Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 10 Σεπ 2020, 19:13

Planis έγραψε:
10 Σεπ 2020, 19:10
Θα γίνω λίγο «σπασίκλας», αλλά το πιο αξέχαστο γεύμα που έχω ζήσει είναι φρέσκο ψωμί, ελιές, φέτα, ντομάτα και κρύο νερό από την πηγή του βουνού..
Και εμένα μ' αρέσουν πάρα πολύ αυτά . Και με φρέσκα κρεμμυδάκια

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8271
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 10 Σεπ 2020, 19:19

αλασκα15++ έγραψε:
10 Σεπ 2020, 19:13
Planis έγραψε:
10 Σεπ 2020, 19:10
Θα γίνω λίγο «σπασίκλας», αλλά το πιο αξέχαστο γεύμα που έχω ζήσει είναι φρέσκο ψωμί, ελιές, φέτα, ντομάτα και κρύο νερό από την πηγή του βουνού..
Και εμένα μ' αρέσουν πάρα πολύ αυτά . Και με φρέσκα κρεμμυδάκια
:romance-hearteyes::romance-hearteyes::romance-hearteyes:

κάβλα, κάβλα














και μια 12άδα χωριάτικα λουκάνικα απ' τα χοντρούτσικα, έτσι για τη λιγούρα
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40679
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 10 Σεπ 2020, 19:49

Ασέβαστος έγραψε:
10 Σεπ 2020, 18:12
ρε γουμαρ, εσυ εμαθες να ψαρευεις καμμια σταλα, να φαει κανα φρεσκο ο πατερας σου στα γεραματα οταν δε θα μπορει;
Ναι, αλλά βαριέμαι το ψάρεμα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32630
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Σεπ 2020, 20:04

Planis έγραψε:
10 Σεπ 2020, 19:10
Θα γίνω λίγο «σπασίκλας», αλλά το πιο αξέχαστο γεύμα που έχω ζήσει είναι φρέσκο ψωμί, ελιές, φέτα, ντομάτα και κρύο νερό από την πηγή του βουνού..
εχω φαει κι εγω τετοιο. εφηβος, για εντουραδα ολομοναχος, ουτε ξερω σε ποιο διαολο κορφοβουνι βρεθηκα. πετυχα ενα βοσκο, που μοιραστηκε μαζι μου τυρι, ντοματα και ψωμι. λες και δεν ειχα ξαναφαει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 10 Σεπ 2020, 20:56

Gewponos90 έγραψε:
10 Σεπ 2020, 15:55
perseus έγραψε:
27 Σεπ 2019, 09:28
Ομελετα στο Ανηλιο
Κοτοσουπα 6 το πρωι στην Βυρώνεια
Μπιφτέκι στο Πετα το 1976
Πεταλι στα κουτουκια της πρεβεζας


Κοτόσουπα στις 6 το πρωί;
Αυτο ειχε το χανι.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25898
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 10 Σεπ 2020, 21:17

Cavaliere έγραψε:
10 Σεπ 2020, 17:33
ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Σεπ 2020, 17:30
Ερμής έγραψε:
10 Σεπ 2020, 16:12
αυτό με τα φρούτα μάρεσε. Εκτός και η παρέα ήταν Σουηδοί ή εξελίχθηκε κάπου στα late 60's

Με το ψάρι ΓΑΛΗ αν έχεις πρόσβαση σε φρέσκο ψάρι, τότε κολάς. Σα τη πρέζα ένα πράμα.
Όχι πάντα, το ξέρω από προσωπική εμπειρία. Η μάνα μου πχ ήταν ψαροφαγού, εγώ και ο πατέρας μου, όχι. Η δική μου σειρά είναι κόκκινο κρέας (στη σχάρα), θαλασσινά, ψάρια (κυρίως μπαρμπούνια), κοτόπουλο. Και όλοι οι φίλοι που ξέρω από παραθαλάσσιες περιοχές και ειδικώς ψαροχώρια, είναι απολύτως συνηθισμένοι στο ψάρι.
Ο πατέρας μου είναι ψαροφαγάς στο φουλ. Δεν αλλάζει ένα ψάρι, οτιδήποτε ψάρι, με το πιο εκλεκτό κοψίδι και κρεατικό. Στη ζωή του έχει φάει μέσο όρο 4 με πέντε φορές ψάρι τη βδομάδα. Επειδή ταξίδευε πολύ λόγω επαγγέλματος, έτρωγε έξω, και έζησε πολύ στη Μέση Ανατολή, έφτασε και εποχή να τρώει κάθε μέρα μόνο ψάρι. Εννοείται πως χοληστερίνη, πίεση, και σάκχαρο, δεν ξέρει τι θα πει.
φυκια

μια ζωη σαρκοβορος και οι εξετασεις ειναι παντα αριστες
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 01 Οκτ 2020, 06:12

hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 02:27
Το μόνο αξέχαστο γεύμα που είχα στην ζωή μου ήταν στο μπαλκόνι ενός τετράστερου ξενοδοχείου στην Κρήτη, καλεσμένος του ιδιοκτήτη και δέκα άλλων σνομπ φίλων και συνεργατών του, όπου όλοι μασουλούσαν σαν τα βόδια τα ψάρια που είχε πιάσει ο πατέρας μου (σαργοί; Συναγρίδες; Δεν θυμάμαι) και εγώ έτρωγα ένα μέτριο μπριζολίδι, με τον σερβιτόρο από πάνω μου να μου πρήζει τον γκιώνη και να γεμίζει το ποτήρι μου κάθε που έπινα μια γουλιά. Όλοι φορούσαν επίσημα ενδύματα κι εγώ φορούσα σορτσάκι και επέκριναν την επιλογή μου να σνομπάρω το ψάρι και να φάω μπριζολίδι.

«Α, ο γιος σου δεν ξέρει να τρώει» και λοιπές πίπες. Ίσα μωρή, γλάστρα γυναίκα αρχιτέκτονα, που έχω φάει περισσότερο ψάρι στην παιδική μου ηλικία απ' όσο έχεις φάει εσύ σε όλην σου την ζωή. Λέπια βλέπω και βγάζω φλύκταινες.

Μετά ακολούθησε δίωρη ακατάσχετη φλυαρία για πολιτικά και παπαριές, όπου βαρέθηκα την ζωή μου. Το τι ακατάσχετες μαλακίες έλεγαν δεν λέγεται. Είχαν βγάλει το -λανθασμένο- μέλλον των επόμενων 20 ετών, οι επίδοξοι μελλοντολόγοι. Και δεν είχε κανένα ενδιαφέρον γιατί συμφωνούσαν όλοι, μαζί και με τις γλάστρες που έφεραν στο τραπέζι να μας τυφλώσουν με τα μπριλάντια τους. Τουλάχιστον ένας κομμουνιστής ή έστω ένας προβοκάτορας. Τίποτα.

Έφεραν για επιδόρπιο διάφορα φρούτα, που ήρθαν μαζί με τον σεφ που ήρθε να ρωτήσει πώς ήταν όλα και έκανα το τρομερό λάθος να τον ρωτήσω αν έχει παγωτό. Το τι α και ου ακούστηκαν δεν μπορώ να το περιγράψω. Σαν παράφωνη χορωδία ακούρδιστων πνευστών. Τι; Θα φας παγωτό ενώ έχει τόσα ωραία και γευστικά φρούτα; Ναι, ρε μαλάκες, θα φάω παγωτό. Ο σεφ χαμογέλασε και με ρώτησε τι γεύση θέλω. Φιστίκι, μπανάνα, βανίλια, κακάο. Να έχω ποικιλία. Αφού έπεσαν μερικά ακόμη επιφωνήματα με λανθάνουσα γαλλική προφορά, συνέχισαν να θάβουν τον Σημίτη για κάνα δίωρο ακόμα. Δεν ξέρω δηλαδή, γιατί βαριόμουν τόσο που μπορεί στην πραγματικότητα να ήταν μισάωρο.

:smt122

Άβαταρ μέλους
Jimmy81
Δημοσιεύσεις: 6315
Εγγραφή: 04 Ιαν 2019, 05:42
Phorum.gr user: Jimmy81
Τοποθεσία: Ουκρανικές στέπες

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jimmy81 » 01 Οκτ 2020, 13:28

Σορμπέ αγγουριού.
Ροζάκης-Κοτζιάς-Δένδιας: Οι 3 σύγχρονοι Τιτάνες της ελληνικής εξωτερικής πολιτικής
Κράτη με Σύνθετη Ονομασία αλλά ιθαγένεια από τη μία λέξη της κρατικής ονομασίας

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69755
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Οκτ 2020, 15:13

hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 02:27
Το μόνο αξέχαστο γεύμα που είχα στην ζωή μου ήταν στο μπαλκόνι ενός τετράστερου ξενοδοχείου στην Κρήτη, καλεσμένος του ιδιοκτήτη και δέκα άλλων σνομπ φίλων και συνεργατών του
Το να πας στην Κρήτη και να ψάχνεσαι στα τετράστερα και στις ταβέρνες είναι μαζοχισμός.
Μόνον σε ντόπιους που δεν μαγειρεύουν για τουριστικά μονάστερα ή πεντάστερα, δοκιμάζεις αξέχαστες γεύσεις. Και σε τυριά και σε θαλασσινά και σε κρεατικά και στα πάντα όλα.

Ως πρώην παθούσα με τουριστική προσέγγιση που κάποια στιγμή είδε το φως το αληθινόν, το λέω. :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Adidas
Δημοσιεύσεις: 2746
Εγγραφή: 24 Σεπ 2020, 17:02

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Adidas » 06 Οκτ 2020, 00:42

ΓΑΛΗ έγραψε:
05 Οκτ 2020, 15:13
hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 02:27
Το μόνο αξέχαστο γεύμα που είχα στην ζωή μου ήταν στο μπαλκόνι ενός τετράστερου ξενοδοχείου στην Κρήτη, καλεσμένος του ιδιοκτήτη και δέκα άλλων σνομπ φίλων και συνεργατών του
Το να πας στην Κρήτη και να ψάχνεσαι στα τετράστερα και στις ταβέρνες είναι μαζοχισμός.
Μόνον σε ντόπιους που δεν μαγειρεύουν για τουριστικά μονάστερα ή πεντάστερα, δοκιμάζεις αξέχαστες γεύσεις. Και σε τυριά και σε θαλασσινά και σε κρεατικά και στα πάντα όλα.

Ως πρώην παθούσα με τουριστική προσέγγιση που κάποια στιγμή είδε το φως το αληθινόν, το λέω. :lol:

Μια μέρα, να μου το θυμηθείς, θα σχολιάζεις και την νουδού όπως της πρέπει, σαν πρώην παθουσα και γω θα σε χαίρομαι απο κεί ψηλά, τα παιδιά θα παίζουν στους αγρούς, οι λαοί θα αγκαλιαζονται μονιασμενοι και η ναιδα θα φτιάχνει φαγητά που δεν μοιάζουν φυλακής

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 06 Οκτ 2020, 01:04

Είχα πάει σε ένα συμπόσιο στην Τσεχία και έβαλα 10 κιλα σε τέσσερις ημέρες. Ειχα κόψει τότε το τσιγάρο και γαμηθηκα στο εκλεκτο φαΐ και στην μπούντγουισερ.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 06 Οκτ 2020, 01:07

Ζενίθεδρος έγραψε:
06 Οκτ 2020, 01:04
Είχα πάει σε ένα συμπόσιο στην Τσεχία και έβαλα 10 κιλα σε τέσσερις ημέρες. Ειχα κόψει τότε το τσιγάρο και γαμηθηκα στο εκλεκτο φαΐ και στην μπούντγουισερ.
η Μπαντβάιζερ είναι ετούτο;



Top

Αγριογούρουνο στο Πήλιο
Πιτόγυρο στη Θεσσαλονίκη
Κοντοσούβλι στην Φωκίδα
Κακαβια του πατέρα μου
Clam chowder στο San Francisco
Goulash Bουδαχέστης στη Βουδαχέστη
Goulash Γερμανικό στη Χαϊδελβέργη
Spaghetti allo scoglio στην Τεργέστη
Calzone από Ναπολιτάνο
Pizza Siciliana από Ναπολιτάνο
Bratwurst με χωριάτικο ψωμάκι στη Βαυβαρία
Cupcakes στο Λονδίνο
Pancakes στη NY και Cheesecake από Cheesecake factory
Macaron στη Γαλλία

Bottom
Ελάφι στη λίμνη Πλαστήρα
Χριστουγεννιάτικος ντολμάς στη Βουδαχέστη
Κοκορέτσι, μαγειρίτσα, πατσάς στην Ελλάδα
Νεφρά στην Ελβετία
Πίννα από Εύβοια
Φούσκα στις Κυκλάδες
Τραχανά με κεφτέδες στα Γιάννενα
Πηχτή στην Κρήτη
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Cecily Anne την 06 Οκτ 2020, 01:32, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Άβαταρ μέλους
Ζενίθεδρος
Δημοσιεύσεις: 14541
Εγγραφή: 27 Ιούλ 2018, 18:56
Phorum.gr user: Ζενίθεδρος
Επικοινωνία:

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζενίθεδρος » 06 Οκτ 2020, 01:22

Cecily Anne έγραψε:
06 Οκτ 2020, 01:07
Ζενίθεδρος έγραψε:
06 Οκτ 2020, 01:04
Είχα πάει σε ένα συμπόσιο στην Τσεχία και έβαλα 10 κιλα σε τέσσερις ημέρες. Ειχα κόψει τότε το τσιγάρο και γαμηθηκα στο εκλεκτο φαΐ και στην μπούντγουισερ.
η Μπαντβάιζερ είναι ετούτο;
:g030:

Εκεί είναι η πηγή.
Ακόμα τούτη ή άνοιξη ραγιάδες, ραγιάδες, τούτο το καλοκαίρι, μέχρι να ρθεί ο Μόσκοβος να φέρει το σεφέρι.
☦𓀢

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 06 Οκτ 2020, 01:28

Εξωγήινους στα κάρβουνα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 06 Οκτ 2020, 02:40

Φαγητά από 7 ξένες πόλεις:

Αρνίσιες μπριζόλες με κόκκους πιπεριού, λευκή σάλτσα, πατάτα και σκόρδο (και φρέσκο ψωμί με καρύδια)
Φουά Γκρά
Κεμπάμπ με πιπεριά τσίλι
Καρπάτσιο
Κλάμ Τσάουντερ
Στρογγανόφ
Σάντουιτς Παστράμι
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών