Γαριδάκια

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).

Ποια γαριδάκια προτιμάτε;

1.Τυρογαριδάκια (έξτρα, τεράστιο κλπ)
12
27%
2.Δρακουλίνια (βρυκόλες, πίτσα μεξικάνα κλπ)
8
18%
3.Πιτσίνια
8
18%
4.Φουντούνια
5
11%
5.Πακοτίνια
7
16%
6.Ντορίτος
2
4%
7.3 Ντι (κωνάκια κλπ)
2
4%
8.Άλλο -προσδιορίστε.
1
2%
 
Σύνολο ψήφων: 45

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 31 Οκτ 2019, 00:39

Πιτσινια πακοτινια και φουντουνια
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 31 Οκτ 2019, 00:40

Null έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:38
Gherschaagk έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:28
Null έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:22


Έχουν τόση διαφορά ώστε επιτρέπεις το ένα ενώ το άλλο απαγορεύεται διά ροπάλου; Από περιέργεια ρωτάω. Λογικό να μην θες
να τρώνε τζαν φουντ συνέχεια τα παιδιά, αλλά που και που ένα γαριδάκι, αντί για μια σακούλα πατάκι, δεν νομίζω να έχει
κάποια επίπτωση. Εξάλλου από την εφηβεία και μετά θα τρώνε ότι θέλουν, θα φάνε σίγουρα. Εγώ θα σου έλεγα να προσέχεις
την ζάχαρη αν τους παίρνεις γλυκά και αναψυκτικά, παρά τα λιπαρά. Έτρωγα από την εφηβεία και ύστερα ζελεδάκια και μαλακίες,
από τα 23 πηγαίνω κάθε δυο χρόνια και ξανα χτίζω τα δόντια μου. Η μάνα μου τρώει γαριδάκια ακόμα και είναι πενήντα χρονών,
δεν έχει χοληστερίνη ή κάτι παρόμοιο.
Όχι άλλο κάρβουνο.
Θα φάνε γαριδάκια θες δεν θες.
Στον ύπνο σου θα τα βλέπεις μετά από αυτό το νήμα, αν θες να ξανα κοιμηθείς γνωρίζεις τι πρέπει να κάνεις


Εικόνα

This post is sponsored by CHEETOS™
Θα του κάνω δώρο μια σακούλα γίγας όταν πάρει το προφίσιενσι.
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Οκτ 2019, 01:56

Σπύρος έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:27
Τι κρύβεται μέσα σ’ ένα γαριδάκι;

https://popaganda.gr/life/ti-krivete-me ... -garidaki/
Μαλτοδεξτρίνη: Είναι ένας πολυσακχαρίτης που χρησιμοποιείται ως πρόσθετο τροφίμων. Ο πολυσακχαρίτης είναι τύπος υδατάνθρακα. Παράγεται από άμυλα του αραβοσίτου, σίτου, πατάτες ή ρύζι. Χρησιμοποιείται ως συστατικό διόγκωσης και δε συνίσταται για ευρεία χρήση.

Μηλικό οξύ: Ή αλλιώς Ε296. Στη φυσική του μορφή βρίσκεται σε άγουρα τρόφιμα και δημιουργεί μια ξινή γεύση. Παρασκευάζεται για χρήση σε επεξεργασμένα τρόφιμα ως συντηρητικό προκειμένου να αποφευχθεί ή αλλοίωση των τροφίμων. Τα περισσότερα συντηρητικά έχουν υψηλή τοξικολογική επικινδυνότητα. Η χρήση του πρέπει να αποφεύγεται από βρέφη και νήπια.

Οξικό νάτριο: Ή αλλιώς Ε262. Πρόκειται για μία αλμυρή αρωματική ουσία που χρησιμοποιείται ως ρυθμιστής οξύτητας. Είναι επίσης γνωστή ως θερμός πάγος. Συσχετίζεται με καρκινογένεση.

Φυσικά και Τεχνητά Αρώματα: Οι εταιρείες προσθέτουν φυσικά και τεχνητά αρώματα για να βελτιώσουν τη γεύση των προϊόντων τους. Δημιουργούνται σε εργαστήρια και τα σκευάσματα φυλάσσονται ως εμπορικά μυστικά. Σε κάποιες περιπτώσεις οι πρόσθετες αρωματικές ύλες αντισταθμίζουν την έλλειψη των φυσικών συστατικών.

Τεχνητά χρώματα – χρωστικές: Χρησιμοποιούνται για αισθητικούς λόγους γιατί κάνουν το τρόφιμο πιο ελκυστικό στον καταναλωτή. Μελέτες έχουν δείξει ότι αυτά τα χρώματα μπορεί να έχουν διάφορες αρνητικές συνέπειες για την υγεία μας ιδιαίτερα στα παιδιά.

Ενισχυτικό γεύσης (άλατα με νάτριο των 5 -ριβοζονουκλεοτιδίων): Ή αλλιώς Ε635. Τα ενισχυτικά γεύσης είναι από τα πιο συχνά χρησιμοποιούμενα πρόσθετα φαγητού. Χρησιμοποιούνται κυρίως σε fast food και θεωρούνται εθιστικά και άκρως νευροτοξικά, μπορούν δηλαδή να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα στο νευρικό σύστημα και τον εγκέφαλο. Απαγορεύονται στις βρεφικές και παιδικές τροφές.

Δείξ'τα μου όλα αυτά εδώ, γιατί δεν με βοηθάνε τα μάτια μου:

hellegennes έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:20
Εικόνα
Το μόνο που υπάρχει είναι ενισχυτικό γεύσης και φυσικά δεν ισχύουν καθόλου οι μαλακίες που γράφει το άρθρο. Ενισχυτικό γεύσης έχουν απειράριθμα τρόφιμα και πολλά που χρησιμοποιούνται στην μαγειρική, όπως ζωμοί σε κύβους ή σκόνη, μαγειρικά βούτυρα, κονσερβοποιημένα ντοματάκια, κονσέρβες γενικότερα, συσκευασμένα λαχανικά, αλλαντικά και βασικά σε όλα τα διαιτητικά προϊόντα οποιασδήποτε μορφής.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Οκτ 2019, 01:59

Gherschaagk έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:24
hellegennes έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:21
Gherschaagk έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:14
Ο παιδίατρος που μου τα απαγόρευσε είχε μια συγκεκριμένη κλινική εικόνα. Λες να ήταν μλκας;;
Προκατειλημμένος ή ημιμαθής. Σίγουρα πάντως η απόφασή του δεν είχε επιστημονικά κριτήρια.
:smt005::smt005:
Σε καλό σου απόψε.
Gherschaagk έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:28
Όχι άλλο κάρβουνο.
Ειλικρινά, δεν βλέπεις την τραγική ειρωνεία να μιλάω για μη επιστημονικά κριτήρια και η απάντησή σου να είναι γελάκια και αφορισμοί; Προσπαθείς να με επιβεβαιώσεις πάση θυσία;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 31 Οκτ 2019, 02:04

Η αλήθεια είναι ότι μας λείπουν πάρα πολλές γνώσεις προκειμένου να γίνει συζήτηση με επιστημονικά κριτήρια. Έτσι καθώς έχουμε ακούσει πάρα πολλές φορές την σύσταση να αποφεύγουμε τις επεξεργασμένες τροφές, υπερισχύει αυτό και αυτομάτως κατατάσσονται τα γαριδάκια και τα συναφή στα διατροφικά σκουπίδια.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 31 Οκτ 2019, 02:07

hellegennes έγραψε:
31 Οκτ 2019, 01:56
Ενισχυτικό γεύσης έχουν απειράριθμα τρόφιμα και πολλά που χρησιμοποιούνται στην μαγειρική, όπως ζωμοί σε κύβους ή σκόνη, μαγειρικά βούτυρα, κονσερβοποιημένα ντοματάκια, κονσέρβες γενικότερα, συσκευασμένα λαχανικά, αλλαντικά και βασικά σε όλα τα διαιτητικά προϊόντα οποιασδήποτε μορφής.
Χωρίς να γνωρίζω πάντως τα περισσότερα από τα παραπάνω τα κατατάσσω σε αυτά που θα ήθελα να αποφεύγω όσο είναι δυνατόν.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 31 Οκτ 2019, 02:09

Γαριδάκια έχω να αγγίξω κάτι χρόνια. Πατατάκια τυχαίνει πιο συχνά. Αυτό που θυμάμαι είναι ότι τέτοιες τροφές είναι κάπως εθιστικές. Ποτέ δεν έφτανε να φας 2-3 pringles ας πούμε

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Οκτ 2019, 02:17

ST48410 έγραψε:
31 Οκτ 2019, 02:07
hellegennes έγραψε:
31 Οκτ 2019, 01:56
Ενισχυτικό γεύσης έχουν απειράριθμα τρόφιμα και πολλά που χρησιμοποιούνται στην μαγειρική, όπως ζωμοί σε κύβους ή σκόνη, μαγειρικά βούτυρα, κονσερβοποιημένα ντοματάκια, κονσέρβες γενικότερα, συσκευασμένα λαχανικά, αλλαντικά και βασικά σε όλα τα διαιτητικά προϊόντα οποιασδήποτε μορφής.
Χωρίς να γνωρίζω πάντως τα περισσότερα από τα παραπάνω τα κατατάσσω σε αυτά που θα ήθελα να αποφεύγω όσο είναι δυνατόν.
Δεν είναι φρόνιμο να τρως γλουταμινικό νάτριο σε μεγάλες ποσότητες γιατί υπάρχουν από παλιά υποψίες ότι σε μεγάλες δόσεις μπορεί να είναι καρκινογόνο, αν και γι' αυτό ειδικά το πράγμα έχουν γίνει εκατοντάδες μελέτες σε βάθος δεκαετιών και δεν έχουν δείξει ποτέ τίποτα και γι' αυτό και ο αμερικάνικος οργανισμός τροφίμων και ο ευρωπαϊκός το θεωρούν ασφαλές, μη τοξικό, μη επιβλαβές υποπροϊόν. Εν τούτοις οι ποσότητες που χρησιμοποιούνται στο εμπόριο είναι μικρές. Υπ' όψη ότι χρησιμοποιείται κατά κόρον από εστιατόρια και φαγάδικα κάθε τύπου. Αν έχεις αναρωτηθεί ποτέ πώς πετυχαίνουν οι κοτοπουλάδες και κάνουν τόσο νόστιμη πέτσα στο κοτόπουλο σούβλας, η απάντηση είναι αυτό.

Τα τρόφιμα είναι η δουλειά μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Σπύρος
Δημοσιεύσεις: 4425
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:50
Phorum.gr user: Σπυρος1
Τοποθεσία: έρημος
Επικοινωνία:

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σπύρος » 31 Οκτ 2019, 02:24

hellegennes έγραψε:
31 Οκτ 2019, 01:56
Το μόνο που υπάρχει είναι ενισχυτικό γεύσης και φυσικά δεν ισχύουν καθόλου οι μαλακίες που γράφει το άρθρο. Ενισχυτικό γεύσης έχουν απειράριθμα τρόφιμα και πολλά που χρησιμοποιούνται στην μαγειρική, όπως ζωμοί σε κύβους ή σκόνη, μαγειρικά βούτυρα, κονσερβοποιημένα ντοματάκια, κονσέρβες γενικότερα, συσκευασμένα λαχανικά, αλλαντικά και βασικά σε όλα τα διαιτητικά προϊόντα οποιασδήποτε μορφής.
Το ότι υπάρχουν πολλά σαβουροπροϊόντα που περιέχουν ενισχυτικό γεύσης δεν σημαίνει ότι έχουν όλα. Και ζωμοί, και αγνά βούτυρα, και κονσέρβες με ντοματάκια, με λαχανικά, με ψάρια, κλπ, και συσκευασμένα ή κατεψυγμένα λαχανικά αλλά και επίσης ακόμα και αλλαντικά. Υπάρχουν αλλαντικά χωρίς χημικά, αλλά και πολλά ενώ έχουν νιτρικά για λόγους συντήρησης δεν έχουν ενισχυτικό γεύσης. Παρομοίως υπάρχουν βιολογικά ή και συμβατικά γαριδάκια, τσιπς κλπ που δεν έχουν σαβουρο-υλικά, δεν έχουν πολύ αλάτι, δεν έχουν περίεργα έλαια, κλπ. Εμένα μου αρέσουν τα τσιπς φακής αλλά και μαύρων φασολιών.
ΕΙΜΙ Η ΖΩΗ = ΙΗΣΟΥΣ = 888

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Οκτ 2019, 02:46

ST48410 έγραψε:
31 Οκτ 2019, 02:04
Η αλήθεια είναι ότι μας λείπουν πάρα πολλές γνώσεις προκειμένου να γίνει συζήτηση με επιστημονικά κριτήρια. Έτσι καθώς έχουμε ακούσει πάρα πολλές φορές την σύσταση να αποφεύγουμε τις επεξεργασμένες τροφές, υπερισχύει αυτό και αυτομάτως κατατάσσονται τα γαριδάκια και τα συναφή στα διατροφικά σκουπίδια.
Ναι, ας πούμε ο άλλος παράθεσε λίστα όπου αναφέρεται το μηλικό οξύ ως σκουπίδι, που μαζί με το σαλικυλικό οξύ (ασπιρίνη) και το οξαλικό οξύ (χρησιμοποιείται σε καθαριστικά), είναι τα βασικά οξέα του μήλου. Μάλιστα τα άγρια μήλα έχουν περισσότερο μηλικό οξύ. Επίσης περιέχει σημαντική ποσότητα σορβιτόλης, που έχει κατηγορηθεί για χίλια μύρια κακά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 31 Οκτ 2019, 02:53

hellegennes έγραψε:
31 Οκτ 2019, 02:46
ST48410 έγραψε:
31 Οκτ 2019, 02:04
Η αλήθεια είναι ότι μας λείπουν πάρα πολλές γνώσεις προκειμένου να γίνει συζήτηση με επιστημονικά κριτήρια. Έτσι καθώς έχουμε ακούσει πάρα πολλές φορές την σύσταση να αποφεύγουμε τις επεξεργασμένες τροφές, υπερισχύει αυτό και αυτομάτως κατατάσσονται τα γαριδάκια και τα συναφή στα διατροφικά σκουπίδια.
Ναι, ας πούμε ο άλλος παράθεσε λίστα όπου αναφέρεται το μηλικό οξύ ως σκουπίδι, που μαζί με το σαλικυλικό οξύ (ασπιρίνη) και το οξαλικό οξύ (χρησιμοποιείται σε καθαριστικά), είναι τα βασικά οξέα του μήλου. Μάλιστα τα άγρια μήλα έχουν περισσότερο μηλικό οξύ. Επίσης περιέχει σημαντική ποσότητα σορβιτόλης, που έχει κατηγορηθεί για χίλια μύρια κακά.
Ωραίες πληροφορίες αυτές αλλά δεν είναι δυνατό να τις γνωρίζουμε όλοι εμείς. Οπότε αναγκαστικά εμπιστευόμαστε την συμβουλή του γιατρού και αυτό δεν είναι κάτι που μπορούμε να κατηγορήσουμε την Gherschaagk. Προφανώς και οι γιατροί μπορούν να λένε ανοησίες κάποιες φορές αλλά θεωρείς ότι ένας καλός γιατρός διαβάζει και 5 σχετικές μελέτες με το αντικείμενό του ώστε να είναι επαρκώς ενημερωμένος.

ΥΓ. Έχω ένα πρόβλημα με τις ετικέτες και δεν ξέρω αν η πληροφορία που παρέχουν είναι αρκετή για να καταλάβω το πόσο ποιοτικό είναι ένα τρόφιμο. Θα στο εξηγήσω με ένα χονδροειδές παράδειγμα. Αν πάρω αλεύρι, νερό, λάδι και αλάτι μπορώ να κάνω στην μία περίπτωση μια ζύμη με αλεύρι, νερό, αλάτι και να την τηγανίσω στο λάδι και στην άλλη μία ζύμη με τα 4 υλικά και να την ψήσω στο φούρνο. Το αποτέλεσμα θα είναι διατροφικά το ίδιο;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Οκτ 2019, 03:04

Όχι, μπορούμε όμως να κατηγορήσουμε την Gherschaagk για το ότι εμμένει σ' αυτήν την δαιμονοποίηση και αντιμετωπίζει με ειρωνική διάθεση κάθε νέα πληροφορία, γιατί «έτσι έμαθε», ακριβώς όπως έκαναν οι γιαγιάδες μας. Είναι πολύ θλιβερό για νέο άτομο.

Η απάντηση στην ερώτησή σου είναι ότι θα αντικατοπτρίζεται στον πίνακα διατροφικής αξίας, που είναι υποχρεωτικό να έχει ένα προϊόν. Θα υπάρχει διαφορά στην τελική χημική σύσταση (γιατί στην ουσία όλα είναι χημικές αλληλεπιδράσεις, όχι μαγεία).

Αυτό που πραγματικά δεν μπορείς να ελέγξεις είναι η μικροσύσταση, δηλαδή π.χ. αν το αλεύρι που χρησιμοποιούν είναι από καλής ή κακής ποιότητας στάρι, καλή ή κακή διαλογή, κτλ. Αλλά αυτό γενικά δεν μπορείς να το ελέγξεις και ο μόνος σχετικός μπούσουλας είναι η τιμή λιανικής. Γενικότερα, υψηλότερη τιμή = καλύτερες πρώτες ύλες. Όχι τελείως απαραίτητα αλλά είναι ο μοναδικός μπούσουλας.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 31 Οκτ 2019, 03:07

ST48410 έγραψε:
31 Οκτ 2019, 02:53
θεωρείς ότι ένας καλός γιατρός διαβάζει και 5 σχετικές μελέτες με το αντικείμενό του ώστε να είναι επαρκώς ενημερωμένος.
Ξέρω κι ένα άλλο με τον Τοτό και την Αννούλα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Naida
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 60843
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 12:12

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naida » 31 Οκτ 2019, 07:54

Gherschaagk έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:14
Naida έγραψε:
31 Οκτ 2019, 00:00
Gherschaagk έγραψε:
30 Οκτ 2019, 23:55


Δεν ξέρω.

Αν δεν φάει το θα πάθει;
Τίποτα. Όπως τίποτα δε θα πάθει κι αν το φάει. Είτε μια φορά το μήνα ,είτε μια φορά την εβδομάδα αν η υπόλοιπη διατροφή του είναι επαρκής σε λαχανικά,φρούτα κτλ και με άσκηση.
Πολύ καλά σας τα λέει ο Χελης. Εφόσον η κατανάλωσή τους δεν είναι συχνή και είναι μια στο τόσο. Δεν χρειάζονται υστερίες.


Ε Χελη;ε; Καλά δε τα λέω;
Εγώ πού κολλάω δε όλο αυτό δεν κατάλαβα;

Ο παιδίατρος που μου τα απαγόρευσε είχε μια συγκεκριμένη κλινική εικόνα. Λες να ήταν μλκας;;

Γενικά μιλάμε βρε δεν το προσωποποιώ σε σένα.
Τώρα σχετικά με τον γιατρό που λες, τι να σου πω. Δεν είναι δύσκολο και ένας γιατρός να είναι κολλημένος επειδή έτσι τα έμαθε κάποτε και αρνείται να δεχτεί κάτι νέο. Τώρα αν υπάρχει κάποιος άλλος λόγος πχ αλλεργία σίγουρα αλλάζει.
Η απάντηση σε όλα είναι νιάου...

I didn't do it, but If I did, I was drunk.

Que Sera, Sera...

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Γαριδάκια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 31 Οκτ 2019, 09:25

hellegennes έγραψε:
30 Οκτ 2019, 22:28
Πορφύριος Εξαρχίδης έγραψε:
30 Οκτ 2019, 14:04
Μπορείς να το λες όσο θέλεις. Κι εγώ μπορώ να λέω ότι είμαι ο σούπερμαν. Η πραγματικότητα είναι πως όλα τα προιόντα θερμικής εξώθησης (όπως τα γαριδάκια), περιέχουν υδρογονωμένα λιπαρά που κάποια από αυτά είναι τρανς.
Εσύ πες ότι είσαι ο σούπερμαν, αλλά οι συσκευασίες διά νόμου αναγράφουν αυτήν την πληροφορία και σε προκαλώ να βρεις ελληνικά γαριδάκια που να γράφουν ότι έχουν τρανς λιπαρά.
Αυτό συμβαίνει για τον απλούστατο λόγο ότι η Ελλάδα δεν έχει μέχρι στιγμής νομοθετημένα ανώτατα όρια περιεκτικότητας
τρανς λιπαρών στα τρόφιμα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών