Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 22 Μαρ 2024, 15:32

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:18
Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:11
hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:04


Δεν υφίσταται αδίκημα δυσφήμισης κρατικών υπηρεσιών και δεν έχω διασπείρει ποτέ ψευδείς ειδήσεις. Εσύ όμως κάνεις αυτό που είπα και καλά θα κάνεις να σταματήσεις γιατί δεν είναι όλα αστείο.
Αληθεια;;; Αλλα διαβαζω στον τιτπλο το νηματος σου. "αλλη μια απατη του κρατους"....

Διαβαζω μαλιστα στα γραφμενα σου οτι η διασυνδεση pos και η καρτα εργασιας γινονται για να παρουν προμηθειες κολλητοι των κυβερνητικων. Ειμαι σιγουρος οτι εχεις αδιασειστα στοιχεια για κατι τετοιο.
Δεν υπάρχει κανένα αδίκημα εδώ. Μπορώ να πω ό,τι θέλω για το κράτος. Σου το εξήγησα επαρκώς. Η συζήτηση αυτή έληξε. Αν ξαναπείς οτιδήποτε για παρανομία εκ μέρους μου να ετοιμαστείς για τις νομικές συνέπειες.-
Αν πεις οτιδηποτε αλλο για απατη κρατους θα σε καταγγειλω.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21441
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 22 Μαρ 2024, 15:34

Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:32

Αν πεις οτιδηποτε αλλο για απατη κρατους θα σε καταγγειλω.
εγώ νόμιζα ότι ήσουν αντικρατιστής :roll:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48648
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 22 Μαρ 2024, 15:41

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:34
Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:32

Αν πεις οτιδηποτε αλλο για απατη κρατους θα σε καταγγειλω.
εγώ νόμιζα ότι ήσουν αντικρατιστής :roll:
Μόνο όταν τον συμφέρει. :003:
Βασικά στην Ελλάδα οι νεοφιλελέρες, όλοι κρατικοδίαιτοι είναι.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 22 Μαρ 2024, 15:44

ηρεμήστε ρε μαλάκες, τι καταγγελίες και βλακείες γράφετε


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 15:57

Beria έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:29
hellegennes έγραψε:
20 Μαρ 2024, 13:15
Μετά την παντελώς αχρείαστη διασύνδεση POS με ταμειακές, το κράτος επιβάλλει σε όλο το εμπόριο -σταδιακά- την ηλεκτρονική κάρτα εργασίας, όπου οι εργαζόμενοι θα ελέγχονται για τις ώρες τους από το Εργάνη, χτυπώντας ψηφιακή κάρτα. Δηλαδή ακριβώς ό,τι γίνεται τώρα, απλά με την επιπρόσθετη επιβάρυνση για τις επιχειρήσεις, που θα πρέπει να χρησιμοποιούν ενδιάμεσες εταιρείες πληροφορικής, γιατί το μπουρδελοκράτος δεν θέλει να φτιάξει δική του πλατφόρμα, θέλει να δώσει δουλειά στα φιλαράκια του (η ΝΔ δηλαδή).

Και καλά αυτό γίνεται για να καταπολεμηθεί η αδήλωτη εργασία, λες και δεν είναι ακριβώς το ίδιο σύστημα με πριν.
Δεν χρειάζεται απαραίτητα νέος εξοπλισμός.
Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το σύστημα του ΕΡΓΑΝΗ εάν δεν θες να κάνεις προμήθεια hardware και SW
Ενα ταμπλετ χρειάζεται και σκανάρει ο εργαζόμενος το QR του από το MyErgani

Για το κατά πόσο δεν μπορεί να ελεγχθει η αδήλωτη εργασία ή η παραβίαση δηλωμένου ωραρίου, όντως απαιτείται επιτόπιος έλεγχος. Απλώς διευκολύνει κατά πολύ αυτόν τον έλεγχο. Εάν γίνει
Τάμπλετ έχω γιατί το έχω για άλλον λόγο. Αλλά software δεν γίνεται να μην έχει ο εργοδότης.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2007
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 22 Μαρ 2024, 17:07

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:09
under έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:59

Ενα περιεργο πραγμα : καρτα εργασιας υπαρχει σε ολη την Ευρωπη.Αλλα στην Ελλαδα δεν ειναι καλη γιατι ενοχλει τον καθε ξερολα μαλακα.
Το αυτο και για τη διασυνδεση POS και ταμειακων.
η διασύνδεση Pos είναι τέραστιο φιάσκο και αποτυχία του υπουργείου οικονομικών και δεν υπάρχει πουθενά στην ευρώπη υποχρεωτικά από το κράτος

1. είναι μια άμεση παραδοχή ότι είναι ανίκανοι να κάνουν ελέγχους ενώ έχουν στη διάθεσή τους όλα τα οικονομικά στοιχεία που αφορούν τις συναλλαγές των pos και τις αποδείξεις των ταμειακών. αυτό που λένε επί της ουσίας είναι ότι δε μπορούμε/βαριόμαστε να κάνουμε ελέγχους γι'αυτό παίρνουμε ένα σύστημα που έχει σχεδιαστεί για συγκεκριμένους επαγγελματίες έτσι ώστε να τους διευκολύνει (να μην πατάνε σε δύο διαφορετικά μηχανήματα ό,τι στοιχεία πρέπει να περάσουν), το εφαρμόζουμε σε όλους ανεξαιρέτως, χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη τις ιδιαιτερότητές τους (πχ όταν κάποιος κόβει τιμολόγιο και πρέπει να πληρωθεί με pos θα πρέπει να κόβει ΚΑΙ απόδειξη και μετά να πηγαίνει μέσω mydata να βγάζει πιστωτική μιλάμε για καραγκιοζιές) - και όλα αυτά για να είναι σίγουροι ότι με τη χρήση του pos θα κόβεται αναγκαστικά η απόδειξη, αντί να το ελέγξουν ηλεκτρονικά από τα γραφεία τους

2. ο τρόπος με τον οποίο το εφαρμόζουν δείχνει όχι απλά ασχετοσύνη σε σχέση με την αγορά αλλά μία άγνοια απίστευτου μεγέθους και παράλληλα αυταρχισμό και παραλογισμό: τα συστήματά τους ήταν έτοιμα αρχές φλεβάρη (με πολλά προβλήματα) και 29 φλεβάρη έληγε η προθεσμία και λέγανε ότι δε θα δώσουν παράταση. δηλαδή 600k ταμειακές να συνδεθούν σε λιγότερο από 25 μέρες. μετά έδωσαν παράταση άλλον έναν μήνα + άλλον έναν άμα μπει ο πάροχος σε πλατφόρμα να δηλώσει ραντεβού. και πάλι είναι ανεπαρκής ο χρόνος δεδομένου ότι τα συστήματά τους είναι ανέτοιμα για τόσο μεγάλο πλήθος συνδέσεων. κι εκτός αυτού απειλούν με πρόστιμα από 10k μέχρι 20k ακόμη και σε μικροεπιχειρήσεις που τζιράρουν 10k όλο το χρόνο και μάλιστα για κάτι που είναι εκτός των δυνάμεών τους

3. κι άλλα κερατιάτικα έξοδα για αναβαθμίσεις μηχανών, αντικαταστάσεις pos και τα ρέστα

οπότε άστο, για αυτή τη παρωδία μη μιλάς καθόλου

Τα έχουμε πει πολλές φορές αυτά, αλλά όπως και με το τεκμαρτό εισόδημα, υπάρχουν οι γνωστοί μαλάκες που επαναλαμβάνουν αυτολεξεί τις πίπες της κυβέρνησης. Εντωμεταξύ, για την καταπολέμηση της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ φοροδιαφυγής (έστω και σε επίπεδο μικρομεσαίων), δεν γίνεται τίποτα. Υδραυλικοί, γιατροί, δικηγόροι, ηλεκτρολόγοι κτλ που σου λένε "τόσο με απόδειξη, τόσο χωρίς" δεν επηρεάζονται καθόλου. Ούτε καν από το τεκμαρτό, πχ ο υδραυλικός που βγάζει 100 χιλιάρικα το χρόνο μαύρα, δηλώνει 10 ή 20 χιλιάρικα έτσι κι αλλιώς. Ούτε διασύνδεση ούτε τεκμαρτό τον επηρεάζουν αυτόν.

Αλλά οι μαλάκες του φόρουμ, μαλάκες ως συνήθως.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 22 Μαρ 2024, 17:12

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:34
Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:32

Αν πεις οτιδηποτε αλλο για απατη κρατους θα σε καταγγειλω.
εγώ νόμιζα ότι ήσουν αντικρατιστής :roll:
Α αν ειναι να αρχισουμε δω μεσα τα δικονομικα τοτε πρεπει να ελεγχθουν ολα.
Και ναι ειμαι αντικρατιστης , αλλα αυτο δεν σημαινει οτι ειμαι αναρχοκαπιταλιστης. Μην παμε, υποπτως, απο τη μια πλευρα στην αλλη.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48648
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 22 Μαρ 2024, 17:14

Otto Weininger έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:44
ηρεμήστε ρε μαλάκες, τι καταγγελίες και βλακείες γράφετε



:003:
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 22 Μαρ 2024, 17:18

micmic έγραψε:
22 Μαρ 2024, 17:07
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:09
under έγραψε:
22 Μαρ 2024, 12:59

Ενα περιεργο πραγμα : καρτα εργασιας υπαρχει σε ολη την Ευρωπη.Αλλα στην Ελλαδα δεν ειναι καλη γιατι ενοχλει τον καθε ξερολα μαλακα.
Το αυτο και για τη διασυνδεση POS και ταμειακων.
η διασύνδεση Pos είναι τέραστιο φιάσκο και αποτυχία του υπουργείου οικονομικών και δεν υπάρχει πουθενά στην ευρώπη υποχρεωτικά από το κράτος

1. είναι μια άμεση παραδοχή ότι είναι ανίκανοι να κάνουν ελέγχους ενώ έχουν στη διάθεσή τους όλα τα οικονομικά στοιχεία που αφορούν τις συναλλαγές των pos και τις αποδείξεις των ταμειακών. αυτό που λένε επί της ουσίας είναι ότι δε μπορούμε/βαριόμαστε να κάνουμε ελέγχους γι'αυτό παίρνουμε ένα σύστημα που έχει σχεδιαστεί για συγκεκριμένους επαγγελματίες έτσι ώστε να τους διευκολύνει (να μην πατάνε σε δύο διαφορετικά μηχανήματα ό,τι στοιχεία πρέπει να περάσουν), το εφαρμόζουμε σε όλους ανεξαιρέτως, χωρίς να λαμβάνουμε υπόψη τις ιδιαιτερότητές τους (πχ όταν κάποιος κόβει τιμολόγιο και πρέπει να πληρωθεί με pos θα πρέπει να κόβει ΚΑΙ απόδειξη και μετά να πηγαίνει μέσω mydata να βγάζει πιστωτική μιλάμε για καραγκιοζιές) - και όλα αυτά για να είναι σίγουροι ότι με τη χρήση του pos θα κόβεται αναγκαστικά η απόδειξη, αντί να το ελέγξουν ηλεκτρονικά από τα γραφεία τους

2. ο τρόπος με τον οποίο το εφαρμόζουν δείχνει όχι απλά ασχετοσύνη σε σχέση με την αγορά αλλά μία άγνοια απίστευτου μεγέθους και παράλληλα αυταρχισμό και παραλογισμό: τα συστήματά τους ήταν έτοιμα αρχές φλεβάρη (με πολλά προβλήματα) και 29 φλεβάρη έληγε η προθεσμία και λέγανε ότι δε θα δώσουν παράταση. δηλαδή 600k ταμειακές να συνδεθούν σε λιγότερο από 25 μέρες. μετά έδωσαν παράταση άλλον έναν μήνα + άλλον έναν άμα μπει ο πάροχος σε πλατφόρμα να δηλώσει ραντεβού. και πάλι είναι ανεπαρκής ο χρόνος δεδομένου ότι τα συστήματά τους είναι ανέτοιμα για τόσο μεγάλο πλήθος συνδέσεων. κι εκτός αυτού απειλούν με πρόστιμα από 10k μέχρι 20k ακόμη και σε μικροεπιχειρήσεις που τζιράρουν 10k όλο το χρόνο και μάλιστα για κάτι που είναι εκτός των δυνάμεών τους

3. κι άλλα κερατιάτικα έξοδα για αναβαθμίσεις μηχανών, αντικαταστάσεις pos και τα ρέστα

οπότε άστο, για αυτή τη παρωδία μη μιλάς καθόλου

Τα έχουμε πει πολλές φορές αυτά, αλλά όπως και με το τεκμαρτό εισόδημα, υπάρχουν οι γνωστοί μαλάκες που επαναλαμβάνουν αυτολεξεί τις πίπες της κυβέρνησης. Εντωμεταξύ, για την καταπολέμηση της ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΗΣ φοροδιαφυγής (έστω και σε επίπεδο μικρομεσαίων), δεν γίνεται τίποτα. Υδραυλικοί, γιατροί, δικηγόροι, ηλεκτρολόγοι κτλ που σου λένε "τόσο με απόδειξη, τόσο χωρίς" δεν επηρεάζονται καθόλου. Ούτε καν από το τεκμαρτό, πχ ο υδραυλικός που βγάζει 100 χιλιάρικα το χρόνο μαύρα, δηλώνει 10 ή 20 χιλιάρικα έτσι κι αλλιώς. Ούτε διασύνδεση ούτε τεκμαρτό τον επηρεάζουν αυτόν.

Αλλά οι μαλάκες του φόρουμ, μαλάκες ως συνήθως.
Ναι ειναι σωστο αυτο, εκει απλα θελει διασυνδεση ,ακομα να γινει αυτο, των τραπεζικων λογαριασμων με τα αφμ και ελεγχος αυτοματοποιημενος σε πραγματικο χρονο/αυτος ειναι ο κυριως τροπος ελεγχου στην ευρωπη πχ αν εγω παω σε καμια σουηδικη τραπεζα να καταθεσω ποσο επιπεδου 10.000 € πρεπει επι τοπου να εχω αποδειξεις απο που τα εισεπραξα ειδαλλως εχει φυγει καταγγελια στην εφορια/ αλλα ολοι ειναι αντιθετοι με τι τετοιο το οποιο φαινεται οταν ακομη και τωρα ολοι λυσσανε για το ταχα αδικο συστημα με τα pos αλλα και την καρτα εργασιας... Λυσσανε διοτι ΘΕΛΟΥΝ να συνεχιζουν στις μαυρες δοσοληψιες αι δεν γαμιεται το κοινωνικο συνολο. Αυτο με τη σειρα του εχει ως αποτελεσμα τη μεγεθυνση της παραοικονομιας και αρα τη μεγεθυνση φορολογησης της οικονομιας /.

Δεν νομιζω να κανει τιποτα ιδιαιτερο σε αυτο το θεμα και αυτη η κυβερνηση αν και κανει καποια σωστα μικρα βηματα.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29832
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 22 Μαρ 2024, 21:35

Kauldron έγραψε:
22 Μαρ 2024, 17:14
Otto Weininger έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:44
ηρεμήστε ρε μαλάκες, τι καταγγελίες και βλακείες γράφετε



:003:
:smt005:


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 22 Μαρ 2024, 22:42

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:34
Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:32

Αν πεις οτιδηποτε αλλο για απατη κρατους θα σε καταγγειλω.
εγώ νόμιζα ότι ήσουν αντικρατιστής :roll:
Εντωμεταξύ είναι τέρμα ραδίκι. Σε ποιον θα με καταγγείλει και για τι πράγμα; Δεν υπάρχει καταγγελία για δυσφήμιση κράτους. :lol:

Πού νομίζει ότι είμαστε; Σε κανένα δικτατορικό καθεστώς να σε φυλακίζουν αν κακολογείς το κράτος; :smt005:
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

lagavulis
Δημοσιεύσεις: 285
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 19:04
Phorum.gr user: lagavulis

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lagavulis » 22 Μαρ 2024, 23:29

Είναι απίστευτο ότι επί 5 σελίδες συζητάτε μια τεχνική λεπτομέρεια, η οποία ντάξει, πουτςmyκλαίει. Άλλη μία από τις 100 800 obscure ανοησίες των τελευταίων πολλών χρόνων, που δεν έχει καμία ουσία και δείχνει ακριβώς ότι δεν έχουν απολύτως καμία ιδέα τι κάνουν.

Το ζήτημα είναι ότι το πρόστιμο για εργασία πέραν του δηλωμένου ωραρίου, γίνεται πλέον 10.500€... Όσο δλδ και το πρόστιμο για την αδήλωτη εργασία!!!
Δηλαδή εξισώνουν την αδήλωτη (μαύρη) εργασία με μία υπερωρία που δε δηλώθηκε, ξέρωγω.
Είναι καθυστερημένο πέραν κάθε προηγούμενου, ακόμα και για τα χαμηλότατα στάνταρς της κυβέρνησης Κούλη-Άδωνη.
Τι ψηφίζετε και τι υπερασπίζεστε ρε μαλάκες! Για όνομα του θεού και της παναγίας σας, δεν είναι αστείο πλέον...

Άβαταρ μέλους
Ληστοσυμμορίτης
Δημοσιεύσεις: 4121
Εγγραφή: 17 Σεπ 2023, 17:16

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ληστοσυμμορίτης » 22 Μαρ 2024, 23:36

lagavulis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 23:29
Είναι απίστευτο ότι επί 5 σελίδες συζητάτε μια τεχνική λεπτομέρεια, η οποία ντάξει, πουτςmyκλαίει. Άλλη μία από τις 100 800 obscure ανοησίες των τελευταίων πολλών χρόνων, που δεν έχει καμία ουσία και δείχνει ακριβώς ότι δεν έχουν απολύτως καμία ιδέα τι κάνουν.

Το ζήτημα είναι ότι το πρόστιμο για εργασία πέραν του δηλωμένου ωραρίου, γίνεται πλέον 10.500€... Όσο δλδ και το πρόστιμο για την αδήλωτη εργασία!!!
Δηλαδή εξισώνουν την αδήλωτη (μαύρη) εργασία με μία υπερωρία που δε δηλώθηκε, ξέρωγω.
Είναι καθυστερημένο πέραν κάθε προηγούμενου, ακόμα και για τα χαμηλότατα στάνταρς της κυβέρνησης Κούλη-Άδωνη.
Τι ψηφίζετε και τι υπερασπίζεστε ρε μαλάκες! Για όνομα του θεού και της παναγίας σας, δεν είναι αστείο πλέον...
το σκάνδαλο εδω είναι ότι έχει ποινή και για τον εργάτη λες και δεν ξέρουμε τη βρώμικη που είναι η εργοδοσία.
Καπιταλισμός ένα σύστημα που σαπίζει

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 22 Μαρ 2024, 23:50

hellegennes έγραψε:
22 Μαρ 2024, 22:42
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:34
Οργισμένος έγραψε:
22 Μαρ 2024, 15:32

Αν πεις οτιδηποτε αλλο για απατη κρατους θα σε καταγγειλω.
εγώ νόμιζα ότι ήσουν αντικρατιστής :roll:
Εντωμεταξύ είναι τέρμα ραδίκι. Σε ποιον θα με καταγγείλει και για τι πράγμα; Δεν υπάρχει καταγγελία για δυσφήμιση κράτους. :lol:

Πού νομίζει ότι είμαστε; Σε κανένα δικτατορικό καθεστώς να σε φυλακίζουν αν κακολογείς το κράτος; :smt005:
Προκειται περι υπουργικης αποφασης που εσυ χαρακτηριζεις φαρδια πλατεια ως απατη. Δυσφημεις συγκεκριμενα ατομα που ελαβαν αυτη την αποφαση. Μην το παμε συνεχεια στο ευπεπτο και βολικο "απατη κρατους". Ανθρωποι ελαβαν την αποφαση και αυτους χαρακτηριζεις. ΑΛλα στοιχεια δεν βλεπω να αναρτεις ειδικα εκει που αναφερεις οτι ολο αυτο γινετε ωστε καποιοι φιλοκυβερνητικοι να φανε προμηθειες. Που ειναι τα στοιχεια και οι αποδειξεις σου λοιπον; Φωτισε μας για αυτη την "απατη";;; Ποιες εινα επισης και οι λοιπες απατες του κρατους;
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15062
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 22 Μαρ 2024, 23:53

lagavulis έγραψε:
22 Μαρ 2024, 23:29
Είναι απίστευτο ότι επί 5 σελίδες συζητάτε μια τεχνική λεπτομέρεια, η οποία ντάξει, πουτςmyκλαίει. Άλλη μία από τις 100 800 obscure ανοησίες των τελευταίων πολλών χρόνων, που δεν έχει καμία ουσία και δείχνει ακριβώς ότι δεν έχουν απολύτως καμία ιδέα τι κάνουν.

Το ζήτημα είναι ότι το πρόστιμο για εργασία πέραν του δηλωμένου ωραρίου, γίνεται πλέον 10.500€... Όσο δλδ και το πρόστιμο για την αδήλωτη εργασία!!!
Δηλαδή εξισώνουν την αδήλωτη (μαύρη) εργασία με μία υπερωρία που δε δηλώθηκε, ξέρωγω.
Είναι καθυστερημένο πέραν κάθε προηγούμενου, ακόμα και για τα χαμηλότατα στάνταρς της κυβέρνησης Κούλη-Άδωνη.
Τι ψηφίζετε και τι υπερασπίζεστε ρε μαλάκες! Για όνομα του θεού και της παναγίας σας, δεν είναι αστείο πλέον...
Γιατι;;; ΤΟ ιδιο ειναι , ΑΔΗΛΩΤΗ ΕΡΓΑΣΙΑ ειτε υπερωρια ειτε οχι. Και αυτο σας πειραξε;;;
Γιατι αραγε;;;
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών