Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Μαρ 2024, 15:03

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:52
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:39
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:35


μα αν ο εργαζόμενος χτυπάει τη κάρτα στο τέλος του δηλωμένου ωραρίου του αλλά παραμένει και δουλεύει παραπάνω, πώς θα το διαπιστώσεις αν δε πας εκεί να το ελέγξεις;
Σου λέω ότι αυτό το θεωρώ θέμα αποτελεσματικότητας και δεν μπαίνω σε αυτή τη συζήτηση.
Δεν είναι θέμα αποτελεσματικότητας, είναι το ουσιώδες. Η δήλωση στην Εργάνη γίνεται ημερησίως. Απλά αντί να γίνεται αυτόματα θα γίνεται χτυπώντας το QR Code σου. Δεν «γίνονται track οι ώρες που όντως αρχίζει και τελειώνει η δουλειά», γίνονται track οι ώρες που σου επιτρέπει ή σου επιβάλλει ο εργοδότης σου να χτυπήσεις το QR Code σου.
Το θεωρώ, όπως αυτολεξεί έγραψα, μια ΑΠΟΠΕΙΡΑ να «γίνονται track οι ώρες που όντως αρχίζει και τελειώνει η δουλειά». Προφανώς δεν θα ρωτήσουν το Θεό, οπότε αυτό είναι το next best thing. Αν διαφωνείς, καλώς.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 15:04

Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:00
εγω σκεφτομαι να σε καταγγειλω ως διασπορεα ψευδων ειδησεων και δυσφημιση κρατικων υπηρεσιων.
Δεν υφίσταται αδίκημα δυσφήμισης κρατικών υπηρεσιών και δεν έχω διασπείρει ποτέ ψευδείς ειδήσεις. Εσύ όμως κάνεις αυτό που είπα και καλά θα κάνεις να σταματήσεις γιατί δεν είναι όλα αστείο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 22 Μαρ 2024, 15:04

το κρατος κανει πολλες απατες κατα τον ελληγενη αλλα αυτος απειλει με μηνυσεις οταν αλλοι τον χαρακτηριζουν ως απατεωνα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 22 Μαρ 2024, 15:06

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:16
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:05
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:18


Έχεις ωράριο δηλωμένο στην Εργάνη. Ηλεκτρονικά. Εδώ και χρόνια. Οποιαδήποτε τροποποίηση γίνεται πάλι ηλεκτρονικά από το λογιστήριο. Το μόνο που αλλάζει είναι ότι αυτές οι αλλαγές τώρα θα φαίνονται σε πραγματικό χρόνο ημερησίως, που δημιουργεί πολλαπλά προβλήματα για όλους. Καταρχήν το κράτος αποκλείεται να είναι έτοιμο γι' αυτό, είμαι βέβαιος ότι θα πέφτουν τα συστήματά τους συνέχεια.

Αλλά το κύριο πρόβλημα είναι ότι οι εργοδότες καλούνται να πληρώσουν για μια άχρηστη υπηρεσία κι εσύ θα είσαι με τον φόβο ότι αν αργήσεις δεν θα έχεις την ευελιξία να φαίνεται ότι δουλεύεις ενώ δεν είσαι εκεί, με συνέπεια να φαίνεται τελικά ότι εργάστηκες λιγότερο.
Ναι οκ άρα θα αλλάξει κάτι, απλά δεν σου φαίνεται καλή ιδέα. Εγώ θα δω στη πράξη αλλά ήμουν περίεργος τι εννοείτε δεν θα αλλάξει.
Τώρα παίζουμε με τις λέξεις. Νέος νόμος είναι, κάτι θα αλλάξει. Αυτό που λέμε είναι ότι δεν αλλάζει το σύστημα δήλωσης εργασίας, αλλάζει ο τρόπος δήλωσης. Είναι σαν να λέμε ότι αντί για αυτόματο κιβώτιο βάζεις μηχανικό. Συνεχίζει να είναι κιβώτιο ταχυτήτων και να λειτουργεί με τον ίδιο τρόπο, το interface είναι που αλλάζει.

Αυτήν την στιγμή "χτυπάς κάρτα" αλλά είναι αυτόματη. Θα γίνει χειροκίνητη. Δεν αλλάζει τίποτα σε αυτό που ίσχυε πριν. Αν ο εργοδότης σου θέλει να κλέβει τις ώρες εργασίας, μπορεί να το κάνει με εκτυπωμένο QR code, όπως μπορεί τώρα να σε έχει δηλωμένες διαφορετικές ώρες. Δεν αλλάζει απολύτως τίποτα στην διαδικασία ελέγχου, το κράτος δεν ξέρει στ' αλήθεια αν δουλεύεις χωρίς να είσαι δηλωμένος αν δεν κάνει επιτόπιο έλεγχο, όπου γίνεται με τον ίδιο τρόπο και με τα δυο συστήματα. Θα μπουν στο κατάστημα και θα ζητήσουν να δουν τι είναι δηλωμένο στην Εργάνη.
Σε γενικές γραμμές δεν αλλάζουν και πολλά, όντως το πρόγραμμα ήταν δηλωμένο ηλεκτρονικά και από πριν, όντως σε κάποιον πιθανό έλεγχο η παρουσία ενός μη δηλωμένου (ή η απουσία ενός δηλωμένου) πάλι μπορούσε να ελεγχθεί κλπ.

Αλλάζουν κάποιες μικρολεπτομέρειες, που σε κάποιες περιπτώσεις δεν είναι ακριβώς "μικρο". Μια απ' αυτές είναι η ευκολία των δηλώσεων, που γίνονται σε πραγματικό χρόνο και έτσι δεν χρειάζεται είτε να μπαίνεις στην εργάνη είτε να ειδοποιείς λογιστές κλπ για οποιαδήποτε αλλαγή μέσα στη μέρα, πχ αφίξεων, αναχωρήσεων, απουσιών κλπ. Ένα άλλο είναι ότι σφίγγουν λίγο οι κώλοι (έχω προσωπικό παράδειγμα) στα θέματα συνέπειας των υπαλλήλων (αφίξεις/αναχωρήσεις), όπως φυσικά και σε όλα εκείνα τα "να πεταχτώ λίγο μέχρι την τράπεζα/super market/vodafone κι έρχομαι σε 5-10 λεπτά" που πλέον αρχίζουν και τα σκέφτονται 2 & 3 φορές πριν τα κάνουν χωρίς λόγο και απλά για λούφα, ή έστω όταν τα κάνουν πραγματικά βιάζονται πιο πολύ κι από σένα να γυρίσουν πίσω.

Εμένα μού άρεσε η ιστορία, μεγάλη ευκολία στη χρήση και μού έλυσε κάποια μικροθεματάκια που είχα. Συμφωνώ όμως, ότι θα έπρεπε να είναι δωρεάν μέσω κάποιας κρατικής πλατφόρμας και όχι να πληρώνουμε νταβατζιλίκι σε "κολλητούς".
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 15:08

Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:03
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:52
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:39

Σου λέω ότι αυτό το θεωρώ θέμα αποτελεσματικότητας και δεν μπαίνω σε αυτή τη συζήτηση.
Δεν είναι θέμα αποτελεσματικότητας, είναι το ουσιώδες. Η δήλωση στην Εργάνη γίνεται ημερησίως. Απλά αντί να γίνεται αυτόματα θα γίνεται χτυπώντας το QR Code σου. Δεν «γίνονται track οι ώρες που όντως αρχίζει και τελειώνει η δουλειά», γίνονται track οι ώρες που σου επιτρέπει ή σου επιβάλλει ο εργοδότης σου να χτυπήσεις το QR Code σου.
Το θεωρώ, όπως αυτολεξεί έγραψα, μια ΑΠΟΠΕΙΡΑ να «γίνονται track οι ώρες που όντως αρχίζει και τελειώνει η δουλειά». Προφανώς δεν θα ρωτήσουν το Θεό, οπότε αυτό είναι το next best thing. Αν διαφωνείς, καλώς.
Ο εργοδότης σου αποφασίζει πότε θα χτυπήσεις την κάρτα σου όπως αποφασίζει πότε ξεκινάει και λήγει το ωράριό σου τώρα. Δεν αλλάζει τίποτα. Δεν είναι απόπειρα αληθινού tracking. Απόπειρα αληθινού tracking θα ήταν αυτό που είπε πιο πίσω ο Δρακουμελ με το GPS, το οποίο επίσης παρακάμπτεται εύκολα αλλά τουλάχιστον είναι όντως απόπειρα[/b ]tracking.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 22 Μαρ 2024, 15:09

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:08
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:03
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:52


Δεν είναι θέμα αποτελεσματικότητας, είναι το ουσιώδες. Η δήλωση στην Εργάνη γίνεται ημερησίως. Απλά αντί να γίνεται αυτόματα θα γίνεται χτυπώντας το QR Code σου. Δεν «γίνονται track οι ώρες που όντως αρχίζει και τελειώνει η δουλειά», γίνονται track οι ώρες που σου επιτρέπει ή σου επιβάλλει ο εργοδότης σου να χτυπήσεις το QR Code σου.
Το θεωρώ, όπως αυτολεξεί έγραψα, μια ΑΠΟΠΕΙΡΑ να «γίνονται track οι ώρες που όντως αρχίζει και τελειώνει η δουλειά». Προφανώς δεν θα ρωτήσουν το Θεό, οπότε αυτό είναι το next best thing. Αν διαφωνείς, καλώς.
Ο εργοδότης σου αποφασίζει πότε θα χτυπήσεις την κάρτα σου όπως αποφασίζει πότε ξεκινάει και λήγει το ωράριό σου τώρα. Δεν αλλάζει τίποτα. Δεν είναι απόπειρα αληθινού tracking. Απόπειρα αληθινού tracking θα ήταν αυτό που είπε πιο πίσω ο Δρακουμελ με το GPS, το οποίο επίσης παρακάμπτεται εύκολα αλλά τουλάχιστον είναι όντως απόπειρα[/b ]tracking.

Οκ. Διαφωνώ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 22 Μαρ 2024, 15:09

under έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:59

Ενα περιεργο πραγμα : καρτα εργασιας υπαρχει σε ολη την Ευρωπη.Αλλα στην Ελλαδα δεν ειναι καλη γιατι ενοχλει τον καθε ξερολα μαλακα.
Το αυτο και για τη διασυνδεση POS και ταμειακων.
η διασύνδεση Pos είναι τέραστιο φιάσκο και αποτυχία του υπουργείου οικονομικών και δεν υπάρχει πουθενά στην ευρώπη υποχρεωτικά από το κράτος

1. είναι μια άμεση παραδοχή ότι είναι ανίκανοι να κάνουν ελέγχους ενώ έχουν στη διάθεσή τους όλα τα οικονομικά στοιχεία που αφορούν τις συναλλαγές των pos και τις αποδείξεις των ταμειακών. αυτό που λένε επί της ουσίας είναι ότι δε μπορούμε/βαριόμαστε να κάνουμε ελέγχους γι'αυτό παίρνουμε ένα σύστημα που έχει σχεδιαστεί για συγκεκριμένους επαγγελματίες έτσι ώστε να τους διευκολύνει (να μην πατάνε σε δύο διαφορετικά μηχανήματα ό,τι στοιχεία πρέπει να περάσουν), το εφαρμόζουμε σε όλους ανεξαιρέτως, χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη τις ιδιαιτερότητές τους (πχ όταν κάποιος κόβει τιμολόγιο και πρέπει να πληρωθεί με pos θα πρέπει να κόβει ΚΑΙ απόδειξη και μετά να πηγαίνει μέσω mydata να βγάζει πιστωτική μιλάμε για καραγκιοζιές) - και όλα αυτά για να είναι σίγουροι ότι με τη χρήση του pos θα κόβεται αναγκαστικά η απόδειξη, αντί να το ελέγξουν ηλεκτρονικά από τα γραφεία τους

2. ο τρόπος με τον οποίο το εφαρμόζουν δείχνει όχι απλά ασχετοσύνη σε σχέση με την αγορά αλλά μία άγνοια απίστευτου μεγέθους και παράλληλα αυταρχισμό και παραλογισμό: τα συστήματά τους ήταν έτοιμα αρχές φλεβάρη (με πολλά προβλήματα) και 29 φλεβάρη έληγε η προθεσμία και λέγανε ότι δε θα δώσουν παράταση. δηλαδή 600k ταμειακές να συνδεθούν σε λιγότερο από 25 μέρες. μετά έδωσαν παράταση άλλον έναν μήνα + άλλον έναν άμα μπει ο πάροχος σε πλατφόρμα να δηλώσει ραντεβού. και πάλι είναι ανεπαρκής ο χρόνος δεδομένου ότι τα συστήματά τους είναι ανέτοιμα για τόσο μεγάλο πλήθος συνδέσεων. κι εκτός αυτού απειλούν με πρόστιμα από 10k μέχρι 20k ακόμη και σε μικροεπιχειρήσεις που τζιράρουν 10k όλο το χρόνο και μάλιστα για κάτι που είναι εκτός των δυνάμεών τους

3. κι άλλα κερατιάτικα έξοδα για αναβαθμίσεις μηχανών, αντικαταστάσεις pos και τα ρέστα

οπότε άστο, για αυτή τη παρωδία μη μιλάς καθόλου
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 15:10

Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:04
το κρατος κανει πολλες απατες κατα τον ελληγενη αλλα αυτος απειλει με μηνυσεις οταν αλλοι τον χαρακτηριζουν ως απατεωνα.
Το κράτος δεν είναι ούτε νομικό ούτε φυσικό πρόσωπο, είναι περιγραφική έννοια και έχει ισχύ στο διεθνές δίκαιο ως κρατική οντότητα. Ο καθένας μπορεί να κατηγορήσει το κράτος για ό,τι θέλει και είναι δικαίωμα προστατευμένο από το σύνταγμα, το οποίο θα ήξερες αν το είχες διαβάσει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15061
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 22 Μαρ 2024, 15:11

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:04
Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:00
εγω σκεφτομαι να σε καταγγειλω ως διασπορεα ψευδων ειδησεων και δυσφημιση κρατικων υπηρεσιων.
Δεν υφίσταται αδίκημα δυσφήμισης κρατικών υπηρεσιών και δεν έχω διασπείρει ποτέ ψευδείς ειδήσεις. Εσύ όμως κάνεις αυτό που είπα και καλά θα κάνεις να σταματήσεις γιατί δεν είναι όλα αστείο.
Αληθεια;;; Αλλα διαβαζω στον τιτπλο το νηματος σου. "αλλη μια απατη του κρατους"....

Νομικα περι απατης τα οποια γνωριζουν καλα τα δικαστηρια τα οποια κρινουν :
"Νομική θεμελίωσης της απάτης (386 ΠΚ) «Από τη διάταξη αυτή προκύπτει ότι για τη στοιχειοθέτηση του υπαλλακτικώς μικτού εγκλήματος της απάτης απαιτούνται: α) σκοπός του δράστη να περιποιήσει στον εαυτό του ή και σε άλλον (τρίτον) παράνομο περιουσιακό όφελος, έστω και αν τελικώς δεν επιτευχθεί το όφελος β) εν γνώσει, υπό την έννοια του άμεσου δόλου, παράσταση ψευδών γεγονότων ως αληθινών ή αθέμιτη απόκρυψη ή παρασιώπηση αληθινών, από την οποία, ως παραγωγό αιτία, παραπλανήθηκε κάποιος και προέβη στην επιζήμια για τον ίδιο ή άλλον πράξη, παράλειψη ή ανοχή. Η παράσταση ψευδών γεγονότων μπορεί να συνίσταται σε οποιαδήποτε ανακοίνωση, δήλωση ή ισχυρισμό, στον οποίο υπάρχει ανακριβής απεικόνιση της πραγματικότητας, μπορεί δε να είναι ρητή ή να συνάγεται και συμπερασματικά από τη συμπεριφορά του δράστη, και γ) βλάβη ξένης, κατά το αστικό δίκαιο, περιουσίας, η οποία να τελεί σε αιτιώδη συνάφεια με την απατηλή συμπεριφορά (παραπλανητική ενέργεια ή παράλειψη του δράστη) και τη συνεπεία αυτής πλάνη εκείνου που προέβη στην περιουσιακή διάθεση, χωρίς να απαιτείται ταυτότητα παραπλανηθέντος και ζημιωθέντος. Η κατά τα άνω παραπλάνηση του άλλου πραγματώνεται, με τρεις υπαλλακτικά μικτούς τρόπους (παράσταση - απόκρυψη - παρασιώπηση) που κατατείνουν σε ένα και το αυτό έγκλημα, οι οποίοι διαφέρουν εννοιολογικά μεταξύ τους και από τους οποίους οι δύο πρώτοι συνιστούν περιπτώσεις θετικής απατηλής συμπεριφοράς, ενώ ο τρίτος, της παρασιώπησης αληθινών γεγονότων, περίπτωση απατηλής συμπεριφοράς διά παραλείψεως, με την παράλειψη δηλαδή ανακοίνωσης αληθινών γεγονότων, για τα οποία υπήρχε υποχρέωση ανακοίνωσης από τον νόμο, σύμβαση ή προηγούμενη συμπεριφορά του υπαιτίου. Η πράξη εξαπάτησης πρέπει να κατευθύνεται στην πρόκληση ή διατήρηση πλάνης σε άλλον, η οποία όμως δεν προκλήθηκε προηγουμένως σ' αυτόν από τον δράστη με διαφορετικό από τους υπαλλακτικώς αναφερόμενους τρόπους τέλεσης της απάτης. Με την έκφραση "διατήρηση πλάνης" δεν εννοείται κατ' ακριβολογία η διατήρηση μιας αρχικά υφιστάμενης αμετάβλητης παράστασης, αλλά παράλειψη του δράστη να αποτρέψει ή να άρει επιγενόμενη πλάνη, οφειλόμενη στο ότι ο διαθέτων θεωρεί υφιστάμενη μία κατάσταση, η οποία όμως στην πραγματικότητα έχει εν τω μεταξύ μεταβληθεί. Περιουσία, νοείται το σύνολο των οικονομικών αγαθών του προσώπου που έχουν χρηματική αξία, βλάβη δε της περιουσίας είναι η μείωση αυτής, δηλαδή η επί έλαττον διαφορά μεταξύ της χρηματικής αξίας την οποία είχε προ της διάθεσης που προκλήθηκε με την απατηλή συμπεριφορά και εκείνης που απέμεινε μετά από αυτήν. Βλάβη της περιουσίας υπάρχει έστω και αν ο παθών έχει ενεργό αξίωση προς ανόρθωσή της. "

https://www.nb.org/blog/post/h-xrhsh-pl ... ousa-vlavi

Διαβαζω μαλιστα στα γραφμενα σου οτι η διασυνδεση pos και η καρτα εργασιας γινονται για να παρουν προμηθειες κολλητοι των κυβερνητικων. Ειμαι σιγουρος οτι εχεις αδιασειστα στοιχεια για κατι τετοιο.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 22 Μαρ 2024, 15:12

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:08
Dwarven Blacksmith έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:03
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 14:52


Δεν είναι θέμα αποτελεσματικότητας, είναι το ουσιώδες. Η δήλωση στην Εργάνη γίνεται ημερησίως. Απλά αντί να γίνεται αυτόματα θα γίνεται χτυπώντας το QR Code σου. Δεν «γίνονται track οι ώρες που όντως αρχίζει και τελειώνει η δουλειά», γίνονται track οι ώρες που σου επιτρέπει ή σου επιβάλλει ο εργοδότης σου να χτυπήσεις το QR Code σου.
Το θεωρώ, όπως αυτολεξεί έγραψα, μια ΑΠΟΠΕΙΡΑ να «γίνονται track οι ώρες που όντως αρχίζει και τελειώνει η δουλειά». Προφανώς δεν θα ρωτήσουν το Θεό, οπότε αυτό είναι το next best thing. Αν διαφωνείς, καλώς.
Ο εργοδότης σου αποφασίζει πότε θα χτυπήσεις την κάρτα σου όπως αποφασίζει πότε ξεκινάει και λήγει το ωράριό σου τώρα. Δεν αλλάζει τίποτα. Δεν είναι απόπειρα αληθινού tracking. Απόπειρα αληθινού tracking θα ήταν αυτό που είπε πιο πίσω ο Δρακουμελ με το GPS, το οποίο επίσης παρακάμπτεται εύκολα αλλά τουλάχιστον είναι όντως απόπειρα[/b ]tracking.

Η αυτόματη δήλωση όμως μπορεί να απέχει αρκετά απ' την πραγματική. Και να βρεις τον μπελά σου χωρίς κανέναν λόγο, και να πρέπει να δικαιολογείς τα αδικαιολόγητα, αν κάποιος εργαζόμενός σου δεν έρθει στην ώρα του και εκείνη τη στιγμή σου κάτσει έλεγχος ή αν φύγει νωρίτερα κλπ. Σ' αυτά όλα, η χρήση του QR σε προστατεύει (εσένα, τον εργοδότη).

edit: Ποιο tag έμεινε ανοιχτό γαμώ τα bold του;
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 15:16

Isildur έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:06
Εμένα μού άρεσε η ιστορία, μεγάλη ευκολία στη χρήση και μού έλυσε κάποια μικροθεματάκια που είχα. Συμφωνώ όμως, ότι θα έπρεπε να είναι δωρεάν μέσω κάποιας κρατικής πλατφόρμας και όχι να πληρώνουμε νταβατζιλίκι σε "κολλητούς".
Αν έχεις θεματάκια με την συνέπεια των υπαλλήλων σου είναι όντως θετικό για τον εργοδότη. Για τον υπάλληλο πάλι όχι. Δηλαδή αν προκύπτει κέρδος για κάποιον είναι για τον εργοδότη.

Εμένα μόνο πονοκέφαλο μού δημιουργεί. Δεν με απασχολεί αν αργήσουν οι υπάλληλοί μου, με ενοχλεί όμως να εξαρτώνται από ένα real-time σύστημα για να μην φαίνεται ότι δουλεύουν λιγότερο όταν συμβαίνει αυτό ή που θα πέφτει το Ίντερνετ και δεν θα μπορούν να χτυπάνε κάρτα ή τα χίλια άλλα προβλήματα που προκύπτουν. Όπως βέβαια με ενοχλεί και το νταβατζιλίκι, που είναι σαν έξτρα φόρος αλλά χωρίς ανταποδοτικό όφελος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 15:18

Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:11
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:04
Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:00
εγω σκεφτομαι να σε καταγγειλω ως διασπορεα ψευδων ειδησεων και δυσφημιση κρατικων υπηρεσιων.
Δεν υφίσταται αδίκημα δυσφήμισης κρατικών υπηρεσιών και δεν έχω διασπείρει ποτέ ψευδείς ειδήσεις. Εσύ όμως κάνεις αυτό που είπα και καλά θα κάνεις να σταματήσεις γιατί δεν είναι όλα αστείο.
Αληθεια;;; Αλλα διαβαζω στον τιτπλο το νηματος σου. "αλλη μια απατη του κρατους"....

Διαβαζω μαλιστα στα γραφμενα σου οτι η διασυνδεση pos και η καρτα εργασιας γινονται για να παρουν προμηθειες κολλητοι των κυβερνητικων. Ειμαι σιγουρος οτι εχεις αδιασειστα στοιχεια για κατι τετοιο.
Δεν υπάρχει κανένα αδίκημα εδώ. Μπορώ να πω ό,τι θέλω για το κράτος. Σου το εξήγησα επαρκώς. Η συζήτηση αυτή έληξε. Αν ξαναπείς οτιδήποτε για παρανομία εκ μέρους μου να ετοιμαστείς για τις νομικές συνέπειες.-
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 15:22

Isildur έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:12
Η αυτόματη δήλωση όμως μπορεί να απέχει αρκετά απ' την πραγματική. Και να βρεις τον μπελά σου χωρίς κανέναν λόγο, και να πρέπει να δικαιολογείς τα αδικαιολόγητα, αν κάποιος εργαζόμενός σου δεν έρθει στην ώρα του και εκείνη τη στιγμή σου κάτσει έλεγχος ή αν φύγει νωρίτερα κλπ. Σ' αυτά όλα, η χρήση του QR σε προστατεύει (εσένα, τον εργοδότη).
Γιατί; Τι γίνεται για εσένα τον εργοδότη αν έρθει έλεγχος και ο υπάλληλος που είναι δηλωμένος ότι δουλεύει δεν είναι εκεί; Θα πληρώσεις πρόστιμο για την εκμετάλλευσή σου από τον εργαζόμενο;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 22 Μαρ 2024, 15:25

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
22 Μαρ 2024, 13:13
Μπήκε ο άεργος κομμωτής, μπήκε ο ημισυνταξιουχος, μένει ο Ακτινίδιος για να είμαστε πλήρεις.

Η καταλληλότερη ομάδα να γράψει για εργασιακά θέματα.
Εμένα με ξέχασες. Ήρθα να στηρίξω το μέτρο.
Και θα χαρώ να σφίξουν οι κωλοι πολλών συναδέλφων.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25189
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 22 Μαρ 2024, 15:29

hellegennes έγραψε:
20 Μαρ 2024, 13:15
Μετά την παντελώς αχρείαστη διασύνδεση POS με ταμειακές, το κράτος επιβάλλει σε όλο το εμπόριο -σταδιακά- την ηλεκτρονική κάρτα εργασίας, όπου οι εργαζόμενοι θα ελέγχονται για τις ώρες τους από το Εργάνη, χτυπώντας ψηφιακή κάρτα. Δηλαδή ακριβώς ό,τι γίνεται τώρα, απλά με την επιπρόσθετη επιβάρυνση για τις επιχειρήσεις, που θα πρέπει να χρησιμοποιούν ενδιάμεσες εταιρείες πληροφορικής, γιατί το μπουρδελοκράτος δεν θέλει να φτιάξει δική του πλατφόρμα, θέλει να δώσει δουλειά στα φιλαράκια του (η ΝΔ δηλαδή).

Και καλά αυτό γίνεται για να καταπολεμηθεί η αδήλωτη εργασία, λες και δεν είναι ακριβώς το ίδιο σύστημα με πριν.
Δεν χρειάζεται απαραίτητα νέος εξοπλισμός.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το σύστημα του ΕΡΓΑΝΗ εάν δεν θες να κάνεις προμήθεια hardware και SW
Ενα ταμπλετ χρειάζεται και σκανάρει ο εργαζόμενος το QR του από το MyErgani

Για το κατά πόσο δεν μπορεί να ελεγχθει η αδήλωτη εργασία ή η παραβίαση δηλωμένου ωραρίου, όντως απαιτείται επιτόπιος έλεγχος. Απλώς διευκολύνει κατά πολύ αυτόν τον έλεγχο. Εάν γίνει
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών