Φρούτα

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 07 Ιουν 2019, 19:28

Τίποτα πιο υγιεινό να πίνεις το πρωί σκέτη φυσική πορτοκαλάδα ή να τρως μόνο πορτοκάλια, χωρίς ούτε καφέ ούτε τίποτα άλλο.

- Casper -

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 07 Ιουν 2019, 19:31

Μηχανικός έγραψε:
07 Ιουν 2019, 19:28
Τίποτα πιο υγιεινό να πίνεις το πρωί σκέτη φυσική πορτοκαλάδα ή να τρως μόνο πορτοκάλια, χωρίς ούτε καφέ ούτε τίποτα άλλο.
Μπράαααβο! Το έκανα κάθε πρωί. 6:30 ήμουνα στη δουλειά. Χωρίς καφέ χωρίς τίποτα. Στο διάλειμμα (είτε 7:30 το πρωί, είτε 1, αναλόγως) έναν φυσικό χυμό πορτοκάλι μαζί με δημητριακά. Ένιωθα τρελή τόνωση! Και την νύχτα ένα πορτοκάλι μαζί με σίδηρο που πρέπει να πίνω. Κάνει καλό και στο ανοσοποιητικό.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 07 Ιουν 2019, 19:35

- Casper - έγραψε:
07 Ιουν 2019, 19:31
Μηχανικός έγραψε:
07 Ιουν 2019, 19:28
Τίποτα πιο υγιεινό να πίνεις το πρωί σκέτη φυσική πορτοκαλάδα ή να τρως μόνο πορτοκάλια, χωρίς ούτε καφέ ούτε τίποτα άλλο.
Μπράαααβο! Το έκανα κάθε πρωί. 6:30 ήμουνα στη δουλειά. Χωρίς καφέ χωρίς τίποτα. Στο διάλειμμα (είτε 7:30 το πρωί, είτε 1, αναλόγως) έναν φυσικό χυμό πορτοκάλι μαζί με δημητριακά. Ένιωθα τρελή τόνωση! Και την νύχτα ένα πορτοκάλι μαζί με σίδηρο που πρέπει να πίνω. Κάνει καλό και στο ανοσοποιητικό.
Καλό το πορτοκάλι, δεν λέω, αλλά ανεβάζει την πίεση. :lol:

Ωραίο είναι, πέρα από την πλάκα. Το αγαπημένο μου χειμωνιάτικο φρούτο (αν και κάπως γλυκό για τα γούστα μου γενικά, μ' αρέσει πολύ), αλλά για φάγωμα. Σε χυμό... ξες, προτιμώ τα πικρόξινα. Εκεί να δεις πώς ξυπνάς πρωί-πρωί. Αν και τώρα το άλλαξα λίγο, παίρνω και στίβω εδώ στη δουλειά γύρω στις 12:00 (ό,τι ώρα το θυμηθώ βασικά) και πίνω μαζί με κάτι που θα τσιμπήσω απ' το τυροπιτάδικο που έχω απέναντί μου. Το πρωί στο σπίτι κανένα γιαουρτάκι, κι αυτό καλό για ξεκίνημα.


Άβαταρ μέλους
LEONAS
Δημοσιεύσεις: 5728
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 16:03
Phorum.gr user: ΧΟΥΚ

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από LEONAS » 07 Ιουν 2019, 19:42

- Casper - έγραψε:
07 Ιουν 2019, 19:31
Μηχανικός έγραψε:
07 Ιουν 2019, 19:28
Τίποτα πιο υγιεινό να πίνεις το πρωί σκέτη φυσική πορτοκαλάδα ή να τρως μόνο πορτοκάλια, χωρίς ούτε καφέ ούτε τίποτα άλλο.
Μπράαααβο! Το έκανα κάθε πρωί. 6:30 ήμουνα στη δουλειά. Χωρίς καφέ χωρίς τίποτα. Στο διάλειμμα (είτε 7:30 το πρωί, είτε 1, αναλόγως) έναν φυσικό χυμό πορτοκάλι μαζί με δημητριακά. Ένιωθα τρελή τόνωση! Και την νύχτα ένα πορτοκάλι μαζί με σίδηρο που πρέπει να πίνω. Κάνει καλό και στο ανοσοποιητικό.

Εγω αν τα κάνω αυτά μέχρι και τις γειτονισες θα περνάω ένα χέρι
Πέσιμο ή χεσιμο; :p2:

- Casper -

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 07 Ιουν 2019, 19:44

Πικρόξινα ε; Καλά ναι, φαντάζομαι ξύπνημα. Χαχαχαχα

Μπράβο και γιαουρτάκι. Κάποιες φορές έπαιρνα από φούρνο, αυτά με φρούτα ή δημητριακά, το αγαπημένο μου ήταν το μύρτιλο. Αν δεν έπινα χυμό έτρωγα το γιαουρτάκι. Τέλειο "σνακ".

- Casper -

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 07 Ιουν 2019, 19:46

LEONAS έγραψε:
07 Ιουν 2019, 19:42
- Casper - έγραψε:
07 Ιουν 2019, 19:31
Μηχανικός έγραψε:
07 Ιουν 2019, 19:28
Τίποτα πιο υγιεινό να πίνεις το πρωί σκέτη φυσική πορτοκαλάδα ή να τρως μόνο πορτοκάλια, χωρίς ούτε καφέ ούτε τίποτα άλλο.
Μπράαααβο! Το έκανα κάθε πρωί. 6:30 ήμουνα στη δουλειά. Χωρίς καφέ χωρίς τίποτα. Στο διάλειμμα (είτε 7:30 το πρωί, είτε 1, αναλόγως) έναν φυσικό χυμό πορτοκάλι μαζί με δημητριακά. Ένιωθα τρελή τόνωση! Και την νύχτα ένα πορτοκάλι μαζί με σίδηρο που πρέπει να πίνω. Κάνει καλό και στο ανοσοποιητικό.

Εγω αν τα κάνω αυτά μέχρι και τις γειτονισες θα περνάω ένα χέρι
Δεν το πιασα. Τι εννοείς θα περνάς ένα χέρι;

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 07 Ιουν 2019, 19:48

- Casper - έγραψε:
07 Ιουν 2019, 19:44
Πικρόξινα ε; Καλά ναι, φαντάζομαι ξύπνημα. Χαχαχαχα

Μπράβο και γιαουρτάκι. Κάποιες φορές έπαιρνα από φούρνο, αυτά με φρούτα ή δημητριακά, το αγαπημένο μου ήταν το μύρτιλο. Αν δεν έπινα χυμό έτρωγα το γιαουρτάκι. Τέλειο "σνακ".
Από συσκευασμένα, μ' αρέσει πολύ το ΚΟΥΚΑΚΗ. Αν πάρω χύμα όμως, προτιμώ το ΚΡΙ-ΚΡΙ.
Εννοείται, όταν μιλάμε για στραγγιστό. Αν είναι κανονικό, με πέτσα κλπ, από τα κορυφαία είναι το ΘΕΡΜΗ.


- Casper -

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 07 Ιουν 2019, 19:53

shrike έγραψε:
07 Ιουν 2019, 19:48
- Casper - έγραψε:
07 Ιουν 2019, 19:44
Πικρόξινα ε; Καλά ναι, φαντάζομαι ξύπνημα. Χαχαχαχα

Μπράβο και γιαουρτάκι. Κάποιες φορές έπαιρνα από φούρνο, αυτά με φρούτα ή δημητριακά, το αγαπημένο μου ήταν το μύρτιλο. Αν δεν έπινα χυμό έτρωγα το γιαουρτάκι. Τέλειο "σνακ".
Από συσκευασμένα, μ' αρέσει πολύ το ΚΟΥΚΑΚΗ. Αν πάρω χύμα όμως, προτιμώ το ΚΡΙ-ΚΡΙ.
Εννοείται, όταν μιλάμε για στραγγιστό. Αν είναι κανονικό, με πέτσα κλπ, από τα κορυφαία είναι το ΘΕΡΜΗ.
Εδώ (Κύπρο) έχουμε κρι-κρι, τοτάλ, ακτίβια και άλλα που δεν θυμάμαι.
Αλλά έχουμε σε φούρνους homemade (πώς να το εξηγήσω; :p) που παίρνουμε ένα στραγγιστό 0% και βάζουνε μέσα είτε μέλι, είτε φρούτα, δημητριακά κλπ. Ή γιαούρτι φρούτων (μύρτιλο, φράουλα) σε ροζ χρώμα δηλαδή. Αυτά είναι τα αγαπημένα μου.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4418
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 07 Ιουν 2019, 19:55

Μηχανικός έγραψε:
07 Ιουν 2019, 15:42
Gherschaagk έγραψε:
07 Ιουν 2019, 15:38
Ένας υπερτασιολόγος.

Μλκας είναι ε; Δεν τα λέει καλά....
Μαλάκας είναι γιατί εγώ τρώω συνεχώς πορτοκάλια με άδειο στομάχι και είμαι απόλυτα υγιής. :D
Εγώ λόγω ομάδος αίματος δεν τα πάω καλά με τα όξινα φρούτα, και ιδιαίτερα με τα πορτοκάλια και τα μανταρίνια. Τα γκρέιπ φρούτ όμως τα σκίζω. Εννοείται ότι δεν πίνω ποτέ χυμό φρούτων.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

- Casper -

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 07 Ιουν 2019, 20:00

Ωπ τώρα το είδα αυτό με την πίεση. Ένα διάστημα ήμουνα άρρωστη. Η πίεση μου ήτανε πολύ χαμηλή. Γι' αυτό με τρέλαναν όλοι με την βιταμίνη C? Και αν κάποιος έχει χαμηλό σίδηρο όπως εγώ, και πρέπει ασπούμε ακόμη κι' όταν τον ανεβάσει να συνεχίζει να πίνει έστω μια βδομάδα κάθε μήνα, οι γιατροί σου λένε πιες το με βιταμίνη C. Δεν κάνει να πίνεις κάθε μέρα χυμό πορτοκάλι; (ή να τρως πορτοκάλι; )

Σπύρο τι ομάδα αίματος έχεις;

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23242
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 07 Ιουν 2019, 20:02

Καλό είναι το βράδυ να μη τρώμε όξινα φρούτα, είτε ως επιτραπέζια, είτε το χυμό τους.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 07 Ιουν 2019, 20:09

Για αποτοξίνωση έχω ζήσει ένα μήνα μόνο με πορτοκάλια. :D

- Casper -

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από - Casper - » 07 Ιουν 2019, 20:13

Κάπου είχα διαβάσει και για τα καρότα (μ' αρέσουν γενικά, περισσότερο σε χυμό) πως μια κοπέλα έτρωγε ξέρω γω πόσα την ημέρα, και το χρώμα του δέρματός της είχε γίνει σχεδόν πορτοκαλί. Δεν ξέρω αν είναι μύθος βέβαια. :lol:

Ορέστης 35

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 07 Ιουν 2019, 20:45

shrike έγραψε:
07 Ιουν 2019, 12:02
Ορέστης 35 έγραψε:
07 Ιουν 2019, 01:12
SpoilerShow
shrike έγραψε:
04 Ιουν 2019, 13:04

Με τα εσπεριδοειδή γενικά έχω πολύ καλή σχέση, το αγαπημένο μου πρωινό για να καταλάβεις είναι στιμμένο γκρέιπφρουτ (1 ή 2 ανάλογα με το μέγεθος και πόσο χυμό θα βγάλει) μαζί με ένα λεμόνι. Όχι κόκκινα γκρέιπφρουτ, μου γλυκίζουν πολύ (ναι, γουστάρω ξινά και πικρά γενικώς, όχι ότι δεν τρώω πορτοκάλια ή μανταρίνια φυσικά).

Αλλά αυτό πρέπει να 'ναι από τα "απλά" που λες, γιατί ήταν άνευ λόγου και ουσίας που λένε. Μια φορά πήρα μόνο, από Μασούτη (όχι Σκλαβενίτη) και φυσικά δεν το ξανάκανα το λάθος. :lol:

Αν πετύχω honey και μια που το προτείνεις, θα το χτυπήσω.
Εγω ξερω που εχει.
Ε, πες τότε. Σφίγγα, ε σφίγγα. Με το τσιγκέλι να σου τα βγάζουμε...

Κανόνισε όμως να 'ναι από Λάρισα και πάνω, μην τρέχω στα Καλάβρυτα για φρούτα. :lol:
Πουλανε οι βρωμοκινεζοι.

Uppercut

Re: Φρούτα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Uppercut » 07 Ιουν 2019, 20:47

Αβοκάντο τρώτε;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών