Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Δεκ 2018, 19:11

Belisarius έγραψε:
18 Δεκ 2018, 19:04
hellegennes έγραψε:
18 Δεκ 2018, 19:00
Την 1.5L την έχω 1.00 (καραφεσωμένη). Αυτόν τον καιρό παίζει το 1+1 με 1,39 (την οποία όταν έχω προσφορά την δίνω 1,20). Των 0,33ml τα έχω όλα 0,50 λεπτά (καραφεσωμένα), ακόμα και την βυσσινάδα τους. Το μπουκάλι Άλφα την έχω 1,40, αλλά δίνω ελάχιστες και ψωνίζω από κάβα χοντρικής. Η εταιρεία μου έκανε καλύτερη τιμή αλλά ήθελαν να αγοράζω ποσότητα που θα με δυσκόλευε στην αποθήκη μου (είναι σχετικά μικρή).
Ωραία στα Bazar η Βίκος έχει 99 λεπτά (τουλάχιστον μέχρι 1 μήνα πριν που αγόραζα) και αρκετές φορές τη βάζει σε προσφορά στα 74 λεπτά.
Την Άλφα τη βρίσκω γύρω στο 1.10. Σε περίπτερο την παίρνω 1.50 και ο μπακάλης μου τη δίνει 1.60.

Τα μπαζάρ είναι φτηνότερα π.χ. από τα ΑΒ στα περισσότερα προϊόντα.
Ο Βασιλόπουλος, που είναι ένα από τα μεγαλύτερα ΣΜ, την Άλφα την έχει 1,25. Τόσο θα την είχα κι εγώ αν την έπαιρνα κατευθείαν από την εταιρεία, όπου εξήγησα γιατί δεν ήθελα. Την δε Βίκο νομίζω ότι την έχει 1,60. Σκέψου δηλαδή τι κέρδος έχει, αν εγώ έχω υπερκέρδος από την Βίκο. Και τα νερά του Βίκου τα έχει 20 λεπτά ακριβότερα από μένα.

Τα Bazar δεν ξέρω τι είναι, πάντως όταν βάζει προσφορά 74 λεπτά την Βίκο θα είναι όταν δίνουν την 1+1 με 1,39.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 18 Δεκ 2018, 19:12

Belisarius έγραψε:
18 Δεκ 2018, 18:56
Ασέβαστος έγραψε:
18 Δεκ 2018, 18:49

απο τα ειδη που κατεχω, μολις τα δω στα ραφια σ/μ γελαω με το θρασος τους να πουλανε σε τετοιες τιμες.
Ναι και τα Σ/Μ βαράνε. Είπαμε ήδη πχ για τα κρέατα. Το σωστό είναι να γίνεται έρευνα αγοράς. Μπορεί να φαίνεται μικρή η διαφορά αλλά σε βάθος χρόνου μπορείς να κάνεις τρελή οικονομία.
αμφιβαλλω. αναλογα με το μεγεθος των αγορων βεβαια, αλλα πρεπει να υπολογιστουν και τα εξοδα μεταφορας για να πας να παρεις κατι που το βρηκες φτηνα καπου αλλου, καθως και η σπαταλη σε χρονο, που (για μενα) εχει μεγαλη αξια.
οποτε θελω πολλα πραγματα, θα παω σε σμ. πιθανον να πληρωσω ορισμενα λιγο ακριβοτερα, αλλα δεν θα μετακινηθω, και θα γλυτωσω απο εκει. οταν θελω λιγα, θα τα παρω απο οτι βρω στο δρομο μου, δεν αξιζει τον κοπο συνηθως το πολυ ψαξιμο.
αυτα οταν μιλαμε για επωνυμα, που τα εχουν ολοι. για τροφιμα, κρεατα κλπ, παω οπου κρινω οτι θα βρω καλυτερη ποιοτητα, και δεν πολυκοιταω τις τιμες.

αγαθα που εχουν καποια υπολογισιμη αξια, θα τα κοιταξω πρωτα στο νετ, να ξερω που παιζουν οι τιμες, να μη με γδαρουν.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25235
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 18 Δεκ 2018, 19:17

foscilis έγραψε:
18 Δεκ 2018, 18:35


...
συγγνωμη, προσπαθεις ακομα να κανεις σοβαρη συζητηση;

https://smallbusiness.chron.com/profit- ... 22467.html


What Is the Profit Margin for a Supermarket?
by Barbara Bean-Mellinger; Updated November 14, 2018
Supermarkets are often cited as among the types of businesses with the lowest profit margins. It's true. Grocery store profit margins typically range from 1 percent to 3 percent, depending on the items. Grocery stores make their money on volume.
το βαζω για να μην μπερδευεται ο κοσμος διβαζοντας ανοησιες εδω κιεκει

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 18 Δεκ 2018, 19:24

hellegennes έγραψε:
18 Δεκ 2018, 19:11
Ο Βασιλόπουλος, που είναι ένα από τα μεγαλύτερα ΣΜ, την Άλφα την έχει 1,25. Τόσο θα την είχα κι εγώ αν την έπαιρνα κατευθείαν από την εταιρεία, όπου εξήγησα γιατί δεν ήθελα. Την δε Βίκο νομίζω ότι την έχει 1,60. Σκέψου δηλαδή τι κέρδος έχει, αν εγώ έχω υπερκέρδος από την Βίκο. Και τα νερά του Βίκου τα έχει 20 λεπτά ακριβότερα από μένα.

Τα Bazar δεν ξέρω τι είναι, πάντως όταν βάζει προσφορά 74 λεπτά την Βίκο θα είναι όταν δίνουν την 1+1 με 1,39.
Δε διαφωνώ σε κάτι. Απλά ακόμα 10 cents διαφορά είναι υπολογίσιμη αν μαζευτούν αρκετά προϊόντα στο καλάθι και είναι αγαθά που καταναλώνονται σε μεγάλες ποσότητες σε βάθος χρόνου.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 18 Δεκ 2018, 19:26

Ασέβαστος έγραψε:
18 Δεκ 2018, 19:12
οταν θελω λιγα, θα τα παρω απο οτι βρω στο δρομο μου, δεν αξιζει τον κοπο συνηθως το πολυ ψαξιμο.
Έτσι είναι

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27167
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 18 Δεκ 2018, 19:32

hellegennes έγραψε:
18 Δεκ 2018, 18:24
stavmanr έγραψε:
18 Δεκ 2018, 18:09
Δεν είναι ο φόρος το Α και το Ω για το κράτος. Οι αλυσίδες, σε αντίθεση προς τα μπακάλικα, παρέχουν μεταξύ των άλλων χιλιάδες θέσεις εργασίας, λύνοντας τα χέρια της εκάστοτε κυβέρνησης.
Ο μεγαλύτερος φόρος προκύπτει, μεταξύ των άλλων, από το γεγονός ότι τα καθαρά έσοδα του μπακάλικου πηγαίνουν σε μία ή το πολύ τρεις τσέπες. Οι μεγάλες αλυσίδες πληρώνουν τεράστιο μέρος των εσόδων τους σε μισθούς και άλλες παροχές.
Λάθος. Εξήγησα ήδη ότι τα έσοδα της μικρής επιχείρησης εκ των πραγμάτων μοιράζονται σε περισσότερο κόσμο. Οι τρεις μεγάλες αλυσίδες απασχολούν περίπου 42 χιλιάδες άτομα, με τζίρο 5 δις. Αν εσύ ξέρεις πολλές μικροεπιχειρήσεις του ενός ατόμου με τζίρους 120 χιλιάδες, πες μου που είναι.
απάλευτος :lol:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40713
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Δεκ 2018, 19:35

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
18 Δεκ 2018, 19:32
hellegennes έγραψε:
18 Δεκ 2018, 18:24
stavmanr έγραψε:
18 Δεκ 2018, 18:09
Δεν είναι ο φόρος το Α και το Ω για το κράτος. Οι αλυσίδες, σε αντίθεση προς τα μπακάλικα, παρέχουν μεταξύ των άλλων χιλιάδες θέσεις εργασίας, λύνοντας τα χέρια της εκάστοτε κυβέρνησης.
Ο μεγαλύτερος φόρος προκύπτει, μεταξύ των άλλων, από το γεγονός ότι τα καθαρά έσοδα του μπακάλικου πηγαίνουν σε μία ή το πολύ τρεις τσέπες. Οι μεγάλες αλυσίδες πληρώνουν τεράστιο μέρος των εσόδων τους σε μισθούς και άλλες παροχές.
Λάθος. Εξήγησα ήδη ότι τα έσοδα της μικρής επιχείρησης εκ των πραγμάτων μοιράζονται σε περισσότερο κόσμο. Οι τρεις μεγάλες αλυσίδες απασχολούν περίπου 42 χιλιάδες άτομα, με τζίρο 5 δις. Αν εσύ ξέρεις πολλές μικροεπιχειρήσεις του ενός ατόμου με τζίρους 120 χιλιάδες, πες μου που είναι.
απάλευτος :lol:
Εξήγησέ μου τι σημαίνει το σχόλιό σου. Θεωρείς ότι υπάρχουν πολλές επιχειρήσεις του 1 ατόμου με τζίρο 120 χιλιάρικα τον χρόνο; Θεωρείς ότι είναι λάθος τα νούμερα 42 χιλιάδες και 5 δις; Τι ακριβώς;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27167
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 18 Δεκ 2018, 19:35

talaipwros έγραψε:
18 Δεκ 2018, 19:17


συγγνωμη, προσπαθεις ακομα να κανεις σοβαρη συζητηση;

https://smallbusiness.chron.com/profit- ... 22467.html


What Is the Profit Margin for a Supermarket?
by Barbara Bean-Mellinger; Updated November 14, 2018
Supermarkets are often cited as among the types of businesses with the lowest profit margins. It's true. Grocery store profit margins typically range from 1 percent to 3 percent, depending on the items. Grocery stores make their money on volume.
το βαζω για να μην μπερδευεται ο κοσμος διβαζοντας ανοησιες εδω κιεκει
Ναι αλλά διάβασες ότι δεν τα πιστεύει αυτά, έτσι; Υπάρχει συνομωσία για να κρύβουν το πραγματικό κέρδος με ντριγωνιγκές μπωλήζειζ :003:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20266
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 18 Δεκ 2018, 19:36

Ωπ, τι βλέπω, ο ΓΓ ξανακομπλέξαρε και έκανε νήμα για να την πει στον Χέλη;;;
Καλή προσπάθεια. Άγι-στα 3.

Αν δε δω νήμα για sys3x 5ρι δε βάζω.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27167
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 18 Δεκ 2018, 19:38

hellegennes έγραψε:
18 Δεκ 2018, 19:35
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
18 Δεκ 2018, 19:32
hellegennes έγραψε:
18 Δεκ 2018, 18:24


Λάθος. Εξήγησα ήδη ότι τα έσοδα της μικρής επιχείρησης εκ των πραγμάτων μοιράζονται σε περισσότερο κόσμο. Οι τρεις μεγάλες αλυσίδες απασχολούν περίπου 42 χιλιάδες άτομα, με τζίρο 5 δις. Αν εσύ ξέρεις πολλές μικροεπιχειρήσεις του ενός ατόμου με τζίρους 120 χιλιάδες, πες μου που είναι.
απάλευτος :lol:
Εξήγησέ μου τι σημαίνει το σχόλιό σου. Θεωρείς ότι υπάρχουν πολλές επιχειρήσεις του 1 ατόμου με τζίρο 120 χιλιάρικα τον χρόνο; Θεωρείς ότι είναι λάθος τα νούμερα 42 χιλιάδες και 5 δις; Τι ακριβώς;
Διαίρεσες τα πέντε δις με 42 χιλ κι έβγαλες εκατόν είκοσι, αλλά συγκρίνεις ανόμοια πράγματα διατί οι αλυσίδες έχουν ένα σωρό στέικχόλντερς που δεν έχουν τα μομ εντ ποπ στορς. Από ιδιοκτήτες των ακινήτων, μέχρι προμηθευτές υπηρεσιών, μέχρι μετόχους και άλλα πολλά.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27167
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 18 Δεκ 2018, 19:46

Το ζήτημα είναι σημαντικό πέρα από τη σύγκριση σ/μ-μπακάλικων, διατί εδώ και χρόνια έχομε επισημάνει ότι η έλλειψη scale είναι στρέβλωση και δομικός παράγοντας υστέρησης της ελ οικονομίας, καθώς και ένας από τους βασικούς λόγους που τραβιέστε με ποκοπίκους και μνημόνια
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
panos291
Δημοσιεύσεις: 14111
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 19:36

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από panos291 » 18 Δεκ 2018, 19:51

Ασέβαστος έγραψε:
18 Δεκ 2018, 18:33
λοιπον, εκανα ενα γρηγορο ψαξιμο. γυψοσανιδα knauf.

τιμη πρακτικερ https://www.praktiker.gr/p/gypsosanida- ... 20-cm-2091 2.19

τιμη σκρουτζ https://eshop.grizas.gr/product.aspx?id=1444 1.97

το σκρουτζομαγαζο, ειναι και φυσικο μαγαζι, που μπορει καθενας να παει να ψωνισει. συγκεκριμμενα τα σκρουτζομαγαζα εχουν και ενα αυξημενο κοστος απο τα "κλικ" οποτε με λιγο ψαξιμο στο νετ εκτος σκρουτζ, η σε φυσικα καταστηματα, παιζει να βρεθει και καλυτερη τιμη. επισης αν πας εκει, και θες καποια μεγαλη ποσοτητα, παιζει να παρεις και εκπτωση, στο πρακτικερ αποκλειεται.

αλλα ας μεινουμε σε αυτη τη συγκριση. βλεπουμε το μεγαλομαγαζο, 10% ακριβοτερο, παρολο που οπως αναφερθηκε σε προηγουμενα ποστ, θεωρητικα, λογω μεγεθους, θαπρεπε να εχει καλυτερη τιμη.

εχετε καποια εξηγηση;

αν εχετε ορεξη, ψαξτε κι αλλα προιοντα, σε διαφορα μικρα-μεγαλα μαγαζια. πιστευω οτι θα βρειτε πως οι "μικροι" μπορουν να ειναι ακρως ανταγωνιστικοι με τους "μεγαλους", αλλα εδω ειμαι να αναθεωρησω αν βρειτε κατι αλλο.
Yπαρχουν και προιοντα που ενα μεγαλο μαγαζι δυσκολεύεται να συναγωνιστει τα μικρομαγαζα, οπως τα κινητα τηλεφωνα.
Ειχα ρωτησει γνωστο μου υψηλόβαθμο στελεχος του πλαισιου γιατι γινεται αυτο, και μου ειπε οτι αυτοι στοκαρουν ενω τα σκρουτζομαγαζα αγοραζουν ελαχιστα κομμάτια συνεχως με επισης ελαχιστο κερδος παρακολουθώντας τις τιμες που πεφτουν.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24548
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 18 Δεκ 2018, 20:06

hellegennes έγραψε:
18 Δεκ 2018, 18:39
foscilis έγραψε:
18 Δεκ 2018, 18:35
hellegennes έγραψε:
18 Δεκ 2018, 18:08


Μην πετάτε έτσι κοτσάνες. Αυτό στο οποίο αναφέρεσαι είναι το καθαρό κέρδος μετά φόρων. Δεν είναι περιθώριο κέρδους. Εκτός κι αν μιλάτε κάποια άλλη, δική σας γλώσσα, που οι όροι είναι διαφορετικοί.
What is Gross Profit Margin
Gross profit margin is a financial metric used to assess a company's financial health and business model by revealing the proportion of money left over from revenues after accounting for the cost of goods sold. One can calculate gross profit margin, also known as gross margin, by dividing gross profit by revenues.

[...]
Cost of goods sold (COGS) is the direct costs attributable to the production of the goods sold in a company. This amount includes the cost of the materials used in creating the good along with the direct labor costs used to produce the good. It excludes indirect expenses such as distribution costs and sales force costs.
Συγχαρητήρια που επιβεβαιώνεις αυτό που έγραψα. Παρακάτω;
gross profit margin = revenue - (cost of goods)
cost of goods = total cost - (sales etc cost) =>

gross profit margin = revenue - total cost + (sales cost etc).

Περαιτέρω λες το Σούπερ Μάρκετ να μην έχει sales force costs και να έχει μόνο γραμμές παραγωγής; Μήπως το έχεις μπερδέψει με τους προμηθευτές του;

Για σύνελθε λίγο.

Πάμε πάλι:
24% περιθώριο μικτού κέρδους
21% κόστη που αφαιρούνται από το μικτό κέρδος
= 3% περιθώριο κέρδους (σκέτο)

Τα λέει ο άνθρωπος στον ίδιον τον πίνακα που έβαλες.

the_black_planet
Δημοσιεύσεις: 1170
Εγγραφή: 24 Μάιος 2018, 13:54
Phorum.gr user: the_black_planet

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the_black_planet » 18 Δεκ 2018, 20:15

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
18 Δεκ 2018, 19:46
Το ζήτημα είναι σημαντικό πέρα από τη σύγκριση σ/μ-μπακάλικων, διατί εδώ και χρόνια έχομε επισημάνει ότι η έλλειψη scale είναι στρέβλωση και δομικός παράγοντας υστέρησης της ελ οικονομίας, καθώς και ένας από τους βασικούς λόγους που τραβιέστε με ποκοπίκους και μνημόνια
Εγώ στην Αγγλία πάντως θυμάμαι περισσότερα ίσως mini market και λιγότερα super σε σχέση με εδώ. Και ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω το νόημα της συζήτησης.
Ζωγράφισε έναν ήλιο στο ταβάνι, μίλησε με τ’ αγέρι της νυχτιάς
και χόρεψε μαζί με τη σκιά σου στους ήχους μιας αδύναμης καρδιάς.
Πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς
πάρε τηλέφωνο τη μοναξιά σου ή βγες ξανά στον δρόμο της φωτιάς

Άβαταρ μέλους
Οργισμένος
Δημοσιεύσεις: 15030
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:21

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Οργισμένος » 18 Δεκ 2018, 20:38

Μας πινουνε το αιμα οι πολυεθνικες.
Ουργκ.
ΤΟ βιβλίο μου:https://www.smashwords.com/books/view/412984
Η τραγελαφικά ωμή αλήθεια για την Ελλάδα.
ΕΝΤΕΛΩΣ ΔΩΡΕΑΝ!!!
Στηρίξτε με, η αλήθεια ΠΡΕΠΕΙ να λάμψει...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών