Τηγανιτές πατάτες

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14672
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τηγανιτές πατάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 04 Οκτ 2019, 09:57

Εξαρτάται και αν η φριτέζα είναι τούρμπο ή ατμόσφαιρα.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τηγανιτές πατάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 04 Οκτ 2019, 10:19

Σε σουβλατζίδικα και λοιπά φαστφούντια,τί λάδια χρησιμοποιούν συνηθως ξέρουμε?
Οταν τρώω πατάτες απ όξω μου κάθονται τέρμα σαπίλα,μου γαμούνε τα σώψυχα, ενω οταν φάω σπιτικές όλα κομπλέ. Αυτό ακομα δεν εχω καταφερει να το εξηγησω, και γι'αυτο εχω φτασει και στο σημειο να κοψω τις πατάτες απ εξω. Πιτόγυρο χωρις πατατες παιρνω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Τηγανιτές πατάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 04 Οκτ 2019, 10:25

vantono έγραψε:
04 Οκτ 2019, 10:19
Σε σουβλατζίδικα και λοιπά φαστφούντια,τί λάδια χρησιμοποιούν συνηθως ξέρουμε?
Οταν τρώω πατάτες απ όξω μου κάθονται τέρμα σαπίλα,μου γαμούνε τα σώψυχα, ενω οταν φάω σπιτικές όλα κομπλέ. Αυτό ακομα δεν εχω καταφερει να το εξηγησω, και γι'αυτο εχω φτασει και στο σημειο να κοψω τις πατάτες απ εξω. Πιτόγυρο χωρις πατατες παιρνω.
Μπορεί και μηχανής. Από έξω το ίδιο λάδι το χρησιμοποιούν άπειρες φορές.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15350
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Τηγανιτές πατάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 04 Οκτ 2019, 10:27

vantono έγραψε:
04 Οκτ 2019, 10:19
Σε σουβλατζίδικα και λοιπά φαστφούντια,τί λάδια χρησιμοποιούν συνηθως ξέρουμε?
Οταν τρώω πατάτες απ όξω μου κάθονται τέρμα σαπίλα,μου γαμούνε τα σώψυχα, ενω οταν φάω σπιτικές όλα κομπλέ. Αυτό ακομα δεν εχω καταφερει να το εξηγησω, και γι'αυτο εχω φτασει και στο σημειο να κοψω τις πατάτες απ εξω. Πιτόγυρο χωρις πατατες παιρνω.
Λάδια χρησιμοποιημένα άπειρες φορές, νοθευμένα, ταγγισμένα κλπ.
Χώρια που οι πατάτες τους είναι "προκάτ", με συντηρητικά για να μη μαυρίζουν όσο περιμένουν μέρες για να τηγανιστούν.

Υ.Γ. Πιτόγυρο με πατάτα μέσα (όπως και τοστ με τσιπς μέσα), αποτελούν την επιτομή της γευστικής κακογουστιάς.
Δυστυχώς αναγκαίο να ζητάω από πριν να μη μου προσθέτουν πατάτες, κάτι που άλλοτε ήταν περιττό κι ευνόητο.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29696
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Τηγανιτές πατάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 04 Οκτ 2019, 10:31

Υπερκουλτουριάρης έγραψε:
04 Οκτ 2019, 08:30
Βραστες ελαφρως πρωτα και μετα στραγγισε τες καλα σε χαρτι κουζινα. Ετσι θα γινουν τραγανες αλλα δεν θα τραβηξουν.λαδι. Βαλε ασφαλως ελαιολαδο
Σωστός.

Τις βράζει σε αλατισμένο νερό και τις αφήνει να στεγνώσουν και να κρυώσουν καλά. Τις τηγανίζει σε ελαιόλαδο και έχει τις καλύτερες πατάτες έβερ.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Τηγανιτές πατάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 04 Οκτ 2019, 10:33

aLiCat έγραψε:
04 Οκτ 2019, 10:27
vantono έγραψε:
04 Οκτ 2019, 10:19
Σε σουβλατζίδικα και λοιπά φαστφούντια,τί λάδια χρησιμοποιούν συνηθως ξέρουμε?
Οταν τρώω πατάτες απ όξω μου κάθονται τέρμα σαπίλα,μου γαμούνε τα σώψυχα, ενω οταν φάω σπιτικές όλα κομπλέ. Αυτό ακομα δεν εχω καταφερει να το εξηγησω, και γι'αυτο εχω φτασει και στο σημειο να κοψω τις πατάτες απ εξω. Πιτόγυρο χωρις πατατες παιρνω.
Λάδια χρησιμοποιημένα άπειρες φορές, νοθευμένα, ταγγισμένα κλπ.
Χώρια που οι πατάτες τους είναι "προκάτ", με συντηρητικά για να μη μαυρίζουν όσο περιμένουν να τηγανιστούν.

Υ.Γ. Πιτόγυρο με πατάτα μέσα (όπως και τοστ με τσιπς μέσα), αποτελούν την επιτομή της γευστικής κακογουστιάς.
Δυστυχώς αναγκαίο να ζητάω από πριν να μη μου προσθέσουν πατάτες, κάτι που άλλοτε ήταν περιττό.
Εγώ μεγάλωσα στην εποχή που οι πατάτες αρχισαν να πανε στάνταρ πακέτο με το απ'όλα, στο πιτόγυρο. Απο μικρός απ'ολα ελεγα, μου εχωναν κι ενα σκασμό πατάτες και το ετρωγα. Το θεμα μου με τις πατατες απ'εξω ομως τα τελευταια χρόνια (από οπου κι να παρω μου φαινονται σαπίλα, οχι μονο απο καπου συγκεκριμένα) με εκανε να τις πετάξω εντελως απο το πιτογυρο και πλέον να το τρώω χωρίς. Και πολύ καλύτερα σου καθεται στο στομαχι, χωρις να σε σαπίζει, και περισσότερο κρέας σου βαζει μεσα (αν παρεις γυρο).

Άβαταρ μέλους
Ίφιδα
Δημοσιεύσεις: 5725
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 10:23

Re: Τηγανιτές πατάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίφιδα » 04 Οκτ 2019, 10:37

Ελαιόλαδο

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Τηγανιτές πατάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 04 Οκτ 2019, 10:38

Εγω μεγαλωσα σε εποχή που υπηρχε ντονερ και καλαμακι μονο ,δεν εφτιαχναν ουτε πατατες ,η μανα στο υγειονομικο που να με αφησει να φαω ντονερ

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Τηγανιτές πατάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 04 Οκτ 2019, 10:43

Mε τοσα που σου γραψαν εδω μεσα αν φας καλες τηγανιτες πατατες να μου τρυπησεις τη μυτη.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Τηγανιτές πατάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 04 Οκτ 2019, 10:44

Στις πατάτες το θεμα ειναι η ποσότητα και οχι η ποιοτητα .

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15350
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Τηγανιτές πατάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 04 Οκτ 2019, 10:58

vantono έγραψε:
04 Οκτ 2019, 10:33
aLiCat έγραψε:
04 Οκτ 2019, 10:27
vantono έγραψε:
04 Οκτ 2019, 10:19
Σε σουβλατζίδικα και λοιπά φαστφούντια,τί λάδια χρησιμοποιούν συνηθως ξέρουμε?
Οταν τρώω πατάτες απ όξω μου κάθονται τέρμα σαπίλα,μου γαμούνε τα σώψυχα, ενω οταν φάω σπιτικές όλα κομπλέ. Αυτό ακομα δεν εχω καταφερει να το εξηγησω, και γι'αυτο εχω φτασει και στο σημειο να κοψω τις πατάτες απ εξω. Πιτόγυρο χωρις πατατες παιρνω.
Λάδια χρησιμοποιημένα άπειρες φορές, νοθευμένα, ταγγισμένα κλπ.
Χώρια που οι πατάτες τους είναι "προκάτ", με συντηρητικά για να μη μαυρίζουν όσο περιμένουν να τηγανιστούν.

Υ.Γ. Πιτόγυρο με πατάτα μέσα (όπως και τοστ με τσιπς μέσα), αποτελούν την επιτομή της γευστικής κακογουστιάς.
Δυστυχώς αναγκαίο να ζητάω από πριν να μη μου προσθέσουν πατάτες, κάτι που άλλοτε ήταν περιττό.
Εγώ μεγάλωσα στην εποχή που οι πατάτες αρχισαν να πανε στάνταρ πακέτο με το απ'όλα, στο πιτόγυρο. Απο μικρός απ'ολα ελεγα, μου εχωναν κι ενα σκασμό πατάτες και το ετρωγα. Το θεμα μου με τις πατατες απ'εξω ομως τα τελευταια χρόνια (από οπου κι να παρω μου φαινονται σαπίλα, οχι μονο απο καπου συγκεκριμένα) με εκανε να τις πετάξω εντελως απο το πιτογυρο και πλέον να το τρώω χωρίς. Και πολύ καλύτερα σου καθεται στο στομαχι, χωρις να σε σαπίζει, και περισσότερο κρέας σου βαζει μεσα (αν παρεις γυρο).
Γενικά καλό είναι να αποφεύγεις τις τηγανητές πατάτες απέξω, προτιμώντας τις σπιτικές.
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27154
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Τηγανιτές πατάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 04 Οκτ 2019, 11:01

Antares έγραψε:
04 Οκτ 2019, 09:02
Δεν τηγανίζω πια. Τις βάζω στο φούρνο κομμένες σαν τηγανητές με ελάχιστο ελαιόλαδο. Το ελαιόλαδο για τηγανητές πατάτες παλαιότερα το χρησιμοποιούσαμε δύο τρεις φορές. Τα υπόλοιπα λάδια μόνο μια φορά.
Καμιά φορά τις βράζω ώσπου να μαλακώσουν αλλά όχι πολύ και μετά τις στραγγίζω και τις κόβω σε κομμάτια.
Τηγανίζω κρεμμύδια κομμένα σε ροδέλες με πάπρικα και ρίχνω και τις πατάτες να ροδίσουν. Αυτή είναι γερμανική συνταγή.
:smt023 Ακριβώς αυτό κάμω κι εγώ. Τόσο λάδι που χρειάζεται το τηγάνισμα είναι σπατάλη. Μπορείς επίσης να βάζεις δενδρολίβανο όταν ψήνονται. Και αν τις κάνεις σε πυρέξ, καλό είναι να ανακατεύεις κάθε είκοσι λεπτά
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ την 04 Οκτ 2019, 11:04, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
aLiCat
Δημοσιεύσεις: 15350
Εγγραφή: 10 Σεπ 2018, 22:00

Re: Τηγανιτές πατάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aLiCat » 04 Οκτ 2019, 11:02

perseus έγραψε:
04 Οκτ 2019, 10:38
Εγω μεγαλωσα σε εποχή που υπηρχε ντονερ και καλαμακι μονο ,δεν εφτιαχναν ουτε πατατες ,η μανα στο υγειονομικο που να με αφησει να φαω ντονερ
Έχουν δίκιο εκείνοι που ισχυρίζονται οτι όλα τα νόστιμα(ντονέρ), είναι, ή επικίνδυνα, ή παχυντικά. :wink
ᓚᕠᗢ ᗢᕡᓗ

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Τηγανιτές πατάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 04 Οκτ 2019, 11:04

Μιλαμε για αρχες 70 ρε ,δυσκολα τα πραγματα

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30576
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Τηγανιτές πατάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 04 Οκτ 2019, 11:05

αυτή την εποχή έχει τελειώσει η συγκομιδή της ποικιλίας Spunta στο Νευροκόπι, της κλασσικής πατάτας για τηγάνι

από λάδι μόνο ελαιόλαδο, έστω παρθένο, έστω ραφινέ, έστω πυρηνέλαιο - αλλά μόνο από ελιά
Наше дело правое - победа будет за нами!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών