Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40647
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2019, 02:30

Δεν έχω ισχυριστεί ποτέ ότι είμαι φθηνότερος σε 10.000 κωδικούς από κάθε άλλο κατάστημα. Κανένα κατάστημα δεν μπορεί να ισχυριστεί κάτι τέτοιο. Θα ήταν γελοίο. Έχω δει πει συγκεκριμένα παραδείγματα προϊόντων που έχω ακριβότερα είτε γιατί δεν με ενδιαφέρει να τα έχω φθηνότερα είτε γιατί πρόκειται για προϊόντα που οι εταιρείες τους συνεργάζονται απευθείας με αλυσίδες ΣΜ και τους δίνουν πάντα καλύτερες τιμές από οτιδήποτε κυκλοφορεί στην χοντρική.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 13 Μάιος 2019, 02:36

Εν τω μεταξυ το νημα ξεκιναει ως εξης
Από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 17 Δεκ 2018, 20:22

Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;
Δεν μιλαω για ενα δυο προιοντα αλλα στο συνολο
Ενα μολις λεπτο μετα το op πεταγεσαι εσυ με την εξης απαντηση
από hellegennes » 17 Δεκ 2018, 20:23

Πολλά. Τα περισσότερα σήμερα είναι.

Ποιο ψευτης σε ψαχνει το χολυγουντ να παιξεις τον πινοκιο
Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40647
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2019, 03:25

Μόνο ψυχοπαθής θα θεωρούσε ότι μπορεί να εννοείς το 100% των προϊόντων από το 100% των καταστημάτων.

Εσύ ξέρεις οποιοδήποτε ΣΜ να είναι φθηνότερο σε όλα του τα προϊόντα από κάθε άλλο ΣΜ, μίνι μάρκετ, περίπτερο, λαϊκή αγορά ή οτιδήποτε άλλο κάνει λιανικές πωλήσεις; Κι αν, πες μας ποιο ΣΜ είναι αυτό ή ποιο κατάστημα, γενικότερα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 13 Μάιος 2019, 03:36

hellegennes το πρωί θα νυστάζεις στο μαγαζί. :D

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40647
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Μάιος 2019, 03:48

Δεν δουλεύω τις Δευτέρες και τις Πέμπτες. Επίσης έχω ένα πρόβλημα (όχι εργασιακό) και δεν με πιάνει ύπνος. Μετά βίας κοιμήθηκα 10 ώρες αυτήν την εβδομάδα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 13 Μάιος 2019, 04:14

αδερφε αρχινα τσιπουρα χαλαρα θα πιασεις 15(50% επανω)

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 13 Μάιος 2019, 04:20

hellegennes έγραψε:
13 Μάιος 2019, 03:25
Μόνο ψυχοπαθής θα θεωρούσε ότι μπορεί να εννοείς το 100% των προϊόντων από το 100% των καταστημάτων.
Αναρωτηθηκα αν την παλευεις
Οχιδεν την παλευεις
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 15 Μάιος 2019, 06:57

Το ερωτημα ειναι που κυκλοφορουν πιο ομορφες γυναικες.
Σε μινι μαρκετ η στις μεγαλες αλυσιδες?
Ενω ποσοτικα η απαντηση ειναι προφανης, ποιοτικα δεν ειμαι σιγουρος.
Προσωπικα ερεθιζομαι περισσοτερο στα μινι μαρκετ.
Νοιωθω οτι ειμαι εγκλωβισμενος αναμεσα στα ραφια και τους διαδρομους με καλλιγραμες γυναικες και μου ανεβαινει η λιμπιντο
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 15 Μάιος 2019, 07:10

Στου Χελι ψωνιζουν μονο εστεμμενες
Οι υπολοιπες τρωνε πορτα απο τον πορτιερη του μαγαζιου
Αν θελεις να αγορασεις τα πιο φτηνα pampers της αγορας πρεπει να εχεις τιτλο ομοφιας
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Ορέστης 35

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 15 Μάιος 2019, 07:36

Daje έγραψε:
15 Μάιος 2019, 06:57
Το ερωτημα ειναι που κυκλοφορουν πιο ομορφες γυναικες.
Σε μινι μαρκετ η στις μεγαλες αλυσιδες?
Ενω ποσοτικα η απαντηση ειναι προφανης, ποιοτικα δεν ειμαι σιγουρος.
Προσωπικα ερεθιζομαι περισσοτερο στα μινι μαρκετ.
Νοιωθω οτι ειμαι εγκλωβισμενος αναμεσα στα ραφια και τους διαδρομους με καλλιγραμες γυναικες και μου ανεβαινει η λιμπιντο
Nα πηγαινεις στα ΟΚ μαρκετ σε φοιτητικες γειτονιες οπως Ζωγραφου, Εξαρχεια. Γενικα να κυκλοφορεις σε φοιτητικες γειτονιες.

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 15 Μάιος 2019, 07:38

Δεν μπορω με τις φοιτητριες, εχω μεγαλωσει πια.
Θελω να εχουν παρει πτυχιο για να μου σηκωθει πλεον.0
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Ορέστης 35

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 15 Μάιος 2019, 07:50

Daje έγραψε:
15 Μάιος 2019, 07:38
Δεν μπορω με τις φοιτητριες, εχω μεγαλωσει πια.
Θελω να εχουν παρει πτυχιο για να μου σηκωθει πλεον.0
Δεν εχουν ηλικια οι γυναικες. Υπαρχουν απλα οι ομορφες και οι λιγοτερο ομορφες.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 27 Ιουν 2020, 00:26

hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2018, 13:04

Επειδή δεν είσαι ΓΓ και μπορεί να υπάρξει στοιχειώδης συνεννόηση, να επαναλάβω αυτό που είπα και πριν. Έχω αποθήκη. Αυτό σημαίνει ότι έχω την δυνατότητα να παίρνω κιβώτια. Αυτό μού δίνει και καλύτερες τιμές από τους προμηθευτές μου (με έκπτωση κλίμακας) και την δυνατότητα να αγοράζω μεγαλύτερες ποσότητες όταν κάτι έχει καλύτερη τιμή.
Δηλαδη η δυνατοτητα να παιρνεις εσυ με μια αποθηκουλα της πουτσας λιγα κιβωτια παραπανω σου σινει καλυτερες τιμες απο τους ανταγωνιστες σου αλλα τα σουπερ μαρκετ με αποιηκες στρεμματων ειναι πιο ακριβα απο εσενα
Ρε τι εχουμε διαβασει εδω μεσα
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40647
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 27 Ιουν 2020, 01:15

Λοιπόν, άκου λίγα λόγια για το πώς δουλεύει το λιανεμπόριο.

Τα περισσότερα ΣΜ δεν έχουν logistics. Ο Μασούτης, ας πούμε, έχει. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχουν γιγάντιες αποθήκες να στοκάρουν προϊόντα. Η όποια διαπραγματευτική τους ισχύ έχει σημασία στην βάση της αλυσίδας τους. Δηλαδή διαπραγματεύονται καλύτερες τιμές στην βάση της συνολικά μεγαλύτερης κατανάλωσης, όχι της κατανάλωσης ανά υποκατάστημα.

Τώρα, η αγορά προϊόντων χωρίζεται σε εγχώρια και εισαγωγής. Στην εγχώρια αγορά τα ΣΜ συχνά παίρνουν καλύτερες τιμές γιατί αγοράζουν κατευθείαν από εταιρείες και όχι από ενδιάμεσους ή στήνουν εταιρείες ενδιάμεσης πώλησης (cash and carry) και τροφοδοτούν τον εαυτό τους από χονδρεμπορική που είναι στην ουσία ο ίδιος τους ο εαυτός. Αυτό βέβαια πολλές φορές οδηγεί σε ίδιες ή υψηλότερες τιμές, γιατί μετακυλίουν το κέρδος του προϊόντος από την λιανική στην χονδρική τους. Δηλαδή αγοράζουν το Χ προϊόν για 1 ευρώ, το πουλάνε στον εαυτό τους για 3 ευρώ και το πουλάνε στην λιανική για 3,5. Ακόμη κι αν εγώ το αγοράσω για 2 ευρώ από χονδρική, μπορώ να το έχω φθηνότερα από 3,5.

Αυτό ισχύει μόνο στα προϊόντα που αγοράζουν απευθείας από εταιρείες. Στα προϊόντα διανομής έχουν συνήθως μικρή έκπτωση από τους πωλητές και σε κάποιες περιπτώσεις τους δίνουν ίδιες τιμές. Υπάρχουν βέβαια και διανομείς που δίνουν αρκετά μεγαλύτερες εκπτώσεις σε αλυσίδες ή δίνουν προσφορές και πολυσυσκευασίες που δεν διαθέτουν στα μικρά σημεία πώλησης.

Στα προϊόντα εισαγωγής η διαφορά είναι μεγάλη. Εκεί τις εισαγωγές τις κάνουν χονδρέμποροι και ενδιάμεσοι και όχι τα ίδια τα ΣΜ (πλην εξαιρέσεων), οπότε οι τιμές που παίρνουν τα ΣΜ μπορεί να είναι και μεγαλύτερες, κυρίως γιατί πληρώνουν ενσωματωμένο κόστος διακίνησης, ενώ η αγορά μικρότερων καταστημάτων αγοράζει από εισαγωγείς χονδρέμπορους που είναι είτε cash and carry (όχι ΣΜ cash and carry) είτε αποθήκες και η διανομή είναι κεντρική, δηλαδή πηγαίνει ο λιανέμπορος και αγοράζει από ένα σημείο ή κάνει παραγγελία και η αποστολή γίνεται από ένα σημείο.

Σε κάθε περίπτωση, το ποσοστό κέρδους που βάζουν τα ΣΜ και οι τιμές που αγοράζουν οι εισαγωγείς χονδρέμποροι είναι τέτοια που επιτρέπουν να έχεις ίδιες και χαμηλότερες τιμές από τα ΣΜ, αρκεί να έχεις σωστό έλεγχο της αγοράς και την δυνατότητα να αγοράζεις κάθε είδος από τον χονδρέμπορο που σε συμφέρει. Τα ΣΜ δεν έχουν τέτοιες δυνατότητες ευελιξίας, χρειάζονται μόνιμη αλυσίδα τροφοδοσίας, αν είναι δυνατόν από μία και μόνο πηγή και αυτό σημαίνει ότι εμπλέκεται έξτρα κόστος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48449
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 27 Ιουν 2020, 01:33

hellegennes έγραψε:
27 Ιουν 2020, 01:15
Λοιπόν, άκου λίγα λόγια για το πώς δουλεύει το λιανεμπόριο.

Τα περισσότερα ΣΜ δεν έχουν logistics. Ο Μασούτης, ας πούμε, έχει. Αυτό σημαίνει ότι δεν έχουν γιγάντιες αποθήκες να στοκάρουν προϊόντα. Η όποια διαπραγματευτική τους ισχύ έχει σημασία στην βάση της αλυσίδας τους. Δηλαδή διαπραγματεύονται καλύτερες τιμές στην βάση της συνολικά μεγαλύτερης κατανάλωσης, όχι της κατανάλωσης ανά υποκατάστημα.

Τώρα, η αγορά προϊόντων χωρίζεται σε εγχώρια και εισαγωγής. Στην εγχώρια αγορά τα ΣΜ συχνά παίρνουν καλύτερες τιμές γιατί αγοράζουν κατευθείαν από εταιρείες και όχι από ενδιάμεσους ή στήνουν εταιρείες ενδιάμεσης πώλησης (cash and carry) και τροφοδοτούν τον εαυτό τους από χονδρεμπορική που είναι στην ουσία ο ίδιος τους ο εαυτός. Αυτό βέβαια πολλές φορές οδηγεί σε ίδιες ή υψηλότερες τιμές, γιατί μετακυλίουν το κέρδος του προϊόντος από την λιανική στην χονδρική τους. Δηλαδή αγοράζουν το Χ προϊόν για 1 ευρώ, το πουλάνε στον εαυτό τους για 3 ευρώ και το πουλάνε στην λιανική για 3,5. Ακόμη κι αν εγώ το αγοράσω για 2 ευρώ από χονδρική, μπορώ να το έχω φθηνότερα από 3,5.

Αυτό ισχύει μόνο στα προϊόντα που αγοράζουν απευθείας από εταιρείες. Στα προϊόντα διανομής έχουν συνήθως μικρή έκπτωση από τους πωλητές και σε κάποιες περιπτώσεις τους δίνουν ίδιες τιμές. Υπάρχουν βέβαια και διανομείς που δίνουν αρκετά μεγαλύτερες εκπτώσεις σε αλυσίδες ή δίνουν προσφορές και πολυσυσκευασίες που δεν διαθέτουν στα μικρά σημεία πώλησης.

Στα προϊόντα εισαγωγής η διαφορά είναι μεγάλη. Εκεί τις εισαγωγές τις κάνουν χονδρέμποροι και ενδιάμεσοι και όχι τα ίδια τα ΣΜ (πλην εξαιρέσεων), οπότε οι τιμές που παίρνουν τα ΣΜ μπορεί να είναι και μεγαλύτερες, κυρίως γιατί πληρώνουν ενσωματωμένο κόστος διακίνησης, ενώ η αγορά μικρότερων καταστημάτων αγοράζει από εισαγωγείς χονδρέμπορους που είναι είτε cash and carry (όχι ΣΜ cash and carry) είτε αποθήκες και η διανομή είναι κεντρική, δηλαδή πηγαίνει ο λιανέμπορος και αγοράζει από ένα σημείο ή κάνει παραγγελία και η αποστολή γίνεται από ένα σημείο.

Σε κάθε περίπτωση, το ποσοστό κέρδους που βάζουν τα ΣΜ και οι τιμές που αγοράζουν οι εισαγωγείς χονδρέμποροι είναι τέτοια που επιτρέπουν να έχεις ίδιες και χαμηλότερες τιμές από τα ΣΜ, αρκεί να έχεις σωστό έλεγχο της αγοράς και την δυνατότητα να αγοράζεις κάθε είδος από τον χονδρέμπορο που σε συμφέρει. Τα ΣΜ δεν έχουν τέτοιες δυνατότητες ευελιξίας, χρειάζονται μόνιμη αλυσίδα τροφοδοσίας, αν είναι δυνατόν από μία και μόνο πηγή και αυτό σημαίνει ότι εμπλέκεται έξτρα κόστος.
Ρε δεν τον ενδιαφέρει, τρολλάρει το άτομο.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών