Απορίες μαγειρικής

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 17 Μαρ 2020, 19:37

Spiros252 αν σκανάρω δυο τρεις συνταγές από ένα βιβλίο μαγειρικής που κυκλοφορεί κανονικά ακόμα, παίζει να υπάρξει κάποιο πρόβλημα με πνευματικά δικαιώματα;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 17 Μαρ 2020, 21:22

Δεν το ξέρω. Κανονικά θα πρέπει να ρωτήσεις.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 17 Μαρ 2020, 21:24

Spiros252 έγραψε:
17 Μαρ 2020, 21:22
Δεν το ξέρω. Κανονικά θα πρέπει να ρωτήσεις.
Να κάνω παράθεση στο πχόρουμ θέλω, γι' αυτό ρώτησα εσένα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 17 Μαρ 2020, 21:31

Εννοώ θα πρέπει να ρωτήσεις τον εκδότη ή συγγραφέα.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 17 Μαρ 2020, 21:34

Βλήμα έγραψε:
17 Μαρ 2020, 21:24
Spiros252 έγραψε:
17 Μαρ 2020, 21:22
Δεν το ξέρω. Κανονικά θα πρέπει να ρωτήσεις.
Να κάνω παράθεση στο πχόρουμ θέλω, γι' αυτό ρώτησα εσένα.
Ναι υπαρχει πιθανοτητα προβληματος.

αν η συνταγες δεν ειναι πρωτοτυπες - που πιθανοτατα δεν ειναι αλλα υπαρχουν κ σε αλλα βιβλια - σαιτ μαγειρικης κλπ απλα γραψτες με δικα σου λογια και ανεβασε τες.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 28 Μαρ 2020, 01:57

Χρειάζομαι ψωμί του τοστ σε μεγαλύτερες διαστάσεις από αυτό που ξέρουμε για "ψωμί του τοστ".
Υπάρχει κάποιο προϊόν ν' αγοράσω ή καμιά πουστιά να κάνω;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 28 Μαρ 2020, 02:04

Βλήμα έγραψε:
28 Μαρ 2020, 01:57
Χρειάζομαι ψωμί του τοστ σε μεγαλύτερες διαστάσεις από αυτό που ξέρουμε για "ψωμί του τοστ".
Υπάρχει κάποιο προϊόν ν' αγοράσω ή καμιά πουστιά να κάνω;
Ναι βγαίνει και σε πιο μεγάλες διαστάσεις αλλά δεν θα βρεις παντού.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 28 Μαρ 2020, 02:06

Awesomatic έγραψε:
28 Μαρ 2020, 02:04
Βλήμα έγραψε:
28 Μαρ 2020, 01:57
Χρειάζομαι ψωμί του τοστ σε μεγαλύτερες διαστάσεις από αυτό που ξέρουμε για "ψωμί του τοστ".
Υπάρχει κάποιο προϊόν ν' αγοράσω ή καμιά πουστιά να κάνω;
Ναι βγαίνει και σε πιο μεγάλες διαστάσεις αλλά δεν θα βρεις παντού.
Μπορείς να μου αναφέρεις μάρκα;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 28 Μαρ 2020, 02:13

Βλήμα έγραψε:
28 Μαρ 2020, 02:06
Μπορείς να μου αναφέρεις μάρκα;
Δυστυχώς δεν θυμάμαι. Έχει σίγουρα αλλά δεν είναι κάτι που βρίσκεις εύκολα εναλλακτικές λύσεις σε supermarket. Περίπου 2 με 3 εκατοστά πιο μεγάλα σε κάθε διάσταση.

Edit: είδα ότι ο Καραμολέγκος βγάζει extra large που είναι 12*12 αντί για το τυπικό 10*10. Αυτό λογικά σου κάνει. Μην σε ξεγελάει το μόνο 2 εκατοστά σε κάθε διάσταση, από άποψη εμβαδού είναι πολύ μεγαλύτερο.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 28 Μαρ 2020, 02:29

Awesomatic έγραψε:
28 Μαρ 2020, 02:13
Βλήμα έγραψε:
28 Μαρ 2020, 02:06
Μπορείς να μου αναφέρεις μάρκα;
Δυστυχώς δεν θυμάμαι. Έχει σίγουρα αλλά δεν είναι κάτι που βρίσκεις εύκολα εναλλακτικές λύσεις σε supermarket. Περίπου 2 με 3 εκατοστά πιο μεγάλα σε κάθε διάσταση.

Edit: είδα ότι ο Καραμολέγκος βγάζει extra large που είναι 12*12 αντί για το τυπικό 10*10. Αυτό λογικά σου κάνει. Μην σε ξεγελάει το μόνο 2 εκατοστά σε κάθε διάσταση, από άποψη εμβαδού είναι πολύ μεγαλύτερο.
Ευχαριστώ πολύ
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 28 Μαρ 2020, 02:32

Βλήμα έγραψε:
28 Μαρ 2020, 02:29
Awesomatic έγραψε:
28 Μαρ 2020, 02:13
Βλήμα έγραψε:
28 Μαρ 2020, 02:06
Μπορείς να μου αναφέρεις μάρκα;
Δυστυχώς δεν θυμάμαι. Έχει σίγουρα αλλά δεν είναι κάτι που βρίσκεις εύκολα εναλλακτικές λύσεις σε supermarket. Περίπου 2 με 3 εκατοστά πιο μεγάλα σε κάθε διάσταση.

Edit: είδα ότι ο Καραμολέγκος βγάζει extra large που είναι 12*12 αντί για το τυπικό 10*10. Αυτό λογικά σου κάνει. Μην σε ξεγελάει το μόνο 2 εκατοστά σε κάθε διάσταση, από άποψη εμβαδού είναι πολύ μεγαλύτερο.
Ευχαριστώ πολύ
:smt023

Έχει σίγουρα κι άλλα, αυτό το βρήκα πρόχειρα.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 29 Μαρ 2020, 00:55

Η απορία ίσως φανεί σε κάποιους πανηλίθια, αλλά θέλω να μάθω. Ποιον να ρωτήσω; Να γίνω ρεζίλι σε αυτούς που ξέρω και με ξέρουν; Ούτε καν! Εσάς εδώ θα ρωτήσω να εκμεταλλευτώ και την ανωνυμία.

Είστε έτοιμοι; Πάμε:
Αν χρησιμοποιώ μια οικιακή μηχανή του κιμά για ντομάτες, πιπερίτσες, ωμές αγκινάρες, αν γενικά το κρέας είναι το 1/10 των χρήσεών της, παίζει να πάθει τίποτα; Γενικά υπάρχουν υλικά που αν και δεν είναι πολύ σκληρά μπορεί να έχουν απρόβλεπτα αποτελέσματα;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 29 Μαρ 2020, 01:16

δεν τη χρησιμοποιω - χειροκινητη ειναι - για λαχανικα - υπαρχουν μαχαιρια - οι ντοματες οξειδωνουν τα υλικα τα αλλα δεν γνωριζω .
Καθαρισμο κανω με καυτο νερο αφηνω να στεγνωσει καλα και περναω ελαφρυ φιλμ με μαγειρικο λινελαιο
τη χρησιμοποιω παγωμενη - στο ψυγειο την εχω - οπως ειχα γραψει για τα μπιφτεκια δεν αλλοιωνεται το κρεας και δεν κολλαει ευκολα στις επιφανειες της
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 29 Μαρ 2020, 01:24

Βλήμα έγραψε:
29 Μαρ 2020, 00:55
Η απορία ίσως φανεί σε κάποιους πανηλίθια, αλλά θέλω να μάθω. Ποιον να ρωτήσω; Να γίνω ρεζίλι σε αυτούς που ξέρω και με ξέρουν; Ούτε καν! Εσάς εδώ θα ρωτήσω να εκμεταλλευτώ και την ανωνυμία.

Είστε έτοιμοι; Πάμε:
Αν χρησιμοποιώ μια οικιακή μηχανή του κιμά για ντομάτες, πιπερίτσες, ωμές αγκινάρες, αν γενικά το κρέας είναι το 1/10 των χρήσεών της, παίζει να πάθει τίποτα; Γενικά υπάρχουν υλικά που αν και δεν είναι πολύ σκληρά μπορεί να έχουν απρόβλεπτα αποτελέσματα;
Δεν ξέρω αν μπορεί να πάθει κάτι αλλά για τέτοια υλικά πάρε πολυκόφτη. Είναι φθηνοί και είναι ακριβώς αυτή η χρήση τους.

Καθόλου ηλίθια απορία μην αγχώνεσαι. Ξέρεις πόσοι έχουμε τέτοιες απορίες και καθόμαστε με το Google για να τις λύσουμε; Φαντάσου τι έκανε ο κόσμος τα σκοτεινά χρόνια πριν το Google και τα forum :smt005:
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Απορίες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 29 Μαρ 2020, 01:28

Αγις έγραψε:
29 Μαρ 2020, 01:16
δεν τη χρησιμοποιω - χειροκινητη ειναι - για λαχανικα - υπαρχουν μαχαιρια - οι ντοματες οξειδωνουν τα υλικα τα αλλα δεν γνωριζω .
Καθαρισμο κανω με καυτο νερο αφηνω να στεγνωσει καλα και περναω ελαφρυ φιλμ με μαγειρικο λινελαιο
τη χρησιμοποιω παγωμενη - στο ψυγειο την εχω - οπως ειχα γραψει για τα μπιφτεκια δεν αλλοιωνεται το κρεας και δεν κολλαει ευκολα στις επιφανειες της
1ον: ευχαριστώ για την απάντηση.
2ον: Το θέμα μου είναι ότι τα μπλέντερ σπάνε τις ίνες και αλλοιώνουν υφή και γεύση, οπότε με ψήνει να πειραματιστώ με μηχανή του κιμά για κάποιες σάλτσες. Προσπαθώ να βρω μια υφή ανάμεσα στο ψιλοκόψιμο και το κόψιμο του μπλέντερ.
3ον: Αν την πλύνω κατευθείαν την μηχανή, δεν θα περιορίσω την οξείδωση από τις ντομάτες; Κι έστω, με τις ντομάτες με καλύπτει ο τρίφτης, παίζει να υπάρχει παρόμοια οξύδωση και με άλλο υλικό που δεν πάει το μυαλό μου ακόμα;
4ον: Αυτό εδώ πέρα
Αγις έγραψε:
29 Μαρ 2020, 01:16
και περναω ελαφρυ φιλμ με μαγειρικο λινελαιο
δεν καταλαβαίνω τι λεέι.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών