Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 23 Μαρ 2024, 10:34

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:16
Isildur έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:06
Εμένα μού άρεσε η ιστορία, μεγάλη ευκολία στη χρήση και μού έλυσε κάποια μικροθεματάκια που είχα. Συμφωνώ όμως, ότι θα έπρεπε να είναι δωρεάν μέσω κάποιας κρατικής πλατφόρμας και όχι να πληρώνουμε νταβατζιλίκι σε "κολλητούς".
Αν έχεις θεματάκια με την συνέπεια των υπαλλήλων σου είναι όντως θετικό για τον εργοδότη. Για τον υπάλληλο πάλι όχι. Δηλαδή αν προκύπτει κέρδος για κάποιον είναι για τον εργοδότη.

Εμένα μόνο πονοκέφαλο μού δημιουργεί. Δεν με απασχολεί αν αργήσουν οι υπάλληλοί μου, με ενοχλεί όμως να εξαρτώνται από ένα real-time σύστημα για να μην φαίνεται ότι δουλεύουν λιγότερο όταν συμβαίνει αυτό ή που θα πέφτει το Ίντερνετ και δεν θα μπορούν να χτυπάνε κάρτα ή τα χίλια άλλα προβλήματα που προκύπτουν. Όπως βέβαια με ενοχλεί και το νταβατζιλίκι, που είναι σαν έξτρα φόρος αλλά χωρίς ανταποδοτικό όφελος.
Κοίτα, εμένα όντως μού έλυσε κάποια θέματα που είχα ειδικά με έναν απ' όλους, αλλά δεν είναι εκεί το θέμα ούτε και μ' αρέσει να πατάω πάνω σε προσωπικές μου περιπτώσεις για να γενικεύσω και να το βγάλω είτε υπέροχο και σούπερ απαραίτητο ή αχρείαστη απάτη. Προσωπικά το θεωρώ μια αρκετά καλή κίνηση που κάποια θεματάκια τα λύνει ή έστω σού δίνει μεγαλύτερη δυνατότητα ελέγχου, ενώ βέβαια σε κάποια άλλα πρακτικά δεν κάνει ακριβώς κάτι καινούριο γιατί γινόντουσαν έτσι κι αλλιώς και πριν. Μόνη διαφορά, ότι αρκετά απ' αυτά τα κάνεις πλέον μόνος σου και πιο εύκολα. Αν έπρεπε να το βαθμολογήσω θα το έβαζα στα "συν", αλλά όχι πολύ συν γιατί όπως είπα και πιο πριν θεωρώ μαλακία ότι το έχουν συνδέσει με λογισμικά που πρέπει να πληρώσεις για να χρησιμοποιείς.

Πονοκέφαλο δεν καταλαβαίνω γιατί ακριβώς σου δημιουργεί. Η συνήθης καθημερινή χρήση του (δηλαδή το 99,99% των περιπτώσεων που θα το χρησιμοποιήσεις) είναι όσο πιο απλή γίνεται. Ένα app κινητού/tablet τρέχεις με 2 κλικ για τον καθένα, δεν χρειάζεται καν να συνδέεσαι στο site της Χ εταιρείας ή να τρέχεις κάποιο πρόγραμμά τους στο pc σου. Εκεί, μόνο αν θες να δηλώσεις άδειες κλπ, που και πάλι είναι πάναπλη διαδικασία (και σίγουρα πιο εύκολη από πριν).

Για την δε απουσία internet που λες, φυσικά και δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Μια χαρά χτυπάνε κάρτα εισόδου-εξόδου με ή χωρίς internet. Μόλις δει το app ότι υπάρχει σύνδεση, κάνει αυτόματα συγχρονισμό και στέλνει τότε τα δεδομένα (ή και χειροκίνητα αν θες, αλλά ποιος ο λόγος;).


hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:22
Isildur έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:12
Η αυτόματη δήλωση όμως μπορεί να απέχει αρκετά απ' την πραγματική. Και να βρεις τον μπελά σου χωρίς κανέναν λόγο, και να πρέπει να δικαιολογείς τα αδικαιολόγητα, αν κάποιος εργαζόμενός σου δεν έρθει στην ώρα του και εκείνη τη στιγμή σου κάτσει έλεγχος ή αν φύγει νωρίτερα κλπ. Σ' αυτά όλα, η χρήση του QR σε προστατεύει (εσένα, τον εργοδότη).
Γιατί; Τι γίνεται για εσένα τον εργοδότη αν έρθει έλεγχος και ο υπάλληλος που είναι δηλωμένος ότι δουλεύει δεν είναι εκεί; Θα πληρώσεις πρόστιμο για την εκμετάλλευσή σου από τον εργαζόμενο;
Πάνω σ' αυτό δεν είμαι σίγουρος, πρέπει να ρωτήσω κι αν μάθω θα σου πω. Έχω την εντύπωση ότι κάτι παίζει με την παραβίαση ωραρίου και όταν λείπει αδικαιολόγητα κάποιος για πολλή ώρα, αλλά όπως είπα δεν είμαι σίγουρος.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 23 Μαρ 2024, 12:54

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:09
η διασύνδεση Pos είναι τέραστιο φιάσκο και αποτυχία του υπουργείου οικονομικών και δεν υπάρχει πουθενά στην ευρώπη υποχρεωτικά από το κράτος
Μη λετε μαλακιες γιατι ειστε ασχετοι.
Θελετε να σας ανεβαζω φωτογραφιες απο τη διασυνδεση απο επιχειρησεις για να ξεφτιλιστειτε εντελως ; Η απο μηχανες που διαβαζουν τις καρτες εργασιας ;
Ειστε πραγματικα ασχετοι και μιλατε με υφος χιλιων πιθηκων.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 23 Μαρ 2024, 12:56

under έγραψε:
23 Μαρ 2024, 12:54
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:09
η διασύνδεση Pos είναι τέραστιο φιάσκο και αποτυχία του υπουργείου οικονομικών και δεν υπάρχει πουθενά στην ευρώπη υποχρεωτικά από το κράτος
Μη λετε μαλακιες γιατι ειστε ασχετοι.
Θελετε να σας ανεβαζω φωτογραφιες απο τη διασυνδεση απο επιχειρησεις για να ξεφτιλιστειτε εντελως ; Η απο μηχανες που διαβαζουν τις καρτες εργασιας ;
Ειστε πραγματικα ασχετοι και μιλατε με υφος χιλιων πιθηκων.
εσύ είσαι ο άσχετος
αυτά που γράφω τα βιώνω, δεν τα άκουσα ούτε τα είδα σε φωτογραφίες
ό,τι έγραψα είναι 100% αλήθεια και ο μόνος λόγος που κοντράρεσαι είναι επειδή τα έκανε το κόμμα σου. αν τα έκανε ο συριζα θα συμφωνούσες
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 23 Μαρ 2024, 13:07

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Μαρ 2024, 12:56
εσύ είσαι ο άσχετος
αυτά που γράφω τα βιώνω, δεν τα άκουσα ούτε τα είδα σε φωτογραφίες
ό,τι έγραψα είναι 100% αλήθεια και ο μόνος λόγος που κοντράρεσαι είναι επειδή τα έκανε το κόμμα σου. αν τα έκανε ο συριζα θα συμφωνούσες
Τι βιωνεις μωρε μαλακα ; Ζεις στο εξωτερικο και βιωνεις ; Εργαζεσαι στο εξωτερικο ; Μην γραφεις μαλακιες γιατι θα με αναγκασεις να ξεφτιλιστω για να σου φερω φωτογραφιες απο επιχειρησεις και να σε ξεφτιλισω και εσενα και τον αλλον τον γυφτο τον ψιλικατζη.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 23 Μαρ 2024, 13:47

under έγραψε:
23 Μαρ 2024, 13:07
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Μαρ 2024, 12:56
εσύ είσαι ο άσχετος
αυτά που γράφω τα βιώνω, δεν τα άκουσα ούτε τα είδα σε φωτογραφίες
ό,τι έγραψα είναι 100% αλήθεια και ο μόνος λόγος που κοντράρεσαι είναι επειδή τα έκανε το κόμμα σου. αν τα έκανε ο συριζα θα συμφωνούσες
Τι βιωνεις μωρε μαλακα ; Ζεις στο εξωτερικο και βιωνεις ; Εργαζεσαι στο εξωτερικο ; Μην γραφεις μαλακιες γιατι θα με αναγκασεις να ξεφτιλιστω για να σου φερω φωτογραφιες απο επιχειρησεις και να σε ξεφτιλισω και εσενα και τον αλλον τον γυφτο τον ψιλικατζη.
φέρε νόμο ξένου κράτους που να υποχρεώνει τις επιχειρήσεις να έχουν συνδεδεμένα Pos με ταμειακές
και θα παραδεχθώ ότι έχεις δίκιο σ'αυτό
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 23 Μαρ 2024, 13:53

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Μαρ 2024, 13:47
under έγραψε:
23 Μαρ 2024, 13:07
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Μαρ 2024, 12:56
εσύ είσαι ο άσχετος
αυτά που γράφω τα βιώνω, δεν τα άκουσα ούτε τα είδα σε φωτογραφίες
ό,τι έγραψα είναι 100% αλήθεια και ο μόνος λόγος που κοντράρεσαι είναι επειδή τα έκανε το κόμμα σου. αν τα έκανε ο συριζα θα συμφωνούσες
Τι βιωνεις μωρε μαλακα ; Ζεις στο εξωτερικο και βιωνεις ; Εργαζεσαι στο εξωτερικο ; Μην γραφεις μαλακιες γιατι θα με αναγκασεις να ξεφτιλιστω για να σου φερω φωτογραφιες απο επιχειρησεις και να σε ξεφτιλισω και εσενα και τον αλλον τον γυφτο τον ψιλικατζη.
φέρε νόμο ξένου κράτους που να υποχρεώνει τις επιχειρήσεις να έχουν συνδεδεμένα Pos με ταμειακές
και θα παραδεχθώ ότι έχεις δίκιο σ'αυτό
Ενταξει θα ψαξω τη νομοθεσια καθε χωρας γιατι εσυ ζεις σε αλλο πλανητη.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11919
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 23 Μαρ 2024, 13:55

Η κάρτα εργασίας είναι σαν αυτή που χτυπάν τώρα οι εργαζόμενοι στα εργοστάσια που δείχνει πόσες ώρες δουλεύουν;

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 23 Μαρ 2024, 13:57

under έγραψε:
23 Μαρ 2024, 13:53
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Μαρ 2024, 13:47
under έγραψε:
23 Μαρ 2024, 13:07


Τι βιωνεις μωρε μαλακα ; Ζεις στο εξωτερικο και βιωνεις ; Εργαζεσαι στο εξωτερικο ; Μην γραφεις μαλακιες γιατι θα με αναγκασεις να ξεφτιλιστω για να σου φερω φωτογραφιες απο επιχειρησεις και να σε ξεφτιλισω και εσενα και τον αλλον τον γυφτο τον ψιλικατζη.
φέρε νόμο ξένου κράτους που να υποχρεώνει τις επιχειρήσεις να έχουν συνδεδεμένα Pos με ταμειακές
και θα παραδεχθώ ότι έχεις δίκιο σ'αυτό
Ενταξει θα ψαξω τη νομοθεσια καθε χωρας γιατι εσυ ζεις σε αλλο πλανητη.
:c020:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23305
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 23 Μαρ 2024, 14:20

Πας σε κατάστημα λιανικής και για κάποιο λόγο θες τιμολόγιο.
Πρέπει να κοπεί απόδειξη λιανικής, να ακυρωθεί και μετά να χτυπηθεί τιμολόγιο.
Με τα online καταστηματα που πληρώνουν με κάρτα τι θα γίνει; με το που πέφτει παραγγελία θα κόβεται αυτόματα η απόδειξη στις 2 τη νύχτα;
Βλακείες για να έχουμε να λέμε ότι πολεμάμε τη φοροδιαφυγή.
Αφού εύκολα μπορεί να γίνει διασταύρωση μέσω κίνησης pos και my data.
Επίσης ακόμη και όσοι έχουν αλλάξει φορολογικό μηχανισμό πριν από ένα χρόνο υποχρεούνται να ξαναλλαξουν διότι ακόμη κια οι προσφάτως παλαιοί δεν έχουν συμβατότητα. Δηλαδή ένα πεντακοσαρικο στο κεφάλι γιατί έτσι.
Στοιχειωδώς να ξέρεις την αγορά καταλαβαίνεις ότι αυτό είναι μέτρο εντυπωσιασμου και τίποτα παραπέρα. Δε προσφέρει τίποτα στην ουσία
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μαρ 2024, 14:24

under έγραψε:
23 Μαρ 2024, 12:54
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:09
η διασύνδεση Pos είναι τέραστιο φιάσκο και αποτυχία του υπουργείου οικονομικών και δεν υπάρχει πουθενά στην ευρώπη υποχρεωτικά από το κράτος
Μη λετε μαλακιες γιατι ειστε ασχετοι.
Θελετε να σας ανεβαζω φωτογραφιες απο τη διασυνδεση απο επιχειρησεις για να ξεφτιλιστειτε εντελως ; Η απο μηχανες που διαβαζουν τις καρτες εργασιας ;
Ειστε πραγματικα ασχετοι και μιλατε με υφος χιλιων πιθηκων.
Όχι, δεν θέλουμε να μας ανεβάσεις τι κάνει μια εταιρεία. Δεν υπάρχει πουθενά στον κόσμο νομική απαίτηση ούτε για το ένα ούτε για το άλλο, αρχιμπαμπουΐνε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μαρ 2024, 15:07

Isildur έγραψε:
23 Μαρ 2024, 10:34
Πονοκέφαλο δεν καταλαβαίνω γιατί ακριβώς σου δημιουργεί.
Εξήγησα τους λόγους. Για άλλο πράγμα μιλάμε. Εγώ δεν έχω προβλήματα με τους υπαλλήλους μου, δεν τραβάω ζόρι αν αργήσουν και δεν έχω καμμιά διάθεση να δίνω λόγο στο κράτος τι ώρα θα ανοίξω και τι ώρα θα κλείσω την επιχείρησή μου.

Δεν μας είχε φορτωθεί αρκετά το κράτος, τώρα θα πρέπει να του δίνουμε και λόγο αν ανοίξουμε αργότερα ή αν κλείσουμε νωρίτερα.

Δεν βλέπω απολύτως κανένα όφελος στο σύστημα. Μόνο προβλήματα βλέπω. Απορώ που το βάζεις και στα συν. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να σε βοηθάει να έρχονται στην ώρα τους οι υπάλληλοί σου αλλά δημιουργεί έναν πακτωλό άλλα προβλήματα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 23 Μαρ 2024, 15:08

under έγραψε:
23 Μαρ 2024, 13:53
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Μαρ 2024, 13:47
under έγραψε:
23 Μαρ 2024, 13:07


Τι βιωνεις μωρε μαλακα ; Ζεις στο εξωτερικο και βιωνεις ; Εργαζεσαι στο εξωτερικο ; Μην γραφεις μαλακιες γιατι θα με αναγκασεις να ξεφτιλιστω για να σου φερω φωτογραφιες απο επιχειρησεις και να σε ξεφτιλισω και εσενα και τον αλλον τον γυφτο τον ψιλικατζη.
φέρε νόμο ξένου κράτους που να υποχρεώνει τις επιχειρήσεις να έχουν συνδεδεμένα Pos με ταμειακές
και θα παραδεχθώ ότι έχεις δίκιο σ'αυτό
Ενταξει θα ψαξω τη νομοθεσια καθε χωρας γιατι εσυ ζεις σε αλλο πλανητη.
Αυτό ισχυρίστηκες, μποτ. Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς τράβα έξω απ' το νήμα, άεργε κακομοίρη. Δεν χρειαζόμαστε την συνεισφορά σου σε ψέματα και γλείψιμο αρχιδιών του Κούλη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
masterridley
Δημοσιεύσεις: 810
Εγγραφή: 11 Οκτ 2020, 23:56
Phorum.gr user: masterridley

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από masterridley » 23 Μαρ 2024, 17:05

Αφού όλοι συμφωνείτε ότι είτε με εργάνη είτε μ'αυτό, ΔΕΝ αλλάζει κάτι αν δεν γίνονται έλεγχοι, τότε... γιατί διαφωνείτε με τον χέλη???

Επίσης, κάνω λάθος ότι αυτό μπορεί να χειροτερέψει τα πράγματα;

Έστω ότι ένας υπάλληλος δουλεύει 12ωρο αντί για 8ωρο. Στην εργάνη όμως πρέπει να δηλώνεται το 8ωρο απ'την αρχή της μέρας, σωστά; Οπότε, αν γίνει έλεγχος (αχαχα εδώ γελάμε) και τον πιάσει, την έκατσε το αφεντικό.

Τώρα όμως που το ωράριο θα είναι πλήρως ΔΥΝΑΜΙΚΟ, ο κάθαρμας μπορεί να πει στον υπάλληλο θα δουλεύεις 7-19, αλλά θα χτυπάς 9-17. Αν τώρα η επιθεώρηση έρθει μια μέρα στις 7 και τον πιάσει, ο υπάλληλος θα μπορεί να πει "ααα ναι σήμερα ήταν να δουλέψω 7-15, απλά ξέχασα να χτυπήσω την κάρτα, συγνώμη δεν θα ξαναγίνει".

Οπότε η επιθεώρηση μπορεί είτε να δεχτεί το "λάθος" είτε να τιμωρήσει τον υπάλληλο(?) αλλά ο επιχειρηματίας βγαίνει λάδι.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 23 Μαρ 2024, 17:16

hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 15:08
under έγραψε:
23 Μαρ 2024, 13:53
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
23 Μαρ 2024, 13:47


φέρε νόμο ξένου κράτους που να υποχρεώνει τις επιχειρήσεις να έχουν συνδεδεμένα Pos με ταμειακές
και θα παραδεχθώ ότι έχεις δίκιο σ'αυτό
Ενταξει θα ψαξω τη νομοθεσια καθε χωρας γιατι εσυ ζεις σε αλλο πλανητη.
Αυτό ισχυρίστηκες, μποτ. Αν δεν θέλεις να ασχοληθείς τράβα έξω απ' το νήμα, άεργε κακομοίρη. Δεν χρειαζόμαστε την συνεισφορά σου σε ψέματα και γλείψιμο αρχιδιών του Κούλη.
:popc:

Εδώ διακορεύουν τους εργαζόμενους στα υπόγεια;

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 04 Απρ 2024, 12:07

hellegennes έγραψε:
23 Μαρ 2024, 15:07
Isildur έγραψε:
23 Μαρ 2024, 10:34
Πονοκέφαλο δεν καταλαβαίνω γιατί ακριβώς σου δημιουργεί.
Εξήγησα τους λόγους. Για άλλο πράγμα μιλάμε. Εγώ δεν έχω προβλήματα με τους υπαλλήλους μου, δεν τραβάω ζόρι αν αργήσουν και δεν έχω καμμιά διάθεση να δίνω λόγο στο κράτος τι ώρα θα ανοίξω και τι ώρα θα κλείσω την επιχείρησή μου.

Δεν μας είχε φορτωθεί αρκετά το κράτος, τώρα θα πρέπει να του δίνουμε και λόγο αν ανοίξουμε αργότερα ή αν κλείσουμε νωρίτερα.

Δεν βλέπω απολύτως κανένα όφελος στο σύστημα. Μόνο προβλήματα βλέπω. Απορώ που το βάζεις και στα συν. Καταλαβαίνω ότι μπορεί να σε βοηθάει να έρχονται στην ώρα τους οι υπάλληλοί σου αλλά δημιουργεί έναν πακτωλό άλλα προβλήματα.
Καλά, ασ' το. Βαριέμαι μετά από τόσο καιρό, απλά απάντησα για να μη νομίζεις ότι σε γράφω. :lol:
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών