Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 03:17
Τοποθεσία: https://www.xo.gr/profile/profile-906875676/el/
Επικοινωνία:

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ » 07 Οκτ 2019, 03:13

Νon4me έγραψε:
07 Οκτ 2019, 02:52
Ναι οντως. :smt023
Δεν το εγραψα για να σε προσβάλλω. ...αλλωστε η εικόνα μπορεί να ειναι παραπλανητικη...ή εγω στραβούλιακας...ξερω ποσο δενομαστε αναπόφευκτα με τα δημιουργηματα μας...
ωραία πύτισσα η ζωή

Άβαταρ μέλους
Νon4me
Δημοσιεύσεις: 10163
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 12:20
Phorum.gr user: Νon4me

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Νon4me » 07 Οκτ 2019, 03:34

Άραξε . ολα καλα . ( εδιτ θελαν οντως ενα 10λεπτο ακομη απλα τις προτιμω ετσι απ το να αρπαξουν λιγο .)

Άβαταρ μέλους
lyna
Δημοσιεύσεις: 2140
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:38

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lyna » 07 Οκτ 2019, 03:49

Ντοματοσαλατα με αυγά μελατα.
Εφαγα 1/3 κρεμμυδι λευκό και επεζησα ...
Α! Και φέτα.

πιο γκρηκ την τρίτη που εχω γίγαντες
~~¥~~

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 07 Οκτ 2019, 07:56

Michele Choupon έγραψε:
06 Οκτ 2019, 23:48
Gherschaagk έγραψε:
06 Οκτ 2019, 23:41
Michele Choupon έγραψε:
06 Οκτ 2019, 23:32
πεταξε τα
Αϊ μαρή κακίστρω.
απαραδεκτη εκφραση για συντονιστρια
Έχεις δίκιο το παίρνω πίσω.

Έπρεπε να γράψω, αϊ ρε κακιασμένο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Οκτ 2019, 08:17

Χθες, είχα όρεξη για κοτόσουπα, χωρίς αυγολέμονο. Έβαλα το κοτόπουλο, πρόσθεσα μετά κρεμυδοκαροτοσέλινα, δάφνη, αλάτι πιπέρι και προς το τέλος ένα φακελάκι με σαφράν. Σούρωσα τα λαχανικά όταν έβρασαν, τα πολτοποίησα στο μούλτι και τα έριξα πάλι στην κατσαρόλα, ξεκοκάλισα το κοτόπουλο και έριξα κομματάκια από το κρέας μέσα και το άφησα να πάρει μια τελική βράση. Μύριζε εξαιρετικά, είχε εξαιρετική γεύση και τότε μου ήρθε η ηλίθια ιδέα να ρίξω και λίγο ρύζι. Με το έπεσε στην κατσαρόλα ο τελευταίος κόκκος ρυζιού, κατάλαβα τη βλακεία που είχα κάνει αλλά ήταν πλέον αργά. Καταστροφή.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Γκιώνης
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 11:41
Phorum.gr user: Γκιώνης

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκιώνης » 07 Οκτ 2019, 08:29

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Οκτ 2019, 08:17
Χθες, είχα όρεξη για κοτόσουπα, χωρίς αυγολέμονο. Έβαλα το κοτόπουλο, πρόσθεσα μετά κρεμυδοκαροτοσέλινα, δάφνη, αλάτι πιπέρι και προς το τέλος ένα φακελάκι με σαφράν. Σούρωσα τα λαχανικά όταν έβρασαν, τα πολτοποίησα στο μούλτι και τα έριξα πάλι στην κατσαρόλα, ξεκοκάλισα το κοτόπουλο και έριξα κομματάκια από το κρέας μέσα και το άφησα να πάρει μια τελική βράση. Μύριζε εξαιρετικά, είχε εξαιρετική γεύση και τότε μου ήρθε η ηλίθια ιδέα να ρίξω και λίγο ρύζι. Με το έπεσε στην κατσαρόλα ο τελευταίος κόκκος ρυζιού, κατάλαβα τη βλακεία που είχα κάνει αλλά ήταν πλέον αργά. Καταστροφή.
Γιατί έτσι με το ρύζι,τι έπαθε η σούπα;
Γραμματέας του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Οκτ 2019, 09:39

Γκιώνης έγραψε:
07 Οκτ 2019, 08:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Οκτ 2019, 08:17
Χθες, είχα όρεξη για κοτόσουπα, χωρίς αυγολέμονο. Έβαλα το κοτόπουλο, πρόσθεσα μετά κρεμυδοκαροτοσέλινα, δάφνη, αλάτι πιπέρι και προς το τέλος ένα φακελάκι με σαφράν. Σούρωσα τα λαχανικά όταν έβρασαν, τα πολτοποίησα στο μούλτι και τα έριξα πάλι στην κατσαρόλα, ξεκοκάλισα το κοτόπουλο και έριξα κομματάκια από το κρέας μέσα και το άφησα να πάρει μια τελική βράση. Μύριζε εξαιρετικά, είχε εξαιρετική γεύση και τότε μου ήρθε η ηλίθια ιδέα να ρίξω και λίγο ρύζι. Με το έπεσε στην κατσαρόλα ο τελευταίος κόκκος ρυζιού, κατάλαβα τη βλακεία που είχα κάνει αλλά ήταν πλέον αργά. Καταστροφή.
Γιατί έτσι με το ρύζι,τι έπαθε η σούπα;
Έπρεπε να προσθέσω και άλλο νερό για να γίνει πιο αραιή. Δεν θέλησα να βάλω για να μη χαλάσω τη γεύση. Αυτό το κάνω μόνον αν προσθέσω και αυγολέμονο. Με το λιωμένο μίγμα των λαχανικών που έκανα, είχε γίνει ήδη "βελουτέ" και δεν χρειαζόταν κάτι άλλο. Δεν εννοώ ότι δεν ήταν νόστιμο το αποτέλεσμα αλλά σε μισή ώρα είχε γίνει ρυζότο. Εγώ ήθελα σούπα. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Γκιώνης
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 11:41
Phorum.gr user: Γκιώνης

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκιώνης » 07 Οκτ 2019, 09:53

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Οκτ 2019, 09:39
Γκιώνης έγραψε:
07 Οκτ 2019, 08:29
ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Οκτ 2019, 08:17
Χθες, είχα όρεξη για κοτόσουπα, χωρίς αυγολέμονο. Έβαλα το κοτόπουλο, πρόσθεσα μετά κρεμυδοκαροτοσέλινα, δάφνη, αλάτι πιπέρι και προς το τέλος ένα φακελάκι με σαφράν. Σούρωσα τα λαχανικά όταν έβρασαν, τα πολτοποίησα στο μούλτι και τα έριξα πάλι στην κατσαρόλα, ξεκοκάλισα το κοτόπουλο και έριξα κομματάκια από το κρέας μέσα και το άφησα να πάρει μια τελική βράση. Μύριζε εξαιρετικά, είχε εξαιρετική γεύση και τότε μου ήρθε η ηλίθια ιδέα να ρίξω και λίγο ρύζι. Με το έπεσε στην κατσαρόλα ο τελευταίος κόκκος ρυζιού, κατάλαβα τη βλακεία που είχα κάνει αλλά ήταν πλέον αργά. Καταστροφή.
Γιατί έτσι με το ρύζι,τι έπαθε η σούπα;
Έπρεπε να προσθέσω και άλλο νερό για να γίνει πιο αραιή. Δεν θέλησα να βάλω για να μη χαλάσω τη γεύση. Αυτό το κάνω μόνον αν προσθέσω και αυγολέμονο. Με το λιωμένο μίγμα των λαχανικών που έκανα, είχε γίνει ήδη "βελουτέ" και δεν χρειαζόταν κάτι άλλο. Δεν εννοώ ότι δεν ήταν νόστιμο το αποτέλεσμα αλλά σε μισή ώρα είχε γίνει ρυζότο. Εγώ ήθελα σούπα. :lol:
Kατάλαβα...εμένα δε με πειράζει να είναι λίγο χυλωμένη η σούπα πάντως.Δυστυχώς η πεθερά μου κάνει τα φαγητά πολύ νερόβραστα,σα να'ναι μαλωμένη με το λάδι ένα πράμα.Τόσα χρόνια ακόμα δε μπορώ να το συνηθίσω (αχ ρε γιαγιά με καλόμαθες...).
Γραμματέας του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Οκτ 2019, 10:14

Γκιώνης έγραψε:
07 Οκτ 2019, 09:53
Kατάλαβα...εμένα δε με πειράζει να είναι λίγο χυλωμένη η σούπα πάντως.Δυστυχώς η πεθερά μου κάνει τα φαγητά πολύ νερόβραστα,σα να'ναι μαλωμένη με το λάδι ένα πράμα.Τόσα χρόνια ακόμα δε μπορώ να το συνηθίσω (αχ ρε γιαγιά με καλόμαθες...).
Κι εμένα δεν με πειράζει και μερικές φορές το θέλω. Απλώς είναι κάποιες φορές που θέλεις κάτι συγκεκριμένο, είναι σχεδόν έτοιμο και χυλωμένο όσο ήθελες και τσακ, γίνεται η στραβή με δική σου ευθύνη. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 07 Οκτ 2019, 10:21

Κορωπιωτισσα ειναι η πεθερα σου Γκιωνη?

Άβαταρ μέλους
Γκιώνης
Δημοσιεύσεις: 785
Εγγραφή: 23 Απρ 2018, 11:41
Phorum.gr user: Γκιώνης

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γκιώνης » 07 Οκτ 2019, 10:35

perseus έγραψε:
07 Οκτ 2019, 10:21
Κορωπιωτισσα ειναι η πεθερα σου Γκιωνη?
Αθηναία -πού ακριβώς δε θυμάμαι- γενημένη τέλη του σαράντα,αλλά ανέβηκε πάνω στα δεκαέξι της.Δεν τη κακολογώ επειδή εικάζω ότι λόγω κατοχής τότε κάνανε οικονομία στο λάδι κι έμαθε έτσι απ'τη μάνα της αλλά ρε φίλε αυτό το πράμα δεν αντέχεται.Εγώ ξέρω ότι άμα φαίνεται το νερό στο φαγητό(πλην σούπας) κάτι έχει γίνει λάθος.Π.χ. φασολάκια λαδερά με το πιάτο γεμάτο νερό με ελάχιστη ποσότητα λαδιού.Ζουμί σου λέει είναι ...
Γραμματέας του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 07 Οκτ 2019, 16:05

ΓΑΛΗ έγραψε:
07 Οκτ 2019, 08:17
Χθες, είχα όρεξη για κοτόσουπα, χωρίς αυγολέμονο. Έβαλα το κοτόπουλο, πρόσθεσα μετά κρεμυδοκαροτοσέλινα, δάφνη, αλάτι πιπέρι και προς το τέλος ένα φακελάκι με σαφράν. Σούρωσα τα λαχανικά
Διάβασα «σούρωσα με λαχανικά» :oops:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Οκτ 2019, 16:22

Γκιώνης έγραψε:
07 Οκτ 2019, 10:35
perseus έγραψε:
07 Οκτ 2019, 10:21
Κορωπιωτισσα ειναι η πεθερα σου Γκιωνη?
Αθηναία -πού ακριβώς δε θυμάμαι- γενημένη τέλη του σαράντα,αλλά ανέβηκε πάνω στα δεκαέξι της.Δεν τη κακολογώ επειδή εικάζω ότι λόγω κατοχής τότε κάνανε οικονομία στο λάδι κι έμαθε έτσι απ'τη μάνα της αλλά ρε φίλε αυτό το πράμα δεν αντέχεται.Εγώ ξέρω ότι άμα φαίνεται το νερό στο φαγητό(πλην σούπας) κάτι έχει γίνει λάθος.Π.χ. φασολάκια λαδερά με το πιάτο γεμάτο νερό με ελάχιστη ποσότητα λαδιού.Ζουμί σου λέει είναι ...
Καταλαβαίνω τι λες αλλά μερικές φορές και η υπερβολική λαδίλα δεν αντέχεται.

Είναι το αντίστροφο κατοχικό σύνδρομο. :lol:

Εμένα πάντως στο φαγητό, αν και μ' αρέσουν οι "βούτες" με ψωμί δεν μ' αρέσει να βλέπω πολύ "καθαρό" λάδι στο πιάτο. Θέλω να χάνεται στη σάλτσα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69803
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 07 Οκτ 2019, 16:34

Επ' ευκαιρία παίδες, τελευταία δοκιμάζω μια δική μου πατέντα όταν κάνω σουπες με κρεατικά, που στην αρχή θέλουν ξάφρισμα. Δεν χρησιμοποιώ κουτάλια ή σίτες (μικρές ή μεγάλες) αλλά βουτάω στα πλάγια της κατσαρόλας που συνήθως μαζεύεται ο αφρός μαγειρικό χαρτί, κάνω μια γύρα και όντως μαζεύει πολύ πράμα. Επαναλαμβάνω κατά διαστήματα, μέχρι να καθαρίσει τελείως. Το βρήκα πολύ πρακτικό αλλά δεν ξέρω πόσο ανθυγιεινό είναι λόγω ποιότητας του χαρτιού. Να συνεχίσω ή όχι;
Υπ' όψιν ότι δεν είμαι και υστερική μ' αυτά, έτσι; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 07 Οκτ 2019, 17:11

Η ένστασή μου είναι ότι χαλάς χαρτί. Την κουτάλα με τις τρύπες την πλένεις.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών