Tηγανητες πατάτες, κολοκυθάκια, καλαμαράκια και συναφή τηγανητά εδέσματα αποσύρονται από τα μενου

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14863
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Tηγανητες πατάτες, κολοκυθάκια, καλαμαράκια και συναφή τηγανητά εδέσματα αποσύρονται από τα μενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 24 Μαρ 2022, 21:03

Αρίστος έγραψε:
24 Μαρ 2022, 21:01
Feindflug έγραψε:
24 Μαρ 2022, 21:00
Αρίστος έγραψε:
24 Μαρ 2022, 20:58
Μια απο τις αλλεργιες που εχω ειναι οτι οταν τρωω γλυκα και γενικοτερα ζαχαρη μετα μπορει να φτερνιστω. :lol:

.
https://www.mikroviologos.gr/arthra/allergia

Ορισμός αλλεργίας
Αλλεργία χαρακτηρίζεται η δυσλειτουργία του ανοσοποιητικού συστήματος του ανθρώπου που προκαλεί έντονη αντίδραση ενάντια σε συνήθως αβλαβείς ουσίες που βρίσκονται στο φυσικό μας περιβάλλον. Αυτές οι ουσίες ονομάζονται αλλεργιογόνα.


Πες μας και για τις αλλεργίες σου στην συνέπεια και την αλήθεια ρε τύπε.


Σε καποιες περιπτωσεις η αλλεργια ειναι αποδειξη ιδιαιτερα δυνατου ανοσοποιητικου, οταν πιχι εχεις να κανεις με βλαβερες χημικες τροφες.

.
Εικόνα
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Tηγανητες πατάτες, κολοκυθάκια, καλαμαράκια και συναφή τηγανητά εδέσματα αποσύρονται από τα μενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 24 Μαρ 2022, 21:04

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
24 Μαρ 2022, 19:50
don't speak έγραψε:
24 Μαρ 2022, 19:49
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
24 Μαρ 2022, 19:47


:vp12:
Πιο νόστιμο όμως; :P
αναλογως τι θα μου φτιαξεις :102:
Ο,τι τραβάει η όρεξή σου.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27943
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Tηγανητες πατάτες, κολοκυθάκια, καλαμαράκια και συναφή τηγανητά εδέσματα αποσύρονται από τα μενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 24 Μαρ 2022, 21:04

Leporello έγραψε:
24 Μαρ 2022, 20:57
George_V έγραψε:
24 Μαρ 2022, 20:50
Leporello έγραψε:
24 Μαρ 2022, 20:48
Ομως vegetable δεν σημαίνει λαχανικό αλλά φυτό. Φυτικό λάδι είναι και το ελαιόλαδο.
https://en.wikipedia.org/wiki/Vegetable_oil
Θυμάμαι vegetable oil στην Αμερικη αλλά δεν θυμάμαι πότε να είχαμε η να είχα δει legume oil.
Μα soybean oil λέγεται. Απλώς κατατάσσεται στα legumes.
A πες το έτσι..

Με μπέρδεψες και ψάχνω να βρω τόση ώρα τι είναι το legume oil και γιατί δεν το θυμάμαι...
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41817
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Tηγανητες πατάτες, κολοκυθάκια, καλαμαράκια και συναφή τηγανητά εδέσματα αποσύρονται από τα μενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 24 Μαρ 2022, 21:05

Οι βασικες μου αλλεργιες ειναι:

α) Τα ακαρεα μονο της γατας.

β) Η σκονη σε σπιτια που εχουν καιρο να αεριστουν.

γ) Το τσιγαρο (ωστοσο καπνιζα επι 20 χρονια).

δ) Τροφες με πολλα χημικα.

ε) Λευκη ζαχαρη αν φαω πολλα γλυκα, ωστοσο συχνα τρωω.

στ) Εμβολια και οροι.

ζ) Μυδια, στρειδια και λοιπα θαλασσινα, εκει μπορει και να τεζαρω οποτε τα εχω κοψει μαχαιρι.

.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Tηγανητες πατάτες, κολοκυθάκια, καλαμαράκια και συναφή τηγανητά εδέσματα αποσύρονται από τα μενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 24 Μαρ 2022, 21:05

don't speak έγραψε:
24 Μαρ 2022, 21:04
Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
24 Μαρ 2022, 19:50
don't speak έγραψε:
24 Μαρ 2022, 19:49


Πιο νόστιμο όμως; :P
αναλογως τι θα μου φτιαξεις :102:
Ο,τι τραβάει η όρεξή σου.
Επί του νήματος το πιθανότερο είναι ότι θα αλλάζουν τα λάδια πιο σπάνια τα καταστήματα εστίασης.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14219
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Tηγανητες πατάτες, κολοκυθάκια, καλαμαράκια και συναφή τηγανητά εδέσματα αποσύρονται από τα μενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 24 Μαρ 2022, 21:07

George_V έγραψε:
24 Μαρ 2022, 21:04
Leporello έγραψε:
24 Μαρ 2022, 20:57
George_V έγραψε:
24 Μαρ 2022, 20:50
Θυμάμαι vegetable oil στην Αμερικη αλλά δεν θυμάμαι πότε να είχαμε η να είχα δει legume oil.
Μα soybean oil λέγεται. Απλώς κατατάσσεται στα legumes.
A πες το έτσι..

Με μπέρδεψες και ψάχνω να βρω τόση ώρα τι είναι το legume oil και γιατί δεν το θυμάμαι...
Μα η διαφωνία ξεκίνησε από το ότι ο Σπύρος είπε πως στην Αμερική λέγεται λάδι λαχανικών.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Citroenakias
Δημοσιεύσεις: 3146
Εγγραφή: 19 Δεκ 2020, 17:07
Phorum.gr user: Citroenakias

Re: Tηγανητες πατάτες, κολοκυθάκια, καλαμαράκια και συναφή τηγανητά εδέσματα αποσύρονται από τα μενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Citroenakias » 24 Μαρ 2022, 21:09

Να τηγανισουν με ελαιόλαδο ειδάλλως ας τα κλείσουν καλύτερα τα κωλομαγαζα τους
21 Μαρ 2020, 18:31
Albrecht έγραψε:
21 Μαρ 2020, 18:31
Πιστεύω σε ενα μηνα θα είμαστε κομπλέ. Θα μιλάμε για Κορωνοιο και θα χαζογελαμε.

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21775
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Tηγανητες πατάτες, κολοκυθάκια, καλαμαράκια και συναφή τηγανητά εδέσματα αποσύρονται από τα μενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 24 Μαρ 2022, 21:10

Αρίστος έγραψε:
24 Μαρ 2022, 21:05
Οι βασικες μου αλλεργιες ειναι:

α) Τα ακαρεα μονο της γατας.

β) Η σκονη σε σπιτια που εχουν καιρο να αεριστουν.

γ) Το τσιγαρο (ωστοσο καπνιζα επι 20 χρονια).

δ) Τροφες με πολλα χημικα.

ε) Λευκη ζαχαρη αν φαω πολλα γλυκα, ωστοσο συχνα τρωω.

στ) Εμβολια και οροι.

ζ) Μυδια, στρειδια και λοιπα θαλασσινα, εκει μπορει και να τεζαρω οποτε τα εχω κοψει μαχαιρι.

.
Αν πας Ρωσία θα κόψεις τη ζάχαρη χωρίς δυσκολία. Πιθανόν και κάποια από τα υπόλοιπα.
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41817
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Tηγανητες πατάτες, κολοκυθάκια, καλαμαράκια και συναφή τηγανητά εδέσματα αποσύρονται από τα μενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 24 Μαρ 2022, 21:11

sharp έγραψε:
24 Μαρ 2022, 21:10
Αρίστος έγραψε:
24 Μαρ 2022, 21:05
Οι βασικες μου αλλεργιες ειναι:

α) Τα ακαρεα μονο της γατας.

β) Η σκονη σε σπιτια που εχουν καιρο να αεριστουν.

γ) Το τσιγαρο (ωστοσο καπνιζα επι 20 χρονια).

δ) Τροφες με πολλα χημικα.

ε) Λευκη ζαχαρη αν φαω πολλα γλυκα, ωστοσο συχνα τρωω.

στ) Εμβολια και οροι.

ζ) Μυδια, στρειδια και λοιπα θαλασσινα, εκει μπορει και να τεζαρω οποτε τα εχω κοψει μαχαιρι.

.
Αν πας Ρωσία θα κόψεις τη ζάχαρη χωρίς δυσκολία. Πιθανόν και κάποια από τα υπόλοιπα.


Με πειραζει και η κοκα κολα παντως, αν πιω πανω απο μισο ποτηρι μου φερνει παντα φαγουρα στα δαχτυλα.

.

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41817
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Tηγανητες πατάτες, κολοκυθάκια, καλαμαράκια και συναφή τηγανητά εδέσματα αποσύρονται από τα μενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 24 Μαρ 2022, 21:13

Ελπιζω να γινεται σαφες παντως σε καποιους αναλφαβητους εδω μεσα οτι η αλλεργια ουτε νοσημα ειναι, ποσο μαλλον υποκειμενο, ειναι απλα υπερευαισθησια σε συγκεκριμενους παραγοντες που αν συνηθισεις να τους αποφευγεις δεν εχεις κανενα προβλημα.

.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Tηγανητες πατάτες, κολοκυθάκια, καλαμαράκια και συναφή τηγανητά εδέσματα αποσύρονται από τα μενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 24 Μαρ 2022, 21:18

Εγώ γουστάρω πολύ τις γάτες και σπάω πολύ πλάκα μαζί τους,αλλά είμαι φοβερά αλλεργικός στην τρίχα τους.Μόλις με πλησιάσει κάποια γάτα,μετά από μερικά δευτερόλεπτα αρχίζω και ξύνομαι.Εντωμεταξύ έχουμε μία κάτασπρη στη δουλειά,με ένα πράσινο μάτι και ένα καφέ,που δεν με αφήνει σε ησυχία.Είναι πολύ παιχνιδιάρα και με ξέρει γιατί της δίνω φαγητό όταν τρώω κανά σάντουιτς.Την άλλη φορά είχε κρεμαστεί στη γάμπα μου ενώ περπατούσα και δεν κατέβαινε :lol: Την πιάνω πολλές φορές και μετά δώσ'του ξύσιμο :lol:

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Tηγανητες πατάτες, κολοκυθάκια, καλαμαράκια και συναφή τηγανητά εδέσματα αποσύρονται από τα μενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 24 Μαρ 2022, 21:19

George_V έγραψε:
24 Μαρ 2022, 19:32

Άλλο άρθρο έλεγε πως από δω και πέρα τα πίτογυρα θα τα παίρνουμε χωρίς πατάτες λόγω υψηλού κόστους τηγάνισματος με ηλιέλαιο. Θα τρωμε μόνο πίτα κρέας τζατζικι και ντομάτα κρεμμύδι.
Θα γίνεις κανονικός άνθρωπος δηλαδή.Πατάτες στο γύρο... :hammer:

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 41817
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Tηγανητες πατάτες, κολοκυθάκια, καλαμαράκια και συναφή τηγανητά εδέσματα αποσύρονται από τα μενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 24 Μαρ 2022, 21:21

BigChiefWahoo έγραψε:
24 Μαρ 2022, 21:18
Εγώ γουστάρω πολύ τις γάτες και σπάω πολύ πλάκα μαζί τους,αλλά είμαι φοβερά αλλεργικός στην τρίχα τους.Μόλις με πλησιάσει κάποια γάτα,μετά από μερικά δευτερόλεπτα αρχίζω και ξύνομαι.Εντωμεταξύ έχουμε μία κάτασπρη στη δουλειά,με ένα πράσινο μάτι και ένα καφέ,που δεν με αφήνει σε ησυχία.Είναι πολύ παιχνιδιάρα και με ξέρει γιατί της δίνω φαγητό όταν τρώω κανά σάντουιτς.Την άλλη φορά είχε κρεμαστεί στη γάμπα μου ενώ περπατούσα και δεν κατέβαινε :lol: Την πιάνω πολλές φορές και μετά δώσ'του ξύσιμο :lol:


Εγω μπορει μια φορα το χρονο να ρισκαρω να χαιδεψω γατα αλλα μετα πρεπει αμεσως να πλυθω και να απομακρυνθω.

.

Άβαταρ μέλους
BigChiefWahoo
Δημοσιεύσεις: 6268
Εγγραφή: 18 Ιουν 2021, 15:03
Phorum.gr user: Wahoo

Re: Tηγανητες πατάτες, κολοκυθάκια, καλαμαράκια και συναφή τηγανητά εδέσματα αποσύρονται από τα μενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BigChiefWahoo » 24 Μαρ 2022, 21:24

Αρίστος έγραψε:
24 Μαρ 2022, 21:21
Εγω μπορει μια φορα το χρονο να ρισκαρω να χαιδεψω γατα αλλα μετα πρεπει αμεσως να πλυθω και να απομακρυνθω.
Αυτό το παθαίνω με σκυλιά.Οι γάτες είναι πολύ καθαρές και γενικά δεν μυρίζουν.Τα σκυλιά μυρίζουν και σε γλείφουν κιόλας,γμς τα,θέλω κι εγώ πλύσιμο μετά.

zteo
Δημοσιεύσεις: 10693
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Tηγανητες πατάτες, κολοκυθάκια, καλαμαράκια και συναφή τηγανητά εδέσματα αποσύρονται από τα μενου

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 24 Μαρ 2022, 21:28

Καιρός να αλλάξουμε συνήθειες και στις ταβέρνες να παραγγέλνουμε ποιο γκουρμεδιες.
Για παράδειγμα θα λέμε (( Μάστορα πιάσε μια γλυκοπατάτες βραστές με εστραγκόν ακόμα)). :smt005:
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών