Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Λευκός Λύκος
Δημοσιεύσεις: 3564
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:06
Phorum.gr user: Λευκός Λύκος
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη-Μακεδονία

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λευκός Λύκος » 11 Αύγ 2019, 14:22

Naida έγραψε:
11 Αύγ 2019, 14:21
Λευκός Λύκος έγραψε:
11 Αύγ 2019, 14:20
Naida έγραψε:
11 Αύγ 2019, 14:19


Σκοπιανή μπυρα είναι η Βεργίνα;
Αλβανικη
Σώπα! Δεν το ήξερα. Καλη;
Ναι πολύ καλή.
Αλλά στους χαμουτζίδες δεν έρχεται αυτή η μπύρα

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Αύγ 2019, 14:24

Λευκός Λύκος έγραψε:
11 Αύγ 2019, 14:22
Naida έγραψε:
11 Αύγ 2019, 14:21
Λευκός Λύκος έγραψε:
11 Αύγ 2019, 14:20


Αλβανικη
Σώπα! Δεν το ήξερα. Καλη;
Ναι πολύ καλή.
Αλλά στους χαμουτζίδες δεν έρχεται αυτή η μπύρα
Ε εντάξει εγω δεν είμαι χαμουτζίνα. Μενω εδω. Θα τη βρω.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ροδες united
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 03 Αύγ 2019, 20:41
Phorum.gr user: Γενική Γραμματεία Κλωνοποιίας

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ροδες united » 11 Αύγ 2019, 15:03

Προχτές επήγαμε με την Κυρά στην θεία μου την Μόρφω. Ξενάγησε τα παιδιά στο μποστάνι, επήρε και μένα κοντά να θυμηθώ τα παιδικά μου χρόνια. Έκοψε κολοκυθάκια ένα σωρό, να κάνει η Κυρά ομελέτα με τις κορφάδες τους, που τρελαίνεται. Με έδωσε και μυρωδικά, βασιλικό, μαϊδανό, μπούκοβο από αποξηραμένες πιπεριές και κρασί ροζέ. Σήμερα τσιγάρισα ελαφρώς σε έξτρα παρθένο ελαιόλαδο λαχανικά, πατάτα Νάξου, μελιτζάνα και τα κολοκύθια, αφού είχα αφήσει να κάψει με κρομμύδι και μπούκοβο. Έσβησα με το κρασί, πρόσθεσα μυρωδικά, σκόρδο, πιπεριά φλωρίνης από τον κυρ Νώνδα στην λαϊκή, πάντα με προσέχει ο άτιμος και άφησα να σιγοβράσουν, όσο έριξα ένα πήδουλο στην γυναίκα απολαμβάνοντας το υπόλοιπο κρασί. Και ένα μυστικό που μου εκμυστηρεύτηκε μια φίλη Νατολιτάνα ενώ με τσιμπούκωνε μέχρι να γυρίσει ο άντρας της από το γραφείο:

την μελιτζάνα την βάζω σε 2 δόσεις: μισή στην αρχή , να λιώσει, να την πατήσω με το πηρούνι και να γίνει ένα με την σάλτσα, προσθέτοντας και λίγο φρεσκοστυμμένο λάιμ στην σάλτσα και άλλη μισή αφού πάρει μια καλή βράση το φαγητό, να τελειώσει το μαλάκωμα της μαζί με τα άλλα ζαρζαβατικά.

Συνόδεψα με κρύα μελιτζανοσαλάτα, λαχάνα τραγανή, αγγουράκι τουρσί της Μανούλας :hebit: και χθεσινό σπανακόρυζο που το λυπήθηκα μονάχο στο ψυγείο. Τώρα απολαμβάνω μια παγωμένη μπύρα στον κήπο, όχι βεργίνα, αυτά είναι επιπέδου χαμουτζήδων, αλλά μια μάρκα που συστήνει για συνοδεία τουρλού κατσαρολάτου ο διάσημος ιταλοκαναδέζος σεφ Μαυρίσιο Τουρλικώλε στο βιβλίο εγχειρίδιο του που έχουμε ευαγγέλιο όλοι εμείς οι εξέχοντες μάγειρες αντί να ξύνουμε το τέτοιο μας βλέποντας τον Άκη στο λάπτοπ και τρώγοντας οικογενειακό παγωτό
ξεστραβωθείτε!!!

υγ
έφαγα ελαφρώς, καθότι το βράδυ τοιμάζω μια σταβλίσια όπως συνηθίζετε να την λέτε εσείς οι αθηνέζοι :smt005:
να ταΐσω τα ανίψια, αφού ταΐσω την μπέιμπισίτερ τους :c020: - ατόφιο 8άρι, εκτός από το ντύσιμο, τρε μπανάλ :8)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ροδες united την 11 Αύγ 2019, 16:27, έχει επεξεργασθεί 4 φορές συνολικά.
Ορέστης 35 έγραψε:
11 Αύγ 2019, 09:31
Εσεις νομιζετε οτι μια ζωη καθομαι και διασκεδαζω. Στα καλοκαιρια που δεν εζησα.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 11 Αύγ 2019, 15:06

Φεύγουμε για το πικ νικ στου πάρκου. Έκανα κι εγώ μια μαλακία με ρεβύθια και γάλα καρύδας, ορεκτικό. Αλλά καλό φαίνεται.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Αύγ 2019, 15:22

ροδες united έγραψε:
11 Αύγ 2019, 15:03
Προχτές επήγαμε με την Κυρά στην θεία μου την Μόρφω. Ξενάγησε τα παιδιά στο μποστάνι, επήρε και μένα κοντά να θυμηθώ τα παιδικά μου χρόνια. Έκοψε κολοκυθάκια ένα σωρό, να κάνει η Κυρά ομελέτα με τις κορφάδες τους, που τρελαίνεται. Με έδωσε και μυρωδικά, βασιλικό, μαϊδανό, μπούκοβο από αποξηραμένες πιπεριές και κρασί ροζέ. Σήμερα τσιγάρισα ελαφρώς σε έξτρα παρθένο ελαιόλαδο λαχανικά, πατάτα Νάξου, μελιτζάνα και τα κολοκύθια, αφού είχα αφήσει να κάψει με κρομμύδι και μπούκοβο. Έσβησα με το κρασί, πρόσθεσα μυρωδικά, σκόρδο, πιπεριά φλωρίνης από τον κυρ Νώνδα στην λαϊκή, πάντα με προσέχει ο άτιμος και άφησα να σιγοβράσουν, όσο έριξα ένα πήδουλο στην γυναίκα απολαμβάνοντας το υπόλοιπο κρασί. Και ένα μυστικό που μου εκμυστηρεύτηκε μια φίλη Νατολιτάνα ενώ με τσιμπούκωνε μέχρι να γυρίσει ο άντρας της από το γραφείο:

την μελιτζάνα την βάζω σε 2 δόσεις: μισή στην αρχή , να λιώσει, να την πατήσω με το πηρούνι και να γίνει ένα με την σάλτσα, προσθέτοντας και λίγο φρεσκοστυμμένο λάιμ στην σάλτσα και άλλη μισή αφού πάρει μια καλή βράση το φαγητό, να τελειώσει το μαλάκωμα της μαζί με τα άλλα ζαρζαβατικά.

Συνόδεψα με κρύα μελιτζανοσαλάτα, λαχάνα τραγανή, αγγουράκι τουρσί της Μανούλας :hebit: και χθεσινό σπανακόρυζο που το λυπήθηκα μονάχο στο ψυγείο. Τώρα απολαμβάνω μια παγωμένη μπύρα στον κήπο, όχι βεργίνα, αυτά είναι επιπέδου χαμουτζήδων, αλλά μια μάρκα που συστήνει για συνοδεία τουρλού κατσαρολάτου ο διάσημος ιταλοκαναδέζος σεφ Μαυρίσιο Τουρλικώλε στο βιβλίο εγχειρίδιο του που έχουμε ευαγγέλιο όλοι εμείς οι εξέχοντες μάγειρες αντί να ξύνουμε το τέτοιο μας βλέποντας τον Άκη στο λάπτοπ και τρώγοντας οικογενειακό παγωτό
ξεστραβωθείτε!!!

υγ
έφαγα ελαφρώς, καθότι το βράδυ τοιμάζω μια σταβλίσια όπως συνηθίζετε να την λέτε εσείς οι αθηνέζοι :smt005:
να ταΐσω τα ανίψια, αφού ταΐσω την μπέιμπισίτερ τους :c020: - ατόφιο 8άρι, εκτός από το ντύσιμο, τρε μπανάλ :8)


Τι νεροζούμια είναι αυτά ρε; Μου θες να σε λέω και εμπειρο. Το δικό μου το κοτοπουλάκι με το γιαούρτι σας πείραξε :011:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Naida την 11 Αύγ 2019, 15:48, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ροδες united
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 03 Αύγ 2019, 20:41
Phorum.gr user: Γενική Γραμματεία Κλωνοποιίας

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ροδες united » 11 Αύγ 2019, 15:33

Naida έγραψε:
11 Αύγ 2019, 15:22


Τι νεροζούμια είναι αυτά ρε; Μου θες να σε λέω και εμπειρο. Το δικό μου το κοτοπουλάκι με το γιαούρτι σας πείραξε :011:
πήρες γραμμή από την Δασκάλα σου που τόσο θαυμάζεις;;;;;;!!!! άξιο μαθητούδι η Ναϊδα!!! αντεγραψε την λιγο ακομα, παιδούλα :c020::c020::c020:
Ορέστης 35 έγραψε:
11 Αύγ 2019, 09:31
Εσεις νομιζετε οτι μια ζωη καθομαι και διασκεδαζω. Στα καλοκαιρια που δεν εζησα.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Αύγ 2019, 15:38

ροδες united έγραψε:
11 Αύγ 2019, 15:33
Naida έγραψε:
11 Αύγ 2019, 15:22


Τι νεροζούμια είναι αυτά ρε; Μου θες να σε λέω και εμπειρο. Το δικό μου το κοτοπουλάκι με το γιαούρτι σας πείραξε :011:
πήρες γραμμή από την Δασκάλα σου που τόσο θαυμάζεις;;;;;;!!!! άξιο μαθητούδι η Ναϊδα!!! αντεγραψε την λιγο ακομα, παιδούλα :c020::c020::c020:
Α μπα; δεν επιτρέπεται η κριτική; μας ενοχλεί;
Δεν μπειράζει :c020: να μάθετε να λέτε για το θεσπέσιο κουτουπουλάκι μου με το γιαούρτι.
Να ξες αν είναι να μου μαγειρεύεις, εγώ τα προτιμώ με δεμένη σαλτσα.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 11 Αύγ 2019, 15:42

Μπόμπα έγινε το σαγανάκι. Ιδρώνει η καρκάλα και ρεύομαι φλόγες σα να είμαι δρακογενιά
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ροδες united
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 03 Αύγ 2019, 20:41
Phorum.gr user: Γενική Γραμματεία Κλωνοποιίας

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ροδες united » 11 Αύγ 2019, 15:46

Naida έγραψε:
11 Αύγ 2019, 15:38


Α μπα; δεν επιτρέπεται η κριτική; μας ενοχλεί;
φυσικα και επιτρεπεται ρε τυπισσα
απλα, να, ειναι ξεκαθαρες οι επιρροες και ο θαυμασμος προς την Δασκαλα ολων εσας των υπακουων κουταβιων της :c020::c020::c020:
Ορέστης 35 έγραψε:
11 Αύγ 2019, 09:31
Εσεις νομιζετε οτι μια ζωη καθομαι και διασκεδαζω. Στα καλοκαιρια που δεν εζησα.

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 11 Αύγ 2019, 15:47

Νερουλά είναι και δεν έβγαλες τα σπόρια από τις πιπεριές
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
ροδες united
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 03 Αύγ 2019, 20:41
Phorum.gr user: Γενική Γραμματεία Κλωνοποιίας

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ροδες united » 11 Αύγ 2019, 15:52

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
11 Αύγ 2019, 15:47
Νερουλά είναι και δεν έβγαλες τα σπόρια από τις πιπεριές
από την μελιτζάνα είναι ρε νουμπά :wave:
Ορέστης 35 έγραψε:
11 Αύγ 2019, 09:31
Εσεις νομιζετε οτι μια ζωη καθομαι και διασκεδαζω. Στα καλοκαιρια που δεν εζησα.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Αύγ 2019, 17:24

Το κοτοπούλι λιανίστηκε και μπήκε στο τελείωμα σε σάλτσα με ντομάτα, πιπεριά κοκκινη, κρεμμύδι, μελιτζάνα σε κύβους. Εβρασα πέννες τα ανακάτεψα, τυρί τριμμένο από πάνω και για λίγο στο γκριλ. Θα το προτιμούσα με φέτα αλλά δεν πειράζει.



Εικόνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Naida την 11 Αύγ 2019, 17:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
ροδες united
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 03 Αύγ 2019, 20:41
Phorum.gr user: Γενική Γραμματεία Κλωνοποιίας

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ροδες united » 11 Αύγ 2019, 17:26

:blm::blm::blm::blm:
επισυνάπτω δαχτυλίδι αρραβώνα
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ροδες united την 11 Αύγ 2019, 17:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ορέστης 35 έγραψε:
11 Αύγ 2019, 09:31
Εσεις νομιζετε οτι μια ζωη καθομαι και διασκεδαζω. Στα καλοκαιρια που δεν εζησα.

Άβαταρ μέλους
ροδες united
Δημοσιεύσεις: 299
Εγγραφή: 03 Αύγ 2019, 20:41
Phorum.gr user: Γενική Γραμματεία Κλωνοποιίας

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ροδες united » 11 Αύγ 2019, 17:27

τύπισσα φαίνεται το μεγάλο δαχτυλάκι του ποδιού, αυτό με το οποίο κινείς τον Υπερκουλ :-?

εδιτ

φαινοταν και λιγο βυζοχαραδρα αλλα δυστυχως την χασατε
κριμα, καποια αλλη φορα :8)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ροδες united την 11 Αύγ 2019, 17:31, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ορέστης 35 έγραψε:
11 Αύγ 2019, 09:31
Εσεις νομιζετε οτι μια ζωη καθομαι και διασκεδαζω. Στα καλοκαιρια που δεν εζησα.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τι καλό μαγειρέψατε σήμερα;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 11 Αύγ 2019, 17:30

ροδες united έγραψε:
11 Αύγ 2019, 17:27
τύπισσα φαίνεται το μεγάλο δαχτυλάκι του ποδιού, αυτό με το οποίο κινείς τον Υπερκουλ :-?
Είπα να προλάβω να την αλλάξω ,πρόλαβες το είδες :011: κάνε εντιτ :evil:
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών