Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8282
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 10 Σεπ 2020, 17:22

Cavaliere έγραψε:
10 Σεπ 2020, 17:18
Tarkovsky έγραψε:
10 Σεπ 2020, 17:15
Cavaliere έγραψε:
10 Σεπ 2020, 17:05
Δεν χρειαζόμουν συστάσεις, ρε, όλοι με ξέρανε. Καλεσμένος πήγα. Πολύ φαγητό, ρε φίλε. Και καλό φαγητό. Εν τω μεταξύ με εξέπληξε το πόσο πολιτισμένα οδηγούσαν. Ρε μαλάκα, στην Αθήνα, στη ζέβρα σε σκοτώνουν, και στην Κρήτη κοκαλώνουν το αμάξι.
α κατάλαβα

εκτός από φαγί, πιοτί σε φίλεψαν και λουκουμόσκονη και τα 'βλεπες όλα γαλήνια :lol:


σίγουρα στην Κρήτη 35°βόρειο, 24° ανατολικό πήγες;
Ναι, στην Κρήτη. Νομό Ηρακλείου.
τι να πω;

θα 'χε μαθευτεί ότι κατέβηκες και το 'καναν επίτηδες, δεν εξηγείται αλλιώς
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 10 Σεπ 2020, 17:24

Tarkovsky έγραψε:
10 Σεπ 2020, 17:22
Cavaliere έγραψε:
10 Σεπ 2020, 17:18
Tarkovsky έγραψε:
10 Σεπ 2020, 17:15


α κατάλαβα

εκτός από φαγί, πιοτί σε φίλεψαν και λουκουμόσκονη και τα 'βλεπες όλα γαλήνια :lol:


σίγουρα στην Κρήτη 35°βόρειο, 24° ανατολικό πήγες;
Ναι, στην Κρήτη. Νομό Ηρακλείου.
τι να πω;

θα 'χε μαθευτεί ότι κατέβηκες και το 'καναν επίτηδες, δεν εξηγείται αλλιώς
:smt005: Τώρα που το λες, και η μάντρα ήταν φρεσκοβαμμένη.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 10 Σεπ 2020, 17:24

California squids.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
Tarkovsky
Δημοσιεύσεις: 8282
Εγγραφή: 06 Ιούλ 2018, 01:19
Phorum.gr user: Harry Haller's Records

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Tarkovsky » 10 Σεπ 2020, 17:28

Cavaliere έγραψε:
10 Σεπ 2020, 17:24
Tarkovsky έγραψε:
10 Σεπ 2020, 17:22
Cavaliere έγραψε:
10 Σεπ 2020, 17:18
Ναι, στην Κρήτη. Νομό Ηρακλείου.
τι να πω;

θα 'χε μαθευτεί ότι κατέβηκες και το 'καναν επίτηδες, δεν εξηγείται αλλιώς
:smt005: Τώρα που το λες, και η μάντρα ήταν φρεσκοβαμμένη.
φοράγαν και τα σχολιανά τους, έτσι; :lol:
Μητσοτάκη πομπόμ-πομ

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70068
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Σεπ 2020, 17:30

Ερμής έγραψε:
10 Σεπ 2020, 16:12
αυτό με τα φρούτα μάρεσε. Εκτός και η παρέα ήταν Σουηδοί ή εξελίχθηκε κάπου στα late 60's

Με το ψάρι ΓΑΛΗ αν έχεις πρόσβαση σε φρέσκο ψάρι, τότε κολάς. Σα τη πρέζα ένα πράμα.
Όχι πάντα, το ξέρω από προσωπική εμπειρία. Η μάνα μου πχ ήταν ψαροφαγού, εγώ και ο πατέρας μου, όχι. Η δική μου σειρά είναι κόκκινο κρέας (στη σχάρα), θαλασσινά, ψάρια (κυρίως μπαρμπούνια), κοτόπουλο. Και όλοι οι φίλοι που ξέρω από παραθαλάσσιες περιοχές και ειδικώς ψαροχώρια, είναι απολύτως συνηθισμένοι στο ψάρι.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 10 Σεπ 2020, 17:33

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Σεπ 2020, 17:30
Ερμής έγραψε:
10 Σεπ 2020, 16:12
αυτό με τα φρούτα μάρεσε. Εκτός και η παρέα ήταν Σουηδοί ή εξελίχθηκε κάπου στα late 60's

Με το ψάρι ΓΑΛΗ αν έχεις πρόσβαση σε φρέσκο ψάρι, τότε κολάς. Σα τη πρέζα ένα πράμα.
Όχι πάντα, το ξέρω από προσωπική εμπειρία. Η μάνα μου πχ ήταν ψαροφαγού, εγώ και ο πατέρας μου, όχι. Η δική μου σειρά είναι κόκκινο κρέας (στη σχάρα), θαλασσινά, ψάρια (κυρίως μπαρμπούνια), κοτόπουλο. Και όλοι οι φίλοι που ξέρω από παραθαλάσσιες περιοχές και ειδικώς ψαροχώρια, είναι απολύτως συνηθισμένοι στο ψάρι.
Ο πατέρας μου είναι ψαροφαγάς στο φουλ. Δεν αλλάζει ένα ψάρι, οτιδήποτε ψάρι, με το πιο εκλεκτό κοψίδι και κρεατικό. Στη ζωή του έχει φάει μέσο όρο 4 με πέντε φορές ψάρι τη βδομάδα. Επειδή ταξίδευε πολύ λόγω επαγγέλματος, έτρωγε έξω, και έζησε πολύ στη Μέση Ανατολή, έφτασε και εποχή να τρώει κάθε μέρα μόνο ψάρι. Εννοείται πως χοληστερίνη, πίεση, και σάκχαρο, δεν ξέρει τι θα πει.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3948
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 10 Σεπ 2020, 18:07

Ιεροσυλία μάλλον αυτό που θα πω, αλλά εγώ το έχω βαρεθεί το ψάρι. Οκ υγιεινό, αλλά δεν θα το προτιμήσω. Μου στέλνουν συχνά από τη Λευκάδα, όποτε πηγαίνω μόνο ψάρι και θαλασσινά τρώμε, ε βαριέμαι κάπου. Κι εγώ θα προτιμήσω το κρέας, δηλαδή.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Σεπ 2020, 18:12

hellegennes έγραψε:
14 Νοέμ 2019, 02:27
Το μόνο αξέχαστο γεύμα που είχα στην ζωή μου ήταν στο μπαλκόνι ενός τετράστερου ξενοδοχείου στην Κρήτη, καλεσμένος του ιδιοκτήτη και δέκα άλλων σνομπ φίλων και συνεργατών του, όπου όλοι μασουλούσαν σαν τα βόδια τα ψάρια που είχε πιάσει ο πατέρας μου (σαργοί; Συναγρίδες; Δεν θυμάμαι) και εγώ έτρωγα ένα μέτριο μπριζολίδι, με τον σερβιτόρο από πάνω μου να μου πρήζει τον γκιώνη και να γεμίζει το ποτήρι μου κάθε που έπινα μια γουλιά. Όλοι φορούσαν επίσημα ενδύματα κι εγώ φορούσα σορτσάκι και επέκριναν την επιλογή μου να σνομπάρω το ψάρι και να φάω μπριζολίδι.

«Α, ο γιος σου δεν ξέρει να τρώει» και λοιπές πίπες. Ίσα μωρή, γλάστρα γυναίκα αρχιτέκτονα, που έχω φάει περισσότερο ψάρι στην παιδική μου ηλικία απ' όσο έχεις φάει εσύ σε όλην σου την ζωή. Λέπια βλέπω και βγάζω φλύκταινες.

Μετά ακολούθησε δίωρη ακατάσχετη φλυαρία για πολιτικά και παπαριές, όπου βαρέθηκα την ζωή μου. Το τι ακατάσχετες μαλακίες έλεγαν δεν λέγεται. Είχαν βγάλει το -λανθασμένο- μέλλον των επόμενων 20 ετών, οι επίδοξοι μελλοντολόγοι. Και δεν είχε κανένα ενδιαφέρον γιατί συμφωνούσαν όλοι, μαζί και με τις γλάστρες που έφεραν στο τραπέζι να μας τυφλώσουν με τα μπριλάντια τους. Τουλάχιστον ένας κομμουνιστής ή έστω ένας προβοκάτορας. Τίποτα.

Έφεραν για επιδόρπιο διάφορα φρούτα, που ήρθαν μαζί με τον σεφ που ήρθε να ρωτήσει πώς ήταν όλα και έκανα το τρομερό λάθος να τον ρωτήσω αν έχει παγωτό. Το τι α και ου ακούστηκαν δεν μπορώ να το περιγράψω. Σαν παράφωνη χορωδία ακούρδιστων πνευστών. Τι; Θα φας παγωτό ενώ έχει τόσα ωραία και γευστικά φρούτα; Ναι, ρε μαλάκες, θα φάω παγωτό. Ο σεφ χαμογέλασε και με ρώτησε τι γεύση θέλω. Φιστίκι, μπανάνα, βανίλια, κακάο. Να έχω ποικιλία. Αφού έπεσαν μερικά ακόμη επιφωνήματα με λανθάνουσα γαλλική προφορά, συνέχισαν να θάβουν τον Σημίτη για κάνα δίωρο ακόμα. Δεν ξέρω δηλαδή, γιατί βαριόμουν τόσο που μπορεί στην πραγματικότητα να ήταν μισάωρο.
ρε γουμαρ, εσυ εμαθες να ψαρευεις καμμια σταλα, να φαει κανα φρεσκο ο πατερας σου στα γεραματα οταν δε θα μπορει;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 10 Σεπ 2020, 18:20

stella έγραψε:
10 Σεπ 2020, 18:07
Ιεροσυλία μάλλον αυτό που θα πω, αλλά εγώ το έχω βαρεθεί το ψάρι. Οκ υγιεινό, αλλά δεν θα το προτιμήσω. Μου στέλνουν συχνά από τη Λευκάδα, όποτε πηγαίνω μόνο ψάρι και θαλασσινά τρώμε, ε βαριέμαι κάπου. Κι εγώ θα προτιμήσω το κρέας, δηλαδή.
δεν μπορω να βαλω τη λεξη "ψαρια" σε μια θεση. δεν ειναι ολα τα ψαρια ιδια, ουτε ολα τα γουστα.

κολοχτυπα, λαβρακι στο καρβουνο, και στηρα σφυριδα ροφο σουπα, δεν μπορω να τα βαλω κατω απο κανενα κρεατικο η αλλο τροφιμο. αλλα ειδη μπορουν να παιξουν στα ισια η και χαμηλοτερα απο καλα κρεατα η να πιασουν επιπεδα μακαρονιου αν μιλαμε για σαλπα, κεφαλοπουλο, γερμανο..
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21439
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 10 Σεπ 2020, 18:22

Cavaliere έγραψε:
10 Σεπ 2020, 17:14
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
10 Σεπ 2020, 17:06
αγριογούρουνο με δαμάσκηνα κάπου ψηλά σ'ένα βουνό της Κύπρου
γίδα βραστή στα Χάνια του Πηλίου
μακαρόνια με γαρίδες στη Βαρκελώνη
πατσάς στη Λιοσίων
φασολάδα σ'ένα υπόγειο στη Σωκράτους
:blm:
Για να σου κάνω ρελάνς, θα αντιστίξω τα μέρη: Στο Πήλιο το καλύτερο τηγανητό κολοκυθάκι, στην Κύπρο τα καλύτερα αστικά πιάτα, (τότε που πήγα, δεκαετία του ογδόντα, τα αστικά εστιατόρια της Λεμεσού και οι ταβέρνες της Λευκωσίας, έκαναν τα ελληνικά αντίστοιχα να μοιάζουν με γυφταριό και τσιγκουναριό, τρομερή ποιότητα και ποσότητα). Στη Βαρκελώνη τίποτα δεν μου άρεσε, και πατσά, όχι στη Λιοσίων, έτρωγα στην Αχαρνών, Λευκός Πύργος λεγόταν, στο διάλειμμα από τη δουλειά. Φασολάδα αξέχαστη έχω φάει στο Δίστομο. Γυρνούσα από Δελφούς και σταμάτησα, έβρεχε και πείναγα, ήταν ένα εστιατόριο από αυτά που τρώνε οι εκδρομείς, είχε κοψίδια στα κάρβουνα, πήρα προβατίνα και φασολάδα, κι έξω η βρόχα, Οκτώβρης του 2003. Μαγεία.
μακάρι να σ'είχα πεθερό :romance-hearteyes::vp23:
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3948
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 10 Σεπ 2020, 18:31

Ασέβαστος έγραψε:
10 Σεπ 2020, 18:20
stella έγραψε:
10 Σεπ 2020, 18:07
Ιεροσυλία μάλλον αυτό που θα πω, αλλά εγώ το έχω βαρεθεί το ψάρι. Οκ υγιεινό, αλλά δεν θα το προτιμήσω. Μου στέλνουν συχνά από τη Λευκάδα, όποτε πηγαίνω μόνο ψάρι και θαλασσινά τρώμε, ε βαριέμαι κάπου. Κι εγώ θα προτιμήσω το κρέας, δηλαδή.
δεν μπορω να βαλω τη λεξη "ψαρια" σε μια θεση. δεν ειναι ολα τα ψαρια ιδια, ουτε ολα τα γουστα.

κολοχτυπα, λαβρακι στο καρβουνο, και στηρα σφυριδα ροφο σουπα, δεν μπορω να τα βαλω κατω απο κανενα κρεατικο η αλλο τροφιμο. αλλα ειδη μπορουν να παιξουν στα ισια η και χαμηλοτερα απο καλα κρεατα η να πιασουν επιπεδα μακαρονιου αν μιλαμε για σαλπα, κεφαλοπουλο, γερμανο..

Κεφαλόπουλα απλά δεν τα αγγίζω. Λαβράκι, τσιπούρα, μπαρμπούνια, σάλπες, σπάρους και σαργούς, μελανούρια, γόπες, αυτά μου έρχονται. Σολομός μου αρέσει, δεν έχουμε χοχο. Ψαρόσουπα ωραία για τον χειμώνα, αν και μου την σπάνε σκορπίνες κτλ.
Κολοχτύπα δεν είναι ψάρι. :003:

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70068
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Σεπ 2020, 18:57

stella έγραψε:
10 Σεπ 2020, 18:31
Ψαρόσουπα ωραία για τον χειμώνα, αν και μου την σπάνε σκορπίνες κτλ.
Όντως η ψαρόσουπα είναι φανταστική. Και βράδυ καλοκαιριού, λέει.

Οι σκορπίνες σου τη σπάνε για τα κόκκαλα; :lol:
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

αλασκα15++
Δημοσιεύσεις: 443
Εγγραφή: 20 Οκτ 2019, 21:22

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αλασκα15++ » 10 Σεπ 2020, 18:59

καταπλανα στην Πορτογαλία . Μακαρονάδα με θαλασσινά Ελλάδα. Καταπλάνα προσπάθησα να την φτιάξω κι εγώ , δεν τα κατάφερα

Άβαταρ μέλους
stella
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 3948
Εγγραφή: 17 Απρ 2018, 10:09
Phorum.gr user: stella

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stella » 10 Σεπ 2020, 19:02

ΓΑΛΗ έγραψε:
10 Σεπ 2020, 18:57
stella έγραψε:
10 Σεπ 2020, 18:31
Ψαρόσουπα ωραία για τον χειμώνα, αν και μου την σπάνε σκορπίνες κτλ.
Όντως η ψαρόσουπα είναι φανταστική. Και βράδυ καλοκαιριού, λέει.

Οι σκορπίνες σου τη σπάνε για τα κόκκαλα; :lol:
Σ' αγαπώ!!!

Εννοείται, είμαι απρόσεκτη και δεν το έχω με τη λεπτομέρεια. Ε μην πάμε από κόκκαλο στο άνθος της ηλικίας μας!!! :003:

Planis

Re: Φαγητα που μας εμειναν αξεχαστα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Planis » 10 Σεπ 2020, 19:10

Θα γίνω λίγο «σπασίκλας», αλλά το πιο αξέχαστο γεύμα που έχω ζήσει είναι φρέσκο ψωμί, ελιές, φέτα, ντομάτα και κρύο νερό από την πηγή του βουνού..

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών