Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 17 Δεκ 2021, 21:37

Καλή ήταν και η Μπουμπουλίνα, έξω από τον ιππόδρομο του Φαλήρου (περασμένα μεγαλεία και διηγώντας τα να κλαις).
Πριν τις κούρσες έτρωγα κεμπάπ παρέα με τους πασόκους υπαλλήλους του οργανισμού.
Αλλά ήταν και το περίφημο "ψητοπωλείο" παραπάνω στην Ισμήνης. Από εκεί πριν έρθουν τα κινητά έπαιρναν τηλέφωνο οι ιπποδρομιάκηδες τους παράνομους μπουκ για να αποφύγουν να παίξουν στα ταμεία.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 17 Δεκ 2021, 21:41

θεσσαλονικη διαγωνιος (εξαιρετικό με σουτζουκακια)

σερρες ο σώτος (κυρίως σουβλάκια) και ένας άλλος δίπλα στο γήπεδο του πανσερραικού

αθήνα πολυ χαλια, δεν έχω πετυχει κάτι καλό.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6935
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 17 Δεκ 2021, 21:52

Θα στενοχωρήσω όλους τους Μιλλένιαλς και πολλούς από την Generation X, αλλά δεν έχετε ιδέα τι σημαίνει τυλιχτό. Με γύρο ή κεμπάπ.
Έχετε μάθει στα τυλιχτά του ποδαριού, σε στυλ μπέργκερ των Goody's των ΣΕΑ των εθνικών οδών...
Επίπεδες γεύσεις που αν δεν ήταν τα χημικά ενισχυτικά γεύσεων, θα τα πετάγατε στα σκουπίδια χωρίς δεύτερη κουβέντα...

Εμ! όταν βάζετε στο τυλιχτό μουστάρδα ή τζατζίκι ή κάποια σως, μαρούλι, πατάτες τηγανιτές, τι να πει κανείς;
Τα παραπάνω, αλλοιώνουν την γεύση του τυλιχτού. Απαγορεύεται ρητά να μπαίνουν στο τυλιχτό. Βέβαια, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, όμως τότε δεν τρώτε τυλιχτό, αλλά μια μπασταρδεμένη παραλλαγή του.

Το καλό κρέας δεν αρκεί. Απαραίτητο βέβαια, αλλά μόνον καλό κρέας και ουδέτερη μίξη των άλλων, θα είναι σαν μπιφτέκι δίατας με πίτα.
Πρέπει να υπάρχει η σωστή αναλογία κρεμμυδιού, τομάτας, αλατοπίπερου ΚΑΙ μαϊντανού, καθώς και μια ζεστή κουταλιά σάλτσας τομάτας (λάδι, αλάτι και κοκκινοπίπερο), ώστε όλα μαζί να δώσουν την απίστευτη γεύση του σωστού τυλιχτού.

Κάνα δυο βροντόσαυροι μπούμερς, ανέφεραν τον Αγανιάν στην Παλιά Κοκκινιά. Έτσι τα έφτιαχνε και αυτός.
Όπως και σχεδόν όλα τα σουβλατζίδικα στις γειτονιές των 60's, που στην άκρη της ψηστιέρας (με κάρβουνα) υπήρχε το κατσαρολάκι με την σάλτσα.
Και υπήρχε γκρίνια και διαμαρτυρία αν κάποιος δεν είχε βάλει αρκετό μαϊντανό...

gassim, Όχι. Ούτε ο Αγανιάν, ούτε ο Αιγύπτιος στην γέφυρα είχαν το πρώτο σουβλατζίδικο στην Ελλάδα.
Αυτό το είχε ένας ψηλός μουστακαλής λεβεντόγερος στην μια είσοδο της παλιάς αγοράς του Πειραιά, εκεί που τώρα είναι ο πύργος φάντασμα. Και είχε σουβλατζίδικο. Ο λεβεντόγερος ήταν Κόνιαλης, από το Ικόνιο δηλαδή, την πατρίδα του κεμπάπ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Λοξίας την 17 Δεκ 2021, 21:56, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 26342
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 17 Δεκ 2021, 21:54

Λοξίας έγραψε:
17 Δεκ 2021, 21:52
Θα στενοχωρήσω όλους τους Μιλλένιαλς και πολλούς από την Generation X, αλλά δεν έχετε ιδέα τι σημαίνει τυλιχτό. Με γύρο ή κεμπάπ.
Έχετε μάθει στα τυλιχτά του ποδαριού, σε στυλ μπέργκερ των Goody's των ΣΕΑ των εθνικών οδών...
Επίπεδες γεύσεις που αν δεν ήταν τα χημικά ενισχυτικά γεύσεων, θα τα πετάγατε στα σκουπίδια χωρίς δεύτερη κουβέντα...

Εμ! όταν βάζετε στο τυλιχτό μουστάρδα ή τζατζίκι ή κάποια σως, μαρούλι, πατάτες τηγανιτές, τι να πει κανείς;
Τα παραπάνω, αλλοιώνουν την γεύση του τυλιχτού. Απαγορεύεται ρητά να μπαίνουν στο τυλιχτό. Βέβαια, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα, όμως τότε δεν τρώτε τυλιχτό, αλλά μια μπασταρδεμένη παραλλαγή του.

Το καλό κρέας δεν αρκεί. Απαραίτητο βέβαια, αλλά μόνον καλό κρέας και ουδέτερη μίξη των άλλων, θα είναι σαν μπιφτέκι δίατας με πίτα.
Πρέπει να υπάρχει η σωστή αναλογία κρεμμυδιού, τομάτας, αλατοπίπερου ΚΑΙ μαϊντανού, καθώς και μια ζεστή κουταλιά σάλτσας τομάτας (λάδι, αλάτι και κοκκινοπίπερο), ώστε όλα μαζί να δώσουν την απίστευτη γεύση του σωστού τυλιχτού.

Κάνα δυο βροντόσαυροι μπούμερς, ανέφεραν τον Αγανιάν στην Παλιά Κοκκινιά. Έτσι τα έφτιαχνε και αυτός.
Όπως και σχεδόν όλα τα σουβλατζίδικα στις γειτονιές των 60's, που στην άκρη της ψηστιέρας (με κάρβουνα) υπήρχε το κατσαρολάκι με την σάλτσα.
Και υπήρχε γκρίνια και διαμαρτυρία αν κάποιος δεν είχε βάλει αρκετό μαϊντανό...

gassim, Όχι. Ούτε ο Αγανιάν, ούτε ο Αιγύπτιος στην γέφυρα είχαν το πρώτο σουβλατζίδικο στην Ελλάδα.
Αυτό το είχε ένας ψηλός μουστακαλής λεβεντόγερος στην μια είσοδο της παλιάς αγοράς του Πειραιά, εκεί που τώρα είναι ο πύργος φάντασμα.
Ο λεβεντόγερος ήταν Κόνιαλης, από το Ικόνιο δηλαδή, την πατρίδα του κεμπάπ.
:smt023
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Japetus
Δημοσιεύσεις: 2074
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:33
Τοποθεσία: KN21QC

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Japetus » 17 Δεκ 2021, 22:04

Να θυμηθούμε και το παλαιότερο 'βόρειο' νήμα, παρακαλώντας συνάμα και για κάποιο hint για το δικό μας πανκ ψητοπωλείον..
Ψάχνω γυράδικο [Θεσσαλονίκη]

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6935
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 17 Δεκ 2021, 22:06

Καλά, δεν ξέρω αν ο μουστακαλής λέβεντόγερος άνοιξε το πρώτο σουβλατζίδικο στην Ελλάδα...μη λέμε και ό,τι θέμε... :lol:
Αλλά υπήρχε από το 1955 εκεί.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7832
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 17 Δεκ 2021, 22:37

Λοξίας έγραψε:
17 Δεκ 2021, 22:06
Καλά, δεν ξέρω αν ο μουστακαλής λέβεντόγερος άνοιξε το πρώτο σουβλατζίδικο στην Ελλάδα...μη λέμε και ό,τι θέμε... :lol:
Αλλά υπήρχε από το 1955 εκεί.
Το αιγυπτιακο υπήρχε ΄ήδη όταν ήρθε ο πατέρας μου στην αθήνα δηλαδή πριν απο περιπου 70 χρόνια. Πρέπει να άνοιξε κάπου το 1920 και εχω διαβάσει πολλές φορές οτι ο αρμένιος που το άνοιξε δοκίμαζε φούρνους για να πετύχει την πίτα που μέχρι τότε δεν υπήρχε. Οτι δηλαδή ήταν ο εφευρέτης.
Βεβαια δεν ήμασταν και μπροστά, μπορει αυτά να τα λέει ο εγγονός του για να δημιουργεί κλίμα. Αλλά μικρή σημασία έχει.


Επίσης το κλασσικό σουβλάκι ήταν μικρό, θυμάμαι οτι ήμουν δέκα χρονών και κανόνιζα 3. Τώρα δεν παλεύω ούτε δυο.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3986
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 17 Δεκ 2021, 22:43

panos291 έγραψε:
17 Δεκ 2021, 12:04
Σουβλατζιδικο Οασις στα Χανιά κοντα στην αγορα. Μια τρυπα μαγαζι που υπαρχει πριν γεννηθω, δουλεύει μονο ωρες καταστημάτων και ομως γινεται χαμος καθε μερα. Βαζει μονο αλάδωτη πιτα, ολοφρεσκο χοιρινο, γιαουρτι, ντοματα, κρεμμύδι και ριγανη.
Μια φορά πήρα και ήταν τελείως στεγνός ο γύρος. Από το Κύπρος τρώω τώρα 10 χρόνια
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6935
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 17 Δεκ 2021, 22:47

gassim έγραψε:
17 Δεκ 2021, 22:37
Λοξίας έγραψε:
17 Δεκ 2021, 22:06
Καλά, δεν ξέρω αν ο μουστακαλής λέβεντόγερος άνοιξε το πρώτο σουβλατζίδικο στην Ελλάδα...μη λέμε και ό,τι θέμε... :lol:
Αλλά υπήρχε από το 1955 εκεί.
Το αιγυπτιακο υπήρχε ΄ήδη όταν ήρθε ο πατέρας μου στην αθήνα δηλαδή πριν απο περιπου 70 χρόνια. Πρέπει να άνοιξε κάπου το 1920 και εχω διαβάσει πολλές φορές οτι ο αρμένιος που το άνοιξε δοκίμαζε φούρνους για να πετύχει την πίτα που μέχρι τότε δεν υπήρχε. Οτι δηλαδή ήταν ο εφευρέτης.
Βεβαια δεν ήμασταν και μπροστά, μπορει αυτά να τα λέει ο εγγονός του για να δημιουργεί κλίμα. Αλλά μικρή σημασία έχει.
Επίσης το κλασσικό σουβλάκι ήταν μικρό, θυμάμαι οτι ήμουν δέκα χρονών και κανόνιζα 3. Τώρα δεν παλεύω ούτε δυο.
Τον αιγυπτιακό το έμαθα κάπου το 1965. Πολύ πιθανόν να υπήρχε χρόνια πριν, αν έτσι γνωρίζεις.
Ναι, ήταν μικρότερο το κλασικό σουβλάκι τότε. Εγώ πάντως κανόνιζα 5. Σοβαρά μιλάω...

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12188
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 20 Δεκ 2021, 14:54

Μαυροβασίλης έγραψε:
17 Δεκ 2021, 21:12
wooded glade έγραψε:
17 Δεκ 2021, 21:09
jason0 έγραψε:
17 Δεκ 2021, 21:06
Ο Σιντ είναι τουμπα ρε τι υπαιθρο
ε, τι είναι εκεί ;
η άβολη στιγμή που για να δικάσω το χαμουτζή πρέπει να βάλω πλάτη στην τουρκοφωλιά
:lol:
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 20 Δεκ 2021, 15:06

Λοξίας έγραψε:
17 Δεκ 2021, 22:47
gassim έγραψε:
17 Δεκ 2021, 22:37
Λοξίας έγραψε:
17 Δεκ 2021, 22:06
Καλά, δεν ξέρω αν ο μουστακαλής λέβεντόγερος άνοιξε το πρώτο σουβλατζίδικο στην Ελλάδα...μη λέμε και ό,τι θέμε... :lol:
Αλλά υπήρχε από το 1955 εκεί.
Το αιγυπτιακο υπήρχε ΄ήδη όταν ήρθε ο πατέρας μου στην αθήνα δηλαδή πριν απο περιπου 70 χρόνια. Πρέπει να άνοιξε κάπου το 1920 και εχω διαβάσει πολλές φορές οτι ο αρμένιος που το άνοιξε δοκίμαζε φούρνους για να πετύχει την πίτα που μέχρι τότε δεν υπήρχε. Οτι δηλαδή ήταν ο εφευρέτης.
Βεβαια δεν ήμασταν και μπροστά, μπορει αυτά να τα λέει ο εγγονός του για να δημιουργεί κλίμα. Αλλά μικρή σημασία έχει.
Επίσης το κλασσικό σουβλάκι ήταν μικρό, θυμάμαι οτι ήμουν δέκα χρονών και κανόνιζα 3. Τώρα δεν παλεύω ούτε δυο.
Τον αιγυπτιακό το έμαθα κάπου το 1965. Πολύ πιθανόν να υπήρχε χρόνια πριν, αν έτσι γνωρίζεις.
Ναι, ήταν μικρότερο το κλασικό σουβλάκι τότε. Εγώ πάντως κανόνιζα 5. Σοβαρά μιλάω...
Αυτό στο τέλος τι το κότσαρες;
Ότι και καλά δεν θα σε πιστέψουμε μπαρμπουνοκτόνε;
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 20 Δεκ 2021, 15:09

Sid Vicious έγραψε:
20 Δεκ 2021, 14:54
Μαυροβασίλης έγραψε:
17 Δεκ 2021, 21:12
wooded glade έγραψε:
17 Δεκ 2021, 21:09


ε, τι είναι εκεί ;
η άβολη στιγμή που για να δικάσω το χαμουτζή πρέπει να βάλω πλάτη στην τουρκοφωλιά
:lol:
Μλκ, μετά από όλα αυτά θα το σκεφτώ πολύ να σκάσω μύτη στο μαγαζί, πχωρουμοφωλιά θα σε κάνουν. Τεσπά, όταν σκάσω καλού κακού κάνε πως δεν με ξέρεις και άμα είναι ολ κλήαρ πες με για συνθηματικό "κάηζερ(;)", θα καταλάβω.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Λοξίας
Δημοσιεύσεις: 6935
Εγγραφή: 07 Απρ 2018, 15:06
Phorum.gr user: Δέλτα / Δέλτα-Λοξ

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λοξίας » 20 Δεκ 2021, 15:42

sys3x έγραψε:
20 Δεκ 2021, 15:06
Λοξίας έγραψε:
17 Δεκ 2021, 22:47
gassim έγραψε:
17 Δεκ 2021, 22:37


Το αιγυπτιακο υπήρχε ΄ήδη όταν ήρθε ο πατέρας μου στην αθήνα δηλαδή πριν απο περιπου 70 χρόνια. Πρέπει να άνοιξε κάπου το 1920 και εχω διαβάσει πολλές φορές οτι ο αρμένιος που το άνοιξε δοκίμαζε φούρνους για να πετύχει την πίτα που μέχρι τότε δεν υπήρχε. Οτι δηλαδή ήταν ο εφευρέτης.
Βεβαια δεν ήμασταν και μπροστά, μπορει αυτά να τα λέει ο εγγονός του για να δημιουργεί κλίμα. Αλλά μικρή σημασία έχει.
Επίσης το κλασσικό σουβλάκι ήταν μικρό, θυμάμαι οτι ήμουν δέκα χρονών και κανόνιζα 3. Τώρα δεν παλεύω ούτε δυο.
Τον αιγυπτιακό το έμαθα κάπου το 1965. Πολύ πιθανόν να υπήρχε χρόνια πριν, αν έτσι γνωρίζεις.
Ναι, ήταν μικρότερο το κλασικό σουβλάκι τότε. Εγώ πάντως κανόνιζα 5. Σοβαρά μιλάω...
Αυτό στο τέλος τι το κότσαρες;
Ότι και καλά δεν θα σε πιστέψουμε μπαρμπουνοκτόνε;
Τότε, δεν ήμανε ακόμα μπαρμπουνοκτόνος ρε...
Μετά έγινα, όταν έπιασα το νόημα της ζωής... :003:

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 38294
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 20 Δεκ 2021, 15:47

Λοξίας έγραψε:
20 Δεκ 2021, 15:42
sys3x έγραψε:
20 Δεκ 2021, 15:06
Λοξίας έγραψε:
17 Δεκ 2021, 22:47

Τον αιγυπτιακό το έμαθα κάπου το 1965. Πολύ πιθανόν να υπήρχε χρόνια πριν, αν έτσι γνωρίζεις.
Ναι, ήταν μικρότερο το κλασικό σουβλάκι τότε. Εγώ πάντως κανόνιζα 5. Σοβαρά μιλάω...
Αυτό στο τέλος τι το κότσαρες;
Ότι και καλά δεν θα σε πιστέψουμε μπαρμπουνοκτόνε;
Τότε, δεν ήμανε ακόμα μπαρμπουνοκτόνος ρε...
Μετά έγινα, όταν έπιασα το Neumann της Ζωής... :003:
Ναι νομίζω σε καταλαβαίνω, κάπως έτσι ένιωθα και εγώ μέχρι που αγόρασα από το ebay σε αχτύπητη τιμή ένα c414b-xlII.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4585
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Που φάγατε το πιο νόστιμο τυλιχτό;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 20 Δεκ 2021, 15:52

Στον Άρη (Ρέντη) έχω φάει ένα ωραίο με κεμπάπ.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών