Γινε Αγροτης

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γινε Αγροτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιουν 2022, 23:40

Σπανακιας έγραψε:
19 Ιουν 2022, 23:36
hellegennes έγραψε:
19 Ιουν 2022, 23:20


Τώρα έχω άλλα 5 που μου έγραψε η νονά μου. Συγγνώμη που δεν διευκρίνισα για τον pedantiκισμό σου ότι τα 5 δεν τα έχω εδώ και 30 χρόνια.
Δεν πειραζει φιλε Χελι
Μιλαμε για 50% αυξηση στα στρεμματα σου που περασε απαρατηρητη θα μπορουσε να συμβει στον καθενα μας
Ε, τότε να συμπληρώσω ότι στην πραγματικότητα είναι 20 στρέμματα, γιατί η αδερφή μου δεν ασχολήθηκε ποτέ με τα 5 στρέμματά της. Οπότε ήταν 30 χρόνια 15 στρέμματα στην πράξη.

Τα 5 αυτά στρέμματα ήταν της μάνας μου, που τα είχε γράψει στην αδερφή μου. Το χωράφι της νονάς και της μάνας μου είναι ένα ακίνητο χωρίς χώρισμα (η νονά μου είναι θεία μου).

Ελπίζω αυτές οι έξτρα λεπτομέρειες να σε βοηθήσουν να κοιμηθείς καλύτερα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Γινε Αγροτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 19 Ιουν 2022, 23:42

20 στρεμματα εσυ 20 στρεμματα κι εγω
Γιατι δεν βαζεις ακτινιδια;

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Γινε Αγροτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 19 Ιουν 2022, 23:43

ST48410 έγραψε:
19 Ιουν 2022, 23:24

Οι δύο από πάνω είναι εξαιρετικοί.
Φανταζεσαι να εβαζε και ο Χελις 20 στρεμματα ακτινιδια;
Θα γινοταν της καραπουταναρας εδω μεσα :lol:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γινε Αγροτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιουν 2022, 23:47

Άλλη δουλειά δεν είχα, να παρατήσω τις άλλες δουλειές μου και να τρέχω για ακτινίδια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Γινε Αγροτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 19 Ιουν 2022, 23:50

Γιατι εγω παρατησα τις δουλειες μου;
Α δεν εχεις διαβασει το νημα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40706
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γινε Αγροτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 19 Ιουν 2022, 23:53

Α, ναι. Έγιναν όλα αυτόματα. Πλήρωσες εργάτες να ασχοληθούν με τα πάντα ή σε βοήθησε ο Θεός;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γινε Αγροτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 20 Ιουν 2022, 00:02

Σπανακιας έγραψε:
19 Ιουν 2022, 23:43
ST48410 έγραψε:
19 Ιουν 2022, 23:24

Οι δύο από πάνω είναι εξαιρετικοί.
Φανταζεσαι να εβαζε και ο Χελις 20 στρεμματα ακτινιδια;
Θα γινοταν της καραπουταναρας εδω μεσα :lol:
Ναι όντως.

Στα σοβαρά τώρα. Μπράβο αξιέπαινη προσπάθεια. Θα ήθελα πολύ να πετύχει ώστε να αποδειχθεί ότι υπάρχουν ευκαιρίες και για άλλους.
Υπάρχουν ρίσκα που μπορώ να εκτιμήσω και άλλα όχι. Δηλαδή:

1. Θεωρώ δύσκολο κάποιος πχ με μισθό 1000 Ευρώ καθαρά (που δεν το λες και λίγο σήμερα) θα μπορέσει να λάβει δάνειο 100.000 Ευρώ. Μάλλον θα πρέπει να προσημειώσει αξιόλογο περιουσιακό στοιχείο.

2. Γενικά συχαίνομαι το δανεισμό αλλά αυτό είναι δική μου αλλεργία. Είδα πολύ κόσμο να καταστρέφεται από τα πανωτόκια. Κάποιους λογικά καθώς την πάτησαν με διακοποδάνεια κλπ βλακείες τον καιρό των παχέων αγελάδων και κάποιους από ατυχία καθώς στρωμένες εταιρείες έλαβαν ακάλυπτες επιταγές από απατεώνες και ποτέ δεν μπόρεσαν δικαστικά να πάρουν έστω και ένα σημαντικό ποσό από τα χαμένα χρήματα.

3. Την κίνηση του να πουλήσει κάποιος το σπίτι που μένει και να πάει στο ενοίκιο προκειμένου να έχει χρήματα για επένδυση δεν μπορώ να την αξιολογήσω στην πληρότητά της. Θα ήθελα αναλυτική κοστολόγηση του τι θα πληρώσει αυτός ο κάποιος σε ενοίκια σε βάθος χρόνου για να δω αν είναι λογική προσέγγιση.

4. Ας πούμε όμως ότι έχεις τα 100.000 από λαχείο και κάτι θέλεις να τα κάνεις. Αν σου βγει το πλάνο και δεδομένου ότι δεν βάζεις τρελό χρόνο εργασίας, θα μοιάζει ιδανικό. Εναλλακτικά θα μπορούσες να αγοράσεις άδεια ταξί και να το νοικιάζεις σε οδηγούς ή διαμέρισμα και να κάνεις το ίδιο.

5. Όλα έχουν ρίσκο. Το διαμέρισμα μπορεί να πάθει ζημιές από σεισμούς/φωτιά κλπ, το ταξί από τροχαίο και η σοδειά από χαλάζι/αρρώστιες. Εδώ λοιπόν έρχεται το καίριο ερώτημα. Έχεις αξιολογήσει το μέγεθος της ζημιάς και το ύψος της αποζημίωσης; Αυτή τη στιγμή περιμένεις κάποια χρόνια ώστε να έχεις πλήρη απόδοση. Σε περίπτωση ζημιάς επιστρέφεις στο 0 και ξαναβάζεις νέα δέντρα, άρα περιμένεις ξανά κάποια χρόνια; Δηλαδή η τυχόν αποζημίωση πόσο σε καλύπτει;

6. Προφανώς δεν ρισκάρεις το σύνολο του ποσού που διέθεσες (και θα διαθέσεις). Ένα μέρος είναι η αγορά γης και ο εξοπλισμός που σε κάθε περίπτωση μπορείς να νοικιάσεις ή να πουλήσεις. Αλλά και πάλι το ρίσκο δεν αφορά ασήμαντο ποσό αλλά δεκάδες χιλιάδες Ευρώ.

7. Αν δεν υπήρχε άλλη εργασία για να βιοπορίζεσαι θα μπορούσες και θα συνέφερε να κάνεις κάτι από αυτά που αναθέτεις σε άλλους προκειμένου να σου μένουν αυτά τα χρήματα ή όλες οι εργασίες είναι πλήρως εξειδικευμένες;

ΥΓ. Δεν χρειάζεται να απαντήσεις τώρα. Στην πορεία και καθώς κρατάς αναλυτικά τα κόστη δώσε κάποιες πληροφορίες σχετικά.

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Γινε Αγροτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 20 Ιουν 2022, 00:12

hellegennes έγραψε:
19 Ιουν 2022, 23:53
Α, ναι. Έγιναν όλα αυτόματα. Πλήρωσες εργάτες να ασχοληθούν με τα πάντα ή σε βοήθησε ο Θεός;

"Επιστατη" και εργατες
Ο δυο γεωπονοι ειναι συνεργατες που εγιναν φιλοι λειτουργουν αφιλοκερδως στο συμβουλευτικο κομματι,αλλα χωρις να εχω τετοια δεσμευση αγορασα και αγοραζω απο αυτους χωρις ερευνα αγορας γιατι ετσι γινονται αυτες οι συνεργασιες.

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Γινε Αγροτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 20 Ιουν 2022, 00:24

Σπανακιας έγραψε:
19 Ιουν 2022, 23:43
ST48410 έγραψε:
19 Ιουν 2022, 23:24

Οι δύο από πάνω είναι εξαιρετικοί.
Φανταζεσαι να εβαζε και ο Χελις 20 στρεμματα ακτινιδια;
Θα γινοταν της καραπουταναρας εδω μεσα :lol:
Θα γινόταν το νήμα του αιώνα.

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Γινε Αγροτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 20 Ιουν 2022, 00:29

ST48410 έγραψε:
20 Ιουν 2022, 00:02

Στα σοβαρά τώρα. Μπράβο αξιέπαινη προσπάθεια. Θα ήθελα πολύ να πετύχει ώστε να αποδειχθεί ότι υπάρχουν ευκαιρίες και για άλλους.
Υπάρχουν ρίσκα που μπορώ να εκτιμήσω και άλλα όχι. Δηλαδή:

1. Θεωρώ δύσκολο κάποιος πχ με μισθό 1000 Ευρώ καθαρά (που δεν το λες και λίγο σήμερα) θα μπορέσει να λάβει δάνειο 100.000 Ευρώ. Μάλλον θα πρέπει να προσημειώσει αξιόλογο περιουσιακό στοιχείο.
Ε ναι εννοειται αυτο

2. Γενικά συχαίνομαι το δανεισμό αλλά αυτό είναι δική μου αλλεργία. Είδα πολύ κόσμο να καταστρέφεται από τα πανωτόκια. Κάποιους λογικά καθώς την πάτησαν με διακοποδάνεια κλπ βλακείες τον καιρό των παχέων αγελάδων και κάποιους από ατυχία καθώς στρωμένες εταιρείες έλαβαν ακάλυπτες επιταγές από απατεώνες και ποτέ δεν μπόρεσαν δικαστικά να πάρουν έστω και ένα σημαντικό ποσό από τα χαμένα χρήματα.
Δεν υπαρχει κατι που δεν εχει ρισκο.Μονο πεθαμενος δεν ρισκαρεις


3. Την κίνηση του να πουλήσει κάποιος το σπίτι που μένει και να πάει στο ενοίκιο προκειμένου να έχει χρήματα για επένδυση δεν μπορώ να την αξιολογήσω στην πληρότητά της. Θα ήθελα αναλυτική κοστολόγηση του τι θα πληρώσει αυτός ο κάποιος σε ενοίκια σε βάθος χρόνου για να δω αν είναι λογική προσέγγιση.

4. Ας πούμε όμως ότι έχεις τα 100.000 από λαχείο και κάτι θέλεις να τα κάνεις. Αν σου βγει το πλάνο και δεδομένου ότι δεν βάζεις τρελό χρόνο εργασίας, θα μοιάζει ιδανικό. Εναλλακτικά θα μπορούσες να αγοράσεις άδεια ταξί και να το νοικιάζεις σε οδηγούς ή διαμέρισμα και να κάνεις το ίδιο.
Δεν χρειαζεται απαραιτητα να εχεις 100.000€
Υπαρχουν παρα μα παρα πολλοι που εχουν κληρονομησει χωραφια και δεν τα κανουν τιποτα.Αρα το κοστος πεφτει στις 60.000€ για 20 στρεμματα
Επισης(θα το δεις στην επενδυση των Σερρων) αν επιλεξεις μια περιοχη με φτηνη γη-και υπαροχυν πολλες- χωρις χωραφια το κοστος παει στα 80.000€ για 20 στρεμματα.Ολα αυτα θεωρητικα γιατι το πραγματικο κοστος θα το δουμε στην πορεια.
Επισης δεν ειναιαναγκη να ξεκινησεις με 20 στρεμματα.Μπορεις να ξεκινησεις με 15 η με 10 στρεμματα


5. Όλα έχουν ρίσκο. Το διαμέρισμα μπορεί να πάθει ζημιές από σεισμούς/φωτιά κλπ, το ταξί από τροχαίο και η σοδειά από χαλάζι/αρρώστιες. Εδώ λοιπόν έρχεται το καίριο ερώτημα. Έχεις αξιολογήσει το μέγεθος της ζημιάς και το ύψος της αποζημίωσης; Αυτή τη στιγμή περιμένεις κάποια χρόνια ώστε να έχεις πλήρη απόδοση. Σε περίπτωση ζημιάς επιστρέφεις στο 0 και ξαναβάζεις νέα δέντρα, άρα περιμένεις ξανά κάποια χρόνια; Δηλαδή η τυχόν αποζημίωση πόσο σε καλύπτει;
Ο αγροτικος τομεας εναι απο τους πιο κρατικοδιαιτους τομεις της οικονομιας
Υπαρχει ενα πολυ προστατευμενοπεριβαλλονγυρω απο τους αγροτες και μην αφηνεις την κλαψα τους να σε επηρεαζει.Αποζημιωνονται σχεδον για τα παντα και ζητανε χρηματα μεχρι και τις χρονιες που απλα το προιον τους δεν πιανει απλα καλη τιμη.



6. Προφανώς δεν ρισκάρεις το σύνολο του ποσού που διέθεσες (και θα διαθέσεις). Ένα μέρος είναι η αγορά γης και ο εξοπλισμός που σε κάθε περίπτωση μπορείς να νοικιάσεις ή να πουλήσεις. Αλλά και πάλι το ρίσκο δεν αφορά ασήμαντο ποσό αλλά δεκάδες χιλιάδες Ευρώ.
Επενδυοντας αυξανεις την τιμη της γης που εχεις επενδυσει
Εχω γραψει ηδη πως την τεταρτη χρονια με τα δεντρα ετοιμα να δωσουν φουλ παραγωγη η αξια τους θα ειναι 8.000-9.000€ το στρεμμα και υπαρχουντουλαχιστονσημερα διαθεσιμοι αγοραστες κυριως μεγαλες εταιρειες
Δηλαδη την τεταρτη χρονια το συγκεκριμενο χωραφι θα πιανει 160.000€-180.000€
Που σημαινει οτι αν το σκοτωσεις και το δωσεις κατω απο το κοστος παλι δεν χανεις


7. Αν δεν υπήρχε άλλη εργασία για να βιοπορίζεσαι θα μπορούσες και θα συνέφερε να κάνεις κάτι από αυτά που αναθέτεις σε άλλους προκειμένου να σου μένουν αυτά τα χρήματα ή όλες οι εργασίες είναι πλήρως εξειδικευμένες;
Καταρχας θα επρεπε να μενεις στον τοπο καλλιεργειας
Θα μπορουσε να το δει ετσι μια τετραμελης+ οικογενεια με διαθεση να ασχοληθει με το αντικειμενο δαχρονικα
Προσωπικα δεν θα το εκανα ποτε ακομη και αν δεν ειχα αλλο αντικειμενο εργασιας
Θεωρω οτι το αναλωνομαι με χειρονακτικες δουλειες στο χωραφι απλα μου στερει χρηματα απο αλλες δραστηριοτητες που θα ειχα
Γιατι σιγουρα θα εβρισκα κατι αλλο να κανω
Θα γινει καποια στιγμη ενας υπολογισμος καθαρα των εργατικων και της επιστασιας ωστε να υπαρχει μια εικονα του τι κερδιζει καποιος οταν αχολειται ο ιδιος.
Προσωπικα θελω να φτιαξω κατι αυτονομο,κατι που θα λειτουργει χωρις εμενα για εμενα
Αν εχω την υγεια μου και ολα πανε καλα αυτο θελω να το επεκιετινω σε ολες τις δραστηριοτητες μου σε 7-10 χρονια και να αποσυρθω στα ενοικιαζομενα δωματια που θα φτιαξω σε καποιο νησι.Δεν εχω σκοπο ομως να τερματισω ολες τις αλλες μου δραστηριοτητες,απλα να τρεχουν αυτες χωρις εμενα.



ΥΓ. Δεν χρειάζεται να απαντήσεις τώρα. Στην πορεία και καθώς κρατάς αναλυτικά τα κόστη δώσε κάποιες πληροφορίες σχετικά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Σπανακιας την 20 Ιουν 2022, 00:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7417
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Γινε Αγροτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 20 Ιουν 2022, 00:29

Σπύρος έγραψε:
18 Ιουν 2022, 02:39
ΓΓ ΑΓΡΟΤΗΣ = ΠΛΑΝΗΤΗΣ ΓΗ = ΘΕΜΕΛΙΟΣ ΛΙΘΟΣ = 688
ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΓΡΟΤΗΣ = ΕΥΤΥΧΙΑ = 1716
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ ΑΓΡΟΤΗΣ = ΕΓΩ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΜΕΤΑΝΑΣΤΗΣ = 2038
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ = ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΠΑΤΡΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ = ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΝΣΗΜΟ ΣΤΑ 50 ΜΟΥ = ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ = 2038

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Γινε Αγροτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 20 Ιουν 2022, 00:33

mao mao έγραψε:
20 Ιουν 2022, 00:29
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ = ΕΚΜΕΤΑΛΛΕΥΣΗ ΠΑΤΡΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΥΣΙΑΣ = ΔΕΝ ΕΧΩ ΟΥΤΕ ΕΝΑ ΕΝΣΗΜΟ ΣΤΑ 50 ΜΟΥ = ΜΥΘΟΜΑΝΙΑ ΤΡΟΠΟΣ ΖΩΗΣ = 2038
mao mao=Βγαζω χολη θεωροντας αυτοματως ψεμα οταν αλλοι κανουν κατι που εγω θεωρω αδυνατο

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4424
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Γινε Αγροτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 20 Ιουν 2022, 01:02

Έχω ένα χωράφι 20 στρέμματα, λέω να το φυτέψω Τζιτζιφιές.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Σπανακιας
Δημοσιεύσεις: 3512
Εγγραφή: 09 Μάιος 2022, 23:18
Phorum.gr user: ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ

Re: Γινε Αγροτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπανακιας » 20 Ιουν 2022, 01:07

Σπύρος έγραψε:
20 Ιουν 2022, 01:02
Έχω ένα χωράφι 20 στρέμματα, λέω να το φυτέψω Τζιτζιφιές.
Αν το λενε οι λεξαριθμοι γιατι οχι

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4424
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Γινε Αγροτης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 20 Ιουν 2022, 01:30

Τα αποξηραμένα βιολογικά τζίτζιφα πωλούνται προς €38/kg. Είναι εξαιρετικά για άτομα με πρόβλημα στο ζάχαρο. Το Amazon πουλάει και μικρές συσκευασίες που βγαίνουν €85 / Kg
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Απάντηση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών