Διακοπτόμενη Νηστεία [Intermittent Fasting]

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Διακοπτόμενη Νηστεία [Intermittent Fasting]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 04 Ιαν 2020, 07:51

Κάθε Παρασκευή, σχεδόν κάθε Παρασκευή, για να είμαι στο πνεύμα των νέων μας συγκατοίκων του ελλαδικού χώρου θρησκευοντες εν ισλαμ, βρίσκομαι σε νηστεια. Δηλαδή Τρώω την Πέμπτη ένα δείπνο γύρω στις 8 το βράδυ, την Παρασκευή τίποτις και ξανατρώω το Σάββατο 11 με 12 το πρωΐ. Παλιά έκανα και Τετάρτη ορμώμενος από την χριστιανική τετάρτη και παρασκευή αλλά το θεώρησα περιττό αφού δεν είναι μαστ ούτε μεταξύ των χρηστιανών.

Τα θετικά είναι πως αυτές οι 2.500+ θερμίδες που αναλογούν την παρασκευή μπορούν να μοιραστούν στις υπόλοιπες μέρες χωρις συστολές. Επίσης μετά μια μικρή ενόχληση πείνας την Παρασκευή πρωΐ που συνηθίζω να τρώω φεύγει η πείνα και είσαι κομπλέ.

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ και λοιποί μύστες για πειτε την δικιά σας φόρμα...

Άβαταρ μέλους
A0ANACIVC
Δημοσιεύσεις: 663
Εγγραφή: 03 Ιαν 2020, 18:45

Re: Διακοπτόμενη Νηστεία [Intermittent Fasting]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από A0ANACIVC » 04 Ιαν 2020, 08:40

Προσεύχομαι θερμά κ νηστεύω πλήρως Δευτέρα, ημέρα των αγίων Ασωμάτων, εκτός από Τετάρτη και Παρασκευή.

Άβαταρ μέλους
Χουργιατς
Δημοσιεύσεις: 6700
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 02:06

Re: Διακοπτόμενη Νηστεία [Intermittent Fasting]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χουργιατς » 04 Ιαν 2020, 09:09

Fluffy έγραψε:
04 Ιαν 2020, 07:51
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Διακοπτόμενη Νηστεία [Intermittent Fasting]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 04 Ιαν 2020, 09:35

Να τοποθετηθεί η bluerose.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27164
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Διακοπτόμενη Νηστεία [Intermittent Fasting]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 04 Ιαν 2020, 10:38

Fluffy έγραψε:
04 Ιαν 2020, 07:51
Κάθε Παρασκευή, σχεδόν κάθε Παρασκευή, για να είμαι στο πνεύμα των νέων μας συγκατοίκων του ελλαδικού χώρου θρησκευοντες εν ισλαμ, βρίσκομαι σε νηστεια. Δηλαδή Τρώω την Πέμπτη ένα δείπνο γύρω στις 8 το βράδυ, την Παρασκευή τίποτις και ξανατρώω το Σάββατο 11 με 12 το πρωΐ. Παλιά έκανα και Τετάρτη ορμώμενος από την χριστιανική τετάρτη και παρασκευή αλλά το θεώρησα περιττό αφού δεν είναι μαστ ούτε μεταξύ των χρηστιανών.

Τα θετικά είναι πως αυτές οι 2.500+ θερμίδες που αναλογούν την παρασκευή μπορούν να μοιραστούν στις υπόλοιπες μέρες χωρις συστολές. Επίσης μετά μια μικρή ενόχληση πείνας την Παρασκευή πρωΐ που συνηθίζω να τρώω φεύγει η πείνα και είσαι κομπλέ.

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ και λοιποί μύστες για πειτε την δικιά σας φόρμα...
Έχει πολύ πράμα ονλάιν.... Προσωπικά μου κάθεται καλύτερα να τρώω μία φορά την ημέρα κάθε μέρα. Τις υπόλοιπες ώρες μόνο νερό ή καφέ. Πόσο καιρό το κάνεις; Έχεις δει αλλαγές σε διάθεση και ενέργεια;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14611
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Διακοπτόμενη Νηστεία [Intermittent Fasting]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 04 Ιαν 2020, 10:47

ζωάρα κάνετε

Άβαταρ μέλους
Πορφύριος Εξαρχίδης
Δημοσιεύσεις: 9711
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 10:03
Phorum.gr user: Πορφύριος Εξαρχίδης

Re: Διακοπτόμενη Νηστεία [Intermittent Fasting]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πορφύριος Εξαρχίδης » 04 Ιαν 2020, 11:01

Πάντως ένα από τα λάθη του Παντοδύναμου σίγουρα έχει να κάνει με τη γεύση του χοιρινού. Άλλο λάθος είναι η φυσική σεξουαλικότητα των γυναικών. Ο Θεός βιάστηκε και υπήρξε αδέξιος στην κατασκευή της Εύας. Δεν μπορείς να αφοσιωθείς επαρκώς στον Θεό όταν όλη η προσοχή σου στρέφεται στο δημιούργημά του.

Τα μουσουλμανικά αδέλφια μας έχουν αναγνωρίσει και τα δύο τούτα λάθη και κάνουν ότι μπορούν για να τα διορθώσουν.

Άβαταρ μέλους
Custom_F
Δημοσιεύσεις: 9262
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:12

Re: Διακοπτόμενη Νηστεία [Intermittent Fasting]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Custom_F » 04 Ιαν 2020, 14:01

Κάνεις νηστείας ως συμπαράσταση ένα πράμα;
6:1 δεν έχω ακούσει αλλά οκ.
5:2 θα ήταν καλύτερο.
Αμέσως μετά το 22:2.

Επίσης αυτά που δεν τρως εκείνη τη μέρα, δεν τα μοιράζεις τις υπόλοιπες μέρες... :fp:

HaTeRs GoNnA hAtE... :102:
νύχτα έγραψε:
23 Δεκ 2019, 09:51
...η φιλία γενικώς μας εξημερώνει

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Διακοπτόμενη Νηστεία [Intermittent Fasting]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 04 Ιαν 2020, 18:48

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
04 Ιαν 2020, 10:38
Fluffy έγραψε:
04 Ιαν 2020, 07:51
Κάθε Παρασκευή, σχεδόν κάθε Παρασκευή, για να είμαι στο πνεύμα των νέων μας συγκατοίκων του ελλαδικού χώρου θρησκευοντες εν ισλαμ, βρίσκομαι σε νηστεια. Δηλαδή Τρώω την Πέμπτη ένα δείπνο γύρω στις 8 το βράδυ, την Παρασκευή τίποτις και ξανατρώω το Σάββατο 11 με 12 το πρωΐ. Παλιά έκανα και Τετάρτη ορμώμενος από την χριστιανική τετάρτη και παρασκευή αλλά το θεώρησα περιττό αφού δεν είναι μαστ ούτε μεταξύ των χρηστιανών.

Τα θετικά είναι πως αυτές οι 2.500+ θερμίδες που αναλογούν την παρασκευή μπορούν να μοιραστούν στις υπόλοιπες μέρες χωρις συστολές. Επίσης μετά μια μικρή ενόχληση πείνας την Παρασκευή πρωΐ που συνηθίζω να τρώω φεύγει η πείνα και είσαι κομπλέ.

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ και λοιποί μύστες για πειτε την δικιά σας φόρμα...
Έχει πολύ πράμα ονλάιν.... Προσωπικά μου κάθεται καλύτερα να τρώω μία φορά την ημέρα κάθε μέρα. Τις υπόλοιπες ώρες μόνο νερό ή καφέ. Πόσο καιρό το κάνεις; Έχεις δει αλλαγές σε διάθεση και ενέργεια;
Άσε τα ονλάιν, μπορεί να ψάχνει κάποιος και για προσωπικές ιστορίες.
Και πόσο τρως ρε θηρίο σε ένα τεραγεύμα;
Έχω λίγους μήνες, καμιά 10ρια, το καλοκαίρι έκανα πάνω από 20 ώρες νηστικός όμως αν και ήταν γαμάτη η αίσθηση και άγγιζα τις 3.000 θερμίδες πλην Παρασκευής δηλαδή 18.000 θερμίδες τη βδομάδα έχανα μυϊκό ιστό. Με ζόριζε πολύ να τρώγω σε 1 με 2 ώρες τόσο φαγί. Και φυσικά με έπιανε υπνηλία αμέσως μετά. Το μεγάλο θετικό που δεν μπορώ να πω πως είναι απαραίτητα αιτιακή η σχέση είναι η ρύθμιση του ύπνου στα κλασσικά ωράρια που λέγεται ότι είναι ορθά. Στη μισή μου ζωή ήμουν νυχτοπούλι και τους τελευταίους μήνες πέφτει η ασφάλεια από νωρίς.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Διακοπτόμενη Νηστεία [Intermittent Fasting]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 04 Ιαν 2020, 18:59

Custom_F έγραψε:
04 Ιαν 2020, 14:01
Κάνεις νηστείας ως συμπαράσταση ένα πράμα;
6:1 δεν έχω ακούσει αλλά οκ.
5:2 θα ήταν καλύτερο.
Αμέσως μετά το 22:2.

Επίσης αυτά που δεν τρως εκείνη τη μέρα, δεν τα μοιράζεις τις υπόλοιπες μέρες... :fp:
Όχι, η μέρα όμως της παρασκευής είναι βολική και έχει και μια εσάνς θρησκευτικότητας
Στην πραγματικότητα είναι 40 ώρες νηστείας περισσότερο από 1,5 μέρα


τι λες, στο τέλος της εβδομάδας πρέπει να γίνεται ο υπολογισμός

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27164
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Διακοπτόμενη Νηστεία [Intermittent Fasting]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 04 Ιαν 2020, 19:38

Fluffy έγραψε:
04 Ιαν 2020, 18:48
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
04 Ιαν 2020, 10:38
Fluffy έγραψε:
04 Ιαν 2020, 07:51
Κάθε Παρασκευή, σχεδόν κάθε Παρασκευή, για να είμαι στο πνεύμα των νέων μας συγκατοίκων του ελλαδικού χώρου θρησκευοντες εν ισλαμ, βρίσκομαι σε νηστεια. Δηλαδή Τρώω την Πέμπτη ένα δείπνο γύρω στις 8 το βράδυ, την Παρασκευή τίποτις και ξανατρώω το Σάββατο 11 με 12 το πρωΐ. Παλιά έκανα και Τετάρτη ορμώμενος από την χριστιανική τετάρτη και παρασκευή αλλά το θεώρησα περιττό αφού δεν είναι μαστ ούτε μεταξύ των χρηστιανών.

Τα θετικά είναι πως αυτές οι 2.500+ θερμίδες που αναλογούν την παρασκευή μπορούν να μοιραστούν στις υπόλοιπες μέρες χωρις συστολές. Επίσης μετά μια μικρή ενόχληση πείνας την Παρασκευή πρωΐ που συνηθίζω να τρώω φεύγει η πείνα και είσαι κομπλέ.

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ και λοιποί μύστες για πειτε την δικιά σας φόρμα...
Έχει πολύ πράμα ονλάιν.... Προσωπικά μου κάθεται καλύτερα να τρώω μία φορά την ημέρα κάθε μέρα. Τις υπόλοιπες ώρες μόνο νερό ή καφέ. Πόσο καιρό το κάνεις; Έχεις δει αλλαγές σε διάθεση και ενέργεια;
Άσε τα ονλάιν, μπορεί να ψάχνει κάποιος και για προσωπικές ιστορίες.
Και πόσο τρως ρε θηρίο σε ένα τεραγεύμα;
Έχω λίγους μήνες, καμιά 10ρια, το καλοκαίρι έκανα πάνω από 20 ώρες νηστικός όμως αν και ήταν γαμάτη η αίσθηση και άγγιζα τις 3.000 θερμίδες πλην Παρασκευής δηλαδή 18.000 θερμίδες τη βδομάδα έχανα μυϊκό ιστό. Με ζόριζε πολύ να τρώγω σε 1 με 2 ώρες τόσο φαγί. Και φυσικά με έπιανε υπνηλία αμέσως μετά. Το μεγάλο θετικό που δεν μπορώ να πω πως είναι απαραίτητα αιτιακή η σχέση είναι η ρύθμιση του ύπνου στα κλασσικά ωράρια που λέγεται ότι είναι ορθά. Στη μισή μου ζωή ήμουν νυχτοπούλι και τους τελευταίους μήνες πέφτει η ασφάλεια από νωρίς.

Δεν μέτραγα ποτέ θερμίδες, αλλά στην αρχή έτρωγα μέχρι να μη μπορώ να σηκωθώ από το τραπέζι (κυριολεκτικά :lol: ). Με τον καιρό βέβαια ελαττώνονται οι ποσότητες και έρχεται μια ισορροπία. Ισχύει το ότι χάνεις μυικό ιστό εάν δεν γυμνάζεσαι, γιαυτό μην κάνετε ποτέ μόνο φάστινγκ. Χρειάζεται μια ήπια άσκηση τουλάχιστον, ή καλύτερα γυμναστήριο. Τώρα, αυτό που λες για τον ύπνο το είδα και σε εμένα: κοιμάμαι καλύτερα και πιο νωρίς. Βέβαια, όπως έχω γράψει και παλαιότερα, αυτό που με έκανε να αποφασίσω να μην ξαναγυρίσω ποτέ πίσω στα 3+ γεύματα την ημέρα, είναι τα επίπεδα ενέργειας που έχω. Στην προ φάστινγκ εποχή σερνόμουν τη μισή μέρα. Τώρα φεύγω μετά από δέκα+ ώρες δουλειά και είμαι ντούρος
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Διακοπτόμενη Νηστεία [Intermittent Fasting]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 04 Ιαν 2020, 19:54

Δεν ξέρω αν βγαίνει ένα καλό πρόγραμμα στο γυμναστήριο με διακοπτόμενη, δηλαδή βγαίνει αλλά ζόρικα. Ένα ήπιο πρόγραμμα οκ.

οφ τοπικ: βλέπω αθλητικές ειδήσεις στο "οπεν", πρέπει να έβαλε βιζγιά η αθλητικογράφος
Εικόνα

Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Διακοπτόμενη Νηστεία [Intermittent Fasting]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 04 Ιαν 2020, 19:56

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
04 Ιαν 2020, 19:38

Δεν μέτραγα ποτέ θερμίδες, αλλά στην αρχή έτρωγα μέχρι να μη μπορώ να σηκωθώ από το τραπέζι (κυριολεκτικά :lol: ).

Επί ΠΑΣΟΚ;
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Διακοπτόμενη Νηστεία [Intermittent Fasting]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 04 Ιαν 2020, 20:08

Feindflug έγραψε:
04 Ιαν 2020, 09:35
Να τοποθετηθεί η bluerose.
Αν βγουν οι προφητειες; Το ψωμι ψωμάκι θα πούμε
Ευκαιρια για τη δίαιτα σας

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Διακοπτόμενη Νηστεία [Intermittent Fasting]

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 21 Ιαν 2020, 20:08

Σκέφτομαι να επανεντάξω την τετάρτη στις μέρες νηστείας

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών