Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Δεκ 2018, 12:04

foscilis έγραψε:
20 Δεκ 2018, 11:26
Ασέβαστος έγραψε:
20 Δεκ 2018, 10:22
δεν ειναι λιγοι εκεινοι που ειναι τοσο βλαμμενοι, που προτιμανε ακριβως το ιδιο προιον σε μεγαλυτερη τιμη, γιατι πιστευουν οτι ειναι πιο καλο, το φτηνο κατι στραβο θα εχει.
Κάποια πράγματα είναι brand names και όντως χτυπάνε την τιμή χωρίς λόγο. Αλλά συνήθως τα ακριβότερα πράγματα είναι ακριβότερα επειδή το αξίζουν. Ας πούμε για τις πάνες που συζητάτε θυμάμαι πολύ καλά όταν παίρναμε για τη μικρή ότι οι Pampers και οι Babylino ήταν πραγματικά γαμάτες, οι πάνες ιδιωτικής ετικέτας του ΑΒ ήταν επίσης πάρα πολύ καλές και οι πάνες ιδιωτικής ετικέτας του Καρφούρ ήταν αληθινά σα γυαλόχαρτο και δεν έπαιζε να κρατήσουν μέσα κάτουρο και σκατό.

Ωστόσο αντιλαμβάνομαι ότι συζητάμε για διαφορές στην τιμή του ίδιου προϊόντος μεταξύ διαφορετικών μαγαζιών. Θα πω ένα χειροπιαστό παράδειγμα από την προσωπική μου εμπειρία.

Ο ΑΒ έχει σταθερά τουλάχιστον 10% μεγαλύτερες τιμές για το ίδιο προϊόν σε σχέση με λαϊκή αλυσίδα που φημολογείται ότι αγοράζει προστασία από τη ΧΑ επί των εργατικών θεμάτων και η οποία αναφέρθηκε στο νήμα. Όμως έχει και πολύ κοντά στο 0% προβληματικά προϊόντα και όπου είναι όντως χαμηλή η ποιότητα [ξερωγω πλησιάζουν στη λήξη] στο λέει και τα χτυπάει 20% ή και 50% κάτω.

Δεν έχω όρεξη να χρειάζεται να ελέγχω το βαζάκι με τις ελιές αν είναι ανοιγμένο και λείπει μία (ή έστω μη αεροστεγώς κλειστό), ούτε το κατσαριδοκτόνο αν όντως πατιέται το μπεκ, ούτε το γκούντα αν έχει μούχλα κάτω από τη 2η φέτα, ούτε το σκάκι που αγόρασα τελευταία στιγμή για το μαλακισμένο της αδερφής μου αν τελικά μέσα έχει μόνο πούλια για τάβλι και ένα ζάρι. Και σε γενικές γραμές όταν λένε "στήθος κοτόπουλου [30% πιο φθηνό από του Μιμίκου]" εκτιμώ αν η ταμπέλα προσθέτει "μαγειρέψτε το πριν δύσει ο ήλιος γιατί μετά θα αρχίσει να γίνεται μπλε και θα πρέπει να αδειάσετε το ψυγείο σας να το περάσετε δυο χέρια απολυμαντικό, να το αερίσετε τουλάχιστον έξι ώρες και πάλι η βοθρίλα θα σας έχει καρφωθεί στον εγκέφαλο για 1 μήνα".

Ένας άλλος λόγος που αποφεύγω τους μικρούς είναι ότι οι περισσότεροι έχουν πρόβλημα με την Amex (που προσωπικά την προτιμώ λόγω πόντων) αλλά ακόμα και άμα πληρώνεις μετρητά είναι ΑΠΟΛΥΤΑ βέβαιο ότι θα αρχίσουν τα "χμμ μήπως έχετε 0.26 ή 0.46 ά και 1.16 μου κάνει να να εκεί βλέπω έχετε ένα εικοσάλεπτο και αν μετρήσετε τα κόκκινα σίγουρα βγάζουν 0.6 α εντάξει 0.7 το ίδιο κάνει". Μην αρχίσω για τη διαφορά ευκολίας να βγάλεις τιμολόγιο σε μια μεγάλη αλυσίδα και στο λαϊκό μαγαζί (το τιμολόγιο όμως για μένα ισοδυναμεί με 50% έκπτωση), αυτό πες δεν αφορά τον απλό καταναλωτή.

Ένας τρίτος λόγος είναι ότι συνήθως δεν έχουν πάρκινγκ ή έχουν μισή θέση και για τις υπόλοιπες βασίζονται στο ότι οι πελάτες θα κλέψουν από το πεζοδρόμιο και από το δρόμο. Ή αν δεν έχεις ελληνικό λαϊκό μεγαλείο ψυχής πρέπει να ψάχνεις μόνος σου σε όλο το τετράγωνο κάπου νόμιμα να παρκάρεις.

Βλέπουμε λοιπόν όπως εξήγησα και στο παράδειγμα με τη φωτογραφική μηχανή ότι μολονότι ο ένας πουλάει την πάνα μάρκας Χ και ο άλλο πουλάει την πάνα επίσης μάρκας Χ, τελικά δεν είναι ακριβώς το ίδιο προϊόν: είναι το ίδιο πράγμα + τεράστιες διακυμάνσεις στην προστιθέμενη αξία της λιανικής πώλησης η οποία είναι επίσης κάτι που αγοράζεις από αυτούς (αλλιώς θα πήγαινες κατευθείαν στο εργοστάσιο ή σε κάποιο πρατήριο).

Όλα αυτά τα πράγματα, δηλαδή η εξασφάλιση υψηλής ποιότητας, η διευκόλυνση στην πληρωμή, το να πληρώνεις νοίκι για το χώρο σου συν άλλο μισό στρέμμα πάρκινγκ αντί μόνο το χώρο σου, έχουν κόστος και μάλιστα αρκετά υψηλό. Για παράδειγμα είναι βασική αρχή της αξιοπιστίας (εννοώ ως μαθηματικό κλάδο) ότι ένα σύστημα (ας πούμε το σύστημα που σου φέρνει ένα ποιοτικό προϊόν στο ράφι) το οποίο δουλεύει 99%, για να το πας στο 99.9% στοιχίζει ΠΟΛΥ παραπάνω από +0.9%. Προφανέστατα το αυξημένο κόστος θα πάει στην τιμή του προϊόντος.

Αντιστρόφως όταν το κόστος δεν πάει στην τιμή του προϊόντος δεν εξαφανίζεται. Απλώς μετακυλίεται σε εσένα: ο χρόνος που χάνεις ψάχνοντας τις τσέπες σου για ψιλά, το πρόστιμο που τρως επειδή πάρκαρες παράνομα, ο χρόνος και η παραπάνω βενζίνη που χάλασες ψάχνοντας να παρκάρεις νόμιμα, το βαζάκι με τις ελιές που πέταξες, ο καφές που αγόρασες χωρίς τιμολόγιο γιατί δεν είχες όρεξη να περιμένεις 1 ώρα να βγει άκρη κλπ. Και άλλα πράγματα που φορτώνονται σε εντελώς τρίτους, στη μαμά με το καρότσι ξερωγώ που αναγκάζεται να βγει στη λεωφόρο επειδή το πεζοδρόμιο είναι λαϊκό πάρκινγκ. Όλα αυτά αν τα αθροίσεις και τα υπολογίσεις στο σύνολο της χρονιας είναι πάρα πολύ πιθανό να βγάζουν ένα εξωφρενικό νούμερο το οποίο υπερκαλύπτει κατά πολύ τη χαμηλότερη τιμή.

Το βασικό πρόβλημα των popular mattresses (λαϊκών στρωμάτων) στο οποίο πατάνε οι έμπορες είναι ότι επειδή όλα αυτά είναι ανεπαίσθητα και μη εύκολα ποσοτικοποιήσιμα και όχι ιδιαίτερα προφανές ότι συνδέονται άμεσα με επιλογές του μαγαζιού, δεν τα λαμβάνουν υπόψη. Δε σκέφτεται ας πούμε ο άλλος "χάνω 4 ώρες το χρόνο επειδή εγώ και οι μπροστινοί μου ψάχνουμε για ψιλά και αυτό κάνει 16 ευρώ με βάση το μεροκάματό μου" ούτε "έφαγα πρόστιμο 50 ευρώ επειδή αυτός δεν έχει πάρκινγκ". Το popular mattress σκέφτεται "κοίτα τη μαλακισμένη τη γριά μπροστά μια ώρα κάνει να βρει τα ψιλά" και "οι κωλόμπατσοι με γράψανε για 5 λεπτά που είχα παρκάρει" και "τι μαλάκας ο γείτονας που το Σάββατο θα πάει στον ΑΒ και θα πάρει τα ίδια με εμένα 12 ευρώ παραπάνω".
αυτα που λες στεκουν. και ειναι βασικα ο λογος που πετυχαινουν τα σμ, η ευκολια του πελατη. για τον ιδιο λογο πετυχαινουν και τα μινιμαρκετ, και αυτα προσφερουν αλλες ευκολιες, οπως ωραριο, προσβασιμοτητα, κλπ

το θεμα του νηματος, που ειναι οι τιμες, ειναι εν πολλοις ασχετο με το που θα καταληξει κανεις να ψωνισει, γιατι οι διαφορες στις περισοτερες περιπτωσεις ειναι μικρες και ανευ ουσιας.
αυτο με την amex επισης ισχυει, αλλα αν δεν κανω λαθος και καποιο μεγαλομαγαζο δεν τη δεχεται (λιντλ; τζαμπο; δε θυμαμαι)

το νοημα του δικου μου ποστ ομως δεν ηταν αυτο. ηταν οι βλαμμενοι που κοιτανε με μισο ματι κατι που ειναι φτηνο, και χαιρονται να αγοραζουν ακριβα (οσο σηκωνει η τσεπη τους) χωρις να νιωθουν αν αγοραζουν παραπανω ποιοτητα η οχι.

παρε και ενα δικο μου προσφατο παραδειγμα.

στο μαγαζι δεν στοκαρω θερμοσιφωνες. εχω ομως προσβαση σε βιοτεχνια, απο την οποια παιρνω πολυ καλες τιμες, επειδη πληρωνω μετρητα και παραλαμβανω απο τον χωρο τους, χωρις μτφ.

μπαινει πελατης, του λεω 100 ευρω. μου λεει αλλου τον βρηκα 130, απο το ιδιο εργοστασιο, μηπως δεν ειναι ο ιδιος. αφου τρωω ενα μισαωρο να της εξηγησω τον λογο που τον δινω φτηνα, δεν παιρνει χαμπαρι. φευγει, παει εκει που τον βρηκε 130, προφανως του τα κανει τσουρεκια και εκεινου, και ξαναρχεται. αφου τρωω παλι κανα τεταρτο να προσπαθω να συννενοηθω με τοιχο, γιατι θελει μεν να πληρωσει 100, αλλα να παρει τον "καλο", αυτον που κανει 130. παιρνω τηλ τη γυναικα μου.

-καλημερα, να σε ρωτησω τιμη για 80αρη παταριου;
-παιδι μου τι λες, εγω ειμαι
-ναι, καταλαβα, υπαρχει μηπως και αλλο μοντελο στα 80 λιτρα, ακριβοτερο;
-πλακα μου κανεις; εχω δουλεια.
-α, μαλιστα, βαρεως τυπου, με ενισχυμενη μονωση, δεν το ηξερα.
-ρε εσυ εχεις ορεξη πρωι πρωι.

και το κλεινει :102:

μετα λεω στην πελατισσα οτι υπαρχει ακριβοτερο, με 120 ευρω, παραγγελνει, παραδιδω την αλλη μερα, διατηρω την ψυχικη μου κατασταση σε ανεκτα επιπεδα και τσεπωνω και ενα κοσαρι. ε, ασιχτιρ πια, ετσι θελετε.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Δεκ 2018, 12:06

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
20 Δεκ 2018, 11:45
Ασέβαστος έγραψε:
20 Δεκ 2018, 10:34
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
20 Δεκ 2018, 08:59
Πέρα από τα χεσμένα πάμπερς που δίνει κοψοχρονιά ο χελιγκίνς επειδή έχουνε λήξει, η αποσπασματική παράθεση και σύγκριση ράντομ κωδικών αποδεικνύει ακριβώς τίποτα καθώς η τιμολόγηση είναι δυναμική. (Και το κάνουν όλων των ειδών οι μπακάληδες εδώ πέρα, όχι μόνο ο χ.) Συμπέρασμα βγαίνει όταν η σύγκριση γίνεται σε όλο το στοκ, σταθμισμένη στις πραγματικές πωλήσεις ή στο ασόρτμεντ κάθε σημείου πώλησης
θα εστεκε αυτο, αν ειχαμε και ραντομ παραδειγματα χαμηλοτερων τιμων απο σμ (που ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν). αλλα αφου κανεις ρεμπεσκες δεν κουναει τον κωλο του να ψαξει στο νετ, μενει να βλεπουμε μονο νικες των μικρομαγαζων. :102:
Μα είναι ριτάρντετ η συζήτηση εξ αρχής, σιγά μην ψάχνομε ένα ένα κωδικούς σε σούπερ χώρας που δε μένομε κι όλα :lol:
αμα δε σας στριμωξουμε να ψαχουλευετε κανα τριωρο τουλαχιστον, η τρολλια ειναι ανεπιτυχης. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25172
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 20 Δεκ 2018, 12:08

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
20 Δεκ 2018, 12:03
Beria έγραψε:
20 Δεκ 2018, 12:00
Ας καταληξωμε ότι τα Λιντλ είναι ακριβότερα και με χειρότερη ποιότητα από τα μπακάλικα και τα περίπτερα και ας αφησωμε αυτές τις άγιες μέρες την μέσα αλήθεια μας να λάμψει

Τωρα ξεβρακωνω τον Χελι
Με τα Lidl μπορουμε να ασχοληθουμε αργοτερα
Αυτό που κάνεις (και) σε αυτό το νήμα δεν λέγεται ξεβρακωμα.

Συμπεριλαμβάνει ξεβρακωμα αλλά αλλιώς λέγεται :smt005:
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Belisarius
Δημοσιεύσεις: 4945
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 02:50
Phorum.gr user: Belisarius
Τοποθεσία: Στην ουρά του λύκου

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belisarius » 20 Δεκ 2018, 12:08

Ασέβαστος έγραψε:
20 Δεκ 2018, 12:04
ε, ασιχτιρ πια, ετσι θελετε.
Σε νιώθω. Ο πελάτης θέλει δούλεμα. Τέλος.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 20 Δεκ 2018, 12:11

Beria έγραψε:
20 Δεκ 2018, 12:08
Συμπεριλαμβάνει ξεβρακωμα αλλά αλλιώς λέγεται :smt005:
Ρε δεν πανα λες
Μολις του πηρα τα babylino τον αφησα ξεβρακωτο
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
enterprise-psi
Υπερσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 12537
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 07:29
Phorum.gr user: enterprise-psi
Τοποθεσία: Sector 001
Επικοινωνία:

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enterprise-psi » 20 Δεκ 2018, 12:12

Άσχετο, αλλά σήμερα έμαθα, οτι ο Γερμανός χρεώνει 5 ευρώ, για να σου μεταφέρει τα τηλέφωνα από την παλιά στην καινούργια συσκευή :smt005:
People blow their minds ,They choose to resign
This deformed society is part of a design
It'll never go away , It's in the cards that way
The masses of humanity have always had to suffer

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Δεκ 2018, 12:15

Belisarius έγραψε:
20 Δεκ 2018, 12:08
Ασέβαστος έγραψε:
20 Δεκ 2018, 12:04
ε, ασιχτιρ πια, ετσι θελετε.
Σε νιώθω. Ο πελάτης θέλει δούλεμα. Τέλος.
50-50 ειναι.

οι μισοι ειναι κανονικοι ανθρωποι και θελουν ανθρωπινη μεταχειριση, και οι λοιποι ειναι ζωα και θελουν κλωτσες, αλλα αυτο ειναι παρανομο, οποτε καθενας κανει οτι μπορει.
ισχυει για πελατες αλλα και για ανθρωπους γενικοτερα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11920
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 20 Δεκ 2018, 12:21

Ασέβαστος έγραψε:
20 Δεκ 2018, 12:04
το νοημα του δικου μου ποστ ομως δεν ηταν αυτο. ηταν οι βλαμμενοι που κοιτανε με μισο ματι κατι που ειναι φτηνο, και χαιρονται να αγοραζουν ακριβα (οσο σηκωνει η τσεπη τους) χωρις να νιωθουν αν αγοραζουν παραπανω ποιοτητα η οχι.
Αυτή είναι η ψυχολογία του μέσου καταναλωτή, είναι καχύποπτος αν δει χαμηλή τιμή. Θυμάμαι και συμβουλή παλιά επιτυχημένου Ισραηλινού επιχειρηματία πως είναι αυτοκτονικό το να κατεβάσεις πολύ τη τιμη ενός προϊόντος, θα ευτελιστεί το προϊον στα μάτια του καχύποπτου καταναλωτή και θα προτιμήσει τελικά το ακριβότερο προϊόν.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25906
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 20 Δεκ 2018, 12:21

Ασέβαστος έγραψε:
20 Δεκ 2018, 12:15
Belisarius έγραψε:
20 Δεκ 2018, 12:08
Ασέβαστος έγραψε:
20 Δεκ 2018, 12:04
ε, ασιχτιρ πια, ετσι θελετε.
Σε νιώθω. Ο πελάτης θέλει δούλεμα. Τέλος.
50-50 ειναι.

οι μισοι ειναι κανονικοι ανθρωποι και θελουν ανθρωπινη μεταχειριση, και οι λοιποι ειναι ζωα και θελουν κλωτσες, αλλα αυτο ειναι παρανομο, οποτε καθενας κανει οτι μπορει.
ισχυει για πελατες αλλα και για ανθρωπους γενικοτερα.
''μετα λεω στην πελατισσα οτι υπαρχει ακριβοτερο, με 120 ευρω, παραγγελνει, παραδιδω την αλλη μερα, διατηρω την ψυχικη μου κατασταση σε ανεκτα επιπεδα και τσεπωνω και ενα κοσαρι. ε, ασιχτιρ πια, ετσι θελετε.''

Ηταν η ιδια που δεν πειθόταν οτι το 6χ3 είναι ιδιο με 3χ6 η πρόκειται για άλλο ταλέντο ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24547
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Δεκ 2018, 12:26

Leporello έγραψε:
20 Δεκ 2018, 11:46
hellegennes έγραψε:
20 Δεκ 2018, 11:38
Leporello έγραψε:
20 Δεκ 2018, 11:32
Eίσαι τόσο μάγκας που βάζεις πάνες, καφέ και coca-cola σε εταιρικά έξοδα; :blm:
Ή τόσο φοροφυγάς.
Δεν το ξέρεις, μπορεί να έχει benefits από την εταιρεία του. Βέβαια, η εταιρεία με την σειρά της δεν μπορεί να εκπέσει φορολογικά αυτά τα έξοδα, οπότε δεν την ενδιαφέρουν τα τιμολόγια.
Πρώτον εγώ είμαι η εταιρεία μου (ελεύθερος επαγγελματίας). Και δηλώνω ένα εξωφρενικό καθαρο ποσό το χρόνο, άγαλμα πρέπει να μου κάνουν όχι να ψάχνουν αν αφαίρεσα 0.002 ή 0.003% για καπουτσίνο.

Δεύτερον ο καφές και η κόκα κόλα εκπίπτουν σαν έξοδα στο σύνολό τους. Δεν εκπίπτουν από το ΦΠΑ εφόσον πρόκειται για ποτά αλλά αυτό δεν είναι το ίδιο. (κατά τη γνώμη μου θα έπρεπε, είμαι 10 ώρες τη μέρα μπροστά από τον υπολογιστή με έναν καφέ ή κόκα-κόλα στο χέρι δηλαδή αν δεν είναι αυτά πρώτες ύλες τι στο διάολο είναι και επίσης πού το ξέρουν ότι τον καφέ τον πίνω και δεν τον κάνω καφεδόπιτα; Άντε γαμήσου ελληνική γλώσσα που έχεις την ίδια λέξη για την πορτοκαλάδα, τον καφέ και το ούζο).

Ο ΚΦΕ έχει αναθεωρηθεί με τα άγια μνημόνια και πλέον αναγνωρίζεται οτιδήποτε είναι περασμένο στα βιβλία σου και συνοδευεται από παραστατικά, ενώ εδώ και 1-2 χρόνια πρέπει οτιδήποτε άνω των 50 ευρώ να έχει πληρωθεί ηλεκτρονικά. Εξαιρούνται πολύ συγκεκριμένα πράγματα όπως τόκοι δανείων και δαπάνες διασκέδασης άνω του 0.5% του τζίρου. Επίσης απαγορεύεται στη φορολογική αρχή να ελέγχει το σκόπιμο ή όχι της δαπάνης εκτός αν πρόκειται για ενδοομιλικές συναλλαγές και τέτοια όπου υπάρχει υποψία εικονικότητας.

Η λογική είναι προφανής: από τη στιγμή που η φορολόγηση είναι οριζόντια και τα πάντα καταγράφονται ηλεκτρονικά, χέστηκε η φορολογική αρχή αν τα συγκεκριμένα 100 ευρώ θα τα φορολογήσει σε εμένα ή στον τύπο από τον οποίον ψωνίζω. Ίσα ίσα ενθαρρύνονται οι νόμιμες συναλλαγές σε βάρος των μαύρων.

Παρ' όλα αυτά είμαι τίμιος και περνάω μόνο καφέδες, κόκα κόλες, κωλόχαρτα, καθαριστικά και τέτοια.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11920
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 20 Δεκ 2018, 12:27

Πάντως Γιαννόπουλε για να πω την αλήθεια σε διαβάζω σε αυτό το νήμα και νιώθω σα να διαβάζω το μανιφέστο της Τραϊάνας.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37812
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 20 Δεκ 2018, 12:29

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
20 Δεκ 2018, 11:45
Ασέβαστος έγραψε:
20 Δεκ 2018, 10:34
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
20 Δεκ 2018, 08:59
Πέρα από τα χεσμένα πάμπερς που δίνει κοψοχρονιά ο χελιγκίνς επειδή έχουνε λήξει, η αποσπασματική παράθεση και σύγκριση ράντομ κωδικών αποδεικνύει ακριβώς τίποτα καθώς η τιμολόγηση είναι δυναμική. (Και το κάνουν όλων των ειδών οι μπακάληδες εδώ πέρα, όχι μόνο ο χ.) Συμπέρασμα βγαίνει όταν η σύγκριση γίνεται σε όλο το στοκ, σταθμισμένη στις πραγματικές πωλήσεις ή στο ασόρτμεντ κάθε σημείου πώλησης
θα εστεκε αυτο, αν ειχαμε και ραντομ παραδειγματα χαμηλοτερων τιμων απο σμ (που ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν). αλλα αφου κανεις ρεμπεσκες δεν κουναει τον κωλο του να ψαξει στο νετ, μενει να βλεπουμε μονο νικες των μικρομαγαζων. :102:
Μα είναι ριτάρντετ η συζήτηση εξ αρχής
SpoilerShow
:D
Είπε ο ταμπάκης στον σόουστόπερ κατέλη.
Αμέσως μετά:
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Δεκ 2018, 12:30

Αγις έγραψε:
20 Δεκ 2018, 12:21

''μετα λεω στην πελατισσα οτι υπαρχει ακριβοτερο, με 120 ευρω, παραγγελνει, παραδιδω την αλλη μερα, διατηρω την ψυχικη μου κατασταση σε ανεκτα επιπεδα και τσεπωνω και ενα κοσαρι. ε, ασιχτιρ πια, ετσι θελετε.''

Ηταν η ιδια που δεν πειθόταν οτι το 6χ3 είναι ιδιο με 3χ6 η πρόκειται για άλλο ταλέντο ;
ειχα γραψει στο παλιο διαφορες περιπτωσεις, ειναι πολλες. αλλα μη νομιζεις οτι δεν εχει και αντρες παρομοιους. να, μολις τωρα ρωτουσα αν προκειται για σιφωνι νιπτηρα η νεροχυτη, και μου απαντουσε αυτιστικα "νεροχυτη, στο μπανιο" πηρα ακριβως την ιδια απαντηση οταν ρωτησα "νιπτηρα στο μπανιο η νεροχυτη στην κουζινα; και ξανα οταν ρωτησα εκει που πλενεις τα χερια η τα πιατα; ε, στο τελος ειπα ,

α, καταλαβα, δυστυχως μου τελειωσαν, δεν εχω ουτε ενα, απο δευτερα.

εκρινα οτι το κερδος που θα εβγαζα θα ηταν μικροτερο απο τα ψυχοφαρμακα που θα χρειαζομουν αν προσπαθουσα να βγαλω ακρη.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 20 Δεκ 2018, 12:31

foscilis έγραψε:
20 Δεκ 2018, 12:26

Παρ' όλα αυτά είμαι τίμιος και περνάω μόνο καφέδες, κόκα κόλες, κωλόχαρτα, καθαριστικά και τέτοια.
Kαι αν ερθει μια μανα με το μωρο της και χεστεί, θα το αφήσεις έτσι;
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24547
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Eχετε δει μινι μαρκετ που να ειναι φτηνοτερο απο τις μεγαλες αλυσιδες;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 20 Δεκ 2018, 12:34

μίστερ μαξ έγραψε:
20 Δεκ 2018, 12:31
foscilis έγραψε:
20 Δεκ 2018, 12:26

Παρ' όλα αυτά είμαι τίμιος και περνάω μόνο καφέδες, κόκα κόλες, κωλόχαρτα, καθαριστικά και τέτοια.
Kαι αν ερθει μια μανα με το μωρο της και χεστεί, θα το αφήσεις έτσι;
Δεν έχω ιδιώτες πελάτες. Μόνο επιχειρήσεις. Αλλά ναι, θα το άφηνα έτσι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών