Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37821
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 05 Απρ 2024, 05:28

Isildur έγραψε:
04 Απρ 2024, 21:45
sys3x έγραψε:
04 Απρ 2024, 16:33
Κανονικά θα έπρεπε να με πληρώνετε ρε πούστηδες για να μην γράφω.
Συμφωνώ.
Ναι, θα σε χαλούσε να είχαμε ένα υοερυπουργείο με μεταφορών, επικοινωνιών, τροχαίες κτρ γεμάτο με νερντς. Είναι η καλλίτερη πρόταση στην ιστορία των προτάσεων. Και όλα αυτά τσάμπα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 05 Απρ 2024, 07:12

hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 22:24
Isildur έγραψε:
04 Απρ 2024, 21:44
hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 15:32
Update: η κάρτα εργασίας πήρε παράταση κυριολεκτικά την τελευταία μέρα της προθεσμίας και πλέον θα ξεκινήσει τον Ιούλιο. Βέβαια εμείς τα κορόιδα πληρώσαμε ήδη για αυτήν την άχρηστη υπηρεσία, αλλά να 'χαμε να λέγαμε. Η παράταση δόθηκε γιατί είχαν προλάβει να ενταχθούν μόλις 20 από τις 60 χιλιάδες επιχειρήσεις του λιανεμπορίου. Απρόσμενο. Πώς δεν τα κατάφεραν να μπουν όλοι μέσα σε έναν μήνα;
Το πρόβλημα, όπως έχω ξαναπεί, είναι ότι έπρεπε να πληρώσουμε γενικά και όχι αν πληρώσαμε 2 ή 3 μήνες νωρίτερα από τότε που θα μπορούσαμε αν το τρενάραμε. Από την άλλη βέβαια, ο μήνας που λες από πού προκύπτει; Μήνες ολόκληρους είχαμε περιθώριο να το ενεργοποιήσουμε (από πέρσι), δώσανε και 2 μήνες στο εντελώς χαλαρό φέτος και έγινε (που δεν έγινε βέβαια λόγω παράτασης) υποχρεωτικό από Μάρτιο και μετά.
Για την δική μου κατηγορία η πλατφόρμα άνοιξε τον Ιανουάριο πιλοτικά και υποχρεωτικά υποτίθεται από 1η Απριλίου. Η λογίστριά μου με ειδοποίησε μέσα στις γιορτές αλλά δεν ήθελα να μπω πιλοτικά και να φάω στην μάπα το bugtesting του υπουργείου. 3 μήνες αργότερα κι ακόμη δεν έχουν λύσει κανένα από τα σημαντικά προβλήματα.
Isildur έγραψε:
04 Απρ 2024, 21:44
hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 15:32
Επίσης για την κάρτα εργασίας, το υπουργείο δεν έχει δώσει καμμιά απάντηση σε ένα κάρο ερωτήματα που έχουμε, όπως τι γίνεται αν ο υπάλληλος ξεχάσει το κινητό του, αν το χάσει, αν του το κλέψουν, αν μείνει από μπαταρία, αν χαλάσει.
Το κινητό του εργαζόμενου, πού κολλάει; :smt017
Αφού σκανάρει την κάρτα του.
Στην ίδια κατηγορία είμαστε ρε, μαζί την φάγαμε. Είχαμε μήνες (αν θέλαμε) να το κάνουμε, από Γενάρη ήταν απλώς υποχρεωτικό (λέμε τώρα).

Εγώ βασικά βρίσκω μόνο ένα πρόβλημα, εσύ σύμφωνα με τα λεγόμενά σου εδώ έχεις εντοπίσει δύο απ' ό,τι βλέπω και το δεύτερο σε αφορά προσωπικά, δε νομίζω να είναι κάτι γενικό. Τον "πακτωλό" προβλημάτων ή τα χιλιάδες και σοβαρά και σημαντικά που λες, δεν μπορώ να τα δω πάντως. Αλλά ναι, το ότι δεν είναι τσάμπα ενώ θα έπρεπε, ως υποχρεωτικό, είναι όντως θέμα.

Για τους εργαζόμενους που λες, δεν το 'πιασα, ίσως δουλεύεις άλλο λογισμικό. Στο δικό μου, εγώ σκανάρω τις κάρτες τους, όχι το ανάποδο. Και για όλα αυτά που μπορεί να προκύψουν, έλλειψη internet, πιθανά λάθη (να ξεχάσεις ένα σκανάρισμα πχ) υπάρχουν λύσεις, ή τουλάχιστον σ' αυτό που δουλεύω έχουν προβλέψει για τα περισσότερα, αν όχι όλα.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 05 Απρ 2024, 11:08

hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 15:32
Αυτοί που έχουν ήδη κάνει την σύνδεση στην γειτονιά μου υποφέρουν. Το ένα κομμωτήριο είναι χωρίς POS από την μέρα που έκαναν την σύνδεση. Το POS τους πλέον δεν δουλεύει καν. Ο απέναντί μου κρεοπώλης και το απέναντι μίνι-μάρκετ είναι σε καθεστώς μια δουλεύει μια δεν δουλεύει, όπως πάνε τα κέφια του μηχανήματος. Νομίζω άλλος στην γειτονιά δεν έχει κάνει διασύνδεση, οι υπόλοιποι κλείσαμε ραντεβού για τέλος Απρίλη.
Πραγματικη καταστροφη.Υποφερει η αγορα της συμπρωτευουσας.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Απρ 2024, 11:33

Isildur έγραψε:
05 Απρ 2024, 07:12
Στην ίδια κατηγορία είμαστε ρε, μαζί την φάγαμε. Είχαμε μήνες (αν θέλαμε) να το κάνουμε, από Γενάρη ήταν απλώς υποχρεωτικό (λέμε τώρα).
Για τα καταστήματα τροφίμων η πλατφόρμα άνοιξε τον Ιανουάριο και έγινε υποχρεωτικό τον Απρίλιο, όπου τελευταία στιγμή πήρε παράταση για Ιούλιο. Τουλάχιστον αυτά μού έχει πει η λογίστρια τον Δεκέμβριο που μας πέρασε.
Isildur έγραψε:
05 Απρ 2024, 07:12
Για τους εργαζόμενους που λες, δεν το 'πιασα, ίσως δουλεύεις άλλο λογισμικό. Στο δικό μου, εγώ σκανάρω τις κάρτες τους, όχι το ανάποδο.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς μ' αυτό. Δεν έρχεται ο εργαζόμενος με το κινητό και σκανάρει το QR Code του;
Isildur έγραψε:
05 Απρ 2024, 07:12
Και για όλα αυτά που μπορεί να προκύψουν, έλλειψη internet, πιθανά λάθη (να ξεχάσεις ένα σκανάρισμα πχ) υπάρχουν λύσεις, ή τουλάχιστον σ' αυτό που δουλεύω έχουν προβλέψει για τα περισσότερα, αν όχι όλα.
Εγώ πάντως ό,τι ερωτήσεις έχω κάνει δεν έχω πάρει απαντήσεις. Το δε λογισμικό ήμουν δεσμευμένος να είναι με συγκεκριμένη εταιρεία γιατί σε άλλη εταιρεία μού είπε η λογίστριά μου ότι δεν θα έχει η ίδια πρόσβαση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Απρ 2024, 11:34

under έγραψε:
05 Απρ 2024, 11:08
hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 15:32
Αυτοί που έχουν ήδη κάνει την σύνδεση στην γειτονιά μου υποφέρουν. Το ένα κομμωτήριο είναι χωρίς POS από την μέρα που έκαναν την σύνδεση. Το POS τους πλέον δεν δουλεύει καν. Ο απέναντί μου κρεοπώλης και το απέναντι μίνι-μάρκετ είναι σε καθεστώς μια δουλεύει μια δεν δουλεύει, όπως πάνε τα κέφια του μηχανήματος. Νομίζω άλλος στην γειτονιά δεν έχει κάνει διασύνδεση, οι υπόλοιποι κλείσαμε ραντεβού για τέλος Απρίλη.
Πραγματικη καταστροφη.Υποφερει η αγορα της συμπρωτευουσας.
Θα πληρώσεις εσύ τα διαφυγόντα κέρδη τους, ειρωνικό αρχιδάκι; Όχι; Ε, τράβα γαμήσου τότε.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 05 Απρ 2024, 11:34

hellegennes έγραψε:
05 Απρ 2024, 11:34
under έγραψε:
05 Απρ 2024, 11:08
hellegennes έγραψε:
04 Απρ 2024, 15:32
Αυτοί που έχουν ήδη κάνει την σύνδεση στην γειτονιά μου υποφέρουν. Το ένα κομμωτήριο είναι χωρίς POS από την μέρα που έκαναν την σύνδεση. Το POS τους πλέον δεν δουλεύει καν. Ο απέναντί μου κρεοπώλης και το απέναντι μίνι-μάρκετ είναι σε καθεστώς μια δουλεύει μια δεν δουλεύει, όπως πάνε τα κέφια του μηχανήματος. Νομίζω άλλος στην γειτονιά δεν έχει κάνει διασύνδεση, οι υπόλοιποι κλείσαμε ραντεβού για τέλος Απρίλη.
Πραγματικη καταστροφη.Υποφερει η αγορα της συμπρωτευουσας.
Θα πληρώσεις εσύ τα διαφυγόντα κέρδη τους, ειρωνικό αρχιδάκι; Όχι; Ε, τράβα γαμήσου τότε.
Αν θες να σου δωσω 3 ευρω να πληρωσω τα δικα σου.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Απρ 2024, 11:42

Εγώ δεν έχω γιατί δεν συνδέθηκα, αλλά και μόνο η προμήθεια που πληρώνω στην τράπεζα από την χρήση POS είναι περισσότερα λεφτά ετησίως από ό,τι έχεις δώσει εσύ ποτέ στην εφορία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21446
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 05 Απρ 2024, 11:47

hellegennes έγραψε:
05 Απρ 2024, 11:42
Εγώ δεν έχω γιατί δεν συνδέθηκα, αλλά και μόνο η προμήθεια που πληρώνω στην τράπεζα από την χρήση POS είναι περισσότερα λεφτά ετησίως από ό,τι έχεις δώσει εσύ ποτέ στην εφορία.
ήρθε email σε φίλο μου, που λέει ότι βλέπουμε ότι έχετε ραντεβού τον απρίλη αλλά σε περίπτωση που δεν έρθει/αδυνατεί ο τεχνικός να έρθει εντός απριλίου κινδυνεύετε με πρόστιμο 10-20k
δηλαδή σου λέει ξεκάθαρα ότι ενώ εσύ έχεις κάνει ό,τι χρειάζεται να κάνεις (να κλείσεις ραντεβού) αν ο άλλος δεν έρθει θα φας ΕΣΥ το πρόστιμο
ΚΡΑΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥ
ΕΛΛΑΔΑ 2.0
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 05 Απρ 2024, 11:54

hellegennes έγραψε:
05 Απρ 2024, 11:42
Εγώ δεν έχω γιατί δεν συνδέθηκα, αλλά και μόνο η προμήθεια που πληρώνω στην τράπεζα από την χρήση POS είναι περισσότερα λεφτά ετησίως από ό,τι έχεις δώσει εσύ ποτέ στην εφορία.
Α κλαις για τον χασαπη δηλαδη.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 05 Απρ 2024, 20:14

hellegennes έγραψε:
05 Απρ 2024, 11:33
Isildur έγραψε:
05 Απρ 2024, 07:12
Στην ίδια κατηγορία είμαστε ρε, μαζί την φάγαμε. Είχαμε μήνες (αν θέλαμε) να το κάνουμε, από Γενάρη ήταν απλώς υποχρεωτικό (λέμε τώρα).
Για τα καταστήματα τροφίμων η πλατφόρμα άνοιξε τον Ιανουάριο και έγινε υποχρεωτικό τον Απρίλιο, όπου τελευταία στιγμή πήρε παράταση για Ιούλιο. Τουλάχιστον αυτά μού έχει πει η λογίστρια τον Δεκέμβριο που μας πέρασε.
Επειδή δεν υπήρχαν πολλές υπο-κατηγορίες, τουλάχιστον όχι στην αγορά που ήταν εμπορικά-εστίαση, πιθανότατα σού το είπε η λογίστριά σου για να μην της πέσει κι αυτό μαζεμένο με άλλα, αλλά να το τρενάρει όσο μπορεί. Λογικό, δεν την κατηγορώ. Από Γενάρη υποτίθεται πως θα ήταν υποχρεωτικό (για όλους μας, πλην εστίασης πάλι), αλλά χωρίς πρόστιμα για ευνόητους λόγους. Αυτά θα ερχόντουσαν αρχές Φλεβάρη, μετά έγιναν αρχές Μάρτη κ.ο.κ. Αλλά η πλατφόρμα σαφώς και υπήρχε, υπήρχαν αρκετοί που την δουλεύανε έτσι κι αλλιώς από πολύ παλιότερα οικειοθελώς κι επειδή τους βόλευε.
hellegennes έγραψε:
05 Απρ 2024, 11:33
Isildur έγραψε:
05 Απρ 2024, 07:12
Για τους εργαζόμενους που λες, δεν το 'πιασα, ίσως δουλεύεις άλλο λογισμικό. Στο δικό μου, εγώ σκανάρω τις κάρτες τους, όχι το ανάποδο.
Δεν καταλαβαίνω τι εννοείς μ' αυτό. Δεν έρχεται ο εργαζόμενος με το κινητό και σκανάρει το QR Code του;
Isildur έγραψε:
05 Απρ 2024, 07:12
Και για όλα αυτά που μπορεί να προκύψουν, έλλειψη internet, πιθανά λάθη (να ξεχάσεις ένα σκανάρισμα πχ) υπάρχουν λύσεις, ή τουλάχιστον σ' αυτό που δουλεύω έχουν προβλέψει για τα περισσότερα, αν όχι όλα.
Εγώ πάντως ό,τι ερωτήσεις έχω κάνει δεν έχω πάρει απαντήσεις. Το δε λογισμικό ήμουν δεσμευμένος να είναι με συγκεκριμένη εταιρεία γιατί σε άλλη εταιρεία μού είπε η λογίστριά μου ότι δεν θα έχει η ίδια πρόσβαση.
Για την έλλειψη internet σου το είπα και στις αρχές τού νήματος, ίσως σού ξέφυγε. Δεν τρέχει τίποτα, σκανάρεις κανονικά, το κρατάει και μόλις βρει internet τα συγχρονίζει όλα από μόνο του.

Αυτό που λες για την λογίστρια και το λογισμικό, επειδή παίζει να έχουμε το ίδιο (οι περισσότεροι λογιστές δουλεύουν προγράμματα της συγκεκριμένης εταιρείας και ζητάνε κι απ' τους πελάτες τους την ίδια για να μην έχουν πονοκεφάλους σε θέματα συμβατότητας και συγχρονισμών), ίσως σού απαντά και σ' αυτό που ρωτάς για το ποιος κάνει σκανάρισμα. Με λίγα λόγια και για να μιλάω με ονόματα, αν έχεις epsilon, κατεβάζεις στο κινητό σου ή σ' ένα tablet το app τους, τυπώνεις κάρτες με το QR για το προσωπικό (ή στο κινητό τους, όπως σε βολεύει) και το σκανάρεις εσύ μια που έρχονται και μια που φεύγουν.

Σου ξανάπα, όντως σε κάποια θέματα δεν κάνει και πολλά παραπάνω από ό,τι γινόταν. Και όντως θα έπρεπε (σαν υποχρεωτικό τελευταίας στιγμής) να είναι τσάμπα, ή έστω να χρηματοδοτείται κι αυτό. Αλλά για μένα, εκεί σταματάνε και τα θέματά του. Έχεις σίγουρα πολύ καλύτερο έλεγχο σε θέματα εργάνης και μπορείς να κάνεις άμεσα διάφορα πράματα (άδειες, αλλαγές κλπ), χωρίς να χρειάζεται να μπαίνεις και να ψάχνεις σαν τον μαλάκα ή να είσαι σε επικοινωνία με τον λογιστή σου.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
Isildur
Δημοσιεύσεις: 9357
Εγγραφή: 31 Ιαν 2023, 14:41
Phorum.gr user: Isildur

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Isildur » 05 Απρ 2024, 20:20

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
05 Απρ 2024, 11:47
hellegennes έγραψε:
05 Απρ 2024, 11:42
Εγώ δεν έχω γιατί δεν συνδέθηκα, αλλά και μόνο η προμήθεια που πληρώνω στην τράπεζα από την χρήση POS είναι περισσότερα λεφτά ετησίως από ό,τι έχεις δώσει εσύ ποτέ στην εφορία.
ήρθε email σε φίλο μου, που λέει ότι βλέπουμε ότι έχετε ραντεβού τον απρίλη αλλά σε περίπτωση που δεν έρθει/αδυνατεί ο τεχνικός να έρθει εντός απριλίου κινδυνεύετε με πρόστιμο 10-20k
δηλαδή σου λέει ξεκάθαρα ότι ενώ εσύ έχεις κάνει ό,τι χρειάζεται να κάνεις (να κλείσεις ραντεβού) αν ο άλλος δεν έρθει θα φας ΕΣΥ το πρόστιμο
ΚΡΑΤΟΣ ΔΙΚΑΙΟΥ
ΕΛΛΑΔΑ 2.0
Μαλακίες είναι αυτά πες τού φίλου σου, δεν ισχύει κάτι τέτοιο. Δηλώνει κώλυμα ο τεχνικός και πάει παρακάτω. Μάλλον δεν κατάλαβε τι τού γράψανε στο email.

Και δεν τους υπερασπίζομαι, γενικά την ιστορία με τη διασύνδεση την θεωρώ μεγάλη παπαριά και πρακτικά άχρηστη. Όπως ξανάπα, το μόνο καλό που θα βγάλει (για μένα), είναι ότι θα γλυτώσουμε λάθη πληκτρολόγησης που κάνουμε κατά καιρούς. Αλλά ακόμα κι αυτό είναι "θετική παρενέργεια" μιας ηλίθιας κατά τ' άλλα πρακτικής. Κάλλιστα θα μπορούσα να το κάνω με δική μου διασύνδεση του ERP με το pos απ' ευθείας, μέχρι τώρα δεν το έχω κάνει για άλλους, τεχνικούς λόγους.
Βαριέμαι λίγο λιγότερο τώρα...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Απρ 2024, 23:51

Isildur έγραψε:
05 Απρ 2024, 20:14
Αυτό που λες για την λογίστρια και το λογισμικό, επειδή παίζει να έχουμε το ίδιο (οι περισσότεροι λογιστές δουλεύουν προγράμματα της συγκεκριμένης εταιρείας και ζητάνε κι απ' τους πελάτες τους την ίδια για να μην έχουν πονοκεφάλους σε θέματα συμβατότητας και συγχρονισμών), ίσως σού απαντά και σ' αυτό που ρωτάς για το ποιος κάνει σκανάρισμα. Με λίγα λόγια και για να μιλάω με ονόματα, αν έχεις epsilon, κατεβάζεις στο κινητό σου ή σ' ένα tablet το app τους, τυπώνεις κάρτες με το QR για το προσωπικό (ή στο κινητό τους, όπως σε βολεύει) και το σκανάρεις εσύ μια που έρχονται και μια που φεύγουν.
Ρε συ, χαίρω πολύ ότι μπορώ να τυπώσω το QR Code. Λες να μην το σκέφτηκα; Μιλάμε για νόμιμο μέσο. Η λογική του QR Code μέσα από το κινητό είναι ότι είναι στο χέρι του υπαλλήλου, όχι στο δικό σου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32783
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 06 Απρ 2024, 08:58

προσπαθω να το κανω εικονα, πως θα δουλευε στην περιπτωση μου.

η επιχειρηση δεν εχει κτιριο, γραφεια. το πρωι παω για δουλεια στο σκαφος, στο λιμανι. θαπρεπει να εχει μεσα στο σκαφος μηχανημα να χτυπαω καρτα; και αντε το δικο μου εχει καμπινα, τα αλλα τα μικρα που ειναι οπεν, που θα το εχουν;

το ωραριο ειναι εντελως φλου. εχω ας πουμε κανονισμενο ν αγυρισω στις 5. αμα με βρει καιρος, μια αβαρια, πελατες που ξερνανε, θα καθυστερησω, και στο μεγαλυτερο μερος της διαδρομης δεν πιανει καν νετ.

καθε δευτερη μερα θελω καυσιμα. το βυτιο ερχεται οτι ωρα μπορει, θα πρεπει ν αξαναχτυπαω καρτα για 10 λεπτα το απογευμα;

αν χρειαστει καποια συντηρηση, το ιδιο, ο μαστορας θα ερθει οποτεναναι, γω πρεπει να ειμαι εκει.

ο εργοδοτης μου ειναι.. στην ολλανδια. ποιος θα με ελεγχει αν χτυπαω σωστα τις ωρες που πρεπει

στην περιπτωση της γυναικας μου. εχει ενα γραφειο στο οποιο πανε οποτε τους καπνισει, φευγουν οποτε τους καπνισει, δουλευουν απο το σπιτι, απο καφετερια, οσες ωρες τυχει, διακεκκομενα, οτιναναι. πως σκατα θα λειτουργησει αυτο;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας
Δημοσιεύσεις: 1382
Εγγραφή: 03 Φεβ 2024, 16:11

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πληροφοριοδότης μαμάς μαρίας » 06 Απρ 2024, 09:10

Isildur έγραψε:
05 Απρ 2024, 20:20
Και δεν τους υπερασπίζομαι

:smt122
Στύξ έγραψε:
08 Απρ 2024, 23:10
Ως έφεδρος αξιωματικός ,έχω μάθει να αποδίδω τιμές την κατάλληλη στιγμή και στην ανάλογη περίσταση.
Δε θα τα ισοπεδώσουμε όλα..

Άβαταρ μέλους
nik_killthemall
Δημοσιεύσεις: 6657
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:35

Re: Κάρτα εργασίας - άλλη μια απάτη του κράτους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nik_killthemall » 06 Απρ 2024, 09:22

παιδια μην το ψαχνετε η νδ εχει συριζοποιηθει πληρως, πρεπει να πεσει, μεγαλος φοβος το ποιος θα ανεβει γιατι ο σοφος λαος εχει γαμιστερο αισθητηριο το ξερουμε ολοι ... αλλα κακα τα ψεματα οι τυποι ειναι μια ακομη καταστροφη.

Εντελως νομιμοποιημενη ληστεια - εγκλημα η προμηθεια στη τραπεζα.
ΕΙΜΑΙ μαζί με το Ισραηλ ! Mπραβο στην γενοκτονία - εθνοκαθαρση που κάνει στους Παλαιστίνιους !
ΖΗΤΩ ΤΟ ΙΣΡΑΗΛ, θανατος στα ισλαμοπιθηκια του πλανητη, ουτε ενας παλαιστινιος να μην μεινει ζωντανος !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών