Περί εσπρέσσο

Συνταγές, φαγητά, γλυκίσματα, ποτά και cocktails (μόνο για χορτάτους).
Άβαταρ μέλους
Beria
Συντονιστής
Δημοσιεύσεις: 25235
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:37

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Beria » 15 Απρ 2020, 23:54

Cavaliere έγραψε:
15 Απρ 2020, 23:42
Αγις έγραψε:
15 Απρ 2020, 23:32

κ η χοβολη ειναι σωστη κ τσαμπα ενω η ειδικη αμμος πανακριβη. :003:
Καλή είναι, εγώ έχω και καφέ Κομοτηνής Τσολάκη, δεύτερη επιλογή Κέκκερης, τρίτη ο Χασάν.
Εφόσον ξέρεις από Καλλιθέα, εγώ έπαιρνα πάντα καφέ από τον Γιακουμίδη. Ο γέρος όμως σταμάτησε και ο γιός του δεν είναι το ίδιο καλός μάστορας.
Τώρα πλέον μόνον από τον Αρμενιάκο στην Πραξιτέλους. Μιλάει στους κόκκους την ώρα που καβουρδίζονται :)
χαρμάνι 75% ξανθό, 25% σκούρο
gassim έγραψε:
07 Σεπ 2021, 14:12
Ωρες είναι τώρα να οικειοποιηθεί η αριστερά και την Γαλλική επανάσταση.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 15 Απρ 2020, 23:54

Πάντως για εσπρέσο μόκας, έχω αυτόν τον μύλο που δε λίγα δευτερόλεπτα αλέθει κόκκους, πολύ δυνατός και πρακτικός.
Εικόνα
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 15 Απρ 2020, 23:57

Beria έγραψε:
15 Απρ 2020, 23:54
Εφόσον ξέρεις από Καλλιθέα, εγώ έπαιρνα πάντα καφέ από τον Γιακουμίδη. Ο γέρος όμως σταμάτησε και ο γιός του δεν είναι το ίδιο καλός μάστορας.
Τώρα πλέον μόνον από τον Αρμενιάκο στην Πραξιτέλους. Μιλάει στους κόκκους την ώρα που καβουρδίζονται :)
χαρμάνι 75% ξανθό, 25% σκούρο
:hebit:
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25928
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 16 Απρ 2020, 00:03

Cavaliere έγραψε:
15 Απρ 2020, 23:50
Αγις έγραψε:
15 Απρ 2020, 23:44
Cavaliere έγραψε:
15 Απρ 2020, 23:42
Καλή είναι, εγώ έχω και καφέ Κομοτηνής Τσολάκη, δεύτερη επιλογή Κέκκερης, τρίτη ο Χασάν.
κ πως το φτιαχνεις ; εργαλεια δλδ
Τίποτα, το μπρίκι το κλασικό. Δεν είναι καλή η ηλεκτρική;
Το προβλημα σε ολα ειναι η θερμοκρασια - για αυτο δουλευε καλα η μεθοδος με το οινοπνευμα κ βαμβακι που ειπε ο Μπερια.
ειναι πατεντα μιμησης στα ειδικα καμινετα με οινοπνευμα κ φυτιλι για ψησιμο ''ελληνικου''
δινουν χαμηλες θερμοκρασιες σταθερα - θες κανα 20 λεπτο αναμονη για μπρικι 2 φλυτζανιων :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Cavaliere
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 15685
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 04:07
Τοποθεσία: HH

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cavaliere » 16 Απρ 2020, 00:06

Αγις έγραψε:
16 Απρ 2020, 00:03
Το προβλημα σε ολα ειναι η θερμοκρασια - για αυτο δουλευε καλα η μεθοδος με το οινοπνευμα κ βαμβακι που ειπε ο Μπερια.
ειναι πατεντα μιμησης στα ειδικα καμινετα με οινοπνευμα κ φυτιλι για ψησιμο ''ελληνικου''
δινουν χαμηλες θερμοκρασιες σταθερα - θες κανα 20 λεπτο αναμονη για μπρικι 2 φλυτζανιων :003:
Αυτά τα έκανε ο παππούς, και στα αποκαΐδια-στάχτες.
Ordem e Progresso.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25928
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 16 Απρ 2020, 00:09

Cavaliere έγραψε:
16 Απρ 2020, 00:06
Αγις έγραψε:
16 Απρ 2020, 00:03
Το προβλημα σε ολα ειναι η θερμοκρασια - για αυτο δουλευε καλα η μεθοδος με το οινοπνευμα κ βαμβακι που ειπε ο Μπερια.
ειναι πατεντα μιμησης στα ειδικα καμινετα με οινοπνευμα κ φυτιλι για ψησιμο ''ελληνικου''
δινουν χαμηλες θερμοκρασιες σταθερα - θες κανα 20 λεπτο αναμονη για μπρικι 2 φλυτζανιων :003:
Αυτά τα έκανε ο παππούς, και στα αποκαΐδια-στάχτες.
Εικόνα
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30725
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 16 Απρ 2020, 00:15

για εσπρέσο συνιστώ την προσοχή σας στην ελληνική εταιρεία Dimello η οποία φτιάχνει πολύ καλά χαρμάνια.
ο espresso mezzo σε μια μηχανή Illy Francis βγάζει κρέμες αρώματα γεύσεις επιγεύσεις φρούτα σοκολάτες λουλούδια πικραμύγδαλα, τα πάντα όλα
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30725
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 16 Απρ 2020, 00:22

δοκίμασα και αυτόν τον starbucks που διαφημίζεται, σε κόκκους, κόψιμο με χειροκίνητη hario, αρκετά επίπεδος καφές και η συσκευασία γράφει Nestle? τι φάση? έχει αγοράσει τα δικαιώματα?
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23350
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 16 Απρ 2020, 09:55

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
15 Απρ 2020, 22:41
Ερμής έγραψε:
15 Απρ 2020, 21:12
Αν πίνεις πάνω από 2 καφέδες τη μέρα μπες στη σελίδα των εσπρεσσομηχανων Jura. Μη σε ξενίσει η τιμή για αρχή. Κανεις αποσβεση πολύ πολύ γρήγορα.
Σατανικέ πες μια γνώμη για τις Jura.
Είχα παλιά. Θεωρώ ότι δεν αξίζουν τα χρήματα που ζητάνε. Ο λόγος ότι δεν μπορείς να ρυθμίσεις το άλεσμα (το μέγεθος του κόκκου) και τον χρόνο εκχύλισης (δε μιλάω βέβαια για πίεση ή θερμοκρασία γιατί για αυτά πρέπει να δόσεις χιλιάδες ε). Αυτό σημαίνει ότι όσο και καλό και ακριβό καφέ να βάλεις δεν θα παραμετροποιήσεις σωστά την εκχύλιση ώστε να τον πιείς με το βέλτιστο γευστικό προφίλ. Έχοντας πει αυτό οι Jura είναι εύκολες στη χρήση και σίγουρα κάνουν καλύτερο προϊόν από οτιδήποτε χρησιμοποιεί προ-αλεσμένο καφέ.

Που με φέρνει στο βασικό πόιντ: το πρώτο πράγμα που πρέπει να πάρεις αν θες να πιείς καλό καφέ είναι μύλος. Δεν χρειάζεται να δόσεις πολλά για επαγγελματικό. Οι της οικιακής χρήσης κάνουν αν έχουν κωνικά burrs αντί για λεπίδες. Μια καλή περίπτωση σε αυτή την κατηγορία είναι ο barratza virtuoso γύρω στα 200 ε καινούργιος. Βασικά μόνο με αυτό το μαραφέτι, αν αγοράζεις το σωστό καφέ, πίνεις πολύ ανώτερο ρόφημα από της Jura, μόνο με απλή διήθηση με ζεστό νερό σε φίλτρο (μπορείς και σε french press που βρίσκεις με 10 ε, ή σε μπρίκι ή σε μόκα κλπ).
thx baby!
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

don't speak
Γενική Γραμματέας Συντονισμού
Δημοσιεύσεις: 6674
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:04

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από don't speak » 16 Απρ 2020, 10:07

dna replication έγραψε:
16 Απρ 2020, 00:15
για εσπρέσο συνιστώ την προσοχή σας στην ελληνική εταιρεία Dimello η οποία φτιάχνει πολύ καλά χαρμάνια.
ο espresso mezzo σε μια μηχανή Illy Francis βγάζει κρέμες αρώματα γεύσεις επιγεύσεις φρούτα σοκολάτες λουλούδια πικραμύγδαλα, τα πάντα όλα
Ήθελα να πω και εγώ για dimello. Προτιμώ forza ή aroma, ο mezzo είναι κάπως ελαφρύς για τα αρωματικά-γευστικά γούστα μου.


Άβαταρ μέλους
vagabondo
Δημοσιεύσεις: 10022
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:24

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vagabondo » 16 Απρ 2020, 12:20

Occasio facit furem
Εγώ δεν είμαι χριστιανός, για να μην πω πως είμαι και άθεος!
Ο κόσμον ασοί γραμματισμέντς θα διαβαίν.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25928
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 16 Απρ 2020, 12:24

Θα σας προτεινω για μια ακομη φορα τους Vittorio - ο ιδιοκτητης ειναι απο την κουνια μπον βιβερ και λατρης του ποιοτικου με εξαιρετικο γουστο.
μπορειτε να περασετε απο τα γραφεια - οι μηχανες ειναι σε αναμονη - να δοκιμασετε διαφορες ποικιλιες κ μπλεντ Toυς ενδιαφερει η γνωμη σας .

https://vittorio.gr/~vittori4/index.php ... ts-el.html
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23350
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 16 Απρ 2020, 13:06

πολύ καλή η Vittorio αν και την πλακάρα την έχω πάθει με τους Le Piantagioni
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27067
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Περί εσπρέσσο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Απρ 2020, 17:09

Νon4me έγραψε:
15 Απρ 2020, 23:06
Μια εσπρεσιερα των 150 ευρω ειναι οκ . τα υπολοιπα ειναι φρου φρου και αρωματα . Και πολλα ειπα . κατω απο 100ρικο βρισκεις και με ακροφυσιο ατμου . πχ https://www.skroutz.gr/s/9178272/Izzy-6823-Barista.html

Νανδρε βασικοτερο για μενα μιας και πιτσιρικας που δουλευα μπαριστα εχω περασει καποια σεμιναρια . Ειναι ενας κοφτης καφε . τα 250γραμμα αλεσμενου που πουλανε ειναι μεγαλα . στις 5-6 μερες εχει ξεθυμανει ο καφες και το καιμακι ( κρεμα ) παει περιπατο .

επομενη ( καλη ) λυση ειναι μηχανη με καψουλες . σφραγισμενες - παντα φρεσκο καφε με κρεμα .

τωρα αυτο το μπινελικι που δειχνεις δε το εχω δουλεψει παρολο που εχω ενα και εγω . το πηρα γιατι ειχε φθηνα και λεω μην χρειαστει σε κανα καμπινγκ - παραλια - ποταμι - βουνο .
Όπως είπα, πάω σιγά-σιγά, αφού η καύλα μπορεί να μου περάσει στο 3μηνο.
Ακόμα και το μπρίκι (45 ευρώ λόγω της πατέντας για καϊμάκι που δεν δουλεύει πάντα) ήταν εκτροπή, την στιγμή που υπάρχει απλό με 8-10 ευρώ.
Εκατοσταριές για μηχανή δεν δίνω ούτε με σφαίρες. Το θεωρώ πιασοκωλιά. Δεν είμαι δα και ο πρώτος γευσιγνώστης και μερακλής.
Αυτό που παρέθεσες είναι φτηνό, αλλά δεν τις έψαξα καν τις μηχανές.
Ίσως το επόμενο στάδιο θα είναι ένας φτηνός μύλος και αγορά κόκκων.
Θα δω ...
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Μαγειρική”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών