Γαριδάκια

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).

Ποια γαριδάκια προτιμάτε;

1.Τυρογαριδάκια (έξτρα, τεράστιο κλπ)
12
27%
2.Δρακουλίνια (βρυκόλες, πίτσα μεξικάνα κλπ)
8
18%
3.Πιτσίνια
8
18%
4.Φουντούνια
5
11%
5.Πακοτίνια
7
16%
6.Ντορίτος
2
4%
7.3 Ντι (κωνάκια κλπ)
2
4%
8.Άλλο -προσδιορίστε.
1
2%
 
Σύνολο ψήφων: 45

Άβαταρ μέλους
Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 03:17
Τοποθεσία: https://www.xo.gr/profile/profile-906875676/el/
Επικοινωνία:

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ » 30 Οκτ 2019, 23:53

hellegennes έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:40
Naida έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:36
Τώρα αναφέρεσαι στο να φάει μια φορά πχ την εβδομάδα το παιδί ένα γαριδακι ή το να τρέφεται αποκλειστικά με τέτοια;
Τώρα αυτό είναι ερώτηση που κάνεις στ' αλήθεια; Και πέρα από αυτό, υπάρχει τροφή με την οποία μπορείς να τρέφεσαι αποκλειστικά και να μην πεθάνεις σε σύντομο χρονικό διάστημα;
Το μιλφικό γάλα
ωραία πύτισσα η ζωή

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 30 Οκτ 2019, 23:55

Naida έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:53

Οκ, κι αν φάει μια φορά το μήνα γαριδακια τι θα πάθει;
Δεν ξέρω.

Αν δεν φάει τι θα πάθει;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 30 Οκτ 2019, 23:55

Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:31
hellegennes έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:13
Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2019, 22:59
Όχι πιστεύω ότι σαν προϊόντα είναι από τα χειρότερα διατροφικά και είναι κακή συνήθεια για οποιονδήποτε και πολύ περισσότερο για παιδιά.

Όσο κι αν σε σοκάρει, σε συγκεκριμένες φάσεις, οι παιδίατροι προτείνουν και κανένα πατατάκι. Τα γαριδάκια δεν τα προτείνουν ποτέ. Μάλλον δεν έχουν ιδέα περί συστηματικής επιστήμης.
Ακόμα περιμένω να ακούσω τι είναι αυτό το εξωγήινο πράγμα που έχουν τα γαριδάκια και τα κάνουν διατροφικούς δαίμονες και δεν με ενδιαφέρει τι λένε οι παιδίατροι που ξέρεις εσύ. Γιατί κι εγώ ξέρω άλλους που δεν βάζουν απολύτως κανέναν περιορισμό σε παιδιά με προβλήματα μικρού βάρους.

Όπλο σου είναι η πραγματικότητα. Πες μου ότι π.χ. το πιτσίνι έχει αυτό κι εκείνο και το άλλο που το καθιστούν χειρότερο από τα μακαρόνια. Αλλά θέλω να μου πεις τι είναι αυτά, όχι να μου δηλώσεις ότι διατροφικά είναι χειρότερο κι ότι έτσι λένε οι γιατροί που ξέρεις.
Θα σου πω τι δεν έχουν. Βιταμίνες. Ένα παιδί που είναι λιγόφαγο έχει πρώτα και κύρια ανάγκη από βιταμίνες. Οι θερμίδες σε σώματα που χτίζονται δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να είναι κενές. Για αυτό και πρέπει να τις παίρνουμε από φυσικές τροφές που έχουν κι άλλα εκτός από αλάτι και ζάχαρη. Δεν χρειάζεται μόνο θερμίδες ένα σώμα. Χρειάζεται και τον σίδηρο και το ασβέστιο και τη βιταμίνη c και την α και την ε και χρειάζεται κόκκινο κρέας και χρειάζεται λαχανικά και χρειάζεται φρούτα και χρειάζεται γαλακτοκομικά.

Κατάλαβες ή να το σπάσω και να το ξαναρίξω;
Και η γλώσσα σώμα δεν είναι; Και το κέντρο ανταπόδοσης ενίσχυσης στο σώμα δεν βρίσκεται; Να μην δουλέψουν αυτά;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 31 Οκτ 2019, 00:00

Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:55
Naida έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:53

Οκ, κι αν φάει μια φορά το μήνα γαριδακια τι θα πάθει;
Δεν ξέρω.

Αν δεν φάει το θα πάθει;
Τίποτα. Όπως τίποτα δε θα πάθει κι αν το φάει. Είτε μια φορά το μήνα ,είτε μια φορά την εβδομάδα αν η υπόλοιπη διατροφή του είναι επαρκής σε λαχανικά,φρούτα κτλ και με άσκηση.
Πολύ καλά σας τα λέει ο Χελης. Εφόσον η κατανάλωσή τους δεν είναι συχνή και είναι μια στο τόσο. Δεν χρειάζονται υστερίες.


Ε Χελη;ε; Καλά δε τα λέω;
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Οκτ 2019, 00:12

Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:46
hellegennes έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:35

Καλή μου, δεν τα αντικαθιστάς όλα αυτά με το γαριδάκι. Το γαριδάκι ΔΕΝ-ΣΕ-ΧΟΡΤΑΙΝΕΙ. Δεν σου δημιουργεί αίσθημα κορεσμού και είναι τελείως λάθος να το απαγορεύσεις για αυτό που δεν έχει (βιταμίνες - παρότι φυσικά και έχει βιταμίνες και ιχνοστοιχεία σε μικροποσότητες, όπως τα μακαρόνια). Το απαγορεύεις για αυτά που έχει (αλάτι και λιπαρά) όταν έχεις υπέρβαρο άτομο, όχι λιποβαρές.
Το γαριδάκι είναι μια τέρμα επεξεργασμένη τροφή με αμφιβόλου ποιότητας πρώτες ύλες.
Οι πρώτες ύλες, τουλάχιστον στα ελληνικά γαριδάκια, είναι άριστες. Αμφιβόλου ποιότητας δεν είναι σε καμμιά περίπτωση. Κι αν περάσεις μια βόλτα από τα εργοστάσιά τους, είναι 10 φορές πιο καθαρά από το σπίτι σου, να είσαι βέβαιη.

Γενικά, ό,τι έχεις πει μέχρι στιγμής είναι περισσότερο η εικόνα που έχεις σχηματίσει παρά κάποια αντικειμενική πληροφορία. Έχεις κάθε δικαίωμα να έχεις αυτήν την άποψη, εννοείται. Την οποιαδήποτε άποψη.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Οκτ 2019, 00:13

Naida έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:00
Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:55
Naida έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:53

Οκ, κι αν φάει μια φορά το μήνα γαριδακια τι θα πάθει;
Δεν ξέρω.

Αν δεν φάει το θα πάθει;
Τίποτα. Όπως τίποτα δε θα πάθει κι αν το φάει. Είτε μια φορά το μήνα ,είτε μια φορά την εβδομάδα αν η υπόλοιπη διατροφή του είναι επαρκής σε λαχανικά,φρούτα κτλ και με άσκηση.
Πολύ καλά σας τα λέει ο Χελης. Εφόσον η κατανάλωσή τους δεν είναι συχνή και είναι μια στο τόσο. Δεν χρειάζονται υστερίες.


Ε Χελη;ε; Καλά δε τα λέω;
Τέλεια τα λες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 31 Οκτ 2019, 00:14

Naida έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:00
Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:55
Naida έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:53

Οκ, κι αν φάει μια φορά το μήνα γαριδακια τι θα πάθει;
Δεν ξέρω.

Αν δεν φάει το θα πάθει;
Τίποτα. Όπως τίποτα δε θα πάθει κι αν το φάει. Είτε μια φορά το μήνα ,είτε μια φορά την εβδομάδα αν η υπόλοιπη διατροφή του είναι επαρκής σε λαχανικά,φρούτα κτλ και με άσκηση.
Πολύ καλά σας τα λέει ο Χελης. Εφόσον η κατανάλωσή τους δεν είναι συχνή και είναι μια στο τόσο. Δεν χρειάζονται υστερίες.


Ε Χελη;ε; Καλά δε τα λέω;
Εγώ πού κολλάω δε όλο αυτό δεν κατάλαβα;

Ο παιδίατρος που μου τα απαγόρευσε είχε μια συγκεκριμένη κλινική εικόνα. Λες να ήταν μλκας;;
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

independent_44
Δημοσιεύσεις: 2501
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 00:25
Phorum.gr user: independent_44

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent_44 » 31 Οκτ 2019, 00:17

Υπάρχουν και κάποια πιο υγιεινά με δημητριακά και τέτοια

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40653
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Οκτ 2019, 00:21

Gherschaagk έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:14
Ο παιδίατρος που μου τα απαγόρευσε είχε μια συγκεκριμένη κλινική εικόνα. Λες να ήταν μλκας;;
Προκατειλημμένος ή ημιμαθής. Σίγουρα πάντως η απόφασή του δεν είχε επιστημονικά κριτήρια.
Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:46
Σοβαρά τώρα;;; Σε παιδί δεν δημιουργεί αίσθημα κορεσμού;;;;
Σαφέστατα όχι. Άλλωστε είναι κυρίως υδατάνθρακες. Εκτός κι αν του δώσεις να φάει οικογενειακή συσκευασία, για κάποιον διεστραμμένο λόγο. Η στάνταρ συσκευασία των ελληνικών γαριδακίων είναι γύρω στα 90 γραμμάρια. Τι θα φας που είναι 90 γραμμάρια και θα πεις ότι χόρτασες; Που και η συσκευασία γράφει ότι 90 γραμμάρια είναι τρεις μερίδες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 31 Οκτ 2019, 00:22

Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2019, 11:22
Null έγραψε:
30 Οκτ 2019, 02:16
Gherschaagk έγραψε:
29 Οκτ 2019, 00:17




Δεν έχω αγοράσει ποτέ γαριδάκια στο παιδί μου. Όταν περνάμε από τον διάδρομο στο σούπερ μάρκετ του λέω πως είναι βρωμιές.
Τι τους αγοράζεις; Ή όλα κομμένα μαχαίρι;
Τόσα πατατάκια έχει. Είναι ανάγκη να φάει τα πιτσίνια;;
Έχουν τόση διαφορά ώστε επιτρέπεις το ένα ενώ το άλλο απαγορεύεται διά ροπάλου; Από περιέργεια ρωτάω. Λογικό να μην θες
να τρώνε τζαν φουντ συνέχεια τα παιδιά, αλλά που και που ένα γαριδάκι, αντί για μια σακούλα πατάκι, δεν νομίζω να έχει
κάποια επίπτωση. Εξάλλου από την εφηβεία και μετά θα τρώνε ότι θέλουν, θα φάνε σίγουρα. Εγώ θα σου έλεγα να προσέχεις
την ζάχαρη αν τους παίρνεις γλυκά και αναψυκτικά, παρά τα λιπαρά. Έτρωγα από την εφηβεία και ύστερα ζελεδάκια και μαλακίες,
από τα 23 πηγαίνω κάθε δυο χρόνια και ξανα χτίζω τα δόντια μου. Η μάνα μου τρώει γαριδάκια ακόμα και είναι πενήντα χρονών,
δεν έχει χοληστερίνη ή κάτι παρόμοιο.
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Άβαταρ μέλους
Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ
Δημοσιεύσεις: 1414
Εγγραφή: 22 Σεπ 2019, 03:17
Τοποθεσία: https://www.xo.gr/profile/profile-906875676/el/
Επικοινωνία:

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ντεμέκ Φερμαδόρος με Φούιτ » 31 Οκτ 2019, 00:23

Naida έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:00
Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:55
Naida έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:53

Οκ, κι αν φάει μια φορά το μήνα γαριδακια τι θα πάθει;
Δεν ξέρω.

Αν δεν φάει το θα πάθει;
Τίποτα. Όπως τίποτα δε θα πάθει κι αν το φάει. Είτε μια φορά το μήνα ,είτε μια φορά την εβδομάδα αν η υπόλοιπη διατροφή του είναι επαρκής σε λαχανικά,φρούτα κτλ και με άσκηση.
Πολύ καλά σας τα λέει ο Χελης. Εφόσον η κατανάλωσή τους δεν είναι συχνή και είναι μια στο τόσο. Δεν χρειάζονται υστερίες.


Ε Χελη;ε; Καλά δε τα λέω;

παλι θες να σου σβήσει τα χρωστουμενα απο το τεφτέρι ο κυρ Ζηκος ρε?
ωραία πύτισσα η ζωή

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 31 Οκτ 2019, 00:24

hellegennes έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:21
Gherschaagk έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:14
Ο παιδίατρος που μου τα απαγόρευσε είχε μια συγκεκριμένη κλινική εικόνα. Λες να ήταν μλκας;;
Προκατειλημμένος ή ημιμαθής. Σίγουρα πάντως η απόφασή του δεν είχε επιστημονικά κριτήρια.
:smt005::smt005:
Σε καλό σου απόψε.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 31 Οκτ 2019, 00:27

Τι κρύβεται μέσα σ’ ένα γαριδάκι;

https://popaganda.gr/life/ti-krivete-me ... -garidaki/
Μαλτοδεξτρίνη: Είναι ένας πολυσακχαρίτης που χρησιμοποιείται ως πρόσθετο τροφίμων. Ο πολυσακχαρίτης είναι τύπος υδατάνθρακα. Παράγεται από άμυλα του αραβοσίτου, σίτου, πατάτες ή ρύζι. Χρησιμοποιείται ως συστατικό διόγκωσης και δε συνίσταται για ευρεία χρήση.

Μηλικό οξύ: Ή αλλιώς Ε296. Στη φυσική του μορφή βρίσκεται σε άγουρα τρόφιμα και δημιουργεί μια ξινή γεύση. Παρασκευάζεται για χρήση σε επεξεργασμένα τρόφιμα ως συντηρητικό προκειμένου να αποφευχθεί ή αλλοίωση των τροφίμων. Τα περισσότερα συντηρητικά έχουν υψηλή τοξικολογική επικινδυνότητα. Η χρήση του πρέπει να αποφεύγεται από βρέφη και νήπια.

Οξικό νάτριο: Ή αλλιώς Ε262. Πρόκειται για μία αλμυρή αρωματική ουσία που χρησιμοποιείται ως ρυθμιστής οξύτητας. Είναι επίσης γνωστή ως θερμός πάγος. Συσχετίζεται με καρκινογένεση.

Φυσικά και Τεχνητά Αρώματα: Οι εταιρείες προσθέτουν φυσικά και τεχνητά αρώματα για να βελτιώσουν τη γεύση των προϊόντων τους. Δημιουργούνται σε εργαστήρια και τα σκευάσματα φυλάσσονται ως εμπορικά μυστικά. Σε κάποιες περιπτώσεις οι πρόσθετες αρωματικές ύλες αντισταθμίζουν την έλλειψη των φυσικών συστατικών.

Τεχνητά χρώματα – χρωστικές: Χρησιμοποιούνται για αισθητικούς λόγους γιατί κάνουν το τρόφιμο πιο ελκυστικό στον καταναλωτή. Μελέτες έχουν δείξει ότι αυτά τα χρώματα μπορεί να έχουν διάφορες αρνητικές συνέπειες για την υγεία μας ιδιαίτερα στα παιδιά.

Ενισχυτικό γεύσης (άλατα με νάτριο των 5 -ριβοζονουκλεοτιδίων): Ή αλλιώς Ε635. Τα ενισχυτικά γεύσης είναι από τα πιο συχνά χρησιμοποιούμενα πρόσθετα φαγητού. Χρησιμοποιούνται κυρίως σε fast food και θεωρούνται εθιστικά και άκρως νευροτοξικά, μπορούν δηλαδή να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα στο νευρικό σύστημα και τον εγκέφαλο. Απαγορεύονται στις βρεφικές και παιδικές τροφές.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29637
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 31 Οκτ 2019, 00:28

Null έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:22
Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2019, 11:22
Null έγραψε:
30 Οκτ 2019, 02:16


Τι τους αγοράζεις; Ή όλα κομμένα μαχαίρι;
Τόσα πατατάκια έχει. Είναι ανάγκη να φάει τα πιτσίνια;;
Έχουν τόση διαφορά ώστε επιτρέπεις το ένα ενώ το άλλο απαγορεύεται διά ροπάλου; Από περιέργεια ρωτάω. Λογικό να μην θες
να τρώνε τζαν φουντ συνέχεια τα παιδιά, αλλά που και που ένα γαριδάκι, αντί για μια σακούλα πατάκι, δεν νομίζω να έχει
κάποια επίπτωση. Εξάλλου από την εφηβεία και μετά θα τρώνε ότι θέλουν, θα φάνε σίγουρα. Εγώ θα σου έλεγα να προσέχεις
την ζάχαρη αν τους παίρνεις γλυκά και αναψυκτικά, παρά τα λιπαρά. Έτρωγα από την εφηβεία και ύστερα ζελεδάκια και μαλακίες,
από τα 23 πηγαίνω κάθε δυο χρόνια και ξανα χτίζω τα δόντια μου. Η μάνα μου τρώει γαριδάκια ακόμα και είναι πενήντα χρονών,
δεν έχει χοληστερίνη ή κάτι παρόμοιο.
Όχι άλλο κάρβουνο.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Null
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 3985
Εγγραφή: 28 Αύγ 2018, 01:02

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Null » 31 Οκτ 2019, 00:38

Gherschaagk έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:28
Null έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:22
Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2019, 11:22


Τόσα πατατάκια έχει. Είναι ανάγκη να φάει τα πιτσίνια;;
Έχουν τόση διαφορά ώστε επιτρέπεις το ένα ενώ το άλλο απαγορεύεται διά ροπάλου; Από περιέργεια ρωτάω. Λογικό να μην θες
να τρώνε τζαν φουντ συνέχεια τα παιδιά, αλλά που και που ένα γαριδάκι, αντί για μια σακούλα πατάκι, δεν νομίζω να έχει
κάποια επίπτωση. Εξάλλου από την εφηβεία και μετά θα τρώνε ότι θέλουν, θα φάνε σίγουρα. Εγώ θα σου έλεγα να προσέχεις
την ζάχαρη αν τους παίρνεις γλυκά και αναψυκτικά, παρά τα λιπαρά. Έτρωγα από την εφηβεία και ύστερα ζελεδάκια και μαλακίες,
από τα 23 πηγαίνω κάθε δυο χρόνια και ξανα χτίζω τα δόντια μου. Η μάνα μου τρώει γαριδάκια ακόμα και είναι πενήντα χρονών,
δεν έχει χοληστερίνη ή κάτι παρόμοιο.
Όχι άλλο κάρβουνο.
Θα φάνε γαριδάκια θες δεν θες.
Στον ύπνο σου θα τα βλέπεις μετά από αυτό το νήμα, αν θες να ξανα κοιμηθείς γνωρίζεις τι πρέπει να κάνεις


Εικόνα

This post is sponsored by CHEETOS™
Georg Von Balkanen έγραψε:
06 Δεκ 2020, 19:38
Σβαστικες για όλους. Είμαστε όλοι αντιναζι.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών