Φρούτα

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 04 Ιουν 2019, 13:04

Ερμής έγραψε:
04 Ιουν 2019, 12:56
shrike έγραψε:
04 Ιουν 2019, 12:36
Ερμής έγραψε:
03 Ιουν 2019, 16:33


Αυτο που λέει ο Ορέστης δεν ειναι το κλασσικό μανγκο αλλα το honey mango του Πακισταν. Τελειο.
Α, μάλιστα. Με το "κλασικό" μάνγκο πάντως δεν έχω και ιδιαίτερη σχέση, ποτέ δεν το χώνεψα (μεταφορικά).

Ρε συ, μια που είναι το αντικείμενό σου, αυτή η μαλακία το πομέλο, γιατί ακριβώς κυκλοφορεί στην αγορά; Εκτός κι αν κάνει τίποτα σούπερ-ντούπερ εξτρίμ δηλαδή, όπως να καθαρίζει τα νεφρά ή να θεραπεύει τον καρκίνο ξέρω 'γω, για ποιον λόγο να το φάει κανείς; Πιο αδιάφορη και ανούσια παπαριά δεν έχω δοκιμάσει στη ζωή μου, και το κουβαλάνε απ' την άλλη άκρη του κόσμου...
Σίγουρα τα είδες στο Σκλαβενίτη.
Ακου τι παίζει.
Πριν δύο χρόνια είχαμε κάνει την εισαγωγή του Honey Pomelo στην Ελλάδα και ο πρώτος μαζικός αγοραστής ήταν ο Σκλαβενίτης.
Υπάρχουν διάφορες ποικιλίες.
Το προαναφερθέν Honey Pomelo είναι καταγωγής Ν.Κίνα ή Βιετνάμ. Είναι μια μεγάλη φράπα στην ουσία με πολύ αρωματικό και γλυκό καρπό.
Σκληρή φλοίδα απέξω.
Πάρα πολύ ζουμερό. Ιδιαίτερα απολαυστικό σε χυμό. Αρκετά γλυκό για εσπεριδοειδές. Βέβαια βασική προϋπόθεση να σου αρέσουν τα εσπεριδοειδή
Το κακό είναι οτι η τιμη του είναι ιδιαίτερα υψηλή πράγμα που απέτρεψε κόσμο να το δοκιμάσει. Μιλάμε για εισαγωγική τιμή χονδρικής γύρω στα 2,5€ το κιλό, σε σημείο να φτάνει στον καταναλωτή πάνω απο 3,2€ το κιλό. Κοινώς ήταν μια επαγγελματική αποτυχία.
Τον τελευταίο χρόνο συνάδελφος έκανε εισαγωγή Pomelo(οχι το Honey) απο Ν.Αφρική, που το προμήθευσε και πάλι στο Σκλαβενίτη με τελική τιμή στον καταναλωτή γύρω στο δίευρω το κιλό. Βέβαια εδώ μιλάμε για άλλο φρούτο γευστικά και αρωματικά μιας και στην ουσία είναι ακόμη πιο άνοστο και απο το απλο γκρέηπ φρουτ. Το απλό pomelo λοιπόν δεν αξίζει καθόλου.
Αν βρεις το Honey δώσε του όμως μια ευκαιρία.

Έχει γίνει προσπάθεια να βγουν κάποια λίγα Ελληνικά Honey Pomelos στην Ελλάδα, το αποτέλεσμα θα το ξέρουμε σε λίγα χρόνια :)
Με τα εσπεριδοειδή γενικά έχω πολύ καλή σχέση, το αγαπημένο μου πρωινό για να καταλάβεις είναι στιμμένο γκρέιπφρουτ (1 ή 2 ανάλογα με το μέγεθος και πόσο χυμό θα βγάλει) μαζί με ένα λεμόνι. Όχι κόκκινα γκρέιπφρουτ, μου γλυκίζουν πολύ (ναι, γουστάρω ξινά και πικρά γενικώς, όχι ότι δεν τρώω πορτοκάλια ή μανταρίνια φυσικά).

Αλλά αυτό πρέπει να 'ναι από τα "απλά" που λες, γιατί ήταν άνευ λόγου και ουσίας που λένε. Μια φορά πήρα μόνο, από Μασούτη (όχι Σκλαβενίτη) και φυσικά δεν το ξανάκανα το λάθος. :lol:

Αν πετύχω honey και μια που το προτείνεις, θα το χτυπήσω.


Ορέστης 35

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 07 Ιουν 2019, 01:12

shrike έγραψε:
04 Ιουν 2019, 13:04
Ερμής έγραψε:
04 Ιουν 2019, 12:56
shrike έγραψε:
04 Ιουν 2019, 12:36

Α, μάλιστα. Με το "κλασικό" μάνγκο πάντως δεν έχω και ιδιαίτερη σχέση, ποτέ δεν το χώνεψα (μεταφορικά).

Ρε συ, μια που είναι το αντικείμενό σου, αυτή η μαλακία το πομέλο, γιατί ακριβώς κυκλοφορεί στην αγορά; Εκτός κι αν κάνει τίποτα σούπερ-ντούπερ εξτρίμ δηλαδή, όπως να καθαρίζει τα νεφρά ή να θεραπεύει τον καρκίνο ξέρω 'γω, για ποιον λόγο να το φάει κανείς; Πιο αδιάφορη και ανούσια παπαριά δεν έχω δοκιμάσει στη ζωή μου, και το κουβαλάνε απ' την άλλη άκρη του κόσμου...
Σίγουρα τα είδες στο Σκλαβενίτη.
Ακου τι παίζει.
Πριν δύο χρόνια είχαμε κάνει την εισαγωγή του Honey Pomelo στην Ελλάδα και ο πρώτος μαζικός αγοραστής ήταν ο Σκλαβενίτης.
Υπάρχουν διάφορες ποικιλίες.
Το προαναφερθέν Honey Pomelo είναι καταγωγής Ν.Κίνα ή Βιετνάμ. Είναι μια μεγάλη φράπα στην ουσία με πολύ αρωματικό και γλυκό καρπό.
Σκληρή φλοίδα απέξω.
Πάρα πολύ ζουμερό. Ιδιαίτερα απολαυστικό σε χυμό. Αρκετά γλυκό για εσπεριδοειδές. Βέβαια βασική προϋπόθεση να σου αρέσουν τα εσπεριδοειδή
Το κακό είναι οτι η τιμη του είναι ιδιαίτερα υψηλή πράγμα που απέτρεψε κόσμο να το δοκιμάσει. Μιλάμε για εισαγωγική τιμή χονδρικής γύρω στα 2,5€ το κιλό, σε σημείο να φτάνει στον καταναλωτή πάνω απο 3,2€ το κιλό. Κοινώς ήταν μια επαγγελματική αποτυχία.
Τον τελευταίο χρόνο συνάδελφος έκανε εισαγωγή Pomelo(οχι το Honey) απο Ν.Αφρική, που το προμήθευσε και πάλι στο Σκλαβενίτη με τελική τιμή στον καταναλωτή γύρω στο δίευρω το κιλό. Βέβαια εδώ μιλάμε για άλλο φρούτο γευστικά και αρωματικά μιας και στην ουσία είναι ακόμη πιο άνοστο και απο το απλο γκρέηπ φρουτ. Το απλό pomelo λοιπόν δεν αξίζει καθόλου.
Αν βρεις το Honey δώσε του όμως μια ευκαιρία.

Έχει γίνει προσπάθεια να βγουν κάποια λίγα Ελληνικά Honey Pomelos στην Ελλάδα, το αποτέλεσμα θα το ξέρουμε σε λίγα χρόνια :)
Με τα εσπεριδοειδή γενικά έχω πολύ καλή σχέση, το αγαπημένο μου πρωινό για να καταλάβεις είναι στιμμένο γκρέιπφρουτ (1 ή 2 ανάλογα με το μέγεθος και πόσο χυμό θα βγάλει) μαζί με ένα λεμόνι. Όχι κόκκινα γκρέιπφρουτ, μου γλυκίζουν πολύ (ναι, γουστάρω ξινά και πικρά γενικώς, όχι ότι δεν τρώω πορτοκάλια ή μανταρίνια φυσικά).

Αλλά αυτό πρέπει να 'ναι από τα "απλά" που λες, γιατί ήταν άνευ λόγου και ουσίας που λένε. Μια φορά πήρα μόνο, από Μασούτη (όχι Σκλαβενίτη) και φυσικά δεν το ξανάκανα το λάθος. :lol:

Αν πετύχω honey και μια που το προτείνεις, θα το χτυπήσω.
Εγω ξερω που εχει.

Athina__P
Δημοσιεύσεις: 2479
Εγγραφή: 28 Μάιος 2018, 23:01

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athina__P » 07 Ιουν 2019, 07:48

Βερύκοκα από τη βερυκοκιά του χωριού και σκέτα και σε μαρμελάδα που έφτιαχναν οι γυναίκες του χωριού σε χωριάτικο βρεγμένο παξιμάδι, μόλις έχει βγει η μαρμελάδα από την κατσαρόλα... Ήταν ό,τι καλύτερο είχα γευτεί στη ζωή μου μέχρι τα 10 χρόνια... Είπα στο μέλλον θα υπάρξει μάλλον κάτι καλύτερο. Ε, υπήρξαν μερικά εντυπωσιακά που δεν είχα ξαναδοκιμάσει, όπως μάγκο ή μερικά κινέζικα και ινδικά πιάτα και το τσιζκέικ μιας βρετανίδας σε εκλεκτό σπιτικό τσάι. Αλλά σαν εκείνο το καλοκαίρι στο χωριό... :a040: Θα πάρω τα παιδιά μου στο χωριό του παππού τους, είναι και μακριά και θα πάμε τέτοιες μέρες μόνο για αυτά τα βερύκοκα, αδύνατον να έρθουν Αθήνα, δεν τα βρίσκω.

Στην Αθήνα με το ζόρι τρώγονται μερικά πιο ώριμα, αλλά είναι λογικό να μην πολυκινούνται, δεν διατηρούνται καθόλου καλά.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 07 Ιουν 2019, 12:02

Ορέστης 35 έγραψε:
07 Ιουν 2019, 01:12
SpoilerShow
shrike έγραψε:
04 Ιουν 2019, 13:04
Ερμής έγραψε:
04 Ιουν 2019, 12:56


Σίγουρα τα είδες στο Σκλαβενίτη.
Ακου τι παίζει.
Πριν δύο χρόνια είχαμε κάνει την εισαγωγή του Honey Pomelo στην Ελλάδα και ο πρώτος μαζικός αγοραστής ήταν ο Σκλαβενίτης.
Υπάρχουν διάφορες ποικιλίες.
Το προαναφερθέν Honey Pomelo είναι καταγωγής Ν.Κίνα ή Βιετνάμ. Είναι μια μεγάλη φράπα στην ουσία με πολύ αρωματικό και γλυκό καρπό.
Σκληρή φλοίδα απέξω.
Πάρα πολύ ζουμερό. Ιδιαίτερα απολαυστικό σε χυμό. Αρκετά γλυκό για εσπεριδοειδές. Βέβαια βασική προϋπόθεση να σου αρέσουν τα εσπεριδοειδή
Το κακό είναι οτι η τιμη του είναι ιδιαίτερα υψηλή πράγμα που απέτρεψε κόσμο να το δοκιμάσει. Μιλάμε για εισαγωγική τιμή χονδρικής γύρω στα 2,5€ το κιλό, σε σημείο να φτάνει στον καταναλωτή πάνω απο 3,2€ το κιλό. Κοινώς ήταν μια επαγγελματική αποτυχία.
Τον τελευταίο χρόνο συνάδελφος έκανε εισαγωγή Pomelo(οχι το Honey) απο Ν.Αφρική, που το προμήθευσε και πάλι στο Σκλαβενίτη με τελική τιμή στον καταναλωτή γύρω στο δίευρω το κιλό. Βέβαια εδώ μιλάμε για άλλο φρούτο γευστικά και αρωματικά μιας και στην ουσία είναι ακόμη πιο άνοστο και απο το απλο γκρέηπ φρουτ. Το απλό pomelo λοιπόν δεν αξίζει καθόλου.
Αν βρεις το Honey δώσε του όμως μια ευκαιρία.

Έχει γίνει προσπάθεια να βγουν κάποια λίγα Ελληνικά Honey Pomelos στην Ελλάδα, το αποτέλεσμα θα το ξέρουμε σε λίγα χρόνια :)
Με τα εσπεριδοειδή γενικά έχω πολύ καλή σχέση, το αγαπημένο μου πρωινό για να καταλάβεις είναι στιμμένο γκρέιπφρουτ (1 ή 2 ανάλογα με το μέγεθος και πόσο χυμό θα βγάλει) μαζί με ένα λεμόνι. Όχι κόκκινα γκρέιπφρουτ, μου γλυκίζουν πολύ (ναι, γουστάρω ξινά και πικρά γενικώς, όχι ότι δεν τρώω πορτοκάλια ή μανταρίνια φυσικά).

Αλλά αυτό πρέπει να 'ναι από τα "απλά" που λες, γιατί ήταν άνευ λόγου και ουσίας που λένε. Μια φορά πήρα μόνο, από Μασούτη (όχι Σκλαβενίτη) και φυσικά δεν το ξανάκανα το λάθος. :lol:

Αν πετύχω honey και μια που το προτείνεις, θα το χτυπήσω.
Εγω ξερω που εχει.
Ε, πες τότε. Σφίγγα, ε σφίγγα. Με το τσιγκέλι να σου τα βγάζουμε...

Κανόνισε όμως να 'ναι από Λάρισα και πάνω, μην τρέχω στα Καλάβρυτα για φρούτα. :lol:


- Casper -

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 07 Ιουν 2019, 12:25

Εγώ έφαγα πάντως πόμελο και μ' άρεσε. Ήτανε γλυκόξινο.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 07 Ιουν 2019, 12:34

Αν ήταν απλώς γλυκόξινο δεν θα με χαλούσε. Εδώ τρώω ολόκληρα λεμόνια, λες να είχα πρόβλημα;

Ένα στιφό, αδιάφορο πράμα ήταν αυτό που δοκίμασα, ίσως φταίει αυτό που είπε ο Ερμής.


Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Ιουν 2019, 12:38

Σρικε μου το στομάχι σου.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 07 Ιουν 2019, 12:39

Gherschaagk έγραψε:
07 Ιουν 2019, 12:38
Σρικε μου το στομάχι σου.

Να έρθω με το στομάχι μου;
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Ιουν 2019, 12:41

Να σε κάνω τι;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

- Casper -

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 07 Ιουν 2019, 12:43

Σίγουρα, αν δεν έχουνε ουσία τι να τα κάνεις;

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 07 Ιουν 2019, 12:44

Gherschaagk έγραψε:
07 Ιουν 2019, 12:41
Να σε κάνω τι;

Να με ταΐζεις φρούτα
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Ιουν 2019, 12:47

LEONAS έγραψε:
07 Ιουν 2019, 12:44
Gherschaagk έγραψε:
07 Ιουν 2019, 12:41
Να σε κάνω τι;

Να με ταΐζεις φρούτα
Γιατί τι είσαι; Μωρό που θέλει τη φρουτόκρεμα κάθε πρωί;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 07 Ιουν 2019, 13:30

Gherschaagk έγραψε:
07 Ιουν 2019, 12:47
LEONAS έγραψε:
07 Ιουν 2019, 12:44
Gherschaagk έγραψε:
07 Ιουν 2019, 12:41
Να σε κάνω τι;

Να με ταΐζεις φρούτα
Γιατί τι είσαι; Μωρό που θέλει τη φρουτόκρεμα κάθε πρωί;

Λίγο μεγάλο μωρό :D
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 07 Ιουν 2019, 13:51

Gherschaagk έγραψε:
07 Ιουν 2019, 12:38
Σρικε μου το στομάχι σου.
Τι έχει το στομάχι μου και δεν το ξέρω καλέ; :smt017


Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 07 Ιουν 2019, 14:04

Καθαρισε κάνα ροδάκινο βάλε και παγάκια και φερτο
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών