Ιταλική Πίτσα

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30641
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Ιταλική Πίτσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 01 Νοέμ 2019, 00:05

να έχει ιστορικές αναφορές το ντυσιμό σας ρέι!

ρωσος στο βερολινο το 1945, το δευτερο το τζουρνεψες απο νεκρό γερμανό

Εικόνα
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Μαυροβασίλης
Δημοσιεύσεις: 7804
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 19:45

Re: Ιταλική Πίτσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μαυροβασίλης » 01 Νοέμ 2019, 00:13

Φιντέλ, Σβαρτσκοπφ και γκαλαξυ μπρεην ο Χαγιεκ
Χάρε, μην ψάχνεις να με βρεις στα πέρατα του κόσμου
μα σαν περάσω τα εκατό θαν έρθω αμοναχός μου

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Ιταλική Πίτσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 01 Νοέμ 2019, 00:15

jason έγραψε:
31 Οκτ 2019, 23:55
Papa John έγραψε:
31 Οκτ 2019, 23:52
Στο βιβλίο The Soul Stylists με πρόλογο από την Αυτού Μεγαλειότητα τον Paul Weller,γράφουν διάφοροι original mods κατευθείαν από τα 60ς για τα fashion statements που τους έκαναν τρομερή εντύπωση και τα καθιέρωναν μετά σε street fashion.Φυσικά,το ένα από αυτά ήταν το κοντομάνικο πουκάμισο,κατά προτίμηση button down,συνδυασμένο με πολύ λεπτή γραβάτα.Το πουκάμισο εφαρμοστό εννοείται,ίσως και ένα νούμερο μικρότερο.Το δεύτερο που έκανε θραύση ήταν να φορά κανείς ρολόι ΚΑΙ στα δύο χέρια.Το έκανα κι εγώ παλιά αυτό.
Ρολόι και στα 2 χέρια ; Γιατί να το κάνεις αυτό
Για να ξεχωρίζεις από το πλήθος φυσικά.Αυτό ήταν το νόημα του Mod.Το υιοθέτησαν στην πορεία και άλλες υποκουλτούρες.Σκέψου στην Αγγλία των αρχών του '60,μετά τον πόλεμο,γκρίζα κοινωνία και ανάμεσα στο πλήθος στο Λονδίνο να περπατά να ένας από τους πρώτους original mods,με κοντομάνικο πουκάμισο Ben Sherman,να φοράει Ray Ban Wayfarer και να φέρει από ένα ρολόι σε κάθε καρπό του χεριού.Πολύ πανκ για την εποχή του.

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Ιταλική Πίτσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 01 Νοέμ 2019, 00:16

Αγις έγραψε:
31 Οκτ 2019, 23:57
jason έγραψε:
31 Οκτ 2019, 23:55
Papa John έγραψε:
31 Οκτ 2019, 23:52
Στο βιβλίο The Soul Stylists με πρόλογο από την Αυτού Μεγαλειότητα τον Paul Weller,γράφουν διάφοροι original mods κατευθείαν από τα 60ς για τα fashion statements που τους έκαναν τρομερή εντύπωση και τα καθιέρωναν μετά σε street fashion.Φυσικά,το ένα από αυτά ήταν το κοντομάνικο πουκάμισο,κατά προτίμηση button down,συνδυασμένο με πολύ λεπτή γραβάτα.Το πουκάμισο εφαρμοστό εννοείται,ίσως και ένα νούμερο μικρότερο.Το δεύτερο που έκανε θραύση ήταν να φορά κανείς ρολόι ΚΑΙ στα δύο χέρια.Το έκανα κι εγώ παλιά αυτό.
Ρολόι και στα 2 χέρια ; Γιατί να το κάνεις αυτό
ενα με τοπικη ωρα και η αλλη γκρηνουιτς
:003::003:

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25906
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Ιταλική Πίτσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 01 Νοέμ 2019, 00:17

Papa John έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 00:15
jason έγραψε:
31 Οκτ 2019, 23:55
Papa John έγραψε:
31 Οκτ 2019, 23:52
Στο βιβλίο The Soul Stylists με πρόλογο από την Αυτού Μεγαλειότητα τον Paul Weller,γράφουν διάφοροι original mods κατευθείαν από τα 60ς για τα fashion statements που τους έκαναν τρομερή εντύπωση και τα καθιέρωναν μετά σε street fashion.Φυσικά,το ένα από αυτά ήταν το κοντομάνικο πουκάμισο,κατά προτίμηση button down,συνδυασμένο με πολύ λεπτή γραβάτα.Το πουκάμισο εφαρμοστό εννοείται,ίσως και ένα νούμερο μικρότερο.Το δεύτερο που έκανε θραύση ήταν να φορά κανείς ρολόι ΚΑΙ στα δύο χέρια.Το έκανα κι εγώ παλιά αυτό.
Ρολόι και στα 2 χέρια ; Γιατί να το κάνεις αυτό
Για να ξεχωρίζεις από το πλήθος φυσικά.Αυτό ήταν το νόημα του Mod.Το υιοθέτησαν στην πορεία και άλλες υποκουλτούρες.Σκέψου στην Αγγλία των αρχών του '60,μετά τον πόλεμο,γκρίζα κοινωνία και ανάμεσα στο πλήθος στο Λονδίνο να περπατά να ένας από τους πρώτους original mods,με κοντομάνικο πουκάμισο Ben Sherman,να φοράει Ray Ban Wayfarer και να φέρει από ένα ρολόι σε κάθε καρπό του χεριού.Πολύ πανκ για την εποχή του.
:romance-hearteyes:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Papa John
Δημοσιεύσεις: 7868
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 23:08

Re: Ιταλική Πίτσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Papa John » 01 Νοέμ 2019, 00:21

Otto Weininger έγραψε:
01 Νοέμ 2019, 00:03
Ρολόι και στα δύο χέρια.
Πουκάμισο ένα νούμερο μικρότερο.

Πάλι καλά που δεν μας είπες και ζιβάγκο με βερμούδα.
Πουκάμισο ένα νούμερο μικρότερο,διότι ο στυλιστικός κανόνας έλεγε πως ΔΕΝ υπήρχε χοντρός Mod ! Ήταν medium sized σχεδόν όλοι τους και για τον λόγο αυτό τα μικρότερα νούμερα έδειχναν ακόμη πιο εκκεντρικά αλλά όχι και άσχημα.

Ζιβάγκο είναι και γαμώ εννοείται,αρκεί να μην ξεχειλώνει το περιλαίμιο,να εφαρμόζει σωστά.Πάει πολύ με παπούτσια Clarks Desert boots και Levis 501 (κατά προτίμηση ενδιάμεση απόχρωση-ούτε πολύ σκούρο ούτε πολύ ανοιχτό) και τζην σακάκι Levis,σε πιο ανοιχτή απόχρωση από το παντελόνι.

Βερμούδα δεν έχω βάλει ποτέ στη ζωή μου για να βγω έξω στην πόλη,οπότε δεν έχω άποψη,σόρρυ.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ιταλική Πίτσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 01 Νοέμ 2019, 09:15

Αμα ειναι να φαω ιταλικη πιτσα φτιαχνω ενα ντακονκαι ξεμπερδευω .

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30641
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Ιταλική Πίτσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 01 Νοέμ 2019, 10:46

η δεύτερη καλύτερη εφεύρεση: ντακος=κρύα πίτσα
θα έπρεπε να προβάλεται σε όλον τον κοσμο ως το απαύγασμα, η πεμπτουσία της μεσογειακής διατροφής
Τα κρίθινα Τσατσαρωνάκη θάπρεπε να κοστίζουν χρυσάφι
Наше дело правое - победа будет за нами!

Ορέστης 35

Re: Ιταλική Πίτσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 01 Νοέμ 2019, 22:18

Moar photos

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Ιταλική Πίτσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 04 Νοέμ 2019, 07:20

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
31 Οκτ 2019, 21:41
Fluffy έγραψε:
31 Οκτ 2019, 21:35
αμα το ψησεις να φυγει η υγρασια;
Δεν το έχω κάνει ποτέ, είναι η αλήθεια. Αλλά έχω αφυγραντήρα τροφίμων και σκέφτομαι να δοκιμάσω
Την έφτιαξα τελικά αλλά έκανα την μαλακία να κάνω το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή έβρασα ελαφρώς τα κουνουπιδια :fp: , με αποτέλεσμα να έχει εξτρα υγρασία η ζύμη. Ζεστή δεν είχε στερεο σχήμα, όταν κρυωσε βέβαια ήταν οκ. Αν και η όλη φάση στεφθηκε από σχετική αποτυχία υπάρχει το θετικό της εμπειρίας πλέον.

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Ιταλική Πίτσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 04 Νοέμ 2019, 08:51

Fluffy έγραψε:
04 Νοέμ 2019, 07:20
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
31 Οκτ 2019, 21:41
Fluffy έγραψε:
31 Οκτ 2019, 21:35
αμα το ψησεις να φυγει η υγρασια;
Δεν το έχω κάνει ποτέ, είναι η αλήθεια. Αλλά έχω αφυγραντήρα τροφίμων και σκέφτομαι να δοκιμάσω
Την έφτιαξα τελικά αλλά έκανα την μαλακία να κάνω το ακριβώς αντίθετο, δηλαδή έβρασα ελαφρώς τα κουνουπιδια :fp: , με αποτέλεσμα να έχει εξτρα υγρασία η ζύμη. Ζεστή δεν είχε στερεο σχήμα, όταν κρυωσε βέβαια ήταν οκ. Αν και η όλη φάση στεφθηκε από σχετική αποτυχία υπάρχει το θετικό της εμπειρίας πλέον.
Πρώτα το τρίβεις στο μούλτι το κουνουπίδι και μετά είτε το βάζεις στο μικροκυμάτων να μαραθεί καλά είτε στο φούρνο, αλλά όχι σε δυνατή θερμοκρασία και αφού κρυώσει κάπως για να μην καείς το στίβεις με τουλπάνι. Εγώ επειδή βαριέμαι κάνω το εξής: τρίβω ωμό το κουνουπίδι στο μούλτι, γίνεται σαν ρύζι σε μέγεθος και μετά με λίγο λάδι σε αντικολλητικό τηγάνι το μαραίνω.
Παραπέρα δεν έχω πάει γιατί έτσι όπως είναι ρίχνω τριμμένη παρμεζάνα και το τρώω, αλλά αυτή τη ζύμη από κουνουπίδι θέλω να την κάνω έστω ως αλμυρά κράκερ.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Ιταλική Πίτσα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 04 Νοέμ 2019, 09:17

Γκεισες.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών