Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43266
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 19 Μαρ 2019, 22:30

Otto Weininger έγραψε:
19 Μαρ 2019, 22:23
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2019, 22:14
Otto Weininger έγραψε:
19 Μαρ 2019, 22:08


Ναι. Αλλά εσύ είπες ότι είναι Ραδιοταξί. Ε, δεν είναι. Καμία σχέση.
Είπα ότι είναι ραδιοταξί αλλά στη σύχρονη εποχή.
Στο ραδιοταξί παίρνεις τηλ και έρχεται ταξιτζής, στο μπιτ πάτας το αππ και έρχεται ταξιτζής (αλλά ξέρεις ποιος έρχεται, πού είναι αυτή τη στιγμή, κλπ).

Και φαντάζομαι και στις δύο περιπτώσεις ο ταξιτζής δίνει ένα cut της ταρίφας του στην πλατφόρμα. Ποια η ουσιαστική διαφορά;
Όχι.
Στο Ραδιοταξί δίνουν ένα Χ ποσό τον μήνα, και έτσι μέσω του ταμπλετ τους παίρνουν κλήσεις που στέλνει το κέντρο. Ακολουθούν και κανόνες για να μην υπάρξει ποινή ή διώξιμο εντελώς και τέλος.

Στο Taxibeat, δεν ξέρω τι πληρώνουν για να ειμαι ειλικρινής.
Όμως μπορούσες να πληρωσεις με paypal απο πριν την διαδρομή. Και η Ταξιμπιτ απέδιδε το ποσό στον οδηγό.

Και μετά, άρχισε τις εκπτώσεις. Μόνο που το κόμιστρο στα ταξί είναι ίδιο σε όλους. Οπότε;

Καμία σχέση λοιπόν με τα Ραδιοταξί.
Η τελευταία πρόταση δεν ταιριάζει με τις υπόλοιπες.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27218
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 19 Μαρ 2019, 22:31

Α, το προηγούμενο ποστ του Όττο μου θύμησε και το άλλο τώρα: τα ψιλά...Δλδ ξανά έλεος ποιός κουβαλάει μαζί του ψιλά να πληρώνει τους ταρίφες και να τον κλέβουν στα ρέστα ή να τον κοιτάνε με μπιρμπιλωτό μάτι για φιλοδώρημα; Ή όταν είσαι σε άλλη χώρα τί κάνεις; Πας να αλλάξεις συνάλλαγμα σε ΓΚΙΣΕ (γαμάτη λέξη πάντως) και ζητάς ψιλά για να πληρώσεις τον ταρίφα; Κάρτα και πέι παλ μαλάκες μου... Ή όταν υποβάλεις το εξοδολόγιο, ξέρω γω κάθε μήνα, θα ψάχνεις να βρεις αποδείξεις σε πλυμένα παντελόνια ή τυλιγμένες σε τσίχλες; Ή σου στέλνει σενιαρισμένη κατάσταση η ούμπερ με ακριβές ποσό, απόσταση κλπ κλπ. σε εξεμέλ, πιντιέφ και σιεςβι; Πραγματικά ρε μλκς νοιώστε λίγο. Αν ένα, ΕΝΑ γαμημένο κίλερ αππ έχει υπάρξει στην ιστορία της ανθρωπότητος, αυτό είναι οι υπηρεσίες τύπου ούμπερ, λιφτ, μπιτ κλπ
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 19 Μαρ 2019, 22:32

αλληλεγγυη μεταξυ των συντεχνιων :003:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27218
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 19 Μαρ 2019, 22:34

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
19 Μαρ 2019, 22:32
αλληλεγγυη μεταξυ των συντεχνιων :003:
Καλά, είναι προφανές ότι αυτό συμβαίνει, το έγραψα και πριν στο σεντόνι: αντανακλαστική υπεράσπιση περιχαρακωμένων συμφερόντων ακόμα και εάν δεν υφίσταται ίδιον όφελος
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29936
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 19 Μαρ 2019, 22:34

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2019, 22:30
Otto Weininger έγραψε:
19 Μαρ 2019, 22:23
Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2019, 22:14

Είπα ότι είναι ραδιοταξί αλλά στη σύχρονη εποχή.
Στο ραδιοταξί παίρνεις τηλ και έρχεται ταξιτζής, στο μπιτ πάτας το αππ και έρχεται ταξιτζής (αλλά ξέρεις ποιος έρχεται, πού είναι αυτή τη στιγμή, κλπ).

Και φαντάζομαι και στις δύο περιπτώσεις ο ταξιτζής δίνει ένα cut της ταρίφας του στην πλατφόρμα. Ποια η ουσιαστική διαφορά;
Όχι.
Στο Ραδιοταξί δίνουν ένα Χ ποσό τον μήνα, και έτσι μέσω του ταμπλετ τους παίρνουν κλήσεις που στέλνει το κέντρο. Ακολουθούν και κανόνες για να μην υπάρξει ποινή ή διώξιμο εντελώς και τέλος.

Στο Taxibeat, δεν ξέρω τι πληρώνουν για να ειμαι ειλικρινής.
Όμως μπορούσες να πληρωσεις με paypal απο πριν την διαδρομή. Και η Ταξιμπιτ απέδιδε το ποσό στον οδηγό.

Και μετά, άρχισε τις εκπτώσεις. Μόνο που το κόμιστρο στα ταξί είναι ίδιο σε όλους. Οπότε;

Καμία σχέση λοιπόν με τα Ραδιοταξί.
Η τελευταία πρόταση δεν ταιριάζει με τις υπόλοιπες.
Τα ράδιο ταξί εισπράττουν και κάνουν και εκπτώσεις;


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29936
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 19 Μαρ 2019, 22:36

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
19 Μαρ 2019, 22:34
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
19 Μαρ 2019, 22:32
αλληλεγγυη μεταξυ των συντεχνιων :003:
Καλά, είναι προφανές ότι αυτό συμβαίνει, το έγραψα και πριν στο σεντόνι: αντανακλαστική υπεράσπιση περιχαρακωμένων συμφερόντων ακόμα και εάν δεν υφίσταται ίδιον όφελος
Καμία σχέση. Ας χρεώνουν τα ουμπερ όπως τα ταξί, ας πληρώνουν ότι πληρώνει ένας ταξιτζής και μετά έλα να δούμε αν θα αγαπάς την ουμπερ για το ριαλ ταιμ και το καθαρό κάθισμα (που δήθεν μόνο αυτή έχει)


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27218
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 19 Μαρ 2019, 22:38

Ένα, ένα μου ΄ρχονται τώρα: σερτζ πράισινγκ! Λύθηκε το αιώνιο πρόβλημα του δε βρίσκω ταξί τις ώρες αιχμής. Έκανε σκασιαρχείο από την αργομοσιθία στο δημόσιο για να πάει στο χόντο η κυρία ευτέρπη; Και θέλει να πάρει ταξάκι να μην πετάξουν οι φλεβίτες στα πόδια; Ε ή που θα το πληρώσει διπλό, ή που θα πάρει τ' αρχίδια μου, γιατί κάποιοι έχουμε και δουλειές
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 19 Μαρ 2019, 23:06

Εγώ χρησιμοποιώ σχεδόν πάντα τηλεφωνο-ταξι.

Μερικοί λόγοι:

α) Είσαι π.χ. σε μεγάλο σούπερ μάρκετ με πράγματα. Γιατί να βγεις στο δρόμο (μακριά) να ψάχνεις ταξί ενώ μπορείς να το καλέσεις και να μπει μέσα στο πάρκινγκ;

β) Έχεις μια εγγύηση για την τιμή, ότι θα είναι η ελάχιστη για κοντινή απόσταση κι όχι 1-2 ευρώ παραπάνω επειδή δεν έχει ρέστα ή τόσο έγραψε κ.λπ.

γ) δεν ξέρεις πόσο θα χρεώνει την κάθε βαλίτσα ο τυχαίος. Όσο ήθελαν ζητούσαν.

δ) μερικές φορές χρειάζεσαι μεγάλο αποθηκευτικό χώρο να μεταφέρεις κάτι. Μπορείς να επιλέξεις κατάλληλο όχημα.

ε) έχεις μια κάποια εγγύηση ότι δεν θα γυρνάει τη μισή Αθήνα για να σε φτάσει, ειδικά αν στείλεις κάποιον ξένο ή από επαρχία, να μην του φτάσει η χρέωση 25€ από Μαρούσι - Περιστέρι. (μέσω παραλιακής...)

στ) έχω μείνει 45 λεπτά στο δρόμο σε απομακρυσμένη περιοχή που δεν έβρισκα ταξί.

ζ) δεν περνάνε ταξί συχνά από όλους τους δρόμους / περιοχές που βρίσκεσαι. Ειδικά σε επαρχιακή πόλη ή χώρια αν ξέρεις που είναι κάποιο διερχόμενο μπορεί να κερδίσεις και 10-15€

Και άλλους λόγους.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12499
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 20 Μαρ 2019, 10:34

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
19 Μαρ 2019, 22:31
Α, το προηγούμενο ποστ του Όττο μου θύμησε και το άλλο τώρα: τα ψιλά...Δλδ ξανά έλεος ποιός κουβαλάει μαζί του ψιλά να πληρώνει τους ταρίφες και να τον κλέβουν στα ρέστα ή να τον κοιτάνε με μπιρμπιλωτό μάτι για φιλοδώρημα; Ή όταν είσαι σε άλλη χώρα τί κάνεις; Πας να αλλάξεις συνάλλαγμα σε ΓΚΙΣΕ (γαμάτη λέξη πάντως) και ζητάς ψιλά για να πληρώσεις τον ταρίφα; Κάρτα και πέι παλ μαλάκες μου... Ή όταν υποβάλεις το εξοδολόγιο, ξέρω γω κάθε μήνα, θα ψάχνεις να βρεις αποδείξεις σε πλυμένα παντελόνια ή τυλιγμένες σε τσίχλες; Ή σου στέλνει σενιαρισμένη κατάσταση η ούμπερ με ακριβές ποσό, απόσταση κλπ κλπ. σε εξεμέλ, πιντιέφ και σιεςβι; Πραγματικά ρε μλκς νοιώστε λίγο. Αν ένα, ΕΝΑ γαμημένο κίλερ αππ έχει υπάρξει στην ιστορία της ανθρωπότητος, αυτό είναι οι υπηρεσίες τύπου ούμπερ, λιφτ, μπιτ κλπ
:fp::fp::fp: πρεπει να εχεις να μπεις σε ταξι στην ελλαδα απο την εποχη του αλαλουμ του χαρρυ κλυνν
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27218
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 20 Μαρ 2019, 12:31

Εφέτο στις εορτές μπήκα σε όλων των ειδών
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5152
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 21 Μαρ 2019, 14:31

Εδω βλεπουμε εναν επαγγελματία ταξιτζη (βαλτε στο 1:00)


Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70443
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Απρ 2019, 09:36

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
19 Μαρ 2019, 14:30
Otto Weininger έγραψε:
19 Μαρ 2019, 11:06
Εγώ δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό. Ας πούμε για την ουμπερ.

Ταξι περνάνε συνεχώς, υπάρχουν πιάτσες ενώ τα Ραδιοταξί στο 99% των περιπτώσεων έρχονται σε 5 έως 10 λεπτά το πολύ.

Όποιος χρησιμοποιεί ταξί τα γνωρίζει αυτά.
Άρα το επιχείρημα περί του βρίσκω όχημα πιο εύκολα πάει περίπατο.

Δηλαδή τι, επειδή το κάνει μέσα από το κινητό σε app αντι να τηλεφωνήσει; Σιγά.
Άσε που αν είσαι σε περιοχή και δεν πιάνουν καλά τα δεδομένα τον ήπιες.

Ουμπερ,airbnb κλπ είναι τρύπες του συστήματος για εύκολο χρήμα εις βάρος άλλων. Κάποιοι κονομάνε μέχρι αυτές οι τρύπες να κλείσουν.
Αυτό που προσφέρουν είναι η αξιολόγηση των οδηγών. Παλαιά θυμάμαι για να μπεις σε ταξί έπρεπε να κάνεις αντιτετανικό, να βάλεις ωτασπίδες, μανταλάκι στη μύτη και να πάρεις το χάπι της επόμενης ημέρας. Οι ουμπεράδες, ταξιμπιτάδες κλπ είναι τύποι και υπογραμμοί
Πριν 20 χρόνια, χρησιμοποιούσα πολύ τα ταξί και δεν ισχύει αυτό που λες, φωτεινέ παντογνώστη. Αυτοί που είχαν αυτήν την εντύπωση είναι όσοι έχαναν -και χάνουν- τον κόσμο κάτω από τα πόδια τους αν για τον α ή β λόγο δεν μπορούσαν να μετακινηθούν με το αυτοκίνητο τους, δηλαδή οι απολύτως άσχετοι με το θέμα. Για κάποιο λόγο, θεωρούν χαμένο θέμα τιμής την μετακίνηση με ταξί. Ειδικώς τα ραδιοταξί ήταν φοβερά εξυπηρετικά και αξιόπιστα για ταχυμεταφορές ή ραντεβού, με πολύ χαμηλό κόστος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25542
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 15 Απρ 2019, 09:52

Otto Weininger έγραψε:
19 Μαρ 2019, 11:06
Εγώ δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό. Ας πούμε για την ουμπερ.

Ταξι περνάνε συνεχώς,
Με τις τιμες των καυσιμων και με τη μειωμενη κυκλοφορια δε συμφερει να κινειται το ταξι για να βρει πελατη.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29936
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 15 Απρ 2019, 12:04

Υδράργυρος έγραψε:
15 Απρ 2019, 09:52
Otto Weininger έγραψε:
19 Μαρ 2019, 11:06
Εγώ δεν καταλαβαίνω το σκεπτικό. Ας πούμε για την ουμπερ.

Ταξι περνάνε συνεχώς,
Με τις τιμες των καυσιμων και με τη μειωμενη κυκλοφορια δε συμφερει να κινειται το ταξι για να βρει πελατη.
Καλά εντάξει.
Μια χαρά περνάνε ακόμα. Αν το περιμένεις στο στενό σου ακριβώς κάτω από το σπίτι, τότε οκ.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27145
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Γερο χτυπημα Δασκαλακη στους οπισθοδρομικους που κανουν την Ελλαδα να υποφερει

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 15 Απρ 2019, 22:30

Dwarven Blacksmith έγραψε:
19 Μαρ 2019, 22:14
Είπα ότι είναι ραδιοταξί αλλά στη σύχρονη εποχή.
Στο ραδιοταξί παίρνεις τηλ και έρχεται ταξιτζής, στο μπιτ πάτας το αππ και έρχεται ταξιτζής (αλλά ξέρεις ποιος έρχεται, πού είναι αυτή τη στιγμή, κλπ).

Και φαντάζομαι και στις δύο περιπτώσεις ο ταξιτζής δίνει ένα cut της ταρίφας του στην πλατφόρμα. Ποια η ουσιαστική διαφορά;
Μία ερώτηση: Μένω επαρχία, αλλά προληπτικά έχω εγκαταστήσει το Beat στο κινητό μου, για την περίπτωση που πάω Αθήνα, να το χρησιμοποιήσω.
Όμως ΔΕΝ έχω ιντερνέτ στο κινητό μου, αφού δεν το χρειάζομαι.
Μήπως το Beat δουλεύει μόνο online;


ΕΝΤΙΤ: Δεν χρειάζεται να απαντηθεί. Έκλεισα το wifi και μόλις πάτησα στο αππ μου ζήτησε σύνδεση με ιντερνέτ. Οπότε θα αρκεστώ σε ΡαδιοΤαξί
.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Nandros την 15 Απρ 2019, 22:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών