεί έξτρα προβλήματα. Πολλές φορές κλείνω νωρίτερα. 5, 10, 15 λεπτά, πολλές φορές αρκετά νωρίτερα γιατί θέλω να πάω κάπου. Δεν ξέρω ακόμα πώς θα το αντιμετωπίσω αυτό χωρίς συνέπειες για τους υπαλλήλους μου. Σήμερα ο ένας υπάλληλός μου άργησε 25 λεπτά το πρωί. Αν τρέχαμε ήδη το πρόγραμμα θα φαινόταν ότι δούλεψε μισή ώρα λιγότερο.

Τι γίνεται αν ξεχάσει το κινητό του; Αν μείνει από μπαταρία; Αν χαλάσει; Τι γίνεται αν δεν υπάρχει σύνδεση στο Ίντερνετ; Εμένα αυτόν τον καιρό έχει γαμηθεί να πέφτει η σύνδεση γιατί κάνουν έργα στην περιοχή. Τι γίνεται αν χαλάσει το τάμπλετ μου;

Όχι μόνο δεν λύνει τα προβλήματα της αδήλωτης εργασίας, πολλαπλασιάζει τα δυνητικά προβλήματα για εργοδότες και υπαλλήλους. Δεν έχουμε άλλες δουλειές να ασχοληθούμε, θα έχουμε στο κεφάλι μας εργοδότες και εργαζόμενοι να χτυπήσει η κάρτα στην ώρα της.
Δεκτά όλα αυτά αλλά τα τεχνικά προβλήματα έχουν λύσεις. Κάτι θα προβλεφθεί για τις περιπτώσεις που δεν λειτουργεί το internet. Ό,τι λύσεις δίνονται σε άλλες χώρες, θα εφαρμοστούν κι εδώ.
hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 00:36
Αν θέλουν να καταπολεμήσουν την αδήλωτη εργασία να βγουν να κάνουν ελέγχους.
Συμφωνώ. Αυτό είναι η ουσία. Ίσως οι πολιτικοί γνωρίζουν πως οι ελεγκτές είναι εξαιρετικά διεφθαρμένοι και θέλουν να βασιστούν περισσότερο στην τεχνολογία παρά στο προσωπικό τους. Η μονιμότητα των ΔΥ έχει κοστίσει με πολλούς και διάφορους τρόπους στην κοινωνία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μαρ 2024, 00:45

Οργισμένος έγραψε:
23 Μαρ 2024, 00:16
Να σαι καλα αλλα πρεπει να μαθεις οτι δυσφημεις ξεκαθαρα
Δεν. Υπάρχει. Δυσφήμιση. Απέναντι. Στο. Κράτος.

Μπορείς να πεις ό,τι θέλεις για το κράτος. Χώνεψέ το.

Η δυσφήμιση αφορά νομικά ή φυσικά πρόσωπα τα οποία κατονομάζονται. Δεν υπάρχει έμμεση δυσφήμιση.

Φυσικά μπορείς να κατηγορήσεις το κράτος για απάτη, για διαφθορά, για εγκλήματα πολέμου, για κατάχρηση εξουσίας, για κατάχρηση πόρων, για κατασπατάληση, για εξαπάτηση, για εκβιασμό, για νοθεία.

Όλα αυτά γίνονται και επιτρέπονται από όλα τα δημοκρατικά καθεστώτα. Μάθε δίκαιο. Άδραξε την ευκαιρία που σου δίνω να μορφωθείς.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μαρ 2024, 00:46

ST48410 έγραψε:
23 Μαρ 2024, 00:43
hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 00:36
Εμένα μου δημιουργεί έξτρα προβλήματα. Πολλές φορές κλείνω νωρίτερα. 5, 10, 15 λεπτά, πολλές φορές αρκετά νωρίτερα γιατί θέλω να πάω κάπου. Δεν ξέρω ακόμα πώς θα το αντιμετωπίσω αυτό χωρίς συνέπειες για τους υπαλλήλους μου. Σήμερα ο ένας υπάλληλός μου άργησε 25 λεπτά το πρωί. Αν τρέχαμε ήδη το πρόγραμμα θα φαινόταν ότι δούλεψε μισή ώρα λιγότερο.

Τι γίνεται αν ξεχάσει το κινητό του; Αν μείνει από μπαταρία; Αν χαλάσει; Τι γίνεται αν δεν υπάρχει σύνδεση στο Ίντερνετ; Εμένα αυτόν τον καιρό έχει γαμηθεί να πέφτει η σύνδεση γιατί κάνουν έργα στην περιοχή. Τι γίνεται αν χαλάσει το τάμπλετ μου;

Όχι μόνο δεν λύνει τα προβλήματα της αδήλωτης εργασίας, πολλαπλασιάζει τα δυνητικά προβλήματα για εργοδότες και υπαλλήλους. Δεν έχουμε άλλες δουλειές να ασχοληθούμε, θα έχουμε στο κεφάλι μας εργοδότες και εργαζόμενοι να χτυπήσει η κάρτα στην ώρα της.
Δεκτά όλα αυτά αλλά τα τεχνικά προβλήματα έχουν λύσεις. Κάτι θα προβλεφθεί για τις περιπτώσεις που δεν λειτουργεί το internet. Ό,τι λύσεις δίνονται σε άλλες χώρες, θα εφαρμοστούν κι εδώ.
Ποιες είναι οι λύσεις; Γιατί εύκολα το λέμε αλλά δεν βλέπω να αναφέρονται πουθενά.

Btw, σε καμμιά άλλη χώρα δεν γίνεται αυτό.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 23 Μαρ 2024, 00:47

Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:32
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:18
Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:11


Αληθεια;;; Αλλα διαβαζω στον τιτπλο το νηματος σου. "αλλη μια απατη του κρατους"....

Διαβαζω μαλιστα στα γραφμενα σου οτι η διασυνδεση pos και η καρτα εργασιας γινονται για να παρουν προμηθειες κολλητοι των κυβερνητικων. Ειμαι σιγουρος οτι εχεις αδιασειστα στοιχεια για κατι τετοιο.
Δεν υπάρχει κανένα αδίκημα εδώ. Μπορώ να πω ό,τι θέλω για το κράτος. Σου το εξήγησα επαρκώς. Η συζήτηση αυτή έληξε. Αν ξαναπείς οτιδήποτε για παρανομία εκ μέρους μου να ετοιμαστείς για τις νομικές συνέπειες.-
Αν πεις οτιδηποτε αλλο για απατη κρατους θα σε καταγγειλω.
:smt005::smt005::smt005:
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 23 Μαρ 2024, 01:07

hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 00:46
Ποιες είναι οι λύσεις; Γιατί εύκολα το λέμε αλλά δεν βλέπω να αναφέρονται πουθενά.
Δεν ξέρω. Αλλά δεν είναι τεχνικά ανέφικτο να κρατά τοπικά μια συσκευή τα logs και να τα προωθεί online μόλις αποκατασταθεί η σύνδεση στο internet.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μαρ 2024, 02:01

ST48410 έγραψε:
23 Μαρ 2024, 01:07
hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 00:46
Ποιες είναι οι λύσεις; Γιατί εύκολα το λέμε αλλά δεν βλέπω να αναφέρονται πουθενά.
Δεν ξέρω. Αλλά δεν είναι τεχνικά ανέφικτο να κρατά τοπικά μια συσκευή τα logs και να τα προωθεί online μόλις αποκατασταθεί η σύνδεση στο internet.
Το νόημα είναι να γίνεται online. Αν γίνεται τοπικά η καταγραφή τότε είναι εύκολο να την μπαχαλέψεις.

Μια ασφαλέστερη λύση θα ήταν να παρείχε το κράτος εξειδικευμένη συσκευή με δικό της firmware που θα διάβαζε bluetooth ή RFID από το προσωπικό κινητό του εργαζομένου ή πιστωτική/χρεωστική κάρτα (αυτήν που είναι συνδεδεμένη με τον λογαριασμό μισθοδοσίας). Αυτό θα μπορούσε να καταγράφει τοπικά την κίνηση μειώνοντας την πιθανότητα παραποίησης.

Βέβαια τίποτα απ' αυτά δεν εξασφαλίζει ότι ο εργοδότης κάποιου δεν θα πει "θα χτυπήσεις την κάρτα όταν σου πω εγώ". Αυτός που θα το κάνει έχει τις ίδιες πιθανότητες να πιαστεί όπως τώρα, αφού και τώρα και με το νέο σύστημα μόνο με επιτόπιο έλεγχο μπορεί να διαπιστωθεί αν ο εργαζόμενος δουλεύει ώρες που δεν είναι δηλωμένες. Και με το νέο σύστημα θα μπορεί να δει άμεσα ότι ο υπάλληλος δουλεύει ενώ δεν είναι δηλωμένος αλλά και με το τωρινό σύστημα μπορεί να το δει άμεσα.

Ακόμη κι αν δεν ήταν αναρτημένο στο Εργάνη, ο εργοδότης υποχρεούται να έχει αναρτημένο σε φυσική μορφή το πρόγραμμα εργαζομένων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών