Οι ελ εργοδότες δεν βρίσκουνε δούλους

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2138
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Οι ελ εργοδότες δεν βρίσκουνε δούλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 29 Απρ 2024, 13:58

Beria έγραψε:
29 Απρ 2024, 11:17
90.000 κενά έχει η εστίαση και δεν βρίσουν ούτε Πακιστανούς (οι οποίοι ζητάνε 2 και 2,5 χιλιάρικα)
Και γιατί όχι και 900.000 κενά; Ή 9.000.000; Τζάμπα είναι τα νούμερα, ό,τι θέλουμε λέμε.

Αλλά με κάποιο μαγικό ραβδάκι θα καλυφθούν όλα τα κενά και θα δουλέψουν πάλι όλα τα μαγαζιά. Θαύμα! Θαύμα!

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25317
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Οι ελ εργοδότες δεν βρίσκουνε δούλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 29 Απρ 2024, 14:11

micmic έγραψε:
29 Απρ 2024, 13:58
Beria έγραψε:
29 Απρ 2024, 11:17
90.000 κενά έχει η εστίαση και δεν βρίσουν ούτε Πακιστανούς (οι οποίοι ζητάνε 2 και 2,5 χιλιάρικα)
Και γιατί όχι και 900.000 κενά; Ή 9.000.000; Τζάμπα είναι τα νούμερα, ό,τι θέλουμε λέμε.

Αλλά με κάποιο μαγικό ραβδάκι θα καλυφθούν όλα τα κενά και θα δουλέψουν πάλι όλα τα μαγαζιά. Θαύμα! Θαύμα!
Ο κλασικός, ο ξερόλας, ο Έλλην....

https://www.cnn.gr/oikonomia/anaptyxi/s ... es-theseis
Είναι χαρακτηριστικά, όσα επεσήμανε ο διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδας, Γιάννης Στουρνάρας, κάνοντας λόγο σε άρθρο του, για ελλείψεις 200.000 εργαζομένων στον τουρισμό, τον αγροτικό τομέα και την οικοδομή. «Εάν δεν τα βρούμε άμεσα θα αρχίσουμε να έχουμε πρόβλημα και στην οικονομία» τόνισε ο κ. Στουρνάρας.
Αξίζει να σημειωθεί επίσης το ζήτημα που θέτουν πολλές επιχειρήσεις όχι απλώς για να καλύψουν τις κενές θέσεις αλλά και να βρουν εργαζόμενους με τις κατάλληλες δεξιότητες.

------------

Όπως σημείωνε πρόσφατα στο CNN Greece o πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας των Εργαζομένων Επισιτισμού- Τουρισμού, Γιώργος Χότζογλου, υπολογίζεται πως κενές θέσεις μπορεί να ξεπεράσουν τις 60.000, με τα μεγαλύτερα προβλήματα να παρατηρούνται στις περιοχές με έντονη τουριστική κίνηση, όπως σε Κρήτη, Ρόδο και Χαλκιδική.
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8512
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Οι ελ εργοδότες δεν βρίσκουνε δούλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 29 Απρ 2024, 15:54

Πρώτον, οι Έλληνες αγρότες ουσιαστικά έχουν δημιουργήσει μία γελοιότητα που ονομάζεται "φτηνά χέρια" γύρω από τις εργασίες στα χωράφια τους. Εάν υπολογίσουμε πόσοι εργάτες χρειάζονται π.χ. στην Ολλανδία και πόσοι εδώ, θα δούμε ότι έχουμε στην Ελλάδα ανά παραγόμενη μονάδα πάνω από τους 3πλάσιους εργάτες!!! Και αυτό γιατί τα καθίκια είχαν μάθει στα φτηνά μεροκάματα και στην μη αυτοματοποίηση της παραγωγής...
Δεύτερον, στου τουρισμό έχουμε ενστάσεις ήδη από το 2000 για το που πορεύεται. Θέλουμε ποιοτικό τουρισμό ή όλο τον κατιμά του κόσμου; Τα τελευταία 40 χρόνια, απλά φέρουμε ότι νάνε για τουρίστες στην Ελλάδα!!! Αυτό πρέπει να σταματήσει!!! Θα έρχονται μόνο από τα μεσαία πορτοφόλια και πάνω και όχι ο κατιμάς!!!
Τρίτον, και στον τομέα του τουρισμού είχαμε επί 30 χρόνια πολύ μικρούς μισθούς, λόγω των πολλών μεταναστών που είχαμε. Τώρα που έχουν φύγει οι μετανάστες (σε άλλα μέρη της Ευρώπης ή στη χώρα τους) το κενό φαίνεται. Φυσικά τη διαφορά τόσα χρόνια την καρπονόντουσαν οι εργοδότες - τώρα είναι ώρα να ξεχάσουν τις συνήθειες 30 ετών και να πληρώσουν τα καθίκια εάν θέλουν υπαλλήλους!!!
Τέταρτον, το ίδιο ισχύει και στην οικοδομή. Επειδή έτυχε να δουλέψω σε σχετικό τομέα, είδα τα ποσά που έπεφταν, το πόσο πληρώνονταν οι κυρίως λαθρομετανάστες και τα τεράστια κέρδη (και τεράστιο ξέπλυμα χρήματος) που έπαιζε τότε με την οικοδομή. Ξέρεις τι πάει να πει, να ακούς τον κατασκευαστή το 2009 να λέει: αυτή η οικοδομή (στην Γλυφάδα) είναι μόνο κέρδος - θα μπορούσα άνετα να βγω στην σύνταξη...

Οπότε εσύ μπορείς να λες ότι τους χρειαζόμαστε, εγώ ξέρω όμως ότι η αγορά και η οικονομία έχουν υποφέρει απερίγραπτα από το πλήθος των λαθρομεταναστών, της μαύρης χαμηλόμισθης παράνομης εργασίας και της γελοιότητας των Ελλήνων εργοδοτών πάνω σε αυτό το θέμα...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23727
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Οι ελ εργοδότες δεν βρίσκουνε δούλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 29 Απρ 2024, 15:58

οποιος γυφτος εργοδοτης δεν μπορει να πληρωσει αξιοπρεπεις μισθους σε Ελληνες εργαζομενους μπορει να βαλει λουκετο στην επιχειρηση του και να γινει ο ιδιος εργατης ... δεν θελουμε να ειναι ανταγωνιστικος σε βαρος της κοινωνιας
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
micmic
Δημοσιεύσεις: 2138
Εγγραφή: 08 Μάιος 2023, 09:29
Phorum.gr user: micmic

Re: Οι ελ εργοδότες δεν βρίσκουνε δούλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από micmic » 29 Απρ 2024, 16:25

Beria έγραψε:
29 Απρ 2024, 14:11
micmic έγραψε:
29 Απρ 2024, 13:58
Beria έγραψε:
29 Απρ 2024, 11:17
90.000 κενά έχει η εστίαση και δεν βρίσουν ούτε Πακιστανούς (οι οποίοι ζητάνε 2 και 2,5 χιλιάρικα)
Και γιατί όχι και 900.000 κενά; Ή 9.000.000; Τζάμπα είναι τα νούμερα, ό,τι θέλουμε λέμε.

Αλλά με κάποιο μαγικό ραβδάκι θα καλυφθούν όλα τα κενά και θα δουλέψουν πάλι όλα τα μαγαζιά. Θαύμα! Θαύμα!
Ο κλασικός, ο ξερόλας, ο Έλλην....

https://www.cnn.gr/oikonomia/anaptyxi/s ... es-theseis
Είναι χαρακτηριστικά, όσα επεσήμανε ο διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδας, Γιάννης Στουρνάρας, κάνοντας λόγο σε άρθρο του, για ελλείψεις 200.000 εργαζομένων στον τουρισμό, τον αγροτικό τομέα και την οικοδομή. «Εάν δεν τα βρούμε άμεσα θα αρχίσουμε να έχουμε πρόβλημα και στην οικονομία» τόνισε ο κ. Στουρνάρας.
Αξίζει να σημειωθεί επίσης το ζήτημα που θέτουν πολλές επιχειρήσεις όχι απλώς για να καλύψουν τις κενές θέσεις αλλά και να βρουν εργαζόμενους με τις κατάλληλες δεξιότητες.

------------

Όπως σημείωνε πρόσφατα στο CNN Greece o πρόεδρος της Πανελλήνιας Ομοσπονδίας των Εργαζομένων Επισιτισμού- Τουρισμού, Γιώργος Χότζογλου, υπολογίζεται πως κενές θέσεις μπορεί να ξεπεράσουν τις 60.000, με τα μεγαλύτερα προβλήματα να παρατηρούνται στις περιοχές με έντονη τουριστική κίνηση, όπως σε Κρήτη, Ρόδο και Χαλκιδική.
Ναι, εντάξει. Από πέρυσι που ακουγόντουσαν οι ίδιες μαλακίες ζήτησα να μου δώσει κάποιος παραδείγματα επιχειρήσεων που δεν άνοιξαν λόγω έλλειψης εργαζομένων ή λόγω αδυναμίας πληρωμής των αυξημένων μισθών. Αυτός ο Πρόεδρας των Επιχειρήσεων δεν έχει να μας δώσει μια λίστα;

Οι ίδιες πίπες κάθε χρόνο.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7088
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Οι ελ εργοδότες δεν βρίσκουνε δούλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 29 Απρ 2024, 17:03

nostromos έγραψε:
29 Απρ 2024, 15:58
οποιος γυφτος εργοδοτης δεν μπορει να πληρωσει αξιοπρεπεις μισθους σε Ελληνες εργαζομενους μπορει να βαλει λουκετο στην επιχειρηση του και να γινει ο ιδιος εργατης ... δεν θελουμε να ειναι ανταγωνιστικος σε βαρος της κοινωνιας
Δεν θέλετε να είναι ανταγωνιστικοί εις βάρος της κοινωνίας, αλλά τις προκαταβολές των φόρων μια χαρά τις τσεπώνετε..!! :wave:

Άβαταρ μέλους
Στύξ
Δημοσιεύσεις: 855
Εγγραφή: 27 Μαρ 2024, 16:59
Phorum.gr user: Πάλαι ποτέ Στύγιος
Τοποθεσία: Ζαχαρίας

Re: Οι ελ εργοδότες δεν βρίσκουνε δούλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύξ » 29 Απρ 2024, 17:40

nostromos έγραψε:
29 Απρ 2024, 15:58
οποιος γυφτος εργοδοτης δεν μπορει να πληρωσει αξιοπρεπεις μισθους σε Ελληνες εργαζομενους μπορει να βαλει λουκετο στην επιχειρηση του και να γινει ο ιδιος εργατης ... δεν θελουμε να ειναι ανταγωνιστικος σε βαρος της κοινωνιας
"Πρέπει να 'σαι πολύ λέρα για να κυβερνάς γαλέρα" : στον Αστερίξ το είχα διαβάσει. :lol:
Ποινικό αδίκημα οι προπηλακισμοί σε βάρος εκπαιδευτικών.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32891
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οι ελ εργοδότες δεν βρίσκουνε δούλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Απρ 2024, 19:24

vantono έγραψε:
29 Απρ 2024, 09:08
Για μισθούς γράφετε οι περισσότεροι, αλλά δεν είναι μόνο αυτοί το θέμα. Το θέμα είναι μαζί με τους μισθούς να αυξήσουν και τα ρεπό.
Ουσιαστικά να αυξήσουν τους υπαλλήλους δηλαδή, για να υπάρχει rotation.

Πλέον πιο εύκολα βρίσκω άτομα να μου εκφράζουν παράπονα για τα ανύπαρκτα ρεπό, παρά για τους μισθούς.
Και μη γελιομαστε, και 5000€ να παίρνεις, το 12-15/7 δεν παλεύεται.
αναλογα τη δουλεια, τις συνθηκες, την ηλικια, κλπ. γω μια χαρα το παλευω, μη σου πω μου αρεσει κιολας, βαριεμαι ν απαω σπιτι αμα τελειωνω νωρις.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32891
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οι ελ εργοδότες δεν βρίσκουνε δούλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Απρ 2024, 19:42

εντωμεταξυ φετος, για πρωτη φορα στη ζωη μου, βρεθηκα σε θεση οπου βλεπω υποψηφιους για να εργαστουν στην επιχειρηση.

δεν θα κανω εγω την προσληψη (ευτυχωωωως) αλλα ο εργοδοτης μου ειπε να ξεσκαρταρω τους εντελως για τα λουρια, και να του προωθησω μονο οσους μοιαζουν ενταξει. μιλαμε για μια θεση που δινει 2κ+ και αλλη με 1.5. εχω δει καμμια 10αρια, εχω εγκρινει 2.
βαριεμαι να γραψω πολλα, μια τρανταχτη περιπτωση θα πω μονο. ζηταει γυναικα να φροντιζει μια βιλλα. δηλαδη καθαριοτητα μια φορα την εβδομαδα, υποδοχη και αποχωρηση πελατων, και τις υπολοιπες μερες να καθεται, εκτος αν προκυψει απροοπτο, καμμια ζημια η οτι, οπου θα ασχοληθει να βρει μαστορους κλπ. 1.5κ μισθος. ηρθε μια, που μολις της εξηγησα τι θα κανει, μου ειπε: καθαριστρια εγω? εγω φερνω καθαριστρια σπιτι μου, σας παρακαλω, με προσβαλλετε.
ασε ο αλλος, ηρθε για σκιπερ σε σκαφος, μαζι με τη συντροφο του η οποια ρωτουσε αν εχουμε πελατισσες που φορανε στρινκ, αμα ειναι να μην τον αφησει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7088
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Οι ελ εργοδότες δεν βρίσκουνε δούλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 29 Απρ 2024, 19:44

Την ίδια στιγμή, χιλιάδες αλλοδαποί κάνουν τις δουλειές που οι έλληνες σνομπάρουν, και ζουν τις οικογένειες τους, έχουν το σπιτικό τους, το αμάξι τους και δεν ακούς ούτε ίχνος γκρίνιας.. :102:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23437
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οι ελ εργοδότες δεν βρίσκουνε δούλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Απρ 2024, 20:00

Ξέρει κανείς πόσο παίρνουν οι φορτοεκφορτωτες;
Ασέβαστος έγραψε:
29 Απρ 2024, 19:24
vantono έγραψε:
29 Απρ 2024, 09:08
Για μισθούς γράφετε οι περισσότεροι, αλλά δεν είναι μόνο αυτοί το θέμα. Το θέμα είναι μαζί με τους μισθούς να αυξήσουν και τα ρεπό.
Ουσιαστικά να αυξήσουν τους υπαλλήλους δηλαδή, για να υπάρχει rotation.

Πλέον πιο εύκολα βρίσκω άτομα να μου εκφράζουν παράπονα για τα ανύπαρκτα ρεπό, παρά για τους μισθούς.
Και μη γελιομαστε, και 5000€ να παίρνεις, το 12-15/7 δεν παλεύεται.
αναλογα τη δουλεια, τις συνθηκες, την ηλικια, κλπ. γω μια χαρα το παλευω, μη σου πω μου αρεσει κιολας, βαριεμαι ν απαω σπιτι αμα τελειωνω νωρις.
Αυτό που κάνεις εσύ δεν έχει την παραμικρή σχέση με την εστίαση. Σε εστίαση το 12/7 είναι απαλευτο, δε βγαίνει.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25317
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Οι ελ εργοδότες δεν βρίσκουνε δούλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 29 Απρ 2024, 20:04

Ερμής έγραψε:
29 Απρ 2024, 20:00
Ξέρει κανείς πόσο παίρνουν οι φορτοεκφορτωτες;
Ασέβαστος έγραψε:
29 Απρ 2024, 19:24
vantono έγραψε:
29 Απρ 2024, 09:08
Για μισθούς γράφετε οι περισσότεροι, αλλά δεν είναι μόνο αυτοί το θέμα. Το θέμα είναι μαζί με τους μισθούς να αυξήσουν και τα ρεπό.
Ουσιαστικά να αυξήσουν τους υπαλλήλους δηλαδή, για να υπάρχει rotation.

Πλέον πιο εύκολα βρίσκω άτομα να μου εκφράζουν παράπονα για τα ανύπαρκτα ρεπό, παρά για τους μισθούς.
Και μη γελιομαστε, και 5000€ να παίρνεις, το 12-15/7 δεν παλεύεται.
αναλογα τη δουλεια, τις συνθηκες, την ηλικια, κλπ. γω μια χαρα το παλευω, μη σου πω μου αρεσει κιολας, βαριεμαι ν απαω σπιτι αμα τελειωνω νωρις.
Αυτό που κάνεις εσύ δεν έχει την παραμικρή σχέση με την εστίαση. Σε εστίαση το 12/7 είναι απαλευτο, δε βγαίνει.
Βγαίνει Ερμή, σε βάρος της υγείας (ψυχικής και σωματικής) των εργαζομένων
Το παράδειγμα το έχω όσο πιο κοντά γίνεται. Από τον γιο μου που άφησε τη Βιέννη για να ζήσει το όνειρο του fine dining στην μητέρα πατρίδα. Και έχει μετανιώσει πικρά
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32891
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Οι ελ εργοδότες δεν βρίσκουνε δούλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 29 Απρ 2024, 20:06

Ερμής έγραψε:
29 Απρ 2024, 20:00
Ξέρει κανείς πόσο παίρνουν οι φορτοεκφορτωτες;
Ασέβαστος έγραψε:
29 Απρ 2024, 19:24
vantono έγραψε:
29 Απρ 2024, 09:08
Για μισθούς γράφετε οι περισσότεροι, αλλά δεν είναι μόνο αυτοί το θέμα. Το θέμα είναι μαζί με τους μισθούς να αυξήσουν και τα ρεπό.
Ουσιαστικά να αυξήσουν τους υπαλλήλους δηλαδή, για να υπάρχει rotation.

Πλέον πιο εύκολα βρίσκω άτομα να μου εκφράζουν παράπονα για τα ανύπαρκτα ρεπό, παρά για τους μισθούς.
Και μη γελιομαστε, και 5000€ να παίρνεις, το 12-15/7 δεν παλεύεται.
αναλογα τη δουλεια, τις συνθηκες, την ηλικια, κλπ. γω μια χαρα το παλευω, μη σου πω μου αρεσει κιολας, βαριεμαι ν απαω σπιτι αμα τελειωνω νωρις.
Αυτό που κάνεις εσύ δεν έχει την παραμικρή σχέση με την εστίαση. Σε εστίαση το 12/7 είναι απαλευτο, δε βγαίνει.
ναι.

αλλα δεν ειναι ολος ο τουρισμος εστιαση.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23437
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Οι ελ εργοδότες δεν βρίσκουνε δούλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 29 Απρ 2024, 20:12

Ασέβαστος έγραψε:
29 Απρ 2024, 20:06
Ερμής έγραψε:
29 Απρ 2024, 20:00
Ξέρει κανείς πόσο παίρνουν οι φορτοεκφορτωτες;
Ασέβαστος έγραψε:
29 Απρ 2024, 19:24


αναλογα τη δουλεια, τις συνθηκες, την ηλικια, κλπ. γω μια χαρα το παλευω, μη σου πω μου αρεσει κιολας, βαριεμαι ν απαω σπιτι αμα τελειωνω νωρις.
Αυτό που κάνεις εσύ δεν έχει την παραμικρή σχέση με την εστίαση. Σε εστίαση το 12/7 είναι απαλευτο, δε βγαίνει.
ναι.

αλλα δεν ειναι ολος ο τουρισμος εστιαση.
Το τεράστιο κομμάτι του είναι εστίαση, μετά πάνε τα καταστήματα λιανικής και τα ξενοδοχειακα. Ο δικός σου κλάδος είναι πολυ μικρό ποσοστό, ακόμη.
Beria έγραψε:
29 Απρ 2024, 20:04
Ερμής έγραψε:
29 Απρ 2024, 20:00
Ξέρει κανείς πόσο παίρνουν οι φορτοεκφορτωτες;
Ασέβαστος έγραψε:
29 Απρ 2024, 19:24


αναλογα τη δουλεια, τις συνθηκες, την ηλικια, κλπ. γω μια χαρα το παλευω, μη σου πω μου αρεσει κιολας, βαριεμαι ν απαω σπιτι αμα τελειωνω νωρις.
Αυτό που κάνεις εσύ δεν έχει την παραμικρή σχέση με την εστίαση. Σε εστίαση το 12/7 είναι απαλευτο, δε βγαίνει.
Βγαίνει Ερμή, σε βάρος της υγείας (ψυχικής και σωματικής) των εργαζομένων
Το παράδειγμα το έχω όσο πιο κοντά γίνεται. Από τον γιο μου που άφησε τη Βιέννη για να ζήσει το όνειρο του fine dining στην μητέρα πατρίδα. Και έχει μετανιώσει πικρά
Άρα δε βγαίνει. Αυτό εννοώ. Ούτε οι μισθοί είναι τέτοιοι που να επιτρέπουν το να δουλέψεις ένα διάστημα και μετά να δημιουργήσεις κάτι δικό σου. Που και εκεί δηλαδή φαντάρος είσαι απλά έχεις κάπως το πάνω χέρι. Το ξέρω από τον αδερφό μου.
Βέβαια παίζουν και οι ξεπλυματιες που είναι μεγάλο ποσοστό των επιχειρηματιων εστίασης αλλά εκεί μιλάμε για κάτι τελείως άλλο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14725
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Οι ελ εργοδότες δεν βρίσκουνε δούλους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 29 Απρ 2024, 20:14

Parrot έγραψε:
29 Απρ 2024, 19:44
Την ίδια στιγμή, χιλιάδες αλλοδαποί κάνουν τις δουλειές που οι έλληνες σνομπάρουν, και ζουν τις οικογένειες τους, έχουν το σπιτικό τους, το αμάξι τους και δεν ακούς ούτε ίχνος γκρίνιας.. :102:
Τύπε, επειδή εγώ κάθε μέρα ζω και αναπνέω με αυτούς τους αλλοδαπούς που γράφεις, θέλω να σου πω ότι τα πράγματα δεν είναι τόσο ανθηρά όσο νομίζεις.

Ούτε αυτοί ζούνε άνετα, ούτε τόσο νόμιμα, ούτε είναι διατεθειμένοι όλοι οι Έλληνες να ρίχνουν μεροκάματα και κεκτημένα για μια ζωή λίγο καλύτερη από ενός ζώου.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών