Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Απρ 2019, 20:19

Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:12
shrike έγραψε:
19 Απρ 2019, 19:39
Εγώ σήμερα έφαγα (ετοιμαστείτε... και μην αρχίσετε τα μπινελίκια)... σπανακόρυζο με κιμά.

Ναι, γίνεται κι αυτό. Βασικά, σπανακόρυζο είχε το μενού, απλά είχε περισσέψει λίγος μαγειρεμένος κιμάς στο ψυγείο απ' τα προχθεσινά μακαρόνια, οπότε με λίγο ζέσταμα και ανακάτεμα το σπανακόρυζο έγινε φαΐ που τρώγεται. Πρώτη φορά το δοκίμασα (έχω ξανακάνει το ίδιο με αρακά), αν κάτσει θα το ξαναφάω έτσι.
Άρχοντα!
Ρε συ, έγινε γαμάτο λέμε. Ο δε αρακάς (με αρακά το 'χω κάνει αρκετές φορές) γίνεται πλήρες φαΐ. Όχι ότι δεν είναι ωραίος, μ' αρέσει σαν γεύση, αλλά πάντα θεωρούσα τον σκέτο αρακά συνοδευτικό που δεν έχει τίποτα να συνοδέψει. Σαν τις πατάτες γιαχνί, ένα πράμα.

Naida έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:17
enaon έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:10
Naida έγραψε:
19 Απρ 2019, 17:46
Δεν πας να κοροϊδέψεις κανέναν άλλον; Λες και δεν ξέρω ότι το κανελονι γράφεται με ι ενώ η Κανέλλη με η.
βάζεις κανέλα στα κανελόνια, γιαυτό έχει και δύο λάμδα.
Θα βάζω όσα λου θέλω.
Κι εγώ, 5-6 βάζω. Αναγκαστικά. Λόγω καταγωγής... :oops:


Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Απρ 2019, 20:23

shrike έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:19
Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:12
shrike έγραψε:
19 Απρ 2019, 19:39
Εγώ σήμερα έφαγα (ετοιμαστείτε... και μην αρχίσετε τα μπινελίκια)... σπανακόρυζο με κιμά.

Ναι, γίνεται κι αυτό. Βασικά, σπανακόρυζο είχε το μενού, απλά είχε περισσέψει λίγος μαγειρεμένος κιμάς στο ψυγείο απ' τα προχθεσινά μακαρόνια, οπότε με λίγο ζέσταμα και ανακάτεμα το σπανακόρυζο έγινε φαΐ που τρώγεται. Πρώτη φορά το δοκίμασα (έχω ξανακάνει το ίδιο με αρακά), αν κάτσει θα το ξαναφάω έτσι.
Άρχοντα!
Ρε συ, έγινε γαμάτο λέμε. Ο δε αρακάς (με αρακά το 'χω κάνει αρκετές φορές) γίνεται πλήρες φαΐ. Όχι ότι δεν είναι ωραίος, μ' αρέσει σαν γεύση, αλλά πάντα θεωρούσα τον σκέτο αρακά συνοδευτικό που δεν έχει τίποτα να συνοδέψει. Σαν τις πατάτες γιαχνί, ένα πράμα.

Naida έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:17
enaon έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:10

βάζεις κανέλα στα κανελόνια, γιαυτό έχει και δύο λάμδα.
Θα βάζω όσα λου θέλω.
Κι εγώ, 5-6 βάζω. Αναγκαστικά. Λόγω καταγωγής... :oops:
:lol:

Εγώ μπορεί να τρώω μερικά φωνήεντα, σύμφωνα λόγω καταγωγής αλλά φταίμε; δε φταίμε :102:

enaon έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:18
πολύ γκρινιάρα έχεις γίνει, θέλεις να μου πεις τι έχεις να ξαλαφρώσεις; Αν θες βρίσε με και ας μην έχω καμία σχέση, βοηθάει, με ένα συγνώμη εγώ τα ξεχνάω όλα μετά.
:p4:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
enaon
Δημοσιεύσεις: 22976
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 14:48

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από enaon » 19 Απρ 2019, 20:26

Naida έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:23
:p4:
τα αξίζει όλα αυτά ένα μικρό συγνώμη; Γράψε το με σιζε 3. Τι ψυχή έχει ένα συγνώμη, καλύτερα δεν είναι να βγει η δική του από την δική σου; Με αγάπη και στοργή στα λέω αυτά, για το καλό σου όπως πάντα.

Άβαταρ μέλους
Κουρκούας
Δημοσιεύσεις: 1410
Εγγραφή: 28 Ιαν 2019, 21:58
Phorum.gr user: Κουρκούας

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Κουρκούας » 19 Απρ 2019, 20:35

shrike έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:19
Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:12
shrike έγραψε:
19 Απρ 2019, 19:39
Εγώ σήμερα έφαγα (ετοιμαστείτε... και μην αρχίσετε τα μπινελίκια)... σπανακόρυζο με κιμά.

Ναι, γίνεται κι αυτό. Βασικά, σπανακόρυζο είχε το μενού, απλά είχε περισσέψει λίγος μαγειρεμένος κιμάς στο ψυγείο απ' τα προχθεσινά μακαρόνια, οπότε με λίγο ζέσταμα και ανακάτεμα το σπανακόρυζο έγινε φαΐ που τρώγεται. Πρώτη φορά το δοκίμασα (έχω ξανακάνει το ίδιο με αρακά), αν κάτσει θα το ξαναφάω έτσι.
Άρχοντα!
Ρε συ, έγινε γαμάτο λέμε. Ο δε αρακάς (με αρακά το 'χω κάνει αρκετές φορές) γίνεται πλήρες φαΐ. Όχι ότι δεν είναι ωραίος, μ' αρέσει σαν γεύση, αλλά πάντα θεωρούσα τον σκέτο αρακά συνοδευτικό που δεν έχει τίποτα να συνοδέψει. Σαν τις πατάτες γιαχνί, ένα πράμα.
εναλλακτικά δοκίμασε με φακή ή με φασόλι. δεν ξέρω πως κάνεις το σπανακόρυζο, αλλά το ρύζι-όσπριο-σπανάκι είναι άψογο γεύμα.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 19 Απρ 2019, 20:38

Κουρκούας έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:35
shrike έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:19
Al Bundy έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:12


Άρχοντα!
Ρε συ, έγινε γαμάτο λέμε. Ο δε αρακάς (με αρακά το 'χω κάνει αρκετές φορές) γίνεται πλήρες φαΐ. Όχι ότι δεν είναι ωραίος, μ' αρέσει σαν γεύση, αλλά πάντα θεωρούσα τον σκέτο αρακά συνοδευτικό που δεν έχει τίποτα να συνοδέψει. Σαν τις πατάτες γιαχνί, ένα πράμα.
εναλλακτικά δοκίμασε με φακή ή με φασόλι. δεν ξέρω πως κάνεις το σπανακόρυζο, αλλά το ρύζι-όσπριο-σπανάκι είναι άψογο γεύμα.
Φακές δεν μπορώ ούτε να πλησιάσω, με πιάνει αναγούλα. Τα φασόλια, και ειδικά όταν έχουν γίνει γαμάτα, δεν τα χαλαλίζω για τέτοιες δοκιμές.
Είτε σε φασολάδα, είτε χάντρες στο τηγάνι (με σαλτσούλα, καουμπόυκα) ή φασουλοταβάς, είναι έδεσμα. Σιγά μην τα χαλάσω για να βελτιώσω το κωλο-σπανακόρυζο.


Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27192
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 19 Απρ 2019, 20:44

Εικόνα
Εμένανε γιατί μου φαίνεται ότι βρήκαν τρόπο να ξεφορτώνονται τη φύρα χωρίς χασούρα; Υπάρχει τέτοιο πράγμα, το έχει δει κανείς πουθενά;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70260
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 19 Απρ 2019, 20:48

Μπούτια κοτόπουλου κοκκινιστά με ελιές και χυλοπίτες.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία ή θυμηδία.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 19 Απρ 2019, 21:35

shrike έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:38
είτε χάντρες στο τηγάνι (με σαλτσούλα, καουμπόυκα)
Αυτό πως φτιάχνεται;

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 19 Απρ 2019, 22:07

Γεμιστά υπερεπιτυχημένα και μελιτζανοσαλάτα :hebit:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 20 Απρ 2019, 10:09

Μηχανικός έγραψε:
19 Απρ 2019, 21:35
shrike έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:38
είτε χάντρες στο τηγάνι (με σαλτσούλα, καουμπόυκα)
Αυτό πως φτιάχνεται;
Θα πρέπει να ρωτήσω, για να σου πω. Την διαδικασία εννοώ, γιατί προσωπικά δεν το 'χω φτιάξει ποτέ.
Η σύζυγος το πρωτόκανε πριν μερικά χρόνια, σε βαθύ τηγάνι με λάδι και σάλτσα ντομάτας (παραγωγής μας, παρακαλώ) και ξετρελάθηκα.
Από τότε, οι φορές που τρώμε φασόλια πάνε μισές-μισές, μια τέτοια καουμπόυκα (έτσι τα λέω) και μια φασολάδα. Με σφήνα κανέναν ταβά εδώ κι εκεί.
Έχει τύχει να βάλει και ψιλοκομμένη πράσινη πιπεριά κανά δυο φορές που ήταν επίσης πολύ νόστιμο, αλλά προτιμώ το άλλο που κάνει, που πετάει 2-3 ολόκληρες τσούσκες μέσα και παίρνει πικάντικη γεύση στο σύνολό του το φαΐ.


Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Απρ 2019, 11:01

shrike έγραψε:
19 Απρ 2019, 19:39
Εγώ σήμερα έφαγα (ετοιμαστείτε... και μην αρχίσετε τα μπινελίκια)... σπανακόρυζο με κιμά.

Ναι, γίνεται κι αυτό. Βασικά, σπανακόρυζο είχε το μενού, απλά είχε περισσέψει λίγος μαγειρεμένος κιμάς στο ψυγείο απ' τα προχθεσινά μακαρόνια, οπότε με λίγο ζέσταμα και ανακάτεμα το σπανακόρυζο έγινε φαΐ που τρώγεται. Πρώτη φορά το δοκίμασα (έχω ξανακάνει το ίδιο με αρακά), αν κάτσει θα το ξαναφάω έτσι.
στηριζω. ολα τα φαγητα βελτιώνονται αν τους βαλεις κρεας.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 20 Απρ 2019, 11:07

Ασέβαστος έγραψε:
20 Απρ 2019, 11:01
shrike έγραψε:
19 Απρ 2019, 19:39
Εγώ σήμερα έφαγα (ετοιμαστείτε... και μην αρχίσετε τα μπινελίκια)... σπανακόρυζο με κιμά.

Ναι, γίνεται κι αυτό. Βασικά, σπανακόρυζο είχε το μενού, απλά είχε περισσέψει λίγος μαγειρεμένος κιμάς στο ψυγείο απ' τα προχθεσινά μακαρόνια, οπότε με λίγο ζέσταμα και ανακάτεμα το σπανακόρυζο έγινε φαΐ που τρώγεται. Πρώτη φορά το δοκίμασα (έχω ξανακάνει το ίδιο με αρακά), αν κάτσει θα το ξαναφάω έτσι.
στηριζω. ολα τα φαγητα βελτιώνονται αν τους βαλεις κρεας.
Ο μακαρίτης ο πατέρας μου έλεγε "Με εξαίρεση τα κουκιά, όλα τα καλά φαγητά αρχίζουν από 'κ'. Κρέας, κεφτέδες κιμάς, κατσίκι..." :lol:

Βέβαια, ο ίδιος ήταν και πολύ του ψαριού (μεγάλος ψαράς, σε αντίθεση μ' εμένα), αλλά με το κρέας είχε ιδιαίτερη σχέση. Από 'κει θα το κληρονόμησα κι εγώ.


Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10023
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 20 Απρ 2019, 11:14

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:44
Εικόνα
Εμένανε γιατί μου φαίνεται ότι βρήκαν τρόπο να ξεφορτώνονται τη φύρα χωρίς χασούρα;
Εντάξει μπορεί να συμβαίνει κι αυτό. Όταν όμως τρως πιτόγυρα, λίγο σε απασχολεί αυτό. :lol: (Λες και τα μονόχνοτα - μονόπορδα όσπρια, είναι αγνά. )
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
19 Απρ 2019, 20:44
Υπάρχει τέτοιο πράγμα, το έχει δει κανείς πουθενά;
Από τον Σκλαβενίτη το πήρα.
Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32807
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 20 Απρ 2019, 11:41

shrike έγραψε:
20 Απρ 2019, 11:07
Ο μακαρίτης ο πατέρας μου έλεγε "Με εξαίρεση τα κουκιά, όλα τα καλά φαγητά αρχίζουν από 'κ'. Κρέας, κεφτέδες κιμάς, κατσίκι..." :lol:

Βέβαια, ο ίδιος ήταν και πολύ του ψαριού (μεγάλος ψαράς, σε αντίθεση μ' εμένα), αλλά με το κρέας είχε ιδιαίτερη σχέση. Από 'κει θα το κληρονόμησα κι εγώ.
τωρα που πες για ψαρεμα, επειδη ειμαι στη σκεψη αυτη τη στιγμη, πες μια γνωμη.

θα παω αυριο, για ψ/τ. με εχει ψιλοπρηξει ενας παππους, πανω απο 70, να τον παρω μαζι να ψαρεψει με πετονια απο τη βαρκα. θελω να του κανω τη χαρη, αλλα φοβαμαι την ταλαιπωρια που θα τραβηξει. καλος φαινεται ο καιρος, αλλα 10 ωρες κατω απο τον ηλιο...ζορι. ειμαι αυτη τη στιγμη με το χερι πανω απο το τηλεφωνο, δεν ξερω τι να κανω.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
shrike
Δημοσιεύσεις: 4282
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 08:39
Phorum.gr user: Isildur
Τοποθεσία: Παρά θῖν' ἁλὸς

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από shrike » 20 Απρ 2019, 14:30

Ασέβαστος έγραψε:
20 Απρ 2019, 11:41
shrike έγραψε:
20 Απρ 2019, 11:07
Ο μακαρίτης ο πατέρας μου έλεγε "Με εξαίρεση τα κουκιά, όλα τα καλά φαγητά αρχίζουν από 'κ'. Κρέας, κεφτέδες κιμάς, κατσίκι..." :lol:

Βέβαια, ο ίδιος ήταν και πολύ του ψαριού (μεγάλος ψαράς, σε αντίθεση μ' εμένα), αλλά με το κρέας είχε ιδιαίτερη σχέση. Από 'κει θα το κληρονόμησα κι εγώ.
τωρα που πες για ψαρεμα, επειδη ειμαι στη σκεψη αυτη τη στιγμη, πες μια γνωμη.

θα παω αυριο, για ψ/τ. με εχει ψιλοπρηξει ενας παππους, πανω απο 70, να τον παρω μαζι να ψαρεψει με πετονια απο τη βαρκα. θελω να του κανω τη χαρη, αλλα φοβαμαι την ταλαιπωρια που θα τραβηξει. καλος φαινεται ο καιρος, αλλα 10 ωρες κατω απο τον ηλιο...ζορι. ειμαι αυτη τη στιγμη με το χερι πανω απο το τηλεφωνο, δεν ξερω τι να κανω.
Έλα, σόρυ. Έλειψα για κάποια ώρα και τώρα το είδα, ήθελες γρήγορη απάντηση.

Ρε συ, άμα είναι ντούρος και κωτσονάτος ο παππούς, τι ανάγκη έχει; Δεν είναι και Ιούλιος, να κοπανάει ο ήλιος κατακέφαλα (βασικά, δεν ξέρω τι καιρό σας κάνει εκεί κάτω, εδώ βρέχει πάλι).


Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών