Τσάι

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 71665
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 04 Ιαν 2019, 12:39

Naida έγραψε:
04 Ιαν 2019, 11:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιαν 2019, 11:48
Naida έγραψε:
04 Ιαν 2019, 11:27

Δώρο θέλω να το κάνω, εγώ δεν έχω συνηθίσει να πίνω τσάι. Αν και θα μ' άρεσε η ιδέα να δοκιμάσω κάτι που δεν έχω ξαναδοκιμασει. Αυτό το Μαλοτηρα ακούγεται ενδιαφέρον . Μπορεί να πάρω διάφορες ποικιλίες τελικά. Να 'χει να πίνει. Το πολύ πολύ να τον δηλητηριάσω :lol:
Κατά τη γνώμη μου, καλό θα είναι να μην το κάνεις. Συνήθως οι άνθρωποι που απολαμβάνουν κάποια πράγματα (καπνό, καφέ, τσάι, ποτό κλπ) έχουν κάνει κάποια ξεσκαρταρίσματα και τα πολλά φρουφρού δεν τους εντυπωσιάζουν. Οπότε, προτείνω να αφήσεις τις ποικιλίες και αν επιμένεις σε δώρο στο πεδίο του τσαγιού, να του πάρεις μία κούπα από το υλικό -και στο μέγεθος- που προτιμάει.
Αυτό το φοβάμαι. Δηλαδή μην πάρω κάτι και το δει και γελάει. Θα πάρω σκεύη αλλά ήθελα και κάτι σε τσάι.
Και για τα σκεύη, το ίδιο ισχύει αν δεν ξέρεις τι έχει, ώστε να πάρεις κάτι σχετικό. Σκέψου κάτι αντίστοιχο με κάποιον που έχει ψώνιο με τη μαγειρική ή το οτιδήποτε. Πολλοί γουστάρουν τα δικά τους χρησιμοποιημένα σκεύη και έχουν συναισθηματικό δέσιμο μαζί τους. Το οτιδήποτε άλλο (ακόμη κι αν γίνεται με καλή πρόθεση) μπορεί να εκληφθεί ως επέμβαση. Ψιλά γράμματα θα μου πεις...

Τέλος πάντων, κάνω μια τελευταία πρόταση ως χρυσή τομή.
Μην πάρεις ποικιλίες τσαγιού (για να μην πέσεις στην παγίδα του ερασιτέχνη) ψάξε για καλά ελληνικά βότανα που είναι κατάλληλα για αφεψήματα.


Αν και είσαι τόσο ξεροκέφαλη που πάω στοίχημα ότι θα κάνεις το δικό σου, εύχομαι ειλικρινά καλή ευόδωση. :lol:
Gavalas for President! :grfl:

Άβαταρ μέλους
alekhine
Δημοσιεύσεις: 12551
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 14:36
Phorum.gr user: alekhine
Τοποθεσία: Highway to ΚΤΕΛ

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από alekhine » 04 Ιαν 2019, 12:49

Maspoli έγραψε:
04 Ιαν 2019, 12:15
Αυτο που δεν εχω δοκιμασει και θα 'θελα να δοκιμασω ειναι το νοτιοαμερικανικο μάτε. Δεν εχω ιδεα ομως αν πωλειται στην Ελλαδα
πωλειται και αθηνα και θεσσαλονικη
πατησιωτης έγραψε:
10 Μαρ 2021, 20:59
Ο Σημίτης είναι η συνέχεια του Κωνσταντίνου Καραμανλή,στην Ευρώπη,στα ελληνοτουρκικά,στο ανήκομεν εις την Δύσιν,στην οικονομία,παντού.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17666
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 04 Ιαν 2019, 13:05

alekhine έγραψε:
04 Ιαν 2019, 12:49
Maspoli έγραψε:
04 Ιαν 2019, 12:15
Αυτο που δεν εχω δοκιμασει και θα 'θελα να δοκιμασω ειναι το νοτιοαμερικανικο μάτε. Δεν εχω ιδεα ομως αν πωλειται στην Ελλαδα
πωλειται και αθηνα και θεσσαλονικη
Ευχαριστω.
Μαλλον θα καταφερω να το δοκιμασω τελικα

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5327
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 04 Ιαν 2019, 13:22

Μακριά από το πράσινο τσάι!
The food supplement that ruined my liver
https://www.bbc.co.uk/news/stories-45971416

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Ιαν 2019, 13:31

Naranjita έγραψε:
04 Ιαν 2019, 09:20
τέρμα Ερμού, μετά τον Μουστάκα είναι ένα μαγαζάκι που χει τσάγια.

πήρα τσάι του βουνού, με κανέλα και πορτοκάλι.

όνειρο
Γω το κάνω μόνη μου, ρίχνω μέσα την ώρα που βράζει, ξυλάκι κανέλας ή μοσχοκάρφι, ή κακουλέ.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 04 Ιαν 2019, 13:32

ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιαν 2019, 12:39
Naida έγραψε:
04 Ιαν 2019, 11:53
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Ιαν 2019, 11:48


Κατά τη γνώμη μου, καλό θα είναι να μην το κάνεις. Συνήθως οι άνθρωποι που απολαμβάνουν κάποια πράγματα (καπνό, καφέ, τσάι, ποτό κλπ) έχουν κάνει κάποια ξεσκαρταρίσματα και τα πολλά φρουφρού δεν τους εντυπωσιάζουν. Οπότε, προτείνω να αφήσεις τις ποικιλίες και αν επιμένεις σε δώρο στο πεδίο του τσαγιού, να του πάρεις μία κούπα από το υλικό -και στο μέγεθος- που προτιμάει.
Αυτό το φοβάμαι. Δηλαδή μην πάρω κάτι και το δει και γελάει. Θα πάρω σκεύη αλλά ήθελα και κάτι σε τσάι.
Και για τα σκεύη, το ίδιο ισχύει αν δεν ξέρεις τι έχει, ώστε να πάρεις κάτι σχετικό. Σκέψου κάτι αντίστοιχο με κάποιον που έχει ψώνιο με τη μαγειρική ή το οτιδήποτε. Πολλοί γουστάρουν τα δικά τους χρησιμοποιημένα σκεύη και έχουν συναισθηματικό δέσιμο μαζί τους. Το οτιδήποτε άλλο (ακόμη κι αν γίνεται με καλή πρόθεση) μπορεί να εκληφθεί ως επέμβαση. Ψιλά γράμματα θα μου πεις...

Τέλος πάντων, κάνω μια τελευταία πρόταση ως χρυσή τομή.
Μην πάρεις ποικιλίες τσαγιού (για να μην πέσεις στην παγίδα του ερασιτέχνη) ψάξε για καλά ελληνικά βότανα που είναι κατάλληλα για αφεψήματα.


Αν και είσαι τόσο ξεροκέφαλη που πάω στοίχημα ότι θα κάνεις το δικό σου, εύχομαι ειλικρινά καλή ευόδωση. :lol:
Σκεύη θα πάρω οπωσδήποτε. Για τα υπόλοιπα :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26342
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 04 Ιαν 2019, 13:42

ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 04 Ιαν 2019, 13:49

Gherschaagk έγραψε:
04 Ιαν 2019, 13:31
Naranjita έγραψε:
04 Ιαν 2019, 09:20
τέρμα Ερμού, μετά τον Μουστάκα είναι ένα μαγαζάκι που χει τσάγια.

πήρα τσάι του βουνού, με κανέλα και πορτοκάλι.

όνειρο
Γω το κάνω μόνη μου, ρίχνω μέσα την ώρα που βράζει, ξυλάκι κανέλας ή μοσχοκάρφι, ή κακουλέ.
ενδιαφέρον ακούγεται.

καφέ φίλτρου με κάρδαμο, μέλι και γάλα, ήπια στο μακ αρθουρ γκλεν, σε ένα γαλλικού τύπου μαγαζί
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Ιαν 2019, 14:12

Naranjita έγραψε:
04 Ιαν 2019, 13:49
Gherschaagk έγραψε:
04 Ιαν 2019, 13:31
Naranjita έγραψε:
04 Ιαν 2019, 09:20
τέρμα Ερμού, μετά τον Μουστάκα είναι ένα μαγαζάκι που χει τσάγια.

πήρα τσάι του βουνού, με κανέλα και πορτοκάλι.

όνειρο
Γω το κάνω μόνη μου, ρίχνω μέσα την ώρα που βράζει, ξυλάκι κανέλας ή μοσχοκάρφι, ή κακουλέ.
ενδιαφέρον ακούγεται.

καφέ φίλτρου με κάρδαμο, μέλι και γάλα, ήπια στο μακ αρθουρ γκλεν, σε ένα γαλλικού τύπου μαγαζί
Καφέ φίλτρου και μλκιες. :011: έλεος πια!
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 04 Ιαν 2019, 14:21

Naida έγραψε:
04 Ιαν 2019, 09:09
Είναι κάτι ξεχωριστό το Ιαπωνικό τσάι; εννοώ θεωρείται το καλύτερο;; Έχειςκάποια ποικιλια, γεύση να προτείνεις που έχεις δοκιμάσει; Επίσης θα φύγω με όλα μου τα ζωτικά όργανα ή θα αφήσω κάτι για να πληρώσω;
Δε θέλω να είναι κάτι φανσι και της μοδός. Θέλω να είναι κάτι που πραγματικά θα πει ο άλλος ουαου.
Απο Ιαπωνικα αν θες, το καλυτερο και νοστιμοτερο τσαι θεωρειτε το Γιοκουρο. Ειναι ποκυ ακριβο 700-800€/κιλο (λιγο ακομα και θα ηταν τιμη κοκαινης) στην Ελλαδα περυσι το εφερε ο μεγαλυτερος εισαγωγεας τσαι στη χωρα, εχει την πεμπτη γευση ummami. Φυσικα αγοραζεις λιγο, αλλα δε σε πειραζει, διοτι γινεται πολλες φορες με τα ιδια φυλα λογω εξαιρετικης ποιοτητας. Βεβαια εχει μια δυσκολια, ο ανθρωπος που θα το παρασκευασει πρεπει να να λαβει υποψην του πολλες παραμετρους για να πετυχει τη γευση, αν δεν το καταφερεο βγαινει ενα πρασινο νεροζουμι και πιστεψεμε ειναι δυσκολο να το πετυχεις.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4370
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 04 Ιαν 2019, 14:33

Gherschaagk έγραψε:
04 Ιαν 2019, 14:12
Naranjita έγραψε:
04 Ιαν 2019, 13:49
Gherschaagk έγραψε:
04 Ιαν 2019, 13:31


Γω το κάνω μόνη μου, ρίχνω μέσα την ώρα που βράζει, ξυλάκι κανέλας ή μοσχοκάρφι, ή κακουλέ.
ενδιαφέρον ακούγεται.

καφέ φίλτρου με κάρδαμο, μέλι και γάλα, ήπια στο μακ αρθουρ γκλεν, σε ένα γαλλικού τύπου μαγαζί
Καφέ φίλτρου και μλκιες. :011: έλεος πια!
μωρέ ήταν σούπερ

:P
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3357
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 04 Ιαν 2019, 14:38

Naida έγραψε:
04 Ιαν 2019, 12:09
klg έγραψε:
04 Ιαν 2019, 11:43
Da Hong Pao Oolong από amazon, η μόνη μαλακία είναι η αναμονή.
Για πες , είναι ιδιαιτερο; Να ξέρω για άλλη φορα.
To Da Hong Pao είναι θρυλικό στην Κίνα, η παραγωγή του ήταν reserved για την αυτοκρατορική οικογένεια και δινόταν μόνο σε honored guests. Υπάρχει και μια ιστορία πίσω από το όνομά του, που μπορείς αν βρεις εύκολα άμα το γκουκλάρεις. Αυτή τη στιγμή η παραγωγή από τα 4 original bushes είναι εξαιρετικά περιορισμένη και ακριβώς για αυτό το λόγο είναι το ακριβότερο τσάι στον κόσμο.

Προφανώς επειδή αυτά είναι επι το πλείστον ποζεριές, υπάρχουν genetically identical φυτά που παράγουν παρόμοιας υψηλής ποιότητας τσάι, όπου ανάλογα τη γεύση, τοποθεσία του φυτού κ.λ.π, τα κατηγοριοποιούν σε grades. Μπορείς να βρεις π.χ 3rd grade da hong pao (που παρόλα αυτά είναι εξαιρετικό) με 40 ευρώ τα 500g.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29765
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Ιαν 2019, 14:54

Naranjita έγραψε:
04 Ιαν 2019, 14:33
Gherschaagk έγραψε:
04 Ιαν 2019, 14:12
Naranjita έγραψε:
04 Ιαν 2019, 13:49


ενδιαφέρον ακούγεται.

καφέ φίλτρου με κάρδαμο, μέλι και γάλα, ήπια στο μακ αρθουρ γκλεν, σε ένα γαλλικού τύπου μαγαζί
Καφέ φίλτρου και μλκιες. :011: έλεος πια!
μωρέ ήταν σούπερ

:P
Φίλτρου και σούπερ δεν γίνεται! :011::011:
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
BILLO
Δημοσιεύσεις: 1075
Εγγραφή: 27 Απρ 2018, 01:52

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BILLO » 04 Ιαν 2019, 14:59

Maspoli έγραψε:
04 Ιαν 2019, 12:15
Αυτο που δεν εχω δοκιμασει και θα 'θελα να δοκιμασω ειναι το νοτιοαμερικανικο μάτε. Δεν εχω ιδεα ομως αν πωλειται στην Ελλαδα
https://www.tsai.gr/product_info.php?products_id=184

Πουλανε και το ποτηρακι του, τα αργεντινικα καλαμακια (Bombilla), ολο το σετ. Εμενα δε μ αρεσε για να πω την αληθεια αλλα δεν ειμαι και φιλος του τσαγιου.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τσάι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 04 Ιαν 2019, 15:33

paul25 έγραψε:
04 Ιαν 2019, 14:21
Naida έγραψε:
04 Ιαν 2019, 09:09
Είναι κάτι ξεχωριστό το Ιαπωνικό τσάι; εννοώ θεωρείται το καλύτερο;; Έχειςκάποια ποικιλια, γεύση να προτείνεις που έχεις δοκιμάσει; Επίσης θα φύγω με όλα μου τα ζωτικά όργανα ή θα αφήσω κάτι για να πληρώσω;
Δε θέλω να είναι κάτι φανσι και της μοδός. Θέλω να είναι κάτι που πραγματικά θα πει ο άλλος ουαου.
Απο Ιαπωνικα αν θες, το καλυτερο και νοστιμοτερο τσαι θεωρειτε το Γιοκουρο. Ειναι ποκυ ακριβο 700-800€/κιλο (λιγο ακομα και θα ηταν τιμη κοκαινης) στην Ελλαδα περυσι το εφερε ο μεγαλυτερος εισαγωγεας τσαι στη χωρα, εχει την πεμπτη γευση ummami. Φυσικα αγοραζεις λιγο, αλλα δε σε πειραζει, διοτι γινεται πολλες φορες με τα ιδια φυλα λογω εξαιρετικης ποιοτητας. Βεβαια εχει μια δυσκολια, ο ανθρωπος που θα το παρασκευασει πρεπει να να λαβει υποψην του πολλες παραμετρους για να πετυχει τη γευση, αν δεν το καταφερεο βγαινει ενα πρασινο νεροζουμι και πιστεψεμε ειναι δυσκολο να το πετυχεις.
Που το βρίσκεις αυτό; Να πάρω 1-2γρ :lol:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών