Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 20 Νοέμ 2019, 14:33

Belladonna έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 14:23
Πάνας έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 11:46
Belladonna έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 11:22
Τα γάντια μόνο ψυχολογικό θέμα είναι, αν είναι ο άλλος βρωμιάρης δεν τη γλυτώνεις ούτε με γάντια ούτε με τίποτα.
Μπορεί να δουλεύεις με τα χέρια και να είσαι πεντακάθαρος και να δουλεύεις με γάντια και να είσαι πιο βρώμικος από τη βρωμιά.
Το θέμα είναι ότι δεν υπάρχει εκπαίδευση του τί σημαίνει να φοράς γάντια, το σημαντικότερο είναι ότι τα γάντια δεν τα έχεις για οτιδήποτε, αλλά τα βγάζεις όταν φύγεις από το σημείο για το οποίο προορίζονται.
Τα μαύρα γάντια δεν σου γλυτώνουν τίποτα σε σχέση με τα λευκά, σιγά τώρα μην καταλάβεις τη διαφορά της σως πχ από την μύξα.
Το πιο ασφαλές είναι να χρησιμοποιούνται λαβίδες, εργαλεία κτλ. Σε εμένα αυτό λειτουργεί ως ασφαλιστική δικλείδα για καθαριότητα. Με τη λαβίδα ναι, δεν θα ξύσεις τον κώλο σου, δεν θα πιάσεις το πόμολο ούτε το κινητό σου.
Η ένστασή μου είναι ότι τα μαύρα γάντια μπορεί να είναι πιο λερωμένα από το οτιδήποτε (γυμνά χέρια, κόκκινα ,κίτρινα, μπλε γάντια) και να μην φαίνονται, αυτό κάνει την κατάσταση που περιγράφεις πολύ χειρότερη.
Πίστεψέ με, αυτά που είναι τα πιο επικίνδυνα είναι τα καθημερινά που ΔΕΝ φαίνονται. Δηλαδή τί θα μπορούσε να πιάσει κάποιος που ΦΑΙΝΕΤΑΙ οτι είναι λερωμένο το χέρι και είναι επικίνδυνο; Να αλλάξει μπουζί στο αυτοκίνητο; Ε, δεν το κάνει. Ενώ το τηλέφωνο πχ άνετα θα το πιάσει (για να μην πω για τη μύτη) και μετά με άνεση θα πιάσει και το ψωμί που θα στο δώσει να το φας.
Να καθαρίσει την ψηστιέρα από κάτω για παράδειγμα, στο μαύρο γάντι με ένα πανί ή χαρτί δεν θα φαίνεται το καμένο λίπος, αυτό είδα και τρελάθηκα, μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχα συνειδητοποιήσει τι εστί μαύρο γάντι, όπως όλοι εδώ που γράφουν ... έλα μωρέ και τι έγινε... όπως είδα να πηγαίνει στην κουζίνα μέσα και να μην τα βγάζει, ποιος ξέρει τι έκανε εκεί που δεν φαινόταν ενώ είχε κάνει πριν τον καθαρισμό της ψηστιέρας και σκούπισε τα γάντια με χαρτί και το πέταξε αμέσως.
Αν ήταν άλλο χρώμα θα ήταν αναγκασμένος να πετάξει τα γάντια. Κατάλαβες τώρα ή όχι;
the end

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 20 Νοέμ 2019, 14:41

Δίκιο έχεις βρε Πάνα.
Αλλά εμένα δεν με απασχολεί, γιατί δεν τρώω ποτέ από φαστφουντάδικα.

Άβαταρ μέλους
Belladonna
Δημοσιεύσεις: 558
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 10:44
Phorum.gr user: Belladonna

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Belladonna » 21 Νοέμ 2019, 11:26

Πάνας έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 14:33
Να καθαρίσει την ψηστιέρα από κάτω για παράδειγμα, στο μαύρο γάντι με ένα πανί ή χαρτί δεν θα φαίνεται το καμένο λίπος, αυτό είδα και τρελάθηκα, μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχα συνειδητοποιήσει τι εστί μαύρο γάντι, όπως όλοι εδώ που γράφουν ... έλα μωρέ και τι έγινε... όπως είδα να πηγαίνει στην κουζίνα μέσα και να μην τα βγάζει, ποιος ξέρει τι έκανε εκεί που δεν φαινόταν ενώ είχε κάνει πριν τον καθαρισμό της ψηστιέρας και σκούπισε τα γάντια με χαρτί και το πέταξε αμέσως.
Αν ήταν άλλο χρώμα θα ήταν αναγκασμένος να πετάξει τα γάντια. Κατάλαβες τώρα ή όχι;
Βρε κατάλαβα από την αρχή.
Αυτό που είπα εγώ από την αρχή είναι ότι το να σχετίζεις το χρώμα των γαντιών με την καθαριότητα είναι καθαρα ψυχολογικό θέμα (δικό σου και άλλων ίσως).
Αν ο άλλος είναι βρωμιάρης, φοράει δεν φοράει μαύρα γάντια την πάτησες. Βασικά φοράει δεν φοράει γάντια την πάτησες διότι δεν μπορείς να δεις τίποτα στην πραγματικότητα από αυτά που έχει κάνει :lol: .
Αυτό ας πούμε με την ψηστιέρα, και πάλι αν τα σκούπιζε τα (άσπρα) γάντια σιγά μην το καταλάβαινες αν δεν τον έβλεπες ο ίδιος.


Τα εργαλεία (λαβίδες κτλ) προσφέρουν απείρως μεγαλύτερη ασφάλεια.

Athos
Δημοσιεύσεις: 4044
Εγγραφή: 20 Μάιος 2018, 17:30
Phorum.gr user: Athos

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Athos » 21 Νοέμ 2019, 11:45

Πάνας έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 14:05
Τώρα τελευταία πηγαίνω σε σαντουιτσάδικα, κερπερί, σουβλατζίδικα και παρατηρώ ότι φοράνε μαύρα γάντια...
Έχει γίνει της μόδας αλλά για μένα είναι πολύ αποκρουστικό, τα μαύρα γάντια μπορεί να είναι πιο λερωμένα ακόμα και από γυμνά χέρια.
Όταν βλέπω κάπου να φοράνε μαύρα γάντια δεν ξαναπατώ, προχθές μόλις είδα πως έφτιαχναν τιος κρέπες ακύρωσα την παραγγελία μου και έφυγα.

Επιτρέπεται κάτι τέτοιο από το υγειονομικό;
είναι για τον ίδιο λόγο που μπήκαν στη μόδα τα μαύρα σώβρακα
θα το δουλεύετε σκληρά το εξηνταράκι σας

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 21 Νοέμ 2019, 12:38

Γιατί όσοι δουλεύουν στην κουζίνα του μαγαζιού φοράνε άσπρα και δεν φοράνε μαύρα ή καφέ για να μην φαίνεται η βρώμα;
Είναι αυτό που λέει ο Πάνας.

Παλιά ήταν υποχρεωτικό και οι σερβιτόροι να φοράνε άσπρα.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23286
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 21 Νοέμ 2019, 16:05

Μηχανικός έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 14:41
Δίκιο έχεις βρε Πάνα.
Αλλά εμένα δεν με απασχολεί, γιατί δεν τρώω ποτέ από φαστφουντάδικα.
Σιχαίνεσαι;
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης
Δημοσιεύσεις: 918
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 18:20
Phorum.gr user: Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Τοποθεσία: σ' αυτή τη χώρα που ζεις / όλοι βρίζουν την τάξη

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης » 22 Νοέμ 2019, 16:47

εγώ τα πρωτοείδα σε φεστιβάλ μπάρμπεκιου (θα άρεσε πολύ στον Αγις) και έκτοτε τα βλέπω όλο και συχνότερα κυρίως εκεί που εμπλέκεται ψήσιμο σε σχάρα (μπεργκεράδικα κλπ.)

τότε είχα υποθέσει ότι είναι κάποιο καινούργιο υλικό, ανθεκτικό στη θερμότητα για να μην καίγεται ο ψήστης αλλά και να μη λιώνει και πηγαίνουν πολυμερή σωματίδια στο φαγητό.

Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25906
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 22 Νοέμ 2019, 16:51

Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης έγραψε:
22 Νοέμ 2019, 16:47
εγώ τα πρωτοείδα σε φεστιβάλ μπάρμπεκιου (θα άρεσε πολύ στον Αγις) και έκτοτε τα βλέπω όλο και συχνότερα κυρίως εκεί που εμπλέκεται ψήσιμο σε σχάρα (μπεργκεράδικα κλπ.)

τότε είχα υποθέσει ότι είναι κάποιο καινούργιο υλικό, ανθεκτικό στη θερμότητα για να μην καίγεται ο ψήστης αλλά και να μη λιώνει και πηγαίνουν πολυμερή σωματίδια στο φαγητό.

Εικόνα
σε πολλα βιντεο κ απο αυτα που εχω ανεβασει φορανε στα bbq τα γάντια

https://amazingribs.com/ratings-reviews ... ant-gloves
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 22 Νοέμ 2019, 20:47

Ερμής έγραψε:
21 Νοέμ 2019, 16:05
Μηχανικός έγραψε:
20 Νοέμ 2019, 14:41
Δίκιο έχεις βρε Πάνα.
Αλλά εμένα δεν με απασχολεί, γιατί δεν τρώω ποτέ από φαστφουντάδικα.
Σιχαίνεσαι;
Όχι, δεν θέλω να τρώω χημικά και επεξεργασμένα τρόφιμα.
Θα έτρωγα από φασφουντάδικα με βιολογικά τρόφιμα.

Άβαταρ μέλους
andy12gr
Δημοσιεύσεις: 218
Εγγραφή: 08 Δεκ 2019, 09:20
Τοποθεσία: Πειραιάς

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από andy12gr » 25 Δεκ 2019, 17:24

Με τιποτα δεν ειναι ευχαριστημενος ο Ελληνας.
Ειτε μαυρα ειτε ασπρα ειτε γυμνα χερια ο περιεργος κατι θα βρει να πει.
Και να ξερετε ολες οι βρωμιες, συνηθως, πανε στο περιεργο ... :lol::lol:
Μηπως πρεπει να νοιαστουμε αν τα λαχανικα μας εχουν βαρεα χημικα? Οπως για παραδειγμα δεν θα τρωγατε τα μηλα ή τα αχλαδια αν ξερατε ποσα ισχυρα φαρμακα ψεκαζονται μεχρι να ερθουν στο σπιτι σας....και φυσικα δεν το ξερετε οι πιο πολλοι.
Το ιδιο συμβαινει και σε πολλα ζωα που τρεφονται οχι στη φυση αλλα μεσα σε κλειστους χωρους.
Μην γινεστε περιεργοι μονο σε οτι βλεπετε, υπαρχουν χειροτερα που δεν βλεπετε.
Αγάπης δε ουδέν μείζον ούτε ίσον εστί.

Άβαταρ μέλους
Γάταρος
Δημοσιεύσεις: 7879
Εγγραφή: 05 Σεπ 2018, 03:12
Phorum.gr user: Φορουμίτης ο Δίκαιος

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γάταρος » 25 Δεκ 2019, 17:43

Στην περιοχή μου υπάρχει ένα μαγειρείο το οποίο κάνει πεντανόστιμα φαγητά και λειτουργεί για πολλές δεκαετίες.

Τις προάλλες ένας από τους ιδιοκτήτες πάρκαρε το αυτοκίνητό του, μπήκε στο μαγαζί και με ρώτησε αν θέλω και ψωμί μαζί με την παραγγελία μου. Του απάντησα ναί και προς έκπληξή μου έπιασε το ψωμί με γυμνά χέρια και ξεκίνησε να το κόβει. Επειδή είμαι ευγενικός άνθρωπος δεν ήθελα να τον προσβάλω κι έδωσα τόπο στην οργή. Ε λέω μπορεί να έτυχε με τον συγκεκριμένο που έτσι κι αλλιώς σπανίως εξυπηρετεί πελάτες, αλλά φυσικά το ψωμί δεν το έφαγα.

Μια άλλη μέρα το σκηνικό επαναλήφθηκε με τον σερβιτόρο ο οποίος επίσης έκοψε το ψωμί με γυμνά χέρια, αφού πρώτα σκούπισε με αυτά τη μύτη του μπροστά μου (δεν κάνω πλάκα). Φυσικά όχι μόνο δεν το έφαγα, αλλά δεν ξαναπάτησε και ποτέ εκεί μέσα.

Αναρωτιέμαι, πόσα σκατά πρέπει να έχει στο κεφάλι του κάποιος για να λειτουργεί επιχείρηση εστίασης στον 21ο αιώνα και να μην έχει θέσει ως κανόνα το να μην πιάνουν το ψωμί με γυμνά χέρια;
Η αλήθεια είναι μίσος γι' αυτούς που μισούν την αλήθεια.

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 25 Δεκ 2019, 18:27

Γάταρος έγραψε:
25 Δεκ 2019, 17:43
Στην περιοχή μου υπάρχει ένα μαγειρείο το οποίο κάνει πεντανόστιμα φαγητά και λειτουργεί για πολλές δεκαετίες.

Τις προάλλες ένας από τους ιδιοκτήτες πάρκαρε το αυτοκίνητό του, μπήκε στο μαγαζί και με ρώτησε αν θέλω και ψωμί μαζί με την παραγγελία μου. Του απάντησα ναί και προς έκπληξή μου έπιασε το ψωμί με γυμνά χέρια και ξεκίνησε να το κόβει. Επειδή είμαι ευγενικός άνθρωπος δεν ήθελα να τον προσβάλω κι έδωσα τόπο στην οργή. Ε λέω μπορεί να έτυχε με τον συγκεκριμένο που έτσι κι αλλιώς σπανίως εξυπηρετεί πελάτες, αλλά φυσικά το ψωμί δεν το έφαγα.

Μια άλλη μέρα το σκηνικό επαναλήφθηκε με τον σερβιτόρο ο οποίος επίσης έκοψε το ψωμί με γυμνά χέρια, αφού πρώτα σκούπισε με αυτά τη μύτη του μπροστά μου (δεν κάνω πλάκα). Φυσικά όχι μόνο δεν το έφαγα, αλλά δεν ξαναπάτησε και ποτέ εκεί μέσα.

Αναρωτιέμαι, πόσα σκατά πρέπει να έχει στο κεφάλι του κάποιος για να λειτουργεί επιχείρηση εστίασης στον 21ο αιώνα και να μην έχει θέσει ως κανόνα το να μην πιάνουν το ψωμί με γυμνά χέρια;
Εννοείς να μην το πιάνουν μπροστά σου.
Γιατί δεν νομίζω να πιστεύεις ότι σε όλη την διαδικασία από την παραγωγή στο φούρνο, μέχρι τα ράφια του μαγαζιού να φοράνε γάντια; :D

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών