Cryptocurrency

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 23 Ιαν 2022, 11:06

Juno έγραψε:
22 Ιαν 2022, 23:55
Ερμής έγραψε:
22 Ιαν 2022, 12:17
Διάβασα πως το κραχ οφείλεται (και) στην άνοδο απόδοσης των κρατικών ομολόγων των ΗΠΑ με αποτέλεσμα πολλοί να ρευστοποιουν ρίχνοντας εκεί τα χρήματα. Προσωπικά βλέπω και επιπλέον πτώση τουλάχιστον μέχρι και αύριο
Αυτή η ρευστοποίηση φορολογείται από το κράτος;
Νομίζω πως οι ΗΠΑ φορολογουν αλλά δε ξέρω τι παίζει στα ποσοστά.

Λεγεών θεωρώ ότι και το πρώτο μισό τουλάχιστον του 22 θα παίξει όπως το 18. Προσωπικά όπως είπα και παραπάνω έχω βάλει κάποια όρια αγοράς.

Καdy δε ξερω. Αν ήξερα θα ήμουν εκατομμυριούχος
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16764
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 23 Ιαν 2022, 15:01

Ερμής έγραψε:
23 Ιαν 2022, 11:06
Juno έγραψε:
22 Ιαν 2022, 23:55
Ερμής έγραψε:
22 Ιαν 2022, 12:17
Διάβασα πως το κραχ οφείλεται (και) στην άνοδο απόδοσης των κρατικών ομολόγων των ΗΠΑ με αποτέλεσμα πολλοί να ρευστοποιουν ρίχνοντας εκεί τα χρήματα. Προσωπικά βλέπω και επιπλέον πτώση τουλάχιστον μέχρι και αύριο
Αυτή η ρευστοποίηση φορολογείται από το κράτος;
Νομίζω πως οι ΗΠΑ φορολογουν αλλά δε ξέρω τι παίζει στα ποσοστά.
Άσε τις ΗΠΑ, την είχα την ευκαιρία μου να ζήσω εκεί και την πέταξα. :a040:

ΕΔΩ φορολογείται;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 23 Ιαν 2022, 22:09

Juno έγραψε:
23 Ιαν 2022, 15:01
Ερμής έγραψε:
23 Ιαν 2022, 11:06
Juno έγραψε:
22 Ιαν 2022, 23:55


Αυτή η ρευστοποίηση φορολογείται από το κράτος;
Νομίζω πως οι ΗΠΑ φορολογουν αλλά δε ξέρω τι παίζει στα ποσοστά.
Άσε τις ΗΠΑ, την είχα την ευκαιρία μου να ζήσω εκεί και την πέταξα. :a040:

ΕΔΩ φορολογείται;
Τι να σου πω, δεν έχω κάνει πίστωση μεγάλα ποσά στο λογαριασμό μου από crypto. Κάτι μικροποσα που έχω κάνει δε φορολογηθηκαν
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42517
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 23 Ιαν 2022, 22:52

Λολ, τι δε φορολογήθηκαν; Αυτόματα; Άμα δε τα δήλωσες προφανώς και δε φορολογήθηκαν. Ε ρε ΓΓ που σας χρειάζεται. :003:
Δεν υπάρχει σαφές νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα. Εγώ όταν είχα ψάξει λίγο είχα βρει αυτό:
Η λύση που κάποιοι επιλέγουν ήδη, πριν νομοθετηθεί η φορολογία των κερδών αυτών, είναι ότι τα δηλώνουν στο Ε1 γιατί, αν δεν έχουν άλλα εισοδήματα αλλά εισέπραξαν μεγάλα ποσά (πχ 10000 ευρώ) από bitcoin μέσω εμβασμάτων, ξέρουν πως κάθε προσαύξηση καταθέσεων εντοπίζεται πλέον από την εφορία.

Οι πιο συνεπείς, δηλώνουν αρχικά την αξία κτήσης και μετά την αξία πώλησης στους κωδικούς 743 και 781. Μετά καταχωρούν την «υπεραξία» που αποκόμισαν στον κωδικό 865 του Ε1 και «καθαρίζουν» πληρώνοντας φόρο 15% (1.500 ευρώ στο παράδειγμα) σαν να είχαν πχ κέρδη από τους τόκους καταθέσεων ή μερίδια αλλοδαπής. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγουν να φορολογηθούν με τεκμήρια γα πλασματικό εισόδημα με 29% σαν κέρδη από επιχειρήσεις (και με προκαταβολή φόρου 100% για την επόμενη χρονιά).

Αν πάλι δεν θέλουν να τα εμφανίσουν σαν τραπεζικό έμβασμα, εφαρμόζουν άλλες μεθόδους για να χρησιμοποιήσουν τα κέρδη τους χωρίς να τα δηλώσουν στην εφορία, όπως πχ με ειδικές προπληρωμένες κάρτες από τις οποίες μπορούν να κάνουν και ανάληψη μετρητών σε ΑΤΜ, χωρίς να φαίνεται σαν κατάθεση στην τράπεζα.

Παρόλα αυτά, αν εντοπιστούν επαναλαμβανόμενες πωλήσεις (πάνω από τρεις μέσα σε 6 μήνες) μπορεί να αντιμετωπιστούν από την εφορία σαν “επιχειρηματικές” συναλλαγές, με αποτέλεσμα ο χρήστης να ελέγχεται και να φορολογείται σαν επιτηδευματίας ή να απειλείται και με πρόστιμο για μη έναρξη επαγγέλματος και τήρηση βιβλίων.
https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oiko ... -i-eforia/
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 16764
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46
Phorum.gr user: ΝΕΜΕΣΙΣ, Juno

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 23 Ιαν 2022, 23:45

Ερμής έγραψε:
23 Ιαν 2022, 22:09
Juno έγραψε:
23 Ιαν 2022, 15:01
Ερμής έγραψε:
23 Ιαν 2022, 11:06


Νομίζω πως οι ΗΠΑ φορολογουν αλλά δε ξέρω τι παίζει στα ποσοστά.
Άσε τις ΗΠΑ, την είχα την ευκαιρία μου να ζήσω εκεί και την πέταξα. :a040:

ΕΔΩ φορολογείται;
Τι να σου πω, δεν έχω κάνει πίστωση μεγάλα ποσά στο λογαριασμό μου από crypto. Κάτι μικροποσα που έχω κάνει δε φορολογηθηκαν
Μέχρι πόσα.
Σε pm αν δεν θέλεις να πεις.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 25 Ιαν 2022, 23:20

Πάντως δεν έχουμε ξυσει ακόμη πάτο.
Θεωρώ πως ο πάτος θα έρθει μέχρι Απρίλιο μετά από μια έρευνα που έκανα σχετικά με τους κύκλους του halving.
Αναθεωρώντας τις τιμές αγοράς που είχα πει πριν.
BTC 25K
ETH 1-1,2K
ADA 0.75
SOL 30
DOT 5

Τότε θα είναι το αίμα στους δρόμους. Ακόμη είμαστε στα μπαχαλακια
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 25 Ιαν 2022, 23:29

Ερμής έγραψε:
16 Ιαν 2022, 21:04
Axs πιστεύω έχει και αυτό δυνατότητες γιατί έχει κάνει γερό bearish. Για enjin Ποια η γνώμη σου ;
Επίσης υπάρχει κάποια πλατφόρμα να κάνει stake σε καρντανο;
Κρακεν εχει σιγουρα απο ανταλλακτηρια
Exodus απο wallet επισης σιγουρα - αλλα καλυτερα Δαιδαλο για καλυτερα returns :smt038
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 25 Ιαν 2022, 23:32

Dwarven Blacksmith έγραψε:
23 Ιαν 2022, 22:52
Λολ, τι δε φορολογήθηκαν; Αυτόματα; Άμα δε τα δήλωσες προφανώς και δε φορολογήθηκαν. Ε ρε ΓΓ που σας χρειάζεται. :003:
Δεν υπάρχει σαφές νομικό πλαίσιο στην Ελλάδα. Εγώ όταν είχα ψάξει λίγο είχα βρει αυτό:
Η λύση που κάποιοι επιλέγουν ήδη, πριν νομοθετηθεί η φορολογία των κερδών αυτών, είναι ότι τα δηλώνουν στο Ε1 γιατί, αν δεν έχουν άλλα εισοδήματα αλλά εισέπραξαν μεγάλα ποσά (πχ 10000 ευρώ) από bitcoin μέσω εμβασμάτων, ξέρουν πως κάθε προσαύξηση καταθέσεων εντοπίζεται πλέον από την εφορία.

Οι πιο συνεπείς, δηλώνουν αρχικά την αξία κτήσης και μετά την αξία πώλησης στους κωδικούς 743 και 781. Μετά καταχωρούν την «υπεραξία» που αποκόμισαν στον κωδικό 865 του Ε1 και «καθαρίζουν» πληρώνοντας φόρο 15% (1.500 ευρώ στο παράδειγμα) σαν να είχαν πχ κέρδη από τους τόκους καταθέσεων ή μερίδια αλλοδαπής. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγουν να φορολογηθούν με τεκμήρια γα πλασματικό εισόδημα με 29% σαν κέρδη από επιχειρήσεις (και με προκαταβολή φόρου 100% για την επόμενη χρονιά).

Αν πάλι δεν θέλουν να τα εμφανίσουν σαν τραπεζικό έμβασμα, εφαρμόζουν άλλες μεθόδους για να χρησιμοποιήσουν τα κέρδη τους χωρίς να τα δηλώσουν στην εφορία, όπως πχ με ειδικές προπληρωμένες κάρτες από τις οποίες μπορούν να κάνουν και ανάληψη μετρητών σε ΑΤΜ, χωρίς να φαίνεται σαν κατάθεση στην τράπεζα.

Παρόλα αυτά, αν εντοπιστούν επαναλαμβανόμενες πωλήσεις (πάνω από τρεις μέσα σε 6 μήνες) μπορεί να αντιμετωπιστούν από την εφορία σαν “επιχειρηματικές” συναλλαγές, με αποτέλεσμα ο χρήστης να ελέγχεται και να φορολογείται σαν επιτηδευματίας ή να απειλείται και με πρόστιμο για μη έναρξη επαγγέλματος και τήρηση βιβλίων.
https://www.newmoney.gr/roh/palmos-oiko ... -i-eforia/
Εχασα τους κωδικους κυριε εφορα τι να κανομε :102:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 26 Ιαν 2022, 00:09

Yochanan έγραψε:
30 Δεκ 2021, 12:18
Ερώτηξη για οσου επενδύουνε στε κρυπτοζ 1) απο που μαθαινετε για αυτα και 2) πώς ξερετε ποιο ειναι το φερ βαλιου για καποιο?
1. cryptopanic για κινησεις ψυχολογιας και νεα - dappradar για αναδυομενα project
2. Market Cap TVL ratio καθως και total supply βοηθαει καθως και ποιοι ειναι απο πισω και στηριζουν το project
Τα περισσοτερα crypto ειναι " ενα εισιτηριο για ενα ταξιδι που δεν ξες αν θα γινει, ποτε θα γινει και πως θα παει "
Δηλαδη αγοραζεις μια προσδοκια και μονο. Αυτο τα κανει δυσκολο να αποτιμηθουν και για αυτο εχουν και τρελες διακυμανσεις.
Αυτο σιγα σιγα αλλαζει καθως εχουν αρχισει να εχουν ολο και περισσοτερες εφαρμογες ειτε ειναι τα play2earn παιχνιδια ειτε οτιδηποτε αλλο

Φερ βαλιου δεν υπαρχει - ειμαστε σε μια εποχη everything bubble και το μονο που υπαρχει ειναι η κρυπτονομισματικη πιστη :lol:
Περισσοτεροι χρηστες σε ενα cryptosystem ---> μεγαλυτερη διαδοση πιστης για το κρυπτονομισμα --> μεγαλυτερη αξια του κρυπτονομισματος --->περισοτερα γκαφρα στο cryptosystem
Ναι πονζι φαση :lol:
https://etherscan.io/chart/address
Αν δεις αντιστοιχα την τιμη του ETH προφανως και δεν ανεβαινει αναλογα η τιμη με τους χρηστες ΑΛΛΑ εχει ενα τρελο accumulation period που το θεωρησαν undervalued και οδηγησε σε εκτοξευση το 2020
Προφανως ολα ειναι αλληλενδετα με τα project, την εφαρμογη τους και την καθιερωση τους

Η βασικη ερωτηση που πρεπει να κανεις οταν βρεις υποψηφιο λονγκτερμ χολντερ ειναι γιατι σε 10 χρονια οι ανθρωποι θα χρειαζονται αυτο το κρυπτονομισμα ? Γιατι θα το αγοραζουν ?
Θα ειναι μοδα ? Θα ειναι χρηστικο ? Θα εχει συλλεκτικη αξια ? :102:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 28 Ιαν 2022, 00:56

η προσοχη μας στο Καστελοριζο

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42517
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 30 Ιαν 2022, 17:37

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης
Δημοσιεύσεις: 916
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 18:20
Phorum.gr user: Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Τοποθεσία: σ' αυτή τη χώρα που ζεις / όλοι βρίζουν την τάξη

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης » 05 Φεβ 2022, 15:43

Ξεκινάει άνοδος;

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 24861
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 05 Φεβ 2022, 15:59

Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης έγραψε:
05 Φεβ 2022, 15:43
Ξεκινάει άνοδος;
Εξαρτάται πού έχεις ψωνισει
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22940
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 05 Φεβ 2022, 16:20

Προσωπικά βλέπω αστάθεια μέχρι και Απρίλιο. Ψώνισα κάτι ψιλά στα χαμηλά αλλά παραπάνω έχω βάλει κάποια όρια που αν φτάσουν θα σπρώξω fiat

Btw Ρωσία και Ινδία ξεμπαναρουν τα Κρυπτο πλην όμως τα φορολογουν. Αφού φόρτωσαν στο dip
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1029
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Cryptocurrency

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 06 Φεβ 2022, 22:39

Αγορασα MELD απο το Muesliswap. Τσεκαρετε το, εχει καλες προοπτικες.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών