Τσάι

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Ορέστης 35

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 04 Ιαν 2019, 11:02

Συνηθως αυτοι που φτιαχνουν μιγματα δεν βαζουν ποιοτικα τσαγια. Βεβαια αν δεν δοκιμασεις δεν ξερεις...

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25571
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 04 Ιαν 2019, 11:07

Εγω ειμαι λατρης του μαυρου τσαγιου χωρις προσθετα, το οποιο καταναλωνω σε μεγαλη ποσοτητα.

Μου εχει αρεσει αυτο

Εικόνα

Αλλα τον τελευταιο καιρο παιρνω αυτο σε συσκευασια του κιλου. Το κλασικο



Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 04 Ιαν 2019, 11:18

Ορέστης 35 έγραψε:
04 Ιαν 2019, 11:02
Συνηθως αυτοι που φτιαχνουν μιγματα δεν βαζουν ποιοτικα τσαγια. Βεβαια αν δεν δοκιμασεις δεν ξερεις...
Μωρέ εσείς τα ξέρετε. Εγώ δεν έχω ιδέα για αυτό ρωτάω αν κάποιος έχει "κόλλημα" να μου συστήσει τι έχει βρει το τοπ.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 04 Ιαν 2019, 11:19

Υδράργυρος έγραψε:
04 Ιαν 2019, 11:07
Εγω ειμαι λατρης του μαυρου τσαγιου χωρις προσθετα, το οποιο καταναλωνω σε μεγαλη ποσοτητα.

Μου εχει αρεσει αυτο

[img]https://i.postimg.cc/dQhMrjMS/1767 ... .jpg[/img]

Αλλα τον τελευταιο καιρο παιρνω αυτο σε συσκευασια του κιλου. Το κλασικο



[img]https://i.postimg.cc/xjwZHr3c/255- ... .jpg[/img]
Νομίζω το πρώτο το έχει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Ιαν 2019, 11:19

Δεν ξέρω πού πωλείται τσάι στην Αθήνα, αλλά έχω να προτείνω τον Μανδραγόρα και τα διπλανά του καταστήματα στον Πειραιά, στη Γούναρη. Εκεί θα βρεις όλα τα τσάγια και τα βότανα για αφεψήματα, από εξωτικά ως ντόπια. Ακόμη, μόλις λίγα μέτρα πιο κει, στη γωνία του πεζόδρομου, υπάρχει ένα μαγαζί με κρητικά προϊόντα. Είναι του Ζουριδάκη, και πουλάει την καταπληκτικότερη μαλοτήρα (τσάι του βουνού) που έχω πιει. Πιες μια φορά, δεν συγκρίνεται με καμία άλλη. Ως συμβουλή, έχοντας ζήσει στην Ασία, θα σου πω το πράσινο τσάι να μην το πίνεις ποτέ το βράδυ, και αν περάσουν πολλές ώρες, να το πετάξεις. Ζεσταίνεις το νερό, και το πίνεις έχοντας ρίξει μέσα τα φυλλαράκια που θες. Εννοείται, πως όχι ζάχαρη ή μέλι. Μπορείς να κάνεις πράσινο τσάι και να ρίξεις μέσα φύλλα από τριαντάφυλλο, το κάνουν πολύ στην Σαγκάη. Καλή διασκέδαση, και μην ξεχάσεις τη μαλοτήρα, μοναδικό στον Κόσμο. Την πίνω και χαλαρώνω, φάρμακο.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Ιαν 2019, 11:20

Και να πω ότι σιχαίνομαι το μαύρο τσάι.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 04 Ιαν 2019, 11:27

Cavaliere έγραψε:
04 Ιαν 2019, 11:19
Δεν ξέρω πού πωλείται τσάι στην Αθήνα, αλλά έχω να προτείνω τον Μανδραγόρα και τα διπλανά του καταστήματα στον Πειραιά, στη Γούναρη. Εκεί θα βρεις όλα τα τσάγια και τα βότανα για αφεψήματα, από εξωτικά ως ντόπια. Ακόμη, μόλις λίγα μέτρα πιο κει, στη γωνία του πεζόδρομου, υπάρχει ένα μαγαζί με κρητικά προϊόντα. Είναι του Ζουριδάκη, και πουλάει την καταπληκτικότερη μαλοτήρα (τσάι του βουνού) που έχω πιει. Πιες μια φορά, δεν συγκρίνεται με καμία άλλη. Ως συμβουλή, έχοντας ζήσει στην Ασία, θα σου πω το πράσινο τσάι να μην το πίνεις ποτέ το βράδυ, και αν περάσουν πολλές ώρες, να το πετάξεις. Ζεσταίνεις το νερό, και το πίνεις έχοντας ρίξει μέσα τα φυλλαράκια που θες. Εννοείται, πως όχι ζάχαρη ή μέλι. Μπορείς να κάνεις πράσινο τσάι και να ρίξεις μέσα φύλλα από τριαντάφυλλο, το κάνουν πολύ στην Σαγκάη. Καλή διασκέδαση, και μην ξεχάσεις τη μαλοτήρα, μοναδικό στον Κόσμο. Την πίνω και χαλαρώνω, φάρμακο.
Δώρο θέλω να το κάνω, εγώ δεν έχω συνηθίσει να πίνω τσάι. Αν και θα μ' άρεσε η ιδέα να δοκιμάσω κάτι που δεν έχω ξαναδοκιμασει. Αυτό το Μαλοτηρα ακούγεται ενδιαφέρον . Μπορεί να πάρω διάφορες ποικιλίες τελικά. Να 'χει να πίνει. Το πολύ πολύ να τον δηλητηριάσω :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17666
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 04 Ιαν 2019, 11:38

To τσαι του βουνου δεν ειναι τσαι, ειναι ξεχωριστο φυτικο ειδος και δεν εχει καφεΐνη. Ειναι ομως κατα τη γνωμη μου, το κορυφαιο αφεψημα. Αμεσως μετα, το φασκομηλο.
Σε τσαγια μου αρεσουν δυο κυριως. Το επονομαζομενο τσαι του Μαροκου (πρασινο τσαι με μεντα) περισσοτερο και πιο μετα το earl grey (μαυρο τσαι με περγαμοντο).

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 04 Ιαν 2019, 11:43

Da Hong Pao Oolong από amazon, η μόνη μαλακία είναι η αναμονή.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Ιαν 2019, 11:48

Naida έγραψε:
04 Ιαν 2019, 11:27

Δώρο θέλω να το κάνω, εγώ δεν έχω συνηθίσει να πίνω τσάι. Αν και θα μ' άρεσε η ιδέα να δοκιμάσω κάτι που δεν έχω ξαναδοκιμασει. Αυτό το Μαλοτηρα ακούγεται ενδιαφέρον . Μπορεί να πάρω διάφορες ποικιλίες τελικά. Να 'χει να πίνει. Το πολύ πολύ να τον δηλητηριάσω :lol:
Κατά τη γνώμη μου, καλό θα είναι να μην το κάνεις. Συνήθως οι άνθρωποι που απολαμβάνουν κάποια πράγματα (καπνό, καφέ, τσάι, ποτό κλπ) έχουν κάνει κάποια ξεσκαρταρίσματα και τα πολλά φρουφρού δεν τους εντυπωσιάζουν. Οπότε, προτείνω να αφήσεις τις ποικιλίες και αν επιμένεις σε δώρο στο πεδίο του τσαγιού, να του πάρεις μία κούπα από το υλικό -και στο μέγεθος- που προτιμάει.
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 04 Ιαν 2019, 11:53

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιαν 2019, 11:48
Naida έγραψε:
04 Ιαν 2019, 11:27

Δώρο θέλω να το κάνω, εγώ δεν έχω συνηθίσει να πίνω τσάι. Αν και θα μ' άρεσε η ιδέα να δοκιμάσω κάτι που δεν έχω ξαναδοκιμασει. Αυτό το Μαλοτηρα ακούγεται ενδιαφέρον . Μπορεί να πάρω διάφορες ποικιλίες τελικά. Να 'χει να πίνει. Το πολύ πολύ να τον δηλητηριάσω :lol:
Κατά τη γνώμη μου, καλό θα είναι να μην το κάνεις. Συνήθως οι άνθρωποι που απολαμβάνουν κάποια πράγματα (καπνό, καφέ, τσάι, ποτό κλπ) έχουν κάνει κάποια ξεσκαρταρίσματα και τα πολλά φρουφρού δεν τους εντυπωσιάζουν. Οπότε, προτείνω να αφήσεις τις ποικιλίες και αν επιμένεις σε δώρο στο πεδίο του τσαγιού, να του πάρεις μία κούπα από το υλικό -και στο μέγεθος- που προτιμάει.
Αυτό το φοβάμαι. Δηλαδή μην πάρω κάτι και το δει και γελάει. Θα πάρω σκεύη αλλά ήθελα και κάτι σε τσάι.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25571
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 04 Ιαν 2019, 12:00

Maspoli έγραψε:
04 Ιαν 2019, 11:38
To τσαι του βουνου δεν ειναι τσαι, ειναι ξεχωριστο φυτικο ειδος και δεν εχει καφεΐνη. Ειναι ομως κατα τη γνωμη μου, το κορυφαιο αφεψημα. Αμεσως μετα, το φασκομηλο.
Ωραιο ειναι το τσαι του βουνου αρκει να το πιεις εκεινη την ωρα που το εφτιαξες. Μετα αλλιωνεται. Επισης μου φερνει ενα περιεργο σπινταρισμα

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 04 Ιαν 2019, 12:09

klg έγραψε:
04 Ιαν 2019, 11:43
Da Hong Pao Oolong από amazon, η μόνη μαλακία είναι η αναμονή.
Για πες , είναι ιδιαιτερο; Να ξέρω για άλλη φορα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17666
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 04 Ιαν 2019, 12:15

Αυτο που δεν εχω δοκιμασει και θα 'θελα να δοκιμασω ειναι το νοτιοαμερικανικο μάτε. Δεν εχω ιδεα ομως αν πωλειται στην Ελλαδα

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 04 Ιαν 2019, 12:19

Αν είναι κάτι που πικρίζει, το δοκίμασα από έναν Αργεντινό που είχε μαγαζί στο Τσιρίγο, στο Μηλοπόταμο.
Ordem e Progresso.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών