Σαλάτες

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14665
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Σαλάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 08 Μαρ 2020, 12:38

don't speak έγραψε:
08 Μαρ 2020, 12:37
Feindflug έγραψε:
08 Μαρ 2020, 11:34
don't speak έγραψε:
08 Μαρ 2020, 11:01

Και βαριέμαι και χάνω χρόνο :102:
Πόση ώρα κάνεις, τύπισσα;
Εντάξει μπορεί να σου φάει 5 λεπτά, αλλά όταν πεινάς ή βιάζεσαι να φύγεις το 5λεπτο αυτό σε σκοτώνει και καταλήγεις να μην τρως.
Για σαλάτες μιλούσες ρε τύπισσα;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Σαλάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 08 Μαρ 2020, 13:10

Ερμής έγραψε:
08 Μαρ 2020, 11:21

Καμία φορά οι έτοιμες είναι και καλύτερες από το να έχεις το μαρούλι ακόμη και ολόκληρο στο ψυγείο.
.

Αυτό πώς ερμη-νεύεται κύριε Ερμη-νευτά ;;;

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11851
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Σαλάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 08 Μαρ 2020, 13:14

μίστερ μαξ έγραψε:
06 Μαρ 2020, 23:34
Εδώ μιλάμε για σαλάτες. Ποιες ειναι οι αγαπημένες σας; Τα αγαπημένα σας dressings? Κρύες ή Ζεστές; Μοιραζόμαστε τα μυστικά μας και τους προβληματισμούς μας.

Σαλατες υγειινές, δροσερές και κυρίως, φιλικές για το περιβάλλον.

Εμένα η αγαπημένη μου είναι:
*Αγγουράκι, τοματα/τοματίνια, κραμπί (λάχανο στα καλαμαρίστικα), μαρούλι, αντίδια.
*Καρότο τριμμένο
*+/- κρεμμύδι
*Ριγανη
*Λίγο αλάτι, μπόλικο λάδι και ξύδι.

Άλλη εύκολη καθημερινή είναι η σαλατα Ροκκας-Σπανακιού (baby) με ρόδι. Το dressing είναι λάδι+βαλσαμικο (3 προς 1 αναλογία) και αλάτι + ψιλοκομμένη παρμεζάνα (απο μιξερ) Εναλλακτικά, αντι παρμεζάνας μπορει να προστεθεί μουστάρδα. Ή και τα δύο. Ολα τα υλικα του ντρέσσιγκ στο μπλέντερ, και γινονται ενας υπεροχος χυλος.
3 φορές την εβδομάδα μπρόκολο. 2 μαρούλι. 2 λάχανο.
Αργότερα θα μπει και το παντζάρι με καλαμπόκι (δικής μου παραγωγής) .

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Σαλάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 08 Μαρ 2020, 13:27

Ανδρέας έγραψε:
08 Μαρ 2020, 10:57
Μακεδονική. :lol:
:+1:

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23232
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σαλάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 08 Μαρ 2020, 15:07

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
08 Μαρ 2020, 13:10
Ερμής έγραψε:
08 Μαρ 2020, 11:21

Καμία φορά οι έτοιμες είναι και καλύτερες από το να έχεις το μαρούλι ακόμη και ολόκληρο στο ψυγείο.
.

Αυτό πώς ερμη-νεύεται κύριε Ερμη-νευτά ;;;

.
Διότι η διαδικασία τυποποιησης τουλάχιστον σε ένα εργαστήριο που ξέρω είναι πολύ παραπάνω σχολαστική από την κουζίνα του καθενός και ύστερα η συσκευασία αφήνει πολύ λιγότερα βλαβερά σωματίδια να έρθουν σε επαφή με το προϊόν από ότι το μέσο ψυγείο.
Για το θέμα των βιταμινών ξαναλέω δεν ισχύει. Η διαδικασία να χάσει θρεπτικά συστατικά είναι από την ώρα που βγαίνει από το χωράφι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8162
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Σαλάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 08 Μαρ 2020, 15:14

Ερμής έγραψε:
08 Μαρ 2020, 15:07
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
08 Μαρ 2020, 13:10
Ερμής έγραψε:
08 Μαρ 2020, 11:21

Καμία φορά οι έτοιμες είναι και καλύτερες από το να έχεις το μαρούλι ακόμη και ολόκληρο στο ψυγείο.
.

Αυτό πώς ερμη-νεύεται κύριε Ερμη-νευτά ;;;

.
Διότι η διαδικασία τυποποιησης τουλάχιστον σε ένα εργαστήριο που ξέρω είναι πολύ παραπάνω σχολαστική από την κουζίνα του καθενός και ύστερα η συσκευασία αφήνει πολύ λιγότερα βλαβερά σωματίδια να έρθουν σε επαφή με το προϊόν από ότι το μέσο ψυγείο.
Για το θέμα των βιταμινών ξαναλέω δεν ισχύει. Η διαδικασία να χάσει θρεπτικά συστατικά είναι από την ώρα που βγαίνει από το χωράφι.
.

Τι εννοείς με τό "βλαβερά σωματίδια" .... συγκεκριμένα ει δυνατον ;;;

Και τί αρρωστο μπορεί νά πάθεις απο αυτά αν ;;;

.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23232
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σαλάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 08 Μαρ 2020, 15:55

Άρρωστο τίποτα. Απλά λέω πως το συσκευασμένο δεν υστερεί σε τπτ από το να έχεις ένα μαρούλι στο ψυγείο.
Συγκεκριμένα τι να σου πω. Κανένα ψυγείο δεν είναι αποστειρωμένο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Namrail
Δημοσιεύσεις: 10609
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 09:29

Re: Σαλάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Namrail » 08 Μαρ 2020, 15:56

Η καλύτερη σαλάτα είναι εκείνη που περικλείεται μέσα σε δύο ψωμάκια, διπλό μπέργκερ και διπλό τυρί.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23250
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Σαλάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Μαρ 2020, 16:15

Μια πλήρης πράσινη. Μαρούλι, ρόκα (και γλιστρίδα ενίοτε), ντοματίνια, φρέσκο κρεμμύδι, κρουτόν, μπαλσάμικο. Αυτή ειναι η αγαπημένη μου. Ακολουθεί η κλασική χωριατικη. Επίσης πολυ ευχάριστα τρώω κουνουπίδι/μπρόκολο και παντζαροσαλάτα. Την πράσινη την τρώω με κάθε γεύμα μου ομως, μ'αρέσει τόσο που τη ζητάει ο οργανισμός μου δηλαδή. Αμα δεν τη φάω μαζί με το φαγητό, δεν νιωθω πληρης. Για τις υπόλοιπες δεν τρελαινομαι κιόλας, τρώω αμα τις βρω μπροστά μου, αλλα άμα δεν μου σερβιριστούν δεν θα σηκωθώ να φτιάξω και ο ίδιος. Δεν μου λείπουν.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Σαλάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 08 Μαρ 2020, 16:19

μαρούλι + λαχανο + ντοματα + αυγό

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Σαλάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 08 Μαρ 2020, 16:40

vantono έγραψε:
08 Μαρ 2020, 16:15
Μια πλήρης πράσινη. Μαρούλι, ρόκα (και γλιστρίδα ενίοτε), ντοματίνια, φρέσκο κρεμμύδι, κρουτόν, μπαλσάμικο. Αυτή ειναι η αγαπημένη μου. Ακολουθεί η κλασική χωριατικη. Επίσης πολυ ευχάριστα τρώω κουνουπίδι/μπρόκολο και παντζαροσαλάτα. Την πράσινη την τρώω με κάθε γεύμα μου ομως, μ'αρέσει τόσο που τη ζητάει ο οργανισμός μου δηλαδή. Αμα δεν τη φάω μαζί με το φαγητό, δεν νιωθω πληρης. Για τις υπόλοιπες δεν τρελαινομαι κιόλας, τρώω αμα τις βρω μπροστά μου, αλλα άμα δεν μου σερβιριστούν δεν θα σηκωθώ να φτιάξω και ο ίδιος. Δεν μου λείπουν.
Γλυστρίδα, ίσως το αγαπημένο μου χόρτο. Πολύ παραμελημένο την συγχρονη εποχή. Ωστόσο θα ηθελα να σε ρωτήσω για το βαλσάμικο. Τι αναλογία με λάδι το χρησιμοποιείς (Αν αναμιγνύεις λαδι και βαλσάμικο); Και τι βαλσάμικο χρησιμοποιείς;
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Σαλάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 08 Μαρ 2020, 16:53

Για το μαρούλι στις homemade salads:Ειναι αλήθεια οτι χάνει την διατροφική του αξία νωρίς. Ωστόσο μπορεί κάποιος να αγοράσει μαρούλι με χώμα (λίγο γύρω απο τις ρίζες) ώστε να μειώσει τις απώλειες σε βιταμίνες, αφού το μαρουλι θα είναι ζωντανό μέσα στο ψυγείο.Ωστόσο, αν χρησιμοποιεί κανονικό μαρούλι χωρις χωμα, και τρώει δικές του σαλάτες με αλλα χόρτα, σίγουρα δεν θα εχει έλλειμα βιταμινών.

Όσο για τις έτοιμες σαλάτες, χρησιμοποιούν συνήθως iceberg μαρουλι, το οποίο δεν έχει καμια διατροφική αξία.

Επίσης, οι έτοιμες σαλάτες (δηλαδή τα κομμένα καθαρισμένα φύλλα) δεν είναι και τόσο υγειινές.

https://www.nestandglow.com/life/salad-bags-unhealthy

Do it yourself καλύτερα.

Εικόνα
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7882
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Σαλάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 08 Μαρ 2020, 17:02

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
07 Μαρ 2020, 00:03
.

Παρατηρώ σέ φίλους καί γνωστούς ότι βαριούνται νά φτιάξουν σαλάτες

καί τρώνε ξερό τό φαγητό.... :g030:

Επίσης βλεπω γιά τό ίδιο λόγο άλλοι νά αγοράζουν ετοιμες σαλάτες απο SM... :fp:

Νά μού πείς εδώ άλλοι βαριούνται νά γαμήσουν.... :e040:

.
Είναι λίγο βαρετό, αλλά αν σ' αρέσει την φτιάχνεις ακόμη και για ενδιάμεσο γεύμα ή βραδινό. Την έτοιμη σαλάτα από το σούπερ μάρκετ την έχω δοκιμάσει ώσπου διάβασα ότι λόγω των υγρών που αναπτύσσονται (ποιος ξέρει πόσο μένει στο ράφι και την αποθήκευση) είναι δυνατόν να αναπτυχθούν βακτήρια σαλμονέλας. Απορώ πως την αγοράζουν.

Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23250
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Σαλάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 08 Μαρ 2020, 18:15

μίστερ μαξ έγραψε:
08 Μαρ 2020, 16:40
vantono έγραψε:
08 Μαρ 2020, 16:15
Μια πλήρης πράσινη. Μαρούλι, ρόκα (και γλιστρίδα ενίοτε), ντοματίνια, φρέσκο κρεμμύδι, κρουτόν, μπαλσάμικο. Αυτή ειναι η αγαπημένη μου. Ακολουθεί η κλασική χωριατικη. Επίσης πολυ ευχάριστα τρώω κουνουπίδι/μπρόκολο και παντζαροσαλάτα. Την πράσινη την τρώω με κάθε γεύμα μου ομως, μ'αρέσει τόσο που τη ζητάει ο οργανισμός μου δηλαδή. Αμα δεν τη φάω μαζί με το φαγητό, δεν νιωθω πληρης. Για τις υπόλοιπες δεν τρελαινομαι κιόλας, τρώω αμα τις βρω μπροστά μου, αλλα άμα δεν μου σερβιριστούν δεν θα σηκωθώ να φτιάξω και ο ίδιος. Δεν μου λείπουν.
Γλυστρίδα, ίσως το αγαπημένο μου χόρτο. Πολύ παραμελημένο την συγχρονη εποχή. Ωστόσο θα ηθελα να σε ρωτήσω για το βαλσάμικο. Τι αναλογία με λάδι το χρησιμοποιείς (Αν αναμιγνύεις λαδι και βαλσάμικο); Και τι βαλσάμικο χρησιμοποιείς;
Στο περίπου πάνε οι αναλογίες, δεν το κάνω κάπως συγκεκριμένα. Με το ελαιόλαδο (το ωμό) είμαι αρκετά πληθωρικός θα έλεγα, του δίνω και καταλαβαίνει στη σαλάτα αλλά χωρίς να κάνω παπάρα με ψωμιά (δεν το τρώω καθόλου ως τηγανητό όμως, και γενικα τα τηγανητά τα έχω μειώσει τρομερά εδω και αρκετό καιρό, και φλερτάρω με το να τα εξαλείψω). Από "παπάρα", μόνο ό,τι τραβήξουν τα κρουτόν. Κρέμα βαλσάμικο χρησιμοποιώ ό,τι βρω, δεν παίρνω καποιο συγκεκριμένο. "Ραντίζω" 2-3 παράλληλες λωρίδες πάνω στη σαλάτα, άντε 4 μαξ, και ανακατεύω. Αν δω ότι το παράκανα και παραγλύκανε η σαλάτα, εξισορροπώ με λιγο λεμόνι (φρέσκο, όχι χυμό), ξύδι δεν προτιμώ συνήθως.
Γλιστρίδα δεν βρίσκω εύκολα δυστυχώς, οπότε και χρησιμοποιω πιο σπάνια. Ρόκα όμως δεν γίνεται να λείπει! :vp12:

Άβαταρ μέλους
μίστερ μαξ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 9289
Εγγραφή: 05 Ιούλ 2018, 11:18

Re: Σαλάτες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από μίστερ μαξ » 08 Μαρ 2020, 22:54

vantono έγραψε:
08 Μαρ 2020, 18:15
Κρέμα βαλσάμικο...
Σωραίος, αλλά κρέμα βαλσαμικο δεν εχω δοκιμάσει ποτέ! Βαλσάμικο ξύδι ναι, μου αρέσει με την ρόκα και το σπανάκι. :wink
Αντι-Πουτιν, Αντι-Ζελενσκυ
Τα κράτη ματώνουν της γειτονιας τον χάρτη

Απάντηση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών