Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 19 Νοέμ 2019, 17:05

Έχω συγγενικό πρόσωπο που είχε τη διεύθυνση δημόσιας υγείας ενός νομού. Θα το ρωτήσω και θα σου πω.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 19 Νοέμ 2019, 17:11

Εννοείται ότι πρέπει να φοράνε γάντια και είναι απαράδεκτο να πιάνουν φαγητό με τα χέρια.- :hammer:

Τα νιτριλίου βγαίνουν και σε άλλα χρώματα (από μνήμης τουλάχιστον μπλέ, μωβ, ροζ και άσπρο). Καλό θα είναι όσοι μαγαζάτορες είναι σοβαροί να προτιμούν αυτά σε ανοιχτά χρώματα για να φαίνονται ξεκάθαρα, δείχνει ότι ενδιαφέρεσαι για τον πελάτη.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 19 Νοέμ 2019, 17:14

Πάντως θυμάμαι;αι ότι στα ξύλα κοπής (χι ξύλα, κάτι πλαστικά ήτανε) είχανε πρωτόκολλο με τα χρώματα. Κάποια ήταν για τυρί, κάποια για κρέας κλπ. Λογικά θα πρέπει να υπάρχει και για τα γάντια.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 19 Νοέμ 2019, 17:15

Στα σούπερ μάρκετ στα τυριά βλέπω πολύ συχνά βινυλίου
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Νοέμ 2019, 17:18

Εννοείται ότι θα έπρεπε να χρησιμοποιούν άσπρα στους χώρους εστίασης, αποκλειστικά.
the end

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 19 Νοέμ 2019, 17:19

έλα μωρέ ....τι θα πάθετε πχια; ,....καθαροκλιάδες..

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Νοέμ 2019, 17:21

Χαοτικός έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:14
Πάντως θυμάμαι;αι ότι στα ξύλα κοπής (χι ξύλα, κάτι πλαστικά ήτανε) είχανε πρωτόκολλο με τα χρώματα. Κάποια ήταν για τυρί, κάποια για κρέας κλπ. Λογικά θα πρέπει να υπάρχει και για τα γάντια.
Θυμάμαι ένα θέμα που είχε αναρτήσει ο Μπλε μπούμπης, ήταν μία που διαμαρτυρήθηκε στην διεύθυνση του σουπερ μάρκετ και την απέλυσαν. Δεν μιλάω για απολύσεις, αυτό με το χρώμα δεν είναι θέμα του υπαλλήλου αλλά του αφεντικού και της πολιτικής της επιχείρησης. Αυτός αγοράζει τα γάντια.
the end

Παρταλι

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Παρταλι » 19 Νοέμ 2019, 17:21

εχω φαει απο τον Κοκκορα Σαλονικη και δεν επαθα τιποτα οποτες σταρχιδιαμ τα γαντια κλπ

παραταυτα...
https://evgegeorge.weebly.com/-sigmatau ... nu/2986769

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 19 Νοέμ 2019, 17:23

Πάνας έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:21
Χαοτικός έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:14
Πάντως θυμάμαι;αι ότι στα ξύλα κοπής (χι ξύλα, κάτι πλαστικά ήτανε) είχανε πρωτόκολλο με τα χρώματα. Κάποια ήταν για τυρί, κάποια για κρέας κλπ. Λογικά θα πρέπει να υπάρχει και για τα γάντια.
Θυμάμαι ένα θέμα που είχε αναρτήσει ο Μπλε μπούμπης, ήταν μία που διαμαρτυρήθηκε στην διεύθυνση του σουπερ μάρκετ και την απέλυσαν. Δεν μιλάω για απολύσεις, αυτό με το χρώμα δεν είναι θέμα του υπαλλήλου αλλά του αφεντικού και της πολιτικής της επιχείρησης. Αυτός αγοράζει τα γάντια.
Νομίζω αυτό που λες ήταν γιατί είχε κόψει στο ίδιο μηχάνημα αλλαντικά και τυρί, δεν θυμάμαι ακριβώς το σκηνικό αλλά αυτό πρέπει να ήταν.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Νοέμ 2019, 17:23

Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:19
έλα μωρέ ....τι θα πάθετε πχια; ,....καθαροκλιάδες..
Σκέψου να πας σε νοσοκομείο και να δεις τον γιατρό να σου περιποιείται την πληγή με μαύρα γάντια... έλα μωρέ...
the end

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Νοέμ 2019, 17:23

Awesomatic έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:23
Πάνας έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:21
Χαοτικός έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:14
Πάντως θυμάμαι;αι ότι στα ξύλα κοπής (χι ξύλα, κάτι πλαστικά ήτανε) είχανε πρωτόκολλο με τα χρώματα. Κάποια ήταν για τυρί, κάποια για κρέας κλπ. Λογικά θα πρέπει να υπάρχει και για τα γάντια.
Θυμάμαι ένα θέμα που είχε αναρτήσει ο Μπλε μπούμπης, ήταν μία που διαμαρτυρήθηκε στην διεύθυνση του σουπερ μάρκετ και την απέλυσαν. Δεν μιλάω για απολύσεις, αυτό με το χρώμα δεν είναι θέμα του υπαλλήλου αλλά του αφεντικού και της πολιτικής της επιχείρησης. Αυτός αγοράζει τα γάντια.
Νομίζω αυτό που λες ήταν γιατί είχε κόψει στο ίδιο μηχάνημα αλλαντικά και τυρί, δεν θυμάμαι ακριβώς το σκηνικό αλλά αυτό πρέπει να ήταν.
Ναι αυτό ήταν.
the end

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 19 Νοέμ 2019, 17:27

Δεν κατάλαβα. Έκοψε η κοπέλα το τυρί ενώ πρώτα είχε κόψει μπαστουρμά και δεν καθάρισε; κι αυτό το κατήγγειλε πελάτης ή πελάτισσα (μουνόπανο βασικά) στον προϊστάμενο και η κοπέλα απολύθηκε;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 22903
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 19 Νοέμ 2019, 17:28

Otto Weininger έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 14:20
vantono έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 14:16
Πάνας έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 14:05
Επιτρέπεται κάτι τέτοιο από το υγειονομικό;
Το πιθανότερο να επιβάλλεται κιόλας. Αλλά σίγουρα ειναι καλύτερο απ το να σου πιάνει ο άλλος τη μορταδέλα (ή οτιδήποτε άλλο λεπτεπίλεπτο υλικό, που δεν ειναι εύκολο να πιαστεί με κάποια τσιμπίδα) με τα γυμνα του κωλοχερα που λιγο πιο πριν εξυνε τα αρχίδια του. Στο χρώμα εχω κι εγώ καποιες ενστάσεις, αλλά κυριως αισθητικές. Θα προτιμούσα το κλασικό λευκό/διάφανο, αυτό που βλέπω παντού δηλαδή. Το μαύρο χρησιμοποιείται κυρίως σε τατουατζίδικα, σε καθαριοτητες σπιτιου ή/και σε χημικά εργαστήρια φαντάζομαι. Στην εστίαση δεν ξερω τι παίζει ακριβώς, μάλλον κάποια χιπστεριά. Προς το παρόν εγώ οπου κι αν εχω παει δεν έχω δει μαύρο γαντι ακομα.

Κανεις λάθος εδώ. Το βρωμογαντο μετά από ένα σημείο είναι σκατά.

Καλύτερα με τα γυμνά χέρια του τα οποία τα πλένει κάθε τόσο.
Δεν εμπιστεύομαι καθολου το γυμνό χέρι. Μπορεί να σου περάσει μέσα στο φαγητό σου το οτιδήποτε, ακόμα και μια μυξούλα που καταλάθος του έκατσε στην ακρη του νυχιού του, όσο έξυνε τη μύτη του πριν λίγο. Και δεν νομίζω ότι τα πλένουν πραγματικά (άλλο πλένω, άλλο ξεπλένω). Ακόμα κι αν τα πλένουν κάθε τόσο, σε αυτου του τύπου εστίαση (φαστφουντάδικα-σαντουιτσοκρεπάδικα κτλ) αποκλείεται να έχουν το χρόνο να τα πλένουν τακτικά και επαρκώς, καθώς ένα πλήρες και σωστό πλύσιμο χεριών απαιτεί από 45 δεύτερα έως λεπτό. Επίσης, δυσκολεύομαι να εμπιστευτώ το πλύσιμο αν δεν πάρει το μάτι μου πίσω απο τους πάγκους κανένα ντετόλ σε διαφανή συσκευασία κατα προτίμηση, ή οτιδήποτε εφάμιλλο ή καλύτερο αν υπάρχει (δεν κολλάω στο μπραντνέιμ).

Awesomatic έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:11
Εννοείται ότι πρέπει να φοράνε γάντια και είναι απαράδεκτο να πιάνουν φαγητό με τα χέρια.- :hammer:

Τα νιτριλίου βγαίνουν και σε άλλα χρώματα (από μνήμης τουλάχιστον μπλέ, μωβ, ροζ και άσπρο). Καλό θα είναι όσοι μαγαζάτορες είναι σοβαροί να προτιμούν αυτά σε ανοιχτά χρώματα για να φαίνονται ξεκάθαρα, δείχνει ότι ενδιαφέρεσαι για τον πελάτη.
Αυτό ακριβώς.
Επίσης, έφαγα ενα περίεργο ντεζαβού εδώ και κάμποσες ώρες και έσπαγα το κεφάλι μου σε ποιο φαγάδικο έχω δει μαύρα γαντια. Τελικά θυμήθηκα οτι δεν έχω δει σε κανενα φαγάδικο, αλλά στην τιβί, και συγκεκριμένα στο μαστερ σεφ. Εκεί πέρα έβλεπα μαύρα γάντια απο τους διαγωνιζόμενους συχνά-πυκνά, κάθε φορά που μαγείρευαν. Αυτή η εκπομπή έριξε τρελή αβάντα στο μαύρο γάντι, από κει παίζει να έγιναν μέινστριμ.

Άβαταρ μέλους
Πάνας
Δημοσιεύσεις: 13769
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:08

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πάνας » 19 Νοέμ 2019, 17:30

Χαοτικός έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:27
Δεν κατάλαβα. Έκοψε η κοπέλα το τυρί ενώ πρώτα είχε κόψει μπαστουρμά και δεν καθάρισε; κι αυτό το κατήγγειλε πελάτης ή πελάτισσα (μουνόπανο βασικά) στον προϊστάμενο και η κοπέλα απολύθηκε;
Κάτι τέτοιο παίχτηκε αλλά δεν έχει σχέση με το θέμα.
the end

Χόρχε ντελ Σάλτο

Re: Χώροι εστίασης και μαύρα γάντια.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χόρχε ντελ Σάλτο » 19 Νοέμ 2019, 17:31

Πάνας έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:23
Χόρχε ντελ Σάλτο έγραψε:
19 Νοέμ 2019, 17:19
έλα μωρέ ....τι θα πάθετε πχια; ,....καθαροκλιάδες..
Σκέψου να πας σε νοσοκομείο και να δεις τον γιατρό να σου περιποιείται την πληγή με μαύρα γάντια... έλα μωρέ...
ναι...με τη διαφορά ότι δε μιλάμε για τραύμα και δε μιλάμε για μικρόβια νοσοκομείου

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών