Ποιες επιχειρησεις πρεπει να πανε στα τσακιδια;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιες επιχειρησεις πρεπει να πανε στα τσακιδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Ιαν 2019, 00:22

Leporello έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:11
ST48410 έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:06
brb και tyt έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:03

Ανοίγουν μία θυγατρική εικονικά που θα της δίνουν πνευματικά δικαιώματα.

ΟΛΟΙ ΑΥΤΟΙ οι τρόποι φοροδιαφυγής (η φοροαποφυγή είναι αγγλικός όρος) βασίζονται στην ελεύθερη μεταφορά κεφαλαίων από μία χώρα σε άλλη.

Ο Παπακωνσταντίνου ίδρυσε μία εταιρεία στην Βουλγαρία που εκμεταλλευόταν τα δικαιώματα του.
Τι είδους πνευματικά δικαιώματα εκμεταλεύονται ο Μασούτης και ο Σκλαβενίτης; Τα όσπρια δικής τους ετικέτας;
Οντως, αυτή την παπαριά δεν χρειάζεται ειδικός γιά να την καταρρίψει. Μπορείς κι'εσύ άνετα. Μα αν ήταν τόσο εύκολο, δεν θα υπήρχε κανείς που να πληρώνει φόρο. Εγώ προσφέρομαι να ανοίξω στο Curaçao εταιρεία με αμοιβή €500 σε όποιον νομίζει ότι μπορεί να εφαρμόσει τέτοιο σύστημα. Αλλά τα έξοδα γιά πνευματικά δικαιώματα ελέγχονται πρώτα - πρώτα. Ο δε Παπακωνσταντίνου είναι ατυχές παράδειγμα, γιατί τον πιάσανε.
Όντως, ατυχές. Υπάρχουν περίπου 600 άλλοι καλλιτέχνες που δεν τους πιάσανε. Επίσης περίπου 5000 επιχειρήσεις που μετέφεραν την έδρα τους στην Βουλγαρία για φορολογικούς λόγους.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιες επιχειρησεις πρεπει να πανε στα τσακιδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Ιαν 2019, 00:23

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:19
Το 45-50% του τζιρου της Lidl περιπου γινεται απο Ελληνικα προιοντα
Στα ράφια της Lidl Ελλάς το 56% των προϊόντων είναι ελληνικά
Έτσι σού είπε ο εργοδότης σου; Υπάρχουν κάπου αυτά τα στοιχεία να τα δούμε; Oh wait...
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ποιες επιχειρησεις πρεπει να πανε στα τσακιδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 18 Ιαν 2019, 00:27

Θα τα εβλεπες στον ισολογισμο;
Οχι
Το λεει η εταιρεια
Φερε εναν που λεει κατι διαφορετικο(οχι φυσικα τον εαυτο σου)
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ποιες επιχειρησεις πρεπει να πανε στα τσακιδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 18 Ιαν 2019, 00:31

hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:22
Leporello έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:11
ST48410 έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:06
Τι είδους πνευματικά δικαιώματα εκμεταλεύονται ο Μασούτης και ο Σκλαβενίτης; Τα όσπρια δικής τους ετικέτας;
Οντως, αυτή την παπαριά δεν χρειάζεται ειδικός γιά να την καταρρίψει. Μπορείς κι'εσύ άνετα. Μα αν ήταν τόσο εύκολο, δεν θα υπήρχε κανείς που να πληρώνει φόρο. Εγώ προσφέρομαι να ανοίξω στο Curaçao εταιρεία με αμοιβή €500 σε όποιον νομίζει ότι μπορεί να εφαρμόσει τέτοιο σύστημα. Αλλά τα έξοδα γιά πνευματικά δικαιώματα ελέγχονται πρώτα - πρώτα. Ο δε Παπακωνσταντίνου είναι ατυχές παράδειγμα, γιατί τον πιάσανε.
Όντως, ατυχές. Υπάρχουν περίπου 600 άλλοι καλλιτέχνες που δεν τους πιάσανε. Επίσης περίπου 5000 επιχειρήσεις που μετέφεραν την έδρα τους στην Βουλγαρία για φορολογικούς λόγους.
Μα η πιό εύκολη φοροδιαφυγή είναι να μην εκδίδεις καθόλου τιμολόγια. Αν ο Παπακωνσταντίνου υποχρεώθηκε να εκδώσει τιμολόγιο και χρησιμοποίησε μία Βουλγαρική εταιρεία γιά να το κάνει αυτό, ο φορολογικός έλεγχος θα το βρήκε την πρώτη μέρα που πήγε γιά έλεγχο πριν κάν πιεί καφέ, αφού ο Παπακωνσταντίνου είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδος. Οσο γιά τις εταιρείες που πήγαν στην Βουλγαρία, είναι τριών ειδών:
- Εταιρείες που μετέφεραν την παραγωγική τους δραστηριότητα στην Βουλγαρία, οποότε είναι Βουλγαρικές επιχειρήσεις, άρα δικαίως δεν φορολογούνται στην Ελλάδα.
- Εταιρείες που ασχολούνται με software, marketing κ.λ.π. οπότε πιάσ'το αυγό και κούρευ'το
- Εταιρείες που πιάστηκαν κορόϊδα από επιτήδειους που τους υποσχέθηκαν ότι δεν θα πληρώνουν φόρους και βρέθηκαν να πληρώνουν και Βουλγαρικούς και Ελληνικούς και ασφαλιστικές εισφορές στην Βουλγαρία. Η πλειοψηφία των επιχειρήσεων είναι σε αυτή την κατηγορία.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιες επιχειρησεις πρεπει να πανε στα τσακιδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Ιαν 2019, 00:35

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:27
Θα τα εβλεπες στον ισολογισμο;
Οχι
Το λεει η εταιρεια
Φερε εναν που λεει κατι διαφορετικο(οχι φυσικα τον εαυτο σου)
Ε, αφού το λένε τα Lidl, τα εμπιστεύομαι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ποιες επιχειρησεις πρεπει να πανε στα τσακιδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 18 Ιαν 2019, 00:36

Αναμενω ο Χελις
1/Να μαε εξηγησει γιατι οι Ελληνικες αλυσιδες δεν κανουν αυτο το τρικ
η αν δεν μπορει να μας το εξηγησει
2.Να ομολογησει οτι ηταν ακομια μια απο τις ουρανομηκεις πιπες του
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ποιες επιχειρησεις πρεπει να πανε στα τσακιδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Ιαν 2019, 00:36

Τελικά αν κάποιος από εμάς κάνει πχ 3000 το χρόνο σε super market έχει νόημα να προτιμήσει μία Ελληνική αλυσίδα αντί μιας ξένης ακόμα και αν αγοράζει αποκλειστικά Ελληνικά προϊόντα και από τις 2; Μπορούμε με κάποια ασφάλεια να υποθέσουμε ότι η Ελληνική αποδίδει περισσότερους φόρους ή είναι τόσο σύνθετο το θέμα και δεν μπορούμε να ξέρουμε;

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ποιες επιχειρησεις πρεπει να πανε στα τσακιδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 18 Ιαν 2019, 00:37

hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:35


Ε, αφού το λένε τα Lidl, τα εμπιστεύομαι.
Ποιος υποστηριζει ομως αυτο που λες εσυ;
Μας ειπες ποιον δεν εμπιστευεσαι
Πες μας και ποιον εμπιστευεσαι
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Ποιες επιχειρησεις πρεπει να πανε στα τσακιδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 18 Ιαν 2019, 00:39

ST48410 έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:36
Τελικά αν κάποιος από εμάς κάνει πχ 3000 το χρόνο σε super market έχει νόημα να προτιμήσει μία Ελληνική αλυσίδα αντί μιας ξένης ακόμα και αν αγοράζει αποκλειστικά Ελληνικά προϊόντα και από τις 2; Μπορούμε με κάποια ασφάλεια να υποθέσουμε ότι η Ελληνική αποδίδει περισσότερους φόρους ή είναι τόσο σύνθετο το θέμα και δεν μπορούμε να ξέρουμε;
Δεν μπορεις να βγαλεις το συμπερασμα οτι αγοραζοντας απο Ελληνικη αλυσιδα αποδιδονται περισσοτεροι φοροισ το κρατος
Αυτα τα γραφει εδω μεσα καποιος που εχει συμφερον να κλεισουν οι ξενες αλυσιδες(αλλωστε εχει γραψει οτι πρεπει να πανε στα τσακιδια) για να πουλαει περισσοτερο ο ιδιος απο το μινι μαρκετ του
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιες επιχειρησεις πρεπει να πανε στα τσακιδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Ιαν 2019, 00:40

Leporello έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:31
hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:22
Leporello έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:11
Οντως, αυτή την παπαριά δεν χρειάζεται ειδικός γιά να την καταρρίψει. Μπορείς κι'εσύ άνετα. Μα αν ήταν τόσο εύκολο, δεν θα υπήρχε κανείς που να πληρώνει φόρο. Εγώ προσφέρομαι να ανοίξω στο Curaçao εταιρεία με αμοιβή €500 σε όποιον νομίζει ότι μπορεί να εφαρμόσει τέτοιο σύστημα. Αλλά τα έξοδα γιά πνευματικά δικαιώματα ελέγχονται πρώτα - πρώτα. Ο δε Παπακωνσταντίνου είναι ατυχές παράδειγμα, γιατί τον πιάσανε.
Όντως, ατυχές. Υπάρχουν περίπου 600 άλλοι καλλιτέχνες που δεν τους πιάσανε. Επίσης περίπου 5000 επιχειρήσεις που μετέφεραν την έδρα τους στην Βουλγαρία για φορολογικούς λόγους.
Μα η πιό εύκολη φοροδιαφυγή είναι να μην εκδίδεις καθόλου τιμολόγια. Αν ο Παπακωνσταντίνου υποχρεώθηκε να εκδώσει τιμολόγιο και χρησιμοποίησε μία Βουλγαρική εταιρεία γιά να το κάνει αυτό, ο φορολογικός έλεγχος θα το βρήκε την πρώτη μέρα που πήγε γιά έλεγχο πριν κάν πιεί καφέ, αφού ο Παπακωνσταντίνου είναι φορολογικός κάτοικος Ελλάδος. Οσο γιά τις εταιρείες που πήγαν στην Βουλγαρία, είναι τριών ειδών:
- Εταιρείες που μετέφεραν την παραγωγική τους δραστηριότητα στην Βουλγαρία, οποότε είναι Βουλγαρικές επιχειρήσεις, άρα δικαίως δεν φορολογούνται στην Ελλάδα.
- Εταιρείες που ασχολούνται με software, marketing κ.λ.π. οπότε πιάσ'το αυγό και κούρευ'το
- Εταιρείες που πιάστηκαν κορόϊδα από επιτήδειους που τους υποσχέθηκαν ότι δεν θα πληρώνουν φόρους και βρέθηκαν να πληρώνουν και Βουλγαρικούς και Ελληνικούς και ασφαλιστικές εισφορές στην Βουλγαρία. Η πλειοψηφία των επιχειρήσεων είναι σε αυτή την κατηγορία.
Μιλάω για εταιρείες που πουλάνε αποκλειστικά στην Ελλάδα και έχουν θυγατρική διάθεσης ή και συσκευασίας στην Ελλάδα και μεταφέρουν όλο το κόστος παραγωγής στην Ελλάδα με τον κλασικό τρόπο και στην ουσία φορολογούνται για κέρδη στην Βουλγαρία.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ποιες επιχειρησεις πρεπει να πανε στα τσακιδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 18 Ιαν 2019, 00:43

ST48410 έγραψε:
17 Ιαν 2019, 23:46
Ευχαριστώ Leporello και hellegennes. Αν είναι έτσι τότε τι κερδίζει η ελληνική οικονομία από τέτοιου είδους επιχειρήσεις;
To βασικό είναι πως ο καταναλωτής έχει στην διάθεσή του προϊόντα Apple και Sony και όχι μάρκα μ'έκαψες. Δεν είναι το μόνο όφελος οι φόροι.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Ποιες επιχειρησεις πρεπει να πανε στα τσακιδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 18 Ιαν 2019, 00:45

hellegennes έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:40
Μιλάω για εταιρείες που πουλάνε αποκλειστικά στην Ελλάδα και έχουν θυγατρική διάθεσης ή και συσκευασίας στην Ελλάδα και μεταφέρουν όλο το κόστος παραγωγής στην Ελλάδα με τον κλασικό τρόπο και στην ουσία φορολογούνται για κέρδη στην Βουλγαρία.
Η παραγωγή γίνεται στην Βουλγαρία; Και τότε τι χρειάζεται η Ελληνική θυγατρική; Κι'αν υπάρχει τέτοια θυγατρική π.χ. γιά λιανική πώληση, γιατί πιστεύεις ότι τα κέρδη θα έπρεπε να φορολογούνται στην Ελλάδα;
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιες επιχειρησεις πρεπει να πανε στα τσακιδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Ιαν 2019, 00:45

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:39
ST48410 έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:36
Τελικά αν κάποιος από εμάς κάνει πχ 3000 το χρόνο σε super market έχει νόημα να προτιμήσει μία Ελληνική αλυσίδα αντί μιας ξένης ακόμα και αν αγοράζει αποκλειστικά Ελληνικά προϊόντα και από τις 2; Μπορούμε με κάποια ασφάλεια να υποθέσουμε ότι η Ελληνική αποδίδει περισσότερους φόρους ή είναι τόσο σύνθετο το θέμα και δεν μπορούμε να ξέρουμε;
Δεν μπορεις να βγαλεις το συμπερασμα οτι αγοραζοντας απο Ελληνικη αλυσιδα αποδιδονται περισσοτεροι φοροισ το κρατος
Αυτα τα γραφει εδω μεσα καποιος που εχει συμφερον να κλεισουν οι ξενες αλυσιδες(αλλωστε εχει γραψει οτι πρεπει να πανε στα τσακιδια) για να πουλαει περισσοτερο ο ιδιος απο το μινι μαρκετ του
Εγώ έχω ταβάνι, φίλε, το οποίο έχω φτάσει. Δεν γίνεται να πουλάω περισσότερο από την επιχείρησή μου. Απλά κάποια στιγμή θα ανοίξω και δεύτερο κατάστημα (ίσως και φέτος). Άρα στ' αρχίδια μου προσωπικά, δεν μου κάνουν ζημιά σε ατομικό επίπεδο· μου κάνουν όμως σε συλλογικό, γιατί σε αντίθεση με σένα, που σε νοιάζει μόνο πόσο πληρώνεις σε διόδια, με ενδιαφέρει η οικονομία της αγοράς και του κράτους μου, γιατί εξαρτώμαι κι απ' τα δύο και σε κάθε περίπτωση θέλω η χώρα που ζω να πηγαίνει μπροστά.

Προσωπική μου άποψη είναι ότι το Lidl αποδίδει ψίχουλα σε φόρους. Έχω κάθε δικαίωμα να το πιστεύω. Δεν υπονοώ καν ότι κάνει κάτι παράνομο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Ποιες επιχειρησεις πρεπει να πανε στα τσακιδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 18 Ιαν 2019, 00:47

Leporello έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:43
ST48410 έγραψε:
17 Ιαν 2019, 23:46
Ευχαριστώ Leporello και hellegennes. Αν είναι έτσι τότε τι κερδίζει η ελληνική οικονομία από τέτοιου είδους επιχειρήσεις;
To βασικό είναι πως ο καταναλωτής έχει στην διάθεσή του προϊόντα Apple και Sony και όχι μάρκα μ'έκαψες. Δεν είναι το μόνο όφελος οι φόροι.
Και όταν πρόκειται να πάρω ελληνικές φακές ή ντομάτες από το super market ή ένα προϊόν που έχει και η Ελληνική και η ξένη αλυσίδα; Εκεί έχει νόημα η επιλογή καταστήματος ώστε να ωφελείται κατά το δυνατόν η χώρα;

brb και tyt
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6812
Εγγραφή: 17 Οκτ 2018, 15:11

Re: Ποιες επιχειρησεις πρεπει να πανε στα τσακιδια;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από brb και tyt » 18 Ιαν 2019, 00:47

ST48410 έγραψε:
18 Ιαν 2019, 00:36
Τελικά αν κάποιος από εμάς κάνει πχ 3000 το χρόνο σε super market έχει νόημα να προτιμήσει μία Ελληνική αλυσίδα αντί μιας ξένης ακόμα και αν αγοράζει αποκλειστικά Ελληνικά προϊόντα και από τις 2; Μπορούμε με κάποια ασφάλεια να υποθέσουμε ότι η Ελληνική αποδίδει περισσότερους φόρους ή είναι τόσο σύνθετο το θέμα και δεν μπορούμε να ξέρουμε;
Μπορεί να φοροδιαφεύγει και ο Μασούτης. Ο Μαρινόπουλος φοροδιέφευγε με την τριγωνική συναλλαγή που περιέγραψα πριν. Ένας άλλος τρόπος είναι να πληρώνουν δικαιώματα πχ. χρήσης του ονόματος σε θυγατρική εταιρεία του εξωτερικού. Για παράδειγμα, είμαι ο Τάδε και πουλάω τα δικαιώματα του ονόματος της επιχείρησης σε μία θυγατρική μου στο Λουξεμβούργο με 1% φορολογικό συντελεστή. Έτσι με πχ. 300 εκατομμύρια κέρδη εμφανίζω υποχρέωση για το όνομα 280 εκατομμύρια και εμφανίζω σαν τελικό κέρδος τα υπόλοιπα 20 εκατομμύρια για τα οποία φορολογούμαι. Όλα αυτά βασίζονται στην ελεύθερη διακίνηση των κεφαλαίων που το υπαγορεύει η συνθήκη της Λισαβώνας. Αν υπήρχε έλεγχος από το κράτος, δεν θα γινόταν.
Ο Λεωνίδας, ο Κολοκοτρώνης και οι Ταγματασφαλίτες
Γάταρος έγραψε:
05 Φεβ 2019, 15:27

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών